Half jaar garantie op goudvis GESPREK VAN DE DAG Postzegels lijken passé Nieuwe wet geeft consument meer macht Wiedoetwat.nl DAGELIJKS LEVEN PE- kiNoeiz&M iiew OE. zo ivEjfOi ,rob> MENSELIJK De 'oude' verzamelaars van postzegels, ansichtkaarten en munten nemen steeds minder plaats in op de Verzamelaars jaarbeurs. Curiosa, memorabi lia en nieuwe verzamelingen als Star Trek nemen de ruimte over, aldus Elisabeth Matos, organisator van de beurs, die afgelopen weekend in Utrecht werd gehouden. De Verzamelaarsjaarbeurs be gon ruim 25 jaar geleden als een ruilbeurs voor de fana tiekste verzamelaars van mun ten, postzegels en ansichtkaar ten. Wie nu een rondje over de beursvloer loopt, ziet die ver zamelingen nog maar in één hal terug. Verreweg de meeste ruimte is ingenomen door handelaren in curiosa en mu ziek, vanwege de tegelijk ge houden Mega Platen- en CD- beurs. „Dat is best jammer", zegt Ma- tos. „Je ziet dat de handelaren ouder worden en veel moeite hebben de zaak over te dragen op een jongere generatie. Een generatie die bovendien ook niet meer zo geïnteresseerd is in postzegels en munten." De bezoekers lijkt het niet te kunnen schelen. De Verzame laarsjaarbeurs wordt twee keer per jaar gehouden en trekt elke keer meer mensen. „De editie die wij in het najaar houden is zelfs wereldberoemd. Mensen uit de hele wereld komen naar Utrecht, speciaal voor deze beurs." Een belangrijk deel van die be kendheid heeft de Verzame laarsjaarbeurs te danken aan de gelijktijdig gehouden Mega Platen- en CD-Beurs. In het af gelopen najaar trok het jasje van Keith Richards, dat werd geveild, veel internationale aandacht. Dit keer werd er geen veiling gehouden maar konden de muziekliefhebbers zich vergapen aan de collectie van Bob Dylan-verzamelaar Hans Seegers, waarbij onder meer een zeldzame lp van de popmusicus te zien was. De Verzamelaarsjaarbeurs trok ditmaal ruim 31.000 bezoekers, 4000 meer dan die van vorig voorjaar. Vrouwen zijn bereid tot grote OF FERS UIT LIEFDE voor hun part ner, maar toch zijn er grenzen. Dat blijkt uit een enquête van het Duit se vrouwentijdschrift Laura dat meer dan duizend vrouwen liet on dervragen. Maar liefst 79 procent is bereid om het land te verlaten en de partner achterna te reizen. Iets meer dan de helft (53 pro cent) wil zelfs met de eigen ouders breken als dat nodig blijkt om de relatie in stand te houden. Toch zijn er grenzen aan de vrouwelijke bereidwilligheid: als het aankomt 'oft Faar beste vriendin, is amper 8 procent bereid om die de rug toe te keren. Omdat de vriendin haar bij eïlTprobleem bijstaat, ziet 92 pro cent nog liever de partner vertrek ken. Ook lichaamsdelen worden niet graag weggegeven uit liefde voor de man: maar 11 procent zou een orgaan afstaan aan de partner. Nog iets wat 73 procent van de vrouwen in geen geval zal doen: van religie verwisselen om de part ner een plezier te doen. De 58ste HUIS HOUDBEURS heeft 243.832 be zoekers getrokken. Dat zijn er meer dan vorig jaar, toen er 219.071 mensen (vrouwen) kwamen shoppen, proeven en probe ren. Gisteren was het uit met de pret, die dit jaar op 26 maart in de Amsterdamse RAI begon. Foto: ANP Simon en Marten Fortuyn hebben 'na talloze verzoeken in die richting' een VLAG in productie laten nemen met daarop de beeltenis van hun broer Pim. Zij hopen dat Nederland deze op 6 mei, de sterfdag van Pim Fortuyn, massaal zal uitsteken. Dat maakte Marten For tuyn gisteren bekend. De familie For tuyn ijvert ervoor dat 6 mei uitgroeit tot een jaarlijkse nationale herdenkings dag die in het teken staat van de vrij heid van spreken en de strijd tegen ge weld. De familie zegt daarvoor dagelijks honderden steunbetuigingen te krijgen. De opbrengst van de in vaderlandse driekleur uitgevoerde vlag gaat onder notarieel toezicht naar de Stichting Be heer Nalatenschap Pim Fortuyn. Deze ondersteunt daarmee een aantal goede doelen. Het dundoek kost exclusief ver zendkosten 25 euro. Op de vraag of de Nederlander wel behoefte heeft te vlag gen na dodenherdenkingen bevrij dingsdag op 4 en 5 mei antwoordde Si mon Fortuyn: ,,Er is die.dag wel wat ge beurd. De timing was echter niet in on ze handen, maar in die van Volkert van der G." Zes maanden garantie krijgt de con sument voortaan op een camping- bed, mixer of waterpistool. Vanaf i mei is de nieuwe Garantiewet van kracht, die de consument meer macht geeft. Op alles komt in prin cipe een garantie van een halfjaar, ook op etenswaren, dieren en plan ten. Dus terug naar het tuincen trum met verlepte viooltjes? De nieuwe wet draait de gebruike lijke bewijslast om. Was het tot nu toe zo dat de klant maar moest aantonen dat het verkochte pro duct niet deugde, nu is het de ver koper die moet bewijzen dat het product wél pico bello de deur uit ging. En dat is grote winst, stelt de Consumentenbond. En verder geen flauwekul meer: het verkochte product moet ge woon doen waarvoor het is ge maakt. Een auto moet dus kunnen rijden en remmen en een pc moet zonder problemen een tekstver werkingsprogramma kunnen draaien. Het zijn vooral de verkopers van levende have die zich zorgen ma ken over de nieuwe Garantiewet. Want stel dat iemand een goudvis koopt en na enkele maanden ver haal - of eigenlijk gewoon een nieuw visje - komt halen. Toon dan als handelaar maar eens aan dat het diertje bij aankoop kernge zond was. „Dat kan dus niet", stelt R. Bronk- horst, directeur van de brancheor ganisatie van dierenspeciaalzaken. „Want hoe kan een winkelier ga randeren dat een goudvis kernge zond was. Je kunt zo'n diertje moeilijk eerst door een dierenarts laten onderzoeken. En als de ko per vervolgens elke week de vis senkom met chloor schoonmaakt, ligt het overlijden toch heus aan hem." Justitie erkent het probleem waar mee de handelaren in levende ha ve worstelen. „Maar de koper moet wel reëel zijn", zegt woord- Vlotte reclameslog: kan geld gaan kosti De reclame meldt doodleul dat de auto binnen 8 secon den van 0 naar 100 kilomet per uur kan. Lukt dat pas n 8,5 seconden? Tja, dan mot de verkopende garage de klant tegemoet komen. Wa de reclame belooft, moet di verkoper ook waarmaken. 1 geldt ook voor onduidelijke handleidingen. Wie een coi puter koopt, moet deze zeil kunnen installeren. Als de handleiding onduidelijk is er ontstaat schade, kan de 1 per een nieuwe computer e sen. De wettelijke garantie geldt niet voor onroerende ken of diensten als het boel van een reis en het afsluiter van een verzekering of lenii De aanpassing van de wet ii een gevolg van de Europese regelgeving. Brussel wil dat overal in Europese Unie de zelfde garantieregels gelden precies staat hoe lang bepaald planten kunnen leven. „Eenkl kan een boom wel een dag in j zon laten liggen voordat er ge{ wordt", verzuchtte een winkel onlangs in het vakblad Dier Bij consumentenelektronica sj het probleem minder. Dibevo recteur Bronkhorst constateer met enige afgunst. „Dieren en. planten hebben geen registrat nummer, zoals elektronica bij voorbeeld wel heeft. Als ieman met een kapot scheerapparaat rugkomt, valt feilloos met de k sabon erbij te herleiden of dat apparaat ook echt in die zaak i gekocht. Bij een goudvis lukt d niet. Er loert misbruik om de hoek." GPD Hoe kan een verkoper garanderen dat een goudvis kerngezond was? Foto: GPD/Rob Keeris voerder Wiebe Alkema. Kortom, producten die normaal geen lang leven beschoren zijn, vallen buiten de wet. Als de feestballonnen tij dens het kinderfeestje uiteenspat ten, is dat gewoon domme pech. Hetzelfde geldt voor levende koop waar. Alkema: „Wie viooltjes koopt, hoeft heus niet na enkele maanden zijn beklag te doen dat de plantjes zijn verlept. Daarvan weet je tevoren dat ze niet oud worden." Anders ligt het bij het kopen van een jonge rashond. De fokker kan weliswaar beweren dat het dier kerngezond is, maar als na enkele maanden blijkt dat het dier bij voorbeeld een heupafwijking heeft, kan de koper verhaal gaan halen. De bewijslast ligt dan bij de verkoper. Bij de verkoop van duurdere die ren, zèals rashonden en papegaai en, is het volgens Bronkhorst al ge bruikelijk dat de koper een door een dierenarts ondertekend ge zondheidscertificaat meekrijgt. Eigenaren van tuincentra vrezen dat er lange lijsten komen waarop Voor Martijn Hinderdael (23), student werktuigbouwkunde studeert aan de Technische Universiteit van Delft, komt dit najaar een jongensdroom uit. Hij doet mee aan de WORLD SOLAR CHALLENGE in Australië: het wereldkampi oenschap voor 'zonnewagens'. Op de kop af 3010 kilometer dwars door Austra lië, van noord (Darwin) naar zuid (Adelaide), waarbij de coureurs in een soort cockpit op drie wielen liggen, die slechts aangedreven wordt door zonne-ener- gie. De sensatie was twee jaar geleden groot toen het onbeduidende Nederland se Alpha Centauri Team, dat voor de eerste keer meedeed, met de Nuna 1 als eerste in Adelaide arriveerde. Dat gebeurde na vier dagen, 9 minuten en 20 se conden, hetgeen betekende dat een gemiddelde snelheid van 92,8 km/u was bereikt. Hinderdael geeft het Alpha Centauri Team weer een goede kans. Te meer ook omdat met een sterk verbeterde versie van de Nuna 1 wordt gereden, de Nuna 2. Een gemiddelde snelheid van 100 km/u moet door allerlei aanpas singen - zoals aanzienlijk méér en betere zonnecellen - haalbaar zijn. De Zweedse politie heeft een man op gepakt die een uiterst ingenieuze ma nier had bedacht om aan geld te ko men. Met een STOFZUIGER die hij had voorzien van een klein zuigmond- je ging de 44-jarige Mikael Persson langs PARKEERMETERS, maakte de ze met een valse sleutel open en sloot de stofzuiger aan op de elektrische be drading van de meter. Vervolgens zoog hij de munten op uit een deel van de meter waar je met de hand niet bij kan komen. Helaas voor Persson kreeg de politie hem al in de gaten toen hij net aan zijn tweede meter was begonnen. Hij had toen 2.220 kroon (240 euro) weten te bemachtigen. Persson moet nog voorkomen. Mijn zoon mag van mijn vrouw op internet niet het ge welddadige "VangBin Laden'spelen. Mijn dochter mag van haar leraar tijdens het computeruurtje op school niet surfen naar het satanische www.harrypotteronli- ne.nl. En voor mijn vrouw houd ik de site www.wiedoetivat.nl angstvallig verborgen. Je weet dat het world wide web vol staat met vuiligheid, geweld, oc cultisme en opridende teksten, maar dat betekent nog niet dat je overal maar kennis van moet nemen. Wat een ministerie van informatie in oorlogstijd doet, komen we elke dag te weten via de beelden uit Irak. Een ministerie van informatie in vredestijd zaait verivarring en tiveedracht met internetsites als www.wiedoetwat.nl. De overheid ziet het opeens als haar taak ervoor te zor gen dat mannen en vrouwen gaan praten over de ver deling van zorgtaken en betaalde arbeid. De achterlig gende gedachte van www.wiedoetwat.nl is dat de taken oneerlijk zijn verdeeld. Dat mannen zich alleen bezig houden met werkjes als de vuilnisbak buiten zetten, het in stukken zagen van groftidnafval en, veelal tot mis lukken gedoemde, eenvoudige doe-het-zelfiverkzaam- heden. Voor allerlei andere huishoudelijke taken druk ken zij hun snor. Hoe? Sla er de smoezengenerator op www.wiedoetwat.nl maar op na. („Ik vind het best hoor, de kasten voor je opnamen, maar wie brengt dan de auto naar de wasstraat?") Is het waar, dat mannen zich drukken van huishoude lijke werkjes? Natuurlijk is dat waar. Daar heb ik de 'Hoe verdeel ik de taken'-test op www.wiedoetwat.nl he lemaal niet voor nodig. En mijn vrouw weet dat ook. Zij is hoger opgeleid dan ik, heeft leuk en uitdagend werk (zo'n 25 uur per week), een deel van onze werktijden sluit op elkaar aan, maar de bulk van het huishouden is voor haar. Maar wie is er bij gebaat om daarover te praten? Dat geeft alleen maar onrusten onbehagen. Bij mijn rol in het huishouden heb ik veel profijt van de veertien maanden dat ik in militaire dienst was. Daar heb ik geleerd dat je je niet opzichtig moet drukken van bepaalde taken, maar dat je je moet bekwamen in schijnwerken. Ik neem mijn deel in het opvangen van de kinderen (als ze zes en elf jaar oud zijn bestaat dat vooral uit het reguleren van de snoep- en limonade- voorziening, en de mededeling dat ze om zes uur thuis moeten zijn om te eten), kook vier maaltijden in de week (een mengeling van diepvries, magnetron, frituur en Knorr Wereldgerechtenen doe op donderdag de bulk aan weekendboodschappen (daar heb ik geen he kel aan). Als je met al deze werkjes in je achterhoofd de 'Hoe ver deel ik de taken-test' op www.wiedoetwat.nl invult, krijg je warempel nog de volgende uitkomst: 'Je benteen man die weet hoe laat het is. Eén van deze tijd die zijn verantwoordelijkheden kent. Je bent iemand die zich zonder zeuren houdt aan de onderling afgesproken ta ken en daar zelfs een schepje bovenop doet. Op een of andere manier weet je alles wel te combineren; bood schappen doen, koken, wassen en klusjes én de verzor ging van de kinderen. En uitstel is bij jou geen afstel. De twaalfjarige Hayat Ourahou heeft de zesde NATIONALE LEESVERTELWED- STRIJD gewonnen, een voorleeswedstrijd voor dove kinderen. In het Koninklijk Instituut voor de Tropen reikte burgemeester Cohen van Amsterdam zaterdag de prijs, een beker, uit. Twaalf kinderen, afkomstig van de zes dovenscholen in Ne derland, deden mee. De jury was van mening dat Hayat van de Ammanschool in Amsterdam de beste was op de drie onderdelen.- presentatie, het gebruik van de Nederlandse Gebarentaal en de manier waarop het kind de aandacht van het publiek weet te trek- ken. Hayat las 'Een taart voor meneer Kak- tus' van Peter Jan Rens voor. De tweede prijs was voor de elfja rige Arash Ghafari van Viataal in Sint Mi chielsgestel en de der de prijs voor de negen jarige Gulhan Atesci van de Bosschool in Arnhem. Op de foto leest Jaap van Barne- veld een verhaal over Pietje Bell voor. Foto: ANP Verzamelwoede richt zich nu vooral op cd's. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Zes maanden garantie op een supersoaker is wellicht geen probleem, maar eigenaren van tuincentra vrezen dat er lange lijsten komen waarop precies staat hoe lang bepaalde planten ku nen leven. Foto's: GPD/Ben Blumers en Dick Hogewoning Niet slecht voor iemand die in z'n vrije tijd liever hele andere dingen doet. Ik kijk naar mijn 27 punten als een lid van de Arabische Europese Liga dat bij Kieswijzer.nl het advies krijgt om ChristenUnie te stem men. En ik waak er wel voor de test samen met mijn eega te doen. Bij het verdelen van zorgtaken en betaalde arbeid is na melijk sprake van een broze ongelijkheid, die zorgvuldig in stand moet worden ge houden. Anders gaat het gruwelijk mis. Sla er het blad 'Medisch Contact" van af gelopen week maar op na. Daar staan onder het kopje 'Nederlander raakt steeds vermoeider' tivee risicogroepen vrouwen die stress krijgen van de ongelijk heid tussen betaald werk en hun zorgtaken plus de kleine groep 'huismannen' die zich daar wat van aangetrokken heeft. Tel uit je winst, www.wiedoetivat.nl! Mijn oude moeder hoorde je nooit over de ongelijke verdeling van zorgtaken en betaalde arbeid. Tegen iedereen die zich bij haar beklaagde dat hij (of zij) 'moe' was, zei ze: „Dan moet je zien dat je pa wordt. Reageren?: column@dlckvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2