SPORT Strike, out! TT et is niet zo dat ik reikhalzend uitzie naar de ii opening van het honkbalseizoen. Ik heb geen idee wie waar speelt en wie van club is veran derd, welke Amerikanen er zijn aangetrokken en welke clubs er favoriet zijn voor een plaats in de Holland Series. Neptunus zal uiteindelijk wel weer kampioen worden. OfHCAWeen keer. OfKinheim?Daar droomt Kinheim al jaren van. Neptunus dus. Eigenlijk staat mijn hoofd vooral naar honkbal als het weer tot honkbal uitnodigt. Dat doet het bijtra nooit. Strakblauwe wolkenloze hemel graadje of 22, iets warmer mag. Een zuchtje wind, niet meer. De weldadige geur van vers gegrilde hamburgers. Wanneer gebeurt dat nou? Op een maandag soms. Een enkele vrijdag. In Nederland zou het beste honkbal van de wereld gespeeld kunnen worden, als ons land in de weekeinden was overdekt. Dit is een conser vatief standpunt. Weet ik. Maar van alle standpunten gaan ver velend genoeg de conservatieve het langste mee. Mijn eigen honkbalcarrière speelde zich op een te laag ni veau af om daar nu over op te gaan scheppen. Hoewel? Maar wat me nog wel is bijgebleven van die periode, is de zomerstop. Zomerstop, het woord alleen al. Niet per se de hoofdklasse natuurlijk, maar juist het recreatieve - lees 'lagere' - honkbal wordt elk seizoen door een zomerstop onderbroken. Van een week of vier, als het er geen zes zijn. Ridicuul! Een zomersport bij uitstek, een sport die niet zon der de zomer als bondgenoot kan, juist die sport laat zich ringeloren door een zomerstop. Ik heb jaren gehonkbald. In april en september was het ofte vroeg donker, ofte koud, of het re gende. In mei was er wel weer wat anders en in juli en augustus lag de competitie plat. In juni werd er gehonkbald. Als je geluk had drie wed strijden. Eén van die wedstrijden herinner ik me nog goed. Het was dus juni. Dé honkbalmaand in Neder land. Onze pitcher was op vakantie. Evenzo zijn 'understudy'. Typisch pitchers. In april en sep tember steen en been klagen dat het te koud is om fatsoenlijk te kunnen pitchen en in juni, als het een paar weken honkbalweer is, op de camping zitten. Ik zeg dit uit de grond van mijn harten in weerwil van de lijfspreuk van mijn goede vriend Jan Dick Leurs („Pitching is the name of the game" - vertaling overbodig), er bestaan geen gro terzeikerds dan pitchers. Misschien wel daarom kreeg ik die avond de bal De slagploegdie ik, debuterend pitcher, te bestrij den had was, kort samengevat, groot en sterk. Homerun waardig. Als negende zou bovendien nog een neger aan slag komen. Neger, zo plat mag je dat tegenwoordig niet meer zeggen natuurlijk. Excuus. Ik bedoelde te zeggen dat er nog een getinte slagman op mijn worpen zou gaan slaan. Donker getint, om precies te zijn. Een Rijksgenoot om het zo te zeg gen. Een Antilliaan. Een speciaal voor zijn homeruns aangetrok ken buitenlander. Zoals je vroe ger zei, een neger. Mijn verdienste was het niet, maar toen de neger in het slag- perk verscheen stonden er in het scoreboek twee nullen genoteerd. Twee man uit! Zes man dus niet uit, dat heeft u scherp in de ga ten. Daarvan stonden er gelukkig nog drie op de honken. De ach terstand was nog te overzien: 0-3. Het was die neger of ik. Alsof zijn negerheid niet al een moeilijkheidsgraad op zich was, was hij bovendien maar 1 meter 62 groot. Zijn slagzone was te verwaarlozen. Ik gooide mijn eerste bal Wijd, geef ik eerlijk toe. Maar hij maakte een slagbeweging. Slag dus! Mijn volgende bal was nog wijder. Hij wéér zwaaien met die knuppel. Tweeslag! Voor het eerst in mijn korte pitcherscarrière be leefde ik het genoegen van twee slag kaal. Nu niet met een slagbal komen, wist ik. Maar een wijdbal gooien. Dat lukte. Striüüike thréééé, hé's out! Naar de start van het honkbalseizoen kijk ik niet reikhalzend uit en pitchers blijven zeikerds, maar ik gun ze elke strike out, want het voelt vet cool aan, zoals dat tegenwoordig heet, ook al is de slagman bijziend. Frank Snoeks Gullit/Van Basten nog altijd favoriet rome - De Nederlandse voet ballers Ruud Gullit en Marco Van Basten, eind jaren tachtig en begin jaren negentig succes vol in de spits bij AC Milan, zijn nog altijd het beste aanvallers duo dat het Italiaanse voetbal ooit heeft gekend. Dat menen de lezers van de Italiaanse kwa liteitskrant Corriere della Sera. Uit een lezersonderzoek, waar aan bijna tweeduizend mensen deelnamen, kwam het Neder landse duo met 23,3 procent van de stemmen op de eerste plaats. Het tweetal wordt ge volgd door de Italianen Totti en Vïeri van het huidige nationale elftal, die 17,8 procent van de stemmen haalden. De derde plaats was weggelegd voor Ma- radona en Careca van het Na- poli van het seizoen 1989-1990. Jonk bestuurslid van Volendam volendam - Wïm Jonk (36) wordt bestuurslid van FC Vo lendam. De oud-international (49 interlands) wordt bij de eer- stedivisieclub verantwoordelijk voor de technische zaken. „Er wordt wel eens gemekkerd dat er in het bestuur geen deskun digheid zit op voetbalgebied zegt voorzitter Henk Kras. „Nu Wim is toegetreden tot het be stuur, zullen dat soort opmer kingen niet meer gemaakt wor den, neem ik aan." Bartali ook verzetsheld rome - De Italiaanse wielerle gende Gino Bartali blijkt ook een verzetsheld te zijn geweest. De befaamde renner hielp tij dens de Tweede Wereldoorlog de deportatie van ongeveer achthonderd joden voorkomen. Dat opmerkelijke nieuws, ge staafd door fotomateriaal, is vijftig jaar na dato bij toeval be kend geworden dankzij een on derzoek naar het leven van Giorgio Nissim. Deze leidde vanuit Pisa een verzetsgroep die alles in het werk stelde Itali aanse joden uit handen van de fascisten te houden. Bij die stu die dook ook de naam op van Gino Bartali, tweevoudig Tour winnaar en drie keer de beste in de Giro. Eerst geld op tafel, dan pingpongen courmayeur - Wanbetalers moetje altijd even onder druk zetten, voordat ze aan hun ver plichtingen doen. Dat besefte de Europese tafeltennisunie (ETTU) blijkbaar ook. Op de EK mocht een kwalificatiewedstrijd tussen de Nederlandse Cathry Hof en een speelster uit Azer beidzjan niet beginnen, voordat die tafeltennisbond uit Oost- Europa de contributie had overgemaakt. Terwijl Hof wilde gaan inspelen, stuurde een ET TU-official de speelster uit Azerbeidzjan terug naar haar stoel. Eerst betalen, luidde zijn boodschap. Na een lange dis cussie met een vertegenwoordi ger van het onbeduidende ta- feltennisland werd een com promis bereikt. Azerbeidzjan zou later op de dag het geld overmaken. Daarmee nam de ETTU genoegen en kon Hof eindelijk gaan tafeltennissen. United maakt minder winst manchester - Manchester Uni ted heeft het laatste halfjaar 30 procent minder winst gemaakt. De rijkste voetbalclub van de wereld presenteerde een gun stig resultaat van 'slechts' 29,5 miljoen euro. De winstderving komt volgens voorzitter Roy Gardner doordat nauwelijks spelers zijn verkocht. Alleen Jaap Stam (Lazio Roma) en An dy Cole (Blackburn Rovers) brachten geld op. Toch had Manchester geen klagen, want de omzet steeg het laatste half jaar van 29,4 naar 45,3 miljoen euro. Die groei dankt de club vooral aan het reuzencontract met kledingigant Nike: 434 mil joen euro in dertien jaar. De sa larissen van de spelers drukken bij de huidige nummer twee in de Premier League zwaar. De loonkosten van Beckham, Van Nistelrooy, Keane en consorten bedragen 57,5 miljoen euro, of wel 43 procent van de begro ting. Ferdinand zit zonder rijbewijs manchester - De Engelse voet balvedette Rio Ferdinand van Manchester United is zes maanden zijn rijbewijs kwijt Tevens moet hij de maximale boete van 4000 euro betalen voor zijn onbeheerste rijgedrag. Ferdinand is al herhaaldelijk bekeurd voor te hard rijden. De laatste keer, 150 kilometer per uur op de snelweg, kost hem nu zes maanden zijn rijbewijs. Plus de boete, maar die zal Ferdi nand amper deren. De verdedi ger staat voor 100.000 euro per week op de loonlijst. UIT HET OOG \T elen kennen Peter Post voornamelijk V nog als een harde, uiterst succesvolle ploegleider. Anderen zullen zich hem wel licht herinneren als een meer dan voortref felijk baanrenner (62 overwinningen in zes daagsen, zes keer Nederlands achtervol gingskampioen, acht keer Europees kampi oen achter demies). Maar wie weet nog dat Post ook als wegrenner tot de top behoorde? Hij won de Rondes van Nederland (I960), Duitsland (1962) en België (1963) en nog meer dan honderd andere wegwedstrijden. Maar de parel aan zijn kroon was de triomf, als eerste Nederlander, in Parijs-Roubaix 1964. Het puikje van de zalm stond op 19 april 1964 aan de start voor de tocht door de Hel van het Noorden: de Italianen Motta, Baldi- ni, Adomi en Baffi, de Belgen Van Looy en de zo omstreden wereldkampioen Beheyt, de Fransen Darrigade, Stablinksy, Anquetil en Poulidor, de Brit Simpson, de Duitser Al- tig en de Nederlanders Jan Janssen (die in 1963 derde werd) en Peter Post (die in 1963 als zevende eindigde). Het regende in het begin van de koers, maar de renners hadden de wind stevig in de mg en vlogen over de weg. Op de helft van de wedstrijd hadden al vele coureurs er de brui aan gegeven. Op de hoogvlakte van Arras ontstond de beslissende ontsnapping van zo'n dertig renners, onder wie de meeste kanshebbers. Maar Van Looy, Altig en Pouli dor misten de slag en zouden geen aanslui ting meer krijgen. Op de kasseien viel de ene na de andere renner uit de kopgroep weg, door materiaalpech (Janssen), valpartijen of door uitputting. Post (die de kasseien een ramp vond, 'maar het is traditie en zonder die stenen is het geen hel meer', zei hij er jaren later over) handhaafde zich zonder problemen. Op 20 kilometer van Roubaix waren er nog maar vier oven Peter Post en de Belg Willy Bock- lant van de Flandria-groep en de Belgen Be- noni Beheyt en Yvo Molenaers van Wiels- Groene Leeuw. Molenaers was misschien wel de sterkste van het viertal, maar stelde zich in dienst van wereldkampioen Beheyt, zoals Bocklandt dat deed voor Post. De beslissing viel op de piste van Roubaix. De Belgen rekenden vast op Beheyt, die al tijd zeer rap in de slotfase was en in de sprint nog nooit van Post had verloren. Maar dit was geen gewone rechttoe-recht- aan aankomst, maar een finish op een wie lerbaan en Post als gerenommeerd pistier wist beter dan de Belg hoe je dat moest aan pakken. Bocklandt reed als eerste de baan op, gevolgd door Beheyt, Post en Molenaers. Geen gelukkige positie voor de wereldkam pioen. Op het moment dat Beheyt op 250 meter van de streep aanzette om Bocklandt de passeren, vloog Post hoog over hem heen en opende een gat van vijf lengten. De Belg kon dat niet meer dichten. Hier wreek te zich het feit dat Molenaers op het vitale moment geen steun kon bieden aan Beheyt. Peter Post had de 265 kilometer tussen Pa rijs en Roubaix afgelegd met een gemiddel de van 45.131 km per uur, een record dat nog altijd staat. Ruud Paauw Dit is de negenenvijftigste aflevering van een serie over de geschiedenis van de sport De vier op weg naar Roubaix: Post, Molenaers, Beheyt en Bocklant. Archieffoto Klaas Vink maakte als 16-jarige B-junior zijn debuut in het eerste van Noordwijk. Zes jaar later speelde hij in de eerste divisie, waarin hij uitkwam voor Excelsi or, Wageningen, De Graafschap en SC Herades. Vink bleef bij het grote publiek onbekend, omdat hij nooit voor een eredivisionist uitkwam. Toch duikt zo nu en dan nog steeds zijn naam op. Zo scoorde Vink tegen VW ooit vier doelpunten in zestien minuten en had hij ook de twijfelachtige eer om de twintigduizendste kaart in het betaalde voetbal te pakken. De 38-jarige inwoner van Rhenen is trainer van de A- jeugd van Go Ahead Eagles. Daarnaast is hij fulltime docent lichamelijke opvoeding op een middelbare school in Ede. „Die feiten zullen wel ergens in een boek staan. Het was heel apart dat ik vier goals in de wedstrijd tegen VW maakte. Ik had het hele jaar namelijk nog niet gescoord. Ik stond rechts buiten bij Heracles, maar in de praktijk speelde ik meer rechts half. De jongen die achter me stond verdedigde nul. Laten we maar zeggen dat ik daar tac tisch wat beter in was. In het duel met VW had ik een keer geluk. De hoogtepunten voor mij wa ren de duels tussen Noordwijk en Quick Boys, waarbij de Quick Boyzers Katwijkers wa ren en de Noordwijk-spelers uit Noordwijk kwamen. Ik heb ook wel tegen Ajax gespeeld, maar dat kon toch niet tippen aan die wedstrijden. Ik weet nog dat we in 1983 met 3-2 wonnen en uit Quick Boys met 3-1 versloegen. Ik scoorde twee keer, werd uit het veld gestuurd, maar stond wel met mijn vingers in de lucht - de stand uitbeeldend - voor het publiek. Dat was leuk. Die goede momenten onthoud je altijd. Klaas Vink als Noordwijkspeler (links) in duel met RCL'er Hans Braat. Archieffoto: Loek Zuyderduin Dat ik nooit in de eredivisie heb gespeeld, beschouw ik niet als een gemis. Ik hoor wel vaker voetballers zeggen 'ik had daar naartoe gekund', maar gooi die vage contacten maar in de prul lenbak. Blijkbaar was ik niet goed genoeg. Of de A-jeugd die ik nu train hetzelfde is als in mijn tijd? Ik heb de A-tjes bij Noordwijk overgeslagen, maar toch kan ik wel zeggen dat het anders is. De discipline bij de jeugd van Go Ahead is goed. Je hebt hier niet het geteut van dat ze niet kun nen trainen omdat ze naar een verjaardag moeten. Het is over dreven, maar als ik tegen ze zeg dat ze in de boom moeten klimmen, klimmen ze in de boom. Het houdt alleen wel op na dit jaar. Go Ahead zit financieel zwaar in de shit en alle contrac ten die aflopen, worden niet verlengd. Er wordt dan niet naar kwaliteit gekeken. Ik denk dat ik aardig bezig ben, maar ik ga de beslissing niet aanvech ten. Dat heb ik een keer als voetballer gedaan en wat voor ellende je dan over je heen krijgt... De ene week praatje nog met de trainer over con tractverlenging en de week erop kun je bij wijze van spreken geen bal meer naar voren trap pen. Voor het eerst sinds 1988 kan ik gaan genieten van een lange vakantie. Ik zal wel trai ner willen worden van een hoofdklasser of de betaalde jeugd, maar die banen zijn in december al vergeven. In een lager team heb ik niet veel trek, want de groep moet wel gemo tiveerd zijn." Na drie jaar op rij de winnaar -van de Grand National te hebben voorspeld, gokt Zuster Rita Dawson dit jaar mis. Glasgow. April 2003. ■■n Foto: AP UIT GESPROK Ruud Gullit vrouw Estelh Cruijff genicl hun ceUbrity in Panorama „Vorige maand hebben i neerd op paleis Noordeir dat president Sciampi vc op bezoek was. We hebbt de koningin gesproken, 1 heeft met Mdxirna tips u seld over haarkleuren. D toch hartstikke leuk om i maken?" De Vlaamse wielrenner Vandenbroucke over zij mentale crisis, in De Te „De goesting was weg. D renner Vandenbroucke b niet meer. Sterker, ik voe die hele tijd geen normai meer. Ik was een wrak. A had ik meer zin in. Spira Grujic (FC Twentt Voetbal International: „Politiek is guur. Het is t< gek dat mensen in de 2ls nog zo dom zijn om elka vermoorden? Alleen het telt, mensen willen meer meer. Ik zie de toekomst angst tegemoet. De vader van PSVer Arj Robben in Sportweek: „In de hoek van de box si hij een ballon omhoog. L keer denk je: dat is toevai dan kijk je nog eens en n eens... Hij raakte hem tel precies op de goede plaat Patrick Kluivert over de meende) hechte band ti Surinaamse spelers van je, in Nieuwe Revu: „De mensen die elke keer over de kabel beginnen, i niet eens waar ze over pn Het is alleen maar gissen mand weet het. De kabel Kabel, wat is dat nou? Ee touw, een stuk draad, vei niks." Formule 1-coureur Juai Montoya in F1 Racing: „Ik train graag maar nei niet mee naar een sportzi Dat vind ik een hel! Daar ik het gevoel alsof ik in et vangenis zit. En het stink na altijd." Feyenoorder en literatu hebber Tomasz Rzasa in han: „Ik kan niet precies zegge literatuur met me heeft gi Ik heb het gevoel dat ik di lezen iets van een boek te, krijg. Als ik Dostojewski l blijft er iets achter, ik voe, rijker." Schaatser Gianni Romm Sportweek: Sport is: je diepste gevoe Maar het is netzoals met de, het gaat over, op een l de manier. Nou ja, in de J gaat het natuurlijk niet a over, maar ik bedoel: eeu\ je bijna nooit bij een coat ven." De Zuid-Afrikaanse Rab ner Robert Hunter in Tri „Ik ben opgegroeid met h dat zwarten voor je werkt dat wij blanken de baas u Dat was verkeerd. Er groe een nieuwe generatie op ii Zuid-Afrika die het versch sen blank en zwart niet m ziet." Arie Haan, tegenwoordig bondscoach van China, i ciety Quarterly: „Ik heb ook geleerd dat je trainer je gevoelens vaak verdringen om jezelf niet i kwetsbaarder te maken dt al bent. De voetballers da gronden je angst en je twi meteen. Dat heb ik gemer mijn echtscheiding en bij dood van mijn vader. De directeur betaald voe van de KNVB, Henk Kesl Voetbal International: „Elke ploeg heeft drie sten acht waterdragers. Die wt kunnen er best mee leven sterren wat meer verdiene voetbalploeg is nu eenmat socialistisch gebeuren, eri hiërarchie of pikorde." Wegracer Henk van de L maat in VARA TV Magazi „Racen is constant naar d grens zoeken. Dan heb ik over elke bocht, maar ovei meter van het circuit. Wat rechte stukken zit je naar rentelier te loeren om op I juiste moment te schakelt Voetballer Francis Gesl zen in Voetbal Internatii over zijn collega Barry vi len toen beiden bij NAC den: Trainer Wim Rijsbergen over Barry's moeder, dat I geen opvoeding had gehot recht ging Barry door het I Rijsbergen neemt ie dereen in de zeik, maar als je wat over hém zegt, stort zijn wereld in." 1

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 26