SERVICE Zuidelijke Wandelweg Gebakken gnocchi zoals Levi ze maakte Nachten met vorst CD VAN DE DAG Genre: rock The Police Live! (2cd/super audio) AM/Universal 493 648-2 Tijd heelt alle wonden. Eind vorige maand werd The Police heilig verklaard en opgenomen in The Rock 'n' Roll Hall Of Fame. Bij die 'gelegenheid speelde het trio twintig minuten live en verklaarde drummer Stewart Copeland dat hij letterlijk elke gelegenheid te baat zou nemen om nóg eens met bassist-zanger Sting en gitarist Andy Summers live te spelen. Medio jaren tachtig lag dat anders: als Sting toen richting drumkit keek, staarde hij de haat in de ogen. Copeland had op zijn tomvellen I Hate You gekalkt. Hoe hecht de grensverleggende driemansband desondanks speelde wordt dui delijk uit de enige live-opnamen die de band officieel uitbracht. Deze dubbelaar uit 1995 met concerten uit Boston (november 1979) en Atlanta (november 1983) is net als de hele backcatalogue digitaal opgeknapt en geschikt gemaakt voor super audio. De in ventieve gitaar-splits van Summers, het er net tegen aanzingen van Sting in So Lonely, de megalomaan duistere kracht in Synchronici- ty 2 - het is er allemaal. Ook als je de cd's op een gewone speler af draait, blijft de ode aan opblaaspop Sally memorabel. BOEK VAN DE DAG BBPaaaBMBam Paul Gellings Genre: roman Paul Gellings Zuidelijke Wandelweg uitg. De Geus Prijs: 16,00 Paul Gellings (1953) publiceerde drie dichtbundels en vertaalde poëzie voor hij in 2001 als romanschrijver debuteerde met de ro man Witte paarden. Het was een gaaf portret van twee overleden broers, waarin de vraag centraal stond hoe mensen in het reine kunnen komen met hun verleden. Binnenkort volgt een vertaling in het Frans, als teken van de kracht van het boek. Ook in Gellings' nieuwe roman met de intrigerende titel Zuidelijke Wandelweg (naar een klein weggetje aan de uiterste zuidrand van Amsterdam- Zuid) staat dat verleden weer centraal. De hoofdpersoon, inmid dels naar het oosten van het land verhuisd, keert terug naar het Amsterdam-Zuid waar hij in de jaren vijftig opgroeide. Vooral om zijn vriendschap met ene Leonard Grünewald te onderzoeken, een verschoppeling. 'Ik stotterde, en hij rook smerig.' Dat verschaft de twee een bijzondere band. KOKKERELLEN 1 Eigenlijk kennen we gnocchi het beste als een bijgerecht Vandaag schitteren ze in een vegetarische hoofdrol. Het heeft allemaal te maken met een opmerking die ik in de jaren zeventig in Berlijn bij de destijds fameuze keuken- e meester Levi noteerde. Levi sprak zijn afschuw uit over de gnocchi zoals de Italia nen die maakten. Zelf achtte hij zijn gnocchi van aardappelpuree, bloem, eieren en tuin kruiden de beste die er waren. Hij diende ze niet, zoals de Italianen meestal doen, op in een saus maar bakte ze na dat ze waren gaar ge maakt in de olijfolie goudbruin. Hoofdgerecht voor 2 - 3 personen: 500 gram aardappe len, geen afkokers; zout; witte peper uit de molen; 150 gram ca.l 1/2 eetl. Qxq bloem, gezeefd; 2 eierdooi ers; 11/2 eetl. fijngehakte (blad)peterselie; 2 theeL fijnge sneden kervelblaadjes; 1 theel fijngesneden of -gehakte roze marijnnaaldjes; 3 eetl. olijfolie, traditioneel; 75 gram fijngerasp- te Parmezaanse kaas; 1 eetl. fijn gesneden bieslook. Boen de aardappelen schoon en kook ze gaar in de schiL Laat ze na het koken in een vergiet uit lekken en opdrogen. Pel de aardappelen wanneer ze nog warm zijn. Wrijf ze door een fij ne zeef of maak er met behulp van een pureeknijper een fijne puree van. Schep de puree in een wijde kom. Maak in het midden een kuiltje. Bestrooi de puree met wat zout en peper. Roer in een kommetje de eierdooiers los. Voeg peterselie, kervel en roze marijn er aan toe. Schenk het mengsel in het kuiltje. Voeg er 150 gram gezeefde bloem en 25 gram gerasp te kaas aan toe. Werk al les zolang met de vin gers door elkaar tot een samenhangend deeg is verkregen. Sprenkel er eventueel 1 eetlepel koud water over. Het deeg mag be slist niet worden ge kneed. Vorm er een bal van en laat deze, verpakt in folie, 20 mi nuten op een koele plek (niet in de koel kast - wel in de groen telade) rusten. Deel de deegbal in drieën. Rol v de delen op een met •y gezeefde bloem be stoven werkvlak uit tot drie rollen elk met een doorsnede van 2 1/2 centimeter. Snijd de rollen in plakjes met een dikte van 11/2 centime ter. Breng intussen een royale hoe veelheid water aan de kook. Voeg per liter water 11/2 theele pel zout toe. Temper de warm tebron. Houdt alles tegen de kook aan. Pocheer de gnocchi zolang tot ze aan de oppervlakte komen drijven. Laat de gnocchi op een doek of stuk keukenpa pier uidekken, opdrogen en koud worden. Verhit een grote koekenpan en laat de olie heet worden. Bak de gnocchi er aan weerszijden goudbruin in. Hans Be Kerm an VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: op de Al knoop punt Watergraafsmeer en knooppunt Eemnes en op de Al 2 bij Veenendaal en knooppunt Waterberg. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de: A2 bij Nieuwegein en A58 bij Oirschot. Dinsdag: Al bij Bameveld en Al 5 bij Geldermal- sen. Woensdag: A6 bij Joure en A4 Haarlemmermeer. Donderdag: A7 bij Beemster en A17 bij Roosendaal. Vrijdag: A2 bij 's-Hertogen- boscbcen A4 bij Leiden. Zaterdag: A44 bij Haarlemmermeer en_A67 bij Someren. Zondag: A28 bij Amersfoort en A2 bij Hunsel. HET WEER door Jan Visser April is berucht om zijn 'meedogenloze' vorstnachten waarbij niet zelden grote schade aan planten en strui ken wordt aangericht. Vooral in 1991, toen de ther mometer op de 21ste in Heino tot -7,9 graden onder uit ging, was de schade groot. Rond het midden van de grasmaand had zich destijds een omslag voltrok ken: maart was extreem zacht en op 11,12 en 13 april werden in De Bilt maxima tot 20-22 graden geregi streerd. Een bijzonder lage temperatuur werd ook ge meten op 1 april 1996: -8,8 graden op de vliegbasis Twente. Noemenswaardige schade was er toen niet Maart vervulde in 1996 een sleutelrol bij het behalen van de classificatie strenge winter ofwel het groeisei zoen moest nog op gang komen. Recentelijk ligt nog de -6,8 graden in 2001 gemeten op de 14de te Gilze- Rijen in het geheugen. De 'botterik april' kwam vanochtend niet met verge lijkbare minima op de proppen, lokaal werd het ech ter wel bijna -6 graden. Morgen ligt het hogedrukcen- trum boven het zuiden van de Noordzee. Doordat de drukverschillen afnemen staat er minder wind maar de lucht komt wel van de Noordzee want een zwakke noordwestenwind. Dat betekent aanvoer van vochti gere lucht en gaandeweg meer bewolking: in de mid dag en avond is er ook kans op wat regen. De komen de nacht vriest het overigens nog wel enkele graden. De maximumtemperatuur komt dinsdagmiddag op nieuw uit op een graad of 8. Later deze week trekt een omvangrijk hoogtelaag boven het oosten van Europa naar het westen. Deze ontwikkeling leidt bij ons tot een weertype met meer bewolking en mogelijk ook enkele buien: met name vanaf donderdag. De tempe ratuur gaat langzaam wat omhoog: vooral in de nacht en ochtend. Tijdens het weekeinde was er vooral za terdagochtend en gistermiddag vrij veel zonneschijn. Werd het zaterdag op de meeste plaatsen nog 10-11 graden (Soesterberg 10,9), gisteren op Schiphol slechts 9,2 graden. CM01 CREATORS SYNDICATE. Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat besK; uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde 1 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou Je "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke vaDr twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woord li Horizontaal: 1. Zware hamer 4. afzonderlijk; 7. blundef 9. pad; 11. plattelandsgemeente; 12. vluchtige stof; 13. dorsvloer; 15. ingewand; 16. zeer buigzaam; 18. ij\fu 19. strand bij Venetië; 20. tussenpersoon; 22. dunne h{[ 25. grondsoort; 27. stop; 28. heidemeertje; 29. fijne tattle 31. mat; 32. aanplakbiljet; 34. navigatiemiddel; 35. oogfc ziekte. Verticaal: 1. Familielid; 2. huid; 3. zoom; 4. vrucht; 5. insect; 6. deel v.e. dier; 8. platvis; 10. voldoening; 12. gazon; 14. vadsig; 15. scheepsvloer; 17. lol; 18. oil paard; 20. opnieuw; 21. plant; 23. projectieplaatje; 24. opruier 26. stip; 29. maatstaf, 30. verpakkingsmiddïe 32. kookgerei; 33. spinnenweefsel. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Absalom; 7. kali; 8. edik; 10. rio; 12. ego; 13. disco; 16. 18. onaf; 20. dam; 21. fase; 23. Isar, 26. erica; 28. apo; 30. tic; 32. keen;^ 34. dank; 35. kleding. Verticaal: 1. Aai; 2. blode; 3. si; 4. Ie; 5. odeon; 6. 7. kris; 9. kolf; 11. ds; 14. ieder; 15. comic, 17. tra; 19. ata; 21. frak; 22. 24. satan; 25. rock; 27. lo; 29. pek; 31. ing; 33. ne; 34. di. IMM6MVÉ-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16