Gemeenten betalen speciaal onderwijs REGIO Waarom al die dokters flopen terwijl ik er ben?' Een stukje levensvreugde is toch ook belangrijkV Stress over verhuizing van woonwagenkamp Leiderdorp R3 Steens: 'Knap staaltje van samenwerking' Legpenning voor secretaris ouderenclubs Over de Noordzee Protest tegen fase twee project Zwetkade verbod voor anken rijden iRDORP - Een 37-jarige Lei- Jorper is in de nacht van za- |ag op zondag aangehouden de Schildwacht in zijn onplaats, omdat hij met veel veel drank op achter het iur zat. De man had drie keer >er gedronken dan de toege- ne hoeveelheid. Hij kreeg I rijverbod van zeven uur. üing bij ud Oegstgeest cstgeest - Op de algemene envergadering van Vereni- igOud Oegstgeest treedt itspreker F. van Ooststroom In zijn voordracht wil Van iststroom duidelijk maken boerderijen een geschiede- vertellen. Met de lezing ikt de vereniging in op net dat 2003 is uitgeroepen tot ei jaar van de boerderij'. De lenkomst van Oud Oegst- st is op donderdag 24 april, lezing begint om 20.30 uur. maandag 7 april 2003 door Charlotte de Meyere oegstgeest - De financiering van de nieuwe 'speciale school' in Lei derdorp is bijna rond. De Oegst- geestse wethouder Steens, porte feuillehouder onderwijs bij het Samenwerkingsorgaan Leidse Re gio (SLR), noemt dat 'een knap staaltje van samenwerking'. Kin deren die al jaren op de wacht lijst staan, krijgen eindelijk on derwijs. Daarop hebben sommi gen lang moeten wachten. Oegstgeest wordt vrijwel zeker de vierde gemeente die de nieu we dependance van de Leo Kannerschool voor speciaal (voortgezet) onderwijs gaat voorfinancieren. „Alleen Leiden en Voorschoten nog en dan is het rond", klinkt Steens opge lucht. De wethouder is ervan overtuigd dat de Oegstgeestse raad haar geen strobreed in de weg zal leggen. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad om de Kanner school te laten uitbreiden. Het Oegstgeestse instituut is tot nu toe de enige VSO-ZMOK school (voortgezet speciaal onderwijs voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen) in de regio. Op de nog altijd groeiende wachtlijst staan al meer dan honderd namen. Met de nieuwe afdeling zijn ko- mend schooljaar 28 leerlingen verzekerd van een plaats. De nieuwe locatie voor een afdeling van de Kannerschool is de Touwbaan in Leiderdorp. Daar wordt nu druk verbouwd om de ruimten voor het nieuwe lesjaar schoolklaar te krijgen. Het rijk werkt niet mee aan de oprichting van nieuwe scholen voor gedragsgehandicapte kin deren. Een dependance openen is wel mogelijk. .Alleen loop je dan veel subsidies mis", legt Steens uit. Den Haag vergoedt de aanvangskosten niet. Het heeft lang geduurd voor de plannen voor de dependance rond waren. Niet alleen was het moeilijk voldoende geld te vin den, ook moest een geschikte locatie worden gevonden. De financiering komt uit een ge zamenlijke portemonnee. Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Al kemade, Zoeterwoude en Voor schoten, verenigd in het SLR, betalen elk een deel. „Diep triest", klaagt de onderwijswet houder. „Speciaal onderwijs is de verantwoordelijkheid van het rijk, maar de gemeenten draaien ervoor op. Creatief meedenken is te veel gevraagd." Steens is blij dat haar collega's in de regio de ernst van het probleem inza gen. „Dit is toch iets wat je sa men moet oplossen." Het eerste jaar heeft de nieuwe school plek voor vier groepen van zeven kinderen. De bedoe ling is dat dit uitgroeit tot een totaal van 60 leerlingen. De on geveer vijftien kinderen die nu thuis zitten omdat er voor hen nergens plek is, kunnen weer naar school. Als gedragsgehan dicapte kinderen in de Leidse regio groep 8 hebben afgerond, moeten zij doorstromen. Als de Oegstgeestse Kannerschool geen plek meer heeft, zijn de leerlingen aangewezen op spe ciale scholen in Haarlem, Den Haag of Alphen aan den Rijn. „Je raakt ze kwijt als ze daar heen moeten", vreest Steens. „Ze vertrekken, maar komen nooit op die school aan omdat ze onderweg andere, interessan tere dingen tegenkomen." Steens is apetrots op het plan, dat zij samen met de onderwijs wethouders Pechtold (Leiden) en Roest (Leiderdorp) heeft be dacht. „Maar we zijn er nog lang niet. Het is een soort olievlek die steeds groter groeit. De ellende is veel groter dan je denkt. Er zijn heel veel kinderen in het re guliere onderwijs die daar niet op hun plaats zijn. In de Duin en Bollenstreek is nu een onder zoek gaande over mogelijkhe den voor een speciale school. Eindelijk gebeurt daar ook iets." wassenaar - Tijdens de verga dering waarin hij afscheid nam als secretaris van de Federatie Wassenaarse Ouderenorganisa- ties, is L. Jacobs vanmorgen on derscheiden met de legpenning van de gemeente Wassenaar. Ja cobs was sinds de oprichting in 1993 secretaris van de federatie waarin de plaatselijke afdelin gen van de ouderenbonden AN- BO, KBO en PCOB samenwer ken. De secretaris legde twee jaar geleden zijn functie al neer, maar sprong weer bij toen zijn opvolger zich na korte tijd om gezondheidsredenen moest te rugtrekken. Inmiddels is er een nieuwe opvolger gevonden, zo dat Jacobs met een gerust hart alsnog kan vertrekken. >r Fred van Rooij derdorp - In een zaal van De fensstroom aan de Touwbaan eiderdorp houdt evangelist Zijlstra deze zondagavond grote genezingsdienst. Het Ie weekeinde stond bij de ge- ente al in het teken van red- igen 'healing'. Het loopt deze ind gestaag vol. De zaal is ti bezet en zelfs in de foyers ide dienst op een televisie ge- kan worden. Laat de won en maar komen. zondheid is niet te koop, het is wel de bedoeling dat portemonnee getrokken rdt. Op elke stoel ligt naast gezangboek een envelop t daarin de machtiging om Levensstroom geld te geven r nieuwbouw. Eind volgend moet het nieuwe gebouw ïhet Elizabethhof klaar zijn. totale kosten voor de bouw dragen zes miljoen euro. De :hting heeft goede hoop het dbij elkaar te krijgen. „De rensstroom is geen rijke ihting, maar God zal ons hel- ihet benodigde geld bij el- arte brengen", laat assistent organger Co Kempeneers we- L dienst begint met gezang ïhet koor dat de honderden zoekers moet opzwepen. Jea- e Nuninga is hier voor het st. „Ik heb er goede verhalen gehoord", zegt ze. „Ik hoop irrust en kracht te vinden. Ik n er wel nieuwsgierig naar. Ik oof zeker in woord en gebed, sschien ook wel in handop- Maar ik denk dat het meer je geloof in de kracht van het gebed is." Na het gezang stapt Jan Zijlstra op het podium om zijn volgelin gen toe te spreken. Nogmaals benadrukt hij de noodzaak van het nieuwe gebouw. Dat moet fantastisch worden. „De breedte wordt dertig meter en als je ach terin zit heb je een verrekijker nodig. Maar het kost veel geld, zegt Zijlstra keer op keer. „Ik zie een rijk publiek voor me. Maar ik wil niet dat mensen onder dwang geld geven. U kunt nu de overschrijfkaart invullen." Zijl stra roept iedereen op vooral gul te zijn. Daarna gaat de dienst pas verder. Het publiek hangt aan de lippen van Zijlstra en het koor. De han den gaan de lucht in, in totale overgave aan God. „Er gebeuren hier wonderen", zegt trouwe kerkganger Gaasenbeek. „Ik heb dat zelf gezien. Invaliden ston den gewoon op uit hun rol stoel." De evangelist benadrukt dat niet hij geneest, maar dat God dat doet. „Ik ben slechts een instrument. Vergelijkbaar met een microfoon, die nodig is om achterin verstaanbaar te zijn." Als een herder staat Zijlstra voor zijn kudde. Hij ziet veel beken den. Corrie bijvoorbeeld. Zij wordt op het podium geroepen. Dertig jaar lang had zij last van haar rug. Ze was lichamelijk een wrak. „God genas mij", straalt ze. En niet alleen haar. Ook haar zoon Jim, die vol zat met kanker en van dag tot dag leefde, is plotseling genezen. Dan wordt een jonge vrouw naar voren ge haald. Vorige week was ze hier ook en toen lag ze op een bed. Na handoplegging van Zijlstra kan ze nu weer lopen. „Eerst liep ze nog wat stram", zegt Zijl stra. „Later kwamen we erachter hoe dat kwam. Ze droeg nog een harnas om haar lichaam. Toen dat van haar af was liep ze zon der problemen." „Ik zat naast haar", fluistert Gaasenbeek. „Ze lag de hele avond op een bed. Ineens stond ze op en kon ze weer lopen." Hij richt zijn blik weer op Zijlstra. Telkens als de evangelist iets be weert juicht de gemeenschap 'halleluja' of 'prijs de Heer'. Het moment van de genezingen komt naderbij. Zijlstra vraagt zich af waarom al die mensen zoveel specialisten aflopen en wachten tot het bijna te laat is. „Ik ben de beste specialist." „Waarom al die dokters aflopen terwijl ik er ben. Waarom ko men jullie pas na zoveel stap pen", predikt Zijlstra tot zijn ademloos luisterende publiek. „Hij kan het echt", vindt Gaas enbeek. „Sommige predikanten voelen zich niet sterk genoeg om te genezen, maar Zijlstra wel. Hij geneest echt mensen." Zijlstra roept de mensen met reuma naar voren. Hij loodst ze keurig om de rijen stoelen heen, zodat ze een voor een bij hem kunnen komen. Bij allemaal legt hij de hand op en drijft de ziekte het lichaam uit. Sommigen voe len de pijn verdwijnen, zeggen ze. Anderen gaan met een ver twijfeld gezicht met de mensen van de nazorg mee. Een vrouw danst en springt na de aanra king van Zijlstra. „Halleluja", roepen de volgelingen. Even later zijn ouders met kin deren aan de beurt. Iedereen komt aan bod. De mensen in een rolstoel het laatst. De avond is nog jong en Zijlstra geneest door. rotterdam/warmond - Met dit historische schip zeilden tien winnaars van de loterij van de Warmondse winterfeesten vorige week van Harwich naar Rotterdam. Aan boord waren zeilers uit het Westland, Abcoude, Scheveningen en één Warmonder, de zeiler Rob van Velzen. Het schip vertrok donderdagochtend vanuit Harwich, kwam een dag later aan in Scheveningen en bereikte zaterdag de haven van Rotterdam. Voor Van Velzen was het de eerste keer zeilen op zee. „Dat was een bijzondere ervaring. Ik ben een paar uur ziek geweest, maar verder ging het prima. Zelf zeil ik met een kleiner schip, dus het was erg leuk om een keer met zo'n grote boot in hoge golven te varen." Eigen foto tompwijkse boer zet land onder water voor vogels or Marieta Kroft DMPWUK - Even plotseling als neerstreken in de plas, zijn de ee eenden weer verdwenen. ogen van boer Kees van lieten uit Stompwijk glinste- l „Wat zijn het? Ik denk zo- ertalingen", zegt hij meer te- n zichzelf dan tegen de om- inders. Vogels en planten leien hem. Om de vogels een ndje te helpen, zet Van Swie- (48) nu al drie jaar een deel n zijn land tussen 15 februari 15 april onder water. Elke g, tegen het invallen van de tcht hoort hij het gekwetter nhonderden grutto's, kieviten andere steltlopers. „En dat is nieten hoor." bedacht het zelf, het idee om n deel van zijn land onder wa- r te laten lopen voor vogels, kdoe het uit idealisme", zegt j. Rond 15 februari, als de eer- weidevogels weer naar Ne- irland komen, pompt hij water t een sloot naar een stuk land r grootte van een voetbalveld, et perceel heeft van nature een olte in het midden waardoor et water blijft staan. In het lidden staat er veertig centime- r water. Tegelijk met het water ompt hij bagger mee. De bag- I tplekken, slikhoeken noemt ze, zijn ideaal voor de vogels, strijken er neer om voedsel te ^ken, zoals slakken. Vogels •eken, zolang ze nog niet nes- len, aag de plas op om er te apen. In de plas lopen ze geen taar dat ze worden gepakt °or een kat of een vos. to het eind van deze dinsdag- üddag is het nog rustig op de Kees van Swieten uit Stompwijk laat een deel van zijn weiland tussen 15 februari en 15 april onder water lopen. Honderden weidevogels komen er op af. Foto: Henk Bouwman plas. De regen komt met bakken uit de hemel. Veel vogels zoeken elders beschutting. In de omlig gende weilanden vliegt soms een grutto, een tureluur of een meeuw op. „Sowieso wordt het nu rustiger op de plas", vertelt Van Swieten. „Veel vogels gaan elders een nestje maken. Van daar dat ik op 15 april de duiker openzet, waardoor het water weer weg kan lopen. De plas is dan niet meer nodig." Van Swieten wijst op de heuvel^ tjes in de plas. Grond die vrij kwam bij de bouw van een nieuwe stal, gooide hij hier neer. „Met Landschapsbeheer Zuid- Holland bekijken we nu of de kemphanen er op afkomen." De Stompwijker die aan het Oosteinde een biologisch melk veebedrijf heeft, is een voorlo per op het gebied van natuur ontwikkeling. Hij kent geen boe ren in de regio die ook een stuk land onder water zetten. Via de agrarische natuurvereniging Wijk en Wouden krijgt hij circa 275 euro per seizoen als schade vergoeding. Het is te weinig om de schade voor zijn bedrijf te vergoeden. Na drie jaar is het land voor de productie van gras namelijk afgeschreven. Maar dat vindt hij niet het belangrijkst, te meer omdat er allerlei zeldzame bloemen gaan groeien. „Een stukje levensvreugde is toch ook belangrijk? Eigenlijk zou iedere boer een klein deel van zijn land moeten afstaan ten behoeve van de natuur." Toch wil hij zijn col lega-boeren niet afvallen. „Ze doen al veel meer aan agrarisch natuurbeheer dan enkele jaren geleden." Vluchtstroken voor grutto's zijn bij Van Swieten alweer een ge passeerd station. Tijdens de jaarvergadering van vorige week gaf het bestuur van Wijk en Wouden aan dat boeren in Stompwijk, Rijnwoude en Zoe terwoude meer vluchtstroken zouden moeten aanleggen. In deze twee meter brede stroken met lang gras kunnen weidevo gels bij gevaar vluchten en voedsel zoeken. De stroken die Van Swieten al jaren op zijn land had, zijn inmiddels te smal voor de vele vogels. De Stomp- wijkse boer heeft stroken van vijftien meter breed ofwel 'vluchthoeken'. „Ga maar na, elk jaar vinden we meer nesten op ons land. Vorig jaar vonden we er 125. Dan heb je het toch al gauw over zo'n zes- tot zeven honderd vogels." door Janneke Dijke leiderdorp - Neem een voetbal veld en zet er zeven woonwa gens op. Het klinkt makkelijk, maar is het niet. Voor het nieu we woonwagenkamp in Leider dorp zijn al heel wat plattegron den gemaakt, maar het valt niet mee er één te kiezen waar ieder een zich in kan vinden. De bewoners van de zeven woonwagens op het kampje aan de -Persant Snoepweg in Leider dorp moeten verkassen vanwe ge de oprukkende bebouwing. Doen ze dat niet, dan zitten ze over een paar jaar ingeklemd tussen het nieuwe bedrijventer rein Bospoort en de verlegde Persant Snoepweg. Bovendien kan het bedrijventerrein een stukje groter worden als de woonwagens plaats maken. De gemeente wil het woonwagen kamp nog dit jaar verplaatsen. Maria van Es is ten einde raad. Ze heeft het kamp ruim 25 jaar geleden als eerste bewoner zien ontstaan. Het zesde veld van voetbalclub RCL, op een steen worp afstand van het huidige kamp aan de Dwarswatering, vindt ze een prachtige plek om de rest van haar leven te wonen. Maar dan moeten de wagens wel zo worden neergezet, dat ie dereen zich erin kan vinden. Op 7 oktober vorig jaar kozen de bewoners uit een stapel platte gronden massaal voor hetzelfde ontwerp, vertelt Van Es. Zij vond die tekening ook de mooiste, maar miste er haar tuin op. Bo yendien vond ze het niet eerlijk dat de gemeente haar dochter met haar vriend maar één vak had toebedeeld, terwijl ze voor hun grote wagen twee plekken huren. Daarom bewerkte ze de plattegrond tot een ontwerp waar volgens haar alle bewoners achter staan. De gemeente wil haar plan ech ter niet uitvoeren en presenteer de onlangs een nieuwe platte grond. „Die lijkt in niets op de vorige", zegt Van Es. Eén onder deel vindt ze schitterend. „Er komt een zes meter brede sloot om ons kamp te liggen, met een paaiplaats waar snoeken en kar pers kunnen paren. Daar komen ook eendekooitjes." Maar dat is ook het enige waar ze blij mee is. „De rotonde wordt natuurlijk het circuit van Zandvoort, en de wagens staan weer allemaal te gen elkaar aan. Mijn tuin is he lemaal weg." Het is niet bekend welk ontwerp de voorkeur van de overige be woners heeft. Van Es heeft wei nig contact met ze, en met de krant willen ze niet praten. „Wij overleggen liever met de ge meente", klinkt het. Of de on derhandelingen naar hun zin verlopen, willen ze niet zeggen. De stress in huize Van Es loopt op. „Iedere keer als ik zeg dat ik niet akkoord ga, zeggen ze bij de gemeente: 'dan blijf je toch lek ker zitten achter een dijk van negen meter?' Die dijk bouwen ze dan tussen mijn wagen en het bedrijventerrein." Het maakt haar razend.—Ik wil op tijd weten waar ik aan toe ben. Deze wagen kan niet van zijn plaats, want er staat een schoor steen van twee ton in. Ik sta ze ker drie jaar op een wachtlijst voor ik een nieuwe wagen heb." Bij wethouder Molkenboer is de onvrede niet bekend. „In princi pe is er overeenstemming", stelt hij. „Ze moeten zelf overleggen wie waar komt." zoeterwoude - De sloop van achttien eengezinswoningen en de bouw van dertig driekamer woningen aan de westkant van de Zwetkade in Zoeterwoude, is tegen het zere been van 37 be woners van de Schenkelweg. Nét als bij de sloop en de nieuwbouw van het eerste deel van de Zwetkade, steekt het de buurtbewoners dat er huizen verdwijnen die volgens hen nog in goede staat verkeren. Ook zijn ze bang dat er minder parkeer ruimte overblijft. Verder verwachten ze minder zonlicht in huis en aantasting van de privacy door inkijk. De gemeente vindt de bezwaren niet terecht. Het is volgens de gemeente nodig dat er 'in aan sluiting op het oostelijke deel van de Zwetkade zo snel moge lijk doorgebouwd kan wörden'.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13