LEIDEN REGIO [e maakt de gekste dingen mee op het strand' Bloepen markeren start buitenseizoen ederland achterlijk op gebied vrouwenemacipatie' Allochtone moeders leren kleuterliedjes Van den Bergh heeft de 'eerste hondencrèche van Nederland' R3 HDC972 maandag 7 APRIL 2003 i Straatsma Ms het gaat om vrouweneman- is Nederland In vele opzichten Aldus Hedy d'Ancona, die it jonge generaties vrouwen een istische golf op gang kunnen „We moeten proberen een te maken." leidde gisteren een discussie ijksmuseum voor Volkenkunde, haar hand een tentoonstelling onder de titel 'Het persoonlijke Haar zorgen over de 'stagne- luwenemancipatie' werden ge- ir vier forumleden: WD-kamer- Hirsi Ali, PvdA-kamerlid Jeltje iwenhoven, Sylvie Raab (win naar Joke Smitprijs directeur organisa tie tienermoeders) en politicologe Edith Mastenbroek. Veel is 'blijven liggen' na de tweede femi nistische golf van de jaren zeventig. In die constatering konden de vier vrouwen zich gisteren wel vinden. „Over achter lijkheid gesproken: 1,9 procent van de belangrijke banen in Nederland wordt door vrouwen bezet", aldus d'Ancona. Volgens van Nieuwenhoven blijkt die achterlijkheid ook uit het bijzondere lage aantal vrouwelijke hoogleraren. „Er zijn maar twee landen in de wereld die min der vrouwelijke hoogleraren hebben, waaronder Benin geloof ik." En Neder land heeft ook nog steeds een politiekek partij die vrouwen niet toelaat. „En dat accepteren we allemaal maar." Hirsi Ali, die het woord 'achterlijk' enig tijd geleden gebruikte in haar oordeel over de islam, maakt zich vooral zorgen over allochtone vrouwen die het 'huis niet uit komen' en door hun echtgenoot worden mishandeld. „Vrouwen die thuis worden gehouden, als huisdieren. Het klinkt hard, maar zo is het gewoon." Dat feminisme, ruim 25 jaar na de twee de feministische golf, weinig belangstel ling meer geniet is bijzonder jammer, meenden de forumleden. D'Ancona: „De vooruitgang van de afgelopen jaren is een valstrik geworden. Het is nog lang niet voor de bakker, maar de emancipa tie stagneert." Hirsi Ali: „Er worden per jaar 200.000 mensen mishandeld, van wie 50.000 ernstig. Tachtig procent is vrouw, 40 procent is kind en 25 procent man. Dat zijn toch enorme getallen. Als je dan ziet hoeveel herrie er gemaakt wordt over een brand in Volendam, dan kun je wel zeggen dat geweld in gezin nen in Nederland wordt geaccepteerd." De reden ligt waarschijnlijk in het gebrek aan solidariteit tussen vrouwen onder ling. Hoogopgeleide vrouwen die hun zaakjes keurig op orde hebben, voelen niet de behoefte voor 'minder-bedeel- den' de barricades op te gaan. En zij die het slechter getroffen hebben, zijn meestal niet of nauwelijks georganiseerd. En dan zijn er nog de verschillen tussen zwarte en witte vrouwen, moslimvrou wen en niet-moslims. Gespreksleider Hedy d'Ancona (links) en forumleden Jeltje van Nieuwenhoven en WD-kamerlid Ayaan Hirsi Ali zondag tijdens een discussie over feminisme. Foto: Taco van der Eb Ex-KRB-voorzitter Leen van den Oever wil bedrijfsblindheid voorkomen noordwijk - Jaap Bakker is hondenoppasser en uitlater in opleiding. Een uiterst enthousi aste en leergierige leerling. De bewoner van de Willem van den Bergh, het centrum voor men sen met een verstandelijke be perking in Noordwijk, brengt op deze dinsdagmiddag een min stens zo enthousiaste labrador terug naar z'n hok. Zoals de hond de instructies van Bakker opvolgt, zo luistert Bakker zelf geduldig naar de aanwijzingen van Jan Jansen, initiatiefnemer van de hondencrèche. "Jaap, je gaat met de hond het hok in. Goed zo. Nou sluit je de deur achter je, zodat de hond niet kan wegglippen. Goed zo. Zet de hond neer. Zeg maar: comman do zit." Commando zit, klinkt het vervolgens. De labrador gaat braaf zitten. "Maak nu het haak je van de riem los. Prima. En nu moet je tussen de hond en de deur gaan staan, zodat de hond er niet uitkan. Ja? Oké, dat ging geweldig. En dan gaan we 'm nu een snoepje geven. Honden moeten het fijn vinden dat ze weer terug zijn in hun hok." Verblijfsruimte, zo corrigeert Jansen zichzelf. "Dat vind ik mooier klinken, huiselijker." Hond en Jaap Bakker lijken nu al een tweeëenheid te vormen. "Jaap, geweldig kerel. Ik wou dat je nu al voor me kon werken." Voorlopig runt de 49-jarige Jan Jansen zijn hondencrèche ech ter nog voornamelijk met een ander personeelslid van Willem van den Bergh, dat tussen de ei gen activiteiten door zijn steun aanbiedt. De selectie van bewo ners van het centrum is nog in volle gang. "Niet iedereen kan dit werk zomaar oppakken. Maar Jaap kan ik er wel bij ge bruiken. Die heeft het in zich." Jansen nam het initiatief voor de 'eerst^ hondencrèche van Ne derland' toen hij anderhalfjaar geleden met zijn gezin aan tafel zat. "We stonden voor een grote reorganisatie bij Willem van den Bergh. Ik werkte hier al 25 jaar, de laatste tijd als hoofd van twee woongroepen. Maar in de nieu we opzet zou ik puur een mana gementfunctie krijgen. Echt een kantoorbaan. Dat wilde ik niet. Ik ben een doeman, die met mensen wil omgaan. Zei m'n oudste dochter opeens, pa, dan ga je toch hondjes uitlaten met de bewoners." De Noordwijker zag het meteen zitten. Hij heeft zelf twee bordercollies. Honden en hondensport hebben altijd een grote rol gespeeld in zijn le- vén. "Dus het kon eigenlijk niet mooier: van mijn hobby mijn nieuwe baan maken. Me bezig houden met honden van colle ga's, die altijd problemen heb ben om opvang voor die dieren te vinden als ze moeten werken. En tegelijkertijd een extra dag besteding mogelijk maken voor bewoners. Zo ben ik op die crè che terechtgekomen." De direc tie was meteen 'in'. Jansen kon zijn plannen verder uitwerken. In zijn voortvarendheid dacht hij in oktober vorig jaar al te kunnen beginnen. In werkelijk heid is dat deze week geworden. "Ik ben duidelijk wat te enthou siast geweest. Ik wist niet dat er zoveel bij kwam kijken, voordat ik kon beginnen." Het belang rijkste obstakel vormde het geld: 120.000 euro. Vijftien instanties werden aangeschreven. Vier haakten uiteindelijk op het initi atief in: het Fonds 1818, de Gra vin van Brandstichting, Rabo Foundation en de Wilhelmina Agnes van den Bergh-stichting, opgezet door de dochter van de oprichter van Willem van den Bergh. Zij maakten de crèche mogelijk een houten gebouw met de naam Kwispel van twin tig m^ter lang en achtenhalve meter breed. Met een entree, tien hokken met ruimte voor maximaal twintig honden, een buitenren en een huiskamer. "Ik wil hier werken in een huiselijke sfeer." Bewust is gekozen voor een plek aan de rand van het zorgcentrum, achter de wasserij aan de Hertenlaan. ,rWe wilden de overlast van blaffende hon den zoveel mogelijk voorko men." Ondanks de afgelegen ligging weten al heel wat bewo ners de crèche te vinden. Zoals Tineke Hoogeveen. "Ik houd heel veel van dieren. Ik houd meer van dieren dan van men sen." Daarom is ze ook regel matig op de kinderboerderij te vinden. "Daar werk ik Maar als het erg druk is, mag ik weg en mag ik hier naar toe. Naar de honden." Ze toont haar gene genheid door uitgebreid de la brador te knuffelen. "Lief hè? Als ik een hond op m'n schoot neem, krijg ik 'm er soms niet meer vanaf." Jaap Bakker, de oppasser en uitlater in oplei ding, vindt het goed dat IJ zo veel aandacht besteedt aan de hond die hij eigenlijk onder z'n hoede heeft. Het is precies wat Jan Jansen voor ogen stond. "Ze zijn dol op honden. Iedere be woner is hier steeds welkom om de honden te aaien. Het zou mooi zijn als ze hier ook alle maal zouden kunnen werken. Maar dat kan niet. Het is al moeilijk genoeg om degenen die daar wel toe in staat zijn goed te instrueren. Je moet daar vooral veel geduld voor hebben, veel herhalen. En dan nog kun je niet al het werk uit handen ge ven. Gisteren stond een hond in de huiskamer te plassen. Als ie mand zomaar die plas zou op ruimen, zou dat problemen kunnen opleveren. Die hond bakent zijn terrein af, daar mag je niet aankomen. Daarom houd r.ik me liever maar zelf met zulke dingen bezig." rijke den Hollander Gisteren was zijn laat- ële dag als voorzitter. Katwijkse Reddings Bri- sinds vandaag onder an Kees de Vreugd, ver van den Oever (45) niet lliger. „Het werk op het nd ik nog veel te leuk. Ik ïafoon mijn wachtjes draai- 3efe van twaalf zat Leen al op de strandpost. 2 >nd ik het veel leuker »ei iet tentje van mijn ou- üj 11 vriendjes speelden er mochten de strand- la%rsus doen, mee op pa- ht3in de bootjes varen. Al- e1pannende dingen voor 13 [ventje. Voor een oude n jwens ook", lacht hij. :h Oever ging al vroeg in b commissie meedraaien lt1 ot op zijn negentiende iei IB-bestuur zitting te ne- hi in jaar later werd hij k1 ir.Als ik ergens lid van ik me er ook echt mee )n n. Dat zit in mijn aard", 1 gthij. ief vde de KRB uit tot een en inele organisatie. Van 'JJfer: „Hulpverlening is aj%uze bezigheid. Dat 'n led georganiseerd zijn." atk ook de gemeente, die e-feaamheden van de red- 12 sidieert. „De gemeente I raeen paar centen voor h%ar het inhuren van een 1 i organisatie zou vele ma- n tder zijn." b<tomst van de KRB schetst zj Oever als zeer roos- Widers dan de meeste clubs en verenigingen kan de brigade elk jaar bouwen op 100 tot 150 vrijwilligers. „Enthousi aste jonge mensen, die het wachtlopen op het strand ver kiezen boven andere vakantie baantjes. Ook al kunnen ze er gens anders meer verdienen. Als strandwacht krijgen ze een klei ne onkostenvergoeding. Maar het strand trekt. Het is gezellig, de onderlinge sfeer is goed. Ze krijgen verantwoordelijkheid en doen levenservaring op. Ze ma ken wat mee. De gekste dingen soms", weet hij uit ervaring. Naast de speurtochten naar weglopertjes en het geruststel len van af en toe hysterisch on geruste ouders - die altijd bang zijn dat hun kind de zee is inge lopen, wat Van den Oever in zijn lange strandloopbaan overigens nooit heeft meegemaakt - zijn er de wespensteken, kwallenbeten, verwondingen door de Pieter man (een klein visje dat naar kan steken) en het redden van in moeilijkheden geraakte zwemmers. Lijken in het water, bijterige paarden of ernstig ge wonden komen ook voor. „Een lijk is even schrikken, ja. Dat trek je niet zo maar in de boot Ik dacht dat er zeewier dreef. Maar het was een man. Ik ben in het water gesprongen en heb nog geprobeerd hem te reani meren. Tevergeefs helaas." Dat een paard de borst van een strandbezoekster had aangezien voor een lekker hapje zal hij ook nooit vergeten. „Met van alles en nog wat komen ze naar de post toe. Een jongetje dook een zwinnetje in. Lag er een kapotte beeldbuis van een TV op de bo dem. Hij viel er met zijn borst bovenop. Een en al bloed na tuurlijk." Hij vertelt over een on geluk op het fietspad in het Leen van den Oever: „Ik blijf gewoon mijn wachtjes draaien." Foto: Dick Hogewoning duin, vlak achter de post waarbij hij eerste hulp verleende. „Twee gewonden op de grond, een derde betrokkene liep druk rond. Die leek niets te manke ren. Toch was juist hij er het ergst aan toe. De man was in shocktoestand door inwendige bloedingen. In zo'n situatie is een juiste beoordeling van le vensbelang. Gelukkig is ambu lancepersoneel er altijd snel bij om het over te nemen." De voorzitter zegt te vertrekken om bedrijfsblindheid te voorko men. „Er is capaciteit genoeg in de club om het over te nemen. Ik vind dat anderen die kans nu moeten krijgen." Bioloog Van den Oever gaat meer tijd beste den aan zijn wetenschappelijk onderzoek naar de tropische bomenfamilie Olacaceae. Dat staat al te lang op een laag pitje, >e< u egt en dat geldt ook voor nijtuursleden van de Ko- Watersportvereniging iel g. De vereniging organi- iterdag 12 april samen gemeente Leiden en de 00 iers rond de Beesten- ISlto Haarlemmerstraat al- is nor de vijfde achtereen- Ie Jde keer de Leidse Sloe- Dit evenement is te- ïe^e opening van het water- ef tizoen en een groot aan- m< lementen in de open ip 1 let betekent ook de nd van de terrasboten in de al en en singels. enmarkt is om 9 uur in :t 2 gen al omgetoverd tot n tellige jachthaven. Er n'. an een grote feesttent, laruit de race wordt geor- erd. Op dat tijdstip arri- ranuit het hele land, van d tot Vlissingen, zo'n Kromhout Whaler sloe pen, die met behulp van een grote kraan te water worden ge laten. Om 11.00 uur beginnen de sprintwedstrijden bij de Waag. Het startschot wordt ge lost door wethouder Alexander Geertsema. De race van elf kilo meter door en rond Leiden be gint om 13.00 uur. De Kromhout Whalers vormen sinds 2000 een nationale een heidsklasse. Er zijn er drieën twintig van gebouwd en er wordt in een nationale compe titie in geroeid. De competitie bestaat uit een achttal races, die niet alleen in grachten, maar ook op kanalen, rivieren en open water, zowel zout en zoet, plaatsvinden. De Leidse sloe penrace bijt elk jaar de spits af. Het sloeproeien is een sport, die al vele tientallen jaren be dreven wordt door onder meer Zeevaartscholen en de Marine. Het is gezellig, sportief, en een vindt hij. Bovendien wordt hij voorzitter van de nieuwe denktank van het CDA in Kat wijk en organiseert hij een reü nie voor oud-leerlingen van de Christelijke Opleidingsschool. Die is op 14 juni. Wie komen wil kan hem bellen: 06-14364496. katwijk - Meezingen met de liedjes die je kinderen op de peuterspeelzaal en op de ba sisschool leren. Voor de mees te vaders en moeders is dat heel gewoon. Het gaat echter niet altijd op voor alle alloch tone moeders, weet de Stich ting Steunpunt Medelanders in Katwijk. „De kinderen zin gen weer een liedje waar moe der helemaal niets van be grijpt", zegt Ada de Haas. Tijd voor een cursus MoederTaal, vindt Steunpunt Medelanders en gemeente Katwijk. „Zodat allochtone moeders niet meer hard hoeven weg te hollen bij het schoolhek als ze hun kind hebben opgehaald." Dat gebeurt namelijk geregeld, weet De Haas. .Allochtone moeders vinden het eng. Ze verstaan de taal nauwelijks en zijn dan bang dat ze met an deren moeten praten. Dan rennen ze liever weg." De MoederTaal cursus, die aan sluit op de lesprogramma's Peuterpraat en Kinderklanken, is dan ook erg nodig, vindt De Haas. Moeders rennen niet al leen weg bij het schoolhek, ook op ouderavonden zijn ze nauwelijks te bekennen. Van daar dat het Steunpunt Mede landers ook zo blij is met de fi nanciering van MoederTaal die de gemeente Katwijk heeft toegezegd. „Hiervoor werd er door de gemeente maar wei nig aan het probleem gedaan, en dat het nu wel gebeurt, is zeer te prijzen." Ook al vinden de moeders het eng om hun kinderen naar school te bren gen, de behoefte om hun kin deren te begrijpen en te hel pen met school is wel groot, zegt De Haas. „Het is ook heel noodzakelijk dat deze vrou wen bij hun kinderen worden betrokken." Voor de cursus hoeven ze niet bang te zijn, vindt De Haas. „Het is heel gemakkelijk. En leuk. Het is het betere han den- en voetenwerk, met mu ziek erbij. Want ook analfabe te vrouwen moeten hiermee uit de voeten kunnen. We zeg gen niet: hier heb je een boek je, en leren maar. Dat heeft toch geen zin. We leggen het op een speelse manier uit, en er zijn speciale assistenten bij aanwezig, die de taal ook spreken." Het uiteindelijke doel is dat de vijftig allochtone moeders ook mee kunnen zingen met de ei gentijdse versie van 'klein klein kleutertje' en haar zegje doet op de ouderavonden. Maar voordat het zover is, moet er nog heel wat werk worden verzet. De Haas en haar collega's gaan aan huis langs om te vragen of de vrou wen willen meedoen aan MoederTaal. „Desnoods vra gen we hun man om toestem ming, we willen gewoon erg graag dat ze meedoen. Het is erg arbeidsintensief, maar waarom zouden ze ons met een vertrouwen? Dat moeten we eerst winnen, en dat kost tijd." Maar De Haas is gedul dig. De eerste groep voor de cursus MoederTaal die aan sluit op Peuterpraat heeft in middels vijf aanmeldingen, de tweede groep elf. Beide groe pen kunnen twaalf moeders gebruiken. „We willen ook nog een derde groep begin nen. We kunnen altijd meer doen. Als je die stralende oog jes ziet, als moeder iets heeft geleerd, en echt iets kan. Daar doe je het toch voor?" De Leidse Sloepenrace trekt al jaren grote aantallen bezoekers naar het water. Foto: Mark Lamers probaat middel om een uitste kende conditie op te bouwen. De Leidse grachten lenen zich uitstekend voor deze jaarlijkse sloepenrace. De uit de kluiten gewassen ovemaadse houten boten, met 8 roei(st)ers en een stuurman/vrouw leveren in de smalle grachten vaak een spec taculaire strijd die door het pu bliek nauwkeurig kan worden gadegeslagen. Het traject van de race is zodanig uitgekozen, dat het ook mogelijk is om mee te fietsen. Om het roeifestijn extra nauti sche uitstraling te geven treedt gedurende de race een Shanty- koor op dat op diverse plaatsen langs het traject zeemansliede ren ten gehore brengt. Er is te vens een optreden van een Paasmarkt Als u op zaterdag 12 april toch in de stad bent om naar de sloepenrace te kijken, loop dan meteen even de Waag in waar een Paasmarkt wordt gehou den. Het evenement is gratis toegankelijk en wordt georgani seerd door de Rotaryclubs van Leiden, Leiderdorp en Oegst- geest in het kader van de Rota- ry-actie Polio De Wereld Uit. Van 10.00 tot 17.00 uur is er tij dens de Paasmarkt van alles te koop: van goede, gedragen merkkleding, sieraden en hor loges, tot cd's, boeken, klein an tiek en tal van gebruiksartike len. De topstukken worden in de loop van de dag geveild door de Leidse veilingmeester Berthyl den Heeten van veiling huis Onder de Boompjes. Voor de kinderen is er een een snel tekenaar, een grabbelton en maken paashazen muziek. Rotary International, de inter nationale organisatie van Rota ryclubs, ondersteunt sinds 1985 de Wereld Gezondheidsorgani satie (WHO) in de strijd tegen polio. Dankzij alle inspannin gen is polio inmiddels voor 99 procent uitgeroeid. Maar de laatste loodjes wegen het zwaarst De doelstelling van Rotary International is wereld wijd 80 miljoen dollar bijeen te brengen. Andere organisaties vullen dat bedrag aan tot de resterende 275 miljoen dollar. De Nederlandse Rotaryclubs hebben twee miljoen euro toe gezegd. Eric-Jan Berendsen rat td hi G lei De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TJLtFOON 0 71 -53 5*424

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11