'Ik ben blij dat ik nog kan genieten REGIO De Amerikaanse soldaten gedragen zich heel professioneel De innerlijke televisie van pastoor Smith van de Petruskerk MAANDAG 7 APRIL 2OO3 NAVRAAG Huren moeten de komende vijfjaar met 25 procent omhoog. Coali tiepartners PvdA en CDA stellen voor de huren gedurende die perio- 'Huurverhoging van 25 de elk jaar met drie procent y plus inflatie te procent onaunvaavdbcicir verhogen. Met die maatregel willen de partijen de staatskas spekken met 500 miljard euro en 'scheefwoners' aanpakken. Het Sociaal Cultureel Planbureau bekijkt of de plannen zinvol zijn. J. BANCA, directeur van de Oegstgeestste woningbouwvereniging Buitenlust, toont zich verbaasd. Kent u het plan van CDA en PvdA? „Om eerlijk te zijn, niet zo goed. Ik heb er op teletekst iets over gelezen." En, wat vindt u ervan? Als het de bedoeling is om zonder meer een stijging van 25 procent door te voeren dan zeg ik: dat is voor de sector onaanvaardbaar. Wij zijn er voor de laagstbetaalden: we moeten betaalbare woningen leveren. Vreemd dat dit zo de wereld wordt ingeslingerd. Ik denk dat het veel ongerustheid bij huurders veroorzaakt." Hoe kan zo'n maatregel de staatskas spekken? „Dat weet ik niet. Daarvoor zou ik meer achtergrondinformatie moeten hebben. Het lijkt me dat het rijk dan andere opbrengsten moet gaan afromen. Want wij functioneren helemaal zelfstandig, zonder subisidie van het rijk. Er is een centraal fonds voor de volkshuisvesting, misschien dat ze daar iets mee willen doen. Daar worden armlastige corporaties mee gesteund. Het zou kunnen dat we daar meer voor moeten gaan betalen." Is een forse huurverhoging nuttig om schee fivoners' aan te pak ken? „Het probleem van scheefwoners is duidelijk: sommige huurders wonen na verloop van tijd in een 'te goedkope woning'. Maar ook hierbij is me niet duidelijk hoe het nieuwe kabinet dat probleem wil aanpakken." Hoe zou u het probleem zelf aanpakken? „Persoonlijk vind ik het wel een goed idee om een inkomenshef fing in te voeren voor huurders met een hoog salaris. Daar heb ik op zich niets tegen. Al gaat het er dan natuurlijk nog wel om bij welke inkomensgrens je dat doet en hoe je de maatregel uitvoert." Met een inkomensheffing blijft de scheefgroei in het huurdersbe stand toch ook bestaan? „Ja, maar dan krijg je wel de financiële middelen om de huursub sidie in stand te houden. En daarmee kan je zorgen dat huurders met een laag inkomen niet in de knel komen. Maar goed, zoiets is al jaren een heet hangijzer in de politiek. Partijen zijn blijkbaar bang voor stemmenverlies als ze met zo'n voorstel komen." tekst: Erna Straatsma foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 7 April DE STAKING - Het sein is dus gegeven. Het Comité van Verweer roept het gansche Nederlandsche proletariaat op tot een een alge- meene werkstaking. De oproep is van den volgenden inhoud: 'Het Comité van Verweer, gezien het feit, dat de Regeering haar mis- dadigen aanslag op de rechten der arbeiders doorzet en daartoe den steun vindt van degenen, die, onder den naam van volksvertegen woordigers, zich tot gewillige dienstknechten van de kapitalistische tyrannie laten gebruiken, roept het gansche proletariaat van Neder land op, tot verweer door de algemeene werkstaking voor alle arbei ders zonder onderscheid. Vooruit, mannen en vrouwen der arbeidersklasse! Zoo deze brutale rechtsmoord geschieden zal, laat dan de bourgeoisie van Nederland weten, dat ze zich daarmee in het volk zelf een vijandelijk leger schept, dat haar macht zal weten te weerstaan. Wie beschikt over een denkend hoofd en een vrijheidlievend hart, legge terstond den arbeid neer en neme hem niet meer op, dan op het sein van het comité. Op voor de vrijheid! Op voor het recht! Weg met de dwangwetten!' ANNO 1978, vrijdag 7 april LEIDEN - De bezetters van de Grofsmederij kregen gisteravond een warme maaltijd geserveerd. Deze was gehaald bij de mensa van de studentenvereniging Augustinus. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON OORLOGSDAGBOEK Lee Eure (30) studeert interna tionale betrekkingen aan de Webster University in Leiden. Hij komt uit Florida. In de vori ge Golfoorlog was hij soldaat in het Amerikaanse leger. „Verloren onschuld. Dat ge voel krijg ik als ik al die jonge Amerikaanse soldaten zie. Beelden van een prachtige zonsopgang boven Bagdad, maar het is zo vreemd om Amerikaanse tanks door de straten te zien rijden. Volgens mij gedragen de Ame rikaanse soldaten zich heel professioneel. Ze tonen rede lijk tot veel respect voor het culturele erfgoed van Irak. Mijn grootste zorg is het men selijk lijden. Een groot deel van de bevolking van Bagdad heeft het al een hele week zonder stromend water moe ten stellen. Volgens mij heeft zoiets op de lange termijn gro tere gevolgen dan de oorlog zelf. De mening van de Nederland se samenleving verandert langzaam tijdens deze oorlog. Die is niet meer zo uitgespro ken anti. Dat komt waar schijnlijk ook omdat we alleen de 'schone' beelden van de strijd te zien krijgen. We kun nen overal reportages over het conflict zien, dus denkt ieder een dat we een compleet beeld krijgen. Maar we moe ten niet vergeten dat alles dat we op televisie zien, van tevo ren is goedgekeurd. De VS heeft al contracten met sommige Amerikaanse maat schappijen getekend voor de wederopbouw van Irak na de oorlog. De landen die tegen de oorlog zijn, moeten daarbij achteraan sluiten. Ik denk dat de Verenigde Staten hun eigen economie weer omhoog wil len stuwen met de wederop bouw. Wat dat betreft is dit een briljant idee: al die bedrij ven die Amerikaanse dollars uitgeven, die Amerikanen in dienst hebben en die allemaal een winstpercentage in hun zak steken. Het grootste probleem tot nu toe is het verlenen van huma nitaire hulp. Waar blijft die hulp? De coalitie moet veel meer doen om de burgerbe volking te helpen. Het vernie tigen gaat heel snel, maar de hulp komt maar heel lang zaam op gang. Ook in de derde week van de oorlog is het grootste pro bleem van de Amerikaanse krijgsmacht, de Amerikaaanse krijgsmacht zelf. Waar is dat grote gevaarlijke en dodelijke Irakese leger dan? En zal de wereld de regering Bush openlijk veroordelen als er geen massavernietigingswa pens worden gevonden? Dat zijn vragen die me nu even bezighouden." Lee Eure Loes Flendrie schrijft boek over cruciaal halfjaar na haar bijna fatale hersenontsteking De Leidse schrijfster en dichteres Loes Flendrie (51) werd in 1983 getroffen door een hersenontsteking. Wekenlang balanceerde ze op het randje van leven en dood. Toen ze uiteindelijk ontwaakte uit een coma, wist ze niet meer wie ze was en was ze bijna volledig verlamd. Bovendien zag ze niets meer en kon ze niet meer praten. In de maanden die erop volgden knokte ze zich zo goed en kwaad als kon er weer bovenop. Maar helemaal de oude werd ze niet meer. Nu, twintig jaar later, verhaalt Flendrie in het boek 'Zomerslaap' over deze zo tu multueuze fase van haar leven. „Het was echt een nachtmerrie, toen ik ontwaakte uit mijn coma. Zo heb ik het ook beschreven. Ik wist niet wie ik was, ik kende mijn eigen naam niet eens meer. Ik had geen besef van mijn ledematen. Maar tegelijkertijd miste ik ze ook niet, ik wist niet dat ik ze ooit had bewogen. Ik kon ook niet meer zien, ik kon niet meer praten, ik kon slecht horen. Waar ik was, wist ik ook niet. Dat heeft een tijdje ge duurd. Dat is heel beangstigend. Maar zodra ik een stem herkende, voelde ik me veilig, beschermd." „Dat heeft me erg geholpen. Ik heb veel steun ondervonden. Iedere dag kreeg ik prikkels van de mensen om me heen. Mijn vader bijvoor beeld kwam heel vaak langs om met me te praten. Langzamerhand kwa men de herinneringen terug. En ook de lichaamsfuncties. Inmiddels heb ik al mijn herinneringen aan vroeger weer terug. Maar bepaalde vaardig heden ben ik kwijt. Wiskunde, reke nen, vind ik enorm moeilijk. Een voudige sommetjes gaan me moei lijk af. En ik weet niet meer hoe ik een staartdeling moet maken." „Ik heb ook geen grote spankracht. Als ik moe ben, neemt de afasie toe. Dan moet ik weer zoeken naar woor den. En ik ga dan ook weer slechter zien. Dat is toch al minder, mijn ge zichtsvermogen. Ik heb nog dertig procent zicht. Daar bedoel ik niet mee dat ik min tien heb of zo - ik heb trouwens min drie - maar er ontbreken grote stukken in het beeld dat ik zie. Mijn hersenen vullen dat in, zo goed en zo kwaad als dat gaat. Ik zie alles als een slechte fotokopie. Dat blijft zo, er zit geen verbetering in. Verder zit mijn heup vast. Daar heb ik nog veel pijn aan." „Ik heb me regelmatig versproken. 'Als ik weer een keer dood ga, wil ik het anders', zei ik dan. Ik heb het op de een of andere manier toch erva ren als doodgaan. Het is toch net of het leven voor mijn coma een ander leven is geweest. Al ken ik het meisje van vijf dat ik was nog wel. En het meisje van achttien. Ik weet het, dat is bepaald geen vrolijk verhaal, geen verhaal dat je puur voor je lol gaat lezen. Het was ook helemaal niet mijn bedoeling dat het uitgegeven zou worden." „Ik ben direct alles gaan opschrijven wat ik nog wist, toen ik na mijn co ma mijn handen weer en beetje kon gebruiken. Gewoon, omdat ik mijn schrijfkunst weer terug wilde krijgen. Voor de hersenontsteking was ik al schrijfster en dichteres. Ik vertel in het boek over mijn verblijf in het Westeinde-ziekenhuis in Den V het Zeehospitium in Katwijk, mijn pogingen weer op te krabbelen. Ook de vorderingenschriftjes die mijn va der had bijgehouden tijdens mijn ziekte, heb ik gebruikt voor mijn ver haal. Ik heb zo'n dertig ko pieën gemaakt vrienden, familie en bekenden dat was het dan. Wie zit er nou l wachten op zo'n zwaar depressl verhaal, dacht ik. Ik ben daarna der gegaan met het schrijven va lemaal vrolijke verhaaltjes. Om i mensen blij te maken." „Dat het verhaal nu toch in boel vorm wordt uitgegeven, komt v< een groot deel door mijn zus. Zi overleed vorig jaar. Mijn zwagei me nog wat te geven, zei hij, hiji nog wat gevonden in haar spulli Een gedicht dat hij niet kon plai sen. Hij las het voor en ik dacht is mijn gedicht. Het was het een gedicht wat ik had geciteerd nai coma, toen ik nog niet zelf kon schrijven. Toen, met dat gedichl durfde ik de stap te zetten dat bi uit te laten komen. Ook omdat i uitgever op een gegeven momei om mijn verhaal vroeg. Misschi| hebben andere mensen er ook i| aan, dacht ik." „Niet dat er zoveel mensen zijn] een hersenontsteking hebben gj Een hersenontsteking is een hec zeldzame ziekte. Er is zelfs geen entenvereniging van. Ook al om er heel weinig overlevenden zijl] meesten overlijden binnen een weken. Waar het om gaat is dat geschiedenis mij sterk heeft ge maakt. Je wordt met zo'n 2 zo geconfronteerd m de eindigheid van h ven. Ik ben blij dat i leef, dat ik nog kan j nieten. Als er een b( schap in het boek z dét de boodschap, heb mazzel gehad, niet alleen omdat il leef. Een heleboel n sen die een herseni steking hebben ov< leefd, zitten te bral len in verpleegtehi Als je niet goed kui praten, je niet goe< kunt uitdrukken, v je niet serieus geni men. Ik zit in een 1 stoel en dat is tocl ders." 'Zomerslaap' doo Loes Flendrie (ISi 90 6265 549 1) is gegeven door de Haarlemse uitgei In den Knipschei Flendrie schreef der de dichtbun< 'Met het Oog op 1 wereld', de bund erotische verhal Tongstrelend' e detectives 'Met '1 der Pardon' en derom Pardon'. Leidsch Dagblad Loes Flendrie: „Ik ben direct alles gaan opschrijven wat ik nog wist, toen ik na mijn coma mijn handen weer en beetje kon gebruiken. Gewoon, omdat ik mijn schrijfkunst weer wilde terugkrijgen." Foto: Henk Bouwman PREEKTIJGERS Herman Joustra Directie.- B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate,hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-515° 5&7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekke_n_ tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zu,id BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegerrrdan-kunt-u dat schriftelijk laten weten "c,3n HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling I c> Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlèm. preek recensie Floor Ligtvoet Pastoor Smith, Sint Petruskerk, Leiden. Zaterdag 5 april, 19.00 uur Een preek geeft pastoor Jeroen Smith van de Petruskerk deze zaterdagavond niet. Die be waart hij tot morgenochtend. Toch is de eucharistieviering onder zijn leiding tot in de puntjes verzorgd en bijzonder overzichtelijk. Zo licht de pas toor al voor de dienst begint de vier onderdelen van de vie ring toe; de schuldbelijdenis, de lezing uit de bijbel, de eu charistieviering en het afslui tende gebed. Geen enkel moment komen kerkgangers bij pastoor Smith voor verrassingen te staan. Het gebed, de psalm en schriftle zing staan in een gestencild boekje afgedrukt. Dit komt de duidelijkheid ten goede, maar maakt de luisteraar jammer genoeg ook een tikkeltje lui. Aandachtig luisteren blijkt minder noodzakelijk als de draad een paar minuten later weer snel genoeg kan worden opgepakt. Dat de aandacht van de aanwezigen soms ver slapt, is goed te horen in het gebed waarin de kerkgangers afgewisseld door de voorgan ger een paar regels moeten voordragen. Ondanks hun aantal klinkt de bijdrage mat en zacht. Iets meer pit en vaart in de dienst kan geen kwaad. Zeker niet nu door de kou een uur lang stilzitten toch al geen pretje is. <|js Het is niet dat dit alles aan het oog van de pastoor ontsnapt. Hij stelt zijn verwachtingen ten aanzien van zijn publiek gemakkelijk bij. Na de lezing uit Jeremia en Hebreeën springt Smith er creatief op in. „Het eerste deel van de viering draait om woorden. Er is van avond zoveel te horen dat een aantal woorden langs ons heen zal gaan. Zij gaan het ene oor in en het andere oor uit. Of gaan het oor zelfs helemaal niet in." Dat is allemaal niet zo erg, vindt Smith, zolang de kerkgangers maar onthouden dat de woorden uit de bijbel van groot belang zijn. Voor de kinderen heeft de pas toor ook wat troostende woor den: „Het is altijd even wen nen in de kerk. We hebben hier geen televisiebeelden." Toch is dat maar goed ook, legt hij uit. „Want nu hebben ook de kinderen zonder televi sie thuis wat aan het geloöf. Overal ter wereld kunnen kin deren naar de woorden van de Heer luisteren." Mochten woorden alleen toch iets te hoog zijn gegrepen, dan weet Smith nog wel een oplos sing. „Doe je ogen maar dicht en gebruik je fantasie." Hij wijst de jonge gelovigen erop dat ze hun 'innerlijke televisie' kunnen gebruiken. „Je kan in gedachten overal een voorstel ling van maken", roept de pas toor enthousiast. Als voor beeld noemt hij de engel uit de eerder gelezen bijbelpassa ge. „Heeft hij bij jullie ook zil verkleurige vleugels? En welke taal spreekt hij?" Stiekem hoopt de pastoor op een Ne derlandssprekende engel. „Anders is hij wel heel moeilijk te verstaan", lacht hij vriende lijk. Hij vraagt de kinderen en der volwassenen te gaan staan. „We gaan ons voorstellen God en als je je aan iemai voorstelt blijf je niet onde gezakt op de bank liggen, sta je op, schudt je die pe soon de hand en vertel je je bent", zegt Smith. „Bij gaat dat eigenlijk net zo. 1 gaan netjes staan, maar ii plaats van de handen te schudden groeten we hei gebed." Anders dan bij mensen, r God geen woord van wat wordt gezegd, verzekert d pastoor. „Hij onthoudt h< gaat ermee aan de slag!" 1 dan ook te hopen want G hulp wordt in de gebedel vanavond niet voor de mi eenvoudige klussen gevra het spoedig beëindigen v oorlog, de wereld verlossi van het geweld en het gei van de zieken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10