LEIDE Leidse economie blijft achter HBG zoekt nog exploitantdisco Hillebrand danst in 2006 bij het station Overstap hoogleraar irriteert universiteit wint t I ÜlSMAN NATUURLIJK, EFTINK DEUREN REGIO R1 MKB en Rabobank willen snel ingrijpen I* Uitgekeken g op uw collega's Vecht 24 uur lang tegen zweet! De nieuwe Hero van het Jaar Drank aan minderjarigen www.autoheemskerk.com Abrikoos Passievrucht Unieke jferajg JO Zandwinning jjl alkenburgse :i; leer gaat door ihandeling in ;helstraat De politie heeft giste- 32-jarige Leidenaar louden op verdenking ishandeling. De man het in een huis aan de lelstraat aan de stok met jarige plaatsgenoot, ling voor de ruzie was 65 beningverschil over allerlei 11 -n die in het huis in de oo gouden liggen. Het slacht- reeg een klap in het ge len hield daar volgens de vermoedelijk een gebro- :us aan over. in geslagen it bic bierglas ^ta-Een s kn is de (nd ger£ Een 24-jarige man uit s de afgelopen nacht 20 uiu geraakt bij een caféru- oo i de Leidse binnenstad. De 47 £naar kreeg het, terwijl hij 55 pg was naar de kroeg, aan 20 0k met een andere man. baat bleef het nog bij een 00 jdenwisseling. Eenmaal in 36 &fé begon de ruzie op- hr. Het slachtoffer kreeg 72 bij een klap met een glas in 45 kezicht. Hij liep verwondin- 22 lp aan zijn gezicht en brak 35 pnd. 2 nsvoorronde 31 I 72 n De Eerste Leidse plvereniging heeft gisteren do frste voorronde van de h? |t Dance Award in Amster- jewonnen. De danswed- is een initiatief van de Ne- ndse Hartstichting, om ieren te stimuleren om ge- te leven. Het optreden van tidse scholieren is opgeno- op video. Internetters kun- ïen een finaleplaats bezor- loor op de clip stemmen tot en met 9 april (ww- artdanceaward.nl) (advertenties) i. I Gazelle MmM.M3.TT1 Batavus I Batavus elektra I I Tomos Loekie i 100% service meer dan 100 modellen pkwaliteit in tweewielers ee wieiers b.v. k Willem de Zwijgerlaan nTel.: 071 - 568 06 80 luren van Lieftink komt u overal Ben. Terecht, betere deuren zijn •welijks te vinden. Vervaardigd uit Wereldbekende Schüco profielen purzaam aluminium of kunststof, is: topkwaliteit met KDMO-keur. Kom binnen en overtuig uzelf. I deur van onze showroom staat open voor u. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn el. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: dag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur vrijdag 4 april 2003 door Wlm Koevoet leiden - De groei van de econo mie in Leiden en de regio blijft achter bij die in regio's als Gouda, Zoetermeer, Alkmaar en Almere. De oorzaken daarvan zijn een te kort aan bedrijfsterreinen, de krapte op de arbeidsmarkt en een aantal infrastructurele proble men. Bovendien zit het histo- risch-cuiturele erfgoed, waaraan Leiden en omgeving rijk zijn, in de weg bij economische vernieu wingen. Leiden is in de ogen van veel ondernemers 'een museum- stad waar conservering dit proces frustreert'. Dat is te lezen in het rapport "Van Lakenindustrie tot Kennis- stad' (subtitel: Sleutels voor mo derne bedrijvigheid in een his torische stad) dat commercieel directeur E. Cohen van de Rabo bank Leiden en Oegstgeest en R. van Leeuwen, voorzitter van de Ondernemersvereniging MKB Leiden hebben laten maken. Het is hun bedoeling om de stu die naar de lokale economie re gelmatig te actualiseren. In de studie wordt aangegeven dat op papier Leiden als winkel stad alles in huis heeft voor suc ces. Met een jaarlijkse omzet van de detailhandel van zo'n 350 miljoen euro is Leiden de derde winkelstad van Zuid-Hol land. Maar de winkeliers maken zich grote zorgen over het af vloeien van koopkracht naar grotere én kleinere gemeenten. „Door het gebrek aan hande lend optreden, raakt Leiden achterop bij de concurrentie. Ondernemers én gemeentebe stuur maken niet snel en krach tig genoegwerk van knelpunten in het winkelaanbod en de be reikbaarheid van de binnen stad." De aantasting van de concur rentiepositie gaat sluipender wijs, volgens MKB en de Rabo bank. Van een drama is nog geen sprake maar juist hierdoor wordt de urgentie niet gevoeld. „Illustratief hiervoor is de jaren lange discussie over het Aal marktplan." En die urgentie is er wél, vinden de bankiers en de middenstanders. Snelle en ver strekkende maatregelen zijn on ontbeerlijk. Ze pleiten ervoor de economische prestaties van Lei den als winkelstad en ontwikke lingen in het winkelgedrag nauwlettend te volgen zodat de urgentie voor investeringen in de winkelfunctie helder wordt en blijft. Volgens bank en detailhandel wreekt zich ook meer en meer het ontbreken van een geza menlijk gedragen visie op Lei den als winkelstad. Hierdoor blijft de onenigheid over welke kant het op moet met het stads hart onverminderd groot. Rabo bank en MKB pleiten voor het opstellen van een breed gedra gen integrale visie. Aan de hand daarvan moeten besluiten val len over investeringen. Voor de uitvoering van de plan nen voor Luifelbaan en Aal markt geldt maar één ding: hoe eerder, hoe beter. Hetzelfde wordt geschreven over de Rijn Gouwe Lijn.De rapportschrijvers constateren dat na talloze plan nen en langgerekte discussies nog altijd niet vast staat wat nu eigenlijk de precieze oorzaken van de huidige knelpunten zijn van Leiden als winkelstad. Heeft Leiden een imagoprobleem of een parkeerprobleem? Dikwijls wordt het laatste genoemd maar onduidelijk is of dan de inzich telijkheid van de routing, de be schikbaarheid van de parkeer ruimte of de hoogte van de par keertarieven wordt bedoeld. Volgens de on derzoekers van Rabobank en MKB moeten de plannen voor het op knappen van winkelgebieden en de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn zo snel mogelijk worden uitge voerd. Foto: Hielco Kuipers Met de economische potenties van Leiden en de regio lijkt maar weinig mis, stellen de on derzoekers. Er is een evenwich tig samengesteld en kansrijk be drijfsleven. De beroepsbevol king is hoog opgeleid. Gunstig zijn ook de ligging in de Rand stad en de aanwezigheid van een uitgebreide kennisinfra structuur (universiteit, LUMC, Bio Science Park). Toch blijft de gemiddelde economische groei per jaar met enkele procenten achter bij die van Almere, Haar lemmermeer en Zoetermeer en verliezen Leiden en de regio het met enkele tienden van procen ten van Drechtsteden, Alkmaar, Delft en Westland. 'Leiden heeft de regio hard nodig' leiden - Leiden heeft vol gens Rabobank en MKB de gemeenten in de Leidse re gio en de Duin- en Bollen streek hard nodig om de so ciaal-economische kansen te benutten. Zonder een aan trekkelijk woon- en leefkli maat in de omliggende regio kan Leiden immers geen kennisstad zijn, aldus de op stellers van het rapport. En verder ontbreken in Leiden zelf de ruimte voor woning bouw en bedrijventerreinen. De buurgemeenten ervaren zelf steeds meer dezelfde knelpunten. „De matige ont sluiting in oost-west richting is hiervan een goed voor beeld." Om deze te verbeteren zou de N206 (Churchilllaan) moeten worden verbreed. De afstelling van de stop lichten is aan verbetering toe. Ook wordt het doortrek ken van de N445 (Willem de Zwijgerlaan) richting de A44 gepropageerd. De Rijn Gou we Lijn draagt ook bij aan een betere oost-westverbin- ding maar volgens de rap portschrijvers moet die tram buiten Leiden met hogere snelheden rijden en voor een beperkt aantal halten hoeven stoppen. Binnen Lei den moet de frequentie hoog zijn, evenals het aantal halten. Het toerisme kan worden versterkt volgens MKB en Rabo door een nieuw 'weg- wijssysteem' en door in te haken op nieuwe doelgroe pen: ouderen en tweeverdie ners. Gepleit wordt voor meer hotels. Bij het bevorde ren van het watertoerisme moet worden bedacht dat de winst die daarmee kan wor den geboekt 'relativeerbaar' is vanwege het sterk sei zoensgebonden karakter er van. Ook Philipse vertrekt naar Utrecht door Wilfred Simons leiden - De overstap van hoogleraar filosofie Herman Philipse naar de Universiteit van Utrecht heeft tot ergernis geleid aan de Leidse universi teit. Het is al voor de derde keer in korte tijd dat Utrecht een Leidse coryfee 'wegkaapt'. Eerder vertrokken al neerlan dicus Frits van Oostrom en Willem Albert Wagenaar, die dean van het Utrechtse Uni versity College is geworden. Wagenaar blijft nog wel twee dagen per week aan de Leidse universiteit verbonden. Van Oostrom en Philipse zijn beide gelokt met de functie van 'universiteitshoogleraar'. Zo'n hoogleraar heeft geen be stuurlijke verplichtingen en mag doen wat hij wil: onder zoek en onderwijs naar keuze. De Universiteit Utrecht heeft de functie afgekeken van de Universiteit van Amsterdam, waar ook zo'n universiteits hoogleraar werkt. Volgens de Utrechtse voorlichter J. Kes- sels hebben Van Oostrom en Philipse zelf contact opgeno men met de Utrechtse univer siteit en zijn ze niet met dikke salarissen gelokt. Tegen het universitaire week blad Mare zei rector magnifi cus Breimer dat hij 'not amu sed' is over het feit dat Utrecht zijn coryfeeën grotendeels uit Leiden betrekt. „Lopen er in Utrecht dan geen toppers rond?", vraagt hij zich vertwij feld af. Het staat hoogleraren echter vrij om de overstap te maken. Leiden en Utrecht hebben geen afspraken over een verdeling van taken. Re gelmatig zetten ook 'Utrech ters' de stap naar Leiden: de nieuwe hoogleraar oude ge schiedenis Luuk de Ligt komt uit Utrecht, evenals de hoogle raar moleculaire fysica Gerard Nienhuis. Leiden overweegt niet, om in navolging van Amsterdam en Utrecht, ook de functie van universiteitshoogleraar in het leven te roepen. Volgens woordvoerder W. van Ame- rongen van de Leidse universi teit staan zulke hoogleraren 'te geïsoleerd' van het onderwijs en het onderzoek in de facul teiten waar zij werkzaam zijn. Leiden wil dat hoogleraren en studenten zoveel mogelijk contact met elkaar hebben. Dan is de kans op overdracht van kennis en een juiste we tenschappelijke houding het grootst De vrees bestaat dat 'vrijgestelde' hoogleraren een klein, elitair groepje studenten om zich heen verzamelen. Zij zijn dan niet beschikbaar zijn voor andere studenten en dra gen niet bij aan een weten schappelijke sfeer binnen de faculteiten. Volgens Van Amerongen is een vrees voor een 'leegloop' van de Universiteit Leiden on gegrond. De Nederlandse Or ganisatie van Wetenschappe lijk Onderzoek (NWO) heeft onlangs aan 64 Nederlandse gepromoveerde jonge onder zoekers een baangarantie voor drie jaar gegeven, de zoge naamde VENI-subsidie. Van Amerongen wijst erop dat Lei den maar liefst veertien van die excellente onderzoekers binnen heeft gekregen, verre weg de meeste van alle Neder landse universiteiten. „Dat is ons talent voor de toekomst en een bewijs van onze kwali teit Zo'n brede basis vinden wij belangrijker dan de over stap van een enkele coryfee." (advertentie) door Janneke Dijke leiden - Er is nog geen kandi daat voor de discotheek die in het uitgaanscentrum bij het Leidse station moet komen. „Wij zijn nog met niemand in gesprek", zegt Mark Dürr van HBG Vastgoed, de projectont wikkelaar die het uitgaanscen trum in opdracht van de ge meente neerzet. Daarin komt behalve een discotheek ook een bioscoop met acht zalen. Hoewel Dütt nog niemand ge vonden heeft, maakt hij zich geen zorgen. „Het is in de hore ca altijd moeilijk om een goede ondernemer te vinden." Hij is er zeker van dat hij dit jaar een ex ploitant vindt. „Er melden zich genoeg mensen aan." HBG wacht niet alleen op on dernemers die eigen initiatief tonen, maar is ook zelf actief op zoek. Dat merkte Leiderdorper Postma, de toekomstige exploi tant van het uitgaanscentrum aan De Baanderij in Leiderdorp. Morgen vindt u de baan die bij u past in „In september of oktober vorig jaar zijn Wim Regeer (verant woordelijk voor de bouw van het Leiderdorpse feestpaleis) en ik naar de gemeente Leiden ge gaan. Wij wilden er zeker van zijn dat zij geen bezwaar maak ten tegen ons plan. Toen vroe gen ze mij of ik interesse had in de stationslocatie. Ik weet uit mijn contacten in de horecawe- reld dat ze zeker een tiental an dere ondernemers hebben be naderd." Postma is inmiddels afgehaakt in Leiden, omdat hij ervan over tuigd is dat een discotheek bij het station in Leiden niet te ex ploiteren valt. De Kamer van Koophandel en brouwerij Hei- neken zijn het met hem eens dat het ontbreken van parkeerruim te een groot obstakel is. De par keergarage van het LUMC mag niet gebruikt worden, zo heeft de raad van bestuur van het zie kenhuis Postma laten weten. „En het is een utopie dat bezoe kers met de trein komen." Post ma is fel. „Je kunt eigenlijk stel len dat Leiden zijn bevolking voor de gek houdt. Ze weten dondersgoed dat het niet kan. Toch zeggen ze keer op keer dat het er komt." Speciaal ontwikkeld voor mannen: Rexona for Men deodorant. Rexona for Men zorgt voor écht frisse en droge oksels, zelfs tegen het einde van de dag. Kortom: de juiste bescherming tegen nare geurtjes en zweetplekken. Rexona for Men is verkrijgbaar in spray, roll-on, stick en in drie frisse geuren: Mineral, Cobalt en Ionic. Daar kun je op vertrouwen leiden - Een opmerkelijk bord in de Rooseveltstraat, tegenover de snackbar aan het Vijf Meiplein. Minder jarigen die zich door de mededeling geroepen voelen, zullen echter tevergeefs over het industrieterrein dolen. Het bewuste partycentrum is namelijk nergens te vinden. In de Kuipers-Rietbergstraat, de grauwe achterkant van de winkels aan het Vijf Meiplein, is helemaal niets te vinden dat aanleiding geeft tot fees telijkheid. Het telefoonboek weet van geen partycentrum. Bram van de Velden van Délifrance en Ed van de Kraan van Kamsteeg Autolease hebben beide nog nooit van een illegaal drankhoi op het industrieterrein gehoord. Foto: Hielco Kuipers leidschdagblad.nl OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN a u t r k Lelden (071 )-5310811 Roelofarendsveen R. (071 )-3312866 door Robbert Minkhorst leiden - Wethouder R. Hille brand (PvdA/ ruimtelijke orde ning) laat zich niet afschrikken door gesomber over een disco theek in het Leidse stationsge bied. „In 2006 dansen we met zijn allen aan het station. Dat is mijn stellige overtuiging." De beoogde uitbaters van een feestpaleis op De Baanderij in Leiderdorp - de politiek denkt na hoe ze de bouw van zo'n complex wil toestaan - menen dat een disco in buurgemeente Leiden niet levensvatbaar is. Al thans niet als die bij het station komt. De exploitanten zijn zelf in beeld geweest om het Leidse uitgaanscentrum te runnen maar haakten af; onder andere omdat het LUMC zijn parkeer garage niet wilde openstellen voor de bezoekers. De onderne mers zeggen dat een groot par keerterrein in de buurt van een disco onmisbaar is. De twee - W. Regeer en H. Post ma - baseren zich verder op twee onderzoeken, van de Ka mer van Koophandel en van bierbrouwer Heineken. Beide zien weinig heil in een disco bij het station. De bierbrouwer noemt het ontbreken van fat soenlijke parkeergelegenheid een 'behoorlijk struikelblok' en geeft daarom de voorkeur aan een danspaleis in Leiderdorp. Wel is het zo dat Leiden vergele ken met andere studentenste den te weinig dansgelegenhe den heeft. Er is wel degelijk markt voor een nieuw uitgaans centrum, alleen kiest Leiden de verkeerde locatie. Hillebrand denkt er het zijne van. Ook Leiden heeft analyses laten maken, zegt hij, en op ba sis van de uitkomsten daarvan gelooft de wethouder in het suc ces van een Leidse discotheek.- Dat bouwer HBG van het com plex langs het Alphense perron nog geen exploitant heeft ge vonden, deert dan niet. In 2006 staat de disco er, zegt Hille brand. Alles wat binnen mijn vermogen ligt om dat te realise ren, zal ik doen. Ik ga er vanuit dat het lukt." Overigens is een uitgaansgele genheid naast station Leiden Centraal wel degelijk uitstekend bereikbaar - alleen niet met de auto. Op een steenworp afstand ligt de taxistandplaats. Maar vooral ligt de disco aan de spoorlijn Amsterdam - Den Haag - Rotterdam, waarop ook het nachtnet rijdt. Hillebrand: „Postma roept over al rond dat het in Leiden nooit lukt. Dat zou ik ook doen als ik zelf ergens anders een disco wil beginnen. Dan heb ik minder concurrentie. Ik zeg dat je een probleem krijgt met de beheers baarheid als je een disco op een afgelegen industrieterrein ves tigt. Dat heeft nogal consequen ties voor het beheersen van overlast en criminaliteit." De verrassende smaak van Koken met Honig wordt nu nog leuker! Want vanaf 28 maart kun je bij Honig sparen voor een uniek schort Op dit schort kun je jouw naam laten drukken, maar ook bijvoor beeld die van een vriend, vriendin, familielid of collega. Door 5 streepjescodes van elk willekeurig Honig product in te zenden en 2,99 bij te betalen, krijg je binnen 6 weken het schort toegestuurd. Kijk voor meer informatie op de actieverpakkingen in de winkel of op internet www.honia.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9