Iraaks bestuur nieuw twistpunt Europa-VS OORLOG IN IRAK Saddam: Verdedig Bagdad desnoods met de blote hand Pentagon: Amerikaan als tijdelijke oliebaas 'VS moeten nu niet gaan overhaasten' Gewelddadige protesten tegen oorlog WHO boos na bombardement op ziekenhuizen Logistiek: telewinkelen aan het front iche moslims =aren VS jihad De Russische mos- ijkeTadzjoeddin iren de jihad (heilige uitgeroepen tegen de gd dat de eerste re- p-yinnen enkele dagen' wMzullen zijn. „Russi- S^lims hebben mogelijk- invloed uit te oefe- VS", aldus Tadzjoed- jgaan geld inzamelen 76 lis te kopen voor de 90 £n Amerika en voor 77^oor de bevolking van B It Russische ministerie |e verklaarde dat het o,^ van de jihad niet in (iet de Russische wet, ?nspre poging wapens te 1 te verschepen wel. (ïiljoen van de 145 mil ten zijn moslim. n door eigen Itonderzocht jb Amerikaanse strijd- Cldoen onderzoek naar t incidenten rond be- n door de eigen troe- •genoemde 'friendly rd een F/A-18 Hor- ;dag mogelijk door Patriot-raket neerge- andere gevallen itrekking op een niet igeduide crash van E Strike Eagle, en de .1 een Amerikaanse mi- ^uiden van Bagdad tij- bombardement van Je. Het vierde geval be- neergestorte Black- 'kopter. Er vielen gis- twee doden door Jfïre': een marinier 1-Kut toen zijn geweer Suk afging. Een andere I igezien voor een Iraak- it en doodgeschoten. n'ifeld: Syrië 1J Iraki's nog ton - Syrië laat nog je dat militair materieel s met Irak overgaat, de Amerikaanse minis- Jlefensie Rumsfeld heeft 'js zich niets aangetrok- zijn eerdere waarschu- zei vorige week dat er ■®"!:h grondgebied militair II naar Irak wordt ver- Het zou onder meer nachtkijkers. De mi- pte toen van een 'vijan- d', waarvoor hij de Sy- ijgering verantwoorde- .Dfcuden. Damascus heeft snuldigingen afgedaan aat onzin'. j'jrin: Aanval 'ftie keer fout Na ieq)e Amerikaanse aanval lijS moreel, politiek en aetch verwerpelijk. Dat zei v<e premier Raffarin gis- neen tv-interview. De e I volgens hem moreel I omdat er met een 13 Ine ontwapening een m$rnatief was. Politiek dl i er in de ogen van Raf- ig i fout gemaakt omdat togen niet te overzien ieti dan is er de strategi- mjgissing, namelijk het noléén land vandaag de wvereld kan leiden", al- tejremier. Frankrijk Ieid- Duitsland en Rusland gcfet tegen een oorlog prVN-mandaat. Raffarin t tkte dat hij daar nog ipio over denkt. „Wij be eniet tot het kamp der d i." xj werkt nu voor VTM br en- De legendarische Jeirlogsverslaggever Peter uiflie vorige week door het se NBC werd ontsla- itische opmerkingen irlog op de Iraakse tv, voor de Vlaamse zen- werken. Arnett zal als de weinige Amerikaan- 'isten verslag blijven uit Bagdad. Eerder lal een aanbieding van tabloid Daily Mirror fle dagen na het inter- de Iraakse tv, waarin hij Ie Amerikaanse cam- Irak 'een mislukking' Arnett overigens ge- hij zijn opmerkingen id moeten maken. irika wilde al al in 2001' - Amerika wilde kort na ristische aanslagen van imber niet alleen de Ta- 1 al-Qaeda te lijf, maar plannen om tegelijker- aan te vallen. De Britse Blair heeft president ar van weten te weer- Dit stelt de toenmalige ibassadeur in Was- sir Christopher Meyer, locumentaire. Volgens tond Bush onder 'inten- van het militaire appa- zowel in Afghanistan de strijd aan te gaan. een overleg in het bui lijf Camp David wist ih er van te overtuigen e zaken een voor een te pakken. Bush be ien 'Irak voorlopig even ;en', aldus Meyer. vrijdag 4 april 2003 Het vliegveld van Bagdad was al een poos niet meer in gebruik, maar na de verovering is het voor langere tijd uitgeschakeld. Een Amerikaans voertuig passeert een uitgebrand toestel dat er stond geparkeerd. Foto: AP/Bahram Mark Sobbhani vervolg voorpagina - In een verklaring die werd voorgele zen door minister van informatie al-Sahhaf riep de Iraakse leider Saddam Hussein zijn volk op om desnoods met de blote hand de strijd aan te binden met de vijand. Het is nog steeds onduidelijk of Saddam Hussein nog leeft. Sinds 24 maart heeft hij geen toespraak meer gehouden. Gister avond werden wel beelden uitgezonden van de president in vergadering met adviseurs. Al-Sahhaf bestreed de suc cesclaims van de Amerikanen. Volgens hem staan zij 'nog niet eens op 160 kilometer' van Bagdad. Speciale eenheden van de coalitiemacht zouden hebben voorkomen dat Iraakse soldaten bruggen en een stuwdam ten zuiden van Bagdad opbliezen. Daardoor konden de Amerikaanse troepen gemakkelijker dan verwacht doorsto ten tot in de onmiddellijke omgeving van Bagdad. Een een heid bezette een ontruimd paleis van Saddam Hussein in Thar Thar, 90 kilometer ten noorden van Bagdad. Er wer den diverse documenten gevonden. De omstandigheden voor de Amerikanen worden steeds moeilijker. Bij een temperatuur van zo'n 35 graden moeten soldaten vanwege het mogelijke gevaar van een chemische aanval beschermende pakken en rubberlaarzen dragen. In al-Kut kwamen twee Amerikaanse mariniers om bij hevige gevechten met Iraakse eenheden. In het noorden van Irak vonden hevige gevechten plaats tussen Iraakse soldaten en door de Amerikanen gesteunde Koerdische strijders. De laatsten sloegen een Iraakse aan val op een door hen veroverde brug af. Zo'n vijftig Iraakse soldaten zouden zijn gedood. Inmiddels zijn 9000 Irakezen krijgsgevangen gemaakt. De religieuze leider van de sji'iten in de Iraakse stad Najaf ontkent intussen een religieus decreet (fatwa) te hebben uitgevaardigd waarin hij de bevolking oproept de coalitie troepen niet te hinderen. Dat meldde de Arabische nieuwszender al-Jazeera vandaag. Een dag eerder maakte het Amerikaanse Centraal Com mando in Qatar bekend dat grootayatollah Mirza Ali Sista- ni zo'n fatwa had uitgevaardigd. Sistani is de hoogste sji'iti- sche geestelijke in Irak. Meer dan de helft van de Irakezen is sji'iet. genève/gpd - De doorgaans zeer correcte Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) van de VN heeft fel gereageerd op het bom barderen van ziekenhuizen in Irak. .Afgelopen nacht is een medisch centrum in Bagdad zwaar beschadigd", meldde de WHO gisteren. „Daarin bevon den zich een kraamkliniek, een chirurgische kliniek en het hoofdkwartier van de Iraakse Rode Halve Maan." De Rode Halve Maan is de islamitische versie van het Rode Kruis. Vol gens de WHO was het complex weliswaar ontruimd, werden in de omgeving drie mensen ge dood en 27 verwond. De WHO constateert dat dit geen op zich staand geval is. Eerder werd een ziekenhuis in Basra zwaar ge troffen, een gezondheidscen trum in Najaf verwoest en een hospitaal in Nasiriya bescha digd. De WHO zit voor hulp in Irak ook krap bij kas. „Vorige week vroegen wij om 300 mil joen dollar om te kunnen voor zien in de meest nijpende be hoeften. Maar tot dusverre is slechts drie miljoen toegezegd." door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De opbouw van het na oorlogse Irak vormt een nieuw twistpunt in de relatie tussen de Verenigde Staten en Europa. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Powell verzeker de zijn Europese bondgenoten gisteren in Brussel dat de VN een belangrijke rol zullen spelen, maar bleef vaag over het hoe en wanneer. „De VS en Groot-Brit- tannië bepalen hoe het na afloop van de oorlog verder gaat", zei hij. De Europese landen willen een zo groot mogelijke rol voor de Verenigde Naties. Powell deed in Brussel een krachtige poging om de transat lantische ruzie rond Irak te sus sen. Tijdens bijeenkomsten met de EU en de NAVO sprak hij af zonderlijk met bijna al zijn Eu ropese collega's. „We moeten verder", zei hij na afloop. Zowel NAVO-secretaris-generaal Robertson als de huidige Griek se EU-voorzitter Papandreou beijverde zich om duidelijk te maken dat de crisis achter de mg is, en dat het tijd wordt om vooruit te kijken. „De interna tionale gemeenschap moet klaar staan als het conflict voorbij is", zei Robertson. Maar minister van buitenlandse zaken De Hoop Scheffer gaf toe dat het nog allerminst koek en ei is. De vraag of de NAVO een rol kan spelen in een vredesmissie in het Irak na Saddam Hussein, is door Powell niet beantwoord. Dat geldt ook voor de vraag wel ke rol de internationale ge meenschap, vertegenwoordigd door de VN, moet spelen. „Het debat daarover is nog maar pas begonnen", zei Powell. De EU wil dat de VN de leiding nemen in het bestuur en de we deropbouw van Irak, omdat an ders de grote financiële Europe se bijdrage ter discussie komt te staan. „Ik zie niet in hoe we aan de wederopbouw kunnen bij dragen als de VN geen hoofdrol vervullen", zei de Belgische mi nister van buitenlandse zaken Michel. Duitsland, België en vooral Frankrijk willen onder geen be ding een na oorlogs militair be wind van Amerikanen en Brit ten. Volgens Powell is een militair bewind noodzakelijk in een overgangsfase. De Hoop Schef fer is het daar mee eens, maar volgens hem moet die fase heel kort duren. „Irak moet zo snel mogelijk worden overgedragen aan het Iraakse volk", zei ook de Britse minister Straw. De Hoop Scheffer gaf toe dat Europa in de aanloop naar de oorlog gefaald heeft. ,Als je wilt dat de dialoog met Amerika iets voorstelt, moet je je eigen zaken ook op orde hebben. Wij zijn ons onvoldoende bewust ge weest van de politieke gevolgen van het terrorisme als nieuwe dreiging, en we hebben er niet voldoende over gepraat", analy seerde hij. Volgens de minister heeft de bij eenkomst met Powell, die op zijn eigen verzoek naar Brussel was afgereisd, zijn doel gediend. „Het heeft niet zo veel zin om stil te blijven staan bij de vraag wie nou precies schuldig is aan wat er is gebeurd." Washington - Het Amerikaanse ministerie van defensie werkt hard aan plannen om de Iraakse olie-industrie direct na de oor log tijdelijk in handen te geven van een Amerikaan. Volgens The Washington Post zou de voor malige baas van de Amerikaanse tak van Shell, Philip J. Carroll, in de race zijn. De krant baseert zich op bronnen binnen de Amerikaanse olie-industrie. Volgens The Financial Times overwegen de VS nog wel om een moslim aan te stellen als tij delijk oliebeheerder. Gedacht wordt aan Chakib Khelil, de Al gerijnse minister van oliezaken, en aan Hassan Marican van het Indonesische olieconcern Pe- tronas. De krant wijst er wel op dat de aanstelling van een bui tenlandse moslim in Irak twijfel achtig is, gezien de omvangrijke anti-oorlogssentimenten in de moslimwereld. De Amerikaanse regering stelt zich al maanden op het stand punt dat zowel het civiele be stuur als het bestuur over de Iraakse olievelden tijdelijk in handen moet komen van Ame rikanen. Het Witte Huis wil zo snel mogelijk weer oliedollars innen, om daarmee de weder opbouw van Irak te kunnen fi nancieren. Volgens The Washington Post pogen Amerikaanse regerings functionarissen momenteel een juridische basis te formuleren voor een tijdelijke Amerikaanse 'overname' van de Iraakse olie velden. Volgens onder meer de VN, maar ook volgens bondge noot Groot-Brittannië, hebben de VS helemaal geen recht Iraakse olie te exporteren zon der nadrukkelijke toestemming van de Veiligheidsraad, ook niet tijdelijk. Rusland, Frankrijk, Duitsland en andere leden van de Veiligheids raad willen dat de VN medezeg genschap behouden, waarbij de Irakezen wordt gegarandeerd dat zij eigenaar zijn en blijven van hun eigen olie. De Russen en de Fransen hebben boven dien zelf commerciële belangen in de Iraakse olie-industrie, die ze niet graag verkwanseld zien. door Henk van de Poll Rijswijk - Amerikaanse militairen van het Vijfde Corps en het eer ste expeditieleger van de mari niers drongen gisteren door tot de buitenwijken van Bagdad. Met de verrassend snelle opmars ver stomt de kritiek van de Ameri kaanse 'leunstoelgeneraals' op het beleid van het Pentagon. Maar tegelijkertijd staan de coali tietroepen voor hun moeilijkste opgave: Bagdad innemen zonder veel burgerslachtoffers te maken. Het blijft voorlopig onduidelijk of de snelle opmars werd inge geven door de aanzwellende kri tiek op minister van defensie Rumsfeld, of dat er meer mili tair-tactische redenen voor wa ren. Overste Frans Osinga, mili tair strateeg van het Haagse in stituut Clingendael, denkt dat een combinatie van factoren heeft geleid tot de snelle op mars. De adempauze die enkele dagen terug werd ingelast, heeft de co alitie in staat gesteld aan kracht te winnen. Tegelijkertijd werden de posities van de divisies van de Republikeinse Garde genade loos gebombardeerd. „Doordat steeds meer gebied onder con trole van de coalitie is gekomen, konden meer vliegtuigen wor den ingezet op het vernietigen van de garde. Het kan haast niet anders dat dat ten koste is ge gaan van een flink deel van de gevechtskracht van deze troe pen", stelt Osinga. Hij denkt dat ook de Irakezen door de plotselinge snelle op mars van de Amerikanen wer den verrast. „Ik denk dat zij hadden verwacht dat de VS eerst zouden wachten op de komst van de vierde gemechaniseerde divisie, die nog in Koeweit aan moest komen." Osinga maant echter tot voor zichtigheid. De Iraakse leiders hebben er geen geheim van ge maakt dat zij de Amerikanen en de Britten in de straten van Bag dad grote verliezen willen toe brengen. Daar is het overwicht van de coalitie minder groot, mede door de opdracht zo min mogelijk burgerslachtoffers te maken. „Veel troepen zijn wel licht al teruggetrokken in stede lijke gebieden voor een stads- guerüla", meent Osinga. Een voorbeeld is de presidentië le garde van Saddam Hussein, die uit ongeveer 20.000 man be staat. Het is de meest loyale eenheid waarover hij beschikt. Zij zal er alles aan doen om de prijs voor de inname van Bag dad zo hoog mogelijk te laten oplopen, is de verwachting. Een ander gevaar dat steeds voelbaarder wordt, is dat van een chemische aanval. Saddam heeft in het verleden bewezen er geen moeite mee te hebben zijn eigen mensen voor zijn eigen overleving op te offeren. Een chemische aanval op de coali tietroepen als zij massaal Bag dad binnentrekken, blijft voor stelbaar. Als Irak chemische wa pens heeft, zullen die volgens Osinga in Bagdad liggen. Straatgevechten en chemische oorlogvoering staan garant voor duizenden burgerslachtoffers. Maar de eerste prioriteit van de coalitie is juist het voorkomen van burgerdoden. „Zij willen Irak weer opbouwen en een goede relatie smeden met het tokyo-istanbul/anp-afp-rtr - De protesten tegen de oorlog in Irak nemen in sommige landen steeds gewelddadiger vormen aan. In Chili, Tur kije en Japan werden lichte explosieven gebruikt tegen Amerikaanse en Britse doelen. In Istanbul ontploften gisteren twee springladin gen, een bij het Britse consulaat en een in de buurt van een filiaal van de Amerikaanse koerier- dienst UPS. Niemand raakte gewond. Het is on duidelijk wie verantwoordelijk was. Bij een militaire basis van de VS in Japan werden afgelopen nacht explosies gehoord. De autoritei ten vermoeden dat het om een aanslag ging van Japanse tegenstanders van de oorlog. De ontplof fingen vonden plaats in de buurt van de hoofdin gang van de basis Atsugi in Ayase. Er vielen geen slachtoffers en er ontstond geen schade, meldt het Japanse persbureau Kyodo. Amerikaanse bases waren de afgelopen tijd geregeld doelwit van mili tante demonstranten. In de Chileense hoofdstad Santiago werden giste ren molotovcocktails en verfbommen geworpen naar vier tempels van Mormonen. Volgens de po litie ging het ook hier waarschijnlijk om een anti- Amerikaans protest. Niemand raaitie gewond. De Mormoonse kerk stamt uit de VS. De bijna 300 tempels in Chili staan grotendeels onder Ameri kaanse leiding. En zo'n vijftig demonstranten hebben uit protest tegen de oorlog in Irak een showroom van de Amerikaanse sportschoenenfabrikant Nike in het Indiase Calcutta met stenen bekogeld. Een eenheid van de Republikeinse Garde bereidt zich bij Bagdad voor op de komst van de Amerikanen. Foto: AFP/Patrick Baz land. Grote aantallen burgerdo den zijn daarbij niet behulp zaam," aldus Osinga. „Tegen de inzet van chemische wapens kunnen de VS nog wei nig doen anders dan de militaire commandanten voorhouden dat zij vervolgd zullen worden wegens oorlogsmisdaden", zegt de Clingendaelspecialist. „Aan de andere kant zal Saddam deze wapens niet snel willen inzetten, omdat dat een legitimatie bete kent voor de Amerikaanse aan val op Irak." De VS kunnen wel proberen zo min mogelijk bij massale straat gevechten betrokken te raken. Osinga verwacht dat de coalitie Bagdad volledig wil omsingelen, en haai- posities vervolgens zal consolideren zonder direct de stad in te nemen. Wel verwacht hij dat de coalitie verkennings missies in de stad uitvoert. Het zou Osinga niets verbazen als de coalitietroepen zich erop concentreren de eenheden van de Republikeinse Garde te ver nietigen die zich niet in de stad hebben verschanst. Ook zullen zich zich waarschijnlijk op ste den als Tikrit en Kirkuk richten. Daarnaast zullen de VS hun charme-offensief voortzetten. Door tijd te nemen, geven de Amerikanen en Britten berich ten over de uitschakeling van Gardetroepen, de val van kleine re steden en het uitdelen van voedsel en water de kans om in Bagdad hun demoraliserende werk te doen. De kans wordt dan groter dat het regime van Saddam valt zonder dat de coalitie een bloe dige straatoorlog hoeft uit te vechten. rijswijk/anp - Het lijkt op tele winkelen, maar dan terwijl de kogels en granaten om je oren vliegen. De Amerikaanse eenhe den aan de frontlinies in Irak zijn uitgerust met laptops waar mee zij nieuwe voorraden kun nen bestellen. De 'boodschap penlijsten' gaan per satelliet naar de logistieke centra. Die zetten vervolgens een enorm netwerk in beweging. Een bekend militair gezegde is: een goede generaal bestudeert de strategie, een uitmuntende generaal bestudeert de logistiek. Zonder logistiek is er geen oor log mogelijk. Zonder aanvoer van brandstof, munitie, voedsel, water en onderdelen loopt Ope ration Iraqi Freedom letterlijk vast in het Iraakse woestijnzand. Voor de oorlog in Irak hebben de coalitietroepen een enorm logistiek netwerk opgezet om de vele tienduizenden militairen te bevoorraden. De dagelijkse be hoefte is enorm. Er moeten per dag omgerekend 26 zwembaden vol drinkwater worden afgele verd. Aan brandstof is dagelijks 67 miljoen liter nodig. Alleen al de Amerikaanse derde infante riedivisie verstookt 3,3 miljoen liter. Voor de gedachtenvor- ming: één Abrams-tarik ver bruikt 1350 liter per acht uur. Om iedereen te eten te geven zijn al meer dan dertien miljoen kant-en-klaarmaaltijden ver scheept. De meeste pakketjes liggen nog in Koeweit. De Ame rikaanse strijdkrachten, die kampen met een tekort aan trucks, hebben al honderden particuliere vrachtwagens ge huurd om de aan- en afvoer in goede banen te kunnen leiden. De logistieke operatie begon ui teraard al ruim voordat de eer ste bommen vielen. Een piep klein deel daarvan was zichtbaar in ons land, met de aanvoer van materieel per trein richting Rot terdam. Een totaaloverzicht van de aangeleverde goederen is niet openbaar gemaakt. Volgens Amerikaanse defensie-experts willen de Amerikanen niet prijs geven wat ze waar en wanneer hebben aangevoerdpf nog zul len aanvoeren. In vergelijking met de Golfoor log van 1991 is er in elk geval één groot verschil. Waar destijds de helft van de 80.000 contai ners met goederen open moest om te kijken wat erin zat, is dat proces nu geautomatiseerd naar een systeem van de internatio nale koeriersdienst Federal Ex press. Alle containers zijn nu uitgerust met een streepjescode of een chip waarop de inhoud is vastgelegd. Containers die op vrachtwagens richting de troe pen gaan, passeren steeds een van tientallen zendertjes, die in formatie over de inhoud en de bestemming terugsturen naar de voorraadbeheerders. Zo kan steeds worden achterhaald waar een bepaalde vracht op een be paald moment is.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7