Babyboom stokt door geldgebrek BINNENLAND Verhuisplicht voor dader bij ernstig delict Grote groei werkloosheid onder potentiële papa': drukt aantal geboorten Filerijden wordt leuker 'Verlichting studiehuis slecht voor bèta-studies' CDA eist hard migratiebeleid Vermoedelijk vogelpest in 'pluimveerijk' Brabant Wantrouwen wil niet weg (ftnuide IC&s Hoger beroep aak-Lucy de B. c - Het openbaar mi- is het toch niet eens vonnis van de recht- Den Haag tegen de verpleegkundige Lucy is in beroep gegaan. M erkent dat het geen ho- traf kan nastreven dan le- ing, maar vindt dat De B. il'e dertien tenlastegeleg- jorden moet worden ver- eld. De rechtbank legde op 24 maart levenslang or vier moorden op zie- Ispatiënten. tie houdt 'Jan imers' aan idam - Een 28-jarige Rot- nmer is vanmorgen vroeg [bewijs en zijn auto kwijt- kt Hij reed met een snel- van ongeveer 220 kilome- r uur over de A16, waar laximumsnelheid van 100 Een politiewagen die jrobeerde te stoppen, kon auwelijks bijhouden. De inderde pas vaart nadat itie de sirene had aange- zei tegen de agenten dat recidivist op het gebied je hard rijden is. „Dan kan Mer solliciteren bij de cou- Jan Lammers", aldus een Idvoerder van de politie. hamen doden DSM geborgen _*|N De lichamen van drie n die dinsdag bij een ex- op het DSM-terrein in omkwamen, zijn gister geborgen. Dat heeft vlak na de berging be- emaakt. Een woordvoer- DSM zei in een toelich- at de bovenkant van de waarin de lichamen la- rst moest worden vrijge- om berging mogelijk te De technische recher- de brandweer hebben d verleend. In het zie- s wordt sectie verricht identiteit van de doden kerheid vast te stellen. e en gewonde schietpartij rdam - Bij een schietpartij tterdam zijn gisteren een en een gewonde gevallen, li tie trof rond 23.10 uur Bentincklaan twee ge- mannen aan in en naast uto. Een van hen, een 39- Rotterdammer, overleed laatse. Het tweede slacht - een 41-jarige man uit -Herzegovina, werd ge in zijn bovenbeen en is [het ziekenhuis gebracht, politie verhoort hem nog [de toedracht van de jetpartij. randstichter' rijgt voor hof hem - André de V., de man vordt verdacht van brand ing op het terrein van S.E. works op 13 mei 2000 met uurwerkramp tot gevolg, ep zich gistermiddag voor lof in Arnhem op zijn grecht. Hij deed dat op ad- van zijn raadsman. Het hof ie De V. een groot aantal ;en, onder meer over zijn op de dag van de vuur- kramp, maar de verdachte !e daar niets over zeggen, alve dat hij nooit op het ter van S.E. Fireworks is ge- st. De rechtbank in Almelo >ordeelde hem in augustus djftien jaar celstraf. inhoudingen na ensensmokkel out - Een rechercheteam ift zaterdag drie mannen en vrouw aangehouden op lenking van mensenhandel, ïsensmokkel en deelname een criminele organisatie, verdachten zijn een 29-jari- touw uit Amsterdam, twee nnen van 34 en 36 jaar uit ïere en een derde man ns identiteit nog niet be- d is. De gesmokkelde perso- waren hoofdzakelijk jonge isjes uit Nigeria. Na aan- nst in West-Europa werden )nder druk van voodoo- ktijken gedwongen om een dbedrag van 40.000 tot ,000 euro aan de smokkel- ïde te betalen. De meisjes esten dat als prostituee ver- nen. iarechaussee ewaart gegevens haag - De Koninklijke Ma- haussee houdt wel degelijk [evens bij van passagiers die i geweigerd op een vlucht ar Curasao. Eerder verzeker- minister Donner van justitie Tweede Kamer nog dat dat ft zo is, maar herriep dat deze ek. Het is niet zo dat de ma- fhaussee complete registers liegt, aldus zijn woordvoer- r. „Het gebeurt om eventuele chten te kunnen behande ldPassagiers die met het Egtuig naar de Nederlandse itÜlen willen, kunnen worden Weigerd als de marechaussee rmoedt dat zij drugs gaan nokkelen. vrijdag 4april 2003 door Mayke Calis den haag - Als gevolg van de economische neergang staat Ne derland nu een daling in het aan tal geboorten te wachten. Een patroon vergelijkbaar met dat uit de jaren tachtig, zegt Jan Latten, onderzoeker van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Mensen die onzeker zijn over hun baan of die door ontslag minder te besteden hebben, worden pes simistischer over hun toekomst en wachten met het nemen van kinderen. „Een man die net werkloos is geworden, denkt niet 'kom, ik ga een nieuw huis kopen met een leuke kinderkamer'." Kinderen kosten geld en dat moet je maar net hebben. Latten stelt vast dat kinderen krijgen steeds con junctuurgevoeliger is geworden. In de jaren vijftig was het van zelfsprekend om kinderen te krijgen als je getrouwd was. Maar door het gebruik van de anticonceptiepil en de ontkerke lijking stellen mensen het krij- Relatie consumentenvertrouwen en geboorte Consumentenvertrouwen +30 Kindertal 1,70 1975 GPD-RS Bron: CBS 1985 1995 2002 •Geboorte per vrouw in de vruchtbare leeftijd gen van kinderen uit. Bijvoor beeld tot na de studie of na een carrière. Het effect van de economische recessie op het aantal kinderen is na ongeveer twee jaar zicht baar. Vandaar dat Latten voor spelt dat het aantal geboorten vanaf 2004 snd zal teruglopen tot circa 180.000 kinderen per jaar. In 2000, aan het einde van de economische bloeiperiode, werden 207.000 kinderen gebo ren. De afgelopen jaren daalde het consumentenvertrouwen dramatisch. Begin jaren tachtig was volgens Latten een zelfde trend zichtbaar. De economi sche recessie zorgde voor een dalende 'koopbereidheid', en door dat pessimisme werden er minder kinderen geboren. Harry van Dalen, onderzoeker van het Nederlands Interdisci plinair Demografisch Instituut (NIDI) relativeert de invloed van conjunctuurgolven op de kin derwens. „Mensen kijken niet naar de beurskoersen om ver volgens te denken, nu maar even niet. Misschien dat ze geen derde kind nemen." Latten er kent dat er een grote groep is die zich niets aantrekt van welke re cessie dan ook en gewoon kin deren neemt. Daardoor blijft het effect beperkt. Volgens het CBS steeg de werk loosheid de laatste maanden vooral onder mannen in de leef tijd van 25-44 jaar. „Het aantal werklozen onder deze groep liep op met bijna veertigduizend, dat is bijna een verdubbeling ten opzichte van het vorige jaar." Latten: „Dit is precies de groep van de potentiële vaders. Wan neer een jong stel aan kinderen denkt en de man wordt werk loos, blijft de vrouw werken. Grote kans dat ze de kinderen uitstellen." In die zin is het beter als de Rotterdam - De files los je misschien nooit op, maar de tijd die je noodgedwongen ver blijft in een rij stilstaande auto's kan wel aan genamer worden ingevuld. Dat is de achter liggende gedachte van de Filekit, een project dat het Rotterdamse bureau Artgineering be dacht in het kader van de eerste Architectuur- biënnale Rotterdam. De Filekit is een verza meling hebbedingetjes voor bestuurders die vastzitten in het verkeer en waarmee wordt ingespeeld op de gevoelens die elke filerijder wel kent: verveling, agressie of eenzaamheid. In het pakket zit onder meer een waterpistool om filerijders op een zomerse dag de moge lijkheid te bieden agressie op luchtige wijze om te zetten in een waterballet met mede slachtoffers. Wie vervolgens spijt krijgt van zijn 'agressieve' daad, kan gebruik maken van de mogelijkheden tot zelfbezinning die de Fi lekit biedt: zoals een pen en papier en een bij bel. De Filekits worden in de ochtend- en avondspits uitgedeeld door motorrijders. Foto: GPD/Jaap Rozema den haag/gpd - De wijzigings voorstellen voor het studiehuis van minister Van der Hoeven (onderwijs) zullen een averecht se uitwerking hebben op de kenniseconomie. De wijzigingen worden te snel doorgevoerd en zijn niet goed doordacht Ne derland blijft hierdoor een ach terhoedepositie innemen in Eu ropa. Dat zegt de Onderwijsraad in een ongevraagd advies aan de minister over haar plannen om de studielast in het studiehuis te verlichten. Van der Hoeven stel de eerder voor om in de hoogste klassen van het havo en vwo al gemene natuurwetenschappen deels te schrappen en wiskunde minder zwaar te maken. Volgens de Onderwijsraad be lemmert de minister hiermee doorstroming naar bètaweten schappen aan de universiteiten. Die geven op hun beurt al lan ger aan dat het bèta-niveau van nieuwe studenten te wensen overlaat. De Onderwijsraad stelt dat de voorstellen van Van der Hoeven die situatie eerder beroerder dan beter maakt. Wellicht wor den de profielen op het studie huis 'meer haalbaar en aantrek kelijk', zo stelt de Raad, „maar dit gaat ten koste van de diep gang en de inhoud." Hierdoor zullen nog minder studenten feitelijk in staat zijn bètastudies te volgen. Van der Hoeven wordt door de Onderwijsraad er nog eens op gewezen dat Nederland zich aan Europese afspraken dient te houden en dat het versterken van de kenniseconomie daar onderdeel van uitmaakt. De Eu ropese Commissie wil dat de Europese lidstaten in 2010 meer afgestudeerden in bètavakken hebben dan in 2000 het geval was. Door het voorstel van Van der Hoeven kan Nederland daar niet aan voldoen, zo meent de Onderwijsraad. De Raad vindt dat de minister verder moet kijken naar moge lijkheden om de studielast te verminderen. Voor het belang van de kennis economie moeten de bètavak ken minstens zo 'robuust' blij ven zoals ze nu zijn. vrouw werkloos wordt, zegt eco noom Adriaan Kalwij, verbon den aan de Universiteit van Am sterdam. „Al klinkt dat onaardig. Werkloosheid kan voor sommi ge vrouwen juist een reden zijn om aan kinderen te beginnen." Niettemin erkent de econoom dat er een verband is tussen de economische recessie en kinde ren krijgen. „Dat effect is niet gioot, maar het is onmiskenbaar aanwezig. Naast werkloosheid speelt ook onzekerheid over het carrière perspectief mee, bijvoorbeeld bij mensen met tijdelijke con tracten." Een babydepressie kan in een later stadium tot een babyboom leiden. De mini-babyboom van 2000 was volgens Kalwij te dan ken aan de uitgestelde kinder wens van een paar jaar daar voor. „Stelletjes zeggen zelf: 'we wachten even'. Maar omdat vrouwen gemiddeld op latere leeftijd kinderen krijgen, soms pas als ze ver over de dertig zijn, kan van uitstel afstel komen. De biologische klok tikt door." den haag/gpd - Het CDA is al leen bereid een paar duizend uitgeprocedeerde asielzoekers alsnog een verblijfsvergunning te geven, als daar een keihard migratiebeleid tegenover staat. Met name de eisen aan het ha len van een huwelijkspartner uit het buitenland moeten fors worden aangescherpt. Dat heeft CDA-onderhandelaar Verhagen gisteren duidelijk gemaakt in een korzelig gesprek met PvdA- leider Bos. Over het migratiebeleid konden PvdA en CDA het gisteren niet eens worden. Bos herhaalde gis teravond dat het stellen van in komenseisen bij huwelijksmi gratie voor zijn partij principieel onaanvaardbaar is. Het CDA eist dat de 'gastpartner' minimaal 130 procent van het minimum loon verdient, om te voorkomen dat steeds meer migranten aan spraak maken op dure regelin gen zoals de individuele huur subsidie. De partijen slaagden er ook niet in een akkoord te sluiten over het ziektekostenstelsel, hoewel volgens de informateurs op on derdelen wel 'flinke vooruit gang' werd geboekt. Zo is afge sproken dat een deel van de AWBZ in het toekomstige basis pakket wordt ondergebracht. CDA en PvdA leggen zich er ook bij neer dat de premies de ko mende twee jaar zullen stijgen en dat de kosten beperkt moe ten worden door het verzeke ringspakket kleiner te maken, of een eigen risico in te voeren. „Die opties liggen nog op tafel", aldus Bos. CDA en PvdA bereikten gisteren ook overeenstemming over de WAO. De uitkering voor ar beidsongeschiktheid wordt over drie jaar verhoogd van 70 naar 75 procent van het laatst ver diende loon, als blijkt dat door de nieuwe WAO-wet er aanzien lijk minder arbeidsongeschikten zijn bijgekomen. Bos en Balke nende hebben besloten dat een nieuw WAO-stelsel zo snel mo gelijk moet ingevoerd. In dat nieuwe stelsel hebben alleen werknemers die volledig ar beidsongeschikt zijn nog recht op een uitkering. Als de nieuwe wet voldoende vruchten af werpt, wordt de boete voor werkgevers die relatief veel werknemers in de WAO laten te rechtkomen, afgeschaft. D66 wil door extra straf confrontatie met slachtoffer voorkomen door Jaco van Lambalgen den haag - De tijd is er rijp voor, vindt D66-fradieleider Boris Dittrich. Jarenlang stond het beschermen van de pri vacy van de dader van een misdrijf voorop. Maar langza merhand wordt de positie van het slachtoffer belangrij ker. Je ziet dat mensen allerlei initiatieven gaan nemen en bijvoorbeeld zelf namen van criminelen willen ver spreiden om te voorkomen dat er nieuwe slachtoffers val len. Dat moeten we in goede banen leiden." Daarom pleit D66 voor het invoeren van een nieuwe straf: de ver huisplicht. „Er zijn heel schrijnende voorbeelden van slachtoffers die steeds opnieuw onverwacht geconfronteerd worden met degene die hen iets vreselijks heeft aangedaan", zegt oud-rechter Dittrich. „Zoals de man die twee kin deren uit zijn straat misbruikt had. Hij wilde, nadat hij zijn straf had uitgezeten, per se in zijn eigen huis blijven wonen. De kinderen in de straat raakten echter steëds in paniek als zij de man zagen. Uiteindelijk zijn er vijf gezinnen verhuisd." In dat soort gevallen vindt hij het beter als een dader verplicht wordt te verhuizen. „Dat geldt niet alleen voor seksuele delicten. Beroving kan ook heel traumatisch zijn. Zoals de vrouw die be roofd werd door haar achterbuurman en die man steeds opnieuw tegenkwam." Dittrich wil dat minister Donner van justitie het wet boek van strafrecht aanpast, zodat de rechter bij ernsti ge delicten als extra straf kan opleggen dat iemand ver boden wordt terug te keren naar zijn 'oude' huis. „De officier van justitie kan dat dan eisen. Hij moet wel goed met de slachtoffers praten, want het heeft geen zin om voor verhuizing te pleiten als het enige slachtoffer in een zaak zelf al besloten heeft dat hij niet in zijn huis wil blijven wonen." Het is een extra straf, benadrukt Dittrich. „De officier kan die voorstellen met het doel om een directe con frontatie tussen dader en slachtoffer te voorkomen. Maar groepen bewoners kunnen niet lukraak eisen dat een dader uit hun straat verhuist." Als iemand verplicht naar een andere stad of wijk ver trekt, is het de vraag of zijn 'nieuwe buren' geïnfor meerd moeten worden. Dittrich: „Het Amerikaans Hooggerechtshof heeft on langs besloten dat de namen en adressen van delin quenten op internet gezet mogen worden, met het ar gument dat ouders extra opletten als iemand die ver oordeeld is wegens kindermisbruik in de buurt komt Dierenarts Bethlehem, interim-directeur van de pluimveevakschool PTC in Barneveld, zit in een leeg klaslokaal. Vanwege de vogelpest is de schooi al vier weken dicht en zijn de dieren op de school inmid dels geruimd. Foto: ANP/Juan Vrijdag den haag/gpd - De vogelpest is hoogstwaarschijnlijk overgesla gen naar Noord-Brabant, de provincie met het meeste pluimvee. Gisteren is een leghennenbedrijf in Teeffelen, nabij Oss, geruimd wegens een ernstige verdenking. Ook in het omliggende gebied Ravenstein, Oss en Lith worden zo snel mo gelijk alle bedrijven en hobby- kippen uit voorzorg gedood. Minister Veerman van land bouw besloot gisteravond tot het instellen van deze zogeheten bufferzone gezien de ernst van de situatie. Het toezichtsgebied rondom de Gelderse Vallei en het Rivierengebied werd eerder al uitgebreid. Daar gelden zeer strenge vervoersbeperkingen. De nieuwe verdenking is een klap in het gezicht voor de pluimveesector. Het virus is nu vermoedelijk ook de laatste ri vier in zuidelijke richting over gestoken, de Maas. De afgelo pen week is al het pluimvee in de Betuwe en het land van Maas en Waal geruimd, juist om te voorkomen dat het zeer besmet telijke virus zou overspringen naar Noord-Brabant. Deze pro vincie telt circa 30 miljoen kip pen, vooral in het oostelijke deel. Limburg heeft bijna 16 miljoen kippen, waarmee de beide provincies samen goed zijn voor ruim 40 procent van de kippen in Nederland. Op gemengde bedrijven waar klassieke vogelpest is geconsta teerd, moeten ook varkens op het virus worden getest, zo maakte het ministerie gisteren bekend. Minister Veerman wil weten of varkens het virus kun nen verspreiden. Het aantal verdenkingen staat nu na bijna vijf weken vogelpest op 30 bedrijven. Van 172 pluim- veebedrijven staat vast dat ze zijn besmet. Ruim 600 bedrijven met meer dan 10 miljoen stuks pluimvee zijn al geruimd. De sector vreest dat in het ge troffen gebied een kwart van de pluimveehouders het financieel niet trekt. Dat zei een woord voerder van de Gewestelijke Land- en Tuinbouw Organisa ties (GLTO) gisteren in de Ka mer. „En veel andere pluimvee- boeren zullen de komende jaren op het randje van het bestaans minimum moeten leven." den haag/anp - Na meer dan twee maanden onderhandelen was er maandag voor het eerst sprake van een echte doorbraak in de kabinetsformatie. CDA en PvdA werden het eens over een fors bezuinigingspakket. Maar het hardnekkige wantrouwen tussen CDA en PvdA heeft nog niet echt plaatsgemaakt voor eensgezindheid. „Hebben jullie nou de indruk dat ze bij het CDA echt willen?", informeerde een lid van de PvdA-onderhandelingsdelegatie gisterochtend bezorgd bij enkele journalisten. Volgens de PvdA- bron waren de irritaties woens dag niet van de lucht. Vooral de CDA-onderhandelaars zouden zich schuldig hebben gemaakt aan al dan niet gespeelde woe de-uitbarstingen toen Bos naar hun mening niet snel genoeg over de brug wenste te komen. Volgens een CDA-bewindsper- soon, tevens belangrijk adviseur van Balkenende, is het juist Bos die problemen veroorzaakt. „Wouter is een aardige jongen, maar je moet niet met hem hoe ven te onderhandelen. Hij heeft de neiging voortdurend te willen terugkomen op dingen waar over je een afspraak dacht te hebben. Dan zegt hij dat het niet gaat om de letterlijke af spraak, maar om de geest er achter." De CDA'er is overigens ook bereid de hand in eigen boezem te steken. „Het ligt ook aan ons. Wij zijn af en toe zo flexibel als een looien deur." CDA en PvdA zijn tot elkaar ver oordeeld, dat lijkt ze aan de on derhandelingstafel te houden. Keiharde afspraken op schrift moeten houvast bieden. (advertentie) wonen. Je ziet dat mensen in Nederland daar. ook voor voelen." De D66-leider vindt dit een gevaarlijke ontwikkeling. „Het is vrij naïef om te denken dat mensen alert worden en opletten of zo iemand weer de fout in dreigt te gaan. Ze willen hem gewoon niet in de wijk en proberen zo ie mand te verjagen." Toch vindt hij dat bijvoorbeeld de wijkagent wel gewaarschuwd moet worden als een ex- crimineel in 'zijn' wijk komt wonen. Dittrich wil strenge regels opstellen voor de informatie verstrekking. „Het is aan het openbaar ministerie te be slissen of de politie op de hoogte gesteld moet worden. En dan moet worden vastgelegd dat gevoelige informa tie over voormalige delinquenten niet mag uitlekken naar bewoners of scholen in de buurt. Ook moet de da der zelf altijd te horen krijgen.dat de politie van zijn komst op de hoogte is. Dat kan hem trouwens ook rust geven en voorkomen dat hij in herhaling valt." De D66'er is ervan overtuigd dat hij in de Tweede Ka mer gehoor krijgt voor zijn plannen. „We kunnen het nu regelen. De balans tussen privacy en bescherming van het algemeen belang verschuift. De tijd is er rijp voor. De overheid moet meer aan de kant van burgers gaan staan. Zij moet zelf een goede regeling treffen om te voorkomen dat burgers in hun onvrede te ver door schieten." O/UerjUi jneituti wntvj.. Kom kijken, ruiken en proeven in de kassen. Kom in de kas in Roelofarendsveen, Oude Wetering, Assendelft, Westzaan en Valkenburg op zaterdag 5 april, In Aalsmeer op zaterdag 5 en zondag 6 april en in Noordwijkerhout op zondag 6 april. Volg de routeborden. Voor meer informatie, bel gratis 0800 - 0230199 of kijk op www.komindekas.nl 1 Kom in de Kas wordt mede mogelijk gemaakt door Rabobank en Interpolis.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3