Nieuw leven voor verminkten GESPREK VAN DE DAG Fotoreportage schokt Alexander en Maxima Brainstorm VRIJDAG 4 APRIL 2003 DAGELIJKS LEVEN 'Mëms' AJEEA/Y PAIVJ EEM FACF. LI ft MENSELIJK Prins Constantijn en prinses Laurentien vertegenwoordigen volgende week za terdag de Nederlandse koninklijke familie bij het HUWELIJK van de Belgische PRINS LAURENT en Claire Coombs. Ook prinses Margriet en Pieter van Vollen hoven reizen naar Brussel voor de plechtigheden. Kroonprins Willem-Alexander en prinses Méxima gaan niet. Het wegblijven van het Nederlandse kroonprinse lijk paar is gezien de status van het huwelijk niet opmerkelijk. Bij koninklijke huwelijken wordt doorgaans gekeken naar de rangorde van de betrokkenen. Lau rent (39) is het derde en jongste kind van koning Albert en koningin Paola, en is slechts achtste in de rij van mogelijke troonopvolgers. Foto: GPD De lente zit me achterna. Zoekend naar een bondge noot in wisselvalligheid. Zonnestralen in mijn rag ha len me in en strelen mijn gezicht. De stad tintelt in het verse frisse licht, de zon weerkaatst op de zwermen nar cissen in het gras. De bomen die als schimmen langs de gracht de winter hebben afgewacht, kleuren voorzichtig de lege ruimte tussen de zachtjes zwiepende takken. Ik zit op de fiets alsof ik een overdosis Davitamonpillen heb geslikt. Baldadig onverschillig scheur ik tussen de ploeterende taxi's door. Overrompeld door de kleurenpracht van de opbloeiende stad zie ik het rode stoplicht eventjes over het hoofd, maar de panisch toeterende vrachtwagen klappert in mijn oren en met een schok kom ik tot stil stand. Een wild bonkende golf rekt zich uit in mijn li chaam. Met zonnevlekken in mijn hoofd kan ik me maar weinig bekommeren om deze bijna-dood-erva- ring maar de verschrikt opkijkende ramptoeristen den ken daar duidelijk anders over te zien aan hun zwaar afkeurende blikken. Twijfelend over wie er nu als eerste verdergaat, doen we om de beurt hakkelende pogin gen. Het duurt niet langer dan een paar seconde, maar even lijkt het ofwedansen. Dan draai ik meteen sier- lijke-zwaai om de motorkap en vervolg grijnzend mijn weg. Opschieten. Ik heb een afspraak. Een beetje voor barig nemen we plaats op het terras. Ik ben onrustig klets de oren van zijn kop over hoe fantastisch het leven wel niet is. Hij kijkt geamuseerd. Pas als ik terloops, maar iets te enthousiast verslag doe van een prettige ontmoeting vraagt hij ineens achterdochtig of ik mis schien verliefd ben. Verliefd? Misschien. Een beetje, maar dan ook op alles en daar gaat het nu even niet om. Dus wel, want nippend aan mijn drankje, krijg ik zijn ongezouten visie getrakteerd. Dat ik zo onstuimig ben. Dat ik me bijna naïef op dingen kan storten waar van de rest van de wereld al in de gaten heeft dat het onprettig gaat aflopen. Dat ik in al mijn enthousiasme vanzelfsprekend denk terug te krijgen wat ik in volle overgave klakkeloos weggeef. Dat ik initiatieven neem, zonder gunstig tij af te wachten. Dat ik uiteindelijk weer teleurgesteld zal worden en bij onze volgende af spraak boos, gekwetst en gedesillusioneerd zit te prui len, terwijl ïk degene ben geweest die een inschattings foutje heeft gemaakt. Hij is bezorgd. Weet dat mijn hy per enthousiaste optimisme een gitzwarte schaduwzij de heeft en weet dat die twee elkaar gevaarlijk makke lijk kunnen afiuisselen. Ik betrek. Behalve het feit dat het ernstig waar is, is het ernstig. Bij het afscheid kijkt hij onderzoekend, maar ik lach geruststellend. Laat mij maar waaien! Terug in mijn hoofd blijkt de roes wel enigszins opge lost. Helder zie ik het nu. Ik mis zwaartekracht en waai Het Consumentenplatform Open baar Vervoer Groningen houdt van daag een RACE met het OPENBAAR VERVOER. De deelnemers moeten zo snel mogelijk een afstand met bus, trein en treintaxi afleggen door de provincie Groningen. Er moet zo snel mogelijk een afstand van mini maal 35 kilometer worden over brugd. Reis- en wachttijden tellen. ,,Dus het is zaak goede aansluitin gen te vinden", aldus het Consu mentenplatform Openbaar Vervoer Groningen, waarbij de ov-coureurs zijn aangesloten. De deelnemers aan de wedstrijd kunnen vanaf huis, hun werk of het station van Lopper- sum vertrekken. Op het station aan de spoorlijn tussen Groningen en Delfzijl is 's middags ook de finish. Heb ik last van een dipje, of ben ik DEPRESSIEF? Wie antwoord op de ze vraag wil krijgen, kan terecht op de website www.depressiezelftest- .nl. en daar een test doen. Het initi atief voor de site komt van de Amer- damse instelling voor geestelijke ge zondheidszorg MENTRUM, in sa menwerking met de Stichting Fobie vrienden, die zich onder andere in zet voor mensen met een depressie. De uitkomst van de test kan voor mensen aanleiding zijn professione le hulp in te roepen. Dat kan voorko men dat zij te lang met depressieve gevoelens blijven rondlopen. In de vijftig jaar na de eerste ge slaagde beklimming van de MOUNT EVEREST zijn 175 bergbeklimmers op weg naar de top van de hoogste berg ter wereld om het leven geko men. Dat meldt het Duitse tijd schrift GEO in het nummer van deze maand. Meer dan 1200 klimmers bereikten de top op 8848 meter in het Himalayagebergte. Sommigen overwonnen de berg twaalf keer. In middels zijn er ruim honderdvijftig expedities per jaar. Edmund Hillary en zijn sherpa Tenzing Norgay wa ren op 23 mei 1953 de eersten. Willem-Alexander en Méxima zijn 'on aangenaam verrast' door een stiekeme fotoreportage van hun nieuwe woning in Wassenaar. De foto's staan in de Privé van deze week. De Rijksvoorlichtings dienst onderzoekt de herkomst van de foto's. „We willen weten hoe dit heeft kunnen gebeuren", zegt Han Tonnon, woord voerder van de RVD. Met de aannemers en bouwbedrijven zijn strikte afspraken gemaakt over bescherming van de priva cy van het kroonprinselijk paar, juist om het maken van stiekeme foto's te voorko men. Die afspraken zijn kennelijk geschonden. Elf pagina's lang toont het weekblad kiekjes uit villa Eikenhorst, van toilet tot keuken, van sauna tot kinderkamer. De villa, voorheen bewoond door prinses Christina, ondergaat op dit moment een grondige opknapbeurt en verbouwing. Rond het landgoed, eigendom van prin ses Juliana, is een soort tankgracht ge graven en zijn hekken geplaatst om Wil lem-Alexander en Méxima te beveiligen. Het paar woont nu nog in de woning van Willem-Alexander aan het Noordeinde, pal naast het werkpaleis van koningin Beatrix. Evert Santegoeds, hoofdredacteur van Privé wil niet zeggen hoe de reportage tot stand is gekomen. Er staat anders dan gebruikelijk geen naam van de fotograaf bij de foto's, die mogelijk zijn gemaakt door een bouwvakker of andere werkne mer van een van de bedrijven die in Ei kenhorst aan de slag zijn. „Laat ik zeggen dat ik best wel een beetje begrijp dat Willem-Alexander en Méxima zullen denken: zijn we hiervoor nou uit Brazilië teruggekomen? Ik vermoedde natuurlijk wel dat deze reportage wat los zou maken. Wij zijn er echter toch best tevreden over, zoiets is naar mijn weten nooit eerder gebeurd. En goed: zij doen hun werk, wij het onze. We zijn er voor", aldus Santegoeds. GPD André Lemmers zette in Indonesië de stichting Sinar Pelangi (Straal van de Regenboog) op, die door ziekte of brandwonden ernstig ver minkte kinderen laat opereren. Met steun van het Nederlandse Liliane- fonds wordt de kinderen een nieuw leven geboden. 'Norbertijn zijn: gewoon spannend!' is de leuze waarmee de abdij van Berne in Heeswijk jonge mannen voor het KLOOSTERLEVEN probeert te interesseren. Een kleurige folder en de website van de abdij prijzen de levenswijze van de norbertijnen met haar 'spannende tegenstellin gen' uitgebreid aan. Behalve in Heeswijk hebben de norbertijnen vestigingen in Hierden en Tilburg. Geïnteresseerde mannen kunnen van 9 tot en met 11 mei tijdens een weekeinde in de abdij van Berne na der met het kloosterleven kennisma ken. De wervingscampagne richt zich op mannen tussen de twintig en veertig jaar. Die zouden het sterk vergrijzende kloosterleven enigszins kunnen verjongen. De Rooms-Katholieke Kerk in Erfurt is boos over een speciale souvenir verpakking van CONDOOMS met de afbeelding van de kathedraal van de Oost-Duitse stad. ,,We kunnen zulk godslasterlijk misbruik van een hei lig symbool niet goedkeuren", Zei pastoor Reinhard Hauke van de Hei lige Mariaparochie. Het pakje toont een afbeelding van de 700 jaar ou de gotische kathedraal bij nacht. Het bureau voor toerisme van de stad blijft ondanks het kerkelijke protest tevreden over zijn reclame stunt. Villa Eikenhorst. Foto: ANP/Phil Horvat „Hé, gaan jullie daar eens spelen, hier mag het niet." Zuster André Lemmers geeft een schop tegen de bal om duidelijk te maken dat het haar ernst is. Een jongetje met een te ruim blauw T-shirt en vieze knieën probeert nog even of hij niet toch tegen zijn balletje kan blijven trappen. Maar de zuster is streng en wijst hem en zijn twee kameraadjes, van wie er een in een rolstoel zit, terecht. André Lemmers laat niet met zich sollen, maar is met de kinderen begaan als geen ander. Het joch in de rolstoel, Marcus, heeft een gui tige toet Hij heeft ook een veel te kort been en misvormde voeten. Zijn normale been is niet minder zwart dan dat van zijn kameraadje. „Markus krijgt veel aandacht en is een beetje verwend, dat moet niet", vindt de zuster „want dan krijgt hij het later nog veel lastiger in het leven. Zuster André komt uit het Noord- Hollandse Purmerland en trad ruim 39 jaar geleden in bij de Zus ters Fransiscanessen van Aerden- hout Dertig jaar geleden vertrok ze naar de missie in Indonesië. Ze richtte in '89 de stichting Sinar Pelangi (Straal van de Regenboog) op om ernstig verminkte kinderen en jongeren te helpen een norma ler leven te leiden. De meeste van de vijftig kinderen die zij met haar team begeleidt, hebben een hazenlip. De eenvou dige gevallen zijn na een enkele operatie weer toonbaar, vooral als die op jonge leeftijd plaatsvindt Kinderen met een gespleten ver hemelte hebben twee operaties De weg naar een normaal leven is nog lang voor Nunsin (links) en Jaam. Foto: GPD/Theo Haerkens nodig en als er een breuk in de kaak zit wordt de ingreep nog ge compliceerder. Hoe langer het duurt voor de patiënten geholpen worden, hoe moeilijker het wordt hen medisch en sociaal te rehabili teren. Kinderen met een open ver hemelte spreken door de neus en moeten opnieuw leren praten. Daarvoor beschikt de stichting over een logopediste. De patiëntjes komen uit de hele archipel. Maar de non trekt er ook op uit om op verre eilanden hon derd kinderen ineens aan een ha zenlip te laten opereren. Neder landse artsen die daarvoor overko men, leren hun Indonesische col lega's tegelijkertijd die operaties zelf te doen. „Je moet proberen je zelf zo snel mogelijk overbodig te maken", filosofeert ze. Naast hazenlippen worden ook andere ziekten in verschillende Zuster André Lemmers inspecteert een kindje met een hazenlip. Foto: GPD/Theo Haerkens gradaties behandeld door Sinar Pelangi. Er zijn kinderen met vre selijke verbrandingen, kinderen die zonder anus geboren zijn of lij den aan noma. Deze laatste ziekte is een regelrecht gevolg van zwakte door armopde en slechte voeding: het lichaam biedt geen weerstand meer aan bacteriën die mond en neus aantasten. De bacteriën vre ten zoveel weg dat zelfs kaken en tanden wegvallen en het gezicht ernstig verminkt raakt. De patiën ten raken vervolgens volkomen ge- isoleerd. Kinderen met noma gaan zelden lang naar school. Ze kunnen niet op tegen pesterijen en de angst van andere ouders dat ook hun kind wordt besmet Gevolg is dat ze analfabeet blijven en zich daar door niet staande kunnen houden in de maatschappij. Zelfs de ou ders kunnen de druk vaak niet aan en nogal wat patiëntjes sterven aan verwaarlozing. „Hier knappen ze zienderogen op", aldus zuster André. „Ze eten gezonder, zien dat ze niet de enigen met een aandoe ning zijn en maken vrienden." Kinderen die langer dan enkele weken in het centrum blijven gaan naar scholen in de buurt. Jonge volwassenen die dat niet kunnen opbrengen, krijgen op het rehabili tatiecentrum in het oosten van Ja karta les aan huis. Daar krijgen ze ook een vakopleiding: houtbewer king voor de jongens en naaien voor de meisjes. Dat levert kussens en fleurig geschilderde kinderpuz zels op. hi de toekomst kan er ook computer- en electrotechniek worden geleerd. Wie andere dingen of meer wil le ren, mag dat buiten de deur doen. De weg naar een normaal bestaan is echter lang. Nunsin (18) uit een dorpje in Kalimantan (Borneo) woont al vier jaar in Sinar Pelangi. Hij kreeg als 14-jarige noma, die zijn mond aanvrat. Met weefsel uit zijn bovenbeen hebben de dokters de schade al flink hersteld. Hij leert voor automonteur en wil als chauffeur terug naar zijn dorp om te laten zien hoe goed het hem gaat. „Hij was in het begin zo ver legen dat hij zich verstopte", ver telt de zuster. Nu heeft Nunsin er geen moeite mee zich te laten fotograferen, sa men met zijn kameraad Jaam (24) die een nieuwe neus kreeg, waar voor de artsen een driehoekig stuk huid van zijn voorhoofd gebruik ten. Ook hij wil straks achter het stuur. „Ze gaan samen op les, dan hebben ze steun aan elkaar", meent zuster André. Nog altijd schuchter lachend praten de jon gens over de toekomst, ook al is er nog een aantal operaties te gaan. De pijn en het ongemak daarvan doet hen weinig, want dat weegt ruimschoots op tegen de verbete ring in hun uiterlijk die uitzicht biedt op een nieuw leven. Theo Haerkens als vanzelf te makkelijk met de wind mee. Speels als een veertje laat ik me bij elk verleidelijk zuchtje wind verlangend meevoeren en net als ik einde lijk de grond lijk te raken, is er weer een vlaag van ongecoördineerd enthousiasme. Zo kom ik overal, inaar in feite nergens. Ik wil alles wat niet kan... Ik moet daar over nadenken. Ik moet proberen stil te zitten en even af te wachten, maar ik kan niet. Ben nu in staat tot stilstand Teveel te voelen, te zien, te ruiken en te doen. Het weerbericht voorspelt buien. Ik heb ze al. Onrustig tas tend loop ik binnen tegen de muren op. Buiten lijkt het weer om te slaan. De wind trekt aan het huis. Het is de lente, ze achter volgt me. Ze daagt me uit. Als ik de voordeur achter me dichtgooi, slaat een treiterig miezerbuitje me als de waarheid in het gezicht. De lente zit me niet achterna, ze zit in mijn hoofd. En niet de lente, maar ik zoek een bondgenoot net zo wisselvallig als ik. Iets dat me de moed en het vertrou wen geeft om te zijn zoals ik ben: Overwe gend zonnig met af en toe een bui. reageren? reactJes_op_coliunn@hotmaU.com AMSTERDAM krijgt als eerste stad ter wereld een aangepaste tram waarmee chronisch zieken en ge handicapten een toeristische rondrit door de stad kunnen maken. De zo geheten 'RED CROSSER' is een ini tiatief van het Rode Kruis in de hoofdstad, zo maakte de organisatie bekend. De tram is rolstoelgeschikt gemaakt en voorzien van een lift, in validentoilet en airco. Vrijwilligers van het Rode Kruis zullen de passa giers begeleiden op de ritten. Het is de bedoeling dat de tram zes dagen in de week gaat rijden buiten de spitsuren. Op zondag rijdt de Red Crosser niet.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2