Cruise via trollenland naar Noordkaap TOERISME Vegen aan twee zijden als de bom valt 303 VRIJDAG 4 APRIL 2003 FEUTEN C I JTE R S De 'Braemar', met 700 passagiers, is een middelgroot cruiseschip. Ei genaar is Fred Olsen, die in Neder land wordt vertegenwoordigd door VCK Zeereizen in Amsterdam, tele foon (020).680.08.78 en/of internet www.vckzeereizen.nl. Zie ook www.fredolsencruises.co.uk. Vol gend jaar vertrekt de 'Braemar' op 6 juni voor een 14-daagse cruise naar de Noordkaap vanaf Amster dam. Prijzen vanaf 2369 euro per persoon voor een binnenhut tot 6.590 euro per persoon voor een luxe-suite, inclusief alle maaltij den, havengelden en activiteiten aan boord, exclusief dranken, fooi en (4 euro per persoon per dag), excursies, verzekeringen en bijdra gen ten behoeve van het calamitei tenfonds. Het schip vaart - op vier dagen na - alleen 's nachts zodat er overdag tijd is voor excursies. De aankomst is meestal rond een uur of zeven 's ochtends, vertrek rond vijf uur 's middags. Als extra service is er voor de Nederlandse passagiers een eigen hostess van VCK Zeerei zen. Hoewel het er op de 'Braemar' zeer informeel en gemoedelijk aan toe gaat, wordt soms aan het diner smoking en avondtoilet op prijs gesteld. De 'Braemar' vertrekt wel iswaar vanuit Dover, maar Neder landse passagiers kunnen in Am sterdam aan- en afmonsteren. Na Amsterdam zet het schip koers via Alesund en Narvik naar Honnings- vag (Noordkaap) om via Tromsö, Olden (Nordfjord), Fjaerland en Balestrand (beide aan de Sognef- jord) en tenslotte Bergen weer te rug te keren naar Dover en Amster dam. Het is hartje zomer. Met z'n honderden staan we aan dek van de cruiseschip 'Braemar* in afwachting van de komst van de kerstman. Pardon? Is het iemand in zijn bol geslagen? Maar ziedaar, uit een grot vlakbij de Noordkaap duikt een rubberbootje op. Steeds beter zien we de contouren van de passagiers. Een van hen lijkt wel een ijsmuts op te hebben. En als 'ie dichterbij komt, ontwaren we een roodwitte mantel. En een witte baard. Het is de kerstman! „We halen hem even uit zijn winter slaap." De stem van kapitein Morton Hansen galmt door de intercom. „Geef hem dus wel een warm welkom. Glühwein wordt kwistig uitgedeeld. Mag ook best, want echt warm is het niet, in het uiterste puntje van Europa. De onverwachte komst van de kerst man is slechts één van de vele frivolitei ten waarmee kapitein Hansen zijn pas sagiers gedurende de 14-daagse cruise vanuit Dover via Amsterdam naar de Noordkaap bezighoudt. Op de meest onmogelijke momenten klinkt zijn iet wat nasale stem door de luidspreker. DINGDONG. „Good morning ladies and gentlemen, yes it's me again, your captain speaking from the bridge. "A1 na een dag kent iedereen dit zinnetje uit het hoofd. „Oh, it's him again. Met zijn voortdurende anekdotes over onder meer de Noorse engerds die als trollen door het leven gaan, houdt Hansen de spanning er goed in. Geen fjord of de captain weet er wel een ver haal over. Als we naar Trollfjorden koersen, schijnbaar woonplaats van de wezens, vraagt hij ons vooral stil te zijn. Want oh wee, als ze wakker worden. „Dan gooien ze met stenen." Als mak ke schapen staan we aan dek. De in gang naar de baai is smaller dan smalst. We kunnen de rotsen bijna aanraken. De inham zelf is bijkans nóg kleiner. Onder muzikale begeleiding van Grieg scheren we rakelings langs de bergen. Geen trol te bekennen. Ze sla pen kennelijk. Noorwegen toont ook vanaf zee een fascinerend landschap dat er duizen den jaren geleden vermoedelijk precies eender uitzag. Zonder je te vervelen kan je uren naar de einder turen, met telkens opnieuw andere uitzichten. Ze ker als - niet eens zo ver weg - een paar walvissen opduiken. De groene, bebos te heuvels en het blauwgroene water van de fjorden geven een sprookjesach tige aanblik. De indrukwekkende Sognefjord bijvoorbeeld onderga je va rend op een andere manier dan rijdend langs de kust. Je komt langs piepkleine dorpjes, zo desolaat, dat je je afvraagt of het wel allemaal werkelijkheid is en geen groot Madurodam. Het schip legt aan in plaatsen als Gud- vangen en Flam, van waaruit uitstapjes gemaakt worden naar Stalheim (over Europa's steilste weg) en Myrdal, waar je met een treintje in 40 minuten bijna 1.000 meter klimt. De mooie Hardan- gervidda heeft tot hier z'n uitlopers. Op de Lofoten staat een bezoek aan het Vi kingmuseum in Borg op heyjrogram- ma. Een leuk museum dat op beelden de wijze laat zien hoe het er vroeger aan toe ging. In een grote ruimte, waar het houtvuur knappert - en de rook de bezoekets parten speelt - geeft een als Viking verklede gids geschiedenisles. En passant bezorgt hij ons een desillu sie. „De Vikingen hebben op hun hel men nooit hoorntjes gehad. Een re laas met een verrassende ontknoping: de man heet Marinus Beers en heeft een handvol jaren geleden Groningen ingeruild tegen de Lofoten. Het moest er even aan wennen, dat wel. Op het eiland Mageröy bijvoor beeld moeten de bewoners het in de winter 66 dagen zonder zon doen. Maar het is er niet voortdurend donker. Beers: „Het maanlicht reflecteert op de sneeuw, dus we zien genoeg." 's Zo mers daarentegen gaat de zon 77 dagen niet onder en het blijft merkwaardig dat het 's nachts om half twee (bijna) even licht is als 's middags om dezelfde tijd. Aanbevelenswaardig is een boot tocht naar het natuurreservaat Gjes- vaerstappen, zo'n 15 kilometer uit de kust van Gjesvaer. We varen langs en kele eilandjes en zien papegaaiduikers, aalscholvers, Noordse stems, eidereen- den, zeekoeten, alken, scholeksters, Janvangenten en - zeer dominant - een zeearend, die hoog boven ons cirkeltjes vliegt Op de terugweg belanden we in een school zeehondjes. Hun olijke sno eten steken maar net boven het water uit. Van een eerder bezoek, 18 jaar gele den, herinner ik mij de Noordkaap als een winderige, kale en vooral verlaten locatie met een globe, een telefooncel, een postkantoor en een sober cafeetje. Anno 2002 is de klip een modem toe ristisch vermaakcentrum. Met onder grondse gangen, winkeltjes, restaurant en bars, audiovisuele presentaties en wat er nog meer bijhoort In de koepel van de Noordkaaphal kun je zelfs in een luxesuite overnachten. Iedereen vindt het er fantastisch, maar ik koester heimelijk het verleden. De bemanning waarschijnlijk ook. Zo wordt tijdens het passeren van de pool cirkel een sage uitgebeeld waarin de zeegod Neptunus en zijn zeemeermin nen de hoofdrol spelen. Wat er precies gebeurt is niet geheel duidelijk, maar bijna alle officieren worden naar voren geroepen, met spaghetti besmeurd en vervolgens in het zwembad gekieperd. Kapitein Morton Hansen ontspringt de dans. Zou hij de knoet er zo goed onder hebben of is de bemanning voor iets anders bang? Het zou kunnen, want je weet maar nooit of Hansen niet plots zelf in een trol verandert. En wee je ge beente wanneer die boos worden. Gerard Chel 'Thatcher* spreekt vanuit de radiostudio diep onder de grond de natie toe. der strenge geheimhouding plaats. In de jaren negentig was echter de Russische dreiging verdwenen en het complex technisch sterk verouderd, zo dat tot sluiting overgegaan werd. De boerenfamilie die de bovenliggende grond als dek mantel was blijven bebouwen kon de bunker van de staat overnemen. Die heeft alles in de oorspronke lijke staat gelaten en er nu een (om de kosten te drukken) doe- het-zelf museum van gemaakt. Bezoekers pakken een cassette recorder met een Engelse rond leiding of een stencil met een geschreven toelichting (ook Ne derlands) en hoeven pas bij de uitgang te betalen. Een wande ling door het complex duurt, ze ker als alle filmpjes bekeken worden, zo'n twee uur. Toegangsprijzen: 5 pond voor volwassenen, 3 pond voor kin deren en 12 pond voor een fa milie. Meer informatie op www- .japar.demon.co.uk. Sander Lindenburg De boerderij met daarin de enige toegang tot de bunker. Foto's: GPD De zaal waarin alle ministeries geacht werden het werk te doen. In de toiletten ligt wc-papier be drukt met het koninklijke kroontje en de tekst: 'Please use both sides' (beide zijden gebrui ken, a.u.b). Zelfs in het kleinste kamertje van de atoombunker van de Engelse regering wordt direct duidelijk dat de 600 be woners uiterst zuinig met alle middelen om moeiten gaan. In geval van oorlog was immers niet duidelijk hoe lang het on dergrondse verblijf zou duren. Tussen 1952 en 1992 lag de ge heime bunker bij Kelvedon Hatch - op slechts 15 kilometer ten noordoorsten van hartje Londen - verborgen voor ieder een onder een graanveld. Nu is het een toeristische attractie. Wat een waanzin', is een ge dachte die bij bezoekers opkomt na het bekijken van het enorme betonnen en drie ondergrondse verdiepingen tellende complex. Op verschillende plekken zijn nu de instructiefilmpjes te zien, die de BBC zou uitzenden in ge val van een dreigende atoom oorlog. Terwijl burgers zich konden redden door in de meest centra le ruimte van hun huis met ta fels, deuren en met zand gevul de tassen en vuilniszakken een schuilplaats te bouwen, trok de Britse regering zich terug in een toentertijd 1,5 miljoen Britse ponden kostende bunker. Mi nisters schoven er achter hun eigen tafeltjes en werden geacht ondergronds het werk voort te zetten. De vrees voor een aanval van de Russen was diep geworteld in de jaren vijftig. In heel Engeland werden atoombunkers aange legd, waarbij de schuilplek in Kelvedon Hatch een centrale rol vervulde. Opmerkelijk waren de vele waarnemingsposten op slechts een meter diepte her en der in het land. De drie militairen daarin waren verplicht met foto grafische apparatuur de omvang en kracht van een atoomexplo sie te registreren om die gege vens via een apart telefoonnet door te geven. Hoe het de drie verkenners verder zou vergaan laten de BBC-filmjes onvermeld. De hele toonzetting van dat in structiemateriaal is overigens ongekend luchtig. Voor een gro te glazen landkaart - die ook daadwerkelijk in de bunker te zien is - staat een man die de in slagen van de atoombommen aangeeft met de door de gelden de windrichting te verwachten wolk met nucleaire neerslag. 'And here in the south we have a big boy....' Alsof het om de weersverwachting van morgen gaat. Met het oog op spionagesatellie- ten werd de bunker gebouwd vanuit een naastgelegen bosge bied. Daarin staat, bovenop de ingang, een boerderij die de 110 meter lange toegangstunnel ca moufleert. Aan het eind daarvan twee 1,5 ton wegende deuren, die twee keer met succes zijn getest of ze een luchtdrukgolf van een atoombom zouden kunnen doorstaan. Het hele complex ligt dertig me ter diep en heeft drie meter dik ke muren van gewapend beton met een waterdichte peklaag, ingepantserd met een kooi van Faraday. De fundamenten van de bunker zijn gebouwd op een laag grind, dat als schokdemper fungeert. De ondergrondse wa tertanks bevatten 110.000 liter water en alle voorraden (onder meer de dieselbrandstof voor de stroomgeneratoren) waren be rekend op een verblijf van maxi maal drie maanden. De bewo ners hadden verder de beschik king over een complete opera tiekamer en een eigen telefoon centrale met 120 lijnen. Een filtermachine moest lucht van buiten reinigen. Ook was er een soort prehistorische aircon ditioning, die voor voldoende koeling diende te zorgen, aange zien de 600 bewoners met hun computers nogal wat warmte zouden produceren. Voor de minister-president, er zit nu een pop van Margret Thatcher, was er een complete radiokamer om geruststellende boodschappen naar de natie te zenden. In totaal werd in de loop der ja ren 21 miljoen Engelse ponden in de schuilplek van de overheid gestoken. Het terrein voor de bunker werd in 1952 geconfisqueerd door de overheid. En de aanleg vond on- REISBERICHTEN Vakantieboek Duitsland Het nieuwe vakantieboek voor Duitsland is zojuist verschene In 120 pagina's gunnen de Oosterburen ons een blik op hi toeristisch menu voor dit jaar. Veel aandacht voor het their van 2003: de kleinere historische steden. Maar ook andere int ressante suggesties worden belicht, zoals de Glasroute vj Neustadt naar Passau, het Frankenwoud in Beieren, de Burd tenroute van Mannheim naar (het Tsjechische) Praag en h gebied de Lippe in het Teutoburger Woud. Het Vakantieboe een uitgave van het Duitse Verkeersbureau, kost 2,70 eur maar het bureau komt met een aantrekkelijke actie. Wie h Vakantieboek gelijktijdig aanschaft met het handige adresse gidsje 'Links+Rechts der Autobahn' (dat 10,95 eur0 kost), b taalt voor beide slechts 4,95 euro inclusief verzendkosten. Bestellen kan bij het Duits Verkeersbureau, tel. 020 6g78o( (ma t/m vrij van 09.30 tot 12.30) of per e-mail: duitsland@d- t.com Huisjes en meer Voor het eerst dit jaar komt 'Pierre&Vacances' met een Nede landstalige gids waarin de te verhuren appartementen en v kantiehuizen staan vermeld, inclusief lokale en regionale w tenswaardigheden, toeristische tips en trips. De Franse aanbfc der hanteert twee formules: vakantiehuizen in de buurt vj toeristische plaatsen en vakantiedorpen met een waaier as activiteiten. De accommodaties bevinden zich niet alleen lanj alle Franse kusten, maar ook in de bergen, in de Provence en 1 Parijs. Het komend zomerseizoen krijgen gasten die voor twe weken boeken, 25% korting en speciaal voor Nederlandse ga ten komt Pierre&Vacances met 10% korting op diverse besten mingen bij een verblijf in de schoolvakantie van 26 april tot mei. Voor meer informatie: 0900 202 2744 (0,20 p/m) van ma t/i vrij van 9 tot 18 en op zaterdag van 9 tot 13 uur. Vacansoleil in Polen Tenten- en caravanverhuurder Vacansoleil opent een dezer d; gen een kantoor in Warschau. De Eindhovense reisorganisati heeft al vestigingen in Engeland, Denemarken, België, Duit land, Frankrijk en Hongarije. Voor Polen is uiteraard een eige brochure gemaakt met 80 campings, met name in Kroatië e Italië, landen die onder de Poolse toerist het meest in trek zijn Kroatië in trek VacanceSelect uit Alkmaar begon vorig jaar met het aanbiedt van kampeeraccommodaties in Kroatië wat resulteerde in 15 boekingen in januari van dat jaar. Nu al zit de Noordhollands reisorganisator op 500 boekingen - een stijging met 166% - aan het einde van dit jaar verwacht directeur Rob Nolting 125 vakanties te hebben verkocht. Het Kroatisch Verkeersburea verwacht dit jaar ruim 150.000 toeristen uit ons land, een to< name met 13 procent. Geld voor vaarwegen Dit jaar komt 37 miljoen euro beschikbaar voor het verbetere van vaarwegen voor de recreatieve schipper, zo heeft de Stich ting Recreatietoervaart Nederland (SRN) bekend gemaakt. Ee bedrag van 35 miljoen komt van provincies en gemeenten, miljoen van SRN, lees de rijksoverheid. Bedoeling is dat veerti projecten voor de recreatievaart worden gestart. Daarbij ga; het om het verhogen van bruggen, het aanleggen van passai tensteigers, het bouwen van (drie) aquaducten, het maken va wachtplaatsen bij bruggen, het verbeteren van de brugbedii ning en het aanleggen van 'bypasses' daar waar weg- en vaa verkeer nu op elkaar moeten wachten. Fietsen en varen De eilanden in de Kvarner Baai in Kroatië zijn nieuw in het aan bod van fiets- en vaarvakanties van de Purmerendse reisorga nisatie HAT Tours. In de brochure 'Fietsvakantie 2003' staal ideeën voor groeps- of individuele reizen in Nederland en ee) aantal andere Europese landen. Het gaat om reizen van vier tq (veruit de meeste) acht dagen, waarbij op een boot of in eei hotel wordt overnacht. Er wordt dagelijks zo'n 45 kilometer ge fietst. Voor meer informatie: tel. 0299 690 771 of www.hat-tours .com. Somport-tunnel Onlangs is een derde belangrijke doorgang door de Pyreneeëi geopend: de Somport-tunnel ter hoogte van Candanchu. Dl tunnel verbindt Pau (N134) met Zaragoza (N330). In 1991 teker den de Spaanse en Franse overheid een overeenkomst voor d aanleg van de tunnel. Door enkele ernstige ongelukken in A pentunnels werd de bouw stilgelegd om de veiligheid nog eer na te gaan. Dat leidde tot het besluit meer nooduitgangen t maken. Aan de Franse kant sluit de tunnel nog niet aan op d autoweg Bordeaux-Toulouse, dus daar moet het verkeer na door een aantal dorpen. Zwitserse zomer Onlangs is de zomereditie 2003 van het tijdschrift 'CH' verschi nen waarin heel veel inlichtingen staan over vakantie in Zwii seriand, de cultuur, de gastronomie, shopping en design. Twir tig pagina's vol verhalen, interviews en heel veel praktisch tips. Het magazine kan worden aangevraagd bij Zwitserland Toerii me, tel. 008 001 002 0030 (gratis nummer) of e-mail: ii fo.nl@switzerland.com. Zweeds kampeergenot Algemene informatie over Zweedse campings, vakantiehuisje en jeugdherbergen staat in de nieuwe Campinggids Zwedei 2003. Ook een aantal Noorse campings duiken in de honden pagina's tellende gids op. Verder is de algemene brochure Zwe den 2003 verschenen. Op vijftig pagina's worden de Zweeds regio's behandeld, komen de veerverbindingen aan de orde en staan de reisorganisaties met Zweedse bestemmingen op een rijtje. De brochures kunnen worden aangevraagd via tel. 008 00 080 3080 (gratis) ofwww.zweden.nl. Fietsen en varen De eilanden in de Kvarner Baai in Kroatië zijn nieuw in het aan bod van fiets- en vaarvakanties van de Purmerendse reisorga nisatie HAT Tours. In de brochure 'Fietsvakantie 2003' staai ideeën voor groeps- of individuele reizen in Nederland en eei aantal andere Europese landen. Het gaat om reizen van vier to (veruit de meeste) acht dagen, waarbij op een boot of in eer hotel wordt overnacht Er wordt dagelijks zo'n 45 kilometer ge fietst. Voor meer informatie: tel. 0299 690 771 of www.hat-tours .com. Het eiland Mageröy, waar de Noordkaap zich bevindt. Foto: GPD/Gerard Chel

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22