SCHRIJVENDE LEZERS 'Eigen volk eerst' bij toewijzing huizen is begrijpelijk en terec) Pand DZB een onbegrijpelijke keuze In hemelsnaam, bouw het gebied rond de Kagerplas niet vol B4kids en wethouder Buijing weten niets van kinderen Elektronisch stemmen werkt opkomstverhogend Angst van Katwijks; predikanten onterec grote kleuterklas Braassemloop concurrent van Zilveren Molen Mensen willen de wvg terug Slachtofferhulp kan op veel manieren hulp bieden Diekstra heeft boek nie 'gekuist' maar herschrev: Je zal maar zwakzinnig zjj Al tien jaar geleden gezegd Aalmarkt 'trekker' nodig he; Veel slechte voorstellen* Leiderdorps verkeerspk VRIJDAG 4 APRIL 2003 wnpstvamM Oppositie is Voorrang voor eigen volk begrijpelijk, rig en zelfs volkomen terecht dat ge- feuillehouders hun stinkende best ook zouden willen bouwen. De makke is dat hij dat soms in zo'n hout. Smakman zou kunnen w woest vanwege ae AaimarKt-ai- maar treurig' schreef Sjaak Smakman meenten als eerste huizen toewijzen doen om eerst voor de eigen ingezete- Het is toch van de zotte te menen dat verhullende stijl doet, met andere dat Noordwijkerhouters dermj»- eereri De LeiSeïemeemeraad m het Leidsch Da8b,ad van 5 maart. aan de woningzoekenden tüt het ei- nen te zorgen. ondanks de eigen tekorten aan wo- woorden: is die angst nou terecht of honkvast zijn, dat zij desnoods Op het artikel 'Oppositie is woest vanwege de Aalmarkt-af faire', (LD 28 maart) wil ik rea geren. De Leidse gemeenteraad blijft een grote kleuterklas, met allemaal ego's die niet naar het stadsbelang maar naar hun ei gen belang kijken. Hillebrand is daar een typisch voorbeeld van. Alleen jammer dat de waar schijnlijke nieuwe burgervader hem een goede wethouder noemt en hij dus z'n gang kan blijven gaan. Tegen de dames en heren van de gemeenteraad zou ik willen zeggen: jullie zijn wel bezig met de belastingcen ten van de Leidse burgers. E. Sitinjak, Leiden. In aanvulling op de berichtge ving over de Zilveren Molenloop wil ik iets kwijt. Deze mooie wedstrijd heeft niet alleen con currentie van de wedstrijd in Zwolle. Het Zorg Zekerheid circuit vindt ook zijn doorgang in de vorm van de Braassem loop in Roelofarendsveen en de Marathon van Rotterdam. Dat de Zilveren Molenloop dan minder in trek is spreekt voor zich. Niettemin zal het een ge mis zijn en hoop ik volgend jaar weer te mogen meedoen. Fred van der Meer, Roelofarendsveen. Sinds de afschaffing van de wvg- regeling voor het taxivervoer in 2001 heerst er grote onvrede bij de ouderen en gehandicapten. Deze mensen willen gewoon de oude wvg-regeling terug. Vol gens burgemeester en wethou ders van Leiden zou het nieuwe systeem, de OV-Taxi, na 1 maart 95 procent beter worden. Na een moeilijke beginperiode ging het de laatste tijd al steeds beter. Nu wordt de schuld bij de mobiliteitscentrale en de chauf feurs gelegd omdat het niet goed gaat. De mensen moeten naar IJsselmuiden bellen (0900- nummer) om een taxi te krijgen. Daar werden veel fouten ge maakt met huisnummers, enzo voorts. Omdat er veel te weinig taxibe drijven meewerkten aan het nieuwe vervoerssysteem, waren er te weinig auto's beschikbaar en moesten wij de klappen op vangen. Maar de gemeente Leiden zit nu aan Connexxion vast en luistert niet naar de ouderen. Die willen gewoon de oude wvg-regeling terug. Ik ben benieuwd of er nu 50 taxi's per dag gaan rijden voor het vervoer, wat de hele opzet was. Wij moesten het met minder wagens doen. Ria Coddijn, (taxichauffeur), Leiden. "Voorrang voor eigen volk begrijpelijk, maar treurig' schreef Sjaak Smakman in het Leidsch Dagblad van 5 maart. Smakman zou een goede dramaturg zijn, dacht ik na lezing van zijn 'ach tergrond'. De kem van Smakmans verhaal be treft de vermaledijde woningtoewij zing zoals die tot voor kort in de Bol lenstreek is gehanteerd en nu. welis waar niet geautoriseerd, voorlopig wordt genegeerd. Ik, en met mij vele anderen, vind het helemaal niet treu rig en zelfs volkomen terecht dat ge meenten als eerste huizen toewijzen aan de woningzoekenden uit het ei gen dorp. In een tijd waarin sprake is van een stabiel, evenwichtig huizen bestand, kan een bepaald systeem van het woningtoewijzen wellicht zin heb ben. Maar dan moeten we haast terug naar de vooroorlogse jaren. Echter waar we nu al decennialang in menig gemeente moeten spreken van wo ningnood, ligt het natuurlijk voor de hand dat de respectievelijke porte feuillehouders hun stinkende best doen om eerst voor de eigen ingezete nen te zorgen. Dat heeft niets met kiezersapplaus van doen. Het is eerder het logisch waarmaken van de in de verkiezings programma's gedane beloften en toe zeggingen. Zo beloofde Noordwijk To taal, als grootste politieke partij, de kiezers in vijf jaar duizend huizen te realiseren (LD 7 januari '02). Ik kan me nauwelijks voorstellen dat ze die met betrekking tot de regiobehoeften ook zouden willen bouwen. Het is toch van de zotte te menen dat ondanks de eigen tekorten aan wo ningen - bijzonder voor starters en se nioren - de gemeentelijke barmhartig heid voor buitenpoorters aanleiding zou zijn om de deur wagenwijd open te zetten. De vraag is tevens gewettigd of een en ander de demografie geen geweld aan doet. Over de vermeende angst voor een in vasie van Leidse huurders schreef Smakman al in het LD van 1 mei 2002. De makke is dat hij dat soms in zo'n verhullende stijl doet, met andere woorden: is die angst nou terecht of niet? Onze jongeren - in het jargon de starters genoemd - moeten hier en daar zo'n vijfendertig jaar tellen willen zij bij de woningcorporaties aan het loket mogen kloppen. De zin in het artikel waarin wordt ge steld dat ook Noordwijkerhoutse wo ningzoekenden bij een eerlijke regio nale verdeling best aan de bak hadden kunnen komen, snijdt voor mij geen hout. Smakman zou kunnen w dat Noordwijkerhouters dermy^ honkvast zijn, dat zij desnoods legom of elders zouden willen L mits ze wel in Noordwijkerhou, nen slapen (en feest vieren). Sr man heeft uiteraard volledig g#n hij besluit: wanneer regionaal fe I in deze geen draagvlak heeft, z^v dan, maar maak er geen tombi^ Nic.-g' Noordwijl Provincie u Zuidh°Uand Zeilend over de Kagerplassen kun je nog zien hoe mooi ons Hollands landschap is. Foto: Dick Hogewoning Ik wil reageren op het stuk 'Oegstgeest ziet bouwpartner in Warmond voor Veer- polder'. Het gebied rondom de Kaag is momenteel nog redelijk ongerept. Zei lend over de Kagerplassen kun je nog zien hoe mooi ons Hollands landschap is. We hebben nog maar zo weinig groen over in de Randstad. Geef dat in hemels naam niet op voor zoiets platvloers als een kastekort van de gemeente Oegst geest. Bebouwbare ruimte kan nog wor den gevonden in het gebied rond Hoofd dorp. Daarnaast zou ook in Flevoland kunnen worden gebouwd. Wanneer daar meer mensen wonen, kan ook daar een gezonde infrastructuur ontstaan met als gevolg: meer kansen voor vestiging van bedrijven. Hiermee verdelen we de be volking beter over het land en het grote voordeel daarvan is dat mooie gebieden mooi kunnen blijven. Arend-Jan de Graaff, Oegstgeest. Het verbaast mij toch altijd weer hoe kortzichtig er met ons waar devolste bezit, onze kinderen, wordt omgegaan. B4kids heeft een conceptbesluit gelanceerd om 6 van de 31 peuterzalen te sluiten, lees ik in de krant van 19 maart. De kinderen die dan 'op straat' komen te staan, worden geacht op een ander tijdstip te komen. Het vreemde hierbij is dat B4kids het over opvang in de middag heeft. In hetzelfde con cept wordt tegelijkertijd gespro ken over sluiting van bepaalde zalen doordat juist de bezetting in de middag niet te regelen is. Ouders doen hun peuter van 3 jaar niet in de middag op een speelzaal. Hieruit blijkt ook de slechte pe dagogische visie van B4kids. Die is waarschijnlijk met de naam COKL ook de deur uit gegaan. Iedereen die iets weet van kin deren, weet ook dat de meeste peuters 's middags slapen. Dat de meeste peuters actief zijn en leren in de ochtend. Alleen de 'profs' van B4kids en wethouder Buijing schijnen dat niet te we ten. Die zien sowieso geen peu ters meer maar 'cliënten'. En peuterzalen zijn 'bedrijven' ge worden. En dat in een tijd waar in de politiek zo sterk praat over eerder beginnen met kinderen in scholen te krijgen, sneller de taal te leren, beter te leren inte greren. En waar gebeurt dat be ter dan in peuterzalen? B4kids en wethouder Buijing hebben plannen zat. Jammer genoeg missen ze beide een goede visie. Wethouder Buijing weet wel meer niet, blijkt uit de krant. De antroposofische peu terzaal 'Het Rozenpoortje' is al gelieerd aan 'De Gouden Poort'. Sterker nog, dezelfde leidsters werken op beide locaties. Niks geen fusie. En voorzover wij, de ouders, weten, is er ook op deze zaal nog geen besluit genomen. Of toch wel? Hoezo in overleg met de ouders? Het Rozenpoortje is in het leven geroepen om de wachtlijst van de Gouden Poort te ontlasten. Een wachtlijst die trouwens nog steeds op beide peuterzalen be staat. Dus aan aanloop geen ge brek. Het Rozenpoortje zou zelfs makkelijk meer dagen kunnen draaien. B4kids heeft deze twee peuterzalen een aantal jaren ge leden met veel gejuich binnen gehaald juist om hun 'afwijken de' visie - want het streefde naar verscheidenheid - om ze nu weer af te breken. Mijn dochter zit op het Rozen poortje. Wij hebben bewust voor deze antroposofische rich ting gekozen. Een visie waarin kinderen 's middags hun rust krijgen. Een visie waar mijn kind, dat het Syndroom van Down heeft, erg welkom is. Ook In het Leidsch Dagblad van 31 januari was een artikel opgeno men over het onderzoek van Anne van Giezen onder slacht offers van geweld. Van Giezen geeft in het artikel aan dat slachtoffers van geweld vaak nog lange tijd met diverse klach ten te maken hebben ten gevol ge van het geweld dat hen is overkomen. Tevens geeft zij aan dat hulp dikwijls moeizaam op gang komt. Vanuit Slachtofferhulp Neder land, regio Hollands Midden wil ik daar graag op reageren. In dien iemand namelijk melding c.q. aangifte van een geweldsde lict doet bij de politie, vraagt de politie of de persoon er bezwaar tegen heeft dat de gegevens worden doorgegeven aan Bu reau Slachtofferhulp. Is daar geen bezwaar tegen dan nemen de medewerkers van Bureau Slachtofferhulp, binnen twee werkdagen contact op met het slachtoffer om te informeren hoe het gaat en om een hulp aanbod te doen. De hulpverlening vanuit Bureau Slachtofferhulp kan bestaan uit ondersteuning bij de verwerking van het misdrijf, juridische on dersteuning en praktische hulp, hulp bij schadeafhandeling en bijvoorbeeld het indienen van een aanvraag bij het Schade fonds Geweldsmisdrijven. Met deze procedure is de hulp verlening aan slachtoffers in on ze ogen goed geregeld. Indien slachtoffers geen aangifte doen bij de politie of als de politie verzuimt te vragen of de gege vens mogen worden doorgege ven, dan kunnen de slachtoffers of hun familieleden ook zelf contact opnemen met Bureau Slachtofferhulp. Dit kan ook lange tijd nadat het geweld heeft plaats gevonden. Hulp vragen is echter voor veel mensen een grote stap en zeker voor slachtoffers van een mis drijf. Mensen komen er dan niet altijd toe die stap te zetten. Dat dit kan leiden tot langdurige klachten en tot een posttrauma tische stressstoornis is inder daad juist. Dat is ook exact een van de redenen waarom Slacht offerhulp zelf contact opneemt met het slachtoffer. Door in een zo vroeg mogelijk stadium men sen op een aantal zaken te wij zen en ondersteuning aan te bieden proberen we de gevolgen van het misdrijf voor het slacht offer zoveel mogelijk te beper ken. Echter ook jaren na dato kunnen mensen een beroep doen op de gratis hulpverlening van Slachtofferhulp. Het telefoonnummer van Slachtofferhulp in de regio is 0172-471010. Agnes Gielen, Slachtofferhulp Nederland regio Hollands Midden, Alphen aan den Rijn. In de krant van 27 maart lees ik onder de kop 'De Zijl Bedrijven handhaaft te duur onderko men': 'DZB is veel te duur ge huisvest. Het is een schitte rend gebouw, maar het is een il lusie om te denken dat een kos tendekkende exploitatie moge lijk is zolang DZB er zit'. Uit het vervolg blijkt wel dat ook niemand anders daar bij zijn volle verstand gaat zitten voor het geld dat het pand zou moe ten opleveren. Inderdaad, 260 euro per vierkante meter per jaar is een tarief dat alleen de duurdere advocatenkantoren en dergelijke willen opbrengen, maar die liggen dan toch ten minste op een A-locatie en niet aan de Pooleweg. Ik vind het absoluut onbegrijpe lijk dat dat inzicht niet tot dege nen is doorgedrongen die circa zes jaar geleden tot de bouw van dit inderdaad fraaie gebouw hebben besloten. Een kort ge sprekje met een makelaar had Het gebouw van DZB (voorheen: De Zijl Bedrijven) aan de Pooleweg. Foto: Hielco Kuipers veel narigheid kunnen voorko men. (Om misverstanden te voorkomen: ik ben geen make laar). Nu wil ik toch graag als eenvou dige belastingbetaler weten: hoe heeft dat zover kunnen komen, wie waren daarvoor verant woordelijk, en vooral: wat is er van geleerd? Bestaat er nu een protocol bin nen de gemeente over huisves ting van (semi) gemeentelijke diensten? Jan Laurier zijn kop hebben ze al afgehakt voor de voortdurende narigheid van DZB, maar is hij hier ook voor verantwoordelijk geweest? Of is de wens tot integratie van de geestelijk minder bedeelde medemens zover gegaan dat ook op directieniveau 'de zwak kere doelgroep' het voor het zeggen heeft gekregen? A.F. Simonis, Leiden. Ik wil reageren op het artikel 'Studenten stemmen elektronisch' dat 24 maart in de krant stond. Ik stel het zeer op prijs dat het Leidsch Dagblad aandacht besteedt aan de komende universitaire verkiezingen, maar de inhoud van het bewuste artikel is niet ge heel juist. De Universiteit Leiden heeft Pink Roccade gevraagd een applicatie te ontwik kelen en dat is gebeurd. Aldus hebben wij geen Rotterdams systeem overgenomen. Het systeem is getest en gaat in mei inder daad de lucht in. Kiesgerechtigden kunnen na het inloggen op het universitaire netwerk het stembiljet vinden, maar ook kunnen zij direct naar de verkiezingssite gaan, waar ook ter wereld ze zich bevinden. De opmerking in het artikel dat het systeem een nadeel zou kennen, namelijk dat het niet opkomstverhogend werkt, is denk ik niet juist Alle betrokkenen, en dan met na me de participerende politieke partijen, zul len zeer veel in het werk stellen om de op komst inderdaad te verhogen. Toegang tot het systeem is laagdrempelig en het kost weinig inspanningen een stem uit te bren gen. Het werkt daarom eerder opkomstver hogend dan verlagend. Jaap Coenraad, (voorzitter Universiteitsraad), Leiden. Met grote bezorgdheid las ik za terdag het artikel over de Her vormde Gemeente van Katwijk. Ik kan mij indenken dat niet ie dereen staat te juichen om Sa men op Weg te gaan. Maar het toekomstbeeld zoals de predikanten ds. Vlietstra, ds. Van Vlastuin en ds. Stam, het naar voren brengen, klopt vol gens mij niet met de werkelijk heid. Want straks in de PKN zul len deze predikanten het Woord kunnen verkondigen zoals zij dat altijd al in de Hervormde Kerk deden. Ongehinderd mo gen zij ten volle het Evangelie van Jezus Christus blijven ver kondigen. Zelf denk ik dat u daar dan nog meer mensen mee kunt bereiken dan nu. Ik ben mijn leven lang bo,e weest en daar ben ik dan|e voor. Wij mogen planten j^j zaaien, we moeten ons by doen, maar God moet deje, dom geven. Dat maakt jeja kelijk, maar geeft ook verij wen. U mag als predikanLe werken in Gods wijngaarc het Evangelie van Jezus CL, verkondigen in heel de wL De velden zijn rijp om te L sten, maar de arbeiders z^t nig. Wees daarom dankb^r u daarin mag werken meL zegen, dan kun je toch niin lopen? Ik schrijf dit mede als oud- delid. P.F. No Wout met haar handicap. Behalve dan bij B4kids. Dat beslirit gewoon dat je je hele visie maar over boord moet gooien omdat het niet 'haalbaar' is. En dat uit de mond van een organisatie die net een in mijn ogen onnodige en geldverslindende actie achter de rug heeft omdat ze zo nodig ineens 'B4kids' (waar gaat dat eigenlijk over?) moesten heten. Compleet met posters op bill boards. Geld tekort? Ja, gek hè... Misschien moet de wethouder zich daar eens druk over maken. Gemeenschapsgeld over de balk gooien, heet dat geloof ik. Rob Breedeveld, Leiden Hiermee willen wij als uitgever van René Diekstra reageren op het artikel van Silvan Schoonho ven in het Leidsch Dagblad van dinsdag 2 april, waarin foutieve informatie wordt verstrekt over het zojuist verschenen boek Als lenen pijn doet. De zinsnede 'De nieuwe editie is gekuist van de gewraakte passages', suggereert dat deze nieuwe editie van Als leven pijn doet ontdaan is van passages uit het boek When li ning hurts van Sol Gordon. Diekstra heeft altijd bestreden dat hij passages zonder bron vermelding heeft overgenomen van zijn Amerikaanse collega Sol Gordon en dit wordt bevestigd door het feit dat in deze nieuwe editie Sol Gordon een voor woord heeft geschreven, waarin hij de beschuldigingen aan het adres van Diekstra nadrukkelijk weerlegt. Het nieuwe boek (voorheen 150 pagina's, inmiddels uitgegroeid tot 400 geheel herziene p^ na's) is naar deze tijd heri^ ven. Evenals de oude verser de nieuwe editie van Als h pijn doet over pijn en verl! hoe je daarmee om moet^, zonder verstrikt te raken ije hoop en depressie. Deze u, gaat meer over het omgaa verliezen in het leven, zoa j- lies van relaties, gezondhy werk en zelfrespect en hei;, daarom ook als ondertitel}; baar en waardig omgaan L verliezen in je leven'. Eenk, groot verschil is dat DieksL boek meer als ervaringsd^ dige heeft geschreven. W^< had de journalist kennis n v nemen van de inhoud var prachtige boek, voordat hjj. juiste en voor de auteur ki^ sende berichtgeving de w^c in stuurde. Chris d^j, (Karakter Uit^ V Deze mensen kunnen zic^€ verdedigen tegen deze zi%, uitlatingen. Daarom stel if( voortaan deze zin te gebnj 'opgefokte aan zinloos get verslaafde Jaap Visser'. a Op zaterdag lees ik bijna altijd de column van Jaap Visser en meestal kan ik een heel eind met hem meegaan. Tot zaterdag 15 maart. Ik stoor me mateloos aan de zin: 'opgefokte, aan zin loos geweld verslaafde zwakzin nigen'. Je zal maar zwakzinnig zijn. Jan E' Koudekerk aan d Ook uit rapportage van bureau Metrum uit De Meem, zoals weergegeven in het Leidsch Dagblad van 19 maart, blijkt nog eens dat een 'commerciële trek ker' op de plaats van de voor malige Aalmarktschool van cru ciaal belang zal zijn voor het verwezenlijken van een ideaal winkelkwadrant in het centrum van Leiden. Dit advies van deskundigëei tien jaar geleden al het dofo zelf bedachte uitgangspuilg mijn Aalmarktplan 'Centn Centraal', een plan dat eeL tal keren werd aangeboder gemeente en vertegenwoöJ' gers van de Leidse projectp M. Barkema (ardlc 'V p J. Een reactie op het artikel 'Holt- lant vreest verkeersoverlast' (LD 25 maart). Die door de wijk Hol- tand gewenste parallelweg is een onderdeel van het IWP (In tegraal Verkeer- enVervoers Plan) voor Leiderdorp. Oor spronkelijk was die weg gepland aan de oostzijde van de A-4 en daar hoort-ie ook, met het oog op de verkeersstroom van de Lage Zijde. Het hele IWP is niet goed en derhalve zonde van het geld. Er zijn op het gemeentehuis van Leiderdorp heus wel ambtena ren, die zelf een goed verkeers plan voor Leiderdorp kunnen opstellen. Maar nee, het moest zo nodig door een een duur bu reau worden gedaan, met prachtige computersimulaties. Er staan in het IWP nog meer plannen die niet goed zijn, zoals het eenrichtingsverkeer oge Van der Valk Boumanweg voorgestelde knip in de Vcfeu hoflaan en de ontsluiting ia Baanderij. ai Een ontlasting van het veftaj door Leiderdorp (lees: Engai daal en Persant Snoepwegni zijn een perfecte vierbaanlti om Leiderdorp met goedee duidingen om komend va®lj A-4 De Baanderij te bereikib Voor de kosten van die breye randweg (N445 en 446) zofce mijn mening de provincie: ten opdraaien. io Kom, heren op het gemeeib huis, u kunt het zelf waarspc lijk beter regelen voor minfh geld. !ii Ik wens de bewoners van Ijk lant veel sterkte. ch

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20