Ontsnappen uit auto te water WEG WIEL 2 Wel met vakantie, maar nu even niet BMW Rockster wijkt af van gebaande paden Minder doden Te groot voor de stad, te traag voor de snelweg Fietszitje met hoofdsteun Fietsboekje bij de ANWB Kronan gaat op in Accell Group lien drie jaar ijoen C-klasse fingen - Mercedes-Benz neer dan een miljoen an de C-klasse geprodu- De huidige versie ver- i in mei 2000 en nog leeft een Mercedes zo e mijlpaal met zes nullen t. De C wordt gemaakt in des' thuisbasis Sindelfin- laar ook in Bremen, Zuid en Londen (alleen »estuurde modellen). Het wordt het best verkocht island en dan in de VS. In land zijn er sinds het be- ,000 verkocht. toeldrager r op trekhaak ede Samen met specia- innyload heeft De Oost- huiszorghulpmiddelen Istoeldrager voor op de ak ontwikkeld. De rol- an via een kantel- en iteem vastgezet worden lragcr. De drager heet yload Wheely. Rolstoelen i vaak slecht of gewoon- iet in de bagageruimte n auto. Bovendien is het >rvan voor veel mensen loverkomelijke bezigheid, ïeely heeft een speciaal ckeld kantelsysteem, ïee de rolstoel in een mdraai vastgeklemd kan ;n. imaster wil uitbreiden ter Bandenbedrijf Euro- r wil binnen een jaar het mobiele service-eenhe- >or personen- en bestel- is verdubbelen om de za- rijders door heel Neder- andenservice op locatie len. Op het hoofdkantoor renter is een callcenter in- it voor de aanvragen van ïaatschappijen en zakelij- omobilisten. Euromaster twee jaar geleden met de nbus die met banden en naar pechgevallen rijdt. toonlijk igatiepakket :rdam VDO Dayton heeft ieuw systeem voor navi- C-IQ heet het. Met gratis :rde dvd en updates daar- )aarmee kunnen klanten ersoonlijke navigatiepak- menstellen. C-IQ behelst atie-wegendata en reis- en ersinformatie op dvd. Op ikele dvd staat genoeg na- e-informatie voor vier mil- ilometer autoweg. Daar- 1500.000 tankstations, ïhuizen, hotels, restau- etc. opgeslagen. C-IQ iet bovendien in tmc- iek voor dynamische na- e om bijvoorbeeld files te ilen. uwe Audi oad Ouattro en - Audi heeft voor de id Quattro een nieuw top- 1. Naast de zescilinders )i en 2.7T is er nu een 4.2 et 300 pk. De auto heeft vering en tiptronic auto- en kost 83.000 euro. De r met vier nokkenassen en igaangedreven distributie taam maar zeker maken men weer plaats voor on- Udsvrije kettingen) pres- het de auto in 7,2 secon- laar 100 km/u te sleuren. derzoek veilige rfdsteunen en - Het Britse expertise- iu Thatcham heeft alle illen van Volvo, Saab en ru de hoogste score gege- ij een onderzoek naar vei- oofdsteunen in auto's, tatistisch onderzoek betrof ntwerp en het functione- fan hoofdsteunen in vijf- erd Europese automodel- loofdsteunen vormen een ïaam onderdeel bij het omen van whiplash na lanrijding. uki Sport in aar leverbaar hem - Suzuki heeft met de Sport 1.5 liter 109 pk een tief ijzertje in het vuur. Met itoelen van Recaro, gewij- schokdempers en iets agd onderstel. Het sporter - ordt in het najaar lever- De wagen is opgebouwd voorbeeld van de rallywa- gnis Super 1600. ingYong mag ton trekken terdam - Alle SsangYongs en voortaan een maximaal md aanhangergewicht van I kilo trekken. De Koreanen, n licentie van Mercedes ge- wde motoren gebruiken, en dat ze daarmee het eer- nerk op de Nederlandse tt zijn met zo'n typegoed- ing voor alle modellen, r de Musso en Rexton gold maar nu mag ook de iste 4wd van het stel, de indo, 3,5 ton trekken. Het blijft eng in een polyester autootje af te dalen onder water, zelfs als je weet dat er een duiker in de buurt is die een paniekerige cursist kan assisteren. Foto: Ron Nagtzaam door Arnold Zweers Jaarlijks verdrinken in ons land gemiddeld 25 mensen nadat ze met hun auto in het water zijn beland. Dat aantal kan omlaag. Maar dan moet de automobilist wel worden voorgelicht over hoe in die noodsituatie te handelen. En moet de techniek van de auto zo worden veranderd dat ont snappen mogelijk is. Dat kan worden geleerd tijdens de cursus 'auto te water', die in tal van plaatsen in Nederland wordt ge geven. Als politieagent stuitte Piet van Spronsen eens op een dronken man die op de wal van het Apel- dooms kanaal stond te roepen dat hij net uit een te water ge raakte auto was gekropen en dat er nog drie mensen in zaten. Piet het water in. Maar hij trof geen mens in de inmiddels vol ledig kopje onder geraakte auto. „Het was middenin de winter. En vreselijk koud. Ik was ver lamd van de kou. M'n adem werd me bijna ontnomen. De brandweer heeft me er uit ge trokken. Want ik was zelf prak tisch niet meer in staat uit het water te komen", herinnert Van Spronsen zich. Piet van Spronsen is tegenwoor dig voorzitter van de Vrijwillige Reddingsbrigade in Apeldoorn die overal in het land actief is met cursussen reddingzwem- men en auto te water. Er zijn 180 reddingsbrigades in Neder land, waarvan de meeste zich aan de kust bevinden 'Apel- door Ouirijn Visscher Amsterdam - Het zijn bittere tij den voor liefhebbers van het prestigieuze Amerikaanse auto merk Lincoln. De meterslange slagschepen en manshoge ter reinwagens stonden niet op de AutoRAI 2003, de Fords en ver wante Mercury's uit de Verenig de Staten evenmin. De garagist voor welstandig Nederland, Hessing, is niet langer de impor teur van Amerikaanse Fords en -naaste familiemerken. Wie een nieuwe Lincoln blieft, mag die van Ford Nederland helemaal zelf importeren. De officiële im porteur van (voornamelijk Euro pese) Fords bedenkt intussen een manier om de Amerikaanse auto's succesvoller aan de man te brengen. Een Lincoln is een typisch Amerikaanse automo biel. Of het nu om de limousi nes gaat of de terreinmastodon- ten, bij Lincoln draait het om de spreuk 'there's no substitute for cubic inches'. Hoog, breed en lang zijn de auto's én de moto ren, die zelden minder dan acht cilinders tellen. Lincoln is de klassieke aartsrivaal van Cadil lac. Dat is ook zo'n merk waar hoogovens en olieraffinaderijen grof geld aan verdienen. In de tijd dat Japanse merken nog geen grote Lexussen of Infinity's maakten, was het duo onver slaanbaar op de Amerikaanse markt. Mercedessen en Jaguars waren beduidend prijziger en toch stukken minder glamou- reus. En daar houden Amerika nen juist zo van. Veel parel moer, veel chroom, veel hoog polig tapijt en veel patrijspoor- doom' is een van de acht briga des die de cursus 'auto te water' verzorgt. Op het droge Veluwse zand waarop Apeldoorn is ge bouwd, heeft de reddingsbriga de geen bewakingstaak. Des te meer een rampentaak voor het hele land. Daarom is de club ac tief als het hoge water van de Maas in Limburg weer eens moet worden bestreden en eva cués moeten worden geholpen. Of als de badplaatsen aan de ten graag. Ook al is het stiekem toch allemaal plastic en kunst vezel. Het gaat bij een Lincoln dan ook vooral om de suggestie. De kofferbak lijkt gigantisch, maar wie de klep laat openen ziet een bedroevend kofferbakje, zo groot als van een Ford Mon- deo. En nee, de achterbank is niet neerklapbaar. Lincolns dragen ook namen die als een tang op een varken slaan. Neem de Town Car. Het is geen plezier om met de bijna 5,5 meter lange 'stadswagen'- een boodschapje te doen in de binnenstad. Parkeergarages in Nederland zijn voor deze jongen onneembaar. Bovendien stijgt het brandstofverbruik in een Hollands grachtengordeltje tot astronomische hoogten. Een andere Lincoln die al jaren mee draait, is de Continental. De be loofde Europese, continentale signatuur is in geen velden of wegen te bekennen. Heel popu lair in Amerika zijn de suv's, sports utility vehicles. De luxe terreinwagens van Lincoln zijn de grootste in hun soort. De Na vigator werd ook in Nederland geïmporteerd. De motorkap houdt op ter hoogte van de kruin van een volwassene. Nederland moet Lincoln mis sen. Voorlopig, zegt Ford Neder land, want er komt een nieuwe strategie om alle Amerikaanse Fords aan de man te brengen. Dan keert ook de Escape terug, die in Duitsland vrolijk als Ma verick verkocht wordt. En niet te vergeten de Fords Explorer, Taurus, Mustang en Thunder- bird. Misschien zelfs de Lincoln LS8, die vijfjaar geleden stond kust in een lange warme zomer bijstand kunnen gebruiken. In Apeldoorn verzorgt de ruim 200 leden tellende vereniging de cursus zwemmend redden, te beginnen bij de jeugd. Met de cursus ontsnappen uit een te water geraakte auto trekt de in 1934 opgerichte brigade het hele land door. Daarvoor heeft ze een polyester cabine aange schaft waarmee een auto wordt nagebootst die in een zwembad te trappelen om de Ford Scorpio op te volgen. Wie een nieuwe Lincoln wil, moet 'm bestellen via de grijze import. Op officiële service van het Ford-huis hoefje dan echter niet te rekenen. Niet alleen Lincoln doet het rus tig aan in ons land. Ook de Amerikanen van General Motors liggen aan het zuurstof. Chevro let en Cadillac stonden op de AutoRAI te zieltogen in een hal vol miniatuurautootjes, tegen over de kraam van Rijkswater staat. Beide merken van General Motors stonden in 2001 nog let terlijk midden in de belangstel ling op de autobeurs. Ditmaal moesten de nieuwe Cadillac CTS en de Chevrolet Trailblazer de naam hoog houden op een achteraflocatie. De stand is zo groot dat beide forse modellen toch nog klein lijken. Geen Cor vette en andere lekkernijen meer te zien. Alleen Chrysler roert de trom nog steeds. Het merk verkoopt van de drie Ame rikaanse fabnkanten veruit de meeste auto's in Nederland. De vrij zeldzame Chrysler 300M is de grootste van het stel. Die is misschien te futuristisch en ge stroomlijnd voor liefhebbers van lange limo's als de Lincoln Town Car of een Cadillac DeVil- le. Deinend in een Lincoln over de snelweg met 60 miles per hour. Liever niet harder dan honderd. Anders wordt de be stuurder ongewild een bermtoe rist. Eerlijk gezegd is een Lincoln niet geschikt voor Europa: te groot voor de binnenstad, te traag voor de snelweg en te duur in het gebruik. Voor zo'n auto moet je in Amerika wonen. of soms in een kanaal te water wordt gelaten. De eerste cursus werd gegeven in 1937. Met een gewone auto. De toenmalige secretaris van de vereniging bood zich aan als vrijwilliger om naar de kanaal bodem te gaan. Want, verklaar de de man, hij was toch vrijge zel, als het mis ging zou hij nie mand achter laten. Tegenwoordig is er meer voor bereiding en worden de cursis ten uitvoerig geïnstrueerd. Er zijn zelfs kinderen van vijf die meedoen. Uiteraard zijn er dui kers bij de hand die ingrijpen als de cursist in paniek raakt of de cabine niet uit kan komen. Cursisten aan wie wordt geleerd drenkelingen te redden, wordt aangeraden niet bij voorbaat zelf het water in te gaan. En al helemaal niet te duiken. Want wie weet waarop je dan allemaal terecht kunt komen: kapotte fietsen, autowrakken, winkelwa gens en andere scherpe materi alen. Meteen de brandweer bel len, luidt het dwingende advies. Zelf te water gaan betekent het risico lopen door de kou te wor den bevangen of door de panie kerige drenkeling naar beneden te worden gesleurd, samen de verdrinkingsdood tegemoet. Het is verstandiger - zegt Van Spron- sens mede-bestuurder Martin Bevelander - eerst een stok, das of touw te zoeken en daarmee de drenkeling, als hij zich niet te ver van de oever af bevindt, naar de kant te trekken. Met je auto in het water belan den is heel naar. Martin Beve lander heeft die duik in het ka naal bij wijze van proef al acht keer gemaakt. „Je krijgt een bes te klap hoor. En dan was ik er nog op voorbereid. Heel belang rijk is dat je je gordel om hebt. Je blijft dan tenminste op je plaats zitten." De cursus 'auto te wa ter' wordt gegeven aan groepen van minstens 12 personen en kost 65 euro voor de hele groep, 91 euro voor een groep van 13 tot 18 mensen. Het moet mogelijk zijn dat meer mensen ontsnappen uit hun au to nadat deze te water is geraakt. Dat is de opvatting van de Raad voor de Transportveiligheid. Door goede voorlichting en in structie en een 'ontsnappings- vriendelijke' auto kan het aantal doden en gewonden worden verminderd. Per jaar vallen in Nederland 25 doden en 800 gewonden bij het te water raken van auto's. Daar om gelden de volgende advie zen: - Niet wachten tot de auto hele maal is gezonken want de luchtbel van vroeger kennen moderne auto's niet; - Meteen trachten via het dak raam of de zijruit te ontsnap pen; - Zorgen dat je een 'life-ham- mer' in de auto hebt waarmee je de zijruit kunt verbrijzelen en je de gordel kunt doorsnij den. Met name de hammer is belangrijk. De Raad voor de Transportvei ligheid voorspelt dat ontsnap pen uit auto's in de toekomst Terreuraanslagen, economische recessie, mkz-crisis of oorlog in Irak: in hoeverre bepalen poli tieke en sociale onrust ons va kantiegedrag? Slechts een beet je, zo lijkt het. Nederlanders gaan als eerste weer op pad. Nederlanders willen reizen. „Die pakken na een oorlog of andere onrust weer als eerste de koffers en gaan op vakantie." Woord voerster Mirjam Dresmé van de ANVR (Algemene Vereniging van Reisorganisatoren) zegt het met grote stelligheid. Gebeurte nissen uit het recente verleden geven haar gelijk. Na de aansla gen van 11 september 2001 rie pen velen de zomervakantie in 2002 dichtbij huis te zullen doorbrengen. Toen het eenmaal zo ver was trokken Nederlan ders toch weer massaal de we reld over, niet zelden naar New York om daar met eigen ogen Ground Zero te aanschouwen. Zo zal het waarschijnlijk dit keer ook gaan. menen deskundigen. Dresmé: „Wat je wel ziet, is dat de mensen even pas op de plaats maken. Ze wachten af hoe de oorlog zich ontwikkelt. Is de strijd snel beslist of gaat 'ie lang duren? Blijft het beperkt tot Irak of raken meer landen erbij betrokken? Voor wat betreft de vakantieboekingen komt de oor log natuurlijk op een heel slecht tijdstip. Het voorjaar is normaal gesproken de drukste periode voor reisbureaus. Maar is de oorlog snel voorbij, dan kan het seizoen nog flink aantrekken. Nederlanders zijn flexibel, die geven hun vakantie niet snel op." Ondertussen zijn er wel bepaal de bestemmingen die gemeden worden. Uiteraard landen in het Midden-Oosten waarvoor een negatief reisadvies geldt, maar ook bestemmingen als de VS, Egypte, Tunesië en Turkije zijn minder in trek. Turkije, dat juist de laatste jaren een flinke groei doormaakte, mag dan wel een buurland van Irak zijn, de bij toeristen zo geliefde stranden liggen minstens duizend kilo meter van de Turks-Iraakse nog moeilijker wordt omdat steeds meer elektronische syste men worden toegepast tegen in braak en diefstal. Het zijn syste men die zich in geval van nood, ongeluk of tewaterraking tegen de bestuurder en inzittenden kunnen keren, want door de klap kan de centrale vergrende ling van deuren en ramen 'op slot gaan zitten'. Daarnaast wordt er behalve voor de voor ruit ook voor de zijruiten vaak gelaagd glas wordt gebruikt. Daarom beveelt de Raad het mi nisterie van verkeer en water staat en de Europese Commissie aan van autofabrikanten te ei sen dat elektronische sluitings systemen niet meer onbedoeld dichtklappen in geval van een ongeluk en dat de life-hammer standaard deel van de auto-uit rusting uit gaat maken. Ook moet meer voorlichting worden gegeven over hoe te ontsnap pen. Aanleiding tot de voorstellen van de Raad voor de Transport veiligheid is een ernstig ongeval op 29 juli 1998 waarbij in Edam een politieauto te water raakte, waarbij drie agenten verdron ken. grens. Daarvoor geldt dan ook geen negatief advies. Maar de angst regeert, en zelfs de dump prijzen die sommige touropera tors inmiddels voor hun Turiaje- reizen hanteren, trekken nauwe lijks toeristen over de streep. De omstandigheden in het Mid den-Oosten maar ook in andere landen kunnen van dag tot dag veranderen, en dat geldt dus ook voor de reisadviezen die het ministerie van buitenlandse za ken afgeeft. Wie reeds een va kantie heeft geboekt naar een land dat plotseling in de geva renzone komt te liggen, kan de reis annuleren en krijgt de on kosten vergoed via het Calami teitenfonds. Wie ondanks een negatief advies op reis gaat, moet in geval van moeilijkheden maar zelf zien hoe hij/of zij te rugkeert. Restitutie van extra ge maakte kosten is dan niet moge lijk Calamiteiten in het buitenland hebben ook gevolgen voor het toerisme in eigen land. Claudet- te Deddes van Toerisme Recrea tie Nederland (TRN) bespeurt een algehele terughoudendheid van vakantieboeldngen in tijden van onrust. Dan maakt het niet uit of het om de mkz-crisis gaat of de Golfoorlog. „De mensen hebben de neiging dichter bij huis te bijven, dat zie je ook in onze buurlanden ge beuren. Net zoals er nu minder Nederlanders naar het buiten land gaan, komen er ook min der buitenlanders naar Neder land. En hoewel we daar geen goede cijfers van hebben, zou het kunnen dat het terughou dende vakantiegedrag een gun stige invloed heeft op het maken van binnenlandse dagtochten. De mensen willen hoe dan ook ergens naar toe." Alice Plekkenpol Voor meer informatie: Buiten landse Zaken: www.minbuza.nl; Calamiteitenfonds: tel. 010 414 6845, www.calamiteitenfonds.nl; ANVR, tel. 030 669 7033, ww- w.anvr.nl en TRN, tel. 070 370 5705, www.trnet.nl FIETSSTROOK Autozittingen hebben een hoofdsteun, maar de meeste fietskin- derzitjes ontberen zoiets. Bij Halfórds is nu een fietszitje met hoofdsteun te koop. De steun vangt het schommelende kinder hoofd op en is geschikt voor kinderen tot zes jaar en tot circa 25 kilo. Het past op elke bagagedrager met een snelsluiting. Het kind zit met een driepunts gordel vast in het zitje, dat twee voetsteunen met schoenriempje kent. Het zitje kost 59,95 euro. Soms lijkt het erop dat de ANWB alleen maar aan auto's denkt maar af en toe doen ze hun oude naam van wielrijdersbond eer aan. Bijvoorbeeld met het nieuwe boekje 'Fietsen in de vrije tijd' dat leden -en wie is dat niet in Nederland - gratis kunnen afhalen bij een van de ANWB-kantoren. Bestellen kan ook via 0800-0503 of www.anwb.nl maar dan moeten wel de verzendkosten betaald worden. Het 70 pagina's tellende boekje geeft kort en compact veel nuttige informatie en adressen op het gebied van fietsen. En dat varieert van fietsen kopen en fietskleding tot fietsen in het bui tenland. Kronan, de stoere Zweedse legerfiets die op eigen kracht Neder land veroverde, is opgegaan in de grote Accell Group. Die groep verkoopt onder andere fietsen als Batavus, Be One, Koga-Miyata en Sparta in talloze Europese landen. De groep heeft vestigingen in Nederland, Duitsland, Frankrijk en Hongarije. Aan de waslijst fietsmerken is nu dus Kronan toegevoegd, dat is gevestigd in Am sterdam. Dat merk werd vanaf 1999 razend populair door zijn oer degelijke, trendy stadsfietsen. Aanvankelijk alleen te koop via in ternet maar sinds vorig jaar ook via een aantal fietswinkels. Tamelijk exotische vormen en een nieuwe twospark motor maken van de BMW Rockster een begeerlijke motorfiets. Overigens bestaat ook de mogelijk heid een verlaagd zitmeubel te be stellen, maar dan wordt het opeens een boeiende vraag hoe opgevou wen je dan op de motor zit. De voet steunen blijven immers op dezelfde plek Het wat behoudende BMW heeft dit keer een motorfiets in elkaar gezet die van de gebaande paden afwijkt. Ook al is het een ouwe rocker, want objectief bezien is deze boxermachi ne de zoveelste variatie op een ui terst doorleefd thema. Dat neemt niet weg dat hij op overtuigende wij ze meedoet aan de nieuwe Street- fighter-trend in de motorwereld. Een segment met een 'ruwe bolster, blanke pit' uitstraling. Je moet wel van zoiets houden, maar in die nieuwe straatvechtersklasse is de Rockster een geslaagde binnen komer. Met twee priemende kop lampen, een wel erg klein stuurkuip- je, een simplistisch dashboardje, grote luchthappers aan de tank, hightech koolstofvezel voorspat- bordje en bijvoorbeeld wit melkglas in de knipperlichtjes ziet hij er heel aardig uit. Eerlijk is eerlijk ook de praktische bruikbaarheid is niet uit het oog ver loren. De zithouding is door dat rela tief hoge en brede stuur toch lekker ontspannen en je hebt de motor he lemaal in je macht. Op hogere snel heden moet je wel met de rijwind worstelen. Klassieke sterke BMW- punten als de aangename handgre pen, goed bedienbare hendels en schakelaars zijn ook hier present. Een klein bagagerekje met handige bevestigingspunten biedt ruimte aan wat extra bagage. Dat komt goed uit. want een tanktas is door de nogal kubistische vormen van de tank niet echt handig te ge bruiken. Door zijn inhoud van 21,5 liter biedt diezelfde hoekige tank trouwens een ouderwets handig gro te actieradius. Je ziet meteen dat de Rockster dyna mische mogelijkheden biedt. De kenners herkennen bijvoorbeeld de wielen en wielophanging van het sportmodel R1150S. Het resultaat is een lekker handelbare machine, die vanaf de eerste meter vertrouwd aanvoelt. Een tikje hard geveerd, dat wel. Dat is vooral hinderlijk op korte oneffenheden. De gedachte ligt voor de hand dat de nieuwe 'twospark' extra power be looft. De 1150 cc boxertwin heeft echter een relatief bescheiden 85 pk aan boord. Waarom ook niet? Uit eindelijk is een top van bijna 200 km/u meer dan zat en accelereert de Rockster mede dankzij zijn zesbak met hele rappe concurrenten mee. Ook al omdat de versnellingsbak veel beter schakelt dan alle voorgaande. door Rob van Cinneken De BMW Rockster is een verrassende nieuwe loot aan de motorfietsen boom. Niet in de laatste plaats door zijn tamelijk kunstzinnige, ietwat ab stracte design. Maar ook technisch is er opvallend nieuws onder de zon. Een nieuwe generatie boxermotor met twee bougies per cilinder moet het rijplezier nog verder opkrikken. Bij de lancering van de Rockster zul len veel motorrijders de wenkbrau wen optrekken. Bij dit merk gaat het doorgaans over praktische zaken als zitcomfort, windbescherming en handige bedieningselementen. Alle maal onmisbaar wanneer je op een plezierige wijze naar Zuid-Frankrijk wilt toeren. Zo'n merk is BMW nu eenmaal. Maar nu is er de Rockster. Een ma chine met een dermate minuscuul kuipje dat ook het laatste zuchtje rij wind richting bestuurder wordt ge dirigeerd. En een opvallend hoge zit, met bijbehorend sportief opgetrok ken benen. Om nog maar te zwijgen over de problemen die kleinere rij ders zullen hebben om de voeten in stilstand solide op straat te zetten. En wat te denken van standaard één zitplaats? Omdat de tweede met bij behorende voetsteunen op de acces- soirelijst staat. Voor 170 euro extra kan vriend of vriendin ook mee. Daar komt bij dat de nieuwe mo tor met zijn twee bougies per cilinder lekker pittig op gas geven reageert en ook bij het optrekken op een of andere manier toch feller aanvoelt. Alsof hij rakere klappen uitdeelt. In feite zijn dat allemaal bijkomende voor delen, want die tweede bougie er vooral gekomen om de milieu vriendelijk afgestelde katalysator motor gelijkmatiger te laten lo pen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19