Kleine Fiats krijgen mooie diesel Lada en Dacia gaan het weer proberen Onbemande elektrische 'mensenverplaatser' vernieuwd Autoradar wordt gewoon SpaceStar bereikt 200.000 Renault Laguna ook met turbo ék HUISMAN MOTOR BV eertien dagen er cruiseschip 01 tor trollenland 01 I Cruiser 'Ooito' ind van Ooit Een Chrysler PT Crui- Drdt ingezet als 'Ooitse f in Het Land van Ooit. Het tiepark gaat over twee we- ppen voor het vijftiende Om dit derde lustrum r bij te zetten, organiseert and van Ooit tal van bij- ere activiteiten. Een van de jen rijdt de komende maan- net de PT Cruiser 'Ooito' Nederland door om win- 5 van prijsvragen en even- I zieke kinderen thuis op te i en naar het Land van [te brengen. igtas met dvd »r in de auto re r dam - Een filmpje kijken ei e achterbank, naar muziek- p3-cd's luisteren is in de een leuke bezigheid. Voor- dens lange ritten. Maar au- let een dvd-installatie zijn r. Halfords heeft een mo- dvd/cd-speler in een gtas, die in de auto op 12 aangesloten wordt. Op de ping kan hij ook gebruikt len, eventueel gewoon op chtnet. De tas kan in de met klittenband aan de dsteun van de voorstoel tefcstigd worden. Een klein (13 imeter) schermpje geeft ,a de mogelijkheid naar films d( jken. De dvd-tas met af- dsbediening en eventueel schermen kost 369 euro. iderdelenmarkt assieke Volvo's e 1( MOUT - De Volvo V44 Ver- r jng strijkt dit weekeinde in Berkhout, nabij Hoorn, haar jaarlijkse regionale Jerdelenmarkt. Deze wordt z luden in een grote bollen- s, toegang en parkeren zijn s. Bezitters van een oude o als de Kattenrug of Ama- af kunnen daar wellicht iets hun gading vinden. Het lr is is Westeinde 240 en de kt is toegankelijk vanaf 10 lv tot een uur of vijf. ALE N DE R Weg Wiel vrijdag 4 APRIL 2003 redactie: Peter Lodewijks door Peter Lodewijks schiphol - Al jaren wordt er ge studeerd op alternatieve ver voerssystemen. Een daarvan is het onbemande voertuig, dat bestuurd wordt door een com puter, de zogenoemde electronic people mover of elektrische mensenverplaatser. De geschiedenis van deze vorm van vervoer gaat terug tot het einde van de jaren vijftig van af gelopen eeuw, toen General Motors de mogelijkheden van automatisch bestuurde auto's ging onderzoeken. De eerste people mover was een mono rail, die in 1960 werd gebouwd bij een Amerikaans amusement park. Een modernere robotvervoerder is de 'ParkShuttle', die onder meer op de luchthaven Schiphol in gebruik is. Daar vervoert hij mensen van parkeerterrein P3 naar een van de vertrekhallen en vice versa. Het traject is opge splitst in twee lussen van één ki lometer met elk drie haltes. De ze haltes zijn verspreid over het parkeerterrein dat 10.000 par keerplaatsen telt. Van de vier ParkShuttles staat er continu één aan een laadstation, terwijl de overige drie zich verdelen over de twee lussen al naar ge lang de vervoersvraag. Wanneer er geen oproepen voor de voer tuigen zijn, parkeren ze zich triques et Hybrides, die dezer dagen in Monaco wordt gehou den, staat de tweede generatie ParkShuttle. De nieuwe automa tische minibus is ontworpen op basis van de ervaringen op Schiphol en een project in Rot terdam. Daar onderhield de on bemande ParkShuttle een ver voersdienst tussen metrohalte Kralingse Zoom en kantorenwijk Rivium in Capelle a/d IJssel. Op de vorig jaar gehouden Floriade reed overigens ook een dergelijk wagentje, genaamd CyberCab. Het traject in Rotterdam wordt momenteel verlengd. Vanaf ko mende zomer kunnen reizigers opnieuw van de ParkShuttle ge bruikmaken. Het vervoer wordt dan verzorgd door de nieuwe generatie shuttles. Op Schiphol stonden ook diverse uitbreidin gen op stapel maar die beland den deze week in de ijskast, toen de luchthaven een forse bezui nigingsactie bekendmaakte. Het vervoersconcept - onbe mande voertuigen die op afroep beschikbaar zijn en gebruik ma ken van een eenvoudige infra structuur - is voor de tweede ge neratie ParkShuttle onveranderd gebleven. Technisch is de elek trische minibus echter sterk ver beterd. De nieuwe generatie, die iets groter is en plaats biedt aan 20 personen, moet betrouw baarder zijn, nog veiliger en te vens comfortabeler. den bosch/gpd - Radarverklikkers worden verboden, terwijl ra darsystemen in de auto steeds gewoner worden. Er rijden bij voorbeeld wereldwijd al 40.000 Mercedessen rond met een crui se control die automatisch afstand houdt tot de voorligger. Mer cedes-Benz kwam in 1998 met het systeem, dat inmiddels in vijf verschillende modellen leverbaar is. Een groeiend aantal andere merken als Jaguar en Nissan rust zijn modellen uit met radar. Mercedes noemt de intelligente cruise control 'distronic'. Het werkt met een radarsensor achter de grille. De ingestelde snel heid wordt door de auto vastgehouden tot hij een voorligger na dert. Dan houdt de auto volautomatisch in. Als de afstand ver volgens nog kleiner wordt, kan de auto zelfstandig bijremmen. En als het tijd wordt dat de bestuurder zelf ingrijpt, licht een waarschuwingslamp op en klinkt een akoestisch signaal. Want een noodstop kan de auto niet zelf maken. Volgens Mercedes worden de autoritten er veel comfortabeler, rustiger en veiliger van. Want onvoldoende afstand houden is een van de meest voorkomende oorzaken van ongevallen. born/gpd - NedCar in Bom, de enige autofabriek van Neder land, heeft al 200.000 Mitsubi shi's SpaceStar geproduceerd. In Bom worden ook de Mitsubi shi Carisma en de Volvo's S40 en V40 gebouwd. Volvo vertrekt eind volgend jaar om plaats te maken voor DaimlerChrysler, dat er Smarts gaat maken, ter wijl Mitsubihi er compacte 3- en 5-deurs auto's op basis van de Japanse Colt zal bouwen. Daimler is voor een deel eige naar van Mitsubishi, dat al sinds 1998 de SpaceStar bouwt in Bom. NedCar bestaat sinds 1991 en nadat het eerst eigendom van Mitsubishi, de Nederlandse staat en Volvo samen was, is nu DaimlerChrysler samen met Mitsubishi eigenaar. Van alle gebouwde SpaceStars zijn er 20.000 in Nederland ver kocht. Ook de politie heeft er voor gekozen, maar daarover loopt een rechtszaak omdat Pon, VW-importeur en langjarig politiewagenleverancier, daar problemen mee heeft. De Gingo volgt de Panda en Seicento op. Foto: Fiat door Rien van der Steen Turijn - Diesels worden met de dag beter. En schoner. Fiat pre senteert later dit jaar een prachti ge kleine dieselmotor, waarvan het concern er jaarlijks een half miljoen wil maken, bestemd voor de compacte modellen. De Italiaanse autobouwer likt zijn wonden. En is vastbesloten weer groot te worden in het ma ken van kleine auto's. Op de show van Genève stonden twee nieuwe: de Gingo als opvolger van de Panda/Seicento en een opvallend hoog geconstrueerde mini-mpv op basis van de Pun- to, genaamd Idea. Ook komt er eind dit jaar een nieuwe Ypsi lon, de kleinste Lancia. De nieuwe compacts krijgen een briljante kleine diesel onder de kap. Splinternieuw. De eer ste, die niet met een enkele brandstofinjectie, maar met ver schillende inspuitingen tot ho gere en schone prestaties ge dwongen wordt. Multijet heet hij. Een 4-cilinder (drie is per definitie rumoerig) met een in houd van 1251 cc, zestien klep pen die door twee bovenliggen de nokkenassen bediend wor den, een onderhoudsvrije distri butieketting en aluminium cilin- derkop. Onderhoudsbeurten zijn pas nodig na 30.000 kilome ter. De motor kan volgens Fiat 250.000 kilometer mee en pro duceert niet minder dan 70 pk en een imposante trekkracht van 180 Nm bij 1750 toeren. De common railinjectie werkt met een maximale druk van 1400 bar en de motor heeft een turbo met tussenkoeler. Er is nog een tur bo met variabele geometrie in de maak. De nieuwe 1.3 diesel motor is samen met GM ont wikkeld, wordt in Polen gefabri ceerd en komt ongetwijfeld ook in modellen van Opel. Het hele geval weegt maar 130 kilo en er wordt gesproken over verbruikscijfers tussen 1:16 en 1: 20. Waarmee de Multijet volgens de Italianen wel 10 procent zui niger is dan een vergelijkbare JTT)-diesel en tot 50 procent schoner. Hij is in elk geval zeer stil en brengt een motorkoppel te ber de dat heel indrukwekkend is. Vanaf 1000 toeren trekt het compacte dieseltje met enorme kracht op, zo stelden we vast op het testcircuit van Fiat in Orbas- sano nabij Turijn. De motor was gemonteerd in een Pun to. Ook in het prototype van de Idea maakte deze allernieuwste com mon rail veel indruk. Dit is met recht de tweede generatie com mon raildiesels. Fiat is erin ge slaagd via meerdere inspuitmo- menten een zeer schone (want Euro 4 emissienorm en die geldt voor auto's pas vanaf 1 januari 2005) en koppelsterke diesel te construeren. De Unijets deden het tot nu toe met een voor- en een hoofdin spuiting. De nieuwe Multijet doet het wat die hoofdinspui ting betreft met een aantal klei ne injecties, waardoor de ver branding vollediger verloopt. Daar wordt hij stiller en sterker van, maar het resulteert ook in veel minder stikstofoxide. Het regelsysteem houdt rekening met de motortemperatuur, maar ook met toerental en de vraag naar koppel: hoe kouder de motor en hoe minder toeren, hoe meer inspuitingen. Als die situatie verandert, neemt het aantal injecties af. amac Modelautobeurs, Etco, Houten. 016 5537 054. wr.namac.nl I odelauto treinbeurs, 'iamehal, Haarlem. 9640 354 ol2 Verkeersveiligheids- epement, WC Almere. .trafficcontrol.nl ig^3 Techno Classica, Messe i, Duitsland, www.siha.de lodeltrein en Miniatuur- ;lRuilbeurs, Mercure-hotel, Dordrecht. 3501 222. Hiniatuurautobeurs ï^ohuis Boelens, Stadskanaal. 9610 000. r.mi niatuurruilbeurs.nl dHARC vrij rijden, Circuit i^cZandvoort. 5740 750. '.circuit-zandvoort.nl 13 Lente oldtimerbeurs, jjotron Rosmalen. wr.autotron.nl 13 ANWB Kampeer- en jtntiedagen, recreatiegebied leerderzand, Almere. 0 0503. www.anwb.nl 21 Nat. Oldtimer Manifesta- Prins Bernhardhoeve, dlaren. www.pbh.nl 3ubmiddag motorfilatelis- 'Ruimteplus', Merelhof, irschoten. 029 7264 060. 3nderdelendag Saab Club derland. www.saabclub.nl 21 Paasraces, Circuit Park idvoort. www.cpz.nl 21 NH Oldtimerfestival, ihuizen. 022 8542 500. vv.oldtimer.club.tip.nl 26 Le Citron Pressé, klassie- Tit voor Franse auto's. fw.stichtingchrono.nl Nederlandse Model- rdagen, Darling Expo, jk. www.darlingexpo.nl Dreamcar International, rhal, Mechelen, België. oldtimerdreamcar.com uits Autosport Festival, circuit, Assen. auto-maxx.nl naar: redactie Weg Wiel, 507,2003 PA Haarlem, of: enwiel@damiate.hdc.nl ondiging onder verantwoording betreffende organisatie. De uit- niet verantwoordelijk voor af- ngen of gewijzigde data. laatste informatie: bel het ver telefoonnummer of ga naar het ende internetadres. De Caiina zal in verschillende carrosserievormen te koop zijn. Links de 5-deurs hatchback en rechts de stationwagon. Foto's: Lada Holland Fiat wil tot 2005 met 21 nieuwe producten ko men. Het concern wil vooral in thuisland Italië waar klanten zich mas saal tot andere merken bekeerd hebben - weer vaste voet aan de grond krijgen. Het is vijf jaar geleden dat de eerste common rail-diesel het levenslicht zag. Fiat had het sys teem ontwikkeld en monteerde de eerste hogedruk directe in jectiediesel in een Alfa Romeo 156. De walmende petroleum- stoker behoorde in één klap tot het verleden. Diesels werden door de common rail-techniek ongeveer 12 procent sterker, zo'n 15 procent zuiniger en aan zienlijk schoner. Een beetje accelereren met een diesel was voorheen een boze droom. Fiat verkocht zijn vin- schiphol - Renault rust de Lagu na twee jaar na de lancering van het model uit met een 2.0 liter turbomotor. De 2.2 dCi wordt ook leverbaar met 5-trapsauto- maat met sequentiële bedie ning. Tevens komt er een nieuw Carminat-systeem. Met 4x30 Watt radio met dubbele tuner, centrale communicatie-een heid, een cd-rom en audio-cd speler (digitale kaarten), gps-an- tenne en een apart display in het bovenste gedeelte van het dashboard. De versie met 2.0 li ter 165 pk 16v 4-cilinder turbo motor wordt gekoppeld aan een handgeschakelde 6-versnel lingsbak. ding aan Bosch, dat de common rails sindsdien in enorme aan tallen produceert voor een groot aantal fabrikanten. Geen enkele dieselfabrikant heeft de voorde len van het systeem sindsdien aan zich voorbij durven laten gaan. Want door de common rail, een buis boven de cilinders die onder zeer hoge druk de die sel-injectie verzorgt en dat nog wel onafhankelijk van toerental en volledig elektronisch gecon troleerd, is de vraag naar diesel motoren voor personenwagens in vijf jaar tijd met wel 40 pro cent gestegen. Fiat gaat zijn mooie nieuwe die sel het eerst leveren in de ko mende nieuwe stadsauto Gingo. Het wordt nu erg hoog tijd dat de Nederlandse overheid zich bezint op zijn credo, dat een diesel nog altijd een reutelende milieuvervuiler is die loodzwaar belast dient te worden. (advertentie) Heeft de nieuwe modellen op voorraad Ook een ruime collectie 2e hands. Nu uit voorraad leverbaar: Autocom communicatiesets. Dealer van Aprilia, Honda en Yamaha. WILLEM DE ZWIJGERLAAN 417 LEIDEN - 071 - 5232300 BLIK IN HET VERLEDEN door Peter Lodewijks Twee voormalige 'Oostblokmer- ken' laten weer eens wat van zich horen. Zowel Lada als Dacia kon digen nieuwe modellen aan. De Russische autofabrikant La da brengt volgend jaar de Caiina op de Nederlandse markt. Het nieuwe model zal verkrijgbaar zijn als sedan, hatchback en sta tionwagon. Volgens de Neder landse importeur in Groningen zijn de productietechnologie en de fabricage in de Togliatti-fa- briek in Rusland dusdanig ver beterd dat er weer een rooskleu rige toekomst voor Lada in ons land in het verschiet ligt. Het vertrouwen is zelfs zo groot dat het merk op zoek is naar nieuwe dealers. Lada Holland BV be schikt momenteel over zo'n 40 dealers maar wil dat aantal aan zienlijk opschroeven. Dat zegt wel iets over de te verwachten verkoop van de nieuwe model len. Vorig jaar werden in ons land slechts 85 Lada's verkocht en het merk is daarvoor zelfs enige tijd van de markt geweest. De fabrikant kwam wel met nieuwe producten maar de kwa liteit was van dien aard dat ze niet voor export geschikt wer den geacht. Alleen de modellen 110,111 stationwagon en 5- deurs hatchback 112 kwamen door de controle. En natuurlijk Ook bij Dacia is de kwaliteit flink verbeterd. Deze Solenza moet het Roemeense merk weer een gezicht geven. Foto: Dacia de Lada Niva, de no-nonsense vierwielaangedreven terreinwa gen, die al heel lang meegaat en nog steeds verkoopt De kwaliteit bij de producent van Lada, Avtovaz, is door sa menwerking met General Mo tors met sprongen vooruitge gaan en ook op motorisch ge bied heeft men grote verbeterin gen doorgevoerd. Zo wordt on der meer het brandstofinjectie- systeem van Bosch gebruikt. En volgens de importeur is de Caii na uiterst modem van vormge ving met een West-Europese uitstraling. De verwachtingen zijn dan ook zeer hoog gespan nen, ook omdat er nog meer nieuwe modellen op stapel staan. Ook het merk Dacia is weer in beweging. Enige jaren geleden stopte Renault nieuwe energie en euro's in het voormalige Roe meense staatsbedrijf en de eer ste resultaten worden nu zicht baar. Dacia is de oudste benaming van het land Roemenië. Het sinds 1968 bestaande merk is in Nederland jarenlang onopval lend op de markt geweest met een kloon van de Renault 12 uit de jaren zeventig. De wagens luisterden naar de illustere na men 1210,1310 en 1410. Kwali teiten bezat zo'n oude Dacia nauwelijks en er waren dan ook bijna geen kopers voor te vin den. De prijzen waren net zo scherp als die van de Lada's en Skoda's van weleer. Maar die waren stukken beter. Net als bij Lada is de totale pro ductiekwaliteit flink aangepakt en moet nu beantwoorden aan de eisen van de Europese con sumenten. De trots van de Roe meense autoindustrie lanceert binnenkort een geheel nieuw model, genaamd Solenza. Deze ruim vier meter lange sedan, met een 1.4 liter 75 pk benzine motor en een handgeschakelde 5-versnellingsbak van Renault, wordt gemaakt in de fabriek in Pitesti en is vanaf half april ver krijgbaar in Roemenië. Dacia (en daarmee ook Renault) hoopt met de nieuwe auto haar leiderspositie op de Roemeense markt te versterken, een markt waarvan het merk in 2002 bijna 50 procent in handen had met 52.742 afgeleverde auto's. Te vens denkt Dacia met de Solen za haar export te ontwikkelen in gebieden als Midden- en Oost- Europa evenals in Noord-Afrika. In 2010 wil het merk jaarlijks een half miljoen auto's produ ceren. Of Dacia ook weer naar West-Europa komt, is nog niet bekend. Een grap was het niet: op 1 april was het precies75 jaar geleden dat de gebroeders Hub en Wim van Doorne in een gehuurd schuurtje hun constructiebedrijf je startten, waaruit in de jaren dertig van de vorige eeuw Van Doorne's Aanhangwagen Fa briek (Daf) groeide. Hoewel de naam Daf bij menigeen vooral de herinnering oproept aan de bekende 'bejaardenauto met jar- retelaandrijving' is er in drie kwart eeuw veel 'technisch ver nuft' voortgekomen uit het Eind- hovense familiebedrijf. De door de broers ontworpen volautoma tische, traploze Variomatic- transmissie (het pientere pookje) werd aanvankelijk door velen bespot, maar stond aan de basis van de continu variabele trans missie (cvt) die tegenwoordig wereldwijd verkocht wordt aan grote autofabrikanten. De perso nenauto's hebben het uiteinde lijk niet gered en zijn in 1975 op gegaan in Volvo. De Daf bedrijfs wagens hebben echter in al die jaren wereldfaam verworven en doen het nog steeds goed. Op de foto een Daf-kwartets pel uit het eind van de jaren vijftig, waarop een aantal producten uit die tijd staat afgebeeld. Foto: GPD strategisch op het traject, zodat de wachttijd bij een oproep van af elke halte minimaal is. Een dergelijke people mover zal de gewone auto, bus of trein nooit vervangen, maar kan deze drie wel van dienst zijn. De tus senvorm van openbaar vervoer en de individuele auto is op gro te schaal toe te passen. Zonder rails of bovenleiding kunnen ze overal naartoe en in een hoge frequentie want zoals gezegd worden ze bestuurd door een computer en die wordt nooit moe. De ParkShuttle is het idea le vervoermiddel voor transport over korte afstanden met een fijnmazig netwerk van haltes. Op de Salon des Vehicules Elec-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17