Wethouder overleeft motie van afkeuring REGIO Bewoners van de Dorpsstraat willen de 'kop' zelf bebouwen De juiste spirit ontbreekt 5ram is tn dagje brahim Voorschoten piekert over bezuinigingen Inbrekers opgepakt bij kasteel Duivenvoorde R5 College Oegstgeest wankelt iterwoude: J voor school rwoude - Zoeterwoude ikele tienduizenden euro's etaien aan de oprichting en school voor voortgezet jjwijs aan zeer moeilijk op- iare kinderen. Deze ieid moet komen in Leider- en is bedoeld voor kinde- aiil de hele regio. Die moe- j nog in Den Haag, Al- unaan den Rijn, Zoetermeer arlem naar school. Zoeter- fe verbindt aan een finan- jijdrage wel de voorwaar- 1 Alle gemeenten uit het ngiwerkingsverband Leidse meebetalen. iw na vrijdag 4 april 2003 'doding °kiE$T - De Rijngeest l houdt dinsdag een the- rond over 'rouwverwer- oor nabestaanden na een Lotgenoten kun- I r ervaringen uitwisselen. oloog Anne Polet vertelt, it eigen ervaring, over de a een plotseling verlies ;n naaste door suïcide. De T begint om 19.45 uur in h ceptiegebouw van de iest Groep aan de Ende- rarstraatweg 5 in Oegst- De kosten zijn €2,50 per 'Sn. Informatie is te krij- 071-5216209. Na dezo- d.egint ook een gespreks- voor nabestaanden na tlfdoding. riek bij wverwerking ond - Muziek kan helpen iwverwerking. Daarom in»n de Warmondse rouw- tiders van de Rafaëlgroep dagavond een bijeen- waarop muziek centraal De bijeenkomst begint i.OO uur en vindt plaats in it achter de Hervormde Aian de Herenweg 82. denkooi lit beter ^twoude-rijndijk - De Icheepse renovatie in leeft een positief effect op de omzet van multi- repneel centrum De Een- oi in Zoeterwoude-Rijn- Iriiat blijkt uit de jaarreke- 2001. De gemeente iteert verheugd, dat de chting is uitgekomen dat ndenkooi na de renovatie ikenen op meer activitei- meer aanloop. Over 2001 let centrum aan het Kooi- :tein ruim 13.000 euro ïhouden. Dat geld is in- sls gestopt in het potje j-oot onderhoud. 1 door Coen Polack warmond - Het Warmondse bewonersplatform 'Kop van de Dorpsstraat wil zelf een bouwplan ontwikkelen voor de plek van de voormalige Dekkersgaardflat. De bewoners willen de bouw ook zelf financieren. Het belangrijkste ver schil met het door woningstichting Warmunda ontwikkel de bouwplan is, dat het om laagbouw gaat en dat de ruim te voor winkels drastisch wordt beperkt. Woordvoerder Cees van Duijn van het bewonersplatform kwam gisteravond met dit opmerkelijke initiatief in een po litieke vergadering waar de plannen van Warm una op de agenda stonden. Van Duijn en zijn medestanders voeren al lang actie tegen de nieuwbouwplannen voor de kop van de Dorpsstraat. Volgens de bewoners zijn die 'te massaal'. Tot nu toe beperkten de bezwaren van de omwonenden zich echter tot het appartementencomplex met supermarkt op de plek waar nu het Meerpunt staat. De woningstichting heeft vorige maand de plannen voor dat complex aange past na kritiek van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Net nu die nieuwe plannen door de Warmondse politiek worden bekeken, komen de bewoners dus met een alter natief plan voor het andere nieuwbouwcomplex. Van Duijn, van beroep vastgoedmakelaar, zegt dat hij met eigen geld en contacten de woningen sneller, goedkoper en efficiënter kan neerzetten dan de gemeente. Hij wil hierbij geen winst maken. De plannen zouden binnen vier weken rijp zijn om aan de gemeente voor te leggen. In de plannen van Van Duijn komen er op de plek van de voor malige Dekkersgaardflat twaalf tot zestien eengezinswo ningen in de vorm van een hofje met twee winkeltjes. Volgens Van Duijn zijn de huizen goedkoper voor toekom stige huurders en kopers, en passen ze beter in het straat beeld dan het complex dat Warmunda voor ogen heeft. Het plan van de woningstichting behelst twaalf woningen en 260 vierkante meter bedrijfsruimte. De Warmondse politici staan niet afwijzend tegenover de ambities van Van Duijn. Hij mag zijn plannen ontwikkelen en de gemeenteraad zal zich erover buigen. Maar hij moet wel opschieten met het uitwerken van de ontwerpen, want de commissie wil niet dat de procedure vertraging oploopt. De commissie vroeg zich wel af waarom Van Duijn pas in zo'n laat stadium met zijn plannen naar voren komt. „We willen ook een oplossing bieden in plaats van alleen maar te protesteren. We hebben ons er vanaf het begin over ver baasd dat er nooit een openbare aanbesteding voor de nieuwbouw geweest is. Het is allemaal onderhands gere geld tussen de gemeente en de woningstichting. Wij vin den de plannen van Warmunda niks en we willen probe ren om via deze dialoog uit de impasse te komen die nu is ontstaan", zei Van Duijn. De Warmondse politici, die zich erop hadden voorbereid om in de commissie Ruimtelijke Ontwikkeling over de plannen van Warmunda te praten, waren gisteravond wat beduusd door de plannen die Van Duijn zo plotseling ont vouwde. Volgens commissielid Van Kuijen is wat Van Duijn nu doet geen dialoog voeren, maar een overval ple gen. Van Duijn wilde gisteravond niet zeggen of de bewoners van de Kop van de Dorpsstraat zich nu wel kunnen vinden in de aangepaste plannen voor het Meerpunt. „Dat staat hier helemaal buiten. Ik denk dat die plannen nog alle kan ten op kunnen. Misschien als jullie onze ontwerpen voor de Dekkersgaard zien, dat jullie ons het Meerpunt ook wel willen laten ontwikkelen." Voorzitter Hans van Mameren van Warmunda liet weten, dat de woningstichting niet van plan is om nu of in de toe komst zaken te doen met Van Duijn. „We kennen zijn plannen wel en wijzen die categorisch af. Verder wil ik geen verklaring geven, want dan ga ik een waardeoordeel geven over meneer Van Duijn en zijn manier van opereren in het dorp." Toch staan of vallen de plannen van Van Duijn met de me dewerking van Warmunda. De woningstichting heeft de grond in handen. Eventuele plannen van de bewoners zul len dus waarschijnlijk via Warmunda aan de gemeente moeten worden voorgelegd. Verschillende politici riepen Van Mameren en Van Duijn daarom op vooral professio neel te blijven en privé-geschillen opzij te zetten in het be lang van de gemeente. door Nancy Ubert oegstgeest - Het scheelde niet veel of het college van Oegst geest was gisteravond gevallen. Coalitiepartij Leefbaar Oegst geest diende een motie van af keuring in tegen wethouder Meester van Progressief Oegst geest. PrO vatte dat op als een regelrechte aanval en een duide lijk gebaar van wantrouwen. Fractievoorzitter Klaver speelde het keihard. „Terugtrekken die motie of de verregaande conse quenties accepteren", zei hij. Maar na twee uur van achterka mertjespolitiek was het college toch nog gered. „Ik ben nu eenmaal geen super- projectwethouder", verdedigde Meester de blunder die zij in Poelgeest heeft begaan. Meester kocht er vervuilde grond, terwijl zij had kunnen weten dat die zwaar verontreinigd was. Over die grove misser was al uitge breid gedebatteerd. Gisteravond deed de gemeenteraad die dis cussie nog eens dunnetjes over. Meester bekende duidelijk schuld. Voor het CDA was daar mee de kous af. De wethouder is al genoeg 'gestraft', vonden de christen-democraten. Ze heeft haar portefeuille moeten over dragen aan collega De Ruijter. Dat zij de raad verkeerd heeft geïnformeerd, kost de gemeen schap minimaal 400.000 euro. „Ik vind dat ik dit als raadslid niet voorbij kan laten gaan zei fractievoorzitter Eegdeman van Leefbaar Oegstgeest, en hij diende zijn motie in. De raad moest bij die grondaankoop on der druk een besluit nemen, op basis van onvolledige en onjuis te informatie. Terwijl Meester had moeten en kunnen weten dat het allemaal niet kosjer was. „Uitdrukkelijke afkeuring", zei Eegdeman over zijn motie. Oppositiepartij WD, die eind ja nuari al het vertrouwen in de wethouder van ruimtelijke orde ning opzegde, porde het politie ke vuur op. Fractievoorzitter Huizing: „Wie zijn billen brandt moet maar op de blaren zitten." LO vormt met elke partij in de raad een meerderheid. Het werd de progressieven dan ook erg heet onder de voeten. Hoewel Eegdeman enkele malen bena drukte dat hij zichzelf verwijt dat hij niet alert genoeg is ge weest, en de motie ook voor de raad was bedoeld, pikte zijn col lega Klaver het niet dat Meester werd 'geschoffeerd'. „Besturen is verantwoordelijkheid ne men", bitste hij. „Dit is een ern stige zaak. Vertrouwen ligt kei hard op tafel. Wat wil LO nu met zo'n motie? Als die blijft liggen, zit er niets anders op onze con clusies te trekken." De crisis was een feit. Twee uur lang was de vergade ring geschorst. Raadsleden re den door het gemeentehuis. Van het zaaltje van LO, via het hok van PrO naar de kamer van bur gemeester Timmers, die trachtte te bemiddelen. De drie collegepartijen werden het uiteindelijk eens. Het CDA diende een nieuwe motie in. Een motie zonder naam, met 'een blik op de toekomst'. Met uitspraken als 'De raad heeft vertrouwen dat het college Poel geest op een meer zorgvuldige en alerte wijze zal voltooien' en 'Oegstgeest is gebaat bij daad krachtig en continu bestuur'. Daarmee konden de wethou ders blijven zitten. En Eegde man had zijn zin. Hij wilde ab soluut tegenover de bevolking van Oegstgeest een daad stellen. Klaver was ook niet ontevreden, want zijn wethouder bleef bui ten schot. De liberalen, die al langer geen vertrouwen meer hebben in de daadkracht van B en W, steun den de nieuwe motie niet Ze kregen steun van twee LO'ers. Huizing: „Wat hebben we nu de hele avond zitten doen? Niets! Met z'n allen geconcludeerd dat de muren wit zijn. We zijn nog net zo ver als toen we aan deze vergadering begonnen." Haar dossierkennis is groot. Da ta, feiten, details. Feilloos weet ze die te reproduceren, zo blijkt telkens op de raadsvergaderin gen. Maar dat is niet genoeg voor een bestuurder van een kleine gemeente die met grote (financiële) problemen kampt. Wethouder Rianne Meester (Progressief Oegstgeest) werd gisteravond zwaar onder vuur genomen door Leefbaar Oegst geest en in mindere mate de WD. De raadsvergadering mondde bijna uit in een per soonlijke tragedie voor een vrouw die best wil besturen, maar bij wie het aan politiek ge voel ontbreekt. Leefbaar Oegstgeest, dat samen met CDA en PrO het college vormt, diende gisteravond een motie van afkeuring in. Om die na uren overleg in achterkamer tjes weer terug te trekken. De coalitie stond op springen en dat wilde LO niet op haar gewe ten hebben. Oppositiepartij WD zegde eind januari al het vertrouwen op in de wethouder. In twee maanden tijd heeft Meester dus twee frontale aan vallen moeten pareren. Maar ze houdt stug vol en blijft op het pluche zitten. „Ik wil niet alleen op Poelgeest afgerekend worden, mijn porte feuille is veel groter", zei Mees ter in oktober 2002. Op dat mo ment waren de problemen in de nieuwbouwwijk al enorm. „Ik heb die problemen slechts zichtbaar gemaakt." Nog geen halfjaar later bleek dat Meester wel degelijk een blunder in Poelgeest heeft begaan. De wet houder, milieukundige nota be ne, probeerde goedkoop uit te Rianne Meester. Archieffoto: Henk Bouwman zijn door voor een zacht prijsje grond te kopen op het terrein van een jachthaven. In Oegst geest zijn wethouders naar huis gestuurd die heel wat minder op hun kerfstok hadden. Meester zit nog niet zo lang in het zadel. Ze nam in mei 2001 het roer over van Guus van Ei sen, die toen voor een andere loopbaan koos. De milieukundi ge presenteerde een indrukwek kend cv, waarmee ze volgens de PrO-fractievoorzitter van dat moment, Maarten Noort, naad loos aansloot op haar voorgan ger. Politieke ervaring had ze to taal niet en met lokale perikelen had ze zich nog nauwelijks be moeid. Geen punt, vond haar partij. Bovendien liep de aanleg van Poelgeest voortvarend, al dus de overdracht van Van Ei sen. Een half jaar later waren de rapen gaar en dienden de eerste miljoenentekorten zich aan. Van Eisen onthield zich van com mentaar. „Voor vragen moet je bij mijn opvolgster zijn." Guus van Eisen overleed totaal onver wacht in maart 2002. Meester vindt het 'niet kies' haar voorganger direct of indirect verantwoordelijk te stellen voor missers. Van Eisen kan zich im mers niet meer verdedigen. De regels der wellevendheid: Mees ter eerbiedigt die als geen ander als het om collega's gaat Door vriend en vijand wordt ze gety peerd als betrouwbaar, consci ëntieus en intelligent. Al die mooie eigenschappen ten spijt is het de vraag of Rianne Mees ter genoeg in huis heeft om haar termijn als wethouder uit te zit ten. Zo hebben eens tijdens een raadvergadering een uur lang bewoners van Poelgeest inge sproken over de ellende waar mee zij kampen in hun nieuw bouwwijk. Meester ging er niet op in. Met het intellect zit het wel goed; het is de juiste spirit die ontbreekt. Een wethouder zon der aanleg voor open communi catie, zonder het vermogen in te spelen op de gevoelens die bij raad en bij de bevolking leven en zonder politiek talent is nu eenmaal een slecht bestuurder. Nancy Ubert '5 ij .F tartine Zeijlstra ^k>rp - Juf, we gaan Bram ltan Ibrahim noemen", roe- v/ee jongens van combina- kp zeven/acht van de Kas- 'lanschool uit Leiderdorp lrjsiast. Ze wijzen naar het iet allerlei namen en hun Nnis, dat te zien is op de rei- Hentoonstelling 'Vreemd is heel gewoon' van de kpg Vredeseducatie. Want is hil zo gewoon om je neus te h in een zakdoek? In India ze dat erg vies. „We willen /leren een stukje bewust- jEegeven", zegt juf Stacey ><n (24). „Zodat ze in het ver beter nadenken voordat ze '3£gen." nle kinderen is een bezoek tentoonstelling meer een „speurtocht langs vrolijk ,jrde borden en foto's, die Vredeseducatie in Leythenrode in dorp heeft neergezet. betekent koningin, t een jongen in zijn boekje vraag waar de naam van ^lingin voor staat. Esra (10) tlith (11) draaien enthousi- >in het verjaardagswiel, om en op wat voor een dag ze if? jarig zijn. iïr vond het omcirkelen t vragen erg grappig, zegt vraag hij dan het vond? „Wat doe je als ie- je slaat. Dan sla ik net iets terug", zegt hij ondeu- JMaar ik heb nog maar vragen gedaan hoor." j,vooral leuk, vindt hij. „En Nt er iets van. Je onthoudt vel wat je hebt geant- j, hoewel niet alle vragen door Jeroen Bordewijk voorschoten - Hoe werk je een tekort weg dat oploopt tot meer dan zes miljoen euro in 2010? Dat was gisteravond de vraag tij dens een raadsvergadering over de belabberde financiële situatie van de gemeente Voorschoten. „De keuzes die gemaakt worden zullen hoe dan ook pijn doen", hield burgemeester W. Verver de raadsleden voor. De raad krijgt de komende we ken rapporten over de gevolgen van mogelijke bezuinigingen. Op 24 april moeten er besluiten worden genomen. „Dit zijn de moeilijkste politieke keuzes", zei Verver. „Want of je nu de ozb verhoogt of bezuinigt op subsi dies, een plezier doe je er nooit iemand mee." De gemeente Voorschoten kampt al sinds 1998 met tekor ten. Die lopen op tot 3,4 miljoen in 2006 en 6,3 miljoen in 2010, zo blijkt uit een onderzoek dat de raad gisteravond besprak. Er moet dus bezuinigd worden. De gemeenteraad moest gister avond zeggen hoe: minder uit geven of belastingen verhogen. Er werd onder meer gesproken over de plannen voor een nieuw cultureel centrum en een nieuw gemeentehuis. Zijn die wel no dig, wilde H. Neppérus (WD) weten. „En kan er niet bezui nigd worden op de bezettings graad van gesubsidieerde ge bouwen?" H. Horlings (CDA) pleitte voor een hogere eigen bijdrage van leden van gesubsi dieerde sportverenigingen. Net als anderen wilde hij bovendien een vermindering van het aantal ambtenaren. „Dat scheelt ook in de hoeveelheid stukken die wij als raadsleden moeten lezen", grapte hij. F. Rondagh (PvdA) durfde het aan een Voorschotens taboe ter sprake te brengen: betaald par keren. Maar de grootste winst zat ook volgens hem in een ver mindering van het aantal amb tenaren, met een stuk of 25. F. Blommers (D66) zag grote winst door te bezuinigen op automati sering bij de gemeente. En S. Harlaar (Groenlinks) dacht de problemen te kunnen oplossen door goedkoper zonne-energie in te kopen. De partijen noemden ook ver hoging van de ozb als mogelijke oplossing. Groenlinks dacht aan verhoging van liefst 25 pro cent. Zo ver zal het over drie we ken niet komen, gezien de op stelling van de andere partijen. Groep zeven en acht van de Kastanjelaanschool in Leiderdorp waren gistermiddag druk bezig met het invullen van de vragen bij de speurtocht van de Stichting Vredeseducatie. Enthousiast werden bordjes omgedraaid en in de spiegel gekeken wie het mooiste kind was. Met maar een conclusie: vreemd is eigenlijk heel gewoon. Foto: Hielco Kuipers met pesten en vreemd zijn te maken hebben. Sommige zijn ook gewoon grappig." Dat zijn vriendje Bram Ibrahim zou heten in een andere cultuur - en dat dat 'vader van een me nigte' betekent - is natuurlijk erg grappig. „Misschien betekent mijn naam wel helemaal niks." De vragen lijken af en toe wel wat te moeilijk voor de leerlin gen. Alle mensen zijn gelijk en verschillend. En moeten ze alle maal gelijk worden behandeld, of gelijk zijn? Daar weten de meeste kinderen niet zo goed raad mee. „Juf, ik vat hier geen bal van", zegt een jongetje dat heel moeilijk kijkt. Het bordjes omdraaien, kijken in de spiegel met foto's van allerlei culturen, en dan toch ontdekken dat je zelf de mooiste bent, valt beter in de smaak. Bij het voorfilmpje waarin een presentatrice van het Jeugdjour naal vertelt over hoe je iemand kunt bestempelen met 'goedge keurd en afgekeurd', en hoe ver velend dat is, wordt er toch vooral gelachen om de vrouw die denkt dat een bruine man van haar bordje zit te eten, en vervolgens kwaad alle patat vol ketchup spuit. Om later te ont dekken dat ze achter het ver keerde tafeltje zit. „Dit project is heel belangrijk voor de school", zegt Simone Langeweg van de Oranjevereni ging Leiderdoip, die het project naar het dorp heeft gehaald. Juf Stoute knikt. „Nadat we hier zijn geweest praten we er nog over na op school, en we plakken er een project over de Tweede We reldoorlog aan vast. Zodat ze zien dat anders zijn en pesten nu gebeurt, maar vroeger ook." Hoewel het voor de meeste kin deren een leuke speurtocht is, lijkt de wijze les van de juf toch tot de kinderen door te dringen. „Veel mensen discrimineren, en dat hoeft niet. Dat zie je ook in de vragen terug", zegt Maryvon- ne (10). „Ik vind dat zelf ook be langrijk. Ik vind het wel een beetje moeilijk om dat uit te leg gen hoor. Het is gewoon niet leuk als iemand wordt gepest." En ja, vreemd is eigenlijk heel gewoon, vindt ze. En daarom heet Bram voor een dagje lekker Ibrahim. voorschoten - Twee mannen en twee vrouwen hebben gister avond geprobeerd in te breken in Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten. Eén van hen maakte rond half zeven de voor deur open met een bankpasje. Dat bleef niet onopgemerkt. De beheerder van het kasteel hoor de de vier binnenkomen en be gon te schreeuwen, waarna de inbrekers er zonder buit van door gingen in een auto. De politie hield ze na een korte achtervolging aan op de Veurse- weg. In de auto zaten een 34-ja- rige man uit Keulen, een 46-jari- ge vrouw uit Nieuwegein en twee mensen zonder vaste woonfplaats, een man van 45 en een vrouw van 38 jaar. Ze had den inbrekerswerktuig bij zich. Dat heeft de de politie in beslag genomen. De vier wachten in de cel tot de politie onderzocht heeft of ze de afgelopen tijd nog meer inbraken hebben ge pleegd. WAAROM DOEN DE MEELOPERS NIETS? 0 omdat ze bang zijn dét zij zelf g».ptsi Is'pens IA «««y

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13