Zandwinning Valkenburg gaat door LEIDEN 8c REGIO Golf van kritiek op nieuwe gemeentelijke aanplakborden Letselschade advocaten willen duidelijkheid over zaak-Kelly Zandwinner Van Herwaarden moet meer doen tegen verstuiving R3 Dorlichting er gratis ifi-internet constructie ie lurchilllaan 'wïïk vrijdag 4 APRIL 2003 De Stichting Wireless die zich inspant voor ?tten van gratis internet geeft zondag een voor- iddag over hoe com- ïbruikers zich op dit >s netwerk kunnen aan- Leiden loopt wereldwijd in de ontwikkeling van ïtis, draadloos netwerk in In januari maakte Wire- ïiden de samenwerking met intemetprovider die het netwerk gaat ten op het wereldwijde een manier om compu- lerling verbinding te la- cen via radiogolven. Wi- Leiden is bezig met het van een netwerk van Iers op hoge gebou- de binnenstad. Compu ters moeten het radio- oppikken met een kleine ie op het dak of voor het ag kunnen geïnteresseerde lutergebruikers uitleg krij- hoe ze de verbinding tot I moeten brengen. Het ra- is niet op elke plaats e Leidse binnenstad even Medewerkers van Wireless n laten zien hoe je het sig- kan meten. Huub Schuur- gaat vervolgens in op de welke antennes, kabels en lcjfekkaarten geschikt zijn. formatiemiddag begint om uur op de Vrije software ag in Cultureel Centrum aan de Apothekersdijk 33a. 1 Jegang is gratis. door Silvan Schoonhoven leiden - De Vereniging van Let selschade Advocaten (LSA) wil een debat over smartengeld voor kinderen zoals de negen jarige Leidse Kelly. Ze willen 'duidelijkheid', zegt J. van Win den namens de LSA. „De Ne derlandse samenleving - en dus de politiek - dient een standpunt in te nemen over de vraag of het ethisch verant woord is een schadevergoe ding toe te kennen aan iemand die gehandicapt is geboren." De advocaten hebben nog geen gezamenlijk geformu leerd standpunt. Met het debat willen ze de ethische vragen aan de orde stellen die de uit spraak van het hof oproept. Van der Winden: „Hoe voelen minder zwaar gehandicapte personen zich over het arrest? Moet de wetgever niet, zoals in Frankrijk, een halt toeroepen aan deze ontwikkeling? Geeft dat niet het signaal af dat ge handicapt zijn minderwaardig is? Kan een schadevergoeding misschien alleen toegekend worden aan personen die zich bewust zijn van hun eigen 'staat'?" Het is niet zo dat advocaten die gespecialiseerd zijn in let selschadezaken staan te sprin gen als de mogelijkheden om te claimen groter worden, be nadrukt Charles Huijskens van LSA. „Veel van de leden vinden de uitspraak van het hof veel te ver gaan. Daarom willen we dat de wetgever een standpunt inneemt. Het is niet aan rech ters en advocaten om hierover te oordelen." Ruimte recreanten bij werkzaamheden de a - De gemeente Leiden ia it maandag met werkzaam- 11 aan het kruispunt Chur- ij; janTelderskade/ Comelis ytlaan. Het werk, dat zes {j n duurt, is onderdeel van j, plan om de Churchilllaan veer te maken. Zo krijgt de geluidsverminderend as- vferkeersinstallaties en alle bare verlichting worden ngen. yimssen rijden tijdens de e taamheden een andere jLijn 48 wordt omgeleid de Telderskade, Roosevelt- en de Vijf Meilaan, die tij een extra halte krijgt. Ver dat van de Voorschoterweg wordt vanaf de kruising de Vijf Meilaan naar de rijstrook geleid. Auto- iten vanaf de Haagweg :n vanaf de Brandts Buys- op de andere weghelft rij- "et verkeer voor het Haag- 'artier en voor Boshuizen door de wijk geleid. [gebied is afgesloten voor ingers en (brom) fietsers. Iderskade is wel toeganke- 'er hoogte van de Aaltje lewierlaan komt een tijde- oversteekplaats met ver lichten. door Rob Onderwater valkenburg/leiden - De Hille- gomse kalkzandsteenfabriek Van Herwaarden verwacht de komen de vijfentwintig jaar nog zand te kunnen winnen uit het Valken- burgse Meer. Dat is een streep door de reke ning van Valkenburg en Wasse naar. Beide gemeenten willen om uiteenlopende redenen dat Van Herwaarden de zandwin ning stopt. Valkenburg wil het meer inrichten voor recreatie, terwijl Wassenaar met succes bij de Raad van State bezwaar heeft gemaakt tegen de uitbreiding van het meer om zand te win nen. De uitbreiding van het meer ging namelijk ten koste van de grond van twee boeren in het gebied. Woordvoerder L Mulder van Herwaarden heeft echter ver trouwen in de provincie, bleek gisteren. Die houdt vast aan de stelregel dat elke provincie in Nederland voor z'n eigen zand winning moet zorgen. Het on langs gepresenteerde streekplan sterkt het Hillegomse bedrijf in de mening dat het op Valken burg kan blijven. Mulder: „Het nieuwe streekplan is daarin dui delijk, maar er kunnen natuur lijk weer beroepschriften vol gen." Van Herwaarden denkt in 2007 het zand in de richting van Wassenaar te kunnen winnen. Wethouder Van der Nagel van Valkenburg zegt dat de uitbrei ding van de zandwinning nog geen gelopen koers is. „We zijn nog steeds met de provincie in overleg hoe we het gebied rond het Valkenburgse Meer moeten invullen. We krijgen daarover geen duidelijkheid, hoewel ik daar vaak genoeg om gevraagd heb. Maar als de provincie vast houdt aan de eis dat ook in de toekomst in Valkenburg zand Zandwinning in het Valkenburgse Meer. Een beeld dat de komende vijfentwintig jaar waarschijnlijk nog te zien zal zijn. Archieffoto: Dick Hogewoning gewonnen moet worden, dan valt er niks te willen. Om de simpele reden dat de provincie daar zeggenschap over heeft. Grote recreatieplannen kunnen we dan wel vergeten, want met een grote zandzuiger in de buurt kun je op dat gebied echt niet veel uitrichten." Van Herwaarden constateert dat tijdens de werkzaamheden ruimte is voor recreanten. Er kan bijvoorbeeld gezwommen worden in het meer en ook de stoomtrein kan rustig rond het meer blijven rijden. Kwekers in de Zijlhoek vragen bij Raad van State om maatregelen den haag/valkenburg - Gek worden ze van het rondstuivende zand bij het Valkenburgse Meer. Het komt terecht op de kassen, in de goten, tegen de ramen en in de tuin. Dat kost de ondernemers duizenden euro's extra aan schoonmaakkosten. Drie kwekers in de Zijlhoek, die hun bedrijven pal tegen de zandwinning van de kalkzandsteenfa briek Van Herwaarden hebben, vroegen gisteren de Raad van State om maatregelen. Ze willen dat er geen korrel zand meer naar de overkant waait, in de richting van de woonhuizen en bedrijven. Staatsraad Konijnenbelt vond dat te veel ge vraagd, maar hij eiste van Herwaarden wel dat er alles in het werk gesteld wordt om de overlast te verminderen. Van het zand en ook van het vanda lisme. Want zodra het zomers mooi weer is, gooit baldadige jeugd vanaf het zandwinterrein stenen tegen de kassen. Konijnenbelt nam afvast een voorschot op de uitspraak, die hij binnen zes we ken doet. Van Herwaarden moet het zand bedek ken met een laag cellulose om het verstuiven te gen te gaan. De toegang tot het terrein moet voor onbevoegden zo moeilijk mogelijk worden. De situatie is al wat verbeterd, stelden de bedrij ven Sunfield, Van de Boog Van de Bosch en Ro- dewijk. Nog niet eens zo lang geleden werd er ook op motoren gecrosst. Dat gebeurt na het plaatsen van hekken niet meer zo vaak, maar er zijn nog wel spelende kinderen. En die gedragen zich niet altijd zoals het hoort. Ook volwassenen gaan trouwens over de schreef, voegde woordvoerder L. Mulder van het Hille gomse bedrijf toe. Tijdens de zomermaanden worden machinisten die met smalspoor rijden, bedreigd door het publiek. Bovendien maakt het vandalisme het tegengaan van het stuifzand moeilijk. Van Herwaarden heeft al sproei-installa- ties aangebracht om het zand nat te houden, maar de installaties zijn storingsgevoelig. De kwekers, zelf bekend met sproeien, beweren dat Van Herwaarden verkeerde, storingsgevoelige sproeiers gebruikt, waardoor de sproeiers het op de momenten dat ze het moeten doen, laten af weten. En op de momenten dat het water wel uit de installaties komt, worden de bewoners van de aanpalende huizen nat gespoten. De klachten dateren al van vijf jaar geleden. Vanaf het moment dat er volgens het bestemmingsplan bedrijven en bedrijfswoningen in De Zijlhoek ge bouwd mochten worden, is het hommeles. De ad vocaat van Van Herwaarden zei dat hij dat alle maal niet heeft kunnen voorzien en dat het bedrijf al vanaf 1957 werkzaam is in het Valkenburgse Meer. Die uitspraak vond rechter Konijnenbelt niet terecht. „U had kunnen weten dat het rond stuivende zand in de omgeving voor overlast zorgt." In feite stond gisteren de provincie als vergun ningverstrekker voor de rechtbank aan de Kneu terdijk. Maar die speelde de bal snel door naar Van Herwaarden, die volgens de provincie een handhavingsplicht heeft. De rechter zag daar wel brood in, vooral toen hij het verhaal over een dek laag van cellulose, een soort papierpulp, hoorde. De woordvoerder van Van Herwaarden benadruk te dat die oplossing niet ideaal is. Als het langdu rig regent, breekt de pulp af. En als kinderen erop gaan spelen, verdwijnt het effect en gaat het zand weer stuiven. Konijnenbelt vond dat geen reden om het niet te proberen. Daarnaast moest Van Herwaarden beloven de sproei-installatie beter te regelen. „Die maatregelen houden niet in dat er nooit zand zal verstuiven. Het is schipperen tus sen twee kwaden", gaf de rechter de partijen mee als overdenking. Uitspraak binnen zes weken. lieuwe aanplakborden die ings door de gemeente zijn aatst, vinden niet in de n van iedereen genade. Zo den bezoekers van de syna- aan het Levendaal op de k van de Garenmarkt ineens wifronteerd met zo'n bord voor hun ingang. Leo Le- van de Nederlandse Israëli- ïe Gemeenschap is woe- id op de gemeente. „Hadden eerst het vredesmonument dan nu dit." ie hekelt het beleid van Lei- L „Er is absoluut geen in- aak geweest over de plaat- g van het aanplakbord. Na- het er was neergezet, belde Dfcet de gemeente. Er werd j n gezegd 'daar gaan we iets 1 doen' maar vervolgens kre gen we te horen dat we maar een bezwaarschrift moeten in dienen. Dat is toch de omge keerde wereld." De gemeente heeft eind maart de laatste van twintig nieuwe aanplakborden geplaatst. Dit al les maakt deel uit van de strijd tegen het illegaal plakken dat de stad ontsiert en is onderdeel van het project 'Leiden ruimt op!' De aanplakborden mogen worden gebruikt door vereni gingen en andere niet-commer- ciële instellingen die zo hun boodschap kwijt kunnen. De borden zijn niet bedoeld voor commerciële organisaties. Maar bij dat laatste plaatst Levie vraagtekens. „Het is puur voor de handel wat bij de synagoge voor de deur hangt. Dat mag De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 blijkbaar allemaal maar. Het is niet te geloven." Ook Nanne Wagenaar van El pee aan de Vismarkt is not amused nadat hij van de ene op de andere dag werd geconfron teerd met zo'n bord vlak voor zijn winkel. „Ik kan me niet voorstellen dat een ambtenaar zo'n plek kan bedenken. Als je vanuit de richting van het stad huis naar V&D loopt, ziejetloor dat bord onze winkel niet meer! Bovendien zijn het lelijke bor den in een mooie binnenstad. Ook met ons is geen overleg ge voerd. En dan de moeite die je moet doen voordat je de juiste ambtenaar aan de lijn krijgt om je beklag te doen. ik geloof dat ik er wel vijfentwintig heb ge sproken voordat ik de juiste te pakken had." Volgens CDA-raadslid Linda Lieverse zijn er nog meer klach ten. „Op het Alexandrine Tin neplein in de Stevenshof is ook zo'n bord neergezet. Precies naast het kunstwerk dat daar staat en het gezicht van het plein bepaalt Veel mensen vin den dat maar niks. Ook bij win kelcentrum Stevensbloem levert zo'n bord grote problemen op met laden en lossen van leve ranciers omdat het pal naast Het nieuwe aanplakbord op de Garenmarkt ontsiert de sy nagoge. Foto: Henk Bouwman het trottoir staat" Lieverse vindt de nieuwe aan plakborden 'op zich heel kunst zinnig'-. „Maar het ligt er aan hoe en waar je ze plaats. Nu is er absoluut geen ruchtbaarheid aan gegeven. Daarnaast kunnen die nieuwe borden ook een hoop rommel geven. Eenmaal volgeplakt krijg je dan de gekste kleuren. De gemeente had op z'n minst overleg kunnen voe ren met wijkcomités of onder nemers. Tot slot zou ik wel eens willen weten wie dit handhaaft? Wat kost dit allemaal en wie be taalt een mogelijke verplaatsing van de borden?" Die antwoorden heeft zijn in middels binnen. Het ontwerp, de aanschaf en de plaatsing van de borden hebben de gemeen schap 45.000 euro gekost. Dat bedrag komt uit het potje voor het project 'Leiden Ruimt op!' De handhaving is een reguliere taak van de dienst Milieu en Be heer, sector Stadstoezicht. Tot slot geeft de gemeente toe dat er een viertal knelpunten is. Daarom wordt het bord op het Alexandrine Tinneplein op kos ten van de belastingbetaler ver plaatst naar de stoep bij de overdekte fietsenstalling tegen over het kaartverkoopkantoor bij station De Vink. Bij de Ste vensbloem wordt een andere locatie gezocht. Ook voor Levie en Wagenaar is er hoop. Dé plaatsing van de borden op de Garenmarkt en Vismarkt wórdt opnieuw bezien. De gemeente laat ook nog we ten dat de locatiekeuze op amb telijk niveau is gebeurd en niet is geaccordeerd door het colle ge. Voor de toekomst is afge sproken dat de keuze van loca ties voor plaatsing van objecten in de openbare ruimte voortaan voor akkoord wordt voorgelegd aan de wethouder ruimtelijke Ordening. Volgende week wor den de vier knelpunten en mo gelijke alternatieven in het col lege besproken. Eric-Jan Berendsen LEIDEN LADDER centrum - Medewerkers van Unicef verkopen morgen kaar ten, cadeaus en andere dingen uit de nieuwe voorjaarscollectie van Unicef. Ze staan van 9.30 tot 16.30 uur met een markt kraam op de hoek van de Haar lemmerstraat en de Lange Ma re. Zondag 6 april is er van 14.00 tot 17.00 uur open huis bij het nieuwe verkooppunt op het Waardeiland, Joop den Uyl- laan 1. De koffie, aangeboden door Simon Lévelt, staat klaar. pancras - In buurthuis de Pan- crat aan de Middelstegracht 85 begint zondag om 13.30 uur een bingo. Woensdag 9 april is er om 13.30 uur ook een bingo, maar dan is de toegang alleen voor 50-plussers. de kooi - Op de rommelmarkt in buurtcentrum De Kooi bie den ruim veertig kraamhouders zondag van 10.00 tot 15.00 uur weer heel veel tweedehands goederen te koop aan. De toe gang is gratis. Buurtcentrum De_ Kooi staat aan de Driftstraat 49. slaaghwijk - Volwassenen kunnen zondag vanaf 14.00 uur klaverjassen in buurthuis Op Eigen Wieken. Per persoon moet 1,60 euro worden betaald.: Maandag is er om 14.00 uur bingo voor 55-plussers. Vijf spelrondes voor 3 euro. Beide dagen is het buurthuis aan het Valkenpad 5 om 13.30 uur open. Meer informatie 5212893, fortuin wijk - Speel-o-theek 'dé Joker' verzorgt zaterdag 12 april van 10.00 tot 12.00 uur een tweedehands fietsenbeurs. Fiet sen en kinderfietsen, maar ook steppen, loopauto's skeelers, skelters en fietsstoeltjes kunnen donderdag 10 en vrijdag 11 april van 19.30 tot 20.30 uur en zaterdag 12 april van 9.00 tot 9.45 uur bij de speel-o-theek aan de Donizettilaan la wordén' ingeleverd. Van de opbrengst is 70% voor de verkoper, de rest komt ten gunste van de speel- o-theek. Daarvan wordt dan weer duurzaam speelgoed aan geschaft. Meer informatie over de fietsenbeurs: 5310619. cronesTein - In polderpark Cronesteyn kan zondag 13 april van 14.00 tot 16.00 uur een bloesemwandeling worden ge maakt. De wandeling begint bij het bezoekerscentrum Het Rei gersbos. de kooi - Een psychologe en een maatschappelijk werkster, -• i beiden gespecialiseerd in vrou wenhulpverlening, komen v maandag 14 april op een voor- 4 lichtingsavond bij Hara vertel len over wat relatieverslaving is, hoe het kan ontstaan en blijven51 bestaan en hoe vrouwen zich kunnen bevrijden uit een vi cieuze cirkel van ongelukkige liefdes. De 'Robin Norwood' cursus, waarin vrouwen leren omgaan met deze problema tiek, begint in mei. Hara is ge- vestigd aan de Bonairestraat 4, telefoon 5233209. De voorlich- tingsbijeenkomst, die van 20.00 tot 21.30 uur wordt gehouden, is gratis. Ook aanmelden is niet nodig. vrijwilligers - Reactiverings- centrum Zuydtwijkck aan de Aaltje Noordewierlaan 50 zoekt vrijwilligers voor diverse activi- teiten. Zuydtwijck biedt zorg en dienstverlening aan ruim 200 cliënten die er verblijven of de dagbehandeling bezoeken. De activiteitenbegeleiding zoekt nu, ter ondersteuning, nieuwe vrijwilligers. De activiteitenbe geleiding probeert de cliënten een zinvolle dagbesteding te bieden. Voor de woensdag- en donderdagochtend (van 9.30 tot 12.30 uur) worden vrijwilli gers gezocht, die willen helpen bij activiteiten voor mensen met een lichamelijke aandoe ning. Voor de maandag-, woensdag- en donderdagoch tend wordt gezocht naar men sen die willen helpen bij activi teiten voor cliënten met de mentie. ZuydtwijdPheeft ook de beschikking over een rol stoelbus, waarvoor chauffeurs nodig zijn, vooral op werkda gen. Wie belangstelling heeft of meer informatie wil over dit vrijwilligerswerk kan contact opnemen met Martie Brons geest, hoofd activiteitenbegelei ding en vrijwilligers van Zuydtwijck, telefoon 5798205. (advertentie) jn? KUNSTSTOF KOZIJNEN MET

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11