Bedrijfsarts zwijgt over vakziekten ECONOMIE IAS Consument eet minder vis door hoge prijs Koper aandelenlease makkelijk in de luren te leggen KLM-ers niet bang voor baanverlies Stroom rode kaarten voor Corus-topman Auto kopen in warenhuis Ahold-top ontvouwt strategie Hippe 'alu-fles' van Heineken FNV: Wet massaal overtreden donderdag 3 april 2003 (advertentie) DETACHERING financieel administratieve specialisten PER DIRECT: i administrateurs controllers beschikbaar www.iashaarlem.nl 023 55 333 00 ,io: ANP/Koek Suyk iF-personeel ijgt gebakje ihoven - DAF bestond gis- ijen precies 75 jaar. Daarom jen de 4500 personeelsleden 3ile fabriek van de truckpro- tent een speciaal gemaakt lileumtaartje. idafone sluit irvicecentra iStricht - Vodafone sluit op li twee klantenservice-afde- ;en in Eindhoven en Almere. ir de sluiting dreigen 250 lewerkers hun baan kwijt te jen. Alle medewerkers mo- mee naar de hoofdvestiging 2^1aastricht maar als ze dat it willen, krijgen ze een jaar i Jarisgarantie. Verder gaat lafone actief naar ander rk zoeken. Tachtig procent rkt in deeltijd. Met de ver ding wil het telecomconcern ïorganisatie meer centralise- »ete schending mkgeheim KBL KEMburg - Kredietbank embourg moet vijf ex-cliën- j ieder een schadeloosstelling Jen van 25.000 euro. Het xemburgse Hof van Beroep deelde gisteren dat het kgeheim is geschonden, kele employés die een con- t hadden met de directie, ga- i een lijst met duizenden ld- jtennamen door aan de Belgi- pe belastingdienst. De vijf Bgen in 1997 van de fiscus n naheffing. Irganon schrapt banen in Oss Farmaconcem Organon in schrapt binnenkort 61 ar- lidsplaatsen op de afdeling rial Products. Daar wordt der andere de NuvaRing ge bakt. Een kunststof ring die irmonen afgeeft ter voorko- ang van zwangerschap. De af- lling wordt ingekrompen tot I werknemers omdat de ver- op in de VS tegenvalt. Boven- en vindt de introductie in een otal landen later plaats dan i gepland. Het is de derde organisatie in twee maanden. im 400.000 tes Dot TK plat Eiste rdam - Hackers hebben iteren meer dan 400.000 web- es van de Nederlands-Ameri- anse internetprovider Dot TK itgelegd. De provider voor ebsites werd met miljoenen kketjes informatie bestookt t de drie hoofdservers buiten drijf raakten. Dot TK heeft !t probleem inmiddels opge- st en aangifte gedaan bij de ilitie in Amsterdam en San ancisco. Dot TK is intermedi- voor de eilandengroep Tok- iu in de Stille Oceaan, dat de imeinnaam .tk hanteert. uim 600 banen reg bij Kappa ndhoven - Papier- en karton- oducent Kappa Packaging hrapt in Nederland 200 van fe 8000 arbeidsplaatsen. In tel Europa verdwijnen 630 an de 16.500 banen. Vooral de irtontak heeft het moeilijk. ezwaren tegen taatsteun EdF tussEL - Eurocommissaris onti is gisteren een onder- )ek begonnen naar de ongeli- liteerde staatsgarantie voor de ranse stroommonopolist Elec- icité de France. Hoewel de ga- intie al dateert van vóór de prichting van de Europese nie, denkt de Italiaan dat de leun in strijd is met de interne iiarkt. EdF kan door deze ga- antie activiteiten in het buiten- ind met minder risico's kan pdernemen. door Alex Bogers den haag - Een nieuwe groep verontwaardigde consumenten wil geld terug van een verzeke raar. Na Legio Lease en Spaar Select is nu Aegon-dochter Spaarbeleg aan de beurt. Kopers van Sprintplan (een product van Spaarbeleg) hebben zich deze week verenigd omdat zij er nu pas achter komen dat zij in het verleden een consumptief kre diet kochten op basis van aan delen. De kopers worden bij de gekel derde beurskoersen geconfron teerd met nul procent winst en zijn hun maandelijkse premie kwijt. Ze zeggen verkeerd te zijn voorgelicht door tussenperso nen, want ze dachten een spaar rekening te openen met een ge garandeerde uitkering. De intermediairs willen zeker niet de hele schuld op zich ne men. Het is een combinatie van slechte voorlichting en heb zucht bij de consument, oor deelt Paul Oostdam van de or ganisatie van assurantiebemid delaars NBvA. „In iedere bran che doen zich incidenten voor. Maar consumenten hebben met dichtgeknepen ogen de aande- lenleaseproducten gekocht." Hij zegt dat mensen elkaar eind jaren negentig gek maakten met beleggen. De beurs steeg tien tallen procenten en iedereen sprak erover. Op feestjes werd je voor gek versleten als je je spaargeld niet omzette in een aandelenportefeuille. De verze keraars doken volgens Oostdam op die trend met beleggingspro ducten waarbij het leek dat ie der risico was uitgebannen. Ze bedienden zich van termen als garantiewaarde, verzekerd kapitaal en sparen, noemden rentebetalingen 'premie' en ge bruikten rekenvoorbeelden waarbij de beurs 10 procent of meer per jaar steeg. Kortom: al les leek erop gericht om de klan ten op het verkeerde been te zetten. De tussenpersonen hebben de wervende teksten en folders na tuurlijk graag aan de klanten doorgespeeld. Zij verdienden immers aan ieder verkocht pro duct. Maar een goede tussen persoon heeft volgens Oostdam de klant meer uitleg gegeven en wel degelijk op de risico's gewe zen. Maar het is de vraag of de klant dat altijd heeft begrepen en vooral of hij het heeft willen begrijpen. Hoe dan ook, de toezichthouder op de financiële markten, AFM, heeft de regels voor de tussen personen aangescherpt. In de eerste plaats moet zij tegen woordig een vergunning heb ben en niet zoals in het verleden alleen een diploma en een in schrijving bij de SER. Daarnaast moeten tussenpersonen klanten die vragen om ingewikkelde spaarproducten tegenwoordig screenen. Aan de hand van on der meer vragen over inkomen en de wens om risico te lopen moet hij nagaan wat voor soort producten hij de klant kan ver kopen. Volgens Oostdam con troleert de AFM regelmatig of de tussenpersonen zich aan de nieuwe regels houden. Of de kans op herhaling van de afgelopen jaren daarmee is uit gebannen is de vraag. De aan bieders van spaarproducten op Leaseverlies stapt naar de rechter De stichting Leaseverlies en de Consumentenbond begin nen een rechtszaak tegen Le gio Lease, een dochter van Dexia Bank Nederland. Legio Lease zou zich hebben schul dig gemaakt aan ontoelaatba re verkoopmethoden en mis leidende reclame, zo staat in een dagvaarding waarover het weekblad Elsevier deze week publiceert. De stichting Lease verlies vertegenwoordigt on geveer 65.000 klagers die hon derden miljoenen euro's ver loren op beleggingen in pro ducten als "WinstVerDriedub- belaar' en 'Legio Feestplan'. Zij staken in de periode 1995- basis van aandelen houden zich momenteel koest. Maar dat komt volgens Oostdam niet door de kritiek van de klanten en consumentenorganisaties maar puur doordat de beurzen Amsterdam - Bezoekers van de Bijenkorf in Amsterdam bekijken de nieuwe Citroën Pluriel, een trendy cabriolet die ter plekke kan worden ge kocht. Het is voor het eerst dat het warenhuis auto's verkoopt. Citroën denkt dat de doelgroep voor deze auto valt te vinden in de Bijenkorf. De auto is ook in andere vestigingen van het warenhuis te koop. Foto: ANP/Evert Elzinga door Richard Mooyman Amstelveen - Het KLM-personeel heeft lauw gereageerd op de aankondiging dat er twee tot drieduizend arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. Bij de ondernemingsraad kwa men slechts enkele telefoontjes binnen, on danks de alarmerende mededeling dat ge dwongen ontslagen onvermijdelijk zijn. Zijn de KLM-ers dan niet bang voor het verlies van hun baan? „Nee", zeggen voorzitter Joy Bulters en secretaris Toine Delnoij van de ondernemingsraad. „Ze denken: dit is de zoveelste onheilstijding. Het zal allemaal wel loslopen." Al eerder is sprake geweest van gedwongen ontslag, maar in de praktijk bleek dat altijd mee te vallen. De laconieke reactie heeft volgens de OR ook te maken met het feit dat iedereen wel wist dat er maatregelen in aantocht waren. Nadat de onderneming een winstwaarschu wing gaf, stapelden de problemen zich op: de economie draait slecht, de ticketprijzen staan onder druk, oorlog in Irak en de long ziekte SARS. Uit vanochtend bekendge maakte maandcijfers blijkt dat de KLM in maart drie procent minder passagiers ver voerde dan dezelfde maand vorig jaar. Bulters en Delnoij waarschuwen dat deze bezuinigingsronde waarschijnlijk niet met een sisser afloopt. Delnoij: „In het verleden trok het altijd weer aan, maar door de con stante druk op de tarieven kunnen we er niet vanuit gaan dat het allemaal wel weer goed komt." Het tweetal heeft nog geen idee op welke afdelingen veel mensen moeten verdwijnen. Maar ze rekenen op forse ingre pen, want de kosten moeten structureel met tien procent omlaag. „Dan hebben we het dus over zeshonderd miljoen euro op jaar basis", aldus de voorzitter. „Dat is veel geld." Eerst zullen de tijdelijke krachten verdwij nen, maar daarmee zijn de problemen niet opgelost. Bulters: „Je kunt niet tegen die mensen zeggen: bedankt en tot ziens. Zij doen vaak belangrijk werk dat toch moet worden afgemaakt. Het gaat om medewer kers die de KLM makkelijk kwijt kan, maar dat wil niet zeggen dat het ook snel ge beurt." Bulters en Delnoij kennen de kritiek van mensen die alles beter weten dan de be drijfsleiding. „Maar feit is wel dat de KLM nog steeds bestaat, een goedgevulde kas heeft en een aantrekkelijke partner is voor buitenlandse luchtvaartmaatschappijen' zo stelt Delnoij. „Ondernemen is nu een maal risico nemen. De KLM-top heeft de juiste beslissingen genomen. Bij Swissair is dat niet gebeurd. Dat bedrijf is failliet ge gaan." 2002 geleend geld in deze be leggingen. De rente op die kredieten was toen nog aftrek baar. Legio Lease belegde het geld in aandelen van Neder landse bedrijven. De dramati sche val van de Amsterdamse beurs is er de oorzaak van dat veel beleggers nu alleen nog met grote schulden zitten. De rechtszaak moet de basis wor den voor schadeclaims. Dexia heeft eerder 200.000 klanten een regeling aangeboden om schulden af te kopen of con tracten te verlengen. Het be drijf heeft niet bekend ge maakt hoeveel mensen daar op zijn ingegaan. zo belabberd presteren. Zodra de beurs weer opkrabbelt ko men de banken en verzekeraars weer met aandelenproducten denkt Oostdam. zaandam/vervolg van voorpa gina - Met het afstoten van de belangen in Zuid-Amerika maakt de Ahold-top een begin met het formuleren van een nieuwe strategie voor de multi national, de nummer drie van supermarktgiganten in de we reld. Het Zaanse concern kocht zich halverwege de jaren negen tig op grote schaal in op de Zuid-Amerikaanse markt. Na een grote reeks overnames werd een schuld opgebouwd, die op minimaal 12 miljard dollar wordt geschat. De financiële wereld twijfelt of het concern zonder drastische maatregelen in staat is om de schulden af te betalen. Een groep banken verstrekte onlangs een miljardenkrediet en kreeg daarbij de belangrijkste delen van de Ahold-groep in onder pand. De komende twee maan den verstrijken twee belangrijke momenten die cruciaal zijn voor het voortbestaan van Ahold in z'n huidige vorm. Toen de crisis bij Ahold los barstte, werd gespeculeerd dat ook Aziatische dochterbedrijven van de hand zouden worden ge daan. Onduidelijk is of de Ahold-top dat ook overweegt. zoeterwoude/anp - Binnenkort exclusief voor de hippe drinker: het aluminium flesje van bier brouwer Heineken. Liefhebbers kunnen het groene wegwerpar tikel van 0,33 liter kopen in 150 zeer trendy disco's, clubs en strandtenten. Vorig jaar was het biertje al op proef te krijgen in een strandtent in Bloemendaal. „Dat sloeg enorm aan", aldus een woordvoerster. Ze zegt dat Heineken daarmee binnen de verpakkingsafspraken blijft die industrie en overheid met elkaar maakten. Heineken brengt het alumini- umflesje in 2003 in vijftien lan den op de markt, waaronder de VS, Italië en Spanje. utrecht/gpd - Bedrijfsartsen overtreden massaal de wet door gevallen van beroepsziekte onder de pet te houden. Slechts spora disch worden zaken gemeld bij het Nederlands Centrum voor Be roepsziekten. Van de 25.000 werknemers die jaarlijks een be roepsziekte oplopen worden er volgens de vakcentrale FNV maar 4000 aangemeld. „Dat kan niet en dat mag niet", aldus FNV-vicevoorzitter Kitty Roozemond op de Nationale veiligheids-, gezondheids- en milieudag vandaag in Utrecht. Arbodiensten zijn wettelijk ver plicht alle beroepsziekten aan te melden. Ze hebben de opdracht om de wet uit te voeren", aldus Roozemond. Voorbeelden zijn doofheid veroorzaakt door ma chinelawaai, schimmelinfecties of astma als gevolg van het wer ken met schadelijke stoffen. De misstanden kunnen volgens de vakcentrale FNV worden aangepakt door Arbodiensten onafhankelijk te maken. Nu worden arbodiensten betaald door de werkgever met wie ze een contract sluiten. Het niet melden van beroepsziekten zou kunnen komen uit angst dat het bedrijf overstapt naar de con current. De FNV stelt de afhankelijke po sitie van arbodiensten volgend jaar ter discussie bij de evaluatie van de Arbowet. Roozemond bepleit arbodiensten strenger te controleren en het melden van beroepsziekten op te nemen in de standaard-voorwaarden van het ISO-kwaliteitscertificaat. De FNV constateert ook dat Ar bodiensten minder doen aan preventie. „Steeds vaker draait het om reïntegratie; wachten tot een werknemer ziek wordt en dan nadenken over de vraag hoe hij weer aan het werk kan ko men." Volgens Roozemond doen veel arbodiensten niet meer dan spreekuur houden en verzuim aanpakken. Met metin gen door een arbeidshygiënist kun je veel ziektes voorkomen, meent Roozemond. Werkgevers zijn volgens haar medeschuldig, doordat zij arbodiensten vaak zp goedkoop mogelijk inhuren nipt minimale contracten zonder ruimte voor preventie. Volgens Roozemond zijn werk nemers de dupe van slechte ar- bozorg en is het verwerpelijk dat steeds vaker het geluid door klinkt zieke werknemers te kor ten op hun loon. Directeur Stam van ArboNed heeft daarvoor on langs nog gepleit. Arbodiensten moeten volgens Roozemond eerst hun eigen werk goed doen voor werknemers financieel te straffen. Bonden willen van Moffat af door Pieter van Hove ijmuiden - Alle Corns-medewer kers en leveranciers die betrok ken zijn bij het staalbedrijf kun nen 14 april via een rode kaart kenbaar maken dat de huidige topman Moffat moet verdwij nen. De duizenden kaarten wor den hem vervolgens overhan digd tijdens de jaarlijkse aan deelhoudersvergadering op 29 april. De Europese bonden die be trokken zijn bij het bedrijf heb ben dit besloten tijdens een bij eenkomst in het Britse Cardiff. Andere actiemiddelen als werk onderbrekingen of stakingen worden niet gehanteerd omdat die het noodlijdende bedrijf te veel schade zouden berokkenen. Alleen al voor de personeel van de vestiging in IJmuiden en werknemers van toeleverende bedrijven worden 25.000 kaar ten gedrukt. De vakverenigingen eisen het vertrek van Moffat omdat ze vinden dat hij medeverantwoor delijk is voor de slechte presta ties van de staalondememing. De voormalige voorzitter van de raad van bestuur wordt onder meer gebrek aan visie verweten. Ook zou hij volgens de bonden alleen aan de belangen van dé aandeelhouders denken. De Brit is tijdelijk aangesteld als hoogsté baas van het concern na het op stappen enkele weken geleden van topman Pedder. Die moest weg vanwege de slechte resulta ten en de mislukte verkoop van de aluminiumdivisie. In Cardiff is ook gesproken over de nieuwe bonusregeling voor het topmanagement. Het voor nemen is om die bonus, die kan oplopen tot 60 procent extra loon, niet langer louter afhanke lijk te maken van de resultaten. Volgens de aanwezige FNV-be- stuurder Duynhoven is slechts kort ingegaan op dit onderwerp. „Het uitgangspunt van het voor stel is uiteraard verkeerd. Maar als je naar de praktijk kijkt, blijkt dat geen van de bestuurders tot dusverre een bonus heeft gekre gen. Wij verwachten dat dit ge zien de huidige malaise ook voor dit jaar geldt. Wij komen pas in actie wanneer volgend jaar blijkt dat de directieleden over 2003 een uitzonderlijke sa larisverhoging hebben ontvan gen." Brussel vraagt om 'garnalenplan' den haag/gpd - De Nederlandse consument heeft het afgelopen jaar thuis minder vis gegeten dan in de jaren daarvoor. Met name de dure mossel zorgde voor een snel dalend aantal verkochte ki lo's. Tegelijkertijd werd er wel meer betaald voor de vis, waar door de omzet voor thuiscon- sumptie met 4 procent steeg tot 337 miljoen euro. De sterke groei vanaf medio jaren negentig is daarmee voorbij. Vooral jongeren eten thuis amper vis. Dat blijkt uit onderzoek van Gfk Panelservices, gespecialiseerd in consumententrends, in op dracht van het Nederlands Vïs- bureau. De promotor van de vishandel wilde weten hoeveel en welke vis thuis gegeten wor den. Dat segment beslaat zo'n 70 procent van de totale viscon- sumptie. Ondanks campagnes en activiteiten die onderstrepen dat vis gezond is blijft de gemid delde Nederlander een hardnek kige vleeseter. Volgens het vis- bureau staat vis nog steeds niet vanzelfsprekend op het bood schappenlijstje en komt er ge middeld één keer in de drieën- Consumptie vis, schaal- en schelpdieren Door de beperkte aanvoer waren de mosselen het afgelopen jaar erg duur. Foto: ANP/Robert Vos halve week vis op tafel. Goed voorbeeld van de stagna tie is verse zalm. De populaire vis groeide de afgelopen jaren met dubbele cijfers, maar bleef vorig jaar achter met een stijging van 4 procent. Ook de verkoop van gerookte zalm groeit nog amper. Garnalen maken een deel van het verlies goed met een stevige omzetplus van 20 procent. Mosselen blijven, hoewel ze door minder aanbod een stuk duurder zijn geworden, in kilo's de populairste vissoort. Daarna volgt de visstick, zure haringen in glas en tonijn uit blik. In geld uitgedrukt besteedt de Neder lander het meest aan verse zou te har ing. Hoewel de groei er uit is, blijven gerookte en verse zalm op de plaatsen twee en drie, gevolgd door de garnalen. Gebakken vis en vis uit de diep vries hebben aan populariteit ingeboet. Verse vis daarentegen lie.* een plus zien van 6 procent. Consumptie* x 1 ton Omzet* x 1 miljoen euro 40.883 4^50 40 761 1995 2000 2001 2002 ('exclusief horeca) Wat aten we het meest in 2002 1 Mosselen (vers) 2 Visstick (diepvries) 3 Haring (in glas) 4 Tonijn (in blik) 5 Koolvis (diepvries) 6 Haring (vers) 7 Zalm (in blik) 8 Kabeljauw (diepvries) 9 Lekkerbek(gebakken) 10 Kibbeling (gebakken) Bron: Nederlands Visbureau GPD/GN/R.S. Volgens het visbureau hebben 115.000 huishoudens vorig jaar voor het eerst verse vis in huis gehaald. Dat zou er op wijzen dat steeds meer mensen thuis vis 'durven' te bereiden. Zo'n 67 procent van de huishoudens koopt wel eens verse vis. De supermarkt heeft een enor me opmars gemaakt als ver kooppunt van vis. In 1995 waren zij goed voor 17 procent van de totale visomzet. Inmiddels loopt de helft van alle verkochte vis via de supermarkten. Sinds de supers voorverpakte zoute ha ring verkopen, steeg de omzet met 31 procent in 2001 en 23 procent in 2002. De visspeciaalzaken verliezen hier de slag en moeten zich vol gens het Economisch Instituut Eurocommissaris Fischler heeft gamalenvissers en - dis tributeurs gevraagd met plan nen te komen om een duurza me visserij mogelijk maken die niet marktverstorend werkt Voorzitter Nooitgedagt van de Nederlandse Vissers bond is blij met de opening die Fischler biedt De vraag is of en welke afspraken er ge maakt mogen worden om het voortbestaan van garnalen- sector te waarborgen. Immers mededingingswaakhond NMa legde in januari 13,8 miljoen euro boetes op voor ongeoor loofde prijsafspraken en het buitensluiten van een hande- Midden- en Kleinbedrijf dan ook meer gaan richten op ge mak. Ze denken daarbij aan be reide visproducten zoals kant en-klaar maaltijden met vis en vissalades. Ook zouden speci aalzaken gebruik moeten maken van de groeiende behoefte om buiten de deur snel wat te eten. Ze zouden bijvoorbeeld warme vissnacks moeten aanbieden om een nieuwe marktpositie te verwerven. laar. Afspraken zullen uitslui tend over maximaal aan te voeren hoeveelheden garna len kunnen gaan, veronder stelt Nooitgedagt. Hoe dit in het vat moet worden gegoten, is nog punt van discussie tus sen het ministerie van LNV en de producentenorganisaties. Zij willen samen optrekken richting Brussel. WD-euro- parlementariër Vermeer hoopt dat de voorstellen snel komen. „We moetdh de vaart erin houden, anders lukt het niet de plannen nog dit jaar doorgevoerd te krijgen en de crisis tot een einde te bren gen." Het Nederlands Visbureau gaat zich de komende tijd sterk richr ten op jongeren. Hoewel de groep tot 35 jaar meer vis ging eten blijft het sterk achter bij de 50-plussers, die zijn goed voor tweederde van de visconsump- tie. In de Randstad blijkt overi gens meer vis te worden gegeten dan elders. Volgens Gfk heeft dat mede te maken met een gro ter aantal verkooppunten en vis serstradities.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9