OORLOG IN IRAK Brits-Amerikaanse verhouding is niet helemaal koek en ei 'Ik hou van haar. Ze werd zo gemist' Opnieuw beelden Saddam Hussein op Iraakse televisie 'Dit is heel wat anders dan de eerste Golfoorlog' Turkije stemt toch in met beperkte transporten VS 1 beschadigt consulaat Lil - Het Britse consulaat 1L\bul is afgelopen nacht idigd geraakt door een plosie. Enkele muren, de r gspoort en ruiten liepen ;|ichade op. Er waren op Iment van de ontploffing iensen in het pand. Twee (der eindige de EK-kwali- QVedstrijd Engeland-Tur- fe-0, zodat niet is uitge- - tiat hooligans achter de -je zitten. De aanslag kan 3 rband houden met de :e!in Irak. Andere kleur Jselpakketten rk - Kinderfonds Unicef ^VN wil dat de coalitie- to de kleur wijzigen van jselpakketten voor haak kers. De huidige kleur 2mt overeen met die van ftxplosieven uit 'cluster en' die de geallieerden Seen. Unicef wil voorko- ij&t burgers zich vergissen par pakketten zoeken. klacht tegen nier Aznar - Een breed front van activisten, advocaten en rs heeft gerechtelijke n aangekondigd tegen de »e premier Aznar. De 'an de Spaanse rege- ider aan de oorlog tegen volgens hen illegaal. De in dienden hun aan- gisteren in bij het Spaan- ggerechtshof. Ze be igen Aznar ervan Spanje oorlog te hebben gestort toestemming te hebben en van het parlement en Juan Carlos. island voor rerwerping I - De Duitse minister kilitenlandse zaken Fischer isteren gezegd een voor- r te zijn van het omver- van de Iraakse leider n Hussein. Dit om op zo Dgelijke termijn een ein- ïaken aan de oorlog in scher maakte zijn op- gen voorafgaand aan tmoeting met zijn Britse :noot Straw in Berlijn, atingen staan in scherp ;t met de weerstand in atiek verband van de regering tegen het Ame- »-Britse offensief. eraman BBC d door mijn i - Een freelance camera- fotograaf van de Britse BBC is gisteren om het ekomen in Noord-Irak. )te op een landmijn toen auto verliet, aldus de le 52-jarige Kaveh Goles- n Iraniër, was op pad ie anderen. Van de over- en raakte alleen de pro gewond aan zijn voet. izeera aag pitje De Iraakse autoriteiten gisteren een journalist Arabische nieuwszender era te verstaan gegeven het land uit moet. Een mag geen verslag meer ïgen vanuit Bagdad. Dat en woordvoerder van de bekendgemaakt vanuit Dfdkwartier in Qatar. In op de Iraakse beslissing e zender veel uitzendin- nuit Irak. ik: Kofi Annan moeten gaan 5g - Secretaris-generaal hnan van de Verenigde had moeten aftreden Verenigde Staten en ynd Irak de oorlog ver- tfen. Zo had hij mogelijk jjdere oplossing voor de ^men in de Golf kunnen &n. Dat vindt Jan Pronk. ^J-minister van ontwikke- ■imenwerking en VROM £erde zijn mening van- Univers, het weekblad Universiteit van Tilburg. Sis behalve oud-minister Eminent PvdA-politicus ■ieciale gezant voor de ftamheid bij de VN. Hij ;ln 2001 door Annan be- sidle voor positie-tv' Incton - De VS hebben «langrijke Iraakse opposi- epering 4 miljoen dollar Bn zodat die weer in Irak itzenden. Dat heeft een Dnaris van het Ameri- e ministerie van buiten- 2 zaken gisteren gezegd, slissing is volgens de jan, die anoniem wilde n, genomen door onder ter Armitage van buiten- 2 zaken. Het Iraaks Natio- Longres, dat in Londen ze- an met het geld de uitzen- n via satelliet hervatten, jaren in mei stopgezet, na- nerikaanse subsidies wa- ivroren. donderdag 3 april 2oo3 door onze correspondent Harm Harkema londen - Groot-Brittannië is weliswaar Amerika's beste vriend, maar wanneer de Amerikaanse defensieminister Rum sfeld en de zijnen weer eens als olifan ten door de porseleinkast dansen, leidt dat niet alleen in Parijs en Berlijn tot kromme tenen. Ook Londen is zo af en toe 'not amused'. Neem Rumsfelds dreigende waar schuwingen (later herhaald door mi nister van buitenlandse zaken Colin Powell) dat Iran en Syrië zich niet die nen in te laten met hulp aan Irak en het ontwikkelen van massavernieti gingswapens. Die zijn in Londen zeer slecht gevallen. Powells Britse collega Jack Straw antwoordde gisteren met een volmondig 'ja' op de vraag of de uitspraken van zijn Amerikaanse col lega's hem zorgen baarden. Straw ont kende dat de Amerikanen plannen zouden hebben om de oorlog uit te breiden naar deze landen maar voeg de er aan toe 'dat we met zo'n bena dering - als die er zou zijn - niets te maken willen hebben'. Terwijl de Amerikanen Iran beschou wen als één van de landen behorend tot het 'as van het kwaad', is Groot- Brittannië weer volop op in dialoog met Teheran, sinds de ayatollah's de 'fatwa' (doodstraf) over de Britse schrijver Salman Rushdie hebben op geheven. Straw zelf is eind vorig jaar nog op bezoek geweest in Teheran en vorige maand ontving hij de Iraanse minister van buitenlandse zaken Ka- mal Kharrazi in Londen. Afgelopen weekeinde spraken de twee nog tele fonisch met elkaar. Straw hield giste ren de Amerikanen voor: „Iran is op weg een democratie te worden. Iran weet beter dan welk land ook wat Sad dams terreur inhoudt." Ook wat Syrië betreft prefereert Lon den de dialoog boven de dreigemen ten van de Amerikanen. Premier Blair is vorig jaar hoogst persoonlijk nog op bezoek geweest in Damascus en hij ontving de Syrische president Assad en diens vrouw Asma (die geboren en getogen is in Londen) in december nog in Downing Street. De Britten en de Amerikanen zijn evenmin eensgezind over de toekomst van Irak na de oorlog. Tot geruststel ling van zijn partijgenoten in het La gerhuis (die het moeilijk hebben met de oorlog) zei premier Blair gisteren dat Irak zo snel mogelijk geregeerd moet worden door Irakezen zelf. Bo vendien dient een tijdelijk overgangs bewind dat daaraan vooraf gaat, de instemming van de Verenigde Naties te hebben. Blair ontkende dat hij hier over fundamenteel van mening ver schilde met de Amerikanen, maar gaf toe dat ze niet op een lijn zitten. Zelfs Colin Powell, de meest tot diplo matie geneigde Amerikaanse minister, heeft in het Amerikaanse congres al gezegd dat de VN geen rol krijgen in het bestuur van het land. In plaats daarvan zou een gepensioneerde Amerikaanse generaal er als een soort tijdelijke gouverneur worden aange steld. En als het aan haviken als Rum sfeld ligt, blijft die net zo lang tot van Irak een pro-Amerikaanse democratie gekneed is. Onenigheid tussen de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië ligt ook in het verschiet over Israël. Volgens de Brit ten is er geen oplossing voor Irak mo gelijk zonder een oplossing voor de Palestijnse kwestie. Blair heeft Bush voortdurend aangespoord om zich sterk te maken voor een nieuw vre desplan dat voorziet in de vorming van een eigen staat voor de Palestij- nen en dat, zo is de bedoeling, op kor te termijn gepubliceerd wordt. Bush heeft zich hier tegenover Blair op vastgelegd. De vraag is of de Ame rikanen er ook echt werk van maken indien Israël de kont tegen de kribbe gooit. De gezamenlijke persconferen tie van Blair en Bush, vorige week in het Amerikaanse Camp David, beloof de weinig goeds. Op het moment dat Blair de Ameri kaanse president uitgebreid prees voor zijn 'commitment' aan een vre desplan dat voorziet in een eigen Pa lestijnse staat, keek Bush vanachter zijn spreekstoel de zaal in met een on gemakkelijke blik die verried dat hij graag zo snel mogelijk doorwilde naar een ander onderwerp. Jack Straw. Foto: Reuters bagdad/ap - De Iraakse staatstelevisie heeft gisteravond beelden van een la chende en geüniformeerde Saddam Hus sein in gezelschap van een aantal rege ringsfunctionarissen uitgezonden. Het geluid is onder de beelden vandaan ge haald en wederom is er geen enkele aan wijzing dat het recente opnames zijn die aantonen dat Saddam in goede gezond heid verkeert en niet is omgekomen bij de bombardementen op Bagdad. De afgelopen dagen zijn op de Iraakse te levisie verscheidene verklaringen uitge zonden die afkomstig zouden zijn van Saddam, maar deze werden telkens voor gedragen door een nieuwslezer of de mi nister van informatie. In een verklaring die gisteren door de Iraakse televisie werd uitgezonden zegt Saddam Hussein dat zijn lShd aan de winnende hand is in de strijd tegen de Amerikaans-Britse coalitiemacht. „Be strijd hen zodat Irak, het bastion van reli gie en principes, in veiligheid wordt ge bracht en ons land glorierijk uit deze cri sis komt", zo staat in de verklaring. „Be strijd hen. De overwinning is in aantocht, zo God het wil, hoewel we nog slechts een derde of minder van ons leger heb ben ingezet, terwijl $je misdadigers reeds alles wat ze hebben meegebracht hebben gebruikt." Sinds het begin van de oorlog op 20 maart is Saddam twee keer voor de tele visie verschenen om het volk toe te spre ken, een keer enkele uren nadat de eerste aanvallen op Bagdad waren uitgevoerd en nog een keer vier dagen later. Van de ze opnamen is niet duidelijk wanneer ze zijn gemaakt,. door onze correspondent Wierd Duk LANDSTUHL - Het was vroeg in de morgen, een heldere dag, toen het konvooi van sergeant eerste klas Bruce Cole (39) vorige week in Zuid-Irak in een hinderlaag liep. „We waren onderweg rich ting Bagdad toen we ineens werden beschoten", vertelt Cole in het Amerikaanse militaire hospitaal in het Duitse Land- stuhl, waar zijn wonden worden verzorgd. „Omdat de zon zo fel scheen, konden we niet zien waar de kogels vandaan kwa men. Ik hoorde alleen het ge fluit, zag de inslagen op onze voertuigen en begreep toen dat ik in de 'killing zone' lag." De Iraakse sluipschutters had den zich verschanst tussen de burgers die langs de weg de op mars van de Amerikaanse mili tairen gadesloegen. „Ze waren in burgerkleding. Een schandali ge manier om oorlog te voeren", vindt de kaalgeschoren marinier uit Beaumont, Texas. Cole had zijn magazijn pas halfleeg ge schoten, toen hij ineens een ste kende pijn voelde. „Borst, arm, schouder, ik wist niet waar ik geraakt was. We hadden van die dikke beschermingspakken te gen chemische wapens aan, en kogelvrije vesten. Pas toen in de mobiele ambulance de lagen kleding waren verwijderd, bleek dat ik door mijn rechterarm was geschoten." Het legerziekenhuis in Land- stuhl, in de Duitse deelstaat Hessen, is het grootste Ameri kaanse hospitaal buiten de VS. In elk conflict waarbij de VS zijn betrokken, speelt het een cen trale rol. Van het slagveld wor den de gewonden immers rechtstreeks hier naar toe over gevlogen. Cole is in gezelschap van sergeant Bill Hale (35) en eerste luitenant James Uwins (26), die zich beiden voortbewe gen in rolstoelen. De bleke ge zichten van de gewonde man nen staan strak en de verhalen die ze vertellen zijn, op een en kele kwinkslag na, ernstig. „Deze oorlog is onvergelijkbaar met de eerste Golfoorlog", zegt Hale, die er destijds ook bij was. „Toen werden we door de Koe- weiti's als bevrijders ingehaald. Nu weet je niet of een burger welwillend is of dat hij een mi nuut later een kalasjnikov op je richt." Hale en Uwins behoren tot een bevoorradingseenheid, het 2de bataljon van het 8ste mariniers regiment, die tijdens een rust pauze op 25 maart onder zwaar vijandelijk vuur kwam te liggen. Zij hadden voedsel, munitie en wapens geleverd aan een brug genhoofd, zuidelijk van de stad Nasiriya, en waren doodmoe. Hale: „We waren al vierentwin tig uur in touw, het had zwaar geregend, we hadden net die zware zandstorm achter de rug, het was donker en koud." De eenheid besloot het kamp op te slaan bij een verlaten tanksta tion. „Het leek een goede plek om een paar dagen te blijven en op krachten te komen." Net toen Hale en zijn commandant Uwins, met wie hij had staan praten, hun veldbedden wilden opmaken, sloegen de kogels en granaten in. „Ik hoorde gesis, zag een witte flits en zag naast mij een gat ter grootte van een baseball in een voertuig. Adre naline schoot door mij heen. Ik zond een paar van mijn mari niers erop uit om te kijken wat er aan de hand was." Toen volg de een explosie en vloog Hale acht meter de lucht in. Met rug letsel, een kapotte rechterknie en zenuwschade kwam de mari nier er nog relatief goed vanaf. „Mijn uitrusting heeft me ge red", denkt hij. De gevechten hielden anderhalf uur aan. Toen de rust was teruggekeerd bleven 31 Amerikanen gewond achter. Dat er onder hun maten geen doden vielen, noemen Hale en Uwins een wonder. Uwins is verbaasd over het felle verzet van de Irakezen: „In het zuiden waren er nog mensen die witte vlaggen uithingen en ons hartelijk begroetten. Maar verder naar het noorden moet je voortdurend honderd procent alert zijn. Er dreigt permanent gevaar en dat schept een enor me spanning." Dat Operatie Iraqi Freedom anders verloopt dan de strategen in Washington hadden verwacht, is deze mari niers duidelijk. Hale: „De slag om Nasiriya had een uur of zes moeten duren, maar wij waren al vijf dagen achtereen aan het vechten, 24 uur per dag." De kritiek dat de coalitie te weinig troepen zou hebben ingezet, de len zij niet. Bruce Cole: „Teveel soldaten op een te kleine ruimte kan ook een probleem worden." Ondanks de vele tegenslagen twijfelen de Amerikanen er niet aan dat Bagdad uiteindelijk zal worden ingenomen. „Natuurlijk winnen we", zegt Cole. „En lang zal dat niet meer duren, want onze troepen zijn gewoon te goed." Dat hij er niet bij zal zijn wan neer zijn kameraden de Iraakse hoofdstad binnentrekken, om schrijft de gehuwde Cole als 'mijn persoonlijke hel'. „Die jongens zijn als broers voor mij, het leger is mijn tweede familie. Ik word er ziek van als ik er aan denk hoe zij in de open lucht en in de kou moeten slapen, hoe zij weer onder vuur zullen komen te liggen en dat ik terug moet naar huis. Ik zou er alles voor over hebben om weer bij hun te kunnen zijn." ankara/ap - Turkije heeft giste ren ingestemd met het transport van voedsel, brandstof en medi cijnen over zijn grondgebied naar Irak voor Amerikaanse mi litairen. Aan wapentransporten wil de Turkse regering nog steeds niet meewerken. De be perkte Turkse knieval kwam na een bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Colin Powell aan Ankara. De Turkse regering stemde ook in met de evacuatie van gewon de militairen via Turkije en het toelaten van gevechtsvliegtuigen die in de problemen zijn ge raakt. Verder kwamen de VS en Turkije overeen een waarschu wingssysteem op te zetten om spanningen in Iraaks Koerdistan te voorkomen. Zodra de span ning oploopt, zullen Turkije en de VS contact met elkaar leggen. Het systeem moet voorkomen dat Turkije meer militairen naar No&'d-Irak stuurt. De VS vrezen dat er dan gevechten uitbreken tussen Turkse en Koerdische troepen. Powell was naar Aakara gereisd om meer medewerking van Tur kije te krijgen in de oorlog met Irak en de Turks-Amerikaanse betrekkingen te verbeteren. Tur kije heeft geweigerd Amerikaan se troepen toe te laten en dreig de eigen troepen naar Noord- Irak te sturen om te voorkomen dat de Iraakse Koerden naar Turkije vluchten of in Irak een onafhankelijk Koerdistan stich ten als het regime in Bagdad is gevallen. Powell en zijn Turkse collega Abdullah Gül benadrukten de samenwerking tussen Turkije en de VS en niet de wrijving. „Het bezoek van minister Powell heeft onze betrekkingen verste vigd", zei de Turkse minister. Powell noemde Turkije 'een bë- langrijk lid van de coalitie tegen Saddam Hussein'. die onderstreept dat het Ameri kaanse leger 'zijn helden niet achterlaat'. Gesuggereerd wordt dat Iraakse bewoners tips hadden gegeven over de verblijfplaats van Jessi. De ma riniers zouden voor een aflei dingsmanoeuvre hebben ge zorgd. Het is niet duidelijk wat er met haar is gebeurd vanaf het moment dat zij en veertien medesoldaten werden overval len. De Britse zender Sky News zond beelden uit van een Iraak se apotheker die zei dat hij werkte in het 'Saddam' zieken huis waar ze lag. Volgens hem was ze gewond aan haar be nen, maar verder gezond. Ze huilde elke dag dat ze naar huis wilde, naar haar familie, en hoopte op een redding door het Amerikaans leger, zei hij. In het ziekenhuis - en dat tege lijkertijd een soort militaire fa ciliteit was - zijn ook elf lijken gevonden. Het Centraal Com mando gaat er van uit dat som migen dode Amerikaanse sol daten zijn, maar kan dat nog niet bevestigen. Jessi is ernstig gewond en is afgelopen nacht in een legerhospitaal in Duits land gearriveerd. Ze zou bot breuken hebben opgelopen en schotwonden. Haar ouders wil len haar zo snel mogelijk zien. „Als het moet, lopen we naar haai- toe." De familie Lynch heeft drie kinderen en ook jongste dochter Brandi gaat in het leger. De verschrikkelijke beproeving van Jessi heeft Gre gory en Daedra niet op andere gedachten gebracht over een militaire loopbaan. Na terug keer in Palestine, wacht Jessica een enorm feest. Daama zal ze wel weer terug gaan naar het leger, verwacht haar moeder. „Ze geeft niet gauw op." door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Ze verschijnen hand in hand voor de came ra's die voor hun afgelegen huis op het Amerikaanse plat teland zijn opgesteld. Gregory Lynch senior heeft zijn blik naar beneden gericht, alsof hij moeite heeft met alle aan dacht. Hij praat zachtjes, maar af en toe breekt een lach door. In het binnenste van Daedra Lynch lijkt het te bor relen: „Het is zo opwindend. Een heel ander gevoel van adrenaline." Het wonder waarom ze hebben gebeden is geschied. Hun 19-jarige doch ter Jessica, sinds zondag 23 maart vermist in actie in Irak, is gered. Gregory: „Het is ge weldig. Ze is veilig in een zie kenhuis." Daedra: „Ik hou van haar. Ze werd zo gemist." De soldaat van de in Irak overvallen 507de Onder- houdscompagnie werd in de nacht van dinsdag op woens dag door Amerikaanse troe pen gered uit een ziekenhuis bij Nasiriya, waar ze gevangen werd gehouden. Op een giste ren door het Centrale Com mando beschikbaar gestelde video is in korrelig grijs-groen te zien hoe Jessi Lynch op een brancard naar een helikopter wordt gebracht. Ze is ernstig gewond, aldus de legerleiding. Een legerfoto toont een bleek gezicht, maar Jessi's ogen blikken open de lens in. „Het was een schok om haar ge zicht te zien", zegt broer Gre gory (21), zelf ook soldaat en twintig maanden geleden te gelijkertijd met Jessi in het le ger gegaan. De opgeluchte ouders Lynch hebben na een De ouders van Jessi zijn dolblij dat hun dochter gered is uit een Iraaks ziekenhuis. Gisteren toonden de Amerikanen beelden van de jonge soldate die naar Duitsland werd gevlogen. Foto's: Reuters/DPA dag wachten hun dochter ge sproken. „Haar stem kraakte en was laag. Ze klonk zwak en moe", zegt Greg junior tegen nieuwszender CNN. Het Icing verwachte telefoontje over het lot van Jessica - het is in de VS veel vroeger dan in Irak - komt om kwart over zes op dinsdagavond. Vader Gre gory zit op de veranda, hij heeft net wat gegeten en neemt de telefoon op. „Ik dacht dat het een slechte 1 aprilgrap was. Ik heb drie, vier keer gevraagd de naam te herhalen." Daama moet de hele buurt hem heb ben horen roepen en juichen, zegt hij. Het was een gekken huis, en iedereen was in een soort roes, vertelt Jessi's broer. Palestine, het dorp in het noor den van de staat West Virginia waar Jessica vandaan komt, en het nabijgelegen Elizabeth gaan uit hun dak als het nieuws be kend wordt. Vrienden en be kenden stromen naar het huis van de familie Lynch. Vracht wagens toeteren. Iedereen in de kleine, hechte gemeenschap heeft verschrikkelijk meege leefd. Gele strikken sieren hek ken, huizen en verkeersborden. Overal hangen borden met Jes si's naam. Eigenlijk deelt heel Amerika in de vreugde, snak kend naar een beetje goed nieuws uit Irak. Vader Lynch zegt dat geloof en hoop het gezin overeind heb ben gehouden. „Als je ophoudt met bidden, is er geen hoop meer." Hij is vol lof over de reddingsoperatie. „Je hebt een dappere groep mensen nodig om met gevaar voor eigen le ven iemand te redden. We wis ten niet eens dat ze krijgsge vangen was, dat heeft ons erg aangegrepen." Jessica was niet bij de vijf krijgsgevangenen, waarvan op die dramatische zondag videobeelden zijn ver spreid. Correspondenten ter plekke melden dat de reddingsactie een minuut of tien, twaalf heeft geduurd, en de operatie dagen lang was voorbereid na infor matie van de CIA. Er waren speciale eenheden van de ma riniers, marine, land- en lucht macht bij betrokken, aldus een zichtbaar trotse woordvoerder van het Centrale Commando

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7