Vogelpest kost Staat nu NoorweSen laat mullah Krekar vrij al tientallen miljoenen BINNEN- BUITENLAND Levenslang: zitten zonder uitzicht op een toekomst Nederlandse man blijkt geen SARS te hebben [A Familie Erkel vraagt Rusland om aandacht iaanslag Filipijnen - Een bomaanslag in üpijnse stad Davao heeft ;en aan zeker zestien men- iet leven gekost. Veertig [ren raakten gewond, zo iden plaatselijke autoritei- pe aanslag is nog niet op- I. Een maand geleden ging mi af op het vliegveld van Daarbij kwamen 21 ;en om het leven. De auto- in houden het Moro Isla- :h Bevrijdingsfront daar- verantwoordelijk. De orga- fie heeft de aanslag van gis- veroordeeld. fier arrestaties moord Djindjic iado - De Servische politie [zes mensen gearresteerd ferdenking van betrokken- jbij de moord op premier üjic. Dat heeft zij gisteren mdgemaakt. In totaal zitten ipriijj'n 2000 mensen vast in and met de moord, vorige pd. De zes arrestanten zijn (i van de Zemun-bende, die i 3htwoordelijk wordt gehou- jroor het beramen van de De politie arresteerde in ook oud-televisiechef lovic, een vroegere bond- it van de Joegoslavische resident Milosevic. ferenvriend jkt oplichter :hen - De voormalige di van een Duitse organi- 'voor het welzijn van die- veroordeeld tot twaalf [evangenisstraf. De recht - in München bevond hem :en schuldig aan verduiste- ]van 26 miljoen euro. De frige Duitser, van 1994 tot I directeur van de organisa- 10.000 leden), werd in in een van zijn restaurants iailand gearresteerd op jenking van belastingont- Üng. Uit onderzoek bleek (lij een spookfirma in Zwit- Ind had, waar hij geld van bteurs naar toe sluisde. ekebeen campagne mc ion - Een erg gelukkige fiezingscampagne is het r de Paragayuaanse presi- tskandidaat Julio Cesar [co nog niet geweest. Werd irige week per ongeluk een lijfwacht beschoten, ren brak de op krukken lo de kandidaat voor de linkse A zijn been. De exacte toe- jht van het ongelukje is niet lelijk. Een woordvoerder zei Franco hoopt zijn campag- nel te hervatten. iden bij inval in lestijns kamp A-stad - Bij een inval van Israëlische leger in een Pa- nns vluchtelingenkamp zijn llopen nacht vier doden en 6r zeven gewonden geval let leger viel het kamp in feazastrook binnen met on- :r 25 tanks en een aantal lozers. Toen militante Pa- jnen het vuur openden op iten werden de Palestijnse itters vanuit helikopters be lten. Volgens Israël was de kl bedoeld om extremisten te houden en gebouwen te jen van waaruit het leger js beschoten wordt. pgraving live i internet Acht - De opgraving van een Reins schip in Leidsche Rijn inds gisteren rechtstreeks te ten op internet. De website iv.romeinsschip.nl is onder- 1 van Archeos, een archeolo- iite voor het onderwijs, ge- akt door de Stichting voor Nederlandse Archeologie. I op te graven wrak werd in |7 aangetroffen. (element' hiet tekort Ir - De Dierenbescherming !ft gisteren drie ezels en twee ten in beslag genomen bij de lopvang in het Drentse Eext. gens een inspecteur waren dieren sterk vermagerd. Te- l de beheerder van het Eze lent, dat sinds 1996 afge- ikte ezeltjes aan een goed te- Is probeert te helpen, is pro- -verbaal opgemaakt. CP: Leger moet iwaking doen ISDEN - De politievakorgani- __je ACP wil dat niet de politie lar het leger ambassades, isulaten en andere strategi- le gebouwen voortaan bevei- De huidige inzet gaat ten ite van andere politietaken, |us voorzitter Vogel gisteren. Ivoorman van de politievak- nd meent dat de marechaus- J en het leger de extra beveili- jgvan gebouwen in verband de oorlog in Irak taak uit eend op zich kunnen ne- n. Volgens het ministerie p binnenlandse zaken moet donderdag 3 april 2003 ;e L8 den haag - De uitbraak van klas sieke vogelpest in Nederland kost de overheid nu al tussen de 60 en 80 miljoen euro. Dat bedrag is de staat kwijt aan ruimingen en op koopregelingen. De werkelijke kosten zijn nog hoger, maar de Europese Commissie in Brussel betaalt de helft van de ruimings- kosten. Dat heeft minister Veer man van landbouw gisteren in de Tweede Kamer gezegd. Ook de pluimveesector zelf moet diep in de buidel tasten. De pluimveehouders zijn vol gens afspraken verplicht 11,5 miljoen euro bij te dragen aan de aanpak van de vogelpest. De sector wordt nog harder getrof fen, omdat minister Veerman geen kans ziet om oplegfokhen- nen in overvolle hokken buiten de besmette gebieden op te ko pen. Die hennen worden opge fokt voor de leg. Normaal gaan ze naar legbedrij- ven, die voor de jonge kippen flink geld neertellen. Ze kunnen nu alleen naar de slachterij, maar dat levert amper geld op. Omdat het nu 'slechts' om eco nomische schade gaat -de kip pen kunnen immers wel voor de slacht worden afgevoerd - en er dus volgens het ministerie geen welzijnsprobleem hoeft te ont staan, komen de opfokkers niet in aanmerking voor een vergoe- ding. De pluimveesector en de Twee de Kamer staan achter de plan nen van het ministerie om nog eens 130 bedrijven in de Gelder se Vallei preventief te ruimen. De maatregel is genomen om dat het aantal besmettingen blijft toenemen. Het ministerie heeft de Vallei nu definitief op gegeven. Gisteren zijn ruimings- ploegen begonnen met het af maken van de circa 2 miljoen resterende dieren. De Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders (NOP) is ge schokt, maar steunt de plannen wel. „We moeten de rest van Nederland beschermen", zegt voorzitter Wolleswinkel. De po litieke partijen zeggen dat 'er niets anders rest' dan de Vallei geheel te ruimen. Bij een aantal dode wilde vogels in het gebied is het pestvirus ook aangetrof fen, maar het is nog onduidelijk of dat dezelfde variant is als het virus dat de vogelpest bij kippen veroorzaakt. De Algemene Inspectie Dienst (AID) heeft gisteren een speciale telefoonlijn (0800-2233322) ge opend, waarop eigenaren van hobbydieren in de ruimingsge- bieden hun pluimvee verplicht moeten opgeven. De AID gaat in eerste instantie uit van de be reidwilligheid van de mensen zelf, omdat het onmogelijk is om alle huishoudens in de Gel derse Vallei, de Betuwe en het land van Maas en Waal af te lo pen. Maar ook mensen die 'illegaal hobbypluimvee' zien lopen, kunnen dat via het nummer melden. De AID controleert dan eerst of de dieren inderdaad niet zijn aangegeven. „De eigenaar krijgt een brief als dat niet zo is. Geeft hij zijn hobbykippen dan nog niet op, dan ruimen we ze en volgt er een boete", aldus een woordvoerder van de AID. Ook via de website van het mi nisterie kan pluimvee worden aangemeld. door onze correspondent Windy Kester Oslo - De omstreden mullah Krekar is gisteren in Oslo op vrije voeten gesteld. De rechtbank ziet geen reden om de Iraakse Koerd langer vast te houden op grond van de 'terrorismeparagraaf in de wet. De mullah werd twee weken geleden in zijn woning in Oslo gearresteerd. Noorwegen ver denkt Krekar onder meer van terroristische activi teiten. Die verdenking is mede gebaseerd op uitspraken die Krekar deed in het televisieprogramma Net werk. De Noorse rechtbank die in maart besloot om hem in ieder geval voor vier weken vast te houden, meende dat Krekar dreigde met terroris me toen hij op televisie de begrippen 'jihad' en 'zelfmoordaanslagen' gebruikte. Een hogere rechtbank vindt nu echter dat de uitspraken, in de context van het gehele interview, niet bedreigend zijn. De Noorse televisie heeft alleen de omstreden ge deelten uit het interview uitgezonden. „De mon tage die in het Noorse nieuws gebruikt is, geeft de verkeerde indruk", concludeert de rechtbank nu. Tegelijkertijd klinkt er de kritiek dat de lagere rechtbank alleen de geredigeerde versie heeft be keken alvorens een uitspraak te doen. Wat nu met de mullah gaat gebeuren is onduide lijk. Het onderzoek naar Krekars andere mogelijke wetsovertredingen loopt nog steeds. De Noren verdenken hem ook van ontvoering en het door sluizen van geld naar zijn organisatie Ansar al-Is- lam, die op de terreurlijst van de Verenigde Staten staat. De VS namen deze week een kamp van Ans ar al-Islam in, waar volgens Washington chemi sche wapens werden geproduceerd. Ook heeft Noorwegen hem zijn vluchtelingensta tus en paspoort afgepakt, omdat hij na zijn vlucht uit Irak in 1991 nog enkele keren naar zijn vader land is teruggekeerd als leider van Ansar al-Islam. Krekar zou eigenlijk worden uitgezet worden naar Noord-Irak, maar dit is in verband met de oorlog in Irak onmogelijk. Er ligt ook nog een uitleveringsverzoek van Jorda nië. Dit land beschuldigt de mullah van heroïne smokkel, maar het bewijs hiervoor werd eerder door Nederland al te mager bevonden. Krekar heeft zelf aangegeven dat hij terug wil naar Neder land als Noorwegen hem niet meer wil hebben. Hij werd in september tijdens een tussenlanding op Schiphol aangehouden. Zijn Nederlandse advocaten wachten nog op een uitspraak van de rechtbank in Amsterdam over het beroep tegen de afwijzing van zijn asielaan vraag op Schiphol. Deze aanvraag werd in januari tijdens de uitzetting van Krekar naar Noorwegen binnen vijftien minuten afgewezen. Als de Amsterdamse rechtbank de beschikking vernietigt, begint zijn asielprocedure opnieuw. De IND heeft Krekar echter al laten weten dat hij in Nederland ook als een bedreiging voor de veilig heid en voor de internationale relaties gezien wordt, en dus niet welkom is. politie zelf aangeven wan- «r er te weinig mensen zijn. Cornavirus mogelijk veroorzaker Kapers Cubaans veer willen naar Verenigde Staten havana/ap - De Cubaanse auto riteiten proberen via onderhan delingen een eind te maken aan de kaping van een veerpont voor de kust bij Havana. De ka pers dreigen opvarenden over boord te gooien als zij niet tot de VS worden toegelaten. De Cubaanse veerboot, die de verbinding tussen de hoofdstad en twee plaatsen aan de overzij de van de Baai van Havana on derhoudt, werd gistermorgen gekaapt door een groep gewa pende mannen. Het veer vaart zo'n 100 kilometer voor de kust van de Amerikaanse staat Flori da in internationale wateren. De Amerikaanse FBI en de kust wacht houden toezicht. De Cu baanse regering heeft duidelijk gemaakt de kaping zelf te willen beëindigen, op een manier die de levens van de opvarenden het minst in gevaar brengt. De Amerikaanse kustwacht heeft Cuba assistentie aangeboden. Het is al de derde keer binnen een maand dat Cubanen een kaping plegen om in de VS te worden toegelaten. Dinsdag nog kaapte een man met nep-hand- granaten een Cubaans vliegtuig, dat hij dwong naar Key West in Florida te vliegen. Daar gaf hij zich over. moskou-den haag - Familieleden van de vorig jaar ontvoerde Artsen zonder Grenzen-medewerker Arjan Erkel hebben gisteren in Moskou en in Den Haag bij de Russische autoriteiten gevraagd om zijn vrijla ting. In Moskou (foto links) riepen Arjans vader Dick en zijn broer de regering op er alies aan te doen om de vrijlating te bewerkstelligen. Ze overhandigden bijna 340.000 handtekeningen die Artsen zonder Grenzen (AzG) heeft verzameld. In Den Haag (foto rechts) overhandig de zus Roos een twaalf meter lang spandoek aan de plaatsvervangend ambassadeur. Arjan Erkel werd in augustus vorig jaar ontvoerd in de Russische deelrepubliek Dagestan. Sindsdien is niets meer van hem vernomen. Ongeveer zeventig mensen verzamelden zich gisteren in Moskou voor het Russische parlement. Dick Erkel, Rafael Vilasanjuan van AzG en Nina Davidovitsj, die begin januari vrijkwam na een ont voering van 168 dagen, spraken hen daartoe. Daarna stak de groep het Rode Plein over naar de presidentiële administratie. Daar leverden Arjans vader en broer en enkele medewerkers van AzG tassen en do zen met de honderdduizenden handtekeningen af. De sympathisan ten droegen een T-shirt met het portret van Erkel, en in het Russisch de tekst 'Bevrijd Arjan'. Ze lieten 233 witte ballonnen op met de tekst 'Arjan moet vrij', omdat hij gisteren 233 dagen wordt vermist. Vader Erkel zei dat de familie al het vertrouwen heeft op een goede afloop. „Er is geen teken van leven, maar ook geen teken van dood." Hij sprak zijn dank uit voor de duizenden steunbetuigingen. Bij de Russische ambassade in Den Haag waren ruim honderd mensen. Ze lieten even eens ballonnen op. Op het spandoek dat zus Roos overhandigde, staan duizenden namen van mensen die de petitie steunen. Ook bood zij een van de 10.000 kindertekeningen aan die speciaal voor Arjans ver jaardag in maart zijn gemaakt. Foto's: AP/Michaïl Metzei en GPD/Phil Nijhuis door Henk van Gelder en Paul Bolwerk niimegen - Tot aan je dood ach ter de tralies. Het is gekmakend, deprimerend en leidt soms tot zelfmoordgedachten. „Voor le venslang gestraften is het leven uitzichtloos", zegt advocaat Wim Anker. „Een leven zonder zin, zonder een venster op de toe komst." De begeleiding van levenslang gestraften in Nederland is vol gens Anker matig gesteld. „Het is een onderontwikkeld terrein." De bekende Friese strafpleiter mist een eenduidig en goed doordacht rijksbeleid voor deze volgens hem 'groeiende popula tie onder de gedetineerden'. Het ministerie van justitie weer spreekt het gebrek aan kennis en begeleiding op dit terrein. Zelf heeft Anker een vijftigtal veroordeelden met celstraffen van vijftien jaar en langer onder zijn'hoede. Onder hen drie mensen met levenslang. Anker staat dergelijke cliënten niet al leen bij in de rechtszaal. Ook na de veroordelingen begeleidt de advocaat, die samen met zijn broer Hans een bloeiende prak tijk heeft, deze mensen nog ja renlang. Vaak is dat tot het einde van hun gevangenisstraf, zoals Ferdi E., de ontvoerder en moorde naar van Gerrit-Jan Heijn, die na dertien jaar en drie maanden gevangenis vorig jaar weer vrij kwam. In voorkomende geval len reikt de begeleiding van de gebroeders Anker tot aan het graf. In het geval van de Utrechtse seriemoordenaar Hans van Z. regelde Anker bij voorbeeld de uitvaart van zijn cliënt. Mocht Volkert van der G. voor het plegen van de moord op Pim Fortuyn van de Amster damse rechtbank levenslang krijgen, dan wacht hem een ui terst eenzaam bestaan. Anker: „Ik bezocht eens op één dag zes Advocaat Wim Anker. Foto: GPD mensen zonder horizon: drie le venslang gestraften en drie lang gestraften met tbs. Na afloop vroeg mijn chauffeur aan mij: Wat is er met jou gebeurd?' Ik zag er totaal uitgewoond uit. Ontmoetingen met deze men sen zijn zó vermoeiend. Er is geen ruimte voor een kwinkslag, een mop of blijdschap. Elk ge sprek staat in het teken van de leegte van het bestaan, de som berte en het pijnlijke verleden. Voor de toekomst is geen plaats." Levenslange gevangenisstraf wordt steeds vaker opgelegd. De afgelopen vijf jaar kregen zeven tien verdachten deze zwaarste sanctie die ons land kent opge legd, van wie vijf vorig jaar. Tus sen 1960 en 1997 betrof het zes mensen. Gedurende de eerste drie maanden van 2003 zijn twee mensen, Louis H. en Lucy de B. (als enige vrouw), wegens levensdelicten tot levenslang veroordeeld. Elf mensen zitten op dit moment in Nederland een onherroepelijk levenslange gevangenisstraf uit. Tien tot le venslang veroordeelden wach ten nog op behandeling van hun hoger beroep. Er zijn nog steeds veel mensen die denken dat levenslange ge vangenisstraf in de praktijk 'slechts' neerkomt op twintig tot vijfentwintig jaar, maar dat is een fabel. Levenslang is letterlijk levenslang, tenzij je - na een verzoek daartoe - gratie krijgt. Slechts twee maal na de Tweede Wereldoorlog werd gratie aan een levenslang gestrafte ver leend: in de jaren negentig aan Hans van Z. en in de jaren vijftig aan dokter O., een arts die zijn vrouw en een medegevangene vergifigde. Puur juridisch gezien is, aldus Anker, levenslang een 'bijna- doodverklaring' (poena proxima morti). Geen doodstraf, maar een levenseinde in de gevange nis. „Omringd door mensen die streepjes op de celdeur zetten en zo de dagen naar hun vrij heid aftellen. Dat is voor levens lang gestraften een gekmaken de, deprimerende en soms suï cidaal makende gedachte", al dus Anker. De dag doorkomen is veelal een groot probleem. „Opstaan heeft ook eigenlijk geen zin." Meestal zie je ook dat het aantal bezoekers in dergelij ke gevallen steeds kleiner wordt, totdat soms zelfs de laatste be zoeker afhaakt. Anker: „Een cli ënt van mij is dolblij dat hij af en toe een hondje op bezoek krijgt. Ook naar mijn komst kijkt hij nijmegen-genève/anp-dpa - De vermeende SARS-patiënt in het Academisch Ziekenhuis Nijme gen (AZN) is gisteravond naar huis gestuurd. De man bleek een gewone en behandelbare luchtweginfectie te hebben. De patiënt lag vanaf maandag in een geïsoleerde kamer in het ziekenhuis. Dat heeft een woordvoerder van het AZN van daag gezegd. De man is tot nu toe de enige patiënt die in een Nederlands ziekenhuis heeft gelegen op grond van een mogelijke be smetting met de dodelijke long ziekte. De patiënt meldde zich bij het AZN met griepachtige klachten. Omdat hij recent ook in het Verre Oosten was, beslo ten de artsen om hem op te ne men en te isoleren. Het aantal bekende gevallen van de besmettelijke longontsteking is gisteren sterk gestegen. Dat komt vooral doordat China een veel hoger aantal zieken heeft onthuld dan tot nu toe bekend was. Wereldwijd heeft de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) in Genève tot woensdag avond 2223 gevallen en 78 do den geregistreerd. Buiten Hong Kong en Guangdong is het virus in China in nog vier provincies aangetrof fen. Volgens gegevens van de Geen hosties meer in kerken Hong Kong Priesters in Hong Kong mo gen wegens het gevaar van besmetting met SARS geen hosties meer op de tong van de gelovigen leggen. Wijn mag er tijdens de mis ook niet meer worden geschon ken. Priesters en kerkgangers moeten voortaan tijdens de mis en bij het biechten een mondkapje voor. De rooms- katholieke kerk heeft de maatregelen genomen, nadat in Hong Kong ai zeker zes tien mensen aan de longziek te zijn overleden. WHO zijn in het land 1190 pa tiënten en 46 sterfgevallen be vestigd. Inmiddels heeft de rege ring in Peking de WHO toestem ming gegeven een team van deskundigen naar Guangdong te sturen. De organisatie ver moedt dat daar de oorsprong ligt van de epidemie, omdat in Guangdong al in november 2002 de eerste gevallen van SARS zijn geconstateerd. Wegens de levensgevaarlijke ziekte heeft de WHO voor het eerst in haar geschiedenis een reiswaarschuwing uitgegeven voor een regio waar geen oorlog is. De organisatie raadt het rei zen naar de Zuid-Chinese pro vincie en het aangrenzende Hong Kong af. Daar zijn de meeste gevallen van SARS ge constateerd. De waarschuwing geldt niet voor andere bestem mingen in Azië, zoals Peking, Hanoi en Bangkok. De WHO gaat ervan uit dat de ziekte in Vietnam onder controle is. Ook in Singapore en Canada zou men erin geslaagd zijn nieuwe besmettingen te voorkomen. Toch heeft de SARS-golf'wereld wijd zijn hoogtepunt nog niet bereikt, meent de VN-organisa- tie. Het zou kunnen dat het vi rus zich niet alleen via direct contact van mens tot mens ver spreidt. „Het heeft iets met de omgeving te maken, maar we weten niet wat", zei WHO- woordvoerder Heymann. Zo zou verspreiding via waterlei dingen of riolen, maar ook via de lucht mogelijk zijn, mits het gaat om kleine afstanden. Dat valt volgens Heymann af te lei den uit de besmetting van een hele fiat in Hong Kong. In Europa is tot nu toe niet aan getoond dat mensen aan SARS zijn overleden. Een patiënt in het Duitse Hemer is volgens zijn artsen 'klinisch gezond', al moet hij misschien nog weken geïso leerd blijven. Het ziekteverloop van de 72-jarige man heeft aan getoond dat een SARS-patiënt de ziekte goed te boven kan ko men met een bij infectiever schijnselen gebruikelijke behan deling. Dat zei de longarts Hans-Nikol Macha, het hoofd van de afdeling longziekten van het ziekenhuis. nPE3Hfl£HT nVTHH nmncn QrMTE OCBOBOflHTb flPbüHft. GRAPHIC NEWS/GPD/ANP Bron: WHO.AFP nPt3HflÉHT nïlWH, nOMOrMTE OCBOBOnWTb APbBHfi! een millimeter SLACHTOFFERS Chinese provincie Guandong mogelijke bron van besmetting Een coronavirus - waarschijnlijk van een type dat nog nooit bij mensen isaangetroffen - is wellicht schuldig aan de uitbraak van het Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS). Vijftien procent van de gevallen van'gewone' verkoudheid wordt veroorzaakt door een Coronavirus. D doden S3 verdachte gevallen Membraan van glycoproteïne Peplomeren: Lijken onder microscoop op de corona van de zon, vandaar naam virus Gen: Ribonucleïnezuur (RNA) bevat genetische code van virus Symptomen van SARS: Hoge koorts (meer dan 38 graden C), gecombineerd met droge hoest, ademnood of ademhalingsmoelijkheden. In 10 tot 20 procent van de gevallen moeten patiënten zuurstof toegediend krijgen. SARS heeft volgens de Wereld Gezondheids Organisatie (WHO) een sterftegraad van 4 procent.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5