New York City, stad in oorlog GESPREK VAN DE DAG Belevingsconcept maakt van uitvaart toneelstuk Nederlandse toerist denkt nauwelijks aan milieu DAGELIJKS LEVEN Nederlanders die in ei gen land op vakantie gaan hechten veel waarde aan een mooi landschap. Zij willen genieten van de natuur met veel rust en ruimte. Voor het milieu zelf voelt de recreant zich echter weinig verant woordelijk. Dat blijkt uit onderzoek van koepel organisatie Toerisme Recreatie Nederland (TRN) onder ruim dui zend personen. „Het is opvallend hoe weinig de mensen be reid zijn hun vakantie gedrag aan te passen voor behoud van die mooie natuur waarvan ze genieten", aldus TRN-onderzoekster J. Nieuwhof dinsdag tij dens een symposium van de koepelorganisa tie over duurzaam toe risme. Nieuwhof wijst erop dat recreanten in een bun galowhuisje bijvoor beeld-wel hun afval scheiden als ze dat di rect bij het vakantie huisje kunnen doen. „Maar zodra ze hon derd meter moeten lo pen met hun afval is dat alweer teveel gevraagd." Bijna de helft van de ondervraagden vindt het vooral erg hinderlijk als zij zwerfafval tijdens de vakantie tegenko men. Geluidsoverlast is met 11 procent de tweede grootste bron van ergernis. Bijna 40 procent denkt zelf in beperkte mate mee te werken aan mi lieuvervuiling tijdens de vakantie. Meer dan de helft van de mensen zegt dat vooral anderen in behoorlijke tot sterke mate bijdragen aan de vervuiling van de na tuur en omgeving. Zo is ruim 80 procent van mening dat zwerfvuil door anderen wordt veroorzaakt. Bijna twee derde van de onder vraagden is ook niet be reid om zijn vakantiege drag aan te passen om wille van het milieu. „De meeste mensen ge ven als verklaring daar voor dat ze al voldoen de rekening houden met het milieu en vin den dat vooral anderen het eens moeten doen", stelde Nieuwhof vast. Bij het regelen van hun vakantie noemt 56 pro cent van de mensen als belangrijkste milieu vraagstuk dat er geen zwerfafval op de plaats van bestemming ligt. Dat in de hotels en an dere accommodaties het afval gescheiden wordt ingezameld en dat de omgeving schoon en netjes is. Dat is een stuk minder dan een aantal jaar geleden. Uit een vergelijkbaar onderzoek in 1996 bleek dat toen 67 procent van de vakantiegangers der gelijke milieueisen stel den aan een binnen landse reis. Uitvaarten worden steeds diverser. De mogelijkheden lijken onuitgeput, want zelfgemaakte lijkwaden, begrafenisclowns en steelbands zijn al geen uitzondering meer. Er is alweer een nieuwe tendens in de uitvaartbranche: het belevings concept. Voorbeeld: Opa was in zijn leven een verwoed visser. Als hij overlijdt, wordt naast het crematorium een vijver aangelegd. Bij de vijver zit een pop, de overleden visser voorstellend. Hij heeft een hengel in de hand. Op een bordje naast de pop staat echter: visseizoen gesloten. Dit is geen macabere grap, maar een voorbeeld van een belevingsconcept bij een uit vaart. Zoals ook de organisatie van een basketbalwedstrijd op het veldje naast het crematorium. Dat de overledene een fanatiek basketbalspelers was, ligt hier voor de hand. Volgens Live Expressions is er in navolging van Amerika ook in Nederland steeds meer behoefte aan een uitvaart een ex tra dimensie te geven. De standaard begrafenis met toespra ken, koffie en muziek heeft z'n langste tijd gehad. Veel na bestaanden hebben na zo'n voorgekauwd afscheid steeds vaker het gevoel dat ze iets hebben nagelaten, meent Ton Plekkenpol van Live Expressions. Plekkenpol heeft de be schikking over achttien medewerkers, die ook actief zijn in trainingen en cursussen in het bedrijvencircuit. Hij kent de problematiek uit zijn eigen leven. Want nadat zijn opa op de 'gewone' manier was begraven, begon na enige tijd er iets bij hem te knagen. „We hadden het mooier en gewetensvoller moeten doen. Een paar van onze acteurs hadden zich als huzaar kunnen verkleden. Ze hadden bij voorbeeld ook nog op een bazuin kunnen blazen. We had den dan iets wezenlijks toegevoegd. Toen ook een vriend van mij, een programmamaker, op de conventionele ma nier ter aarde was besteld, had ik later weer iets van: Had ik maar. Ja, wat had ik maar? Ik had er bijvoorbeeld voor kun nen zorgen dat tijdens de uitvaart zijn laatste programma te horen was geweest. Op die manier had ik hem beter kunnen herdenken." De mens is volgens de theorie van Plekkenpol de regisseur van zijn eigen leven en dit doortrekkend naar de uitvaart blijft de overledene ook bij het laatste afscheid de regie in handen houden. Plekkenpol trekt die vergelijking door en komt tot de conclusie dat de uitvaart een 'toneelstuk' is, de spelers van Live Expressions de acteurs zijn en de begrafe- nisgasten als publiek fungeren. Een goed decor en een juiste sound zijn onontbeerlijk, terwijl goede attributen bijdragen de sfeer tijdens de uitvaart meer diepte te geven. Het 'toneelstukje' kan door de overledene zelf van te voren worden geregeld. De nabestaanden kunnen daarnaast als hommage besluiten ook het een en ander op touw te zettf „Het gaat maar om één ding: dat het integer gebeurt. Je moet er toch niet aan denken dat types als Emile Ratelbar hun tsjakka-gevoel op nabestaanden loslaten.L Voor Rob Yntema van de Gooise Uitvaartverzorging is hetjj idee van Live Expressions niet meer dan voortborduren ofe de reeds bestaande teneur de hobby's en de gevoelens var^ de overledenen een plaats tijdens de uitvaart te geven. Helj leven koppelen aan het afscheid noemt Yntema dat. „Het L komt al vaak voor dat er een koor waarin de overleden zoi^ optreedt. Maar om de gasten tijdens de uitvaart te laten ba, ketballen gaat me een beetje te ver. Ik zou - als een dergelij ke situatie zich bij ons zou voordoen - voorstellen het bas-> ketbalteam de kist te laten dragen. De spelers kunnen toch, voor of na de uitvaart op hun eigen veld een herdenkings-l, wedstrijd organiseren. Ik vind namelijk dat je de andere g ten niet moet dwingen iets te laten doen waar ze zich mis schien onbehaaglijk bij voelen." Irene Nieuwenhuijse Informatie bij Live Expressions 020-6846855 MENSELIJK De eerste TRAUMAHELIKOPTER VOOR DIEREN in Nederland is dins dag in Amsterdam in gebruik geno men. De helikopter dient om snel eerste hulp te verlenen aan gewonde dieren maar ook om autosnelwegen snel vrij te kunnen maken van bees ten in nood. De voorzitter van de Stichting Centrale Dierenambulan ce Amsterdam, F. Veldman, kiest echter niet zo snel meer de datum 1 april voor ingebruiknames:Ik heb honderd keer moeten uitleggen dat het echt niet gaat om een grap. Aan dit project heb ik twee jaar gewerkt en nu is de financiering rond en zijn de vereiste vergunningen binnen." Een helikopterbedrijf uit Lelystad biedt financiële ondersteuning door de wentelwieken en het personeel beschikbaar te stellen. De hulp wordt geboden in het kader van het 25-jarig bestaan van de Stichting Dierenambulance Amsterdam. Verse jus d'orange bij het ontbijt, een stukje luxe vis of vlees bij het diner, glaasje wijn erbij en een mini bar op de kamer. Hotelgasten kijken van dit soort zaken bepaald niet op, maar de meeste ZIEKENHUISPATI ËNTEN kennen zulke extraatjes niet. Het Haagse Bronovo Zieken huis denkt dat zieken er wel behoef te aan hebben en biedt tegen beta ling verwennerijen aan. Het duurste en uitgebreidste pakket is speciaal toegesneden op zakenlieden en di plomaten uit Den Haag die tijdens hun ziekenhuisopname willen door werken. Het zogenoemde ROYAL CLASS-PAKKET omvat, behalve lekker eten en drinken, servies, een ochtendjas, toiletartikelen en com municatiemiddelen als telefoon, fax en laptop met internet. Aan deze combinatie hangt een prijskaartje van 275 euro per dag. Daar komen de kosten van de zorg nog bij. De patiënten mogen trouwens alleen blijven doorwerken als de artsen dat goedvinden. Een Australische vrouw heeft er in drie weken tijd meer dan een kwart miljoen Australische dollar (zo'n 140.000 euro) doorheen gejaagd, terwijl dat geld eigenlijk niet van haarwas, maar door een FOUTJE naar haar BANKREKENING was overgemaakt. Het geld dat een advo catenkantoor per ongeluk op haar rekening had gestort, ging op aan drugs, gokken en openstaande reke ningen van haarzelf en vrienden. De 30-jarige Jodie Parchomenko vertel de de politie dat ze 'een beetje op gewonden' raakte toen ze het geld ontdekte. De moeder van vier kinde ren heeft inmiddels schuld bekend voor de rechter. De straf moet nog bepaald worden. Geen stad in Amerika die zo'n grote aantrek kingskracht uitoefent op terroristen als het dichtbevolkte New York. Eén blik op het ga pende gat in Lower Manhattan, het financiële district van deze miljoenenstad, vertelt meer dan duizend woorden. Tot 11 september 2001 legden toeristen daar het hoofd in de nek om te speuren naar het dak van New York. Nu heerst hier de immense leegte van Ground Zero. Volgens George W. Bush liggen op deze geschonden locatie de wortels van zijn oorlog tegen het regime van Saddam Hussein. Piotr Kuprel is het vleesgeworden bewijs voor de stelling dat de een zijn dood de an der zijn brood betekent. Met een bouwhelm op het hoofd lurkt hij - uitkijkend over Ground Zero - aan een sigaret. „Het is goed in Amerika. Ik heb hier voor tien jaar werk, man", grijnst hij, wijzend op de kale vlakte waar ooit gebouw nummer 7 van het ver woeste WTC-complex stond. Kuprel aan schouwde op '11 september' met eigen ogen hoe het eerste vliegtuig doel trof. „Bang? Nee, bang ben ik niet. Als het ge beurt, dan gebeurt het", zegt hij droogjes. In de logica van de Amerikaanse regering is de mars op Bagdad onlosmakelijk verbon den met het grote trauma van de stad New York. Voor ruim tweederde van het overwe gend conservatieve Amerika is het betoog van president Bush een geloofwaardige op telsom van feiten en aannaities. Sterker, Bush' aanhangers leggen zijn woorden ('hard toeslaan voordat de vijand andermaal kan toeslaan') uit als een teken van gezond verstand. Als er één stad is in de VS waar diezelfde opvatting als het Ware tastbaar zou moeten zijn tussen de stoeptegels, dan is het wel New York City, zou men denken. Immers, wat nu een pijnlijke, holle kies is in Lower Manhattan, was ooit een wervelend complex van enorme gebouwen, waar op een zonnige ochtend in september onver wachts bijna drieduizend mensen de dood vonden. Die massamoord schreeuwt om vergelding. Maar nee, New York twijfelt aan de logica van Bush. Frank Lombardi staat met zijn racefiets in de hand voor de lege plek die ooit de skyline van New York vorm gaf. „De president heeft mij er niet van kunnen overtuigen dat er een verband bestaat tussen 11 september en Irak", zegt hij. Ook Newyorkers als accoun tant Donny Chan, die expliciet hun steun betuigen aan de buitenlandpolitiek van Bush en de Amerikaans-Britse invasie van Irak, vinden de link die de president legt tussen Saddam en 11 september gekun steld. „Ik zie het verband niet", verzekert Chan.„Al-Qaeda heeft geen land. Hun doe len zijn andere dan die van Saddam Hus sein." Ondanks het schrijnende litteken in Lower Manhattan manifesteert New York zich samen met San Francisco als het voor naamste brandpunt van de binnenlandse protestbeweging tegen de oprlog in Irak. De nabestaanden van 11 september zijn al even verdeeld over de noodzaak van oorlog als de bevolking van het land zelf. Een groep nabestaanden die zich heeft verenigd onder John Wanders i-A Te/v WAT UUUftT tAAir;.,. W£ NC/o MAAFl^eeN Ft£& pvij N De vleugel van Franz Liszt komt naar Nederland en WIBI SOERJADI mag hem bespelen. De vleugel, ge bouwd in 1862, komt ter gelegen heid van het 150-jarig bestaan van C.Bechstein Pianofortefabriek A.G. Berlijn speciaal eenmalig uit Duits land over. Het is voor het eerst dat deze concertvleugel van Franz Liszt in Nederland is. Soerjadi bespeelt het instrument in het Concertge bouw in Amsterdam en in het Mu ziekcentrum Frits Philips in Eindho ven. De 'Franz Liszt Flügel' arriveert op 9 april in Nederland. Het histori sche instrument word naar Soerja- di's landgoed De Wulperhorst in Zeist gebracht. Een speciale techni cus uit Berlijn prepareert het instru ment voor de concerten. Foto: GPD streept burgemeester Michael Bloomberi bij elke publieke gelegenheid, maar de z< ken gaan ontegenzeglijk minder goed da hem lief is. De dynamiek van de stadsjun is nog niet verdwenen. Maar de straten v Manhattan ogen minder bruisend dan vc heen. In 'de stad die nooit slaapt' waar al norm geldt doorlopen en strak voor je uil ken, blikken wandelaars nu nerveus acht om, opzij en omhoog. Hoe kan het ook a ders; de Newyorkers krijgen via radio, tel sie en gedrukte media dagelijks ingepepe dat alleen al de klank van hun stad een n gische uitwerking heeft op de fantasie vai iedereen die kwaad wil. New York heet doelwit nummer 1 te zijn van alle internationale terreurorganisatie Worden het conventionele explosieven, het zelfmoordterrorisme in Israël? Zullen terroristen een dodelijk gas laten ontsnap pen in de druk bezette metro? Kiezen ze voor het verspreiden van een dodelijk vin Wordt het een 'vuile' bom die radioactief deeltjes verspreidt over een deel van de stad? Of gaan ze iets geheel nieuws ondei nemen, waaraan niemand nu nog denkt? Toen op 11 september 2001 twee verkeer, vliegtuigen de Noord- en Zuidtoren van ll World Trade Center binnenvlogen, zag d< wereld een nieuwe vorm van grootschalig terreur. De contouren van het vliegplan v de terroristen waren evenwel al jaren eer« zichtbaar. Op 20 april 1999 schoten twee leerlingen van de Columbine High Schoo, Littleton (Colorado) twaalf medescholier^ en een leraar dood, waarna ze de hand a^ zichzelf sloegen. In het dagboek van één 1 hen staat dat ze een vliegtuig wilden kapd om het vervolgens te laten neerstorten inj het hart van New York. Enkele jaren daar voor onthulde terrorist Ramzi Yussef - vei oordeeld wegens betrokkenheid bij de eei ste aanslag op de Twin Towers in 1993 -1 genover de FBI plannen voor het kapen v verkeersvliegtuigen en deze te laten crash op doelen in de VS. Het bestuur van New York is wekelijks 5 miljoen dollar kwijt voor de bekostiging v de omvangrijke beveiligingsoperatie. „En zijn hier in Lower Manhattan sinds 11 sej tember 350.000 banen verloren gegaan", i verzucht Andres Czegledi, die samen met) zijn vrouw Ruth een fotozaak runt. I Echtgenote Ruth Czegledi geeft onderwijl) graag blijk van haar afkeer van de critici va Amerika. Volgens haar zijn het stuk voor l stuk slappe zwetsers die geen benul hebb van de verschrikkingen van 11 septembei „Wat zouden ze zeggen, als er bij hen thu een vliegtuig naar binnen kwam vliegen?' De Amerikaanse militairen doen volgens 1 haar op dit moment him uiterste best om voorkomen dat er onder de burgers van It dodelijke slachtoffers vallen. „Maar intusi| hebben wij hier in New York van doen mi terroristen die geen enkel onderscheid m ken tussen burgers en militairen." „Het klinkt raar", besluit Andres Czegledi 1 „Maar als ik vanuit New Jersey naar New York rijd, dan betrap ik rhij er zelf de laats tijd steeds vaker op dat ik die twee torens zoek. Gek, hè?" de noemer 'Peaceful Torrtorows', ervaart de voortdurende verwijzingen van Bush naar de slachtoffers van 11 september als kwet send en beledigend; zij willen niet dat de president oorlog voert uit naam van hun ge storven geliefden. Met de oorlog in Irak in volle gang cirkelen er weer Black Hawk-heli- copters en militaire str aaljagers in het lucht ruim boven New York, 24 uur per dag, net als in de dagen en weken na 11 september. Op de wateren patrouilleren zwaar bewa pende eenheden van de kustwacht en de politie van New York. De geüniformeerde agenten van de NYPD hadden altijd al een half politiebureau rond hun middel hangen, maar sinds kort bungelt er bij 5000 van hen ook nog een tasje op het dijbeen, met daarin een gasmasker. Op kwetsbare locaties sur veilleert de Nationale Garde. Elke Newyor- ker wordt verzocht verdachte activiteiten ogenblikkelijk te melden aan de autoritei ten, via een speciale tiplijn. In een comman docentrum analyseren 125 rechercheurs rond de klok alle beelden die er binnenko men via satellieten, verkenningsvliegtuigen en strategisch in de stad opgestelde came ra's. Het hoofd van dit commandocentrum bekende onlangs voor de nationale televisie dat hij op grond van de kennis waarover hij nu beschikt niet meer rustig slaapt. Susan Green, ooggetuige van de aanslag op het World Trade Center ervoer die uitspraak als een schok: „Zo'n opmerking maakt mij bang, ja. Het zijn toch al zulke gespannen tijden. En we zijn hier zo kwetsbaar. Van daag in de metro schrok ik mij dood toen de trein plotseling stopte in de tunnelbuis en alle lichten uitgingen. Ik dacht: 'Oh, mijn God, nu zul je het hebben'." New York is 'open for business', onder- De aanslagen van 11 september 2001 (onderste foto) hebben New York veranderd. Volgens president Bush liggen op Ground Zero (bovenste foto) de wortels van de oorlog tegen Irak, maar veel Newyorkers zijn het daar niet mee eens. Foto's: AP/GPD

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2