'Schrap disco Leiderdorp' LEIDEN REGIO Universiteit Leiden niet bang voor nieuwe opleiding HBO-recht Leerlingen Zijlwijkschool dansen met hun hart Ontwikkelingslanden hebben reden om Westen te haten' Hillebrand: h Celstraf geëist tegen Leidenaar voor rol in paspoortzaak R3 Leidse hoogleraar Vries belicht schaduwkant van vrijhandel en democratie donderdag 3 APRIL 2003 -Marjolein Hendriks N - Hogeschool Leiden begint in sep- •ier met de opleiding hbo-recht, ook wel juridische Opleiding (HJO) genoemd. fie^e 1 studenten aan de Universiteit Lei- ?efel rechtsgeleerdheid kunnen studeren, ety opleidingscoördinator René Rood niet t gi 'hetzelfde vijvertje' wordt gevist. De ïuïiing wordt op woensdag 16 april tij- i. het Open Huis gepresenteerd. Dj geeft toe dat HBO-recht wel andere if- HBO-opleidingen op sommige gebieden overlapt. „Vooral Sociaal Juridische Dienst verlening (SJD) heeft veel overeenkomsten met HBO-recht. Daarom volgen studenten van deze opleidingen een gemeenschappe lijke propedeuse." Samen met andere HBO-scholen in Utrecht en Den Haag onderzocht Hogeschool Lei den of afgestudeerden met het diploma HBO-recht op de arbeidsmarkt aan de slag kunnen. Dat deden zij vooral om de over heid te overtuigen van de noodzaak van die nieuwe opleiding. „De behoefte bleek groot", aldus Rood. Volgens Rood richt HBO-recht zich op een ander vlak binnen het recht dan de bestaan de hbo-opleidingen. „SJD is een opleiding die gaat over de maatschappelijke kant van het recht. Management. Economie en Recht (MER) leidt studenten vooral op voor het economische recht. Bij bestuurskunde wor den studenten klaargestoomd voor ambte lijke functies", meent hij. „Bij HBO-recht ligt het accent op 'backoffice'-functies, bij voorbeeld een juridische functie bij een ver zekeringsbedrijf. De universitaire opleidin gen hebben een andere insteek. Wij leiden studenten niet op tot advocaat of rechter, dus als ze dat willen, moeten ze nog altijd naar de universiteit." Ook hoogleraar Theo de Roos, portefeuille houder onderwijs bij de rechtenfaculteit, is niet bang studenten tekort te komen door de nieuwe opleidingen. „Onze instroom is behoorlijk aan de maat met 800, dus wij wil len niet verder groeien." Hij verwacht geen gröte problemen op de arbeidsmarkt, om dat afgestudeerden van de universiteit voor namelijk 'togaberoepen' zouden krijgen. „Wij mikken op juristen die kunnen reflec teren op de stof. Ze moeten complexe pro blemen kunnen analyseren, terwijl HBO-ers zich meer met routineuze beslissingen gaan bezighouden. De universitaire opleiding is bovendien nogal generalistisch in vergelij king met het HBO. Pas in de masterfase vindt specialisatie plaats. Ook hebben wij meer aandacht voor de internationale kant van het recht." Volgens Rood wordt er hard gewerkt aan een samenwerkingsverband met de Leidse universiteit. Dat is beter dan 'vissen in het zelfde vijvertje'. „We liggen in eikaars ver lengde. We hebben al afspraken gemaakt dat HBO-leerlingen naar de Leidse universi teit kunnen nadat ze hun propedeuse heb ben gehaald. Bovendien kunnen ze er tij dens hun studie al keuzevakken volgen. Ook kunnen afgestudeerden vrijstellingen krij gen voor een universitaire vervolgstudie." Wilfred Simons _£rde Wereld heeft alle reden ~iet Westen te haten. De Jelen die vooral Europa en d-Amerika op de rest van de ld hebben behaald, zijn na- k grotendeels oneerlijk ver in. Nog altijd gaat het Wes- ypocriet om met ontwikke- landen, waardoor de achter- I blijft en de woede groeit, ^jlijkt uit onderzoek van de e^Nijmeegse geschiedenis leraar Peer Vries, ul 1 Hikkelingslanden die wel- 'r!sgroei willen bevorderen, ïen zich doorgaans tot de pldbank en het Intematio- '®Monetaire Fonds (IMF). *4 instellingen geven lenin- ,eknaar op harde voorwaar- De landen moeten hun heden saneren en zorgen sluitende begrotingen. Zij fen hun economieën niet f sturen. Tolmuren om de landbouw en industrie te hermen zijn verboden, vrij- jel is het devies, belastingen ten laag zijn. Als mensen en krijgen, grijpen zij ze, 5 nu eenmaal het liberale ha. Daarnaast gaan de in- ngen ervan uit dat demo te een bijdrage levert aan Martsgroei en dus willen zij ^verkiezingen. Wereldbank en IMF volgens zeggen, is dat ontwikke- anden moeten 'doen als Europa werd vanaf de acht- e eeuw rijk doordat er vrije ten kwamen die zonder orende overheidsbemoeie- oreerden. besloot afgelopen jaar uit eken hoe het werkelijk zit de economen van de We- ank en het IMF gelijk heb- Stonden vrijhandel, slui- le budgetten en nachtwa- laten inderdaad aan de ba- ian de Europese rijkdom? dus, concludeert de Leide- Eerder dit jaar publiceerde Ijn bevindingen in het boek et Peking back to Manches- 5ritain, the Industrial Revo- m, and China. Onlangs gaf en lezing over de oorzaken het verschil in rijkdom tus- De Leids/Nijmeegse historicus Peer Vries. „Economische groei is een zeer pijnlijk proces." Foto: Dick Hogewoning sen oost en west. Hij deed dit tijdens een symposium over de toekomst van het Westen van de Universiteit Leiden. Het eerste land dat overduidelijk de weg naar rijkdom insloeg, was Engeland. Manchester was in de negentiende eeuw het hart van de industriële revolutie. In derdaad voldeed de Engelse binnenlandse markt in die tijd volgens Vries aardig aan de voorschriften van Wereldbank en IMF. Ondernemers konden bedrijven beginnen en mochten hun winst houden. Maar de verschillen springen meer in het oog. Vrijhandel was er niet: de Engelse overheid be schermde de binnenlandse markt met tolmuren tot wel veertig procent, gaf exportsubsi dies en verbood emigratie van geschoolde arbeiders. De Navi gation Act beschermde de scheepvaart: handelsproducten moesten met Engelse schepen uit het buitenland worden ge haald. Verder verdienden de En gelsen kapitalen aan slavenhan del en betrokken zij veel grond stoffen (suiker, tabak) uit econo mieën die op slaven dreven. De Engelsen verwierven de grondstoffen voor hun indu striële productie goedkoop door onbeschaamd kolonialisme. De katoen bijvoorbeeld waarmee Manchester wereldfaam ver wierf, was voor een habbekrats en onder uitsluiting van lokale productie in India gekocht. Met sluitende begrotingen werkte de regering niet: er waren jaren dat het tekort tweeëneenhalf keer het Bruto Nationaal Product be sloeg. Een democratie was En geland al evenmin: nog geen vijf procent van de bevolking had stemfecht. Misschien was dat laatste maar goed ook, denkt Vries. „Econo mische groei is een zeer pijnlijk proces. Het verbreekt sociale verbanden, verdrijft grote groe pen mensen van het platteland naar de stad, het leidt tot ont worteling, diepe armoede en el lende. Als de Engelsen hadden geweten wat ze te wachten stond en ze hadden erover kun nen stemmen, dan waren ze er nooit aan begonnen." Vries toont aan dat ook andere grote industriële naties, zoals de Verenigde Staten, Duitsland en Japan nooit handelden naar het recept van de Wereldbank en het IMF. Ook daar: hoge tolmu ren, een bemoeizuchtige over heid die op economische groei aandringt, exportsubsidies, kar tels en kolonialisme. Vries ver oorlooft zich dan ook de cyni sche grap dat ontwikkelingslan den meer baat hebben bij advie zen als: 'sluit de grenzen', 'sti muleer slavenarbeid' en 'neem een imperium'. Volgens Vries willen geïndu strialiseerde landen vrijhandel pas als zij daardoor niet langer bedreigd worden.Als je een ef ficiënte economie hebt, kun je vrij handelen met landen die zo ver nog niet zijn. Zogenaamd is de handel 'vrij', maar in werke lijkheid gebeurt die op jouw voorwaarden." Ook democratie ziet hij eerder als een gevolg van rijkdom dan als een oorzaak „Rijke burgers hebben baat bij hun staat." Bovendien handelen de wester se landen niet naar wat zij pre ken. „We leggen vrijhandel op aan ontwikkelingslanden, maar als het erop aankomt, zijn we er toch niet zo voor. De Verenigde Staten zijn protectionistisch, de Europese Unie is dat ook. Het lijdt geen twijfel dat Europa rij ker zou zijn als landbouwpro ducten vrij van invoerrechten mochten binnenkomen. Alleen hebben we dan geen boeren meer. Die prijs willen wij niet betalen, maar leggen wij wel op aan anderen. Ik kan mij dan ook voorstellen dat er in ontwikke lingslanden een diepe haat leeft jegens het Westen, dat met zijn goedkope en efficiënte produc ten de lokale bedrijvigheid ka potmaakt, maar zichzelf uit de wind houdt." Het bewijs dat de recepten van Wereldbank en IMF niet wer ken, ziet Vries in China. Dat be sloot in 1978 om een kapitalisti sche economie in te voeren die onvoorstelbaar snel is gegroeid. Ook hier ziet Vries de vertrouw de ingrediënten. „De Chinese staat en de Communistische Partij sturen de economie. Er is geen sprake van democratie. De staat is een dictatuur die de be volking pijnlijke keuzes oplegt." Maar als de Chinese economie, met zijn 1,3 miljard consumen ten, zo groot is dat het land een 'wereldspeler' wordt, krijgt het Westen zijn trekken thuis, denkt Vries. „China laat zich niet ma nipuleren. Het Westen blijft geen wereldmacht" door Janneke Dijke leiden/leiderdorp - Door het plan voor een uitgaanscentrum met megadisco in Leiderdorp moet streep, zegt de Leidse wet houder Hillebrand. Hij kondigt aan bezwaar te maken tegen het plan, omdat hij vindt dat zo'n disco naast het Leidse station moet komen. Kamer van Koophandel, Heine- ken en de Leiderdorpse onder nemer Postma vinden dat Hille brand niet zo hoog van de toren moet blazen. Volgens hen leent de stationsplek zich niet voor een groot uitgaanscentrum. Hillebrand is van plan in beroep te gaan als dat Leiderdorp het streekplan wil wijzigen. Die wij ziging is nodig omdat er in het streekplan staat dat 'leisure-ach- tige activiteiten', activiteiten om mensen te vermaken, voorbe houden zijn aan centrumplaats Leiden. Leiderdorp wil binnen kort ook zijn eigen bestem mingsplan voor bedrijventerrein De Baanderij wijzigen, want daar is evenmin ruimte voor lei sure (vrije tijd), nog voordat dui delijk is of ondernemer Postma zich aan alle veiligheidseisen kan houden. Hillebrand wil de Leiderdorpse disco tegenhouden omdat be zoekers daar met de auto heen gaan. „Discotheken moeten juist op knooppunten van open baar vervoer gebouwd worden, om te voorkomen dat jongeren met de auto komen. Alle grote stedelijke centra laten zien dat het werkt. Amsterdam heeft ook geen parkeerterreinen." De Leidse wethouder gaat ervan uit dat Leiderdorp binnenkort con tact met hem opneemt. „Ik heb drie, vier keer bevestigd gekre gen dat Leiderdorp geen mede werking gaat verlenen. Maandag heb ik nog gevraagd of ze geen verdere stappen willen zetten zonder met mij te overleggen. De Leidse disco is er in 2006, stelt Hillebrand, maar volgens zijn 'Leiderdorpse opponenten' is dat onzin. Zij vinden het dan ook niet eerlijk dat Hillebrand op grond van zijn eigen, in hun ogen onhaalbare plannen, be zwaar gaat maken. „De plekbij het station leent zich niet voor een grootschalig uitgaanscen trum", zegt Cees Broeksma, se cretaris van de Kamer van Koophandel. Hij liet vorig jaar onderzoek doen naar geschikte plaatsen in de Leidse regio. De onderzoekers concludeerden dat De Baanderij de geschiktste plek is. Er is genoeg vraag naar een tweede discotheek in de re gio, maar die moet niet bij het Leidse station komen. Ook Ernst-Jan van der Wal, re giodirecteur bij Heineken, vraagt zich af of de dansliefheb bers met de trein komen. „Ge meenten denken wel vaker dat mensen zich de trein in laten sturen, maar dat gebeurt niet. Het openbaar vervoer is ideaal, maar dan zouden we ook geen files hebben." Op verzoek van Leiderdorper Postma, die on derzocht heeft of hij de Leidse disco kan exploiteren, stelde Heineken begin dit jaar een rap portje op. Hierin stelt de brou wer dat De Baanderij de voor keur geniet boven het Leidse station. „In de praktijk komt het overgrote deel van discobezoe kers met eigen vervoer." Op basis van de rapporten van de Kamer van Koophandel en Heineken concludeert onderne mer Postma dat een disco bij het Leidse station niet te exploi teren valt. Een brief van het LUMC, waarin staat dat de par keergarage van het ziekenhuis niet gebruikt mag worden door uitgaanspubliek, sterkt hem in die overtuiging. „Het plan ligt in Leiden al meer dan tien jaar op de plank. Dan word ik belem merd door een plan dat nooit doorgang kan vinden." Volgens de Leiderdorpse wet houder Molkenboer is het in het uiterste geval mogelijk het streekplan te omzeilen. Zijn col lega Roest zei eerder dat het streekplan een struikelblok zou vormen voor de disco, zeker als Leiden bezwaar maakt. Molken- boer: „Wat is leisure? Voor een grand café met zalencentrum is al toestemming op De Baande rij. Bouw er een dansvloer bij en je hebt nog steeds een café. Waar ligt de grens?" ét maakt niet uit hoe je het ^t, veel bewegen is goed, oud, groot of klein, het is i gezond te zijn. Yeah!" ïtwintig duimen gaan de it in tijdens de yell van acht van de Leidse Zijl- 'ïool aan het Schaduw- 1 in de Merenwijk. Dat is het le van de dans, waarmee de i de vierde editie van de Dance Award 2003 van de ïriandse Hartstichting 3t te winnen. De voorronde morgen plaats in de sgehoorzaal in Leiden. Uit- ielijk mogen tien finalisten 117 april hun kunsten verto nen in Theater De Flint in Amersfoort Naast de Zijlwijkschool doen nog vier Leidse basisscholen mee: De Eerste Leidse School vereniging, Het Klankbord, De Springplank en de Anne Frank- school. De laatste twee sturen voor de voorronde alleen een video in. De scholen kunnen op twee manieren in de finale komen. Van elke groep wordt een clip gemaakt, die op internet wordt gezet en waarop mensen kun nen stemmen. De twee clips met de meeste stemmen zijn verzekerd van een finaleplaats. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Een jury kiest vervolgens nog acht finalisten uit In de dans moet een boodschap zitten voor een gezonde leefstijl. De dans van de jonge Leide- naars is 'een soort musical van drie minuten', waarin een jon gen met een gettoblaster naar zijn rondhangende vrienden slentert. Deze hangjongeren zit ten verveeld op de grond. Ze eten chips, drinken cola en ro ken sigaretten, 'allemaal onge zonde dingen dus'. Beurtelings proberen groepen schoolmeis jes, rappers, springtouwende kinderen en skaters de hang jongeren tot bewegen aan te zetten. „Voor elke leerling is een rol weggelegd, of hij of zij nu ritmisch is of niet", aldus juf Marleen Marijt Het idee om aan de danswed strijd mee te doen kwam van de zus van Fienneke Westenberg, die in groep acht zit. „Ze had een aankondiging op internet gezien en vroeg of ik met mijn klas wilde meedoen." Dat leek Fienneke wel wat.,We doen het met zijn allen of niet", zei MarijL Alle 25 leerlingen wer ken zich sindsdien flink in het zweet op de tonen van Jenny from the block van Jennifer Lo pez, het nummer uit de Top 40 dat de meeste stemmen kreeg. Eerst oefenden ze twee keer per week. Nu de voorrondes dich terbij komen, repeteren ze nog vaker. Hun dansprestaties op het schoolplein leiden regelma tig tot een spontaan 'we want more' van een naburige school. De moeder en de streetdancele- rares van klasgenootje Anouk k Groep acht van de Zijlwijkschool oefent voor de voorronde van de Heart Dance Award van de Neder landse Hartstichting. Foto: Henk Bouwman van de Put hielpen met de cho reografie. De kostuums zijn nog in de maak. Hoe die er gaan uit zien, weten de leerlingen nog niet De schoolmeisjes krijgen in elk geval een schooluniform 'a la Britney Spears' compleet met rugzak, stropdas en plooi rokje. „Maar wel met een wiel- rennersbroekie eronder, anders zien ze je onderbroek", grinnikt een meisje. „Misschien krijgen jullie daar wel extra punten voor", grapt Marijt. Zenuwachtig zijn ze niet, maar 'wel een beetje gespannen' vol gens Fienneke. De voorspellin gen van hun kansen lopen uit een van vijftig procent tot een percentage van 99,9. „Er doen meer dan 400 groepen mee, maar je weet maar nooit. We hebben een positieve instel ling", zegt Marijt. De juf wil haar klas vooral een 'leuk jaar' bezorgen. Naast de danswed strijd hebben de leerlingen on der meer een musical en kamp in het vooruitzicht. Van alle 'leuke dingen' maakt de zoge heten weekbeurt digitale foto's, waarvan een cd-rom en een jaarboek worden gemaakt „Na tuurlijk moeten ze hard werken, maar ik wil dat ze uiteindelijk met plezier terugkijken op deze periode." Maijolein Hendriks door Roelf Reinders den haag/leiden - De Leide naar. Zo stond de 41-jarige WAO-er die gisteren wegens handel in vervalste paspoorten, identiteitskaarten en rijbewijzen voor de rechtbank stond in Den Haag bekend. Met deze docu menten konden illegale Turken en Marokkanen in Nederland aan werk komen. Voor zijn aan deel in de vervalsingen eiste de officier van justitie een celstraf van twee jaar. De Leidenaar werkte op station Holland Spoor. De klanten kwa men uit een Haagse coffeeshop. Toen de eigenaar van deze zaak merkte dat zijn klanten steeds voor de valse documenten, lichtte hij de politie in. Die pakte eind vorig jaar, na observaties en het afluisteren van gsm'etjes, de Leidenaar en een 41-jarige Hagenaar en diens zoon van 22 jaar. Volgens officier van justitie Mei- sen vormden de drie een crimi nele organisatie. De oudste Ha genaar wierf in het koffiehuis klanten. Zijn zoon vervalste de documenten in een 'paspoor- tenfabriek' waar de politie ruim duizend documenten aantrof. Een paspoort kostte zo'n 150 euro. De zoon onderhield con tact met de Leidenaar die voor de paspoorten en identiteits kaarten zorgde. De vader en de zoon beweerden dat de Leidenaar de kwade ge nius was. Hij zou de 22-jarige jongen het vervalsersvak heb ben geleerd. De vader was niet meer dan een makelaar en zou niet weten dat zijn zoon een ka mer huurde met spullen om do cumenten mee te vervalsen. Maar volgens de Leidenaar was hij slechts een 'kleine jongen'. Hij zou nog geen half jaar voor de Hagenaars hebben gewerkt. Alleen als opkoper van docu menten, niet als vervalser. „Dan had ik ook mijn eigen naam moeten kunnen schrijven", al dus de uit Marokjg) afkomstige Leidenaar die na achttien jaar nog geen goed Nederlands spreekt.Als je als Marokkaan in Den Haag geen geld hebt, ga je met gestolen spullen naar die twee. Zij weten er wel raad mee." Advocaat Karache vond de cel straf voor de Leidenaar aan de hoge kant. „Hij heeft er niet veel aan verdiend", aldus Karache. Tegen de Hagenaars eiste de of ficier vijf jaar cel. „Zij waren een begrip in de Haagse binnen stad", aldus Meisen. „Zij wer den rijk van het leed van ande ren. Het waren verslaafden die de documenten stalen." Ook minderjarige kinderen van de Hagenaar waren bij de han del betrokken. Zij komen voor de kinderrechter. De rechter doet op 16 april uitspraak.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15