OORLOG IN IRAK VS bereid hoge prijs te betalen 'Zeg niet dat God aan de kant van Amerika staat' Westerse en Arabische media brengen ieder eigen waarheid Ophef over een miljoen Mogadishu's Arnett aan de slag bij Daily Mirror Rode Kruis bezoekt Iraakse krijgsgevangenen Voedsel bereikt Irak loorse Saddam =#il andere naam jjio Een gevluchte Iraakse Nfoerd in Noorwegen wil zijn aam Saddam Hussein laten eranderen. Dat heeft de Noet ic krant Aftenposten gisteren. imeld. De Koerd heeft aan de r oorse autoriteiten gevraagd I jn naam ie veranderen in Ra- Hussein. Hij werd altijd al in 10 apjes vergeleken met de aakse president, maar de laat- 8 e tijd wordt hij ook telefo- Jl jsch lastiggevallen door men- 111 in die zijn naam in de tele- 'P »ongids hebben gevonden. 01 Toen mijn vader twintig jaar II sleden deze naam koos, was jddam Hussein nog een ge- 'n specteerde man", aldus Ra- ^bl. De twintigjarige Koerd uchtte twee jaar geleden naar s oorwegen. •addam en zonen èHp de televisie 1 Wdad - De Iraakse staatstele- |sie heeft gisteren beelden uit- tnden van president Sad- Hussein en diens beide men Uday en Qusay tijdens vergadering met militaire ;fs. Saddam leidde de verga- ig in militair uniform. Het voor het eerst sinds het be- ivan het Amerikaans-Britse snsief in Irak dat Uday op de ":se televisie te zien was. Iet was niet duidelijk wanneer beelden werden opgeno- ;n. Saddam Hussein heeft idaag ontkend dat leden van familie het land hebben laten. In een verkaring zei ïddam Hussein dat de ge- jchten als zouden familiele- >n zijn gevlucht 'een herhaal- i Ie leugen van het Pentagon' is. Amerikaanse tank yalt in Eufraat k>ha - Een Amerikaanse tank °bet daarin vier mariniers is van n brug gevallen en in de rivier Eufraat beland. Dat gebeur- nadat de bestuurder was iodgeschoten in de strijd. De 'erige bemanningsleden zijn iardoor verdronken. Dat heb- len Amerikaanse militaire zinctionarissen gisteren ge held. Het ongeluk is vorige Qeek donderdag gebeurd vlak bij Nasiriya in het zuiden van rak, maar de slachtoffers en de &nk zijn pas zondag boven wa- er gehaald, zo verklaarde het I pntraal commando op zijn loofdkwartier in Qatar. |ush verwacht terreurcampagne Philadelphia - De Amerikaanse 1 {resident George Bush denkt nJat Saddam Hussein of zijn ^ondgenoten terreuracties in s3e Verenigde Staten zullen pro- Teren te ontketenen in reactie -Np de oorlog in Irak. Bush zei jat gisteren in een toespraak -*bt leden van de Amerikaanse 'mstwacht in Philadelphia. %ish probeert al maanden ver banden te leggen tussen het re- jjme van Saddam en al-Qaeda andere terroristische organi ses. Vlak voor hij het sein gaf 01lm de oorlog in Irak te begin gen liet hij vorige maand de 'rUarmfase voor terreuracties [jen stap verhogen, van geel laar oranje. 9fS: Saddam is érgste tiran Pvashington - Niet Adolf Hitier if Josef Stalin, maar Saddam lussein is de ergste tiran in de ichiedenis van de mensheid. »at was althans gisteren het irdeel van het Amerikaanse listerie van defensie. „Het ie volk zal vrij zijn na tien- len jaren en tientallen jaren en tientallen jaren van marte- Jing en onderdrukking waarvan rile wereld nooit eerder de gelij- heeft gezien", zei woord- :rder Victoria Clarke. Sad- is ook door andere landen de Verenigde Staten ver- irdeeld om zijn bijzondere leid tegen zijn volk, maar itorici zijn het erover eens dat iazi-dictator Hitier en de Sov- it-leider Stalin meer doden op iun geweten hebben dan ande dictators. icident bij Sritse ambassade iheran - De Britse ambassade fc de Iraanse hoofdstad Tehe ran lijkt gisteravond aan een Zelfmoordaanslag te zijn ont- jnapt. Een pickup-truck ramde «en muur naast de hoofdingang Én vloog onmiddellijk in brand, bestuurder kwam om het le ft. In de ambassade vielen [een gewonden. Een politie- oordvoerder zei dat het waar- hijnlijk een ongeluk was, iaar een ooggetuige verklaarde lat de manier waarop de tuffeur zijn voertuig van de ftfdweg langs metalen afeet gen aan weerszijden van een lusbaan had gestuurd opzet jeed vermoeden. De chef van veiligheidsdienst meldde la ter dat de chauffeur vele liters 'xtra brandstof had meegeno men achterin de auto, mogelijk om de kracht van de explosie te "Versterken. dinsdag 1 april 2003 bag dad-wash ington/rtr-an p - Een hoge officier van het Ameri kaanse centrale commando heeft gisteren gewaarschuwd dat de Verenigde Staten bereid zijn 'een erg hoge prijs' te betalen om Bagdad in te nemen en Saddam Hussein af te zetten. De officier had het daarbij over de verliezen aan geallieerde zijde. Volgens Bagdad zijn in het afge lopen etmaal zestig Amerikaan se en Britse soldaten gedood. De geallieerden becijferen dat sinds het uitbreken van de oorlog 46 Amerikanen en 25 Britten zijn gedood. Verder worden zeven tien Amerikaanse soldaten ver mist. De geallieerden hebben 8000 Irakezen krijgsgevangen gemaakt, maar daar zitten geen hooggeplaatste politieke of mili taire figuren bij. De Arabische zender al-Jazeera toonde de lichamen van twee dode Britse militairen, die vol gens Irak bij gevechten zijn om gekomen. Maar volgens een Britse inlichtingenofficier is het duo na drie dagen gevangen schap geëxecuteerd. Britse mili tairen hebben twee Kenyaanse vrachtwagenschauffeurs bevrijd bij al-Zubayr, in de buurt van Basra. Die waren tien dagen ge leden opgepakt door Iraakse gu errilla's. Het Britse leger had ze ingehuurd om voedseltranspor- ten voor de Irakezen te rijden. Het zuiden van Bagdad werd ook vandaag weer wakker door zware explosies, na een stilte van drie uur. Voor die tijd viel door bombardementen de elek triciteit uit in delen van de stad. Doelwitten leken het presidenti ele paleis, overheidsgebouwen in het centrum en stellingen van de Presidentiële Garde. In en rond Nasiriya wordt nog steeds zwaar gevochten. Daar schoten Iraakse militairen vanuit een ambulance op geallieerde solda ten van wie er drie gewondraak- ten. De VS sturen 5000 extra troepen naar Nasiriya om de 7000 mariniers bij te staan. De Franse oud-minister van buitenlandse zaken Roland Du mas is pessimistisch over het Amerikaanse voornemen na de oorlog in Irak ook 'orde op za ken' te stellen in het Israëüsch- Palestijnse conflict. „Dat voor nemen hadden Bush senior en zijn minister van buitenlandse zaken, James Baker, na de Golf oorlog van 1991 ook. Maar van al hun plannen is niets terecht gekomen", zo zei Dumas giste ren in Parijs in een gesprek met enkele buitenlandse journalis ten. De 80-jarige ex-bewindsman geldt als een van de belangrijk ste Midden-Oosten-experts van de Franse diplomatie. zag het Amerikaanse publiek hoe een dode landgenoot door de straten van Mogadishu werd gesleept. Het drama was voor president Clinton van de VS re den zijn troepen terug te trek ken uit Somalië. De New Yorkse krant Newsday berichtte vorige week als eerste over de uitspraken van De Ge- nova op een 'teach-in' op zijn universiteit. „Ik persoonlijk zou graag een miljoen Mogadishu's zien", citeerde de krant hem. Het publiek bleef stil na deze uitspraak, aldus de verslaggever van Newsday. washington/gpd - Ontzetting heerst op de Columbia Univer siteit in New York. De rector magnificus van de universiteit heeft een ongebruikelijke stap gezet door openlijk afstand te nemen van een uitlating van een van zijn stafleden. Lector antropologie Nicholas de Geno- va heeft vorige week op een ac tiebijeenkomst op de universi teitscampus gezegd te hopen op 'een miljoen Mogadishu's' in Irak. Dat was over de grens van het betamelijke, aldus de rector magnificus Lee Bollinger in een verklaring. Mogadishu (hoofdstad Somalië) is een zwarte bladzijde in de Amerikaanse geschiedenis. Wat als een humanitaire VN-missie was begonnen om de orde te herstellen in het door oorlogsge weld geteisterde land, eindigde in een drama voor de VS. Op 3 oktober 1993 werden twee Ame rikaanse legerhelicopters boven Mogadishu uit de lucht gescho ten bij een poging om de be langrijkste krijgsheer generaal Aidid te pakken te krijgen. Acht tien Amerikaanse soldaten von den de dood en 85 raakten er gewond. Vervuld van afschuw safwan - Irakezen proberen een voedselpakket te pakken te krijgen die de Britse soldaten in de Zuid-lrake- se stad uitdelen. Het plan van de coalitietroepen was om zo snel mogelijk na het uitbreken van de oorlog voedsel en water bij de plaatselijke bevolking te krijgen, maar door omstandigheden heeft dit even ge duurd. Foto: Reuters/Russell Boyce londen/rtr-afp - De Ameri kaanse journalist Peter Amett heeft een dag na zijn ontslag bij de Amerikaanse televisie zender NBC alweer een nieuwe werkgever gevonden. Amett (68) gaat voor de Britse krant Daily Mirror verslag doen van de oorlog in Irak. De reporter was bij NBC niet meer welkom nadat hij voor de Iraakse tele visie een persoonlijke visie op de oorlog had losgelaten. Amett zei toen onder meer dat 'het eerste Amerikaanse oor logsplan mislukt is, dankzij de vastberadenheid van het Iraak se volk'. Hoewel de oorlogsver slaggever officieel zijn excuses aanbood voor de commotie, zei hij tegenover de krant dat hij allerminst spijt had van zijn controversiële uitspraken. „Ik heb de waarheid verkondigd over wat er in Bagdad gebeurt. Daarvoor hoef ik geen veront schuldigingen aan te bieden." De nieuwe werkgever van Ar nett heeft zelf ook een duide lijk standpunt over de oorlog. De Daily Mirror is van de Brit se media het meest uitgespro ken tegen de oorlog. Amett, die in de eerste Golfoorlog in 1991 naam maakte door zijn verslagen voor CNN, hoeft overigens ook niet meer te re kenen op opdrachten van tele visiezender National Geo graphic. Tot nu toe huurde National Geographic hem af en toe in, maar de directie heeft om de zelfde beweegredenen als NBC besloten verder van zijn dien sten af te zien. Bij de Daily Mirror is men ech ter wel gecharmeerd van de stijl van Amett, getuige de slagzin op de voorpagina van de editie van dinsdag: „Ontsla gen in Amerika omdat hij de waarheid vertelt, ingehuurd door de Daily Mirror om daar mee door te gaan." door onze verslaggever John Wanders ridgewood - Het is de laatste weken beduidend drukker in de veertig jaar oude, in Tudor-stijl opgetrokken kerk van Father Gerard Lombardo in Ridgewood, New Jersey. Het gaat in golfbewegingen, vertelt Lombardo, sinds vier jaar priester in dit welvarende stadje nabij New York City. „Na 11 september nam het aantal kerkgangers merkbaar toe. In de maanden daarna zakte het geleidelijk weer wat in. En sinds het begin van de oorlog in Irak constateer ik weer meer toeloop." Het is een universeel verschijnsel dat gelovigen in politiek onzekere tijden hun toevlucht zoeken in het huis van God. Amerika is bij uitstek een land van gelovigen. Vergelijkend onderzoek heeft aangetoond dat Amerikanen frequentere kerkgangers zijn dan bijvoorbeeld inwoners van traditio neel katholieke landen als Spanje en Italië. De parochie van Father Gerard Lombardo telt veel jonge gezinnen: „Het aantal doopplechtigheden ligt hier twee keer hoger dan het aantal begrafenissen." De grondleggers van de VS brachten in de 18de eeuw be wust een scherpe scheiding aan tussen staat en kerk. Maar sinds president Truman, na de Tweede Wereldoorlog, affi cheert Amerika zich in haar nationale eed van trouw (dage lijks opgedreund door miljoenen Amerikaanse scholieren) nadrukkelijk als een 'natie onder God'. Truman dacht in die dagen van Koude Oorlog tussen de Sovjetunie en de VS precies te weten aan wiens zijde God stond; tegenover de oprukkende duisternis van het 'goddeloze communisme' was zijn eigen Amerika een baken van licht en hoop. De echo daarvan klinkt door in de opvattingen van Amerika's huidige leiders. George W. Bush is een president die graag beklemtoont dat Jezus zijn enige echte inspiratiebron is. Het is niet zonder betekenis als Bush, strijdend tegen 'de As van het Kwaad', een speech over de oorlog in Irak afsluit met de wens 'dat Gods zegen moge blijven rusten op Ame rika'. Dit slotakkoord lijkt misschien een ritueel, maar geeft wel degelijk blijk van het geloof dat God aan de zijde van de VS staat. Miljoenen gelovige Amerikanen, onder wie ook vele voorstanders van de oorlog in Irak, worstelen dezer dagen echter met het spanningsveld tussen de boodschap van God en de boodschap van Bush. Als God synoniem is voor naastenliefde en verbroedering, hoe dan de bommen op Bagdad te verklaren? „Denk eens aan alle getraumatiseerde kinderen die deze oorlog zal voortbrengen", verzucht John Thoms, werkzaam als verpleger in New Jersey en in zijn vrije tijd actief lid van Pax Christi. Samen met een klein groepje geloofsgenoten betoogt hij op deze druilerige zondag in het hartje van Ridgewood tegen de Amerikaans-Britse invasie van Irak. Thoms houdt een oranje gekleurd stuk karton in zijn hand, waarop met viltstift geschreven staat: 'Gij zult niet doden'. Als vader van twee kinderen van vijf en zeven probeer ik mij de machteloosheid voor te stellen van Iraakse ouders die hun kinderen maar niet kunnen troosten omdat de bommen in hun stad blijven inslaan. Oorlog is immoreel." Een aanhanger van Bush scheurt voorbij in zijn ronkende auto. De man gooit vrijwel het hele bovenlijf uit het auto raampje, furieus schreeuwend: „You're fucking nuts!" (Jul lie zijn hartstikke gestoord.) John Thoms reageert met een flauwe glimlach: „Ja, wij worden nu uitgescholden. Maar wij bidden niet alleen voor de onschuldige burgers van Irak. Wij bidden ook voor de Amerikaanse troepen in de Golf. Ik beschouw mijzelf een patriot. Deze oorlog is naar mijn overtuiging strijdig met het belang van de VS. Deze oorlog zal alleen maar meer haat jegens Amerika oproepen en meer terreur brengen in ons land." In zijn onlangs verschenen boek, getiteld War is a force that gives us meaning (Oorlog is een kracht die ons beteke nis geeft) schrijft de Amerikaanse journalist en publicist Chris Hedges: „Het is moeilijk, zo niet onmogelijk, een oorlog uit te vechten wanneer het volk de redenen voor die oorlog als ondeugdelijk ervaart. Daarom steekt de regering enorm veel energie in het uitleggen, het beschermen en het promoten van de beweegredenen voor die oorlog." Tijdens de eerste Golfoorlog en na de terreuraanvallen op 11 september kreeg diezelfde activiteit van de Amerikaanse regering een bijna religieus aura, stelt Hedges. „Zelfs de media spraken over de VS in de 'wij'-vorm. In tijden van oorlog verwordt de natie zo tot een religieus centrum. Een ieder die deze mythe probeert door te prikken, wordt ogenblikkelijk buitengesloten." Father Gerard Lombardo gelooft niet in een God die exclusief aan de zijde van de VS staat. „Het is niet goed om te zeggen dat God aan onze kant staat. God is evenzeer de god van het volk van Irak als de god van het volk van Amerika. God is overal." God is nu zeer verdrietig, verzekert de priester: „Hij huilt om de we reld." Bush spreekt aangaande Irak veelvuldig over een 'ge rechtvaardigde' oorlog. Dit is 'gewaagd', meent Lombardo. „Het concept van de gerechtvaardigde oorlog kent uiteen lopende criteria waaraan moet zijn voldaan alvorens je daadwerkelijk kunt spreken van 'gerechtvaardigd'. Over de mate waarin aan die criteria is voldaan in het geval-Irak, wordt verschillend gedacht. De leider van mijn kerk, de paus in Rome, vindt dat niet aan alle criteria voor een ge rechtvaardigde oorlog is voldaan. President Bush daarente gen meent van wel." Waar deze katholieke priester uit het kleine Ridgewood zelf staat in dit debat, laat Father Gerard Lombardo graag in het midden. „Wij bidden voor de inwoners van Irak en wij bidden voor onze troepen. Veel van onze parochianen hebben een of meerdere familieleden die nu militair actief zijn in de Golf. Wij bidden voor vrede en voor hun spoedi ge terugkeer." gieus aura, sreir neages. „z.eus ae ge terugxeer. door onze correspondent Cees van Zweeden an najaf - Een Irakese man troost zijn zoontje in een kamp voor krijgsgevangenen in An Najaf. De man werd samen met het kind op gepakt en de Amerikanen wilden vader en zoon niet scheiden. In het uiterste zuiden van Irak heeft het Internationale Rode Kruis Comité (ICRC) gisteren voor het eerst een kamp met 3000 Iraakse krijgsgevan genen kunnen inspecteren. Op het Ceneefse hoofdkwartier van de or ganisatie zei de chef-gedelegeerde voor het Midden-Oosten, Balthasar Staehelin, dat het Rode Kruis-team van de Amerikaanse kampcom mandant drie dagen kreeg om de namen van de krijgsgevangenen te registreren. Verder konden de humanitaire omstandigheden van hun detentie worden gecontroleerd en zo nodig medische en psychische assistentie worden verleend. Foto: AP/Jean-Marc Bouju - Toen een Franse hoogleraar vorige maand op CNN verscheen voor een inter view over Irak, verwelkomde presentator Tucker Carlson hem met de volgende zin. „Ik weet niet hoe lang u al in het land bent van de vrijheid, in de ba kermat van de moed, maar waarschijnlijk lang genoeg om te weten hoe wij denken over uw land." Dat wist Justin Vaisse, de hoog leraar in kwestie, inderdaad. Kort daarvoor had de New York Post een foto afgedrukt van de Amerikaanse begraafplaats in Normandië, met daarboven de tekst: „Zij stierven voor Frank rijk, maar Frankrijk is het verge ten." Vaisse was geschokt door de Amerikaanse media. Hij zei: „Zoals iedere Fransman ben ik dank verschuldigd aan Amerika voor de bevrijding van Frankrijk. Maar wij vragen de Amerikanen toch ook niet het Afrika-beleid van Chirac te steunen omdat Frankrijk hen hielp tijdens de Amerikaanse Revolutie?" De toonzetting op CNN en in de New York Post aan de voor avondvan de oorlog deed het ergste vermoeden. Nu de oorlog bijna twee weken oud is, rijst de vraag hoe de berichtgeving daarover is. Het eerste wat opvalt, is de par tijdigheid aan zowel westerse als Arabische zijde. Al-Rai, de grootste krant van Jordanië, be richtte gisteren over de slag om de steden in het zuiden van Irak. De kop op de voorpagina luid de: 'Steden in zuiden houden stand'. De International Herald Tribune had hetzelfde onderwerp op de voorpagina. Maar in deze Ame rikaanse krant was de kop ietsje anders: 'Strijdkrachten verster ken grip op steden'. Deze oorlog is de eerste die bij na rechtstreeks op de buis wordt gebracht, waardoor het de televisiestations aan tijd ont breekt om feiten te verifiëren. Zo claimden de Britten in de eerste dagen van de oorlog ne gen keer dat ze het zuidelijke havenstadje Umm Qasr hadden ingenomen, en zelfs de negende claim bleek afgelopen weekein de onjuist. Blunders stapelen zich op. Afge lopen zondag meldden alle Westerse televisiestations dat de Britten een Iraakse generaal ge vangen hadden genomen, de beste vangst tot dan toe. Op al- Jazeera, de Arabische CNN, ont kenden de Irakezen het verhaal. De ontkenning werd aanvanke lijk weggewuifd, maar vandaag moest een Britse woordvoerder kleur bekennen. De 'generaal', zo zei hij, bleek bij nader inzien een 'gewone officier'. Het is twijfelachtig of de Irake zen 'honderden' Koerden heb ben gedood bij Kirkuk, zoals de BBC op 27 maart meldde. De 'volksopstand' in Basra, waar over op 26 maart werd gerap porteerd, bleek een kleine beto ging. De bewering van premier Tony Blair dat twee Britse solda ten als krijgsgevangenen waren 'geëxecuteerd', werd tegenge sproken door de nabestaanden van de slachtoffers. Terwijl in Westerse dagbladen echter nog ruimte is voor dissi dente meningen, dompelen Arabische journalisten hun pen unaniem in bloed. Voor zover hun kranten artikelen van wes terse collega's afdrukken, zijn die altijd tegen de oorlog. Het Jordaanse al-Rai bracht gisteren een artikel van het Franse pers bureau AFP waarin wordt ver haald hoe de Britten bij hun laatste invasie van Irak in 1919 een rebellie met chemische wa pens smoorden. Al-Dustour, een andere Jordaan se krant, drukte een foto af van een groep bange vrouwen en kinderen die werden bewaakt door een Amerikaanse marinier met een bazooka op de rug. Bo ven de foto stond: 'Is dit een be vrijdingsoorlog?' q CNN weigerde de Beelden uit te zenden van een aantal doodsbe nauwde Amerikaanse krijgsge vangenen. Die weigering werd verdedigd met een verwijzing naar de Conventie van Genève, die het paraderen van krijgsge vangen voor de camera ver biedt. Maar CNN en de BBC weigerden tevens de beelden te tonen van een Iraaks kind, wiens hoofd grotendeels was weggeblazen door een Ameri kaanse bom. Al-Jazeera heeft minder scrupu les. Voorafgaand aan ieder jour naal toont de Arabische zender dezelfde aangrijpende beelden van de oorlog. Een ervan laat een benauwd kind zien, het hoofd in bebloed verband, terwijl een B-52 bom menwerper overvliegt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7