Gemeenten verdienen goud aan kavels ECONOMIE Prijsstijgingen horeca terug naar normaal Aegon-topman verslaat collega's met glans 5Zachte leningen als extraatje aan de top Eigen huis: Vooral te veel betaald voor grond duurdere woningen NMa beticht eigenaar LOI van verdrijven concurrent OR van KP> wil geld van oud-topman Bouwer HBG eist bestanden terug van NM Fout regelinj spaarloon is snel hersteld Virgin en Budget beginnen nieuwe lijnvlucht op Rome jjtff Namenspel in Madurodam dinsdag 1 april 2003 Foto: AP/Sheryl A. Miller Schoenen wijzen blinden de weg lowell - De Amerikaan Richard N. Castle heeft het prototype gepresenteerd van een paar slimme schoenen die blinden de weg kunnen wijzen. De schoenen zijn voorzien van in frarood sensors die voorwerpen op een meter afstand registre ren en via trilsignalen de ge bruiker van de schoenen waar schuwen. Prijs benzine weer omhoog den haag - De prijs voor een li ter benzine is vandaag met 2 cent verhoogd. Marktleider Shell rekent nu voor een liter euro ongelood 1,179 euro. Su per plus stijgt eveneens 2 cent in prijs en kost nu 1,233. Voor diesel blijft Shell 83,9 eurocent rekenen. Het is voor het eerst sinds 12 februari dat euro en super duurder worden. Ahold verkoopt Zaans restaurant zaandam- Ahold gaat het top restaurant 'De Hoop Op d'Swarte Walvis' op de Zaanse Schans verkopen. Volgens een woordvoerster van Ahold be hoort het restaurant tot de 'niet-strategische bezittingen' van het concern. Het pand is al sinds de opbouw van de Zaanse Schans, zo'n 36 jaar geleden, in handen van Ahold. Het dankt haar naam aan een van de Zaanse schepen die in de 17de en 18de eeuw op walvisjacht gingen in de wateren rond Groenland. Geen surseance American Airlines fort worth - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Ameri can Airlines heeft op de valreep een akkoord bereikt met drie belangrijke vakbonden over forse loonbesparingen. Dat be tekent dat het concern geen uit stel van betaling hoeft aan te vragen. Het zag er aanvankelijk naar uit dat surseance onont koombaar was voor American, de grootste luchtvaartmaat schappij ter wereld. Maandag kwamen directie en bonden echter tot een akkoord om de loonkosten met 1,8 miljard dol lar te verlagen. Zo zullen de pi loten 660 miljoen dollar aan sa laris inleveren. Martinair vervoert vracht voor VS schiphol - Martinair vliegt bijna iedere dag met volle vracht vliegtuigen naar bestemmingen in het Midden-Oosten. De luchtvaartmaatschappij ver voert onder meer hulpgoederen naar het gebied voor de Ameri kaanse overheid. De vluchten naar onder meer Qatar, Bahrein en de Verenigde Arabische Emiraten zijn reguliere vluch ten en er worden geen militai ren of oorlogsmateriaal ver voerd. „Het zijn spullen als ten ten en keukens voor de militai ren in het gebied", aldus een woordvoerder. amersfoort/anp - Gemeenten in Nederland heb ben het onderste uit de kan gehaald bij de verkoop van bouwkaveis. Daarom hebben vooral de bewo ners van dure eengezinswoningen volgens Vereni ging Eigen Huis veel te veel betaald voor hun bouw- kavel. Dat blijkt uit een vandaag gepubliceerd onderzoek van Rigo Research en Advies in opdracht van de Vereniging Eigen Huis. Het onderzoek is vanoch tend aangeboden aan de Tweede Kamer. Eigen Huis zegt dat de bewoners van dure wonin gen een forse heffing hebben betaald om de grondprijzen van goedkope woningbouw kunst matig te kunnen verlagen tot 50 procent onder de kostprijs. Deze kopers kregen daarvoor echter geen grotere woningen of kavels. Alleen de inrich ting van de woonomgeving blijkt slechts licht te zijn verbeterd. De kavelprijzen voor dure eengezins koopwonin gen stegen in tien jaar van bijna 30.000 euro (excl. BTW) in 1990 tot 55.000 euro in 2000. In meer re cente jaren was er zelfs sprake van een prijsexplo- sie. De gemiddelde kavelprijs schoot door naar 68.000 euro in 2002. Bij goedkope woningen (tot 125.000 euro) steeg de prijs tussen 1990 en 2000 van 9500 euro tot 14.000 euro. Bij middeldure woningen (tot 177.000) ging de prijs van 11.500 naar 22.500 euro. Huizenko pers moesten steeds meer betalen voor de woning en de grond. Daarvoor kregen zij niets wezenlijks terug. Vooral gemeenten hebben door het bereke nen van hoge grondprijzen sterk bijgedragen aan de stijging van de huizenprijzen. De grondprijzen stegen het sterkst in de Randstad. De Vereniging Eigen Huis vindt dat het juist de taak van de gemeente is om ervoor te zorgen dat er betaalbare en kwalitatief goede woningen op de markt komen. Het gemeentelijk grondprijsbeleid is echter in een dichte mist gehuld. Onderzoek onder een aantal gemeenten laat zien dat die ge meenten opbrengsten uit verkoop van bouw grond gebruikt hebben om de ambtelijke ineffici ency en tekorten bij andere bouwplannen te dek ken. Daarnaast gebruikten veel gemeenten de winsten van het grondbedrijf om hun algemene reserves te spekken. Eigen Huis wil dat de concurrentie tussen project ontwikkelaars en bouwondernemingen toeneemt zodat gemeenten kunnen selecteren op prijs en kwaliteit. Verder moet het gemeentelijk grondbe leid inzichtelijk worden voor raadsleden en bur gers door invoering van uniforme regelgeving. Bo vendien moet er een einde komen aan het afrven- telen van de kosten van ambtelijke inefficiency. den haag - Hans van Delft, lid van de raad van bestuur van pakketvervoerder DHL speelt met autootjes in Madurodam. Aanleiding daarvoor is het verdwijnen van de naam Van Gend Loos, na 207 jaar, uit het Nederlandse straatbeeld. Deutsche Post, eigenaar van zowel DHL als Van Gend loos brengt alle pakketvervoer samen onder het merk DHL Dat betekent dat alle vrachtauto's worden overgespoten in de huisstijl van DHL Van Delft droeg gisteren in Madurodam een steentje bij aan de gedaanteverandering. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/gpd - Na twee jaar van zeer sterke prijsstijgingen in de horeca is de prijsontwikke ling in die sector weer terug op een normaal niveau. Gedurende de eerste twee maanden van dit jaar stegen de prijzen met 3,2 procent, iets boven het gemid delde inflatiecijfer. In dezelfde periode vorig jaar, net na de in troductie van de euro, knalden de prijzen nog omhoog met 7,2 procent. De economische malaise en kri tische consumenten die de ho reca links hebben laten liggen dwingen de ondernemers voor zichtig om te springen met hun prijzen. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Centraal Planbureau (CPB), dat in opdracht van het ministerie van financiën de horeca onder de loep heeft genomen. Het mi nisterie en de Tweede Kamer wilden weten wat de gevolgen voor de horeca zijn van de alge hele economische malaise en de negatieve publiciteit vanwege 'euromisbruik'. Vooral in kantines en cafés zijn de prijsstijgingen nu weer in lijn met wat gebruikelijk was vóór 2001. In de eerste twee maan den van dit jaar bedroeg de in flatie 2,6 procent Met een stij ging van 3,2 procent is een bier tje of een overnachting nog steeds 0,6 procent duurder ge worden dan andere producten en diensten. Volgens het CPB is dat normaal voor de horeca. Vo rig jaar stegen de prijzen uitein delijk met 6,6 procent, een tap- pilsje werd 8,8 procent duurder. „Het is ze geraden ook", rea geert woordvoerder Van Kouw van de Consumentenbond op de stabiliserende prijsstijgingen die het CPB constateert. De bond voerde tot na de zomer van vorig jaar strijd tegen de prijsverhogingen. „Wij hadden eigenlijk willen zien dat de exor bitante stijgingen van na de eu ro-introductie ongedaan waren gemaakt. En dat is niet irreëel, want wij hebben genoeg onder nemers gesproken die dat best wilden, maar helaas bleek dat een minderheid." Volgens het CPB heeft de horeca absoluut geprofiteerd van de prijsverhogingen. De onderzoe kers berekenden dat de winstge vendheid zich in de horeca gun stiger heeft ontwikkeld dan in andere delen van de marktsec tor. Het bedrijfschap Horeca en Catering stelt echter dat zo'n 20.000 horecabedrijven te wei nig winst maken. Daarmee be doelt het bedrijfschap onderne mers die minder dan het verant woorde minimum van 23.000 euro per jaar overhouden. Woordvoerder A. van der Klis van Koninklijke Horeca Neder land stelt dan ook dat de horeca in de hoek zit waar de klappen vallen. „Als gevolg van de nega tieve europubliciteit, maar net zo goed als gevolg van de slech te economie, durven veel onder nemers hun prijzen niet meer te verhogen. Dat is alarmerend en zal meer ondernemers in de problemen brengen." waarschuwt de NMa. Studieplan zou na de aftocht van zijn con current zo ongeveer een mono poliepositie hebben. Volgens de NMa is de Handels Academie waarschijnlijk al in grote financiële problemen ge raakt door het prijsbeleid van Studieplan. De mededingings autoriteit wil Waldeck een dwangsom opleggen om te voorkomen dat de Handels Aca demie verder in de problemen raakt. De NMa kan nog niets zeggen over de hoogte van de dwangsom, maar deze zal een 'afschrikkende werking hebben', aldus een woordvoerster. Waldeck krijgt twee weken de tijd om zich te verdedigen tegen de aantijgingen van de NMa. De waakhond is afgelopen zomer een onderzoek begonnen na klachten van de Handels Acade- amsterdam/anp - De mededin gingswaakhond NMa verdenkt Waldeck ervan zijn concurrent uit de markt te duwen. Waldeck, moedermaatschappij van de Leidse Onderwijsinstellingen (LOI) en van Studieplan, zou met prijzen stunten om de Na- tionaJe Handels Academie te dwarsbomen, aldus de NMa. Waldeck heeft een stevige marktpositie in Nederland. NMa noemt het een 'zeer ernstige overtreding' als bedrijven met een groot marktaandeel hun concurrenten de markt uit druk ken door prijzen drastisch te verlagen. Voorlopig profiteert de consu ment van de lage tarieven die Waldeck-dochter Studieplan be rekent. Maar als de Nationale Handels Academie kopje onder gaat, kan Studieplan de prijzen zonder tegenstand opdrijven, Bestuursvoorzitter haalde vorig jaar ruim 2 miljoen euro binnen den haag/anp - Aegon-bestuurs- voorzitter Shepard, heeft zijn col lega's afgelopen jaar het nakijken gegeven. Hij verdiende in 2002 drie keer zoveel als de andere le den van de raad van bestuur. Zijn bonussen meegerekend, haalde de topman ruim 2 miljoen euro binnen. Dat blijkt uit het jaarverslag van de verzekeraar. De bestuursle den Van de Geijn en Streppel kwamen het dichtst in de buurt van het topsalaris van hun voor zitter. Beide bestuurders ver dienden 710.000 euro. De Ame rikaan Shepard, die afgelopen voorjaar is aangetreden als be stuursvoorzitter, had al jaren het hoogste salaris van de Aegon- toplieden. Hij wordt naar de maatstaven in de VS beloond. Daardoor kon hij de afgelopen jaren ook als gewoon bestuur der al zijn collega's aan de be stuurstafel in salaris verslaan, inclusief de voormalig topman Storm. Alle leden van de raad van be stuur zijn er in 2002 op achteruit gegaan, voornamelijk omdat de bonussen lager zijn uitgevallen. Het omvangrijke optiepakket kan de Aegon-top niet gebrui ken om de inkomsten op peil te houden. De vier bestuurders be schikken samen over ruim twee miljoen opties op aandelen Ae- gon. De laagste uitoefenprijs is echter 26,70 euro, terwijl het aandeel gisteren iets boven de 7 euro noteerde. Zolang de koers niet boven de 26,70 euro uit komt, zijn de opties waardeloos. De verzekeraar heeft afgelopen jaar diep in de buidel moeten tasten voor het vertrek van ex- topman Storm. Aegon legde 1,5 miljoen euro opzij voor het pen sioen van Storm, die nu com missaris is bij de verzekeraar. Ter vergelijking: de pensioenlas ten van grootverdiener Shepard bedroegen 287.000 euro. Bestuursvoorzitter Rijkman Groenink van ABN Amro heeft afgelopen jaar een twee maal hogere bonus ontvangen dan het jaar ervoor: 705.000 euro te gen 356.000. Zijn reguliere sala ris bleef gelijk op 889.000 euro. Het bankbedrijf heeft ook de pensioenpremies voor zijn top man betaald. Die betroffen 229.000 euro. Verder nam ABN Amro de beveiligingskosten voonde woning voor zijn reke ning. Het jaarverslag vermeldt evenwel niet hoe hoog die zijn. Voorts heeft Groenink 112.000 opties ontvangen, de andere be stuursleden ieder 80.000. Pas over drie jaar krijgen zij ze defi nitief in handen, als de winst re- eel is toegenomen ten opzichte van 2001 en het rendement op het eigen vermogen minimaal 12,5 procent heeft bedragen. Groenink heeft het afgelopen jaar bovendien 98.000 aandelen verdiend. Zijn collega's in de raad van bestuur hebben elk 70.000 toegekend gekregen. Ook deze stukken krijgen ze pas over drie jaar als het totaal rende ment voor de aandeelhouders de doelstelling van de bank haalt. den haag/anp - De Centi Ondernemingsraad (COR) het telecombedrijf KPN wil g terug van voormalig bestuu voorzitter P. Smits. Hij vert vorig jaar bij KPN,dat toen op rand van de ondergang stoi en kreeg 2,87 miljoen euro m „Dat is ongeloofwaardig", al< COR-voorzitter C. de Jon „We willen kijken of het ci tract kan worden opengeb ken." Smits staat bekend als ciaal bewogen. De Jongh: zijn nu medewerkers bij rechter die vlak voor hun V staan en daarover proceder Als Smits echt zo sociaal be\ gen is, laat hij dan geld in sociaal plan steken. den haag/anp - Het bouwi drijf HBG Civiel eist de geko eerde computerbestanden gegevens die de kartelautoril NMa heeft meegenomen ter Volgens het bouwbedrijf, he de NMa de bestanden onrec matig verkregen. Donderdag dient een kort ding. De NMa deed 19 en maart een inval in het kant< van HBG Civiel in Gouda. V gens HBG Civiel had de NI geen rechterlijke machtigi Volgens een woordvoerster de kartelautoriteit hebben ambtenaren die machtiging r nodig. De NMa-ambtenaren zochi in het kader van inbreuken de Mededingingswet in de I ton- en wegenbouw vanaf 11 tot nu. den haag/gpd - Met het plc sen van een extra regeling in Staatscourant van vand voorkomt het ministerie var nanciën dat werknemers 1 gehele tegoed aan spaarloon lastingvrij kunnen opnera Door een fout in de regelgev was dat sinds 1 januari moge zo had accountantsbureau ceWaterhouseCoopers ontde Volgens het ministerie staat wel goed in de Wet Loonbe ting maar verkeerd in de bij horende uitvoerende regel ving. Die tekst is zo geforr leerd dat het gehele tegoed 1 worden opgenomen. Dat is i de bedoeling. Het kabinet vi dat alleen de tegoeden c 1999 en 2000 belastingvrij op nomen mogen worden. Dooi verkeerde formulering zou echter ook gelden voor de dragen die in 2001 en 2002 gespaard, terwijl die vier j vast moeten staan bij de ban! De verkeerde formulering zt de er bovendien voor dat de genomen tegoeden van de j miespaarregeling en de wii delingsregeling wél zouden v den belast, terwijl dat ook 1 de bedoeling is. Ook die 1 wordt vandaag met de publ tie van de nieuwe tekst in Staatscourant hersteld. De re ling geldt met terugwerkei kracht tot 1 januari 2003. door Jacob van der Meulen schiphol - Op de dag dat lucht haven Schiphol bekend maakt door de luchtvaartmalaise in vesteringen te moeten bevrie zen, begint Budget Air juist met een nieuwe vlucht van Amster dam naar Rome. Gisteren werd de nieuwe verbinding, uitge voerd door Virgin Express, offi cieel in gebruik genomen. Tot 15 april kan een enkeltje voor de actieprijs vanaf 35 euro worden geboekt. Daarna bedraagt de vanaf-prijs 59 euro. Ook de prijsstunters onder de vliegmaatschappijen hebben last van de economische terug gang, alleen vertalen ze zich daar niet in dramatische terug gang maar in de beperkte groei. En daarom is er op Schiphol in middels plek voor de zesde low- costmaatschappij op rij: Virgin Express. Budget Air, onderdeel van vlieg- ticketbedrijf Air Trade, is in feite een virtuele vliegmaatschappij die bemiddelt in de verkoop van lege stoelen van bestaande car riers. Eerder deed Budget Air dat al met Continental, Dutchbird en Varig. daar komt Virgin Ex press nu bij. Verbindingen vanaf Amsterdam naar Faro, Malaga, Palma en an dere Middellandse Zee-bestem mingen liggen inmiddels in het verschiet. Volgens directeur But te van Air Trade-Budget Air is de voornaamste troef van zijn be drijf dat de goedkope tickets niet alleen via internet, maar ook bij normale reisagenten zijn te krij gen. Air Trade had vorig jaar een om zet van 150 miljoen euro. Voor dit jaar werd een nieuwe groei met 16 procent verwacht, maar de maatschappij heeft die prog nose inmiddels vrijwel moeten halveren. Vooral het aantal boe kingen via reisbureaus liep de afgelopen periode terug. Boe kingen via internet stegen in 2002 met 100 procent ten op zichte van het voorgaande jaar. Volgens Butte is het aantal in middels geboekte vluchten op Rome 'heel veelbelovend'. De boekingsvoordelen bij Budget Air zijn op een vergelijkbare ma nier als bij concurrent easyjet en andere goedkope aanbieders te behalen: wie het vroegst boekt, vliegt het goedkoopst. (advertentie) amsterdam/gpd - Oud-Ahold- topman Van der Hoeven heeft een schuld van ruim 5 miljoen euro uitstaan bij ABN Amro. Hij is niet de enige goed betaalde bestuurder en commissaris met een flinke lening. Zo heeft ABN Amro-topman Groenink een le ning van ruim 3,3 miljoen euro. Andere commissarissen met een schuld bij de bank zijn topman Burgmans van Unilever (2,1 mil joen) en voormalig ABN-top- man Kalff (1,8 miljoen). In veel gevallen gaat het om 'woningfinanciering'. Volgens de Vereniging van Effectenbezit ters (VEB) is het een vorm van 'beloning'. Sinds de nieuwe Wet Openbaarmaking Topinkomens per september 2002 is ingegaan, moeten bestuurders van beurs genoteerde ondernemingen precies aangeven wat ze verdie nen. Bankverzekeraar ING maakte in 2001 (de gegevens uit 2002 zijn nog niet beschikbaar) eveneens al melding van 'uitstaande le ningen en voorschotten' aan be stuurders en commissarissen. Zij het in algemenere bewoor dingen; de bestuurders stonden samen voor 2,6 miljoen euro (tegen 4,9 procent rente) in het Vil C. van der Hoeven. Foto: ANP/Marcel Anthonisse rood. Volgens de VEB maken le ningen aan bestuurders en commissarissen 'blijkbaar deel uit van het arbeidsvoorwaar denpakket'. Adjunct-directeur Van 't Groenewout-Hendriks vergelijkt het met de personeels- kortingen die werknemers in een kledingzaak krijgen als ze de eigen kleding kopen. „Bedrijven hebben allerlei gouden kettin gen om personeel vast te hou den." A. Burgmans. Foto: ANP/Robert Vos De bestuurders komen net als de 'gewone' werknemers van ABN Amro in aanmerking voor korting bij het afsluiten van bankproducten. Van 't Groene wout-Hendriks: „We houden ons niet bezig met de vraag waarom ze naast hun inkomen ook nog een lening nodig heb ben." De adjunct-directeur van de VEB vindt wel dat de commissa rissen geen lening zouden, moe ten afsluiten. „Het is natuurlijk geen probleem als ze dat via de normale wegen doen, maar op deze manier lijkt het een vorm van beloning." En commissaris sen - die een controlerende taak hebben - moeten juist in econo mische zin zo 'ver mogelijk op afstand blijven. „Ze moeten elke schijn van belangenverstrenge lingvoorkomen." Volgens van 't Groenewout- Hendriks komen gunstige lenin gen als vorm van beloning steeds vaker voor. Een goed voorbeeld is de renteloze lening, gekoppeld aan optieregelingen. Steeds meer bedrijven verstrek ken volgens Van 't Groenewout- Hendriks renteloze leningen aan werknemers voor de belasting op opties (die werknemers ver voor het innen moeten betalen). „Het komt zelfs voor dat de ren teloze lening wordt kwijtge scholden als de opties achteraf (na het verstrekken van de loop tijd) niets waard zijn." Werkne mers winnen dan niets, maar verliezen ook niets. Volgens het jaarverslag van ABN Amro betreffen de kredieten van de bestuurders en commissaris sen 'voornamelijk woningfinan cieringen'. m

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6