EU neem missie Macedonië over BUITENLAND Oppositie Zimbabwe: Einde Mugabe is nabij Alle Franse partijen namen geld van Elf aan VS: Niet alleen Irak schendt mensenrechten Echtpaar Milosevic zegt niets van moord Stambolic te weten Begrafenis slachtoffers Srebrenica atste premier ivjettijd dood kou - Valentin Pavlov, de ste Sovjetpremier, is op 66- »e leeftijd overleden. Micha- jrbatsjov schoof Pavlov in iren '80 naar voren. Hij ?st Rusland begeleiden bij lie gang naar de vrije markt, lov gaf de prijzen vrij, en de sen kregen te maken met e inflatie en wegsmeltende irgelden. Pavlov besloot dat beralisering het land geen jdeed, en pleegde in 1991 een groep communisten [mislukte coup. Hij kreeg Üen maanden cel. raf voor tweede an AEL in België Iwerpen - Ahmed Azzuz, de ede man van de Belgische bisch-Europese Liga (AEL), froordeeld tot drie maan- I voorwaardelijk. Hij zou po- lus Annemans van het ims Blok hebben bedreigd, Ir te zeggen dat hij er voor zorgen dat 'mensen als An- jians niet meer bestaan'. uz noemt zijn veroordeling 'politieke uitspraak', en in beroep. litse toeristen in gerije vermist bun - Zes Duitse toeristen jin drie auto's door het zuid- jten van Algerije reisden iden vermist. Sinds februari look twee andere groepen listen zoek die door de zui- nke Algerijnse Sahara trok- Het gaat om Zwitsers, jtsers en een Nederlander, prije geldt in verband met de jgeroorlog als zeer gevaarlijk. Enitische militanten hebben egd westerlingen te zullen moorden. mbassade VS erft Irakezen i haag - De /Unerikaanse passade in Den Haag is in- naad betrokken bij de wer- van in Nederland wonende ezen, die als tolk of gids nen optreden. Den Haag dt zich afzijdig, want voor verving is geen toestem- g vereist, zo schrijft minis- )e Hoop Scheffer van bui- andse zaken aan de Kamer, et antwoord op vragen van i'er De Graaf. Het tv-pro- nma Netiverk bracht de ving aan het licht. >ord-Korea iceert raket wo - Noord-Korea heeft van- ig vanaf land een anti- leepsraket afgevuurd. Dat Idt het Japanse ministerie defensie. Noord-Korea, dat iroef ontkende, vuurde re- t al twee van zulke raketten )e spanningen rond Noord- ea lopen op sinds het stali- ische regime in oktober kondigde dat het zijn kern- gramma nieuw leven in- ast. De VS vrezen dat het 1 kernwapens ontwikkelt. (advertentie) door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - De Zimbabwaanse oppositiepartij Beweging voor Democratische Verandering (MDC) stuurt aan op een 'Milo sevic-scenario'. Zoals de Joego- slaven hun dictator via een spontane volksopstand wisten te verjagen, zo moeten de Zim- babwanen zich ook ontdoen van Robert Mugabe. De partij neemt een groot risico, want de repressie is nog nooit zo groot geweest als nu. Ook staat het Zimbabwaanse volk niet bekend om zijn opstandigheid. De oorlog in Irak heeft veel ef fecten, maar een is zeker dat Mugabe de gelegenheid neemt zijn zieltogende land en honge rige onderdanen in een nog ver- stikkender greep te nemen. Ter wijl de wereld de andere kant op kijkt, laat de bejaarde president arresteren, martelen en intimi deren dat het een lieve lust is. Er is een pure wraakcampagne tegen de MDC in gang gezet, die alle Zimbabwanen duidelijk moet maken wat er gebeurt als je de 'opruiende' adviezen van de oppositie volgt. De partij or ganiseerde twee weken terug een succesvolle tweedaagse sta king tegen het regime. Meer ac ties zijn aangekondigd als Mu gabe geen einde maakt aan de onderdrukking en schending van elementaire rechten. Dit 'ultimatum' verliep afgelo pen nacht, en het antwoord van Mugabe is méér onderdrukking. De spanning in Harare is om te snijden, en de kans lijkt groot dat het volgende slachtoffer Tsvangirai heet. Dit weekeinde liet een minister dreigend weten dat de 'opruiende' MDC-leider in de cel zal verdwijnen. Directe aanleiding was dat Tsvangirai buitenlandse diplo maten had verteld dat zijn partij een volksopstand niet zal weten tegen te houden. „De woede is te groot en het geduld op', zo zei hij. Zondag, na afloop van tus sentijdse verkiezingen waarbij de MDC twee parlementszetels won, deed Tsvangirai er nog een schep bovenop. „De afrekening is nabij." Gisteren hield hij de Zimbabwanen voor dat 'de be slissende duw richting vrijheid, vrede en soevereiniteit' eraan komt, en zelfs dat 'de strijd ex treme offers zal vragen'. De vraag blijft welke rol de MDC zichzelf zal geven. De partij was in haar schidp gekropen uit angst voor afkondiging van de noodtoestand en het verbieden van alle politieke activiteit. Tsvangirai, tegen wie nog steeds een proces loopt wegens hoog verraad, was onzichtbaar. Het verzet beperkte zich tot het aan spannen van rechtszaken van wege verkiezingsfraude. De vonk moest van het zo gekne velde volk zelf komen, zei Tsvangirai steevast. Aan deze fors bekritiseerde hou ding is nu een einde gekomen. „We zullen het volk moed en richting geven", zei gisteren MDC-woordvoerder Paul Themba Nyathi. Het moment van strijd is daar, war# de situa tie in Zimbabwe is volgens hem nu net zo erg als tijdens de Apartheid in Zuid-Afrika, het land waarin de MDC zo teleur gesteld is vanwege de lauwe houding tegenover Mugabe. Het is duidelijk dat de twee daagse staking voor de MDC een test was om te zien of de Zimbabwanen hun spreekwoor delijke volgzaamheid en lijd zaamheid wilden opgeven. Dat wilden ze, door middel van thuisblijven. De vraag is nu of ze, na twee weken van geweld en intimidatie, verder durven te gaan. Tsvangirai heeft er duide lijk op ingezet, en verwacht de vonk voor het volksverzet te le veren met 'massale acties waar van wij het soort, het moment en de intensiteit bepalen'. Tot twintig jaar cel voor Bosnische Kroaten Het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag heeft gisteren de Bosni sche Kroaten Mladen Naletilic en Vinko Martinovic veroordeeld tot celstraffen van respectievelijk twintig en achttien jaar. De rechters achtten de twee schuldig aan misdaden begaan tussen het voorjaar van 1993 en begin 1994 in en rond Mostar in Bos- nië-Hercegovina. De aanklagers hadden Naletilic, ook wel 'Tu- ta', en Martinovic alias 'Stela', in hun aanklacht misdaden tegen de mensheid, oorlogsmisdaden en schendingen van de Geneef- se Conventies ten laste gelegd. Aanklager Scott eiste eind okto ber 35 jaar tegen Naletilic en 25 tegen Martinovic. Het proces te gen 'Tuta', commandant van een speciale eenheid van crimine len, en 'Stela' begon in september 2001. Meer dan 130 getuigen hebben in deze zaak hun opwachting gemaakt. De aanklagers en verdediging overlegden meer dan 2750 bewijsstukken. PARus/GPD - Alle politieke partijen in Frank rijk hebben eind jaren tachtig, begin jaren negentig smeergeld aangenomen van het olieconcern Elf. Aanvankelijk kreeg alleen de gaullistische partij RPR de dikke enveloppen toegestopt, maar op last van wijlen presi dent Mitterrand deelden ook de linkse par tijen mee. De drie hoofdverdachten in het Elf-proces bevestigden gisteren onomwonden de om koping van de Franse politiek. „Het was in het belang van Elf. Er waren politici die ons niet wilden steunen. Om hen rustig te hou den en hen aan onze kant te krijgen, was het nodig de partijen van geld te voorzien", al dus de topman van destijds, Loïk Le Floch- Prigent. Berichten over omkoping van de Franse politiek deden al lange tijd de ronde, maar het is voor het eerst dat de leiding van het bedrijf de smeergelden toegeeft. Volgens Le Floch-Prigent ging het om vijf miljoen dollar per jaar. De tweede man van Elf, Al fred Sirven, zei echter dat het bedrag veel hoger was. „In de directie deed de grap de ronde: Ieder zijn eigen prins", zei Sirven in een variant op een eerder door hem afgelegde verkla ring over omkoping door Elf. Om concessies in het Midden-Oosten en Afrika te verkrij gen, was het volgens Sirven gebruikelijk dat er 'commissie' werd betaald aan de koning en diens familie. En vooral in het Midden- Oosten hadden de koningen vele prinsen. Sirven was volgens Le Floch-Prigent aange wezen om de contacten met de rechtse par tijen te onderhouden, André Tarollo gold als de geldleverancier van de linkse partijen. Bovendien, aldus Le Floch-Prigent, wisten ook alle presidentskandidaten de weg naar de penningmeester van Elf goed te vinden. Namen van de begunstigden zijn door de drie hoofdverdachten niet genoemd. den haag-belgrado/ap - De voormalige Joegoslavische pre sident Slobodan Milosevic en zijn echtgenote Mirjana Marko- vic hebben gisteren allebei ont kend dat zij betrokken zijn bij de moord op de Servische oud-pre sident Ivan Stambolic, zoals de Servische overheid zegt. Tegen Markovic, die in Rusland zou zijn ondergedoken, wordt een internationaal opsporings bevel uitgevaardigd, kondigde de Servische vice-premier Zarko Korac aan. Milosevic, die terecht staat voor het Joegoslavië-tribu naal in Den Haag, ontkende bij de hervatting van zijn proces ie dere betrokkenheid bij de moord. Hij beschuldigde de aanklagers van het tribunaal er van dat zij met de autoriteiten in Belgrado samenzweren om hem in een kwaad daglicht te stellen. De autoriteiten in Belgrado gaan volgens Milosevic ten onrechte achter zijn vrouw aan, terwijl zij naar Nederland zouden moeten komen om hem te ondervragen. „Zij weten heel goed dat ik de macht en het gezag had, en niet mijn vrouw", zei Milosevic, voordat hem het spreken werd ontnomen door voorzittend rechter Richard May. Het proces tegen Milosevic werd maandag hervat na een pauze van twee weken, die was gelast wegens gezondheidsproblemen van Milosevic. Leden van Markovic' neocom- munistische partij gaven onder tussen in Belgrado een brief van Markovic vrij, waarin zij de be schuldigingen aan haar adres 'onwaar' en 'afschuwelijk' noemt. Het gaat om verdacht makingen die geen ander doel hebben dan het proces tegen haar echtgenoot te beïnvloeden, aldus de voormalige first lady. De Servische minister van bin nenlandse zaken maakte dit weekeinde gewag van 'geloof waardige verdenkingen' tegen Markovic in verband met de moord op Stambolic. De politie ontdekte vorige week het lichaam van de oud-presi dent donderdag tijdens een klopjacht op de daders van de moord op premier Zoran Djind- jic. Stambolic werd ruim twee jaar geleden, op 25 augustus 2000, ontvoerd terwijl hij aan het joggen was in een park in Belgrado. De politie gaat ervan uit dat de moord het werk is van de Rode Baretten, een speciale politie-eenheid die nauwe ban den had met de onderwereld en ook betrokken zou zijn bij de uitvoering van de moord op Dj- indjic. Toen Stambolic werd vermoord, was er sprake van dat hij het bij aanstaande presidentsverkiezin gen zou willen opnemen tegen Milosevic. washington/afp-rtr-dpa - Van zelfsprekend was de draai om de oren voor Irak, maar ook China, Israël en de Palestijnse Autoriteit kregen gisteren een standje van de VS voor het schenden van mensenrechten. De Amerikaanse regering lever de de kritiek in het jaarlijkse rapport over-de mondiale situa tie van de rechten van de mens. Rusland kreeg er van langs van wege de kwestie-Tsjetsjenië, waar willekeurig geweld tegen burgers en rebellen wordt ge bruikt. De VS zagen volgens mi nister van buitenlandse zaken Powell ook 'enkele uitglijdertjes' van China die zorgwekkend zijn. De regering begaat volgens de rapportage serieuze overtredin gen bij onder meer arrestaties van dissidenten, inperking van religieuze vrijheden en onder drukking van minderheden. Leden van Palestijnse veilig heidstroepen en de Fatah-bewe- ging van Yasser Arafat maakten zich volgens de Amerikanen het afgelopen jaar schuldig aan ter reur en anti-Israëlisch geweld. Maar ook Israël, dat over het al gemeen wel een redelijke beoor deling kreeg, komt er nu niet ongeschonden vanaf. Zo signaleerde Washington 'voortdurende problemen' bij de wijze waarop Israël Arabi sche inwoners behandelt. De re gering van de VS zei te beseffen dat Israël wegens toenemende dreiging bepaalde maatregelen moet treffen, maar verzocht de Israëlische regering er wel op te letten dat gebruik van geweld proportioneel is. Dat Irak er in het rapport slecht vanaf kwam, onder meer van wege executies van politieke te genstanders, is weinig verras send. Maar van de lijst van 49 bondgenoten in de strijd tegen Irak bleek ook niet elk land van onbesproken gedrag. Oezbekis tan, Eritrea en Turkije kregen een tik op de vingers. door onze corresponden Hetty van Rooij brussel-skopje - Voor het eerst in de geschiedenis is de Europese Unie militair actief. Vanaf van daag leidt de Unie een vredes operatie in Macedonië onder de codenaam 'Concordia'. Als de be scheiden missie goed verloopt, neemt de EU ook de veel om vangrijkere vredestaak in Bosnië van de NAVO over. In de Macedonische hoofdstad Skopje bejubelde zowel NAVO secretaris-generaal Robertson als EU-buitenlandchef Solana de commando-overdracht giste ren als een 'historisch moment'. „De EU toont aan dat het Euro pese veiligheids- en buitenlands beleid volwassen is geworden aldus Robertson. In werkelijk heid is de Europese Unie ver deeld, en verkeert het gemeen schappelijk buitenlands beleid in een diepe crisis. Tot verdriet van de EU wordt de start van operatie Concordia, die bedoeld is als eerste test voor het Europese vredesleger, geheel overschaduwd door Irak. Concordia staat onder NAVO- opperbevel en is door NAVO-ex perts uitgedacht, maar voor de EU is het van enorm belang dat de militairen om hun rechter arm een blauwe band met de gouden sterrencirkel van de EU dragen. „Voor Macedonië maakt de commando-over dracht niet uit, maar voor Brus sel is het een doorbraak", aldus een diplomaat Aanvankelijk had de Unie de missie vorig jaar al van de NAVO zullen overnemen, maar de Tur ken (wel lid van de NAVO, niet van de EU) hebben een akkoord maanden tegengehouden. De 320 militairen en 80 burgers - voornamelijk Fransen, geen Nederlanders - blijven minstens een halfjaar op de Balkan. Onder leiding van de Franse ge neraal Maral moeten zij de fra giele vrede bewaken tussen de dominante Macedoniërs en de Albanese minderheid. Sinds een burgeroorlog in 2001 werd afge wend, vormt de aanwezigheid van NAVO-militairen een stabi liserende factor. Die taak moet de EU overnemen. De militairen gaan in kleine groepjes door het hele land pa trouilleren. Ze hebben de be schikking over 22 licht- en acht zwaarbewapende voortuigen, plus een aantal helikopters. Met de hele operatie is zes miljard euro gemoeid. Als alles goed gaat, wil de EU volgend jaar de veel grotere en gecompliceerde re NAVO-vredesoperatie in Bos nië overnemen. Daar zitten mo menteel ruim 12.000 militairen. Srebrenica - Meer dan 8ooo mensen hebben gisteren de begrafenis bijgewoond van zeshonderd Bosnische moslims die in 1995 in Srebrenica zijn vermoord. Dat gebeurde op een nieuwe begraafplaats in het dorp Potocari bij Srebrenica. De begraafplaats, die tegenover de voormalige kazerne van Dutchbat ligt, werd zwaar bewaakt. Nabestaanden en enkele binnen- en buitenlandse organisaties hebben zich de afgelopen jaren sterk gemaakt voor de begraafplaats en er geld voor ingezameld. Ook de Nederlandse regering heeft financieel bijgedragen. Foto: Reuters/Danilo Krstanovic

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5