Crisisteam tegen SARS Ja koploper s_ irgemeesters BINNENLAND €29.- €59.- €59- 9.- "€49- F"€29 €39c. 5Ï- weer vrolijk worden' K PBC acht Van der G. toerekeningsvatbaar 'Alsof hij een handtekening wilde' Hoogbegaafde binnenvetter twijfelt over zijn daad r™ elstraf wegens ^jedreigen Dijkstal Nederland weert Azië-reizigers met longontsteking Vogelpest bij mens op retour 'Het moet Op Straat Staatssecretaris Hessing optimistisch Controle 'uitwonende' beurs' Achter het lapje gehouden Flarden uit de getuigenverhoren n haag - De rechtbank in in Haag heeft gisteren een in- iner van Heerlen veroordeeld vijftien maanden gevange- istraf wegens bedreiging van ormalig WD-partijleider jkstal, vlak na de moord op a Fortuyn. De 46-jarige man ls iaide vorig jaar door omdat cafetaria failliet ging door - lgens de verdachte - falend neentebeleid ten aanzien ^1 overlast door junks. r artner mee naar enerzorgingshuis n haag - Gezonde ouderen )gen ook in de toekomst y. 'everhuizen naar een verzor- wanneer hun zorgbe- Svende partner daarin wordt genomen. Zij moeten daar- jr wel betalen. Dat heeft atssecretaris Ross van volks- 'ondheid aan de Tweede Ka- laten weten. De vrees be- ïr .nd dat de modernisering van ^Algemene wet bijzondere "ktekosten ertoe zou leiden echtparen uit elkaar zouden rden gehaald bij opname een van de partners. 'L ibak schadelijker itfror toevoeging - Stoffen die vrijko- in bij het verbranden van ta- tzijn veel schadelijker voor gezondheid dan tot nu toe rd aangenomen. Ook komen het roken meer van deze al- lyden vrij door toedoen van die aan tabak wor- toegevoegd. Dat blijkt uit gisteren verschenen onder van het RIVM. Bij proef- m veroorzaken acetaldehy- formaldehyde kanker in ivenste luchtwegen. rerkingen via ternet melden haag - Patiënten kunnen f morgen via internet bij- Ikingen van geneesmiddelen [den aan het Nederlands Bij- (kingen Centrum Lareb. Tot |oe konden alleen artsen en hekers bijwerkingen mel- I. Lareb opent als proef de isite www.meldpuntbijwer- ren.nl, om te zien of dit ex- pformatie oplevert en bij- igt aan een veiliger genees- delengebruik. heiRBURG - Van de 489 burge ^sters die Nederland op 1 ja- ri telde, was bijna 40 pro- dert van CDA-huize. Dat heeft Centraal Bureau voor de uitistiek gisteren bekendge- tkt. De PvdA leverde 30 pro- t van de burgemeesters en votfVD 20 procent. Lokale on- jaltnkelijke groeperingen leve- ee4n slechts twee gemeenten Heiurgemeester, terwijl die bij ;ereemeenteraadsverkiezingen taart 2002 de meeste stem- so- i kregen. dinsdag 1 APRIL 2003 2eu (advertentie) :t Milaan Pisa Napels Faro Barcelona ipeii Sevilla ak eet der s im ang eep^ derA dto orw :lrol iel. i uto^ atet Alicante rnzaDO «en Madrid Jke "€49.- Mallorca Bordeaux |'€?9.^. m Marseille i"€29.- m Nice den haag/gpd-anp - Nederland neemt het gevaar van de longziekte SARS dermate seri eus dat er een crisisteam is opgericht. Het mi nisterie van volksgezondheid, de KLM en het laboratorium van het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam werken hierin samen. De Inspectie voor de Gezondheidszorg heeft gisteren besloten dat Nederlanders die in het buitenland een longontsteking hebben opgelopen niet naar Nederland mogen te rugkeren als ze komen uit Hong Kong, de Chinese provincie Guandong, Taiwan, Sin gapore, Hanoi of Toronto. Terugkeer is slechts toegestaan als absoluut zeker is dat ze geen SARS hebben. Hebben ze een ande re ziekte waarvoor ze in een Nederlands zie kenhuis moeten worden behandeld, dan dienen ze daar tien dagen in isolatie te wor den gehouden om uit te sluiten dat ze met SARS zijn besmet. De KLM ondervraagt sinds gisteren alle pas sagiers voor het inchecken over verschijnse len die te maken kunnen hebben met de longziekte. Het gaat vooral om mensen die uit Azië en Toronto komen of daar naar toe willen. De KLM loopt daarmee vooruit op een advies dat de Wereldgezondheidsorga nisatie (WHO) binnenkort aan alle lucht vaartmaatschappijen zal geven. Vooralsnog annuleert de KLM geen vluchten, maar de maatschappij sluit niet uit dat dit alsnog kan gebeuren. Tot nu toe zijn er wereldwijd 61 mensen aan SARS overleden. De laatste mo gelijke besmetting in Europa betreft een Belgische militair. De man keerde een week geieden temg uit Hong Kong en heeft de verschijnselen van SARS. Ook in Nederland zijn de afgelopen weken mensen onder zocht, maar die bleken de dodelijke ziekte niet te hebben. Inmiddels blijkt er vrijwel zeker ook een mildere, niet-dodelijke vorm van SARS te bestaan. Dit is niet het recent ontdekte colo- no-virus waaraan tot nu toe alle sterfgeval len te wijten zijn, maar het zogeheten para- myxo-virus, dat twee jaar geleden al is ont dekt. Dit virus veroorzaakt ook ontstekingen aan de luchtwegen, maar is lang niet zo ge vaarlijk als SARS en bovendien goed te be strijden. Het is mogelijk dat patiënten een combinatie van beide virussen hebben op gelopen en daarom wordt iedereen die ver schijnselen van SARS heeft inmiddels op beide virussen getest. Artsen in Hong Kong melden enkele ernstig zieke patiënten met succes te hebben be handeld. Ze gebruiken voor de behandeling serum van herstelde patiënten, dat antili chamen tegen het virus bevat. Wetenschap pers concluderen daaruit dat patiënten wel degelijk antistoffen tegen het virus aanma ken. den haag/gpd - Het aantal men sen dat besmet raakt met het vogelpestvirus neemt fors af. Mensen die het virus toch nog oplopen krijgen bovendien de mildste vorm, die zich manifes teert in een lichte oogontste king. Sinds de uitbraak van de vogel pest begin maart hebben 247 mensen problemen met hun ge zondheid gekregen. Zeker is dat 65 van hen besmet zijn geraakt met het griepvirus dat de vogel pest veroorzaakt. Van veertig personen is nog onduidelijk of hun klachten door vogelpest zijn veroorzaakt. De overigen hadden problemen die zeker niet het gevolg waren van het kippenvirus. Zij hadden een vorm van een menselijke griep of hebben stoffen binnengekre gen die tot irritaties leidden. Niemand blijkt tot nu toe be smet met zowel het menselijke- als het kippenvirus. De angst van deskundigen is dat die com binatie leidt tot een nieuw soort levensgevaarlijk virus. Door de verscherping van het toezicht op de vogelpest krijgt de AID versterking van 200 op sporingsambtenaren van andere diensten, zoals politie, douane, en de Inspectie Verkeer en Wa terstaat. Op dit moment is vo gelpest vastgesteld op 150 be drijven; 42 zijn er nog altijd ver dacht. Taipei - Het baasje van dit poesje in Taiwan is beducht voor de mysterieuze longziekte SARS. Daarom krijgt zelfs haar huisdier een mondkapje voor. Foto: Reuters/Stringer Groningen/ANP - De Informa- tiebeheergroep maakt deze zo mer schoon schip onder stu denten die op twee adressen staan ingeschreven. Wie op 1 ju li nog steeds ingeschreven staat op het ouderlijk huis, maar wel een 'uitwonende' beurs geniet, raakt die automatisch kwijt. Uit een controle van de ge meentelijke basisadministratie bleek begin dit jaar bijna 5 pro cent over dubbele adresgege vens te beschikken. Het zijn vooral studenten die zich op een ander adres inschrijven om zo 140 euro per maand meer te ontvangen. hifirit voordelige •1 en met met der /dat extra i dat teel uw JlR- '-heid cht jver taar i u /sa- de nter. jedt isen •^nje. 'ing oe Q r, >ns de Voor 310- fchik- uw •3n ngen Dok gen _.i de 'nter. "edt ?n -Ü ?aalt ons /n de /oor 'IQ- k- jw H ,èn >ier- 'or- boek direct *9®n j basiqair.com'er 0900-0737 (25 cl/min.) Enkele reis, excl. belastingen 'Je- L wijzigingen voorbehouden eing door Henk van Gelder en Ferdi Schrooten Amsterdam - Volkert van der G. was op het moment van de moord op Fortuyn, op 6 mei vorig jaar, volledig toereke ningsvatbaar. Dat blijkt uit de rapportage van het Utrechtse Pieter Baan Centrum, waar hij begin dit jaar is onderzocht. Veroordeling tot TBS lijkt daarom uitgesloten. Over de kans op herhaling durven de deskundigen geen uitspraak te doen. Volgens de gedragsdeskundi gen die Van der G. zeven we ken hebben onderzocht had de verdachte zonder meer de bedoeling te doden. Van der G. heeft vooraf een boek houdkundige afweging ge maakt: het leed dat hij de na bestaanden zou berokkenen was in zijn ogen minder groot dan het leed dat Fortuyn vol gens Van der G. dieren en zwakkere groepen in de sa menleving zou aandoen. Volkert haatte Fortuyn naar eigen zeggen niet; hij had geen moeite met de flamboy ante levensstijl van de homo seksuele politicus. Maar het was volgens het PBC Van der G.'s inschatting dat al zijn in spanningen in de strijd voor de zwakkeren op de helling zouden komen te staan als Fortuyn aan de macht kwam. Zijn maatschappelijke strijd was ook een persoonlijke strijd, aldus de PBC-rapporta- ge. Van der G. zag Fortuyn als een 'groot naderend onheil' maar heeft dat noch bij de po litie, noch in het PBC concreet kunnen onderbouwen. Het PBC stelt dat Van der G. wél lijdt aan een obsessieve, dwangmatige persoonlijk heidsstoornis. Dat uitte zich onder meer in een dwangma tige overgave aan zijn werk bij de Vereniging Milieu Offensief (VMO). Maar deze stoornis heeft bij het beramen en uit voeren van de aanslag op For tuyn geen rol gespeeld. Gedragswetenschappers van het Pieter Baan Centrum ty peren Van der G. als een hoogbegaafde man, niet in staat om te praten over zijn emoties, enorm star en kop pig over zijn principes. Op de buitenwereld komt hij daar door koel en kil over, terwijl hij volgens psychiater A de Kom wel degelijk 'veel emo ties heeft, maar onbewust de neiging heeft die weg te druk ken'. Van der G. zelf heeft geen en kel probleem met de conclu sies van het Pieter Baan Cen trum. „Ik zie mezelf wel als toerekeningsvatbaar," ver klaarde hij. „Voor de moord wist ik wel dat ik dwangmati ge trekken had." amsterdam/gpd - Pim Fortuyn keek kort voor zijn dood nog vriendelijk naar de schutter, als of die een handtekening wilde. Tot een rookpluim naast zijn hoofd verscheen en zijn benen raar onder hem weg klapten. Bij zijn val greep de LPF-politicus zich aan deejay Ruud de Wild vast. Enkele flarden uit de ver horen van vier getuigen men sen die de aanslag op het Hil- versumse Media Park van nabij meemaakten. - Merel van Dijk, medewerk ster van BNN, stond op het moment van de aanslag op tweeënhalve meter afstand van Fortuyn. Ze was net naar bui ten gerend met een kistje met daarin een fles champagne, als dank voor Fortuyns medewer king aan een interview met 3FM-dj Ruud de Wild. Net na dat de deejay het kistje had aangepakt, passeerde een on bekende man Pim Fortuyn. Die draaide zich om en keek de man vriendelijk aan. .Alsof de man een handtekening van Fortuyn wilde." Toen richtte de man met gestrekte arm op Fortuyn. Vijf zes harde knal len volgden. „Pim zakte direct in elkaar." - Jeroen Kijk in de Vegte, co- presentator van het radiopro gramma Ruuddewild.nl nam de moord vanuit de studio waar. Hij zag vanuit de bosjes een man richting Pim Fortuyn komen lopen. De man liep voorover gebogen en droeg een pet. Ter hoogte van For tuyn liep 'de pet' achter de po liticus langs. „Met een boog." De man, met in een hand een tas, stopte en hief twee armen gestrekt naar voren. „Het leek alsof Pim Fortuyn met de tas hardop het hoofd werd gesla gen." Door de geluidsisolatie in de studio kon Kijk in de Ve gte de pistoolschoten niet ho ren. „Uit de rookpluim naast zijn hoofd maakte ik op dat hij was neergeschoten. Ik heb toen meteen 112 gebeld." - Hans Smolders, chauffeur van Pim Fortuyn, was op het moment van de aanslag een stoel in de geparkeerde Daim ler aan het verstellen. „Ik hoor de twee knallen en zag Pim in elkaar zakken, waarbij zijn be nen raar weg klapten." Smol ders zag een man met een pet en zonnebril, 'niet groot en niet klein'. „Na het tweede sal vo keek de schutter in mijn richting. Hij vuurde nog een schot bij het weglopen, vol gens mij in de grond. 'Ze ko men aan Pim', dacht ik. Als een blind paard ben ik achter hem aangegaan. Op de Cele- beslaan heeft de schutter zich naar mij omgedraaid en met gestrekte arm op mij gericht. Ik ben direct weggedoken achter een auto. Ik zag bij het Texaco- station al politie. Het laatste stuk stopte de schutter met rennen. Ik zag dat hij zijn han den omhoog deed en op zijn knieën ging zitten. De politie dook op 'm. Hij bood geen verzet." - Ruud de Wild, deed Fortuyn na het interview bij Ruudde- wild.nl uitgeleide naar buiten. Hij had net het presentje voor Fortuyn van BNN-medewerk- ster Merel van Dijk gekregen, waar hij gauw nog even het prijsstickertje van af peuterde. Op dat moment hoorde de deejay een schot. „Het klonk direct als een aanslag, ik wilde weg. Ik voelde ook hoe For tuyn nog mijn arm vasthield." Na de aanslag had De Wild een bloeding aan zijn linkeroor. „De KNO-arts vertelde me dat het kwam door de luchtdruk van het pistoolschot. Ik heb het wapen niet gezien." Toen de dader begon te schieten, hield De Wild in een reflex zijn documententas voor zijn hoofd. .Achteraf zag ik dat er een gat in zat. De kogel moet rakelings langs me heen zijn gevlogen." De Wild weigert aangifte te doen tegen de da der, die hij 'vijf seconden' zegt te hebben gezien. „Ik wil niks met de zaak te maken heb ben." door Henk van Gelder Amsterdam - Volkert van der G. twijfelt. Elf maanden heeft hij in detentie kunnen nadenken. Heeft hij er goed aan gedaan om Pim Fortuyn van het leven te be roven? Volkert zelf tast over het antwoord in het duis ter. Dat is vreemd, want Volkert is geen man van twij fels. Als hij na lang nadenken een mening heeft ge vormd is hij er door niemand van af te brengen. De psychische gesteldheid van Volkert van der G. kwam gisteren voor de Amsterdamse rechtbank uit voerig aan de orde. Gedragswetenschappers van het Pieter Baan Centrum (PBC) hadden aanvankelijk de grootste moeite om contact te maken. Hun rapport beschrijft uitvoerig hoe Van der G. de man is geworden die hij nu is. Een eenling, irreëel, perfectionistisch, emotioneel geremd, overdreven gewetensvol. Star en koppig in zijn meningen. Voor de buitenwereld komt Volkert kil, koud en bere kenend over. Officier van justitie Koos Plooy mist elk teken van diep berouw. „Gun Nederland nu eens een kijkje in uw hart", vroeg hij. „Verwacht geen show van mij", antwoordde Volkert. „Ik wil mezelf zijn." Toch bezit binnenvetter Van der G. wel degelijk veel emoties, beweert PBC-psychiater A de Kom. Maar 'de sociaal onbeholpen' Volkert geeft zichzelf niet snel bloot. Praten over gevoelens doet hij niet en kan hij niet. Thuis in Zeeland, waar hij opgroeide, heeft hij dat nooit geleerd. Zelfs toen zijn vader in 1988 werd opge vreten door de kanker en 52 jaar oud stierf, hield Vol kert zijn verdriet voor iedereen verborgen. Volkert, een hoogbegaafd kind met een door zijn moe der geschat IQ van 150, viel op de lagere school al uit de toon. „U had niet bepaald coole kieren", zei recht bankpresident mr. Frans Bauduin. Ruzie in het sobere gezin was taboe. Conflicten werden ingeslikt. De kerk, de Apostolische Geloofsgemeenschap, gaf Volkert een sterk normerend gevoel van goed en fout. Vader en moeder koesterden van beide zonen hoge verwachtin gen. Na Roeland was het vanzelfsprekend dat ook Vol kert ging studeren. Nog immer heeft hij het gevoel te genover zijn moeder verantwoording te moeten afleg gen. Volkert moet op zijn vader lijken. Ze hadden een goede band. Van hem heeft hij de liefde voor de natuur; graag gingen ze zeilen op het Veerse Meer. Zijn vader, enig kind van een vader met een oorlogstrauma opge lopen in een Jappenkamp, ging gebukt onder een last, die hij zichzelf oplegde. Naast zijn leraarschap op de middelbare school, zwoegde hijzelf op een zware stu die aan de Technische Universiteit in Delft. Voor zijn gezin was weinig tijd. Ook Volkert legt zichzelf zware verantwoordelijkheden op. Hij distantieert zich van 'mensen die een doelloos, gemakzuchtig en opper vlakkig leven leiden'. Aan mensen met weinig princi pes en een materialistische levenshouding heeft hij geen boodschap. Met dwangmatige overgave stortte hij zich op zijn werk voor de Vereniging Milieu Offensief. VMO was Volkerts wereld. De juridische gevechten tegen de uit breiding van intensieve veehouderijen hielden hem tot diep in de nacht aan het werk. Volkert begon de greep op zijn levenswerk te verliezen. Steeds meer procedu res tegen boerenbedrijven, waarbij miljoenen op het spel stonden. Zijn collega's waren minder bedreven in het maken van de bezwaarschriften. „Delegeren kon ik niet zo goed." Volkert maakte tachtig uur per week, kon zich steeds slechter concentreren en kreeg het be nauwde gevoel overal achteraan te hollen. Zijn leven is een constante strijd om erkenning. Hij houdt van tergen en tarten. Eigengereid ging hij de discussie aan met de psychologen. „Wie bent u dat u over mij kunt oordelen?" Door de moord op Fortuyn ligt ook zijn eigen leven in duigen. Hij heeft zich dat nooit gerealiseerd. Hij vindt zichzelf geen martelaar. Dagelijks ziet hij zich gecon fronteerd met zijn daad. „Ik zie het schieten voor me. De foto's van de dode Fortuyn vind ik aangrijpend." door Ap van den Berg den haag - Terwijl de wereld en kel oog heeft voor de oorlog in Irak, beziet staatssecretaris van veiligheid Rob Hessing (LPF) de si tuatie in ons land. „De Neder landse maatschappij is hard ach teruit gekacheld", luidt zijn con clusie. Hij wist niet wat hem overkwam toen hij vorig jaar juli aantrad op Binnenlandse Zaken. Als po liticus moest de robuuste oud hoofdcommissaris van Eindho ven en Rotterdam/Rijnmond in eens een toontje lager zingen. „Ik heb ervaren dat er een dui delijke hiërarchie bestaat tussen een minister en zijn staatssecre taris. Uiteindelijk heb ik me maar aangepast aan die situatie en ik ben tevreden dat ik daarin geslaagd be", klinkt het bijkans bedeesd. Het nettoresultaat is toch bizar. Want niet de staatssecretaris van veiligheid ziet nu scherp toe op de beveiliging van vitale sec toren in ons land, maar zijn mi nister, de WD'er Remkes. Hes sing: ,Als de LPF in de kabinets formatie de eis van een minister van veiligheid had doorgedrukt, was het anders gelopen." Toen hij aan zijn politieke loop baan begon kreeg Robertus Henricus Hessing (Den Haag, 23-6-1942) eerst de 'afdanker tjes' van Remkes in de maag ge splitst, zoals werving en selectie bij opleidingen, arbeidsvoor waarden, rampenbestrijding, automatisering bij de hulpdien sten en het beheer van de brandweer. Maar zo'n dunne portefeuille was zelfs de toen nog beoogd staatssecretaris te gortig. Na een stevig verbaal ge vecht met premier Balkenende mocht Hessing zich ook met 'het betere politieke werk' be moeien. Zo verwierf hij een aan deel in het ambitieuze Veilig heidsplan, waarmee het inmid dels demissionaire kabinet de criminaliteit in Nederland flink probeert in te dammen. „Het idee van meer gevangenen in één cel heb ik aangedragen. Ik zag in praktijk hoe slecht veelplegers werden aangepakt; dat criminelen voortijdig in vrij heid werden gesteld als gevolg van het cellentekort; dat er te weinig aandacht was en is voor slachtoffers. Daar gaat nu geluk kig snel wat aan gebeuren." Als voormalig diender al moest Hessing met leedwezen aanzien hoe de Nederlandse samenle ving sinds de veelgeprezen flo- werpower-tijd van vrijheid-blij heid steeds verder afgleed. „De boel is losgeslagen in Neder land. Als je iemand in de tram aanspreekt die doodgemoede reerd een joint zit te roken, moet je uitkijken dat niet met een mes wordt bedreigd. Het verkeer wordt ook steeds ge welddadiger, mensen worden lastiggevallen door bedelaars en om het minste of geringste krijg je een grote bek. Dat moet ver anderen. Respect voor elkaar, dat moeten we zien te herstel len. Het moet op straat weer een beetje worden zoals vroeger. Vrolijker." Hessing laat een stilte vallen en verzucht dan: „We zijn met z'n allen echt vreselijk achteruit ge kacheld. Toen ik bij de politie kwam waren er 100.000 misdrij ven per jaar met een oplossings percentage van 65 procent. Nu tellen we 1,5 miljoen misdrijven met een oplossingspercentage van 20 procent. Daar kun je toch niet meer mee aankomen bij de mensen?" Om die reden voorziet het on volprezen Veiligheidsplan in prestatiecontracten met officie ren van justitie, politiechefs en burgemeesters. Wie in een regio goed presteert krijgt extra geld. „Mijn ervaring als politieman is dat je pas tot goede prestaties komt als er ook druk op staat. Vandaar." Maar Hessing geeft toe dat de demissionaire status van het kabinet veel mensen sceptisch heeft gemaakt. „Lang niet alle bestuurders in het land staan te trappelen om afspraken te maken. 'Straks zit er toch een ander kabinet', redeneren ze. Vóór het kabinet viel waren we overal welkom voor werkbezoe ken, maar sindsdien niet meer. De dynamiek is een beetje weg." Veranderingen in de maat schappij vragen volgens Hessing een ander type politie. „Een diender die minder hartelijk is en met meer afstand tot de bur gers duidelijk en helder op treedt. En niet te vergeten: resul taatgericht." Toch is Hessing al met al opti mistisch over de uitwerking van het Veiligheidsplan. „Het zal bij dragen aan een veiliger samen leving en dat zal al in de komen de twee tot vier jaar merkbaar worden." Niettemin zal Hessing de in vloed van het plan straks niet meer als politicus maar als ge woon burger ervaren. „Jammer- genoeg wel. Ik had de geplande vier jaar graag volgemaakt. Maar straks krijgt m'n familie me te rug en daar zie ik ook naar uit." Staatssecretaris Rob Hessing vindt dat de Nederlandse samenleving steeds verder is afgegleden. Maar hij is optimistisch over de uitwer king van het ambitieuze Veiligheidsplan, waarmee het inmiddels de missionaire kabinet de criminaliteit flink probeert in te dammen. Foto: GPD/Theo Bomers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3