Doorbraak in formatie van kabinet Vrouwen en kinderen gedood bij controlepost Amerikanen Familie Fortuyn claimt kosten bij Van der G. Taakstraf voor twee 'tafelzooiers' Minerva Luchthaven Schiphol bezuinigt 800 miljoen I verkopen? PvdA en CDA eens over financiën 4 MULTIMEDIA NOTEBOOK /My MIMI ismm Zwart Pasen in Leiden Leidsch Dagblad NR. 43195 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 als spiegel van maatschappij 'Het moet op straat weer vrolijk worden' Gemeenten verdienen goud aan bouwgrond Leerlingen Da Vinei bexoeken opvangcentrum Politiek draait om gelijk krijgen Havermans onder vuur bij scholieren OMMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 1 april 2003 Ite- 072-5196868 amsterdam/anp-gpd - De fami lie van de vermoorde Pim For tuyn heeft vanochtend een schadeclaim ingediend tegen Volkert van der G. De broers en zussen eisen in totaal bijna zes tigduizend euro voor de begra feniskosten. Ze willen ook nog een claim indienen voor imma teriële schade en voor de kosten van de herbegrafenis van For tuyn in Italië. De strafzaak tegen Van der G. werd vanochtend voortgezet met het requisitoir van officier van justitie Plooy. De strafeis was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend. Strafrechtdeskundigen ver wachtten dat Plooy levenslang zou eisen, maar zij betwijfelen of de rechtbank die straf over twee weken ook zal opleggen. Weliswaar is Van der G. volledig toerekeningsvatbaar verklaard en lijken er voldoende bewijzen voor moord met voorbedachten rade, maar de deskundigen wij zen er op dat het om een enkel voudige moord gaat en dat Van der G. nooit eerder is veroor deeld. Politie en justitie hebben sinds 6 mei vorig jaar, de dag waarop Pim Fortuyn op het terrein van het Hilversumse Mediapark werd doodgeschoten, alles uit de kast gehaald om de zaak met goed gevolg te onderzoeken. Geen middel is daarbij onbenut gelaten. Toch zijn er nog vragen onbeantwoord gebleven die van belang zijn, zei officier van justi tie J. Plooy vandaag in zijn re quisitoir. „Verdachte Van der G. is voortdurend berekenend ge weest en heeft mogelijk nog iets te verbergen." KABINET e winnaars van de Tweede-Ka- «verkiezingen, CDA en PvdA, jn definitief tot elkaar veroor- leld. Met het gisteren gesloten koord over het financiële be- lid is de vorming van een kabi- et alleen nog een kwestie van jd. Interessante vraag is nog wel relke personen straks willen te nen voor het overeengekomen raconische bezuinigingsbeleid, et financiële akkoord is om neer dan één reden bijzonder, og nooit hebben coalitiepart- lers zich voor één kabinetspe- lode verplicht zoveel bezuini- ingen - meer dan 14,5 miljard te realiseren. Nog nooit eeft de PvdA zich zo snel ge- ommitteerd aan impopulair be- uinigmgsbeleid. En nog nooit het CDA de sociaal-demo- x«en zo snel vertrouwd bij het ruken een dergelijke sane- ngsafspraak. In de jaren tachtig «dat wel anders, t precieze inhoud van de af- Jraken is nog niet bekend. Waar de samenleving straks de ippen vallen, moet dus nog peen. En hoeveel bezwaren idA-onderhandelaar Bos in ei- kring nog ontmoet, is ook onzeker. Maar intussen kan akkoord tussen de onder- Bndelaars wel als bijzonder wden aangemerkt dkenende en Bos hebben na Ie strubbelingen en wederzijds óntrouwen gekozen voor een kelijke aanpak. Daar moeten om worden geprezen. Zij to en lef om de benarde financi- d-economische situatie te lijf te ian. En zij tonen realiteitszin: ederland kan zich in de huidige ïzekere internationale omstan- heden niet nog langer een de- ssionair kabinet veroorloven. *e coalitiepartners zijn voorlo- ig echter nog geen vrienden, iever was het CDA van Balke inde met de WD in zee gegaan, fri liever was de PvdA van Bos in te oppositie hersteld van de toppen die zij vorig jaar kreeg, teboopt mag worden dat partij- afzien van het schrijven van i ellenlang regeerakkoord. Hl zakelijke alliantie is pas echt 'rk als wordt afgezien van de- ailafsp raken, fees van der Malen den haag/gpd - Er is een door braak bereikt in de kabinetsfor matie. Na eerdere weifelingen zijn CDA en PvdA het gisteravond eens geworden over de financiële afspraken voor de komende kabi netsperiode. „We komen er wel uit," aldus een onderhandelaar van de christen-democraten. Ook de PvdA is tevreden. Hoewel de precieze details nog moeten worden uitgewerkt, is er in ieder geval besloten dat er bijna 5 miljard euro beschikbaar is voor 'nieuw beleid' en wordt er 14,5 miljard bezuinigd. Een deel van het extra geld zal wor den gehaald uit accijnsverho gingen op autobrandstof (vooral diesel), alcohol, tabak en milieu heffingen. Ook gaat de eerder geplande afschaffing van de on- roerendezaakbelasting niet door. De toekomstige regerings partijen gaan ook uit van forse loonmatiging. Men wil voor 2004 maximaal de inflatiecor rectie toekennen. Deze is door het Centraal Planbureau bere kend op 1,1 procent. De 5 miljard gaat voornamelijk naar het wegwerken van de wachtlijsten in de zorg, de aan pak van het lerarentekort, justi tie en de aanleg van meer we gen. Ook komt er extra geld voor genees- en hulpmiddelen. On derwijs krijgt er 500 miljoen bij, maar dat gaat gedeeltelijk ten koste van de studiefinanciering. CDA en PvdA hebben voorts af spraken gemaakt over belasting maatregelen ten gunste van laagstbetaalden en gezinnen met kinderen. Het staat nog niet vast of de koppeling tussen lo nen en uitkeringen volledig be houden blijft. CDA en PvdA wil len verder tussen de 8 h 10.000 Melkertbanen gaan omzetten in reguliere banen. Daarnaast wordt geprobeerd zoveel moge lijk gesubsidieerde banen te be houden. De uitbreiding van het wegen net is een tegemoetkoming aan het CDA in ruil voor het extra geld voor openbaar vervoer dat betaald gaat worden met het zo geheten Kwartje van Kok. Balke nende en Bos zijn het verder eens over de invoer van een le vensloopregeling waarbij zowel geld als tijd gespaard kan wor den. CDA en PvdA kwamen gister avond ook overeen dat er in 2007 een begrotingsevenwicht moet zijn. De extra investerin gen zijn door beide partijen on aantastbaar verklaard. In totaal moet de komende kabinetspe riode voor minimaal 14,5 mil jard euro aan bezuinigingen en lastenverzwaring worden bin nengehaald. De afspraken over het begrotingsevenwicht en de extra investeringen zijn van be lang omdat het Centraal Plan bureau de financiële plannen nog moet doorrekenen. door Oscar Vermeer schiphol - De luchthaven Schip hol gaat 800 miljoen euro bezui nigen, waarvan nog 100 miljoen dit jaar. Om dat te bereiken wor den alle investeringen met mini maal twee jaar uitgesteld. Alleen al lopende investeringen wor den uitgevoerd. De verbeterin gen van de beveiliging en de ba gage-afhandeling blijven buiten de bezuinigingsoperatie. De komende twee jaar worden alleen strikt noodzakelijke vaca tures ingevuld en krijgen exter ne adviseurs minder opdrach tadvertentie) TARGA VISIONARY MET CD-ROM, -BRANDER EN DVD-SPELER snaait ^CojC^J>V} KIJIr «nol verder in dwe uitgave leiden - Het lijdensverhaal van Christus heeft veel kunstenaars geïnspireerd. De Matthaus Passion is het bekendste voor beeld uit de westerse cultuur. Het Zuid- Afrikaanse Eastern Cape Choir laat zien en horen dat er ook andere manieren zijn om het passieverhaal uit te beelden. Het ge zelschap kwam gisteren aan in Leiden en sloeg meteen aan het repeteren in de Leid- se Schouwburg, waar vanavond de pre mière is van Black Easter. Het is geen toe val dat de Nederlandse première hier is. Leiden is de zusterstad van Buffalo City, de Zuid-Afrikaanse thuisbasis van het mu ziekgezelschap. De zestien koorleden en de begeleidende muzikanten brengen een programma van traditionele Afrikaanse gospels, strijd- en lijdensliederen en in heemse paasspirituals. Dans en percussie zijn een onlosmakelijk onderdeel van Black Easter. Na Leiden volgen nog 22 concerten in Nederland. Foto: Henk Bouwman door Silvan Schoonhoven leiden/den haag - Drie van de acht 'tafel- zooiers' van studentenvereniging Minerva zijn veroordeeld tot twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf. Twee van die drie moeten bovendien een werkstraf van hon derd uur vervullen. De rechter vindt dat ze medeplichtig zijn aan lichamelijke mishan deling. De acht Minervanen rijn bewoners en ex- bewoners van studentenhuis Wallon aan het Leidse Rapenburg. Tijdens een feest op de sociëteit in april 2001 probeerden ze de duizend kilo zware leestafel van Minerva de straat op te duwen. De traditie ('tafelzooien' genoemd) wil dat het bestuur moet aftreden zodra dat lukt. In hun ijver om het meubel stuk op de keien te krijgen, gebruikten de studenten en ex-studenten de tafel als stormram. Een bestuurslid raakte tussen deuren en leestafel. Hij brak beide polsen; één pols is mogelijk blijvend beschadigd. De politierechter rekende de Minervanen het 'tafelzooien' zwaar aan. Ze toonde zich weinig gevoelig voor het pleidooi van hun advocaten tijdens de ritting, twee weken ge leden. Die voerden toen aan dat het tafel zooien een ruw maar onschuldig spel is, dat deel uitmaakt van de rijke traditie van Mi nerva. Net als bij voetballen lopen de deel nemers daarbij een zeker gevaar, maar ze weten dat van tevoren. „Het Wallon heeft de leestafel als stormram gebruikt en daarmee de spelregels van Mi nerva en de normen van de buitenwereld overtreden", zei de politierechter. „Daar door ontstond een buitengewoon risicovolle situatie. Door het rammen is het toelaatbare overschreden. De duwers hadden zich moe ten vergewissen dat er niemand tussen de tafel en de deuren stond." De politierechter haalde vooral fel uit naar de oudste verdachte, de 'gangmaker', die de Walloniërs 'had opgezweept'. Dat zou een 'lange, onvoorwaardelijke gevangenisstraf rechtvaardigen', ware het niet dat de Miner- vaan nooit eerder met justitie in aanraking is geweest. Vijf van de acht werden vrijge sproken, omdat voor hun aandeel in het rammen niet genoeg bewijs is. ten. Verplichte arbeidstijdver korting voor personeel is niet aan de orde. Onder meer de bouw van de nieuwe J-pier en het J-platform aan de andere kant van de A4 rijn voorlopig van de baan. Dat geldt ook-voor de people mover die de J-pier met de terminal op Schiphol zou verbinden. Bij de terminal- west wordt alleen de huidige uitbreiding afgemaakt. De ge plande uitbreiding richting G- pier gaat voorlopig niet door. De uitbreiding van de terreinen voor lang-parkeren is eveneens uitgesteld. WËBÊBËÊÊ& De Amerikanen veroverden gisteren een brug over de Eufraat-rivier tijdens hun opmars naar het noor den. Foto: AP/John Moore Optreden Jamai toch geen grap: vijftig bezoekers almere/anp - Tot op het laatste moment bleef het onzeker. Komt Jamai nu optreden in Al- mere, of is het een flauwe 1- aprilgrap. Maar het handjevol fans dat het risico toch niet wil de nemen om hun idool te mis sen kwam niet bedrogen uit. Ja mai zong hen vanaf een balkon toe. Nog geen vijftig mensen woonden het concert bij. Orga nisator van het concert was Rob Stenders van Radio 3FM. Hij zei dat het hem al een tijdje leuk leek om een omgekeerde 1- aprilgrap uit te halen. „Iets heel onwaarschijnlijks, maar wat dan toch waar is." Pagina Gesprek van de Dag: Schoonhoven zingt Jamai toe Ook ozb voor stacaravans den haag - De Hoge Raad heeft bepaald dat stacaravans onroe rend goed zijn. De recreanten zouden onroerendezaakbelas- ting (ozb) moeten gaan betalen. Dat heeft een woordvoerster van de vereniging van Recrea tieondernemers Nederland (Re- cron) vandaag gezegd. De Re- cron, de Vereniging Nederland se Gemeenten (VNG) en de ANWB hebben de kwestie aan gekaart bij de Tweede Kamer. Jordanië houdt Irakezen aan amman - In Jordanië zijn vier Irakezen gearresteerd. Ze wor den ervan verdacht een aanslag op een hotel te hebben be raamd. De vier wilden volgens diplomatieke bronnen in Am man een hotel opblazen waar veel Amerikanen en journalis ten verblijven. Dezelfde bron nen hebben laten weten dat vijf Iraakse diplomaten die op 23 maart rijn uitgewezen, plannen hadden om drinkwater in oos telijk Jordanië te vergiftigen. Privé-kliniek kan beter concurreren den haag - Minister De Geus van volksgezondheid gaat pri- vé-klinieken meer ruimte geven om te concurreren met geves tigde ziekenhuizen. Een aantal beperkende voorwaarden voor deze klinieken komt te verval len. De bewindsman hoopt zo de omslag van aanbod gestuur de zorg naar vraag gestuurde zorg te stimuleren. bagdad-washington/rtr-afp- anp - De Verenigde Staten on derzoeken een incident waarbij geallieerde soldaten zeker zeven Iraakse vrouwen en kinderen hebben doodgeschoten. Een hoge Amerikaanse legerfunctio- naris rechtvaardigde vandaag de schietpartij, maar het zal het imago van de Amerikanen als bevrijders van Irak geen goed doen. De in totaal dertien vrouwen en kinderen zaten gisteravond in een auto die bij een checkpoint bij de stad Najaf niet reageerde op stoptekens van de soldaten. Daarop openden de militairen het vuur. Twee inzittenden raakten gewond en vier bleven ongedeerd, aldus het Pentagon. In de auto zaten uitsluitend Iraakse vrouwen en kinderen. Een journalist van The Washing ton Post, die getuige was van het incident, sprak van tien doden. Volgens hem hebben de solda ten verzuimd tijdig waarschu wingsschoten te lossen. Het voorval gebeurde vlakbij de plek waar dit weekeinde een Iraakse zelfmoordenaar vier Amerikaan se soldaten doodde. Enkele uren later is bij een con trolepost bij de zuidelijke stad Shatra een ongewapende Ira kees gedood. Die reed met rijn lege vrachtwagen met grote snelheid op de controlepost af, aldus Amerikaanse mariniers die dachten dat het om een nieuwe zelfmoordaanslag ging. Een bijrijder, die ook ongewa pend was, raakte gewond. Terwijl de bombardementen op vrijwel onophoudelijk doorgaan, reist de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell vandaag naar Turkije en naar de NAVO in Brussel. Tur kije weigerde medewerking aan een grondaanval vanuit Zuid- Turkije, wat volgens Amerika de oorlog onnodig rekt In Brussel praat Powell vooral over de opbouw van het naoor logse Irak, en de rol van Europa hierin. Volgens de Britse krant The Guardian bereidt de Ameri kaanse regering in het geheim in Koeweit een nieuwe Iraakse re gering voor, bestaande uit 23 ministeries die elk een Ameri kaan aan de top krijgen. Elk ver overd gebied komt onder het bewind van de regering. Zie ook pagina Oorlog in Irak Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken g Naam Straat £0 Postcode «r? Telefoon va\ (i.vm. controle nabezonjng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betalng is mjn Handtekening: mT 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ■iA'.'H.HI.R.VfaüJTT

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1