Van der Vaart klaar voor debuut in basis SPORT Inge de Bruijn breekt met coach Bergen 'Er meer is dan voetbal alleen' Sturing krijgt zijn zin bij Vitesse Bondscoach Advocaat doet ondanks blessures geen beroep op Van Persie en Overmars 'Leidenaars, rook', vindt de wethouder yente zegt tien racten op hede - FC Twente heeft de acten van tien voetballers gd. Het gaat om Scott h, Sander Boschker, Kevin en, Faouzi El Brazi, Jack Bier, Ruud ter Heide, Kurt lder Paar, Cees Paauwe, Jan nden en Vincent Voshaar. [(verbintenissen lopen op ni af. Het opzeggen van de acten betekent dat FC nte op basis van de huidige Kd niet met de spelers wil aan. V'er Bouma lder het mes (HOVEN - PSVer Wilfred i moet een operatie on- i aan een liesbreuk. De ische staf van de voetbal- 1 heeft dat gisteren besloten. J bleek onvoldoende voor erstel van de Helmonder. uid-Koreen Ji-Sung Park "~V heeft inmiddels een eratie ondergaan. Tijdens jeep is letsel aan de bui- nt van de meniscus ver- lelsea lijdt iljoenenverlies jen - De Engelse voetbal- Chelsea heeft over de eer- es maanden van het boek- 2002/2003 een verlies gele van bijna achttien miljoen vier miljoen meer dan in eerste halfjaar van het vori- oekjaar. Het beursgeno- le Chelsea is niet alleen een balclub, maar ook een on- eming in hotels, bankza- ien reizen. island wil niet ir Georgië - Rusland wil op 30 de EK-kwalifïcatiewed- tegen Georgië op neutraal spelen. De bond diende een verzoek in bij de se bond UEFA, na de ;e rellen in het stadion ilisi bij de wedstrijd Ge- s-Ierland. Het kwam tot een listing van geweld tijdens édstrijd, waarbij onder r met messen naar de spe ll werd gegooid. De UEFA een onderzoek in naar de iregeldheden en besluit Georgië eventueel een straf leggen. na zoo claims dinsdag 1 APRIL 2003 R-sporters Bijna 200 slachtoffers systematisch gebruik van 0 ie in de voormalige DDR 5( ben zich tot nu toe gemeld ,e een schadevergoeding. De M se regering heeft in totaal miljoen euro voor de oud- ters beschikbaar gesteld. Eenden sporters, vooral nmers en atleten, kregen in ytren '70 in de DDR syste- sch prestatiebevorderende jj ielen toegediend om voor land medailles te winnen. talken stijgt ranglijst wijk - Tennisser Sjeng klken is weer een plaats ge- ïmen op de entreelijst van TP Tour, die gisteren werd legeven. De Limburger ;van de veertiende naar de iende plaats. Hij deelt die met de Duitser Rainer bttler. Schalken vergaarde Ie ;e week punten door zijn ts in de vierde ronde bij het terstoemooi van Miami. ITSLAG E N BASKETBAL Day 3061. 16.23.24.25.26.39.41 43.47.48.53. .61 66.67.77. 'voorbehoud van typefouten. TAFELTENNIS -v layeur. EK, landenteams. J divisie mannen, om plaats 5 tot en met itië - Nederland 3-2. Krvic - Wijers 10- »-12 8-1111-5 10-12, Surbek jr - Slie- 1-7 11-6 11-3, Jiang - Keen 16-14 7-11 16-14 6-11, Surbek jr - Wijers 11-6 |l 11-9, Krvic - Sliepen 11-6 11-5 15-13. Montegero - Polen 3-0. Nederland 3-2. Such - Sliepen 3-1 (6- •9 11-7 11-2), Gorak-Wijers 1-3 (8-11 f" 11 12-14), Kusinski-Heister 0-3 (9-11 U), Such-Wijers 3-1 (10-12 11-7 11- Gorak-Shepen 3-1 (4-11 11-8 11-8 Nederland eindigt als achtste. Ïi, halve finales: Wit-Rusland - Zweden Duitsland - Tsjechië 3-1. n, finale: Italië - Kroatië 3-1 Eind- Italië, 2. Kroatië, 3 Roemenië en "ije, 5. Rusland, 6. Wit-Rusland, 7 "I. Servië-Montenegro. 12 de divisie vrouwen, finale: Spanje - Ne- L"d 3-0: Ramirez - Creemers 3-0 (11-8 u 11-7), Dvorak-Nouwen 3-2 (5-11 11-6 9-1112-10), Prades-Hof 3-0(11-7 11-9 IJSHOCKEY Rafael van der Vaart en Frank de Boer lijken last te hebben van koude handen op de training van het Nederlands elftal in Katwijk. Foto: ANP/Marcel Antonisse door Jaap van Essen katwijk - Rafael van der Vaart start morgen in de basis van Oranje tegen Moldavië. Tegelijk doet bondscoach Advocaat zijn best de euforie rond de 20-jarige Ajacied te temperen. Gisteren, na afloop van de laatste training op Nederlandse bodem, zette Advo caat nadrukkelijk de rem op alle loftuitingen. „Het is overdreven dat iedereen zegt dat Van der Vaart een echt bepalende factor was tegen de Tsjechen. Hij heeft het in zich om die rol te spelen, maar zaterdag was hij dat in mijn ogen nog helemaal niet." Opvallend toch dat coaches er zo bang voor zijn dat jonge spe lers te veel schouderklopjes krij gen. Ronald Koeman wekte ook al wat wrevel bij Van der Vaart zelf toen hij vorige week zondag na afloop van PSV-Ajax meldde dat Van der Vaart nog lang niet terug is op zijn oude niveau'. Toch had Advocaat gisteren ge lijk. Van der Vaart begon zijn in valbeurt tegen de Tsjechen uit stekend, maar na rust deelde ook hij bijna een half uur in de malaise die Oranje steeds meer overheerste. Pas in de laatste vijftien minuten van de wed strijd vond hij zijn draai weer, toen hij van linkshalf naar de positie kort achter de spitsen Einde aan succesvolle samenwerking met Amerikaanse zwemtrainer door Arjen Vos Amsterdam - Inge de Bruijn werkt niet langer samen met haar Amerikaanse trainer Paul Bergen. De zwemster heeft in samenspraak met de coach be sloten na zes vruchtbare jaren de samenwerking te verbreken omdat 'de magie' tussen de twee verdwenen was. Voorlopig heeft De Bruijn onderdak ge vonden bij TZA, de profewem- ploeg uit Amsterdam. Het is echter nog niet zeker dat De Bruijn zich onder de huidige omstandigheden voor vast bij Top Zwemmen Amsterdam (TZA) zal voegen. Hans Elzer- man, technisch directeur van TZA, liet gisteravond weten dat in de loop van de week een ge sprek zal plaatsvinden tussen De Bruijn, NOC*NSF en Elzer- man zelf. „We gaan bespreken hoe het traject eruit zal moeten zien", aldus Elzerman. „Daar kan ik nog niet op vooruitlopen, omdat ik niet weet wat Inge zelf precies wil. Komt ze voor een paar weken naar Amsterdam? Zoekt ze een andere buitenland se trainer? Dat zullen we eerst allemaal boven tafel moeten zien te krijgen alvorens beslis singen te nemen. Tot nu toe hebben we alleen telefonisch met elkaar gesproken." De Amsterdamse ploeg van trai ner Fedor Hes zit al aardig vol en komt eind deze maand nog voller te zitten als Marleen Veld huis zich meldt. Elzerman: „Fe dor is al verantwoordelijk voor zes zwemmers. Met Veldhuis en wellicht volgend jaar nog een nieuweling erbij wordt de groep voor hem te groot, zeker als dan ook Inge zich bij ons aan zou willen sluiten. Dan moeten we bekijken wat we verder aan be geleiding nodig hebben om ie dereen te kunnen geven wat hij of zij verdient." Overigens is enige haast voor De Bruijn geboden. Eind deze maand zal ze zich tijdens de Ne derlandse kampioenschappen in Amsterdam moeten zien te kwalificeren voor de wereld kampioenschappen in Barcelo na, in juli. De samenwerking tussen De Bruijn en Paul Bergen (61) was bijzonder succesvol. Bergen slaagde er ruim zes jaar geleden in om de Barendrechtse, die toen mentaal in een diep dal zat, weer gemotiveerd te krijgen, met een ongelooflijke hoeveel heid titels en records als gevolg. De Bruijn verdeelde haar tijd tussen trainen onder leiding van Bergen in Beaverton (Oregon) en onder Jacco Verhaeren in Eindhoven. Met Verhaeren had ze ook nog enige tijd een relatie. Die constructie legde haar geen windeieren. Het leverde drie gouden plakken tijdens de Spe len van Sydney op, alsmede een karrenvracht aan wereldrecords, Europese en wereldtitels. De breuk met Bergen is voor De Bruijn het tweede afscheid van een trainer in een jaar tijd. Vorig jaar mei werd ze immers uit de Philips-ploeg van Verhaeren ge zet omdat de wisselwerking niet optimaal meer was. Nu is in de persoon van Bergen dus ook de andere succestrainer bedankt voor bewezen diensten. In december koos ze al voor TZA als Nederlandse uitvalsba sis. Ze was voornemens om het Inge de Bruijn heeft een einde gemaakt aan haar samenwerking met haar Amerikaanse coach Paul Ber gen. Archieffoto: ANP trainen onder leiding van Ber gen af te wisselen met trainen in Amsterdam. Na terugkeer bij Bergen, begin dit jaar, bleek dat een langere verbintenis met de Amerikaan niet vruchtbaar meer NBA. j. slpfwa 76ers - Orlando Magic 118-113 Blenging), Milwaukee Bucks - Miami 91-86. New Jersey Nets - Houston j. 5110-86. Los Angeles Lakers - Mem- ™-"-s 110-94. BILJARTEN tok (Pol). EK pool, 8-ball. n, plaatsingsronde: Lely (Ned) - Bergen- n Z«e) 8-2. Feijen (Ned) - Hohmann (Dui) ely - Cohen (Fra) 8-6. Feijen - Spechia 1-7. Indeling achtste finales: Tot (Ned) - (Tsj), Adam (Ned) -Tygesen (Den). Rico -Rochkowski (Dui), Feijen - laminnaho ■ely - Roter(Pol). PRIJSVRAGEN Stichting van Johan Neeskens steunt jongeren met beperkingen WK B-landen vrouwen. wedstrijd: Denemarken - Nederland 4-1 2-0 0-0), Slowakije - Groot-Brittamë 8-1 i3-0 0-1), Italië - Noorwegen 2-4 (2-2 0-1 r door Anouk Middelkamp vianen - Een flesje wijn of een bloemetje. Hoe goed bedoeld ook, ex-profvoetballer en voet baltrainer Johan Neeskens wilde voor zijn vijftigste veijaardag eens geen cadeaus voor zichzelf. Daarom richtte hij met zijn vrouw Marlis de stichting De Nees op, die zich inzet voor chronisch zieke en gehandicap te jongeren. Nauwelijks twee jaar na de oprichting groeit de stichting explosief. Een flinke omhelzing van een geestelijk gehandicapte jongen. Het plezier van een groepje rol stoelbasketballers als het wint van professionele sporters. Jo han Neeskens (51) geniet zelf misschien nog wel het meest van zijn activiteiten voor zieke kinderen en jongeren. Nees kens: „Hun sterke wil om er, on danks hun beperkingen, het beste van te maken. Dat is fan tastisch." Dat ijzersterke karakter, het doorzettingsvermogen, spreekt De Nees aan. Zelf kwam hij als profvoetballer bij vooral Ajax (drie Europacups 1, één wereld cup), Barcelona (één Europacup 2) en Oranje (tweede op de WK's van 1974 en 1978, derde op het EK van 1976) immers ook tot grote prestaties, vooral door zijn ongewoon sterke karakter. „En dan heb ik nog het voor recht dat ik gezond ben, ik kan nog bepaalde keuzes maken. Dat kunnen deze kinderen vaak niet." Rond zijn vijftigste veijaardag ging hij nadenken over zijn ei gen leven. „Ik besefte dat we het toch wel erg goed hebben. We hebben alles wat we ons kun nen wensen. Marlis en ik von den het tijd eens stil te staan bij andere mensen." Neeskens komt met zijn club NEC eens per jaar bij een instel ling voor gehandicapte jonge ren. Daar sporten ze samen. Het plezier en de overgave van de gehandicapte jongeren maken steeds weer diepe indruk op hem. „Ik wilde graag iets voor deze groep doen. Kinderen zijn al zo kwetsbaar en nog meer als ze ziek of gehandicapt zijn. On ze organisatie kan er misschien voor zorgen dat ze zich wat be ter gaan voelen. Op welk gebied dan ook." De stichting ontleent haar naam aan één van de bijnamen die Neeskens in zijn jaren bij Ajax kreeg. Logisch, vindt hij zelf. „Je bent een bekende voetballer en dan gaan er eerder deuren open. Bovendien hoop ik dat mijn prestaties een voorbeeld zijn voor deze jongeren." Dan, voorzichtig: „Voetballers wor den vaak gezien als oppervlakkig en egoïstisch. Ik wil laten zien dat we ook bezig zijn met ande re dingen. Dat er meer is dan voetbal alleen." Die boodschap geeft hij ook mee aan zijn spelers. „De jon gens klagen wel eens als ze vijf minuten te lang hebben ge traind. Maar als ze dan zien dat de gehandicapte spelers bijna nooit klagen, gaan ze er toch an ders over denken." Om meer sporters in contact te brengen met zieke kinderen sponsort de stichting, samen met de Johan Cruijff Welfare Foundation en een instelling voor mensen met een handicap, de Sportief Tour. Op tien ver schillende plaatsen in Neder land sporten professionele voet ballers met jonge mensen. Het gaat niet alleen om voetbal. „Ze beoefenen allerlei sporten, van bewegen op muziek tot rolstoel basketbal", zegt Neeskens. La- chend: „En het mooiste is dat de jongeren het vaak winnen van de voetballers. Ze zijn immers veel behendiger met hun rol stoel." De Nees sponsort ook andere activiteiten, zoals een zomerkamp voor kinderen met astma. Onlangs betaalde de stichting de aanschaf van een schommel en een digitale came ra voor een medisch kinderte huis. „Onze projecten zijn heel uit eenlopend", zegt echtgenote Marlis.Als het maar ten goede komt aan kinderen en jonge ren." Om projecten te financieren moet er ook geld binnenkomen. Dat is zo langzamerhand een dagtaak voor Marlis. Uiteraard vrijwillig. „In eerste instantie dachten we dat we er zo'n twee dagen per week mee bezig zou den zijn, maar het is nu bijna eèn fulltime baan." Ze glim lacht: „Winkelen op de P.C. Hooftstraat is ook best leuk, maai' ik zet me toch liever in voor onze stichting. De kinderen en jongeren hebben het hard nodig." werd gedirigeerd. „Op die plaats voel ik me ook het beste thuis. Ik heb nu een maal niet de snelheid om heel makkelijk als linksbuiten de achterlijn te halen. En in Oranje achter de spitsen spelen is na tuurlijk helemaal mooi, er lopen toch jongens in de spits die wel aardig kunnen voetballen", grijnsde hij gisteren in Katwijk. Van der Vaart weet officieel ove rigens nog niet waar hij komt te spelen. Sterker, de bondscoach heeft hem ook nog niet verteld dat hij gaat spelen. Maar veel meer mogelijkheden binnen de selectie zijn er niet meer, nu Giovanni van Bronckhorst met een enkelblessure is afgehaakt. De bondscoach achtte het ten slotte zelfs met de derde gebles seerde binnen zijn vaste groep (ook Cocu en Van der Meyde zijn afwezig) niet nodig (of wen selijk?) om Mare Overmars als nog op te roepen. Ook van het overhevelen van Robin van Per sie uit Jong Oranje (dat tenslotte al is uitgeschakeld voor het EK) naar het A-team werd niet nodig geacht. Van der Vaart start dus in de ba sis. Tot dusverre kwam hij niet verder dan vier invalbeurten. Hij maakte zijn debuut al onder Van Gaal, in oktober 2001 in de laatste WK-kwalificatiewedstrijd tegen Andorra. Daarna gunde Dick Advocaat hem speeltijd te gen Wit-Rusland in september 2002. Het werd geen onverdeeld gelukkig optreden. Van der Vaart viel na zeventig minuten in en bereidde binnen luttele minuten een treffer (Hassel- baink) voor. Maar na welgeteld dertien minuten moest Van der Vaart het veld al weer verlaten. Hij werd onderuit geschoffeld bij een wel erg geforceerde lan ge solo. Twee maanden later, tegen Duitsland mocht hij weer mee doen en zijn langste Oranje-op- treden volgde dus afgelopen za terdag. In totaal kwam Van der Vaart tot nu toe tot 132 minuten in het Nederlands elftal. Geen geweldig aantal voor 'het groot ste talent van Nederland' dat echter de voorbije twee jaar re gelmatig met langdurige blessu res kampte. Maar aangezien de meeste oudere Oranje-spelers het helemaal zien zitten in de Ajacied, lijkt Van der Vaart bin nenkort niet meer weg te den ken uit Oranje. Het Nederlands elftal trainde gisteren ontspannen. Vier spe lers bleven 's ochtends in het hotel achter. Stam, Zenden, Van Nistelrooij en Waterreus kamp ten met fysieke ongemakjes. „Maar ze kunnen woensdag al lemaal spelen", meldde Dick Advocaat. Coach krijgt contract tot 2005 door Egbert van der Weerd arnhem - Edward Sturing is de verwachte opvolger van Mike Snoei als hoofdcoach bij Vitesse. De 39-jarige ex-speler zag zijn eisen gehonoreerd met een meerjarig contract en extra as sistenten. Beide partijen kwamen er het weekeinde al uit, maar pas gis terochtend stemde de gemeente Arnhem in met de extra kosten die Vitesse moet maken. Sturing gaat meer geld verdienen als hoofdcoach, zeker als hij erin slaagt Vitesse voor de eredivisie te behouden. Dat levert hem ex tra premies op. Het enige voorbehoud is nog dat Vitesse het ontslag van zijn voorganger Mike Snoei correct afhandelt. Sturing nam het voorbije weekeinde contact op met voorzitter Jan Reker van de trainersvakbond om toestem ming te vragen. De Arnhemse voetbalclub heeft een maand de tijd om het nog een jaar doorlo pende contract van Snoei af te kopen. Het is zo goed als uitgesloten dat Snoei terugkeert in de Arn hemse jeugdopleiding, waar hij zes seizoenen met veel succes werkzaam was. Vitesse hoopt de zaak nog deze week af te hande len. Het is voor Edward Sturing de derde keer dat hij bij Vitesse als hoofdcoach in dienst treedt, maar pas de eerste keer voor langere termijn. Sturing maakt het lopende seizoen af en blijft tot 2005 verantwoordelijk voor het eerste elftal. Daarna heeft hij zelfs de mogelijkheid terug te keren naar de jeugdafdeling, als hij dat zelf wil. Na twee succesvolle perioden als interim-coach had Edward Sturing schoon genoeg van die rol. Daarbij voelde hij zich vorig jaar gepasseerd door de clublei ding. Sturing presteerde als op volger van Ronald Koeman uit stekend, haalde Europees voet bal, maar moest vertrekken (hoofd opleidingen met een contract tot 2007), omdat Snoei de nieuwe functie al was be loofd. Sturing leidde gistermiddag voor het eerst de training en denkt het zieltogende Vitesse, nummer vijftien op de ranglijst, de komende negen duels voor degradatie te kunnen behoeden. „Het zijn misschien wel de twee belangrijkste maanden in de ge schiedenis van de club. Het is een grote uitdaging." was. De sleet zat er dusdanig op dat het de twee beter leek af scheid van elkaar te nemen. Elk jaar houdt de stichting eèn race met botters, waarop bedrij ven zich kunnen inschrijven. Daarnaast komen er regelmatig scholen of verenigingen met een zak geld die ze hebben opge haald bij een sponsorloop of een andere activiteit. Ook het geld dat Johan Neeskens ver dient met het geven van lezin gen of het verrichten van ope ningen, gaat naar de stichting. Maar de belangrijkste inkom stenbron zijn de Vrienden van de stichting. Er zijn verschillen de manieren om de stichting te sponsoren. Bedrijven die geld geven, krijgen twee T-shirts en caps, door Johan gesigneerd. Ook wordt er elk jaar een zeef druk gemaakt, die aan de Vrien den ter beschikking wordt ge steld. Particulieren die een klei nere' donatie doen, krijgen twee keer per jaar een nieuwsbrief. Die heeft inmiddels al een opla ge van 12.500 exemplaren. Neeskens zegt echter ook weer niet té groot te willen worden. „We willen niet alleen een ano nieme geldgever zijn, maar ook regelmatig bij projecten aanwe zig zijn. Daarvoor is het veel te leuk." ACHTERLIJN De centrale overheid pro beert het roken te ontmoe digen, maar wat de gemeente Leiden betreft paffen we nog vrolijk door. Liefst zoveel moge lijk. De Tabakswet verbiedt tegen woordig het roken in openbare gebouwen. Dat betekent dat er in kantines van sporthallen en zwembaden (en ook in buurt huizen) niet meer mag worden gerookt. Het gevolg is dat men sen minder gaan roken, er minder mensen ziek worden en de niet-rokers niet ongewild aan die gore sigaren- of sigaret tenrook worden blootgesteld. Op dit beleid is niets aan te merken. Het spreekt vatizelfdat als er minder wordt gerookt de siga renwinkels minder verkopen, de sigarettenfabrikanten min der verdienen. Maar ook de ex ploitanten van de kantines in sporthallen en zwembaden in Leiden vrezen minder inkom sten nu er niet mag worden ge rookt in hun accommodatie. Een paar maanden geleden stond al in de krant dat het Leidse Sportbedrijf naar oplos singen zocht om dit vervelende neveneffect weg te nemen. Ik dacht dat het een grap was. De gemeentelijke afdeling die de faciliteiten moet verschaffen aan de Leidenaars om te bewe gen en gezond te leven, gaat er- voorzorgen dat we bij de sport accommodaties kunnen blijven roken. Intussen investeert de gemeente Leiden al tienduizenden euro's om die kantines zo te verbou wen dat ze niet meer als open bare ruimte worden aange merkt. „Het is van de gekke", zei ik vorige week tegen wet houder Pechtold, die in Leiden over alles gaat en dus ook hier over. .Anders verdient de pachter niet genoeg", antwoordde de wethouder. Nu denkt u vast dat dit een grap is. Nou nee hoor. De afive- ging tussen een paar eurootjes voor een pachter en de volksge zondheid valt bij de wethouder in het voordeel van de eerste uit. Nu wordt er ook aan gedacht om ook de buurthuizen in Lei den te verbouwen om de Ta bakswet te omzeilen. Qpt gaat de gemeente Leiden honderd duizenden euro's kosten. Het schijnt dat er niemand meer in die buurthuizen komt nu er niet mag worden gerookt. Dan zijn die buurthuizen misschien wel niet zo nodig", merkte een collega gisteren hierover op. We hebben in Leiden vast en zeker een gemeenteraad die een stokje gaat steken voor deze be lachelijke besteding van ge meenschapsgeld. Willem Spierdijk PS. Wil die mevrouw uit de ge meenteraad die een paar maanden geleden riep dat we geen biertje meer mogen drin ken in een voetbalkantine, nu ook even haar vinger opsteken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19