■T 'Musea moeten verleidelijk en onweerstaanbaar zijn' KUNST CULTUUR Fiore-complex versterkt zuidwestelijke entree van Leiden t Afscheidsexpositie van Hedy d' Ancona in Volkenkunde Amsterdam krijgt een nieuwe muziektempe Metzmacher chef-dirigent van Nederlandse Opera dinsdag 1 april 2003 Frans Molenaar. Foto: ANP/Koen Suyk Mode op de planken den haag - Het Gemeentemu seum Den Haag is van 17 april tot en met 21 september het de cor voor artiestenkleding. On der de titel 'Mode op de plan ken', is kleding te zien die op het toneel is gedragen door be kende sterren. De blikvangers zijn kleren van de hand van on der anderen Balmain, Frans Molenaar, Fong Leng en Frank Govers. Remake Jackson van King Kong den haag - Regisseur Peter Jackson gaat een nieuwe versie maken van de filmklassieker 'KingKong'. De cineast uit Nieuw-Zeeland begint met de productie na de release in de cember van zijn derde 'The Lord of the Rings'-film. Jackson herschrijft op dit moment het script van 'King Kong'. De film moet in 2005 in de bioscopen te zien zijn. De eerste 'King Kong'- film werd in 1933 uitgebracht. Een remake haalde in 1976 de bioscoopzalen, met hoofdrollen voor Jessica Lange en Jeff Bridges. Unieke Turner ter veiling den haag - 'The Fishmarket, Rotterdam', een verloren ge waand werk van de zeer voor aanstaande Britse schilder Jo seph William Mallord Turner (1775-1851) is in Nieuw Zee land teruggevonden. Het gaat om een uniek exemplaar omdat het de enige aquarel van Turner is met een Nederlands tafereel als onderwerp. Het werkstuk, niet groter dan 13 bij 19,2 cm en gemaakt in 1836, wordt op 8 april geveild bij Webb's Auc tions in Auckland, Nieuw-Zee land. Het veilingshuis verwacht een opbrengst van ruim 170.000 euro. door Ad van Kaam amsterdam/leiden - Hedy d' An- cona (65) neemt deze week af scheid als voorzitter van de Raad van Toezicht van het Rijksmuse um voor Volkenkunde. Niet om dat ze de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, maar om dat de vastgestelde termijn voor die functie er nu eenmaal op zit. De voormalige minister van WVC, ex-staatssecretaris van emanci patiezaken en oud-leerlinge van de meisjes-HBS aan de Garen- markt in Leiden, mag als dank voor bewezen diensten haar ei gen tentoonstelling inrichten. Een uitdaging die ze met beide handen heeft aangegrepen. Een geschikt moment voor een te rugblik op haar bemoeienissen met de musea als minister van cultuur en een vooruitblik op haar expositie in Volkenkunde. Van welk museum ze overigens vindt dat er na de renovatie best wel wat meer reuring in de tent mag komen. Haar advies in de ze: „Maak het verleidelijker. Zorg dat je onweerstaanbaar bent." Over de Raad van Toezicht: ,Als minister van WVC in het kabinet Lubbers 3 heb ik de aanzet gegeven tot de verzelf standiging van de Rijksmusea in Nederland. Daar hoorde toen ook een nieuwe bestuursstruc tuur bij. Elk Rijksmuseum kreeg boven de dagelijkse leiding een onafhankelijke Raad van Toe zicht. Die bemoeit zich vanzelf sprekend niet met de dagelijkse gang van zaken, maar die houdt zich vooral bezig met beleid, fi nanciering, geldstromen en met de visie op de toekomst. Essen tiële dingen die het voortbe staan van het museum moeten garanderen. Heel leuk voor mij in het bijzonder is natuurlijk dat wat ik bestuurlijk destijds in gang heb gezet ook later bij het Rijksmuseum voor Volkenkunde daadwerkelijk aan de praktijk kon toetsen. Zo'n Raad van Toe zicht werkt." Over het Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Daar heb ik een aparte band mee. Logisch, want ik heb toen als minister de plannen goedge keurd en het geld gefourneerd voor de grootscheepse verbou wing. Het was een spannende tijd. Het was zo ingrijpend wat er met dat gebouw is gebeurd. Alleen de muren stonden op een bepaald moment nog over eind. Het uiteindelijke resultaat is prachtig. De opstelling, de in richting, de transparante vorm geving - alles is op zijn plek te rechtgekomen. Zelfs de kantine is mooi. Het is inderdaad jam mer nu dat de publieke belang stelling achterblijft bij de hoge verwachting. Misschien ziet het er allemaal wel iets té gelikt uit. Het nette moet er een beetje vanaf. Er moet reuring in de tent komen. Hou van mijn part van de zomer picnic's in het park. Zorg dat er iets gebeurt. Dat het leeft. Dat het verrast Want die collectie en die inrichting ver dient de aandacht." Over gratis toegang tot musea: „Ik ben een voorstander, ja. Als dat de stroom bezoekers doet toenemen, waarom niet? De collecties in Nederland zijn zo mooi, die moeten gezien wor den. Vooral ook door kinderen. Ik heb ooit eens een onderzoek laten uitvoeren waaruit bleek dat als je jong met musea in aanraking komt, je op latere leeftijd teruggaat. Daarom is dat programma in Leiden met de basisscholen zo goed. Misschien moet het niet iedere dag voor niks, maar zo'n proef met gratis toegang die Volkenkunde nam in de kerstvakantie wees uit dat de mensen dan wél komen. En ach, de entreegelden vormen maar een klein deel van de be groting en de exploitatiekosten. Je kunt daarnaast aan meer ac ties denken. Voor allochtonen bijvoorbeeld. Om én het inte gratieproces te bevorderen én ze in aanraking te laten komen met hun eigen en andermans cul tuur. Aan samenwerking met andere musea of organisaties, zoals de Novib, waar ik toevallig ook voorzitter van ben. Aan coa lities met andere kunstinstellin gen of met de universiteit. Kort om, het museumbezoek moet omhoog. En daar moet je alles aan doen wat binnen de moge lijkheden ligt." Over de verpretparking van de musea: „Dat zou ik niet willen. Die term wordt ook te vaak te snel ge bruikt. Vroeger waren musea een vergaarbak voor weten schap, kennis en onderzoek. Dat zijn ze nog steeds en dat moet ook zo blijven. Maar dat Heilige met de grote letter, mag best heilige met een kleine letter zijn. Zonder dat je met allerlei spec taculaire dingen meteen door slaat naar de kant van de pret parken. Je hoeft heus niet alle principes overboord te gooien om bezoekers te trekken. Er is natuurlijk een enorme competi tie in de vrije tijd. De mensen kunnen tegenwoordig alle kan ten op. Zorg als museum dat je verleidelijk bent. Maak je on weerstaanbaar. Doe daar wat aan." Over haar tentoonstelling: „De leiding van het museum leek het een leuk idee om mij dit aan te bieden als blijk van er kentelijkheid. Een expositie sa menstellen heb ik nog nooit ge daan. Vond het wel meteen héél leuk. Dan ga je nadenken. Ik wist vrij snel wat ik niet wilde. Dus niet zoiets Beatrix-achtigs doen: kiezen uit bestaande stuk- Discussie met Hirsi Ali en Van Nieuwenhoven leiden - Het thema van de tentoonstelling 'Het persoonlijke is politiek' staat centraal, aanstaan de zondag, tijdens een ronde tafel-discussie in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Vanaf 16.00 zal onder leiding van Hedy d' Ancona een aantal vrouwen onder wie Ayaan Hirsi Ali, Edith Mastenbroek, Jeltje van Nieuwenhoven en Syh/ie Raap antwoorden proberen te formuleren op de vragen: Is het uit en afgelopen met de feministi sche strijdpunten van weleer en de vrouwen emancipatie in het algemeen? Zo nee, wat zijn de onvervulde wensen en eisen? Wat is de vorm, de «strategie? Moet zoiets via de politiek of via buitenparlementaire actie, via media of internet of de straat? De discussiemiddag is toegankelijk voor het publiek. ken van het museum en daar van een tentoonstelling in elkaar draaien. Het moest persoonlij ker zijn, zonder meteen mijn hele leven weer te geven. Dat kan namelijk niet, dat voert veel te ver en bovendien kreeg ik niet een hele vleugel tot mijn be schikking. Toen kwam ik op die kreet uit de jaren '70 van de vrouwenbeweging. 'Het per soonlijke is politiek'. Die was overgewaaid uit Amerika. Vanaf dat moment raakte ik gepassio neerd." „Tot die tijd nam men in de po litiek het standpunt in dat on derwerpen die met familiezaken en vrouwen te maken hadden, achter de voordeur moesten blijven. Maar dat kon natuurlijk niet. Je kunt vrouwen aanmoe digen om aan het arbeidsproces deel te nemen, maar dan moet je zorgen voor- kinderopvang, deeltijdbanen, voorkeursrege lingen. Je kunt huiselijk geweld afkeuren, maar dan moet je er wel iets aan doen. Als staatsse cretaris van sociale zaken, waar emancipatie onderviel, heb ik er ook daadwerkelijk aan kunnen werken. We voldeden in die tijd nog niet eens de Brusselse nor men. Later, als minister van WVC kon ik extra geld vrijmaken voor kinderopvang en opvoe dingsprogramma's voor alloch tonen, zaken die nog steeds ac tueel zijn. Er zijn posters, car toons, foto's en brieven die ik aan mijn kleine dochter schreef uit de tijd dat de vrouwenbewe ging nog bewoog (de jaren 70 en 80). En er is een hele mooie foto van Annemarie Grewel, de per sonificatie van de slogan. Je ziet haar door Erwin Olof afgebeeld, zittend op een wolk boven Am sterdam. Het was 14 dagen voor haar dood, een bijdrage over een actie voor euthanasie." „Het tweede deel van de exposi tie gaat over 'Het persoonlijke wordt politiek'. Daarmee wil ik laten zien dat mijn visie op de samenleving, mijn politieke stel- lingname, is ingekleurd door mijn afkomst, wortels, ervarin gen. Thorn Hoffman heeft twaalf mensen geportretteerd voor wie dat ook geldt En zij formuleren daarbij op geheel eigen wijze die kerngedachte. Dat zijn onder andere Jeltje van Nieuwenho ven, Ed van Thijn, Maurice de Hondt, Werner Bloch en Sylvia Borren. Maar ook een Maro- kaanse die in Amsterdam een inloophuis heeft en een Antilli aanse die in Rotterdam een plek heeft voor tienermoeders. Van Hedy d' Ancona: „Ik wist vrij snel wat ik niet wilde. Dus niet zoiets Beatrix-achtigs doen; kiezen uit be staande stukken van het museum en daarvan een tentoonstelling in elkaar draaien. Foto: George Verberne sommigen is een video-opname gemaakt." „Deel drie is getiteld: 'Politiek wordt persoonlijk' en refereert aan de actuele situatie. Hoe po litiek ook entertainment is ge worden. De vorm, de kop die belangrijker is dan de inhoud. Politici die met een schort aan op de markt staan, die op olifan ten klimmen en die one-liners uitbraken op televisie. Van dat laatste is een hele mooie compi latie gemaakt. Verder zijn er 25 prachtige karikaturen van de te kenaar Paul van der Steen en te keningen van de cartoonist Len Munnik. Een aantal grijpt terug naar naar de beginjaren van Op zij, het blad dat ik samen met Wim Hora Adema, en de rest is van deze tijd." „In de expositie heb ik ook nog wat kunst gepropt. Van vrouwe lijke kunstenaars als Jane Vanes sa Phaff. Haar litho's en etsen waren recentelijk nog te zien in het LUMC. Er zijn twee beelden van mijn vriendin Maya van Hall uit Noordwijk, een echte fe ministe van het eerste uur. En er is eens serie etsen van mijn lief, Aat Veldhoen, die de vrouw als onderwerp hebben. Op een er van is een vrouw van 80 naakt op de rug afgebeeld. De vrouw niet als object, maar die behan deld is met respect" „Ik heb met deze expositie niet de pretentie om een tijdvak af te dichten. Het is een impressie van de jaren '70-'80. Het is geen pamflet. De slogan komt op dri verschillende manier tot level Of deze tentoonstelling past het beeld van Volkenkunde? denk het wel. Het gaat ov< mensen, over vrouwen, ovi11 cultuur. Maar bovendien h°°L ik dat die wat discussie lo 3 maakt. Daar is een museum oi 5 voor. Zoals ik al eerder zei: ve ras de bezoeker. Doe eens w s anders. Maak het levendig, ui dagend en verleidelijk." Het persoonlijke is politiek door de ogen van Hedy d' Ai 1 cona, van 5 april t/m 5 oktobe Rijksmuseum voor Volkenkui -f de, Steenstraat 1 Leiden. Op< ningstijden: di t/m zo 10-1 BOUWKUNST De herinrichting van het voormalige industrieterrein van de NEM, ten zuidwesten van het centrum van Leiden, is recentelijk gereed gekomen. Op het driehoekige terrein dat wordt ingeklemd door de Loska- de, de spoorlijn Leiden-Alphen aan den Rijn, de Rooseveltstraat en de Vrijheidslaan is een fraaie, stedelijke wijk gebouwd met laagbouwwoningen, woonto rens en bedrijfspanden. De plannen zijn afkomstig van ver schillende architectenbureaus. Het gebied is grotendeels inge vuld met grondgebonden wo ningen van twee en drie bouw lagen aan korte, geknikte straten naar ontwerp van architect Ro nald Knappers. Langs de Roose veltstraat, waaraan van oudsher diverse (bouw)bedrijven zijn ge vestigd, zijn zogenaamde werk- woningen gebouwd. Deze ge slaagde woningen, ontworpen door architectenbureau Henri Stol, beschikken over een voor uitgeschoven bouwdeel met een hoge bedrijfs- of winkelruimte met een aparte entree. De wo ningen zijn toegankelijk vanaf de achterliggende woonstraat. Het NEM-terrein wordt langs de Teldersekade gemarkeerd met de Keektoren, een opvallend ap partementengebouw van veer tien lagen. Hoewel het oor spronkelijke plan uit een hoge re, slanke toren met drie wonin gen per bouwlaag bestond, werd, op aandringen van de op drachtgever, een lagere toren gebouwd. Het totaal aantal wo ningen bleef gelijk maar per ver dieping werden vier woningen gerealiseerd waardoor de flat een stomp aanzien heeft gekre gen Gebouw Fiore, het meest mar kante nieuwe complex in het ge Een fraaie, stedelijke wijk met laagbouwwoningen, woontorens en bedrijfspanden, ontworpen door verschillende architectenbureaus. Foto: Hielco Kuipers bied, ligt in haar volle lengte langs de Vrijheidslaan. Het is ontworpen door het Haagse ar chitectenbureau Roeleveld-Sik- kes. De betrokken architecten Dick Sikkes en Jan van Huizen tekenden een modem, stedelijk blok waarin een reeks kloeke woontorens is opgenomen. De torens variëren in bouwhoogte van zes tot tien bouwlagen. De langgerekte onderbouw bestaat uit een plint met kantoren en uit twee bouwlagen met woningen. De differentiatie in koopwonin gen loopt uiteen van redelijk goedkope galerijwoningen tot vrij prijzige penthouses op de bovenste verdiepingen. Alle wo ningen beschikken over inpan dige balkons die gedeeltelijk met glasplaten zijn afgezet om het verkeersgeluid te dempen. De entrees van alle woningen zijn ondergebracht in royale portie ken met trappen en liften aan de Lassusstraat. Het complex beschikt in totaal over 116 appartementen en over 3000 m2 kantoorvloeren. On dergronds bevindt zich een par keergarage. De onderbouw en de portieken sluiten qua schaal goed aan bij de laagbouwwijk. De woontorens in het complex van Roeleveld-Sikkes verschillen niet alleen qua hoogte maar ook qua vorm. Diverse kleuren met selwerk benadrukken de indivi dualiteit van de bouwdelen. Meest opvallend is de vierkante toren aan de rotonde die wordt geaccentueerd door een dyna mische, schuine kopgevel be kleedt met rode keramische te gels. De langgerekte, lagere to rens zijn opgetrokken in lichtge le baksteen waardoor ze minder volumineus lijken. De gevels van de beide hogere torens zijn gemetseld in donkerrode bak steen. Qua volume spiegelt het com plex zich aan de tegenovergele gen grootschalige gebouwen uit de jaren tachtig zoals de lang werpige verzorgingsflat Rosen- burch die gedeeltelijk zeven en acht bouwlagen telt. Fiore en Rosenburch staan in goede ver houding tot de breedte van de Vrijheidslaan. Maar Fiore oogt een stuk toegankelijker dan de enigszins geïsoleerde verzor gingsflat aan de overkant die als een ondoordringbare wand langs de verkeersroute ligt. Dankzij de kantoren op de be gane grond en door de pavil joenachtige uitbouw aan de Loskade, waarachter zich een klein park openbaart, heeft Fio re een transparante uitstraling. Dit wordt benadrukt door de brede trottoirs en door de voet gangersdoorgang naar het plantsoen. De variëteit in woningen, de combinatie van wonen en wer ken en de aansluiting van het gebouw op de omliggende be bouwing en het plantsoen geven Fiore een stedelijk karakter dat ten goede komt aan de zuidwes telijke entree van Leiden. Joosje van Geest amsterdam/anp - Amsterdam krijgt er een nieuwe concerthal bij. Uiterlijk in 2007 moet een muziektempel zijn verrezen in Amsterdam Zuid-Oost die 12.000 tot 15.000 bezoekers kan herbergen. De plannen zijn gisteren gepresenteerd door de initiatiefnemers, waar onder de Heineken Music Hall en Amsterdam Arena. Volgens een woordvoerder van de ArenA is er in de hoofdstad nog geen overdekte concert ruimte voor een groot aantal bezoekers. „Buitenlandse ar tiesten slapen vaak in Amster dam, maar treden op in Ahoy*." Alleen voor de hele grote namen wordt het Arena stadion gebruikt, waar onge veer 50.000 mensen terecht kunnen. De bouw van de nieuwe con certhal begint over een jaar. De ruimte, die voorlopig als werktitel Music Dome heeft meegekregen, legt het accent jj op muziek. Daarnaast willen 5 de initiatiefnemers intematio-11 nale sportevenementen orga niseren, bijvoorbeeld op het gebied van ijshockey, basket bal en tennis. De kosten van de bouw zijn i geschat op 65 miljoen euro. Amsterdam/anp - De Duitse In- go Metzmacher wordt de nieu we chef-dirigent van de Neder landse Opera in Amsterdam. Hij volgt vanaf september 2005 Edo de Waart op. Pierre Audi, artistiek leider van de Nederlandse Opera, noemde Metzmacher een van de meest opwindende en vernieuwende componisten van deze eeuw. De Duitse dirigent staat vooral be kend om zijn moderne interpre taties van muziekstukken. Zijn programma's zijn vaak buiten gewoon gedurfd en spannend. En dat past helemaal in de open sfeer van de Nederlandse Opera, zo zei Metzmacher gisteren zelf. Metzmacher heeft voor drie jaar een contract getekend met de Nederlandse Opera. Hij dirigeert in principe drie producties per seizoen. Zijn eerste productie is voorzien voor 2005 met het Ne derlands Philharmonisch 0 kest. Wat dat gaat worden, de organisatie nog niet bekent j maken. In het artistieke plan in ieder geval ook een cycli van Lorenzo da Ponte opgeni men. Metzmacher (1957) werkte c afgelopen vijftien jaar over c hele wereld bij verscheiden grote orkesten. Hij is sinds 199® werkzaam als Generalmusikd e rektor en artistiek leider van c Hamburgse Staatsoper. Metzmacher is geboren in Hal nover, zoon van een fameu2 J cellist. Op zijn zesde begon li met piano spelen, terwijl hij c 5 zijn vijfde al in een jongenskoi1 stapte. Metzmacher studeerde ondt' meer piano en dirigeren in Hafl£ nover, Salzburg en Keulen. 2

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18