Gevangenis Oegstgeest dichterbij REGIO Leiderdorp verwacht geen heil van Edward de Vierde [an uit Oegstgeest vrijgesproken van doodslag echtgenote Scholieren leggen Havermans het vuur aan de schenen Boeren protesteren tegen natuurgebied R5 'Ze haalt de 102 ook nog wel' geeft gastles over politiek Justitie wil MEOB-terrein Verken in ekenhuis ierdorp - Het Rijnland Zie- ihuis in Leiderdorp houdt isdag 8 april een informatie rond voor mensen die belang- ng hebben voor de oplei- g tot verpleegkundige. Zij innen zich aanmelden voor b 'leren en werken-opleiding' I het ziekenhuis, die in sep- mber begint en op mbo- en io-niveau gevolgd kan wor- jn. De bijeenkomst duurt van ven tot negen uur. Voor aan- eldingen: 071-5828040. ebat wonen »r ouderen erdorp - Het CDA, de stenUnie en de SGP hou- n op 8 april een debat over iderenhuisvesting in Leider- irp. CDA'er T. Meijer, J. van Berg (ouderenbonden), M. n Pernis van stichting Plus int en wethouder Molken- ler zetten in een betoog hun ening uiteen. Na een pauze is gelegenheid tot discussie. De ;enkomst begint om 20 uur de Muzenhof aan de Cor irdijnsingel. dinsdag 1 APRIL 2003 door Janneke Dijke leiderdorp - Kan Edward de Vierde Leider dorp misschien verlossen uit zijn identiteits crisis? Een standbeeld van deze Engelse ko ning bij de dorpskerk aan de Hoofdstraat zou het forensendorp voorgoed uit zijn winter slaap kunnen schudden. Maar de zaal kleurt rood van de protesten. Iedereen is tegen. Wie is in hemelsnaam Edward? Niemand durft het deze avond te zeggen, maar de gespleten persoonlijkheid van Leider dorp hangt zwaar in de lucht. Zo'n zestig Lei derdorpers, voornamelijk 50-plussers, zijn af gekomen op de uitnodiging van 'Leiderdorp op stelten', een groep mensen die meer bin ding onder de inwoners wil. In de kleine zaal van De Muzenhof wapperen de aanwezigen na het horen van stellingen beurtelings met rode en groene kaarten. Rood is tegen, groen is voor. Leiderdorp is lekker rustig om te wonen, maar daardoor ook saai. De bruisende Hoofdstraat van weleer is een nostalgische herinnering en niet meer terug te halen. Maar wat is het alternatief? Is het oude centrum van Leiden iets? Heeft Leiderdorp een catwalk in een nieuw dorpshart nodig? Of vormen alle clubs de bindende factor? Edward krijgt de kans niet zijn bindende kwa liteiten te ontplooien in Leiderdorp. Massaal begroet Leiderdorp zijn bronzen verschijning met rood. Zonde, stelt Theo de Bruin van de Oudheidkamer. „Dit was een stelling om te controleren of iedereen zijn geschiedenis kent. Niet dus. In 1470 heeft Edward de Vierde een nacht doorgebracht in een kerker tegenover De Hollandsche Tuyn. Wij blijven actie voor hem voeren." Het slaapdorp, de buitenwijk van Leiden. Zo maar wat bijnamen van Leiderdorp. Cees Ho- lierhoek, één van de mensen die door 'Leider dorp op stelten' is gevraagd de stellingen te verdedigen of aan te vallen, herkent zich in die bijnamen. „Wie krukken wil lenen, is aange wezen op de Leidse thuiszorg. Wie met de trein wil, moet naar Leiden. Wie naar het to neel wil, komt al gauw in de Leidse schouw burg terecht." Erg? Nee hoor, vindt Holier- hoek. „Dat doet niets af aan mijn tevredenheid dat ik hier nog altijd mag wonen." Een buitenwijk van Leiden, opponent Jan Minnee gruwt bij de gedachte. „Je moet er toch niet aan denken dat je steeds naar dat ge meentehuis in de Breestraat moet." Mensen uit de zaal sluiten zich daarbij aan. Leiderdorp heeft wel degelijk een eigen identiteit. Maar die identiteit in woorden vatten is moeilijk. De Baanderij, het Meubelplein, klinkt het. Burge meester Zonnevylle schrikt. „Ik zou identiteit niet aan een winkelcentrum willen verbinden. Dat vind ik pure armoe." Toch houdt Arianne Hoogervorst vol. Haar ge voel voor Leiderdorp komt naar boven bij de aubade op koninginnedag, als ze oud-klasge noten treft die daar samen met hun kinderen de gekste liederen meebrullen. „Net als de avondvierdaagse. Het is misschien heel mutsig en truttig, maar ik vind het geweldig." De verenigingen, nog zo'n voorbeeld dat Lei derdorp wél bruist. Het zijn woorden van Wim Laman. „We hebben uitnodigingen verstuurd aan wel 125 verenigingen." Waar zijn die dan, vraagt iemand. „Dit is typerend voor Leider dorp. Je bent bezig met je eigen kleine clubje en je laat de rest maar barsten." Misschien dat die clubs elkaar kunnen vinden als de gemeentebestuur het plan doorzet voor een nieuw dorpshart langs de Laan van Ou derzorg, compleet met ontmoetingscentrum. En misschien dat ze wat hebben aan de uit spraak van Cees Holierhoek: „Leiderdorp is verre van saai. Het leven is er opwindend, spannend, om te lachen en te huilen, maar je zult het vooral zelf moeten doen." Met of zon der hulp van Edward de Vierde. jijnlands peelt Hair cstgeest - Leerlingen en do- nten van het Rijnlands Ly- um in Oegstgeest spelen bin- ^nkort na maanden van voor- reiding the musical 'Hair'. ïlf april staan vijf avonden en ee middagen in het teken van uziek, zang en dans. De voor- dlingen in de aula van de hooi aan de Apollolaan zijn terdag 12 tot en met woens- g 16 apriltelkens om 20.30 t ir. Zondag 13 april en woens- P g 16 april zijn er ook voor- ïllingen om 17.00 uur. Be- ïgstellenden kunnen tot en ït 3 april kaarten reserveren, treebewijzen kosten vijf euro zijn tussen 16.15 tot 17.00 ir te bestellen op telefoon immer 071-5193573. |ingo van iintamboers eter wou de - Drumfanfare de jntamboers heeft zondag een Jbileumbingo. Iedereen is van- 114.00 uur welkom in de Een- kooi aan het Kooikersplein 'oeterwoude-Rijndijk. Om D begint de eerste bingo- door Charlotte de Meyere oegstgeest- Aan aandacht geen gebrek. Jo Planjer krijgt voor de tweede keer hoog bezoek van burgemeester Els Timmers. Vo rig jaar, op haar honderdste ver jaardag, was het nog een verras sing. Nu schudt ze de Oegst- geestse burgemeester de hand alsof ze een oude bekende is. Met haar 101 jaar is Jo Planjer één van de oudste bewoners van de Rijngeestgroep. Al bijna tien jaar woont ze in het psychi atrisch ziekenhuis in Oegstgeest. „Ze wordt hier in de watten ge legd", vindt dochter Zoetje Nieuwenburg. „Ze krijgt zoveel liefde en aandacht. Ik ben ja loers op het geduld van de ver pleegsters", zegt ze met een knipoog. „Mijn moeder is ook niet altijd een van de makkelijk ste." De in Leiden geboren Jo Planjer kan niet veel meer zeggen. Ze herkent niet iedereen meer, maar ze geniet nog van het le ven. Als haar twee achterklein kinderen Bas en Michelle hun cadeautjes voor haar openma ken, veert ze op. Zeebanket, al tijd welkom. Ook hapjes slag roomtaart slaat ze niet af. De griepprik is aan haar niet be steed. „Ze is eigenlijk nog zo ge zond als een vis", vertelt jongste dochter Jo Marijt. „Ze ziet niet meer alles even scherp en ze is zo doof als een kwartel. Maar ze Jo Planjer krijgt bezoek van burgemeester Timmers. Ook Bas en Michelle vieren de verjaardag van hun overgrootmoeder, die gisteren 101 werd. Foto: Dick Hogewoning haalt de 102 ook nog wel." Burgemeester Els Timmers brengt een grote oranje bloe menmand mee. Voor deze gele genheid heeft ze speciaal de burgemeestersketting omge daan. „Hij is wel heel erg zwaar hoor", bekent ze aan de twee achterkleinkinderen van Jo Planjer. „Vorig jaar had ik hem ook om, dus ook nu mocht die niet ontbreken." Voordat Jo Planjer trouwde, werkte ze onder meer als kin dermeisje, 'bellenmeisje', hoe denmaakster en als medewerk ster in een sigarenfabriek. Het huwelijk met meneer Planjer, die ruim twintig jaar geleden overleed, bracht haar drie doch ters. Eén van de drie is helaas op jonge leeftijd overleden. Behalve drie kleinkinderen heeft ze ook vier achterkleinkinderen. Die komen vaak bij haar op bezoek. Dan gaan ze naar het theehuis op de Rhijngeestgroep of wan delen ze door de bossen. De jongste gast is honderd jaar en drie dagen jonger. De kleine Fabiënne is dan wel geen direc te familie, maar een dochtertje van vrienden. Als de jarige op de foto moet, tikt dochter Zoetje haar even aan. „Hé ouwe, oplet ten voor de foto." »r Persbureau Cerberus n haag/oegstgeest - De 42-jarige man uit igstgeest die verdacht werd van doodslag op jn echtgenote, is door de rechtbank in Den Haag ijgesproken. Er bleek onvoldoende bewijs om de an te veroordelen. Het openbaar ministerie had f jaar gevangenisstraf tegen de verdachte geëist. echtgenote van man werd in juni 1999 met he- ;e maagpijn in het ziekenhuis opgenomen. Uit iderzoek bleek dat haar twaalfvingerige darm was gescheurd. Niet veel later overleed de vrouw aan haar verwondingen. De artsen tastten in het duister over de oorzaak van het letsel. De vrouw had verklaard dat ze van haar fiets was gevallen, maar dat kon onmogelijk de inwendige verwon dingen hebben veroorzaakt. Volgens de artsen kon je dergelijk letstel alleen oplopen door zéér bruut geweld: een auto-ongeluk of zware mishan deling. Vanwege het mysterieuze letsel startte de politie een onderzoek. De echtgenoot van het slachtoffer werd als verdachte aangemerkt. Hij moest de vrouw geschopt of geslagen hebben. Maar bewijs was er niet. De echtgenoot verklaarde tijdens de behandeling van de zaak dat hij verbijsterd was over de aan klacht. Hij had ook geen verklaring had voor het letsel, maar wist zeker dat hij er niet verantwoor delijk voor was. Er waren weliswaar veel spannin gen in het huwelijk geweest, maar de man ver klaarde dat hij zijn echtgenote nooit had mishan deld. Officier van justitie Vos gaf töe dat er geen direct bewijs was tegen de man. Maar volgens Vos was er geen andere verklaring voor het letsel dan dat de vrouw mishandeld was. En dat kon, volgens de officier, alleen de echtgenoot hebben gedaan. Hij zou de mishandeling gepleegd hebben uit frustra tie. Zijn vrouw was namelijk vaak lastig, omdat ze leed aan depressies en hysterische buien. De rechtbank zag geen reden om de man te ver oordelen en kwam tot vrijspraak. Of het openbaar ministerie in beroep gaat, is nog niet bekend. >or Charlotte de Meyere ieterwoude - 'Waarom mogen e hier geen extra lokaal aan- >uwerj' en 'Vertelt u eens waar- n zoveel groen op het Loethe- ild moest verdwijnen'. Waarne- lend burgemeester Ad Haver- - pas een paar weken in inctie in Zoeterwoude - heeft in de scholieren van de West- oudschool een zware dobber, e kinderen van groep 7 stellen aandagochtend een uur lang agen over de politiek. Haver- ans stuit tijdens zijn gastles op itische leerlingen. lelangrijke mensen zijn vaak te at", vertelt lerares Margreth aar leerlingen als Havermans an minuten over tien binnen kopt. Zijn burgemeestersketting eeft hij thuisgelaten, tot spijt in veel kinderen. Naast de vra- en over de gemeenteraad en de sluitvorming zijn de leerlin- Bn geïnteresseerd in de burge- leester zelf. De vraag 'Hoe oud :nt u' omzeilt Havermans toch iaar. „Heel oud. Ik ben 33 jaar urgemeester geweest en ben voor een paar maanden in ieterwoude aan het werk. Ei- anlijk was ik al met pensioen", !rtelt hij. Dertien mensen zijn in onze imeente aangewezen om be luiten te nemen, legt Haver- nans uit. „De gemeenteraad 'eslist over woningaanvragen, Plaatsing van lantaarnpalen, appen van bomen en subsidies °or sportverenigingen. Inwo- Burgemeester Ad Havermans legt groep 7 van de Westwoudschool uit hoe de politiek in Zoeterwoude werkt. Foto: Henk Bouwman ners hoeven niet hun mond te houden en alles aan die dertien over te laten. Elke stem is be langrijk." De gastles van Havermans is een onderdeel van het 'project kindergemeenteraad', dat scho lieren basiskennis over de de mocratie moet bijbrengen. „Als je langs het gemeentehuis fietst, moet je weten wat daarbinnen gebeurt", vindt de burgemees ter. Zelf bezoekt hij de vier ba sisscholen in Zoeterwoude om de leerlingen te betrekken bij de politiek. Later deze maand krij gen de leerlingen van de vier Zoeterwoudse basisscholen een rondleiding op het gemeente huis en praten ze met de raads leden. Op de Westwoudschool zijn nog volop sporen aanwezig van het kunstproject, dat vorige week is afgesloten. Tekeningen, zelfpor tretten en andere kunstwerken sieren het lokaal. „Wat vindt u het mooiste kunstwerk in Zoe terwoude", vraagt een meisje dat duidelijk nog in een kunst zinnige stemming verkeert. Daar kan de burgemeester geen ant woord op geven. „Ik ben hier pas begonnen. Stukken lezen en kennis maken met de mensen. Later ga ik het dorp verkennen." Zelf vindt het meisje het beeld van de drie bronzen ganzen in de Weipoort het mooist „Als je 17 april op het gemeentehuis komt, vertel ik je mijn voor keur", belooft de burgemeester. Patrick vraagt op een veront waardigde toon waarom 'zijn school geen lokalen bij mag bouwen. Jan Hogewoning van de commissie welzijn schiet de burgemeester te hulp. „Buurt bewoners klaagden en hebben de rechter ingeschakeld. Maar die besloot dat jullie de twee lo kalen wel krijgen. Volgende zo mer komen op de plaats van de fietsenstalling de nieuwe loka len." Havermans vat samen waar hij zich mee bezig houdt: bouwvergunning, inspraak, de rechtbank. „Het zijn allemaal belangrijke dingen waar wij te genaan lopen." De leerlingen buigen zich de ko mende weken over de vraag wie er duizend euro krijgt: de Zoe terwoudse bibliotheek, de cultu rele commissie, 3VO en natuur- en milieu-educatie dienen een plari bij de kinderen in. De bur gemeester drukte de scholieren op het hart goed na te denken over de bestemming van het geld. „Het gaat om echt geld. Dus welk project vinden jullie het belangrijkst. Als je voor het ene project bent, steun je de an dere drie dus niet. Voor die keu ze staan wij ook dagelijks." door Nancy Ubert oegstgeest - De kans dat Oegst geest een gevangenis krijgt, groeit met de dag. Van het twaalf hectare tellende MEOB- terrein claimt justitie er vier voor een gevangenis. Volgens het plan wordt al in 2005 met de bouw begonnen. Nederland kampt met een cel lentekort en het rijk wil het aan tal 'zitplaatsen' met 5000 uit breiden. De Rijksgebouwen dienst heeft opdracht gekregen zo snel mogelijk tijdelijke en permanente ceÜen te regelen, verspreid over heel Nederland. Het is nog niet honderd procent zeker dat er een huis van bewa ring aan de Haarlemmerstraat- weg in Oegstgeest komt, maar de kans groeit. De voorbereidin gen zijn in volle gang. De Rijksgebouwendienst heeft zijn eigen architect Rob Hoot- man opdracht gegeven een 'ste denbouwkundige verkenning' op papier te zetten. Wethouder Meester heeft de architect een paar aandachtspunten meege geven. Zo heeft de gemeente lie ver een gevangenis waar gedeti neerden langdurig verblijven, dan een voor kort verblijf. Dat scheelt in de verkeersbewegin gen. Ook hopen B en W dat de inrichting zo dicht mogelijk te gen de A44 komt te staan. Dan kan het gebouw meteen dienst doen als geluidswal voor het ge bied daarachter. Het ministerie van justitie heeft zijn oog op het terrein laten val len, omdat het zo makkelijk be reikbaar is. De Rijksgebouwen dienst onderzoekt de steden bouwkundige aspecten en de kosten van het project. Wethouder Meester ziet voorde len in een deal met het rijk. De gevangenis levert Oegstgeest honderden arbeidsplaatsen op. Daarnaast kan de gemeente ge bruik maken van de expertise van de dienst om de rest van het terrein te ontwikkelen. Als het op geld aankomt is de Rijksge bouwendienst een betrouwbare partner, denkt Meester. Er zijn echter ook nadelen, waarschuwt de wethouder. Bur gers zouden wel eens massaal in actie kunnen komen tegen het plan. De eerste afkeurende ge luiden waren al te horen. Bo vendien houdt Meester in haar achterhoofd dat de verdere ont wikkeling van het terrein be moeilijkt wordt op het moment dat het zeker is dat de penitenti aire inrichting daar komt te staan. Het is de vraag welke be drijven bereid zijn zich in de buurt van een gevangenis te vestigen. Dat Oegstgeest geen plannen kan maken voor het hele terrein is ook te betreuren, vindt de wethouder. Deze maand moet de architect zijn eerste stedenbouwkundige verkenning presenteren. Als het goed gaat worden volgend jaar de definitieve bouwplannen ontwikkeld. Helemaal in kannen en kruiken is het nog niet, bena drukt Meester. Het project staat of valt met de onderzoeken die nu worden uitgevoerd en de koers die justitie vaart. 'Doe het niet' „Doe het niet", waarschuwt secretaris Broeksma van de Kamer van Koophandel Rijn land. Hoewel een penitentiai re inrichting drie- tot zeshon derd banen oplevert, is Broeksma ervan overtuigd dat het gevang niet goed is voor de economie in de re gio. „De prachtige ligging van het MEOB-terrein biedt veel meer mogelijkheden", vindt Broeksma. „Oegstgeest moet zijn huid duur verkopen. Aanbiedingen van de Rijksge bouwendienst kim je uit voorzorg beter als verdacht bestempelen. Het is zo zonde als de gemeente daar in trapt." Volgens Broeksma moet het terrein aan de Haarlemmer weg als 'totaal' worden ont wikkeld. „Daar moet een mooie mix komen te staan. Met zorg, ontspanning, be drijfsverzamelgebouwen en andere werkftincties. Oegst geest moet het terrein op zijn waarde schatten en de po tenties benutten. Op zo'n fantastische locatie aan de snelweg laat je toch geen wanstaltig moni wen?" altig monument bou- koudekerk aan den rijn - Het plan van de provincie Zuid-Hol land om een honderd hectare groot natuurgebied aan te leg gen in de Lagenwaardsepolder in Koudekerk aan den Rijn, valt slecht bij de vijf grondeigenaren. De boeren, van wie er sommi gen de helft van het land zou kwijtraken, vrezen voor de toe komst van hun bedrijf. De boeren beseffen dat ze niet worden gedwongen om hun land af te staan. „Maar hoe vrij willig is vrijwillig", vragen vader Teun en zoon en jurist Karei de Jong zich af. „Het geplande na tuurgebied staat in het ontwerp streekplan zuidoost aangegeven. Het is het begin van de onzekere toekomst die de we tegemoet gaan. Want de gemeente Rijn- woude kan het in het bestem mingsplan opnemen. Op een gegeven moment zouden we kunnen worden onteigend." Het feit dat de overheid toch geen geld heeft om grond voor natuur aan te kopen, doet vol gens hen ook niets af aan de vervelende situatie waarin ze verkeren. Alleen al het feit dat er een claim op het gebied voor natuur ligt, betekent al waarde vermindering van het land. De Jong senior heeft «n melkvee bedrijf met tachtig hectare grond. De helft daarvan zou na tuur moeten worden. „Ik heb het destijds wel allemaal duur moeten kopen." Om het land in eigendom te houden en er zelf natuur aan te leggen, voelt De Jong niets. „De vergoeding die er tegenover staat, vergoedt niet de schade. En als het polderpeil er wordt verhoogd, zijn er so wieso geen agrarische activitei ten meer mogelijk." Volgens jurist Karei de Jong die met een collega de belangen van de vijf gedupeerde boeren be hartigt, gaat het om mooie be drijven waarin toekomst zit. Hij hoopt dat de provincie rekening houdt met de groeiende ten dens in de maatschappij om de boeren te behouden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17