Leidse regio is een ongeslepen diamant' Klein werk met grote invloed LEIDEN REGIO 'olitiek is niet gelijk hebben, maar gelijk krijgen R3 Gedeputeerde Marnix Norder trots op nieuwe streekplan Zestig jaar getrouwd Protest tegen werkhotel afgewezen •LEIDEN wïïk dinsdag 1 april 2oo3 jor Robbert Minkhorst jjt was zijn laatste kunststukje voor de verkie- jjgen van provinciale staten. PvdA-lijsttrekker j gedeputeerde Marnix Norder loodste het •uwe streekplan voor deze regio door de sta- L Norder is trots. Leiden en ommelanden en Duin- en Bollenstreek krijgen eindelijk de Imte en de vrijheid zich te ontplooien, vindt jf Tegelijk worden waardevolle gebieden juist {ra beschermd. „De Leidse regio is een onge- jpen diamant." eer dan ooit gingen provincieambtenaren de jelopen twee jaar de boer op om met ge- tenten en belangenorganisaties te praten er hun wensenlijstjes. Om er samen uit te men, samen een visie op de inrichting van 1 gebied te kunnen bedenken. Deze 'interac- sve werkwijze' heeft een uniek streekplan op- jeverd, vindt Norder. „Dit streekplan is geen Meisom van belangen van gemeenten en Htijtjes, maar een gezamenlijke visie op hoe met dit gebied verder moet." vee jaar van start tot finish blijkt dus moge- Het is wel een snelheidsrecord, en met laagterecord aan bezwaren." Dat laatste is s de gedeputeerde juist te danken aan vele malen dat met de regio's en andere be- jebbenden is overlegd en onderhandeld, nieuwe streekplan is daardoor niet zozeer poukaze van de provincie, maar een sa- yjenspel van het bestuur van Zuid-Holland, de Bbeenten en organisaties, ^jas Leiden-Katwijk speelt een cruciale rol in itwikkeling van het gebied. Vrijwel alle lelijking concentreert zich op die as: n aan de randen van het vliegkamp, ont in Oegstgeest, de twee verkeerskno- ten westen en oosten van Leiden. Mede loor blijven waardevolle bollengronden, m en veenweidegebieden gespaard. Ier wil dat de dynamiek terugkeert in het ;d. „Er is weinig economische ontwikke- Igin Nederland en in de Randstad. Die er al moet je als een magneet naar de Zuidvleu- van de Randstad en dus ook naar de Leidse trekken. Het gaat erom onze kinderen woning en een baan te kunnen geven. We ;ten het spook van werkloosheid wegjagen, juist die compactheid en die concentratie die as zorgen voor meer dynamiek." at we met elkaar die visie hebben, is nieuw, jaar geleden was zoiets ondenkbaar. Kat- kkeek naar Katwijk, Leiden naar Leiden en jstgeest naar Oegstgeest. Zo'n knoop van Overzicht van het gebied tussen Leiden en Katwijk. Rechtsboven de stad Leiden, linksboven Katwijk. Daartussenin ligt Valkenburg. Op de voor grond het duingebied Groot Berkheide. Een deel van het groene gebied rondom het marinevliegkamp komt de komende jaren in aanmerking voor woningbouw. Foto: Frans Roomer ^or Robbert Minkhorst - Politiek draait om gelijk jgen, niet om gelijk hebben, an het eind van de avond is uitkomst niet wat logisch is, lar wat van tevoren is afge- oken", zegt het raadslid Füip n As (ChristenUnie) in de idse raadzaal. „En als je daar !t tegen kan, word je cy- ch." n As is een van de vier spre- s op de bijeenkomst die De dse Hoed over politiek houdt het stadhuis. De andere gas- zijn D66-Kamerlid Thom de aaf, CDA-raadslid Linda Lie- se en voormalig PvdA-wet- uder Henriëtte van der Lin- n. De Leidse Hoed valt onder de A44 en de Rijn Gouwe Lijn bij Leiden-West kunnen we nu gezamenlijk ontwikkelen. En dus niet dat Oegstgeest in z'n eentje zit te trek ken aan Rijnfront. Of dat de provincie in haar eentje zit te mijmeren over de Rijn Gouwe Lijn, de sneltram tussen Gouda en de kust, en Leiden alleen filosofeert over Leiden-West." Het nieuwe streekplan is ook een duidelijk sig naal aan het rijk Als voorbeelden noemt Nor der de bescherming van de bollenteelt en het compromis over het marinevliegkamp. Het waren - én zijn - de provincie en de streek er veel aangelegen om bollenstad tegen te hou den. „De bollen moeten de bollen blijven. De ondergrens met het areaal is bereikt. De bol lenteelt is een belangrijke economische sector. Echt, dat moeten we koesteren. Ander klapt de boel in elkaar en dat moeten we echt voorko men." Bovendien is de Bollenstreek van grote cul tuurhistorische en toeristische waarde. „Het rijk heeft een volstrekt gebrek aan cultuurhis torisch besef. Als je ook nagaat dat Willem- Alexander juist daar, in de Keukenhof, Maxima aan Nederland voorstelt, dan mag je er toch best zuinig op zijn? De tulp is een exportpro duct in het kwadraat. Respecteer dat en blijf er verder met je poten vanaf. Elke keer dat het rijk rept van bollenstad, staan een dag later projectontwikkelaars bij de bollenboeren op de stoep." En dus wordt er beperkt gebouwd in de bol lenstreek, en verstedelijkt de omgeving van Valkenburg. Randen van het vliegveld die in aanmerking komen voor bebouwing zijn een zone langs het Valkenburgse Meer, kassenge- bied Duyfrak en een strook langs de Wasse- naarseweg in Katwijk Verder wordt bekeken of gebouwd kan worden binnen de geluids contour van het vliegveld. Een andere studie brengt de voor- en nadelen van woningbouw in kaart. Nog steeds is Norder 'heel erg tevreden' over het compromis dat hij uit de onderhandelin gen met demissionair minister Henk Kamp (ruimtelijke ordening en defensie) heeft ge sleept, ondanks de kritiek van zowel voor- als tegenstanders van bebouwing. Het was niet genoeg, of juist teveel. „Mensen hebben be hoefte aan concrete oplossingen", pareert de PvdA'er. „We moesten datgene besluiten wat het meest verstandig was. De standpunten la gen mijlenver uiteen en daar zat een karren vracht aan argumenten bij. Nu konden we juist heel snel tot elkaar komen." Overigens blijft Norder de redenatie van de WD in provinciale staten - een partij waar mee hij nu trouwens onderhandelt over een nieuwe coalitie - om het vliegveld open te houden, merkwaardig vinden. „De WD zegt: je hebt Orions nodig om natuur te bewaren. Zet er dan een bordje van Staatsbosbeheer neer, of van Natuurmonumenten. Ik ken an dere boswachters dan Orions." De Leidse regio en de bollenstreek bulken van de mogelijkheden, vindt Norder. Het streek plan richt zich daar ook op. Meer wegen, beter openbaar vervoer, extra bescherming van na tuur en ruimte voor wonen en werken moeten het gebied de juiste impulsen geven. „De regio heeft potentie die niet goed is benut. Wonen en infrastructuur: het is nu gewoon verstopt en slecht. De Leidse regio is een ongeslepen diamant." „Leiden is een mooie stad met een universi teit, waar het goed wonen kan zijn - zeker als de oude wijken worden opgeknapt. De regio is buitengewoon interessant voor investeerders. Ze ligt zeer dicht bij Schiphol en wordt zeer goed bereikbaar op het moment dat de infra structuur op orde is. Het is een gebied met ve le kwaliteiten: de natuur van het Groene Hart, de duinen, de bollen en een grote stad met een historische binnenstad en vele voorzienin gen. Dat is een combinatie van factoren die buitengewoon gunstig is." Al met al was het een heksentoer om voor een zeer dichtbevolkt gebied, met slechte wijken, een te krap wegennet en verouderde indu strieterreinen een nieuw streekplan te maken, zegt Norder. Want het is al constant schippe ren met de schaarse ruimte. „Zeventig procent van de bedrijventerreinen is aan herstructure ring toe. We hebben gewoon veel oude troep. Kijk naar Brabant of Gelderland. Daar hebben ze maagdelijke weilanden die ze kunnen be bouwen: het is makkelijk en goedkoop." diakonaal centrum De Bakkerij en is 'een podium voor cultuur, samenleving, levensvisie en reli gie'. De vier praten vrijuit voor een select clubje - van ruim twintig - toeschouwers. Van As, De Graaf, Van der Lin den en Lieverse zijn om uiteen lopende redenen in de politiek beland. Voor Van As, als oud-lid van het CDJA, was het eigenlijk toeval. „Ik wilde met mijn geloof en overtuigingen iets in de poli tiek kunnen. Ik vond dat het niet echt lukte bij de partij waarbij ik me het meeste thuisvoel." Van As was een tijdje politiek dak loos. „Totdat ik in een super markt werd aangesproken door een jongen die ik nog kende uit mijn studententijd. Hij zei: we zoeken nog een lijsttrekker." Van der Linden werd 'gepara chuteerd' door de Rooie Vrou wen binnen de PvdA. Dat nam niet elk partijlid de club in dank af. „Er zijn harde pleidooien ge houden om mij uit de fractie te houden", herinnert Van der Lin den zich. Eén keer is daardoor een benoeming als wethouder niet doorgegaan. In 1984 werd ze dat alsnog, om het zes jaar te blijven. „Men vond dat ik te rood was, later zou men mis schien gezegd hebben: te femi nistisch." D66'er De Graaf komt bij de linkse PPR vandaan. De Graaf knapte af op een bijeenkomst in Nijmegen. „In de zaal werd heel veel gebreid en er liepen ook veel kinderen rond. Aan tafel de ministers, een presidium van re genten, tegenover een kabouter partij." Lieverse zag in 2002 een poster in de stad hangen van de campagne om raadslid te wor den. Waarom niet? dacht ze. Echtgenoot Aart van Bochove, oud-wethouder voor het CDA, interesseerde haar zes jaar eer der voor politiek „Ik ben ge trouwd met een gereformeerde domineeszoon. Hij vroeg of ik een cursus wilde doen in de kerk, zodat ik hem beter zou be grijpen." Zo kwam ze bij het CDA terecht. Politiek bedrijven betekent on vermijdelijk meedoen met spel letjes. Daar is niks vies of moreel verwerpelijks aan, vindt De Graaf. „Je kunt als schaker de theorie heel goed kennen, maar dan ben je nog geen goed scha ker. Politiek draait om het ver krijgen van meerderheden. Poli tiek speelt zich niet af in de raadzaal, maar aan de telefoon, in de wandelgangen. Het is ge ven en nemen." „Het is een klein deel van het politieke spectrum", zegt Van As. ,Af en toe worden er vuile spelletjes gespeeld. Ik treed mensen altijd open tegemoet" „Ik heb het er heel moeilijk mee gehad", bekent Van der Linden. „Zoiets als lobbyen, dat kon dus voor mij echt niet." Maar ze moest wel. „Als ik mezelf maar in de spiegel kon blijven aankij ken." e is een medewerkster van het irste uur. Ada van Mil, oude nwerkster bij de Stichting ienstverlening Leiden, kwam 11984 in dienst. Een jaar na de mchting van wat toen nog de ichting Ouderenwerk heette, andaag gaat ze met de vut. oewel? „Ik begin volgende ïaand bij zorgcentrum De Ro- ijn. Als parttime zorgbemidde- ar. Ik moet er niet aan denken at ik de hele dag niets zou loeten doen." egentien jaar heeft ze in totaal j deze club gewerkt. En daar- ïee laat haar carrière, zoals ze ïlfzegt, een dalende lijn zien. a jaren diverse beleids- en be- uursfuncties bekleed te heb- en, werkt ze nu al negentien ar 'aan de basis'. Het kleine erk dat van grote invloed is. Zo is ze betrokken geweest bij de komst van de speciale wo ningen aan het Professorenpad, het project Leidse Senioren Zelfstandig, en ze stond aan de basis van een echte 'hangplek voor ouderen', eveneens aan het Professorenpad. „Tegenwoordig streven we er naar om ouderen zo lang mo gelijk zelfstandig te laten wo nen. Oude bomen moet je niet meer verplanten. Als een hel pende hand er af en toe voor kan zorgen dat iemand een paar jaar langer in z'n eigen huis kan wonen, is dat toch ge weldig? Daar haal ik veel vol doening uit. En daar ben ik dag en nacht mee bezig. Zelfs als ik boodschappen doe, word ik door allerlei mensen aangeschoten met vragen om leiden - Een brief van koningin Beatrix, een brief van commissa ris van de koningin J. Franssen, een brief van burgemeester W. Lemstra en een bos bloemen van H. Gerbrandy, de directrice van Lorentzhof. Dat waren nog maar een paar van de vele verrassin gen en cadeaus die het echtpaar Beij gisteren ontving ter gelegen heid van zijn 6o-jarig huwelijk. Het echtpaar heeft jarenlang in de Cosijnstraat gewoond en in de Kanaalstraat in dezelfde Rijndijk- buurt een groentewinkel gedre ven. Sinds een paar jaar wonen zij in Lorentzhof. De maand maart was trouwens toch een feestmaand voor mijnheer en mevrouw Beij. Niet alleen werd hun trouwdag gevierd, maar er werd ook stilgestaan bij het feit dat zij allebei 85 zijn geworden. Tot hun 58ste jaar waren zij in de groentewinkel actief. „Geen be roep, maar een roeping", aldus de jubilaris, wiens zoon een groentewinkel in Leiderdorp runt. In Lorentzhof wordt nog steeds gebruik gemaakt van de kennis van groente en fruit van Beij, want hij is lid van de menucom missie. Daarnaast bezorgt hij de ze krant op de eerste verdieping van het seniorencentrum. „Ik weet precies wie er een abonne ment hebben." Foto: Dick Hogewoning Ada van Mil: „Ik moet er niet aan denken dat ik de hele dag niets zou moeten doen." Foto: Henk Bouwman De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van limoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 raad en daad." Gemaakt voor het vak dus. „Nou, eigenlijk ben ik per onge luk in dit vak terechtgekomen. Eind jaren zestig kwamen de bejaardenhuizen op. En daar mee ook de eerste opleidingen tot bejaardenverzorgster. Dat waren in die tijd vaak vrouwen die hun moeder tot aan hun dood hadden verzorgd. Tja, en wat moet je dan verder als je je hele leven voor je moeder ge zorgd hebt en nooit gewerkt? Hun ervaring kwam goed van pas in de eerste bejaardenhui zen. In 1967 ben ik als cursusleidster bij zo'n opleiding begonnen." En zo rolde Ada van Mil van lie verlee in het vak. „Na die eerste baan als cursusleidster ben ik bij de katholieke Vereniging van Bejaardenhuizen gekomen. In de jaren zeventig verdwenen de nonnen steeds meer uit de zorgsector. Dat ging met een heel omvormingsproces ge paard, Ik was betrokken bij de omvorming van bejaardenhui zen oude stijl - grote zalen voor alle oudjes - tot bejaardenhui zen nieuwe stijl. Met veel meer aandacht voor privacy en le vensvreugde." In 1984 kwam Van Mil, geboren en getogen op de Garenmarkt in Leiden, voor het eerst van haar leven ook daadwerkelijk in Leiden te werken. „Heerlijk dat je iedereen kent. En het werk mocht er natuurlijk ook zijn. Mijn opdracht was heel simpel: zorg dat de stichting - die toen nog niet zo bekend was - dicht bij de mensen komt te staan. En dat is gelukt. Vrijwel ieder een in Leiden weet inmiddels dat als er echt iets is, de Stich ting Dienstverlening Leiden kan helpen. Thuis blijven wonen met zorg op maat." Timoteus Waarsenburg leiden - De gemeente Leiden legt het enige bezwaar dat is in gediend tegen het bouwplan voor het werkhotel in een flatge bouw aan de Smaragdlaan, naast zich neer. Dat heeft burgemeester W. Lemstra gisteren bekendge maakt tijdens het wekelijkse persgesprek. De bezwaarmaker is tegen het werkhotel omdat hij voor overlast van jongeren vreest. Volgens de gemeente is die vrees ongegrond. De bezwaarmaker woont zelf in de flat waarvan de nummers 72 tot en met 270 het werkhotel moeten vormen. Daartoe moet onder meer de entree van het flatgebouw worden veranderd. Verder komen er lesruimten en een ontspanningsruimte op de zesde etage van het gebouw. In het werkhotel worden jonge ren die op het verkeerde pad dreigen te raken, aan een baan en een woning geholpen. Projectleider F. Koster meldde onlangs 'dat het werkhotel in september officieel open gaat. Het startschot is al twee keer uitgesteld. Naar een directeur wordt nog gezocht. LADDER havenwijk - De Stichting tot instandhouding van de be graafplaats Groenesteeg houdt zondag van 13.00 tot 16.00 uur open aag. Niet alleen de be graafplaats is dan voor publiek toegankelijk, maar ook de aula van de begraafplaats aan de Groenesteeg 126 is open. GASTHUiswiJK - Wijkvereniging Aktief houdt vrijdag weer een algemene kaart- en sjoelavond. Aanvang 19.30 uur. De zaal van het clubgebouw aan de Berla- gestraat 2 is om 19.00 uur open. noord - Turnvereniging 'Ons Buiten' houdt zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur een planten en zadenruilbeurs. De beurs is tegenover het verenigingsge bouw aan het Joop Vervoom- pad 16 in sportpark Noord. de camp - Voor de zomerkle- dingbeurs van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, die volgende week wordt ge houden in 't Pand van de afde ling Leiden van de NWH, kan kleding, mits in goede staat, worden ingeleverd. Ook tassen en schoenen, kunnen dinsdag 8 april van 10.00 tot 16.00 uur ge bracht worden naar 't Pand aan de Caeciliastraat 18. De ver koop is diezelfde avond van 19.00 tot 21.00 uur en woens dag 9 april van 10.00 tot 14.00 uur. meerburg - In buurtcentrum Matilo zijn elke dinsdag van 19.30 tot 21.30 uur speciale cur sussen om kleding te leren ma ken. Voor 12 lessen zijn de kos ten 21,60 euro. Buurtcentrum Matilo staat aan de Zaanstraat 126, telefoon 5412515. fietstocht - Dc Fietsersbond houdt zondag een fietstocht langs verschillende meren in de regio. Vanaf de achterzijde van station Leiden Centraal wordt vanaf 10.00 uur vertrokken richting het pontje over de Zijl. Langs de Kagerplassen gaat de tocht naar de volgende pont bij de Zijp. Vervolgens langs het Braassemermeer en de Wijda Aa. De tocht is ongeveer 45 ki lometer lang. De Fietsersbond is een belangenvereniging voor fietsers in de Leidse regio. Elke eerste zondag van de maand wordt er een fietstocht in de omgeving gemaakt. Aanmelden is niet nodig, wel wordt een bij drage van 1 euro gevraagd. Meer informatie bij Eline Mo- lijn, 5894333 of leiden@fietsers- bond.nl. binnenstad - In het kader van 'April: Maand van de Filosofie' zijn er in boekhandel Kooyker twee lezingen. Op woensdag 9 april spreext Micniel Leezen- berg over islamitische filosofie en hij behandelt daarbij zowel klassieke als moderne denkers. Leezenberg is als universitair docent verbonden aan de afde ling Wijsbegeerte van de Facul teit der Geesteswetenschappen van de Universiteit van Amster dam. De tweede lezing is op woensdag 23 april. De lezingen beginnen om 20.00 uur. Boek handel Kooyker is gevestigd aan de Breestraat 93. Kaarten kun nen voor 5 euro gereserveerd worden: 5160510. meerburg - Buurtcentrum Ma tilo is nog steeds op zoek naar vrijwilligers voor diverse activi teiten. Bijvoorbeeld bij de cur sus Creatief handwerken voor 55-plussers en het computerca fé. Ook het natuurproject Tak- kenhuttenbouw zoekt nog vrij willigers. Wie nog wat tijd over heeft en het leuk vindt anderen een handje te helpen kan con tact opnemen met het buurt centrum aan de Zaanstraat 126, telefoon 5412515. pancras - In het kader van de landelijke campagne 'Zij maakt 't' schenkt de Wereldwinkel de ze maand aandacht aan chut neys uit Swaziland. Bij fijnproe vers in Europa, Japan en Au stralië staan de chutneys, maar ook jams, marmelades, tapena- des en sauzen van E»vatini Swazi Kitchen, een wdrijf dat wordt gerund door vrouwen; al op tafel. Vanaf het begin kregen de vrouwen ondersteuning van Fair Trade Assistance uit Ne derland. Ook besteedt de We reldwinkel deze maand aan dacht aan serviezen uit Thai land en Ecuador. De Wereld- winkel is gevestigd aan de Burgsteeg 12. (advertentie) RIJNLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF RELIËF KOZ1JNB*

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15