Een hele dag spelen voor zeven euro REGIO Blijkbaar draait het allemaal om publieke opinie c De ene i-aprilgrap is leuker dan de andere. Bij de Wassenaarse brandweer hadden ze onder commandant Spruit een traditie met ge slaagde instin- 'Een goede 1 -aprilgrap 7 7 7> mandant is in- bevat iets van waarheid middels verkast naar Capelle aan den IJssel, maar zijn opvolger GUSSEKLOO denkt nog met plezier te rug aan de grappen van zijn voorganger. Wat was de leukste grap die u bij de Wassenaarse brandweer hebt meegemaakt? ..Dat was de grap met de streepjescode in de helm. Op die manier kon de korpsleiding precies weten wie op welke tijd de kazerne had verlaten. Het was trouwens een grap die voor een deel werke lijkheid is geworden. Kennelijk had mijn voorganger een vooruitziende blik, want nu zit er een streepjescode op onze materialen. Daardoor kunnen we zien of het onder houd daaraan al is gepleegd." Wat is in uw ogen het kenmerk i>an een goede 1-aprilgrap? ,.Er moet iets van waarheid en actualiteit inzitten. Nog een voorbeeld uit het reper toire van commandant Spruit. Hij beweerde ooit dat alle vrijwilligers net zo'n rode mo tor zouden krijgen als het model dat in de kazerne stond. Niets van waar natuurlijk, maar inmiddels leeft bij ons het plan om de brandweer met scooters uit te rusten. Zo kunnen zij sneller bij de kazerne komen. Dus weer een grap met een hoog waar heidsgehalte." Zelf ooit slachtoffer geweest van een 1- aprilgrap? „Bij de brandweer niet. Mijn voorganger betrok mij meestal in het complot. Hij wilde zijn verhaal toch aan iemand kwijt." Neemt het publiek de brandweer vaak in de maling met valse meldingen? „Dat valt op het ogenblik gelukkig wel mee. In Wassenaar is weinig sprake meer van loos alarm; wij noemen dat ongewenste of balda dige meldingen. Ik kan het niet bewijzen, maar sinds onze tele foons nummerherkenning hebben, is het aantal grappenmakers flink afgenomen. Brandweerlieden moeten altijd alert zijn. Met wat voor grappen houdt u op 1 april rekening? „Dit jaar liggen ze in Wassenaar nogal voor de hand. De komst van kroonprins Willem-Alexander en Maxima, die zich in onze ge meente gaan vestigen, biedt mogelijkheden voor grappenmakers." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 1 April LEIDEN - ,,lk heb deze gelegenheid aangegrepen om van mijn onver deelde belangstelling en hulde te getuigen voor de manschappen van de Leidse militaire Koksschool, die zich bij de watersnoodramp, wel ke ons land en volk in de eerste Februaridagen trof, hebben ingezet op de dijken en in de keukens. Uit alle inlichtingen, welke ik uit het rampgebied ontving, is mij gebleken, dat de Leidse Koksschool zich een voortreffelijke, een fantastische naam, heeft gevestigd", aldus sprak hedenochtend de inspecteur der Intendance van de Kon. Land macht, de Brigade-Generaal H. Kromhout, bij de onthulling van een gedenkplaat in de Morspoortkazerne, welke aldaar een blijvende her innering zal vormen voor het werk, dat de manschappen van deze Koksschool in de bange Februaridagen hebben verzet. Aanleiding tot deze plechtigheid vormde de onthulling van een door de dienstplichtig militair, de heer B. van Kaam, uit Assen getekende gedenkplaat, waarop tal van tekeningen worden aangetroffen, welke een beeld geven van de ellende, waarin een deel van ons land werd gedompeld en de hulpverlening, die deze manschappen hebben ver leend. Ongeveer 700 militairen hebben in Koksschoolverband, zowel op de dijken als in de keukens, in het gehele watersnoodgebied dienst gedaan. ANNO 1978, zaterdag 1 april LEIDEN - Onder overweldigende belangstelling vond zaterdagmid dag-in het kader van de gebruikelijke i april-grappen - een 'unieke en historische gebeurtenis plaats' in het Van der Werfpark. Hier werd naast het Geologisch en Mineralogisch Instituut, een enorme schroef onthuld die het Euraziatisch continent heeft vastgelegd, om te voor komen dat het continent waarvan ons land deel uitmaakt nog verder zal verschuiven. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht tè Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. OORLOGSDAGBOEK Ahmed Dadou (24) is Marok kaan. Hij woont in Alphen aan den Rijn en studeert Internatio naal Recht in Amsterdam. Da dou is vaste gast in het tv-pro- gramma Het Lagerhuis. „Op het moment dat ik dit schrijf, zie ik hoe men op CNN zijn best doet om te la ten zien dat het coalitie-leger de Iraakse krijgsgevangenen op een humane wijze behan delt. Sinds de Iraakse televisie de beelden heeft getoond van de ondervraging van enkele gevangengenomen Ameri kaanse soldaten, lijkt de me dia-oorlog een nieuwe dimen sie te hebben gekregen: hoe overtuig ik de publieke opinie ervan dat ik meer mens ben dan de ander? Nou vond ik zelf de ondervraging van de Amerikaanse soldaten door de Iraakse televisie ook onnodig (vooral de gestelde vragen). Juridisch gezien hebben de Amerikanen best een punt door te wijzen op het oorlogs recht. Maar enkele dagen voordat ik de vijf Amerikaanse krijgsgevangenen zag, had ik al vele tientallen Iraakse ge vangenen voorbij zien komen op CNN en NOS; handen vastgebonden, aan de arm meegetrokken door een Britse of Amerikaanse militair, onder schot gehouden en niet zel den werd er hard tegen ze ge schreeuwd (ik zal hier niet herhalen wat ik hoorde). Blijkbaar was dit toen nog al lemaal gerechtvaardigd en wel door de hoop dat iedere Iraakse soldaat die dit zag zich zou overgeven. Deze Iraakse gevangenen werden namelijk voorgesteld als mensen die inzagen dat het vechten tegen de coalitie onbegonnen werk was. Rumsfeld zou zoveel ge loofwaardiger zijn geweest als hij zich ook tegen deze beel den had uitgesproken; en de VS zouden zoveel meer steun vinden in dit standpunt als ze de gevangenen uit Afghanis tan niet naar Guantanamo Bay hadden gebracht. Blijkbaar draait het allemaal om publieke opinie, en in dit geval vooral om steun in eigen land. De media zijn daarbij onmisbaar; vooral als ze pre cies datgene zeggen en doen wat de strijdende partijen goed uitkomt. Dat is begrijpe lijk in een oorlog, maar dat mag niet ten koste gaan van onafhankelijke en zo objectief mogelijke informatie voor de kijker en lezer. De grote Amerikaanse nieuwszenders hebben uit Washington het vriendelijke doch dringende verzoek ge kregen de beelden van gedode en gevangengenomen Ameri kaanse soldaten niet integraal uit te zenden, de Iraakse tv is al drie keer tevergeefs bescho ten om haar uit de lucht te krijgen, Blair verwijt de BBC te kritisch te zijn over de voort gang van de oorlog, NBC ont slaat Peter Amett na een in terview aan de Iraakse tv en de website van Al Jazeera is gehackt door iemand uit de VS. Intussen draaien de 'em bedded media' op volle toe ren en probeert de westerse coalitie het Iraakse volk dui delijk te maken dat zij bren gers zijn van persvrijheid." Ahmed Dadou Hobbelen op de fietsen met ovale wielen. De woning van Benny Broek, het huiskonijn (en logo) van Linnaeushof. HDC 970 DINSDAG 1 APRIL 2003 Veertig jaar Linnaeushof: Europa's grootste speeltuin in de kleinste gemeente van Nederland De grootste speeltuin van Europa, ge legen in de kleinste en meest vergrijs de gemeente van Nederland. Linnae ushof in Bennebroek opent voor het veertigste seizoen haar poorten. Nog steeds geldt Linnaeushof als een van de meest favoriete bestemmingen voor schoolreisjes. Vorig jaar werd zelfs een record geboekt met 300.000 bezoekers. Want waar kun je nog een hele dag spelen voor zeven euro? Het familiebedrijf heeft de tand des tijds, de enorme concurrentie met andere vrijetijdsparken, tamelijk glansrijk doorstaan. Sander Grijpstra (28) is in rij de derde directeur, achter grootvader Pieter en vader Frits. Piet Grijpstra, nota bene een politieman uit Aalsmeer, nam in 1956 een stuk grond langs de Rijksstraatweg over van de firma Roozen. Hij was behalve agent ook voorzitter van de plaatselij ke afdeling van het Rode Kruis in Aalsmeer. „Het was zijn bedoeling de showtuinen, de kas met duizend tro pische planten en de bloemenvelden te combineren met het organiseren van een minicorso. De revenuen daarvan gingen naar het Rode Kruis." Om de bezoekers meer vermaak te bieden werd een speeltuin aange legd, die op 15 mei 1963 door God fried Bomans werd geopend. Zijn kleinzoon kijkt op de grondleg ger van het bedrijf terug als een do minante, hard werkende man met een eigen mening. „Als je deed wat hij zei, dan kwam het goed, dat straalde hij uit." Hij was ook creatief. Voor Linnaeushof werd bijvoorbeeld reclame gemaakt op de achterkant van de pakken van zeepfabrikant Dreft. Grijpstra was bovendien op richter van ToerNed, een samenwer kingsverband van toeristische instel lingen. De bloei die de speeltuin nu kent, staat in schril contrast met de situatie in de jaren zeventig, toen het econo misch gezien allemaal niet zo voor de wind ging. Piet Grijpstra moest een deel van het terrein (Linnaeusbos) af staan aan de provincie. En eind jaren zeventig werd hij gedwongen een strook grond langs de Bennebroeker- vaart aan de gemeente Bennebroek te verkopen. „Had hij dat toen niet gedaan, dan hadden wij hier niet ge zeten." Al in 1966 traden zoon Frits Grijpstra en diens vrouw Anja, de vader en moeder van Sander, toe tot het be drijf. „Opa was een ideologisch den ker, maar hij had behoefte aan ie mand met een perfectionistischer en realistischer instelling. Zo iemand was mijn vader." Frits Grijpstra had een visie: .Actief spelen, lichaamsbeweging, energie- inzet. Geen mechanisch aangedreven toestanden als achtbanen. Een hoge prioriteit voor veiligheid. Het sociale aspect. Hij was gericht op de mens achter de werknemer." Met dit ge dachtegoed is Linnaeushof de groot ste speeltuin van Europa voor kinde- fL. Niet alleen voor de kinderen, ook voor vaders en moeders is er in de speeltuin genoeg te beleven. De reuzenglijbaan bijvoorbeeld, of de motorskelters. Foto's: Linnaeushof ren tot 12 jaar geworden, niet in op pervlakte, maar in diversiteit van speeltoestellen. Het zijn er nu 350. linnaeushof was, en is nog steeds, een familiebedrijf, met al zijn voor- en nadelen. Sander Grijpstra: „We woonden met z'n allen in het huis hierachter aan de Rijksstraatweg. Opa en oma op de benedenverdie ping, wij boven. Letterlijk alles in dat huis draaide om de zaak. Je had ei genlijk nooit de tijd om tot rust te ko men. Ik kan me nog levendig herin neren dat mijn vader een bad nam, om een dag Linnaeushof van zich af te wassen, en dat opa met zijn dos siers op de rand van het bad kwam zitten. Opsodemieteren!, klonk het toen keihard door het huis. Het was altijd Linnaeushof wat de klok sloeg. Ik dacht: dit wil ik nooit." Hoe anders is het gelopen. Sander Grijpstra had, zoals hij zelf zegt, nog geen richting gegeven aan zijn toe komst, zat in het vierde jaar van de HEAO, toen grootvader Piet plotse ling overleed, in juni 1998. Deze klap werd versterkt toen twee weken later San ders vader te horen kreeg dat hij ongeneeslijk ziek was. „Hij kon toen niet eens meer dagelijkse lei ding geven. Ik ben toen onmiddellijk met mijn stu die gestopt. Toen we op 1 oktober van dat jaar de poorten sloten was het: wat nu? Mijn moeder zei: ik ga er niet mee verder." In december 1998 overleed Frits Grijpstra. „Er lag een loodzware last op mijn schouders, die ik daarvoor nog nooit ervaren had. Maar zo'n mooi familiebedrijf, dat kun je na 35 jaar toch niet verlo ren laten gaan? Óndanks de emoties besloot Sander door te gaan. „Ik kreeg enorme steun van de mensen die hier werkzaam waren, de mees ten al tien, vijftien jaar, sommigen langer. We hebben met zijn allen on- Het thema van de laatste twee jaar: waterspeeltuin De Oase. ze schouders eronder gezet met het idee: dit gaan wij niet verliezen! Nu, vijf jaar later, constateert Grijp stra met tevredenheid dat hij het heeft gered. „Mijn moeder heeft me de mogelijkheid gegeven mijzelf te ontplooien. Moet je nagaan, ik was net 23 jaar toen ik begon, nog nat achter de oren, en dan een bedrijf lei den waar zoveel mensen werken, met naamsbekendheid, bijna 300.000 be zoekers per seizoen. Nu ben ik 28, er zijn nog wel eens momenten dat ik denk: goh, zat ik daar gewoon als klein manneke aan tafel met de di recteuren van Six Flags, De Efteling, Duinrell - charismatische figuren te gen wie ik torenhoog opzag." Hoewel niet in grootte vergelijkbaar met bovengenoemde bedrijven, is Linnaeushof natuurlijk een gigant in de speeltuinmarkt, met een jaarom zet van ruim vier miljoen euro. De winst wordt ingezet voor herinveste ringen, nieuwbouw, onderhoud, vei ligheid. De vraag die zijn grootvader en vader zich ook steeds stelden: waar willen we heen met Linnaeushof? Uitbrei den kan niet in Bennebroek. Verhui zen is niet aan de orde, zegt Grijpstra, hoewel iemand in het verre verleden wel eens heeft geroepen dat het Flo- riadeterrein een optie was. Het heeft nooit gespeeld. Tegelijkertijd verlangt de klant steeds meer. „Daarom pro beren we te thematiseren. De laatste twee jaar hebben we ons gericht op de ontwikkeling van waterspeeltuin De Oase, met watervallen, palmbo men en kamelen. Daarvoor hadden we de trampolines, de luchtkussens, ons logo Benny Broek, de toren over de vijver met waterfietsen." Het jubileumjaar staat in het teken van diverse acties. Meest opvallende is dat er geld wordt ingezameld voor Cliniclowns, clowns die optreden in ziekenhuizen voor ernstig zieke kin deren die zelf niet in staat zijn te ge nieten van de speel- mogelijkheden op Lin naeushof. Een goed doel. Net als het Rode Kruis, waar grootva der/politieagent Pieter Grijpstra zich zo voor inzette. De cirkel lijkt rond. Sander Grijpstra toont zich net als zijn vader een realist. „Vorig jaar hadden we een topjaar met 300.000 mensen. Moeten we naar de 400- of 500.000? Uitge sloten. Wij hoeven ons echt niet te gaan me ten met bijvoorbeeld De Efteling. Op som mige dagen komen daar wel 60.000 bezoe kers af op attracties als Python, Piranha of wildwatervaren. Daar hoopt zich dan ook de massa op. Dat zul je hier niet meemaken. Wij blijven een speel tuin in een kleine ge meente, met betaalbare prijzen. Want voor zeven euro kun je hier eer dagje komen spelen. Waar vind je dal nog? Bij ons zul je nauwelijks in de rij hoeven staan voor een attractie. Nou ja, hooguit een keer op een drukke dag voor de trampolines of de water fietsen." Hein Flach

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14