LEIDE WD: LWO moet weer de wijken in Niet staren naar asielzoekers Nieuw revalidatiecentrum geopend 8c REGIO Bloemenzaak Hosman sluit na tachtig jaar R1 Gemeente moet op zoek naar nieuwe 'hofleverancier' Leerlingen Da Vinei College bezoeken opvangcentrum Gratis compost scheppen! Nieuwe uitgave van omstreden boek Diekstra 6 Hedy d'Ancona neemt afscheid van Volkenkunde 3 'Leidse regio Is ongeslepen diamant' khutter Leidse 'lout zit nog vast iiden - De 34-jarige man die orige week dinsdag in de Leid- eHout zijn vrouw (30) dood- choot, zit nog steeds vast. Hij s eind vorige week voorgeleid loor de rechter-commissaris, lie zijn voorarrest verlengde. Of le man een bekentenis heeft jelegd, is niet bekend. De ede arrestant, een 34-jarige zonder vast woon- of ver plaats, is vrijgelaten. Hij dt niet langer verdacht van okkenheid bij de moord. dinsdag 1 april 2003 door Marjolein Hendriks leiden - Een geheimzinnige de legatie van de gemeente Leiden steekt onder leiding van wet houder Geertsema van econo mische zaken de Breestraat over om Bloemenmagazijn Hosman te 'overvallen'. Het Leidse echt paar Ber (56) en Petra (55) van Berge Henegouwen stopt na 35 jaar met de winkel die nu ruim tachtig jaar bestaat. „Het zal wel even emotioneel worden als we voor de laatste keer de sleutel omdraaien", be kent het paar. Ber en Petra zul len hun klanten 'erg missen'. „We hebben er met alle liefde gewerkt." Een belangrijke klant van de bloemisten was de ge meente. Daar noemen ze het echtpaar liefdevol 'hofleveran cier'. Mede vanwege de gunstige ligging tegenover het stadhuis leverde de firma bloemen aan de gemeente. Bers vader begon op zijn twaalf de als loopjongen bij 'de oude Hosman', die de winkel in 1921 oprichtte. Na de oorlog werd hij teruggehaald als chef. Later nam hij de zaak over. In 1965 kocht hij het pand van Hosman. Ber kwam direct na zijn diensttijd in de winkel werken. Een dag na dat ze getrouwd waren, kwam ook Petra fulltime in de winkel werken. In al die jaren is er een hoop veranderd. Vroeger kweekten ze de bloemen en planten zelf in een kas in de achtertuin. Nu haalt het echtpaar de bloemen in Aalsmeer. Het personeel van de oude Hosman moest het toi let op de binnenplaats gebrui ken, hoewel er ook één binnen was. Tegenwoordig is de bin nenplaats een serre, maar de 'plee' staat er nog steeds. Ook de trends veranderden. „Toen we begonnen, had je in de wintermaanden alleen bol- bloemen. Nu zijn bloemen van alle seizoenen elk moment le verbaar", zegt Petra. Interieurar tikelen werden steeds populair der. Daarom voegden Ber en Petra hun huiskamer toe aan de winkel. Zelf gingen ze in de ach terkamer wonen. De winkel vergde veel van de tijd van het echtpaar. Sommige weken waren ze negentig uur in touw. In drukke tijden moest ook 's avonds en op zondag worden gewerkt. Ze vinden het jammer dat het niet gelukt is een bloemist als opvolger te vin den. Ook hun kinderen wilden niet de stress van een eigen win kel hebben, zoals hun ouders die altijd hebben gehad. „Dat pleegt roof op je lijf', beaamt Petra. Ze besloten dat ze zouden stoppen als Ber 55 werd. Uitein delijk werd het een jaar later. „We gaan vooral ontzettend ge nieten", aldus Ber en Petra. De uitverkoop van de inventaris gaat nog enige tijd door. De bloemen- en plantenverkoop is inmiddels gestaakt. Ber en Petra van Berge Henegouwen drinken met wethouder Geertsema op het einde van een lange sa menwerking tussen bloemenwinkel Hosman en de gemeente. Foto: Henk Bouwman Vechtersbaas ipgepakt iiden - Een 40-jarige Leidenaar (gisteravond op de Nieuwe leestenmarkt door de politie angehouden. Hij wordt ervan erdacht kort daarvoor een Am- terdammer (30) te hebben aishandeld in een winkel aan e Beestenmarkt. De man liep oofdletsel op en moest naar et LUMC. De politie vermoedt at er in de winkel ruzie ont- |ond over de betaling van een Jvering van vlees. fier tips na Opsporing' iiderdorp - Naar aanleiding an het tv-programma Opspo- ing Verzocht zijn gisteravond ier tips binnengekomen over e bankoverval bij de Rabo- jmk in Leiderdorp en de ING- ank in Alphen. Het vermoeden jestaat dat beide overvallen en hisschien ook een bankoverval nZoetermeer door eenzelfde troep zijn gepleegd. Beide ke ten werd een ruit aan de zijkant ran het pand ingeslagen en ver- jwenen de daders zonder buit. Jf de paarse fiets met blauw lot die bij de Raaphorst in Lei- Ierdorp na de overval werd ge- Dnden is herkend, is onbe- end. Alle reacties worden na- ptrokken door de politie Hol- inds Midden. .ezing over Lugustinus iiden - Augustinus schreef de erste autobiografie van Euro- ia. Over deze denker uit de tijd an de vroege kerk geeft hoog- Jraar Rijk Schipper vrijdag een ïzing aan de Universiteit Lei- len. Die begint om 15.00 uur in pbouw 1172, zaal 006 aan de iatthias de Vrieshof 1. lieuwe actie ifvalscheiding iiden - Leiden begint een lieuwe campagne voor het theiden van afval. De vuilnis wagens in de stad krijgen stic- ïrs opgeplakt met de tekst 'af- •al scheiden moet'. Leidenaars oinnen, als tegenprestatie voor iet scheiden, gratis compost af- oalen. Dat kan op donderdag 3, hijdag 4 en zaterdag 5 april, wan 9.00 tot 15.00 uur bij de Jrijkonderkomens aan de Oude Herengracht 1, Hallenweg 14 Voormalige vuurwerkfabriek Cat), Boshuizerlaan 5 en Lage Horsweg 102. Op zaterdag van 1.00 tot 13.00 uur is ook park )e Bult open, Roomburgerweg 16. Morgen om 16.30 uur plakt wethouder Van der Sande in tetwijkonderkomen Boshui erlaan een sticker op een vuil- liswagen om de actie in te lui- len. Seld voor -eidse hospice eiden - Het hospice van stich- ing Issoria aan de Plantage in eiden heeft 7.500 Amerikaanse lollars (een kleine 7000 euro) jekregen van de Yamanouchi juropean Foundation. Dit onds, opgericht door medicij nenproducent Yamanouchi Eu rope BV met vestigingen in Lei- ien en Leiderdorp, schenkt ?eld aan 'goede doelen die het (welzijn van de mens bevorde- fen'. Het hospice van Issoria Ejp 16 mei open. In dit huis en terminale patiënten aatste levensdagen door mengen in een huiselijke om- jeving in plaats van een ver- Jleeghuis of ziekenhuis. Het Revalidatiecentrum van het Zeehospitium zit niet meer in Katwijk maar in Leiden. Adjunct-directeur Frans van den Broek d'Obrenan opende het gebouw aan de Wassenaarseweg gisteren door de vlag van het centrum te hijsen. Foto: Dick Hogewoning leiden - Het revalidatiecentrum van het Zeehospitium zit niet meer in Katwijk maar in Leiden. Te midden van talloze kraters in bouwzand is het centrum aan de Wassenaarseweg gisteroch tend officieus geopend. Ad junct-directeur Frans van den Broek d'Obrenan hees onder ge juich en gefluit van tientallen medewerkers de vlag met het lo go van het revalidatiecentrum. In de loop van de middag ver schenen de eerste patiënten. Zo'n twintig patiënten waren in het weekeinde al samen met de inboedel naar de nieuwe kliniek in Leiden meeverhuisd. Het Rijnlands Voorzieningen Cen trum van het Zeehospitium, waar gehandicapten wonen, blijft in Katwijk. „Veel medewer kers zien de verhuizing naar Lei den als een aderlating", aldus Van den Broek d'Obrenan. „Maar iedereen ziet het nieuwe gebouw als een enorme stimu lans om hier met veel energie te beginnen." De adjunct-directeur betreurt het dat de mytylschool nog niet mee kon verhuizen. „De ver bouwing van de mytylschool in Leiden is pas in januari klaar. En zo lang konden we met het re validatiecentrum niet wachten." In het nieuwe centrum zit een zwembad waar 's avonds sport verenigingen gebruik van ma ken. „De sporters kunnen dan nog een drankje nemen in het gedeelte waar ook de revalidan- ten zijn", aldus Van den Broek d'Obrenan. „Dat is een goede stimulans voor de integratie van gehandicapten en niet-gehandi- capten." In het revalidatiecen trum werken ruim 200 mensen. Jaarlijks komen er ongeveer 30.000 gehandicapten om te re valideren. De officiële opening is later dit jaar. door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse Welzijnsorga nisatie (LWO) moet meer doen waar ze voor is bedoeld: mensen bijstaan en zorgen voor goed buurtwerk. De WD eist deze koerswijziging, die volgens de collegepartij ook binnen een jaar moet zijn doorgevoerd. De instelling moet eens goed en kritisch naar zichzelf kijken, vindt WD-raadslid M. van Dob- ben de Bruijn. „Er valt enorm veel winst te behalen als de LWO zich afvraagt waar zijn we mee bezig? Hoeveel mensen zijn daadwerkelijk bezig met de in woners die het nodig hebben? Hebben we niet een te zware top?" Als het aan de WD ligt, gaan de gemeente en de LWO 'samen aan de slag" om van de welzijns- instelling een efficiënte organi satie te maken. Dat moet ook snel gebeuren, zegt Van Dobben de Bruijn. „Ik zie de brandbrie ven van de LWO aan de ge meente. Ik zie dat de economi sche situatie slecht is en meer mensen gebruik gaan maken van welzijnswerk." De LWO moet zich vooral flexi beler opstellen bij het buurt werk. De afgelopen jaren stond dat al onder druk, maar volgens Van Dobben de Bruijn zijn er prachtige initiatieven in de wij ken, die alleen geen kans krijgen omdat de LWO geen podium biedt. „Wij gaan vaak bij buurt huizen op bezoek. Er leven hele goede ideeën, zoals een project voor allochtone jongeren, maar door Silvan Schoonhoven leiden - „Het is niet de bedoe ling dat we aapjes gaan kijken." Asielzoekers zijn namelijk gewo ne mensen, zo moet blijken tij dens de rondleiding die scholie ren krijgen door het Opvang centrum aan de Rijnsburgerweg. Bedoeling is te laten zien dat asielzoekers mensen zijn die ge woon kapsels knippen, fietsen maken, internetten en over de mocratie leren terwijl ze wach ten op hun verblijfsvergunning. Ze horen tijdens hun verblijf over de verkeersregels, de Ne derlandse gebruiken en 'waar je Nederlanders het meeste mee kan beledigen', vertelt Geny Sauveur van het centrum aan de leerlingen van het Da Vinei Col lege. Die horen haar inleidend ver haal wat afwachtend aan. Al lochtone leerlingen zitten rechts, autochtone leerlingen zitten links in het lokaaltje. Bin nen vier minuten zet Sauveur het verschil uiteen tussen het COA, de IND, een AC, een AMA, een OC, een AZC en een AVO. Na dit laatste station op het asieltraject laat het schema een pijl zien naar een huisje en een andere pijl naar het woord 'Exit'. „Zijn er nog vragen?" Er zijn geen vragen. Zijn de leerlingen eigenlijk wel geïnteresseerd in het thema 'asielzoekers'? Jazeker, denkt docent maatschappijleer Wou ter Belier. „Ten tijde van die LPF-gekte leefde het enorm in de klas. Er heerste toen de dis cussie of Nederland niet vol stroomt en wat we daaraan Leerlingen van het Da Vinei College in de fietsenwerkplaats van het opvangcentrum. Asielzoekers krijgen hier het symbolische bedrag van vijftig eurocent per uur betaald voor hun werk. Foto: Dick Hogewoning moeten doen. Die discussie werd doorgetrokken naar de verhoudingen in de klas: blank, zwart, moslim, niet-moslim. Nu de gekte een beetje weg is, zie je dat de discussie in de klas ook weer normale proporties heeft aangenomen. Nu vragen ze zich weer af waar die mensen eigen lijk vandaan komen. „We gaan dus straks nieteen keuken binnenstermeriof mén sen lopen aanstaren", waar schuwt Sauveur voor de toer be gint. Die vermaning blijkt over bodig. Veel contact met echte asielzoekers is er niet tijdens de rondleiding. Een enkele keer verschijnt een jongetje boven aan de trap. De uitwisseling komt niet veel verder dan 'Hallo, hoe heet jij?' De recreatiezaal is ook al leeg. Als er wel mensen zijn, zitten er alleen mannen in de recreatie zaal. Vrouwen die er komen; worden vreemd aangekeken, dat heeft 'met cultuur te maken', verklaart Sauveur. Om de vrou wen ook een plek te geven, is een vrouwenkamer ingericht Koranverzen hangen aan de muur, er staan naaimachines en twee grote kaptafels. „Die Afri kaanse vrouwen kunnen prach tige kapsels maken. In een an der centrum gebeurde dat op de gang, daar zetten ze gewoon een stoel neer en begonnen ze te knippen. Toen lagen er dus overal haren." Het is drukkendwarm in de fris dan moeten er bijvoorbeeld an dere openingstijden komen." Op dat punt komt er bijval van het CDA. „Wijken willen dat buurthuizen open zijn, terwijl ze juist dicht blijven", zegt fractie leider W. Bleijie. Ook hij hoort dat 'het niet lekker loopt', maar wil niet dat de raad ingrijpt bij de LWO. „We hebben de LWO op afstand gezet. Blijf dan op af stand en ga daar niet in lopen roeren." Betrouwbare bronnen melden dat de ergernissen over het functioneren van de LWO in werkelijkheid groter zijn. In be paalde kringen wordt geklaagd dat te veel geld naar het hoofd kantoor gaat, terwijl het werk in de wijken 'wordt afgebroken'. Te veel geld gaat naar het 'be denken van dure projecten' en het buurtwerk staat voortdu rend onder druk. „Een aantal mensen heeft het wel gehad met de LWO", zegt een ingewijde. De handen van sommige politici jeuken daarom om in te grijpen. Tegelijk beseffen partijen ook dat de schuld lang niet alleen bij de LWO ligt. De gemeente moet ook de hand in eigen boezem steken. „De LWO moet geld uit geven aan dingen die wij wil len", zegt het PvdA-raadslid Wijfje. „Dat werkt zolang de ge meente maar duidelijk is in wat zij wil. En dat kan beter.We zijn het in de politiek nog steeds niet eens wat we precies willen." Bovendien is de kritiek op de LWO over een te zware 'top' al zo oud als de LWO zelf, zegt Wijfje. „Alleen: als de gemeente vindt dat de LWO heel veel moet doen met sociaal-cultureel be leid, dan is het heel logisch dat veel mensen op het hoofdkan toor komen. Dan heb je veel staffuncties nodig." Van Dobben de Bruijn wil wel toegeven dat haar partij zich meer dan eens afvraagt waar sommige projecten of investe ringen goed voor zijn. Voor een presentatie over het project de Kinderkaravaan deed de LWO erg veel moeite om drie raadsle den en een groep ambtenaren 'in de watten te leggen'. Verder krijgt zij zelf voortdurend uitno digingen voor congressen. „Moeten we daar wel onze tijd aan besteden? Een hele dag na velstaren?" (advertentie) gelatexte gangen van het OC. „Zeker omdat het in die landen ook zo warm is", vermoeden de leerlingen. De slaapkamers van de asielzoekers blijken aan de kleine kant. Het uitzicht uit het dertien verdieping tellende op vangcentrum is prima, er hangt een tv op de kamers en er staat een koelkast De twee bewoners per kamertje hebben echter niet veel meer dan drie bij drie me ter. Helemaal in lijn met de richtlijn van het ministerie om de opvang 'streng maar recht vaardig, humaan doch sober' te houden. „Het lijkt wel een cel", merkt een van de leerlingen op. „Als een alleenstaande asielzoe ker komt, kan het zijn dat die met iemand uit een heel ander land een kamer krijgt", schetst Sauveur. „Je moet soms een half jaar met elkaar die kamer delen. Ik kan je wel vertellen: ik zou het niet kunnen." Komen een man en een vrouw ook samen op een kamer, wil Najoua weten. Dat blijkt niet het geval. „Mogen ze uitgaan", luidt een andere vraag. „Ze mogen gaan en staan waar ze willen." De slaapkamertjes zijn net een Nederlandse straat, vertelt de rondleidster. „Vroeger hadden we aparte afdelingen voor ge zinnen en voor alleenstaanden. Maar toen werd het een ver schrikkelijke puinhoop, dat doen we dus niet meer. Nu heb ben we ontdekt dat er meer evenwicht komt als alles door elkaar heen woont. Dat gezin nen een beetje op de alleen staanden letten. Dat ze aanklop pen als de stereo te hoog staat terwijl hun baby slaapt. Leiden dienst Milieu en Beheer Wilt u uw tuin of uw potplanten een goede start geven voor de komende zomer? Op donderdag 3 april, vrijdag 4 april en zaterdag 5 april kunnen inwoners van Leiden, tussen 09.00 uur en 15.00 uur, gratis compost komen scheppen op de volgende locaties: stadsdeel Midden, - wijkonderkomen, Oude Herengracht 1 stadsdeel Noord, - wijkonderkomen, Hallenweg 14 stadsdeel Zuid, - wijkonderkomen Vogelvlucht, Boshuizerlaan 5 - Park de Bult, Roomburgerweg 26 (alleen op zaterdag tussen 09.00 en 13.00 uur) stadsdeel West - wijkonderkomen Boerderij De Slaagh, Lage Morsweg 102 Graag wel een emmer of iets dergelijks meenemen. door Silvan Schoonhoven leiden - De Leidse psycholoog René Diekstra heeft een nieuwe editie uitgebracht van zijn veel- verkochte boek 'Als leven pijn doet'. De toenmalige hoogleraar aan de Leidse universiteit en co lumnist van deze krant viel in 1996 van zijn voetstuk toen aan het licht kwam dat hij 26 pagi na's van dit boek had overge schreven uit een zelfhulpboek van de Amerikaanse psycholoog Sol Gordon: When living hurts, uit 1985. Ook delen van andere boeken en bovendien een deel van zijn wetenschappelijke werk bleken niet van hemzelf. Toen het plagiaat aan het licht kwam, moest de populaire hoogleraar vertrekken van de universiteit en verloor hij zijn column. 'Als leven pijn doet' gaat over pijn en verlies en hoe je daar mee om moet gaan zonder ver strikt te raken in een depressie. De nieuwe editie is gekuist van de gewraakte passages en bevat daarnaast 250 nieuwe pagina's. „Er is in de afgelopen jaren ver schrikkelijk veel gebeurd met René Diekstra", zegt directeur Chris de Graaf van Karakter uit gevers. „Hij kan nu putten uit eigen ervaring." De nieuwe editie bevat een voorwoord van Sol Gordon, die na de plagiaat-affitfre een flinke vergoeding ontving voor de overgeschreven pagina's. Sol Gordon zei destijds: „Neem maar van mij aan dat ik aan Diekstra's versie méér verdiend heb dan aan mijn eigen werk. Wat je ook van die man kunt be weren: zijn boeken verkopen." Inmiddels kunnen de psycholo gen weer prima door één deur, bevestigt De Graaf. Diekstra schrijft momenteel co lumns voor de Staatscourant en vijftien regionale dagbladen. Hij is gastprofessor psychologie en coaching in Basel. In opdracht van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid werkt hij aan een boek over normen en waarden voor basisscholen. Op 17 april geeft hij een lezing in de Leidse boekhandel De Kier.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13