OORLOG IN IRAK 2 Rumsfeld verzet zich tegen 'nabeschouwing' Oorlog zonder orders Saddam is naar school geweest Vragen na de eerste treffer op Koeweit Stad Drlog niet te winnen et zelfmoordaanslagen [arine Neefjes idam - „Met zelfmoord- igen kan Saddam Hussein irlog nooit winnen, maar elt met deze strategie wel (ijnlijke klappen uit", zegt Leurdijk, defensiedeskun- )ij Clingendael, het insti- oor internationale vraag- in. ijk reageert op de nieuw- twikkelingen in de oorlog, ipen weekend hebben Ira- voor het eerst gebruik ge- van zelfmoordcomman- waarbij vier Amerikaanse en om het leven zijn geko- De aanslag werd uitge- door een Iraakse taxi- eur die naar de soldaten rde dat hij hulp nodig had. de Amerikanen hem te schoten, ontplofte een au- i waarna de chauffeur en laten overleden, riek van zelfmoordaansla- klassiek in een zoge- le 'asymmetrische oor- irtelt Leurdijk. „Het gaat n een oorlog waarbij een e grootmacht - de Britten nerikanen - strijdt tegen el kleinere militaire appa- an Saddam Hussein. Die t vijand niet verslaan met is, dus grijpt hij naar guer- thtige tactieken die zijn tander niet gebruikt, zoals moordcommando's. de eerste keer dat dit ter- sche middel wordt toege- een internationale oor- )g toe zijn zelfmoordaan- alleen gebruikt bij bin nenlandse bevrijdingsoorlogen, zoals bijvoorbeeld de Tamiltij- gers in Sri Lanka en de Palestij- nen in Israël. Met zelfmoordcommando's kan Saddam de oorlog niet winnen, legt Leurdijk uit, daarvoor zijn de klappen te kleinschalig. Maar de propaganda die de zelf moordaanslagen veroorzaakt, is een veel groter gevaar. „Het straalt verzet uit. De zelfmoord commando's worden postuum geëerd door Saddam Hussein. Het martelaarschap wordt ver heven boven alles: de doden worden medestanders in de oorlog. Twijfelaars kunnen wor den overgehaald om ook op de ze manier te sterven voor hun vaderland." De dreiging van zelfmoordaan slagen zal de oorlog voor de Britten en Amerikanen ingrij pend veranderen, waarschuwt Leurdijk. In principe kan iedere burger een zelfmoordenaar zijn. De tegenstander beperkt zich niet tot het Iraakse leger: de hele bevolking is een potentieel ge vaar. Als de Britten en Amerika nen straks Bagdad willen ver overen, kunnen zelfmoordcom mando's een gevaarlijke hinder nis vormen. Bescherming tegen deze ter reurdaden is bijna onmogelijk. Wel hebben de coalitietroepen na de aanslag van afgelopen weekend hun tactiek aangepast. Voortaan worden alle Irakezen op afstand onder schot gehou den, zodat Amerikaanse en Brit se soldaten minder risico lopen door een zelfmoordaanslag om het leven te komen. door Hamza Hendawi bagdad - De Amerikaanse generaal Tommy Franks weet niet of Saddam Hussein nog leeft, want hij heeft in de afgelopen dagen niet gemerkt dat het Iraakse regime nog van bovenaf wordt bestuurd. Maar de Iraakse leider heeft luttele dagen voordat de oorlog begon zijn bevelstructuur gewijzigd en zijn meest vertrouwde luitenanten en plaatselij ke stamleiders volmacht gegeven om zonder zijn bevelen af te wachten een guerrillacam pagne te beginnen of andere militaire maat regelen te treffen. Door niet voor elk wissewasje orders te hoe ven uitvaardigen wil Saddam voorkomen dat de Amerikanen hem door het afluisteren van elektronische signalen kunnen ontdek ken. Voorlopig is zijn voorspelling van harde gevechten op de grond uitgekomen en lij ken zijn verdedigingsmaatregelen het ge wenste resultaat op te leveren. Vijf dagen voor het begin van de oorlog maakte de Iraakse regering bekend dat Sad dam het land in vier militaire regio's had verdeeld en onder het bevel had geplaatst van zijn zoon Qusay en drie andere vertrou welingen. Zij kregen de bevoegdheid om alle ter beschikking staande middelen van de strijdkrachten en de staat te gebruiken om hun regio te verdedigen. Zodoende hoefden de commandanten in Najaf, Basra, Mosul en andere gebieden geen instructies van Saddam af te wachten om in actie te komen. Saddam kon zich daarmee voor de Ameri kaanse elektronische luistervinken verbor gen houden, wetende dat zijn strategie voor de verdediging van Irak door zijn zoon en medewerkers zou worden uitgevoerd, ook als de verbindingslijnen door de coalitie strijdkrachten zouden worden afgesneden. De regering in Bagdad benadrukt keer op keer dat Saddam de leiding heeft. Zaterdag avond toonde de televisie beelden van hem tijdens een vergadering met zijn naaste me dewerkers. Er was geen geluid van Saddam zelf, maar de televisiecommentator haakte in op de actualiteit en zei dat op de bijeen komst de zelfmoordaanslag was besproken waarmee een Irankse militair zaterdag bij Najaf vier Amerikanen mee de dood in sleurde. Na het begin van de oorlog op 20 maart is Saddam meermalen met toespraken in beeld geweest, maar volgens Amerikaanse inlichtingendienst en konden de toespraken van Saddam zeer wel van tevoren zijn opge nomen. „Waar is Saddam Hussein? Waar is Qusay, waar is Uday - zijn zonen? Zij zeggen niets", zei de Amerikaanse minister van defensie Donald Rumsfeld giisteren. In de weken die aan de oorlog vooraf gin gen, heeft Saddam ale banden aangehaald met de Iraakse stammen en clans. Al veertig jaar gepokt en gemakeld in de complexe en dikwijls bloedige poLitiek in Irak, beseft Sad dam als geen ander tiet belang van goede relaties met de ongev eer 150 stammen, die weer in zo'n 2.000 clans zijn onderverdeeld. De stammen en clans paaide hij in de afge lopen jaren met geld, land, auto's en wa pens en door belangrijke stamleiders lokaal het leiderschap van zijin Baath-partij te gun nen. Ook via de televisie liet Saddam de stamleiders weten hoeveel hij zich om hun mensen bekommerde en dat hij een van hen was. Hij vertelde hoe hij zelf op het platteland was opgegroeid en gaf adviezen over zaken als lichamelijke fitness of hoe men zich in maanloze nachten kan oriënte ren. Ook toonde hij oog: voor de realiteit, bij voorbeeld door te wijze n op de technologi sche voorsprong van de VS en hun vermo gen om van grote afstand toe te slaan. In januari pochte Saddarn dat zelfs als de VS hun hele leger en ook die van hun bondge noten naar Irak zouden verplaatsen, zij nooit Irak konden veroveren. „De vijand kan vernielen en pijn doen, maar zal nooit het land kunnen bezetten." Saddam heeft de clan- en stamleiders aan zich verplicht en tientallen van hen kwamen de afgelopen week van heinde en ver naar Bagdad om hun trouw te betuigen en, in hun eigen woorden, nieuwe gevechtsorders te ontvangen. De stamleiders hebben tien duizenden getrouwen en vormen een van de troeven die Saddam nu tegen de Ameri kanen en Britten uitspeelt - zij kennen het terrein op hun duimpje en zullen de coali tietroepen belagen met verrassingsaanval len. „Ze kunnen vliegtuigen op ons afsturen, maar wij zullen met onze geweren zegevie ren voor Irak", zei Mouseet al-Sheik al- Shamsi, een stamhoofd uit de zuidelijke provincie Zi Qar, gisteren voor een hotel in Bagdad. „Het is ons land en wij zullen het onder leiding van Saddam verdedigen", zei een ander, Malek Al-Baaj uit het zuidelijke Souk el-Sheiouk. Volgens de berichten uit het zuiden hebben de stammilities een belangrijk aandeel in de strijd en slagen zij er in om de opmars van de Amerikanen en Britten naar Bagdad op te houden, door aanvallen op hun achter hoede en het organiseren van verzet in de steden. De vechtende stammen en clans worden op de Iraakse staatstelevisie uitvoerig geprezen. De televisie speelt dikwijls een nieuw lied dat is opgedragen aan Ali Obeid, een oudere stamleider die tot nationale held is uitgeroe pen omdat hij met een karabijn een Apa che-helikopter zou hebben neergehaald. Minister van informatie Mohammed Saeed al-Sahhaf beweerde dat stamkrijgers zater dag nog een helikopter hadden neergehaald en de twee bemanningsleden hadden dood geschoten; het Amerikaanse Central Com mand zei van niets te weten. „Wij zeggen Bush naar Mosul te komen om zijn geluk te beproeven", zei stamleider Mahmoud Abdullah al-Sabawi. „Wij zeggen hem dat wij nooit Saddam of een duim breed van Irak zullen opgeven." door Mark van Assen koeweit stad - Ruim een week lang wist Koeweit de dans te ont springen, maar dit weekeinde was het raak. Vrijdagnacht ver nielde een Iraakse raket een deel van het grootste winkelcentrum van Koeweit Stad. Van overmati ge paniek is echter nog steeds geen sprake. De ijzeren pier is een beetje ver wrongen, er zit een enorm gat in de betonnen overkapping van de parkeergarage en de ravage binnen in de winkels en met na me de bioscoop is enorm. De Souq Sharq is het grootste win kelcentrum van Koeweit Stad. Het ligt pal aan zee, met aan de achterkant nog een jachthaven. Vrijdagnacht, zo rond half twee plaatselijke tijd, sloeg hier een raket in. Het ding ontplofte in zee, op letterlijk enkele meters van de kade. De laatste film, Blood Work met Clint Eastwood, was een uur tevoren afgelopen, vandaar dat er slechts twee lichtgewonden waren. „Heel veel mensen mogen van geluk spreken", zegt een van de hon derden Koeweiti's die op de klap zijn afgekomen. „Normaal ge sproken is de bioscoop veel lan ger open, maar vanwege de oor log hebben ze het programma wat beperkt." Na tien dagen oorlog en een tiental keren luchtalarm is Koe weit Stad voor het eerst echt ge troffen. En de sirenes hebben dit keer niet geklonken, maar daar schijnt zo vlak na de klap nie mand zich druk om te maken. Ook het gevaar van een chemi sche aanval wordt slechts door weinigen op waarde geschat. De Tsjechische en Slowaakse speci alisten moeten zich een weg ba nen door het publiek. Zij zijn in volle uitrusting, met gasmasker en al, terwijl de mensen op straat de koele avondlucht on bezorgd inademen. Van enige paniek is zo midden in de nacht aan de waterkant niets te mer ken, alhoewel sommige Ameri kaanse televisiestations hun best doen om voor de kijker thuis een spannende sfeer te creëren: Koeweiti's die om het hardst naar de puinhoop ren nen, worden in beeld gebracht als mensen die in paniek weg vluchten. Opgeschoten jongens staan te springen en te zwaaien voor de vele televisiecamera's, iedereen die een beetje Engels spreekt wil graag zijn verhaal doen. Sommigen proberen door de cufeetting te glippen om de verwoestingen binnen met ei gen ogen te kunnen zien, en worden door hun vrienden har telijk. uitgelachen als ze worden teruggestuurd. Vlak buiten het winkelcentrum is er zelfs een overijverige agent die parkeer bonnen staat uit te schrijven. Ook na een donderende explo sie is het in Koeweit verboden je auto ini alle haast wat ongeluk kig nee r te zetten. Vrijwel onmiddellijk na de on verwachte inslag begint het spe culeren. Waar komt de raket vandaam? Wat voor type is het? Wie vuurde hem af? En waarom midden in de nacht? Waar was het luchtalarm? Volgens de al lereerste berichten zou het gaan om een terroristische aanslag: een auto bom. Het is een scena rio waar veel Koeweiti's erg bang voor zijn. Ze weten maar al te goed «Jat ze niet populair zijn bij de Arabische fundamentalis ten vanwege hun hulp aan de Amerikamen. Vervolgens wordt er geopperd dat het wel eens om 'friendly fi re' zou kunnen gaan: een Ame rikaanse afzwaaier. Maar al snel worden er op de plaats van de inslag brokstukken van de raket gevondenDe Chinese tekens verraden de herkomst: het is een zijderupsraket, van Chinese makelij, die ook gebruikt wordt door de Irakezen. Dit wapen wordt voornamelijk ingezet voor gevechten op zee. Dat zou er weer op kunnen wijzen dat er toch nog ergens een Iraakse boot ronddobbert in de Perzi sche Golf, maar dat wordt door iedereen erg onwaarschijnlijk geacht. De meest waarschijnlijke theorie is dat de raket is afgeAhoten vanaf een mobiele lanceerin- richting ergens op het Faw- schiereiland, zo'n honderdvijftig kilometer van Koeweit Stad, dat officieel onder controle staat van de Britten en de Amerika nen. Het is de afgelopen elf da gen van de oorlog echter geble ken dat de Coalition Forces, door hun al te snelle opmars naar Bagdad, geen grip hebben op die mobiele lanceerinrichtin- gen in het zuiden van Irak. Alle raketten die zijn afgevuurd op Koeweit kwamen uit dat gebied. Tot nu toe werden de meeste onderschept door de Patriots die in de woestijn van Koeweit staan opgesteld. Deze zijderups scheerde echter zo laag over het water dat hij niet kon worden opgespoord door de radar. Daarom klonk er dus ook geen luchtalarm. door ome correspondent Ans Bouwmans Washington - Niet alleen de Amerikaanse en Britse militairen ondervinden tegenslag bij hun invasie van Irak, ook de pr-oorlog vanuit Washington 'om de har ten en geesten' van Irakezen en de wereldbevolking te winnen, verloopt niet al te gladjes. Na tien dagen oorlog was het giste ren tijd voor een gecoördineerde publiciteitscampagne van het Pentagon, om het beeld bij te stellen dat er sprake is van een vastgelopen operatie, onder schatting van het Iraakse verzet en overschatting van de snelheid waarmee deze klus geklaard zou kunnen worden. „Het is een beetje vroeg om nu al met de na beschouwing te beginnen", sput terde defensieminister Rumsfeld in een televisie-interview. Washington ziet met lede ogen aan hoe het beeld van de oorlog binnen een week tijd is veran derd van snel succes en opti misme, via tegenslagen en ver zet, naar Vietnam-visioenen en een vloedgolf kritiek. En dat ter wijl er juist 'opmerkelijk goede' vooruitgang wordt geboekt, al dus de commandant in het veld Tommy Franks. Het Pentagon had gisteren de grote kanonnen ingezet om te proberen de uit slaande publiciteitsbrand te blussen, veroorzaakt door vol gens Rumsfeld 'hyperventileren de' critici. De defensiebaas zat in de studio van de Amerikaanse netwerken ABC en Fox en stond vooraf gaand ook andere journalisten te woord om zijn visie op het Donald Rumsfeld legt de interviewer van ABC uit dat alles volgens plan verloopt. Foto: AP/Linda Spillers succes tot nu toe uit te dragen. „Een hoop goede dingen zijn gebeurd, en slechte dingen voorkomen, dankzij generaal Franks' beslissing meteen en snel grondtroepen in te zetten", zei hij. Rumsfelds succeslijstje: geallieerde troepen staan nu al op tachtig kilometer van hoofd stad Bagdad, er zijn geen grote vluchtelingenstromen ontstaan, de haven en zuidelijke olievel den zijn ingenomen en er is geen grote humanitaire crisis. Generaal Franks kwam gisteren zelf opdagen in het peperdure perscentrum in Qatar, om be richten tegen te spreken dat er sprake was van een 'gevechts pauze' om de grondtroepen te kunnen bevoorraden. Ondanks de tegenslagen zitten de gealli eerde troepen 'op schema'. Wat in deze eerste fase van de oorlog is bereikt, is 'niet alleen accepta bel, maar echt opmerkelijk', al dus Franks. Hij en Rumsfeld spraken berichten tegen dat de minister een streep zou hebben gezet door de wens van de mili taire planners om voorafgaand aan de invasie meer grondtroe pen naar Irak te halen. Volgens critici had een extra in fanteriedivisie al in Irak moeten zijn, om de aanvoerlijnen te be schermen. Zij zien hun kritiek bevestigd door de aangekondig de aanvoer van nieuwe troepen uit de VS. Wat nu naar Irak gaat, zat al in de pijpleiding, ripos teerde Rumsfeld. „Ik heb de af gelopen dagen niemand gemo biliseerd." Het beeld dat hij het oorlogs plan had zitten uitdokte ren van achter zijn bureau op het Penta gon, zoals verschillende media hadden beweerd, klopt niet, al dus Rumsfeld. Hij zou er graag de krediet voor willen krijgen, zei hij, maar het komt uit de ko ker van Franks. „Het is een goed plan. Het is creatief en innova tief en het gaat werken." Ook generaal Myers kwam gisteren bij CBS, NBC en CNN opdraven om te vertellen dat de coalitie macht in Irak 'precies' is wat Tommy Franks wilde, en waar mee 'iedereen' heeft ingestemd. Verwachtingen over een snelle oorlog - verkondigd door een aantal aan de regering gelieerde haviken - verdwenen deze week als sneeuw voor de zon. Was de regering wel open genoeg ge weest over de mogelijke duur en tol van de oorlog, zo was de vraag. Meer dan de helft van de Amerikanen, 55 procent, meent volgens een opiniepeiling van CNN dat de regering vooraf gaand aan de oorlog een te opti mistische toon heeft aangesla gen. Maar dat heeft het Penta gon niet gedaan, zeiden Rums feld en Myers gisteren. Ook het Witte Huis houdt al dagen vol dat president Bush regelmatig erop gewezen heeft dat het een langdurig en moeilijk conflict kon worden. De enige die echt optimistisch is geweest voorafgaand aan de oorlog was vice-president Dick Cheney. Hij dacht dat de Ameri kanen een warm onthaal zou den krijgen in Irak. Rumsfeld durfde diens verwachting dat de Irakezen feest zullen vieren in de straten van Bagdad als Sad dam Hussein verslagen is niet te herhalen. „We zullen zien", was zijn voorzichtige antwoord. Rumsfeld noch Myers wilde gis teren een voorspelling doen over de duur van de oorlog. Ook over de vondst van mogelijke massavernietigingswapens hield de defensieminister zich op de vlakte. Volgens Rumsfeld zijn de Opgestapte adviseur voorziet korte oorlog De uiterst conservatieve Ri chard Perle, oud-adviseur van de Amerikaanse regering, voorziet een vrij korte oorlog in Irak. Perle, die vorige week zijn functie als hoogste raad gever van minister van defen sie Rumsfeld opgaf na ge ruchten over belangenver strengeling, denkt nog steeds dat deze oorlog korter zal zijn dan de Golfoorlog van 1991. Die duurde zes weken. Perle is bekritiseerd om zijn opti mistische verwachtingen voorafgaand aan de oorlog. Vorig jaar voorspelde hij dat de binnenlandse Iraakse steun voor Saddam Hussein al bij het eerste wapengeklet ter zou verdwijnen. Dat blijkt niet het geval. Perle blijft ech ter bij zijn verwachtingen. „Zeker in vergelijking met eerdere oorlogen zal dit een korte zijn", zei hij op de tv. „Voor wat betreft het aantal Amerikaanse slachtoffers: dat zullen er geen tienduizenden zijn, hopelijk niet eens dui zenden." geallieerde troepen nog niet in het gebied gearriveerd waar die liggen. Bovendien zijn Franks en zijn mannen nu bezig met een oorlog, niet met een zoektocht naar verboden wapens. „Dat komt wel als de oorlog voorbij is." iartijn Delaere lag - De Amerikaanse he- iraanval vorige week bij 120 kilometer ten zuiden gdad, zou wel eens ver- kost kunnen worden op oint, de Amerikaanse of- ipleiding. Maar liefst 35 t helikopters vlogen laag Dr een aanval op onder- an de Medina Divisie van ublikeinse Garde. Niet woestijn, waar het prijs- n is voor Amerika's mo- i gevechtshelikopters, issen de dadelvelden en ide gebieden van de Eu- ttei. iral liep in het honderd, kopters werden opge- door een spervuur van de If! 133 Apaches liepen ave- I\vee helikopters kwamen ug. één toestel moest no- door de Amerikaanse acht met een welgemikte orden vernietigd. Hier i de Amerikanen niet te met een leger dat op de was geslagen nadat het irland had bezet, hier en leger dat zijn grond en voortbestaan verde- •n met rille middelen, reden van het Iraakse Ie le daar aan gelieerde pa- lire groepen tegen het ende Vijfde Amerikaanse toont aan dat Saddam en zijn generaals lering getrokken uit de krijgs- idenis van de afgelopen jaar. De Golfoorlog (1991) J ijd in Somalië (1993) en orlog in Kosovo (1999) i aangetoond dat het aanse leger het best kan i aangepakt in een stede- ïgeving door irreguliere i. In militaire termen tok wel gesproken over a- trische oorlogvoering: je et oppermachtige Ameri- leger niet bevechten op gen terrein en voorwaar- aar in de verdediging du- lor déél te slaan waar het i itsbaarst is. ii Husseins generaals, die 1 lang wisten welke oorlog I tilden voeren - een Blitz- ver land en door de lucht Iraakse regime te laten ;n - zijn tot de slotsom en dat het Amerikaanse itroffen kan worden door Be guerrillatactieken, lerikaanse bataljoncom- int mag niet weten hoe de t iruit ziet. Is die vrouw op te vertrouwen of niet? n of niet? De Amerikaan- iten worden paranoïde, ate de Amerikaanse op- Dor het zuiden van Irak maar het regime van Hussein niet instortte, e kwetsbaarheid groter, den kilometers lange ',e rlijnen lagen bloot. Niet i Iraakse luchtmacht of liere troepen, maar voor militairen van de Fedajie up trucks. Daar hebben rikaanse soldaten van de Divisie geen antwoord dam weet dat zijn Repu- ie Garde uiteindelijk „I irtij is voor de Ameri- Abram-tanks en B-52 i ïnwerpers en dus kiest Na de zelfmoordaanslag van zaterdag vertrouwen de Amerikanen en Britten niemand meer. Iedere Ira kees wordt ondervraagd zoals hier in Basra. Foto: Reuters/Jerry Lampen hij voor guerrilla-aanvallen waarbij zoveel mogelijk Ameri kanen het leven laten. Zoveel dat in Amerika straks stemmen op gaan om de troepen terug te trekken. Geen tweede Vietnam! De oorlogsplanners van Central Command in Qatar maken nu pas op de plaats om in feite een nieuwe oorlog te bedenken. Het oorlogsplan van een snelle en beslissende strijd is niet gelukt. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald, klinkt het nu uit militaire kringen in de VS. Er is veel gewonnen - de olievelden staan niet in brand, er zijn geen Scud-raketten afgevuurd op Is raël en het chemische gevaar heeft nog niet toegeslagen - maar de hoofdprijs is nog lang niet binnen. Misschien was het ook wel onrealistisch om te den ken dat de VS een oorlog kon den winnen zonder de tegen stander te verslaan. Amerika wilde een oorlog voeren waarbij zo min mogelijk Iraakse solda ten zouden sneuvelen en de burgers van alles zouden wor den voorzien. Saddam Hussein zorgt er wel voor dat dit niet lukt. Burgers worden ingezet als wa pen en de verwarring in de Amerikaanse en in mindere ma te Britse gelederen is groot. Le gers vechten tegen legers, niet tegen burgers. En dat is nu juist het enige dat Saddam Hussein rest. De Amerikanen realiseren zich dat de oorlog nu echt een oorlog moet worden, met alle gevolgen voor de Iraakse solda ten en burgers van dien. De overwinning heeft zijn prijs. Na jaf en Nasserijah zullen ingeno men moeten worden. Als de Amerikaanse Derde Divisie op trekt naar Bagdad moeten de flanken immers veilig zijn. De bombardementen op Bagdad en omstreken die in eerste instantie vooral een symbolisch karakter hadden, worden waarlijk strate gische en klassieke bombarde menten.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5