ECONOMIE DAF heeft ambities in Europa AVA Drie van de tien scholieren weet niet wat sparen is Faillissement American Airlines nadert Vakbond signaleert bij aanleg HSL 'uitbuiting* Pinnen rukt verder op Vrachtverkeer per trein vanaf 2006 vrij in EU Oorlog op de beurs erbetoon aan rof. Tinbergen iterdam - De Erasmus Uni- siteit in Rotterdam heeft de rkkamer van de honderd jaar eden geboren prof. Jan Tin gen nagemaakt. De sobere, ine ruimte is onderdeel van tentoonstelling over het le en werk van de eerste win- ir van de Nobelprijs voor inomie. De universiteit udt een Tinbergenweek van )t en met 11 april, waaraan d-studenten van Tinbergen, der wie oud-premier Lub- s en oud-minister Pronk ewerken. Er verschijnt ook biografie over de econoom. edragscode over ngewenste sms i haag - Telefoonmaat- appijen komen eind april t een gezamenlijke gedrags- le, die gebruikers van mo le telefoons moet bescher- n tegen ongewenste sms. atssecretaris Wijn (economi- 1e zaken) heeft de Tweede ner gisteren gemeld dat on- zocht wordt of nadere wet- egelgeving noodzakelijk is. iissische keten pycot Coca Cola j - De Russische fast- d-keten Podorosjnik heeft verkopen van producten Coca Cola in zijn restau- ts verboden uit protest te- i de door de Amerikanen ge le oorlog in Irak. Volgens het isische persbureau Interfax nnen bezoekers in geen van 109 etablissementen van de en in de Siberische regio Ke- rovo, een belangrijk mijndis- t, nog Coca Cola, Sprite of ita krijgen. Ook Wrigley's wgum is in de ban gedaan, ïzelfde besluit is genomen >r winkeliers in de Nizjni vgorod. ederlandse pas >or leren in 2004 irlem - De Ieren krijgen van- ind 2004 een paspoort van lerlandse makelij. De Ierse rheid heeft een vijfjarig con- t afgesloten met Ensche- Sdu. Het Haarlemse bedrijf t jaarlijks tussen de 500.000 ?én miljoen paspoorten le- ?n. De passen zijn met de dernste technieken bevei- onder meer door de per- nsgegevens en foto met een r in de pas te graveren. Het poort kan voor diverse veri- tiemogelijkheden in de toe- ist ook worden voorzien chip met antenne. luziekpiraterij universiteiten' den - De internationale mu- ündustrie heeft enkele dui- 'iden universiteiten en hoge- olen in twintig landen ge- and tot maatregelen tegen illegaal kopiëren van mu- cbestanden op hun compu- ..ïetwerken. Volgens de inter- ionale federatie van muziek- jducenten IFPI gebruiken tienten het internet vooral muziekbestandjes te down- den. Ongeveer 50 procent I de internetcapaciteit van Dnderwijsinstellingen zou irvoor worden gebruikt. iljard uitstapjes in Nederlanders irburg - Nederlanders heb- 1 vorig jaar ruim een miljard (tapjes gemaakt. Vergeleken t zes jaar geleden is dat een Jing van 5 procent. Vooral pekjes aan attracties, be- iswaardigheden en evene- hten groeiden in populari- aldus het Centraal Bureau r de Statistiek. Het aantal jidel- en fietstochten is met (irocent gestegen. Ruim tien oen Nederlanders hebben 002 een bezoek gebracht bioscoop of theater. Dat 1,2 miljoen meer mensen in 1996. zaterdag 29 maart 2003 eindhoven/gpd - De Europese markt van zware trucks zag er tot een paar jaar geleden overzichte lijk uit. Mercedes was de onbe twiste nummer één, dan kwam de middenmoot met Volvo, Sca nia, Renault en MAN en ergens daaronder opereerden DAF en ook het Italiaanse Iveco. Het beeld van vorig jaar laat nog steeds Mercedes als grootste zien, maar de overige zes truck- merken kruipen steeds dichter bij elkaar. Daarvan is DAF met een marktaandeel van 12 procent nog steeds de kleinste, maar de ver schillen worden kleiner. Als het aan marketingdirecteur Kerry McDonagh ligt zal dat marktaandeel binnen enkele ja ren tot 15 procent groeien. In dat geval opereert DAF niet meer onderin de middenmoot, maar bovenin. „Het is ambiti eus, maar realistisch. We heb ben immers fors geïnvesteerd in onze producten en we hebben goede services, zoals Paccar Fi nancial. Bovendien is er de afge lopen jaren enorm geïnvesteerd in ons dealemet, omdat we de service achter ons product zo belangrijk vinden. Alleen vorig jaar zijn er al zo n 18 nieuwe dealerbedrijven in Europa ge opend." DAF, dat 75 jaar bestaat, heeft drie nieuwe trucktypes op de markt die het imago flink verbe terd hebben. Volgens McDo nagh is dat proces al langer be zig. „Ons merk werd vroeger in het middensegment ingedeeld. Sinds de introductie van de 95XF in 1997 behoren we tot de topmerken van Europa, een rol die alleen aan de Scandinavi sche merken werd toegedicht." 200 WÊÊ *-200 cijfers in trucks boven 15 ton DAP 113 mm Mercedes 19.4 hhhhikee] Volvo 14,5 ■■eu MAN 14,8 HBBBüEI Scania 13,1 ■ESQ Iveco 11,5 ■BE Renault 12.3 miKEö overige 3,1 E De drie nieuwe types leveren ongetwijfeld een bijdrage aan het verbeterde imago van DAF. Maar ook andere merken ko men met nieuwe hoogwaardige modellen. De Travis van Iveco doet het goed, Volvo heeft zijn FH12 vernieuwd en ook de an dere merken zitten niet stil. Dus het positieve effect dat nieuwe modellen hebben op de ver koopcijfers kan snel minder worden. McDonagh zegt dat de timing van DAF's nieuwe producten perfect is geweest. Het klopt dat ze de truckproducent momen teel door het dal helpen waarin de truckmarkt zit. Ondanks een inkrimping van de markt van zware trucks van ruim 250.000 naar ruim 210.000 vorig jaar en waarschijnlijk nog minder dit jaar, hoeft DAF zijn productie niet noemenswaardig te verklei nen. Dat is een positie waar veel concurrenten jaloers op zijn. Maar DAF heeft zijn drie troe ven wel ongeveer gelijktijdig in gezet. DAF kan de komende ja ren de aandacht niet met nieu we modellen op zich vestigen. De levensduur van een truckty pe wordt nog altijd op een jaar of zeven geschat. Als de markt straks weer aantrekt moet DAF het zonder het positieve effect van nieuwe types stellen. Terwijl daarvan juist dan het meest ge profiteerd kan worden. McDonagh zegt niet bang te zijn voor dit effect. „We zitten echt niet stil wat betreft productont wikkeling. Onze automatische versnellingsbak AS-Tronic komt behalve in de XF ook in de CF ter beschikking. Er is een com pleet nieuwe serie motoren in ontwikkeling die aan de emis sie-eisen van Euro 4 en Euro 5 voldoen. En reken er maar op dat we ook op cabinegebied in de toekomst een toonaangeven de rol blijven spelen." DAF kan als onderdeel van Pac car deze rol spelen, meent Mc Donagh. „Vergeet niet dat DAF een deel is van de op twee na grootste producent van zware trucks ter wereld. Paccar is een zeer winstgevende onderne ming, wat het ons mogelijk maakt te investeren. Die kracht moet je hebben op de Europese markt waar, sinds Renault bij Volvo hoort, eigenlijk nog maar zes spelers zijn. Een heel ver schil met de jaren zestig en ze ventig toen DAF nog had te ma ken met ruim dertig Europese truckfabrikanten. In die zich ontwikkelende markt speelde DAF een belangrijke partij mee. In de jaren '50 vooral op de markt in de Benelux, later 'Voor week hard werken 50 tot 100 euro' De productielijn van DAF in Eindhoven. Foto: GPD/René Sanders internationaal. DAF heeft zich vele tientallen jaren met grote veerkracht door de slechte pe riodes gemanoeuvreerd en goed kunnen profiteren van de pie ken, zegt McDonagh. Behalve de Benelux is de Britse markt belangrijk voor DAF. In 1994 werd in deze delen van Eu ropa 80 procent van de produc tie van DAF verkocht. Sindsdien is in de rest van Europa steeds meer verkocht, zodat het aan deel vorig jaar van de Benelux en Groot-Brittannië samen nog ruim de helft was. Dit is aan merkelijk beter, maar nog steeds een scheve verhouding. Met na me op de grootste truckmarkt Duitsland, maar ook in Frankrijk Extraatje voor 500 ex-werknemers uit fonds Ongeveer 500 ex-werknemers van DAF die in 1993 hun baan kwijt raakten en niet meer aan de slag kwamen, krngen een ex traatje. De stichting Ondersteuningsfonds Oudwerknemers DAF gaat 1,8 miljoen miljoen onder de groep verdelen. Per geval wordt bekeken hoe de mensen het beste geholpen kunnen wor den. Na het faillissement in 1993 hebben de werknemers die in het nieuwe bedrijf werden aangenomen enkele jaren 10 procent van hun salaris afgestaan voor de mensen die de overstap niet maakten. Dat geld is door de stichting beheerd. „Als dit leidt tot een aardige vakantiecent voor deze mensen, dan zouden ze het van harte verdienen", zegt voorzitter Welschen. „Dat DAF het 75- jarig jubileum heeft gehaald en nu zo bloeit, daarvoor hebben de mensen in 1993 een zware prijs betaald." en Italië is DAF nog onderverte- truckfabrikant dus nog een we- genwoordigd. Daar heeft de reld te winnen. brussel/anp - Het internationa le goederenvervoer per spoor is vanaf 2006 in de hele Europese Unie vrij voor concurrentie. Dat besloten de Europese ministers van transport gisteren. In 2008 volgt het nationale treinvervoer. Wel moeten de ministers het nog eens worden met het Euro pees Parlement, dat eerder een veel verdergaand standpunt in nam door ook liberalisering van personentreinen te verlangen. Landen mogen alleen met toe stemming strengere dan Euro pese normen hanteren. Dat moet voorkomen dat ze extra eisen opwerpen om concurren ten van de eigen spoorweg maatschappij te weren. De mi nisters hebben verder, tegen de zin van Nederland, Oostenrijk toestemming gegeven om vrachtwagens heffingen op te leggen. Tot 2007 mag het Alpen land het ecopunten-systeem voortzetten voor transitover- keer. m Vliegtuigen van American Airlines op het vliegveld van Miami. Foto: Reuters/Colin Braley new york/anp-afp - American Airlines, 's werelds grootste luchtvaartmaatschappij, vraagt mogelijk volgende week surse ance aan. Dat meldde The New York Times gisteren. De krant baseert zich op twee bankiers die vertrouwelijk zijn geïnfor meerd over de financiële perike len van de luchtvaartmaat schappij. Volgens hen zijn de te verwach ten kortingen op de personeels lasten ontoereikend. Daarover onderhandelt de maatschappij, onderdeel van het beursgeno teerde AMR, momenteel met de vakbonden. Het zou gaan om een salarisreductie van 1,8 mil jard dollar en een totale jaarlijk se bezuiniging van 4 miljard dollar. Donderdag bereikte de onderneming een principeak koord met vertegenwoordigers van het onderhoudspersoneel. Een woordvoerster van Ameri can Airlines zei te hopen dat het niet nodig zal zijn om door uit stel van betaling onder hoofd stuk 11 van het Amerikaanse faillissementsrecht het bedrijf plieren in Nederland hebben veel geld tot hun [hikking. Gemiddeld zo'n 115 euro per maand t op aan mobieltjes, kleding, uitgaan en andere ;e dingen. Gelukkig wordt niet alles uitgegeven, (lijkt uit het Nationaal Scholierenonderzoek 2 van het Nibud. Zeventig procent van de mid- lare scholieren zet elke maand wat geld apart, is mooi, maar daar staat tegenover dat drie van jen scholieren nooit sparen! Bepaald geen goed tpunt voor een vlekkeloze financiële carrière. ren doe je om grote uitgaven te kunnen beta- iDure inline skates die je graag wilt hebben, oorbeeld, of een winterjas die je niet in één f van het kleedgeld kunt betalen. Sparen hoort rite bij de vaste uitgavenposten die je als scho- hebt. Wie niet spaart - en dat geldt kennelijk f zo'n 220.000 scholieren - leert niet financieel [uit te denken, niet te reserveren voor grote kopen of een buffer op te bouwen. En dat is vaardigheid die je later juist hard nodig hebt. igrote aantal niet-spaarders verklaart wellicht jhet grote aantal jongeren met financiële pro blemen. Uit onderzoek van het Ni bud onder jongeren tussen de 15 en 24 jaar die werken en studeren com bineren, blijkt dat een aanzienlijk deel van hen geen grip op de eigen geldzaken heeft. Het geld gaat op aan leuke dingen. Al jong gaan ze lenin gen aan bij ouders, vrienden en de bank en maken ze andere schulden. Vooral als ze niet meer thuis wonen. Twintig procent van deze groep wer kende jongeren heeft schulden, ge middeld ruim 1400 euro. Bij de oude ren onder hen kan dat oplopen tot meer dan 4500 euro. Gelukkig wordt er door het grootste deel van de scholieren wél regelmatig gespaard. De jongste scholieren spa ren vooral thuis, terwijl oudere scho lieren daar een bank- of girorekening voor gebrui ken. Gemiddeld wordt er door de scholieren die sparen bijna 40 euro per maand opzij gezet. De bedragen die op de spaarrekeningen staan varië ren enorm en nemen vanzelfsprekend toe met de leeftijd. Heeft een brugklasser een 'luttele' 200 eu- EIGEN BEURS Brenda van Dam ro gespaard, een 17-jarige scholier heeft al snel zo'n 900 euro op de reke ning staan. Spaarrekeningen van en kele duizenden euro's komen trou wens ook voor. Opvallend is dat jongens duidelijk grotere spaarders zijn dan meisjes. Ze sparen vaker en ze sparen ook grotere bedragen. Jongens hebben doorgaans zo'n 200 euro méér op hun spaarreke ning staan dan meisjes. Kennelijk hebben ouders ook meer vertrouwen in hun zonen dan in hun dochters, want de jongens in het Nationaal Scholierenonderzoek mogen vaker dan de meisjes zelf over hun saldo be schikken. Ouders kunnen hun kinderen al vroeg leren sparen. Volgens het Nibud is dat vanaf een jaar of zeven. Een land moet niet alleen een beetje kunnen rekenen, maar ook besef van tijd hebben. Het moet immers wel wat geduld kunnen opbrengen. In het begin moeten de spaarperiodes niet te lang zijn. Een paar weken is lang genoeg. Daarna kan de periode wat worden zoeterwoude/anp - De bouw concerns Koop Tjuchem en het Franse Bouygues maken ge bruik van dik onderbetaalde buitenlandse werknemers bij de aanleg van de hogesnelheidslijn (HSL) door het Groene Hart. Dat heeft bestuurder Van Rijssel van de Hout- en Bouwbond CNV gisteren gezegd. Het gaat volgens Van Rijssel om Portugezen die 50 tot 100 euro ontvangen voor een week van lange dagen werken. „Maar al leen als ze er hard om roepen", aldus Van Rijssel. De bouwvak kers, vooral Portugezen, zijn in dienst bij uitzendbureau Unlü- türk Baustahlarmierung bv dat sinds begin vorig jaar staat inge schreven bij de Kamer van Koophandel. „Het bedrijf moet zich daarom aan de Nederlandse CAO hou den", stelt de CNV-er. Hij heeft Koop Tjuchem in een brief ge vraagd zijn verantwoordelijk heid te nemen. Het vakantie- tegen zijn schuldeisers te be schermen. „Er wordt hierover al weken heftig gespeculeerd. Maar we doen al het mogelijke om een faillissementsaanvraag te voorkomen." Branchegeno ten United Airways en US Air ways verkeren reeds in deze si tuatie. American Airlines is op zoek naar een nieuw krediet van 1,5 miljard dollar om zijn activitei ten te kunnen voortzetten. Ook al lukt deze financiering, dan nog zou het bedrijf kiezen voor een faillissementsaanvraag om zijn kaspositie te beschermen, beweren de door The New York Times aangehaalde betrokke nen. Het aantal luchtvaartpassagiers is sinds het uitbreken van de oorlog in Irak scherp gedaald. Vooral Amerikaanse vliegmaat schappijen raken hierdoor in grote problemen. De branche heeft al forse klappen gekregen als gevolg van overcapaciteit en de aanslagen van 11 september 2001 in de Verenigde Statèn. verlengd. Kies in het begin ook concrete spaar- doelen: een spelletje, een barbie, een auto. Als de kinderen het sparen eenmaal door hebben, kan de spaarpot al snel plaatsmaken voor een bank- of spaarrekening met een paar procent rente. Spaarders op de middelbare school zijn inmiddels bedreven om wat verder vooruit te kijken. De meeste leerlingen, zo blijkt uit het Nationaal Scholierenonderzoek, sparen voor later om iets achter de hand te hebben. Voor de studie of in een enkel geval om het bedrijf van de ouders over te kunnen nemen. Natuurlijk wordt er ook ge spaard om een specifiek doel te kunnen realise ren: voor een scooter, een stereo-installatie of lek ker op vakantie naar Spanje. Er waren trouwens maar weinig leerlingen in het onderzoek die aan gaven te sparen omdat het van hun ouders moest. Zelf je doelen stellen en ze vervolgens zelf realise ren: daar leer je het meeste van. Hoewel het voor de dertig procent van de leerlingen die niet weten wat sparen is, geen slechte zaak zou zijn als hun ouders dat wat meer zouden stimuleren. Meer informatie: www.nibud.nl fonds en het pensioenfonds heeft hij gevraagd om meer in formatie. De Belastingdienst is inmiddels een onderzoek be gonnen. Van Rijssel vermoedt dat zeker 100 Portugezen op deze manier aan het werk zijn of zijn geweest bij de tunnelbouw. Hij heeft contact met negen van hen die in een wrakkig pensionnetje dicht op elkaar zijn gehuisvest. Vijf andere Portugezen zijn te ruggereisd omdat zij 'dit soort slavernij' zat zijn. Koop Tjuchem laat in een reac tie weten zich niet te herkennen in het beeld dat de CNV-bond van het bedrijf schetst. De on derneming wacht in ieder geval het onderzoek van de Belasting dienst af, voordat ze zelf eventu eel actie onderneemt. „Maar wij verwachten niet dat uit dit on derzoek iets naar voren zal ko men dat niet door de beugel kan", zei een woordvoerster. amsterdam/anp - Nederlanders pinnen gemiddeld 112 keer per jaar. In 2000 lag het jaarlijkse ge middelde nog op 100 pintrans- acties, zo blijkt uit onderzoek dat het NIPO gisteren publiceer de. Vooral voor grotere bedra gen halen Nederlanders vaak de pinpas uit de portemonnee. Ruim viervijfde van de betalin gen boven de 50 euro wordt met de bankpas afgerekend. Door de verdere opmars van het pinnen verdwijnt de creditcard naar de achtergrond. Hoewel bijna de helft van de Nederlan ders een creditcard heeft, zegt één op de vijf zijn kaart zelden of nooit te gebruiken. Het NIPO wijt deze trend ook aan de in voering van de euro. Bij reizen binnen Europa kunnen Neder landers voortaan eenvoudiger met contant geld betalen. Voor de chipknip loopt Neder land nog altijd niet echt warm, aldus het onderzoeksbureau. Weliswaar heeft driekwart van de consumenten een chipknip, maar ze vinden er veel nadelen aan kleven. Mensen zijn huive rig voor de chipknip, omdat het betaalpasje niet met een pinco de is beveiligd. Bij verlies of dief stal kan iemand het saldo op de kaart zonder meer gebruiken. Ook vinden eigenaren van de chipknip dat ze minder zicht op hun uitgaven hebben als ze met het pasje betalen. Ruim de helft van de jongeren (tussen de 16 en 35 jaar) zegt dan ook de chipknip nooit te ge bruiken. Dat de betaalmethode toch terrein wint, komt voorna melijk doordat meer gemeenten hun parkeermeters uitsluitend via deze pas laten lopen. BEURS IN ZICHT Absurd om hieraan geld te ver dienen. Dat was de reactie van velen, die met ontsteltenis zagen hoe de beurskoersen omhoog schoten direct nadat de Ameri kanen en Britten de oorlog in Irak waren begonnen. In twee dagen tijd boekte de AEX-index een winst van bijna twintig pro cent. Aandelen die kort daar voor nog onder zware druk had den gestaan lieten nu de groot ste koersstijgingen noteren. In de weken daarvoor was de beurs in een draaikolk terecht gekomen. Zonder duidelijk aan wijsbare reden buitelden verko pende beleggers over elkaar heen en de aandelenkoersen werden in een steeds sneller tempo omlaag gezogen. Analis ten spraken over ca pitulatieverkopen: verkooporders van beleggers die ten langen leste het moede hoofd in de schoot werpen en hun posities verko pen, ongeacht de prijs. In de beleggingslite ratuur zijn capitula tieverkopen aan het einde van een lange neerwaartse trend noodzakelijk, voor dat aan een herstel kan worden begon nen. Bekend zijn de verhalen over beleggers die precies op het dieptepunt in de markt hun ze nuwen verliezen en hun posities overboord kieperen. Toen vori ge week dan ook de beurs weer omhoog scheerde, leek het veel weg te hebben van een traditio nele beurscyclus met traditione le beursslachtoffers. Ongeacht de aanleiding voor de scherpe koersstijgingen die daarop volg den. De vraag is echter of we het dieptepunt op de aandelen- beurs nu gezien hebben. Bij de oude Romeinen heette de oorlogsgod Mars. De maand maart - de maand waar we nu in leven - is naar deze meneer ge noemd. Men beschouwde Mars via zijn verbintenis met de godin Venus als de vader van Romulus en Remus, de stichters van de stad Rome. Oorspronkelijk was hij de god van de vruchtbaarheid en de wasdom: later kreeg hij ech ter zijn status van oorlogsgod. Wanneer de Romeinse legioe nen ten strijde trokken, verza melden ze zich bij de oude tem pel van Mars Gradivus, dat is hij die het leger voorgaat in de strijd. Nog verscheidene eeuwen daar voor hadden de Grieken al hun oorlogsgod Ares. Hij was de Wim Fonteine Private Banking ABN Amro Haarlem zoon van Zeus en Hera en was om zijn wreedheid en strijdlust gehaat bij alle goden, zelfs bij zijn eigen vader. Ares had een geweldige gestalte en een don derend stemgeluid. In snelheid overtrof hij alle andere goden. Gruwelijke figuren zoals Dei mos, Phobos en Eris, de perso nificaties van achtereenvolgens de schrik, de angst en de twist, waren zijn vaste metgezellen. Alleen tegen de lieftalligheid van Aphrodite was Ares niet opge wassen; de mythe schetst hem als haar ietwat potsierlijke min naar. Oorlog is daarmee van alle tij den, maar iedere nieuwe oorlog is weer even afschrikwekkend. Haar overweldigende gestalte overdondert en ver schrikt. Het kan niet anders dan dat de fi nanciële markten in de ban zijn van de ontwikkelingen aan het front. Oorlog beïnvloedt op verschillende manie ren het gedrag van beleggers. In de eer ste plaats langs de weg van de risicohou ding. Voordat de oor log begon, verkoch ten beleggers aande len uit angst voor het uitbreken van de oor log. In de beurskoersen werd op die manier een zekere 'oorlogs- premie' verdisconteerd. Naar mate de kans op een snelle af loop van de oorlog groter lijkt, kan deze oorlogspremie weer uit de koersen verdwijnen en gaan de beurzen omhoog. In de tweede plaats heeft de oorlog duidelijke gevolgen voor de economie. NieÏBlleen door dat de olieprijs omhoog is ge schoten, maar ook doordat pro ducenten en consumenten in het licht van de enorme onze kerheden hun investeringen en bestedingen uitstellen. Beide factoren drukken de economi sche groei. En die zag er toch al niet zo stevig uit. Het is dan ook niet ondenkbaar dat de krachtige beursrally van vorige week gedoemd is om te smoren, al kunnen de koersfluc tuaties van dag tot dag ontzet tend groot uitvallen. Op zijn minst is de conclusie gerecht vaardigd, dat de belegger in aandelen nog altijd te maken heeft met reusachtige onzeker heden en dito risico's. Persoon lijk hoop ik dat Aphrodite op tijd ten tonele zal verschijnen. Als zij zegt: „Let's twist again", dan klinkt dat toch heel anders dan wanneer een Amerikaan dat zegt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9