'Zorgfraude zwaar overschat' BINNEN- BUITENLAND Hof moet zich buigen over deal met Mink K. Getuige noemt nieuwe dader doodslag Wijker Nederland verdeeld in vijf regio's om vogelpest beter te isoleren Archeologen vinden Nederlands fort in Brazilië Onderzoeker: Werkelijke omvang valt niet aan te geven Gekrakeel over Irak kost CDA en PvdA geen zetels Nederlanders willen meer aandacht voor veiligheid Hulpverlening slachtoffers van seksueel geweld faalt Anderhalf jaar geëist tegen ex-voorzitter politiebond Epidemie in Zuid-China blijkt definitief SARS t W minder Éiankelijk in leeftijd itvoerder van tineken terug eterdam - Heineken-ont- rder Frans Meijer keert op korte termijn vanuit Para- y terug naar Nederland om restant van zijn straf voor intvoering uit te zitten. Vol- s dominee J. Spoor zijn er lerlandse politiemensen in aguay gearriveerd om Meijer rgedragen te krijgen. Spoor ft Meijer, die sinds 1998 in aguay is gedetineerd, in de angenis geestelijke bijstand eend. Hij verwacht zijn te- ceer binnen enkele dagen. ichtoffers van lietpartij dood rsHEUVEL - Gistermiddag is het tweede slachtoffer van chietpartij in Kaatsheuvel leden. Het gaat om een 34- e man. Het eerste slachtof- :en 37-jarige vrouw, over- I vrijdagochtend vroeg. De e werden donderdagavond J n half elf in hun woning r het hoofd geschoten. Tij- s het incident waren er twee leren van 11 en 16 jaar oud e woning. De politie heeft niemand aangehouden en jog niets kwijt over de zaak. zaterdag 29 maart 2003 den haag/gpd - De omvang van de fraude in de gezondheidszorg is zwaar overschat. Dat concludeert professor Van der Veen van de universiteit Twente die de fraude onderzocht in opdracht van het ministerie van volksgezondheid. Hoe groot het mis bruik wel is, kan de onderzoeker echter niet aangeven. Uit eerder onderzoek bleek dat patiën ten, specialisten en apothekers sjoeme len met de rekeningen die ze bij de ver zekeraars declareren. De schattingen van de omvang van die fraude liepen uiteen van 150 miljoen tot 4 miljard euro. Vol gens Van der Veen zijn die schattingen 'idioot hoog' en 'niet gebaseerd op fei ten'. Van der Veen constateert wel dat in het zorgstelsel een aantal zwakke plekken zit. Zo kunnen patiënten hun verzekerings pas uitlenen aan mensen die niet of slecht verzekerd zijn. Controle van de de claraties van tandartsen, apothekers en werknemers in de thuiszorg is moeilijk. Hetzelfde geldt voor rekeningen van mensen die in het buitenland zorg heb ben genoten. Volgens Van der Veen is deze laatste fraudemogelijkheid een goede graadme ter dat het misbruik veel lager is dan ge dacht. Uit het onderzoek blijkt dat jaar lijks voor vijftien miljoen euro aan 'bui tenlandse' hulp wordt gedeclareerd. In eerdere rapporten is er echter van uitge gaan dat op deze manier voor tientallen miljoenen zou worden gefraudeerd. „Dat kan dus niet", aldus Van der Veen. Waar op die bedragen waren gebaseerd, is vol gens hem volkomen onduidelijk. Minister De Geus van volksgezondheid is niet gerustgesteld door het rapport. Hoe wel de fraude minder omvangrijk is dan gedacht, gefraudeerd wordt er wel. „En het gaat om publiek geld, dus dan valt het nooit mee." Hij zei verder wel blij te zijn nu de gaten in het systeem te weten, zodat die kunnen worden gedicht. Eerder stelde De Geus al een legitimatie plicht voor ziekenhuispatiënten voor, om het 'uitlenen' van verzekeringspassen te gen te gaan. Ook wil hij de verzekeraars de mogelijkheid geven fraudeurs uit de verzekering te gooien. Zij zouden dan al leen nog aanspraak kunnen maken op spoedeisende hulp. den haag/anp - Slechts een op de drie Nederlanders vindt CDA-leider Balkenende een goede premier in oorlogstijd. En voor maar een kwart van de be volking is de opstelling van PvdA-leider Bos in de kwestie- Irak geloofwaardig. Voor hen beiden is er echter weinig reden daar wakker van te liggen. Uit hetzelfde opinieonderzoek, uitgevoerd door Interview NSS in samenwerking met Nova, bleek gisteren namelijk dat tweederde van de kiezers vindt dat de kabinetsformatie van CDA en PvdA moet doorgaan. Ook winnen beide partijen ze tels ten opzichte van de peiling van begin maart, dus voor de Irak-oorlog: het CDA (nu 44 in de Tweede Kamer) springt van 42 naar 44 en de PvdA (nu 42) gaat van 41 naar 45. De WD (nu 28) verliest twee zetels in verge lijking met het vorige onderzoek en landt op 26. Met het kabinetsstandpunt de oorlog alleen politiek te steunen is 34 procent van de Nederlan ders het eens, 35 procent vindt dat Nederland de oorlog op geen enkele manier had mogen steunen en 22 procent is van mening dat ons land ook mili taire steun had moeten verle nen. Bijna 60 procent van de CDA- kiezers vindt Balkenende een goede premier in oorlogstijd, terwijl slechts 12 procent van de PvdA kiezers het op dit moment in hem ziet zitten als leider van het land. De politieke steun van Bos aan de oorlog in Irak wordt door 55 procent van de bevol king gezien als verloochening van de partijprincipes. Bij de PvdA-achterban is dit 41 pro cent. Van zijn 'eigen' kiezers vindt de helft Bos in het Irak-de- bat nog geloofwaardig. de monitor. Een nipte meerder heid van 51 procent zegt ver trouwen te hebben in de rege ring. Behalve veiligheid is zorg een onderwerp waar de burger meer aandacht voor wil hebben. Het kabinet moet wat de onder vraagden betreft veel meer ener gie steken in het verkorten van wachtlijsten. Ook moet het afge lopen zijn met de bureaucratie in de zorg. Een meerderheid (66 procent) wil een strenger asielbeleid in Nederland. Ook moet er meer gedaan worden aan het uitzet ten van asielzoekers die niet in Nederland mogen blijven. Bijna 70 procent wil meer prioriteit geven aan inburgering van mensen die hier mogen blijven. den haag/anp - Het kabinet moet veel meer aandacht beste den aan veiligheid. Zo'n 90 pro cent van de Nederlanders wil dat veiligheid meer prioriteit krijgt. Ongeveer 68 procent van de bevolking wil bovendien dat er meer agenten de straat op gaan. Dat blijkt uit de eerste be levingsmonitor van het kabinet. Dat is een maandelijks onder zoek onder achthonderd Neder landers van zestien jaar en ou der. Het kabinet wil zo bekijken of de zaken die de overheid op de agenda zet, een beetje over eenkomen met wat de burger belangrijk vindt. Een meerderheid van de bevol king, 60 procent, vindt dat de re gering niet goed weet wat er leeft onder de burgers, blijkt uit leiden - De hulp aan slachtof fers van seksueel geweld faalt. Ondanks inspanningen van de overheid voor meer aandacht voor deze groep is de psychia trie nog niet in staat slachtoffers goed te helpen. Eén op de vijf slachtoffers van seksueel mis bruik zegt dat de klachten na hulp zijn verergerd. Dat blijkt uit onderzoek van de Rutgers Nisso Groep, een ken niscentrum rond seksualiteit, dat gisteren in Leiden bekend is gemaakt. Ruim de helft van de slachtoffers heeft na behande ling nog posttraumatische stressklachten, 62 procent voelt nog geen emoties, en één op de drie patiënten heeft nog steeds een depressie. De effectiviteit van de behandeling lijkt be perkt, concludeert het onder zoeksinstituut. Het geringe effect van hulp hangt samen met gebrek aan kennis in de hulpinstellingen in de geestelijke gezondheidszorg. Te weinig hulpverleners hebben kennis en vaardigheden om slachtoffers te helpen, conclu deert de Rutgers Nisso Groep. utrecht/anp - Wegens verduis tering, valsheid in geschrifte en het doen van een valse belas tingaangifte is vrijdag voor de rechtbank in Utrecht anderhalf jaar gevangenisstraf en 50.000 euro boete geëist tegen oud voorzitter H. Kruizinga (56) van de Algemeen Christelijke Politie bond (ACP). Officier van justitie W. Freijsen achtte bewezen dat Kruizinga in de periode dat hij namens de ACP en andere politiebonden opleidingsfondsen beheerde, ruim 500.000 gulden heeft ge bruikt voor privé-uitgaven. Kmi- zinga ging vijf jaar geleden met ruzie weg bij de ACP en een jaar later deed het nieuwe bestuur aangifte. Het bleek dat van de 3 miljoen gulden die het Rijk aan subsidie aan de opleidingsfond sen had uitgekeerd, 1 miljoen gulden niet door accountants te zijn gecontroleerd. Ruim de helft daarvan bleek Kruizinga te hebben doorge sluisd naar bankrekeningen van zichzelf en zijn vrouw. Het geld werd gebruikt voor allerlei privé- uitgaven zoals het kopen van een huis, een tweede huis en het collegegeld van een dochter. In 1994 had het gezin Kruizinga bijna vier ton uitgegeven. Krui zinga gaf toe dat hij die bedra gen aan zichzelf had uitgekeerd. Maar hij was naar eigen zeggen volkomen te goeder trouw ge weest. Hij had onkostenvergoe dingen waar hij recht op had, steeds laten oplopen en keerde zichzelf af en toe een groot be drag uit. Officier Freijsen stelde dat ner gens bleek dat Kruizinga recht had op enige dag- of onkosten vergoeding. De officier was ook van mening dat Kruizinga ex pres een rommelige en onvolle dige administratie had bijge houden. Uitspraak 11 april. peking/anp-rtr-dpa-afp - De mysterieuze longziekte SARS, die zich via reizigers over de he le wereld verspreidt, is afkom stig uit China. Dat heeft de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) vrijdag bekendgemaakt. De longaandoening is identiek aan een ziekte die al enkele maanden door zuidelijk China waart. Wereldwijd zijn volgens de WHO inmiddels 53 mensen aan de ziekte overleden en zijn ruim 1400 mensen besmet ge raakt. Meldingen dat beide epide mieën hetzelfde zijn, deden al enige tijd de ronde. Gisteren werden ze bevestigd door WHO- medewerkers die de afgelopen week de zuidelijke Chinese regio Guangdong bezochten. SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) is vermoedelijk af komstig van dieren, maar de preciese oorzaak van de ziekte is nog onduidelijk, zo benadruk ten de WHO-onderzoekers op een persconferentie in Peking. „We kennen de oorzaak niet en we weten nog niet hoe we de ziekte moeten behandelen. Kortom, we hebben nog steeds veel vragen", aldus een van de WHO'ers. Ook de omvang van de epide mie is nog onduidelijk. „Ik denk dat niemand een goed beeld heeft", aldus de leider van het onderzoeksteam. Hij zei dat de Chinese overheid inmiddels al haar medewerking heeft beloofd bij het in kaart brengen van de ziekte. liliger gebruik or testen xtc terdam - Het testen van pillen zorgt er voor dat ïsen minder vaak gebrui- Testen leidt niet tot een e van nieuwe gebrui- Dat blijkt uit een onder dat in opdracht van de Eu- ie Unie is uitgevoerd. Jon- i die hun pillen laten tes- [weten meer van XTC dan ren die hun pillen nooit la- introleren. Voor de vrees n testservice in een uit- igelegenheid mensen ver- om te gaan gebruiken, geen bewijs gevonden. 1 haam gevonden esident Servië erado - De Servische politie ft de stoffelijke resten te ben gevonden van de Servi- oud-president Ivan Stam- c. Die verdween spoorloos ïgustus 2000. De speciale de-eenheid JSO zou hem ben ontvoerd en gedood, lolitie kwam de resten op spoor in het onderzoek naar noord op de Servische pre- Zoran Djindjic op 12 Stambolic zou zijn ont- door de speciale politie- id JSO (opgezet onder be- van Slobodan Milosevic) iarna gedood. Dezelfde •ordt ook verdacht van de :d op Djindjic die Milose- itleverde aan het Joegosla- 'ribunaal. igsbende ;eperst haag - Het openbaar mi- trie in Den Haag wil 30 mil- euro afpakken van een jsbende uit die stad. Het ag is het hoogste dat ooit is I rderd sinds de invoering I de Pluk Ze-wet in 1993. De- et maakt het mogelijk om inelen hun illegale winsten pakken. De zeven leden nde bende, die medio april de Haagse rechtbank ver- nt, wordt ervan verdacht ;n januari 1999 en eind ok- r vorig jaar vanuit Marokko ~~l )0 kilo hasj binnen Neder- te hebben gebracht. IS r haag/gpd - Het aantal jaren iemand gewerkt heeft gaat tellen om te bepalen hoe iemand recht heeft op een dige werkloosheidsuitke- De regering heeft gisteren aten de WW minder afhan te maken van de leeftijd degene die werkloos wordt, langer heeft gewerkt en dus :r WW-premie heeft be- I, krijgt gedurende langere en uitkering. de hoogte van de uitkering dit moment nog bepalend lang iemand gewerkt heeft laatste vijf jaar voor hij zijn kwijtraakte. Wie ten min- ïr van de vijf jaar 52 dagen tar betaald werk had, ont- een uitkering van 70 pro van zijn laatste verdiende Hoe lang iemand recht op een uitkering van 70 it is nu nog leeftijdsge- in. Hoe ouder, hoe langer volledige WW-uitkering t ontvangen. De WW wordt tlgens stapsgewijs afge- e toekomst gaan arbeidsja- zwaarder tellen bij de duur de uitkering. Als ijkjaar It 1998 gekozen, dus de ja- die iemand vanaf 1998 ge- t heeft bepalen hoe lang recht heeft op een uitke- van 70 procent. Voor de pe- voor 1998 blijft de leeftijd den haag/anp - De Hoge Raad heeft gis teren bepaald dat het gerechtshof in Am sterdam zich moet buigen over de peri kelen rond de overeenkomst die infor mant en 'topcrimineel' Mink K. heeft ge sloten met het openbaar ministerie (OM) Het hoogste rechtscollege vernietigde daarmee een beslissing van het gerechts hof in Den Haag uit 2001. Dat bepaalde dat de toenmalige ministers Korthals van Justitie en De Vries van Binnenlandse Za ken het parlement vertrouwelijk moch ten inlichten over de gesprekken die K. voerde met de Amsterdamse officier van justitie F. Teeven. Crux van de in 1998 gesloten deal met Teeven was dat het OM 'volledige en ab solute geheimhouding' garandeerde, om het leven van K. niet in gevaar te bren gen. De commissie-Kalsbeek uit de Tweede Kamer maakte in een rapport van 1999 eehter melding van het bestaan van de overeenkomst, waarmee deze op straat kwam te liggen. Dat werd verer gerd door het feit dat journalisten, tijdens een besloten behandeling van een straf zaak tegen K„ details over de deal kon den horen, doordat per abuis een ge luidsverbinding open was blijven staan. K. heeft altijd gezegd dat het verder be kend worden van door hem verstrekte informatie zijn leven in gevaar brengt. Het hof in Amsterdam moet van de Hoge Raad nagaan of dat nog steeds het geval is. Volgens de Hoge Raad heeft het hof in Den Haag destijds terecht geoordeeld dat de verantwoordelijke ministers niet op voorhand kunnen zeggen dat zij het par lement niet (vertrouwelijk) zullen inlich ten. Daar staat tegenover dat K. criminele informatie heeft verstrekt op voorwaarde dat deze niet aan derden, waaronder het parlement, zou worden gegeven, aldus de Hoge Raad. Een absoluut daarop ver bod zou volgens de Hoge Raad niettemin een ibreuk vormen op een fundamentele regel van parlementaire controle. amsterdam/anp - De Bergense restauranthouder Willem Wijker is in de nacht van 30 april op 1 mei 2000 niet doodgeschoten door een tot twintig jaar cel ver oordeelde 33-jarige inwoner van Castricum. De werkelijke dader is een tot nu toe buiten schot gebleven Alkmaarder. Dat ver klaarde een nieuwe getuige gis teren tijdens de negende zit tingsdag van het hoger beroep in Amsterdam. De verklaring van de getuige werd gisteren voorgelezen. De man zat tussen december 2001 en februari 2002 samen met de Alkmaarder in de gevangenis. Daar zou deze hebben gezegd dat hij Wijker had doodgescho ten. Doordat de getuige - die wegens ontvoering vastzit - niet op de zitting aanwezig was, blijft het vooralsnog onduidelijk waarom hij dit nu pas heeft verklaard. Het gerechtshof besloot hem tij dens de volgende zittingsdag, 9 april, te horen. De 32-jarige Alkmaarder was wel aanwezig. Hij zit zeven jaar uit inbraken, overvallen en ram kraken. Hij reageerde geschokt op de nieuwe verklaring. Tot nu toe is hij nooit verdacht. Ook hij wordt op 9 april gehoord. De eerder veroordeelde man heeft heeft altijd ontkend iets met de dood van Wijker te ma ken te hebben gehad. Willem Wijker werd doodgeschoten toen hij in de woning boven zijn restaurant 't Woud in Bergen gestommel hoorde en ging kij ken. De daders wisten te ontko men, maar enkele maanden la ter werden twee verdachten op gepakt. den haag/gpd - In de strijd tegen de klassieke vo gelpest wordt Nederland vanaf maandagmiddag opgedeeld in vijf toezichtsregio's. Tussen deze zo geheten compartimenten moet transport van en naar kippenbedrijven zoveel mogelijk worden be perkt. Minister Veerman van landbouw hoopt dat het virus daardoor niet meer kan overspringen naar bedrijven die ver buiten de besmettingshaar den in Gelderland liggen. Naast al bestaande 'compartimenten' in de Gel derse Vallei en rondom Beneden-Leeuwen, wordt de rest van Nederland opgedeeld in drie regio's: noord, zuidoost en zuidwest. De regels zijn min der streng dan tijdens de mond- en klauwzeercri sis twee jaar geleden, toen het land ook in com partimenten werd opgedeeld. Zo is het voor bij voorbeeld vrachtwagens niet verboden om een vracht te lossen of op te halen bij een pluimveebe- drijf in een ander gebied, mits grondig wordt ont smet. Ruimers zijn gisteren begonnen met het doden van kippen op pluimveebedrijven in het rivieren gebied, ten zuiden van de Gelderse Vallei. Het pluimvee daar wordt preventief geruimd, zodat er een bufferzone ontstaat. Dat 'lege gebied' moet voorkomen dat de vogelpest overspringt naar Noord-Brabant, de meest pluimveerijke provincie in Nederland met ongeveer 28 miljoen kippen. De ruimers werken in de bufferzone van buiten naar binnen, dus van veraf naar dichtbij de Gelderse Vallei. Ook bij Spakenburg wordt uit voorzorg een vijftal bedrijven preventief geruimd. In de buffer- gebieden worden op circa 60 bedrijven ongeveer 1,6 miljoen kippen geruimd. Daar komen de die ren van hobbydierhouders nog bij. Het ministerie van landbouw denkt dit weekeinde in de Gelderse Vallei de laatste kippen te ruimen, mochten er weinig nieuwe verdachte bedrijven bijkomen. Er zijn inmiddels 6,5 miljoen kippen, kalkoenen en eenden geruimd. Het virus is vast gesteld op 124 bedrijven, 39 bedrijven worden nog verdacht. Gisteren kwamen er vier verdenkingen in de Gelderse Vallei bij. Vondst onthuld op laatste dag staatsbezoek koningin Beatrix door Hans Jacobs forte orange/gpd - Archeologen hebben in het voormalige Neder landse fort Oranje op het eiland Itamaraca in het noordoosten van Brazilië een nieuw aarden fort gevonden. Dat hebben ze gisteravond (Nederlandse tijd) bekendgemaakt bij het bezoek van koningin Beatrix aan de ves ting. In januari hadden de weten schappers al de oude Hollandse poort gevonden van Fort Oran je, dat in 1654 door de West-In dische Compagnie (WIC) is op gegeven. De poort was ingepakt tussen de Portugese muren. De vondst betekent een stimulans voor het archeologisch onder zoek naar het Nederlandse ver leden in dit deel van Brazilië. Voor koningin Beatrix was het bezoek aan het fort en het vijftig kilometer verder gelegen Recife de afsluiting van haar vijfdaagse staatsbezoek aan Brazilië. Het is volgend jaar precies 350 jaar ge leden dat de Nederlanders hier werden verdreven door de Por tugezen, die op hun beurt in 1630 door de soldaten van West- Indische Compagnie (WIC) wa ren verslagen. In 2004 wordt de 'Nederlandse periode' uitge breid herdacht. Het programma is opgezet rond de 400ste ge boortedag van de roemruchte Nederlandse gouverneur-gene raal Johan Maurits van Nassau- Siegen. Johan Maurits van Nassau-Sie- gen, een petekind van prins Maurits (de zoon van Willem van Oranje) werd in 1636 aange steld tot baas van de jonge kolo nie. Hij was een ambitieuze hu manist en kundig bestuurder en maakte van zijn bewind een groot, maar kostbaar, succes. Hij stelde wetenschappers en kunstenaars aan, predikte tole rantie ten opzichte van de in heemse bevolking, en gedoogde zeer tegen de zin van de calvi nistische predikanten de gods dienstuitoefening door uit Am sterdam meegekomen joden en de katholieke Portugezen. De 'Heren Negentien', de bazen van de WIC, waren minder ver licht dan 'Maurits de Braziliaan'. Ze vonden ook dat de kosten niet opwogen tegen de baten. Uit woede over hun geknibbel op de begroting voor de kolonie, vertrok Johan Maurits in 1644 uit Brazilië. Tien jaar later wer den de Nederlanders definitief verslagen. Tijdens het Nederlandse bewind werden verschillende forten ge bouwd, of werden bestaande Portugese forten aangepast. Daar wordt nu uitgebreid on derzoek naar gedaan. Het op het strand gelegen Fort Oranje dreigde enkele jaren geleden nog in zee te verdwijnen, maar is net op tijd gered. De archeologen, uit Nederland en Brazilië, hebben onder meer een waterput, resten van een kruitkamer en barakken gevon den. Het tweede fort in het be kende fort was echter een on verwachte ontdekking. Koningin Beatrix bezichtigt Fort Oranje in Recife. Foto: ANP/Robin Utrecht

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7