OORLOG IN IRAK 2 Jordaanse regering steunt Amerikanen in het geniep In Bagdad, Kentucky is de oorlog héél ver weg Saddams elitetroepen B-52 werpen tientallen zware bommen af om het moreel van de Irakezen te ondermijnen grondtroepen en installaties aan te vallen met een zwaar snelvuurboordkanon en anti-tankraketten. Bulldozers Gepantserde Mfjnopruiming gaan tanks en bruggen- Een soort ploeg infanterie leggers aan de voorkant vooruit. Zij Legt brug over van de Abrams- graven gaten brandende tank maakt de in de Iraakse tankgracht weg vrij tankwallen binnen vijf minuten of brigrade al naar ge lang van actie Mijnenveld Anti-tankmijnen 4 tot 5 m uit elkaar Anti-persoonsmijnen ongeveer 1 m L uit elkaar Tank- H gracht met brandende olie Tankwal van zand Apache gevechts- r Naar schatting 1 km helikopters T-72 tank: Uitgerust met nieuw vuurleldingssysteem, speciale bepantsering en anti-tankraketten gelanceerd uit de kanonsloop Verdediging t Bagdad: De Republikeinse Garde^Sgkj. heeft drie divisies samengetrokken rond de hoofdstad van Irak, De Medina-, Hammurabi- en Nida divisies. Elk bestaat uit 10.000 manschappen, 150-200 tanks, 250 pantservoertuigen en 50-60 stuks artillerie. Kanon: 125 mm. Met laservizier dat trefkans vergroot. Kan een vijandelijke tank uitschakelen op 1000 m afstand rijswijk-bagdad/anp - De Iraakse strijdkrachten tellen volgens de mili taire denktank Global.Security.org naar schatting 350.000 tot 450.000 manschappen. Het overgrote deel daarvan vormt geen grote bedreiging voor de Amerikanen en Britten. Maar de elitetroepen van de Iraakse heer ser zouden nog wel eens voor een verrassing kunnen zorgen. Zij zijn over het algemeen beter uitgerust en loyaler aan Saddam. Ook de diverse veiligheidsdiensten en paramilitaire groepen zijn een onzekere factor. Een overzicht: Republikeinse Garde (RG) Deze speciale elite-eenheid be schermt het regime van Saddam te gen zijn eigen leger. Naar schatting zijn er 50.000 van deze gardisten. De RG komt voort uit de Paleisgarde van Saddam. Tijdens de oorlog te gen Iran groeide deze brigade uit tot een onderdeel met dertig tot 33 bri gades, verdeeld over zeven divisies. De RG is een van de best uitgeruste en opgeleide eenheden binnen Sad dams leger. De gardisten hebben een beter salaris, krijgen bonussen, nieuwe auto's en gesubsidieerde huizen. De soldaten zijn uiterst ge motiveerde vrijwilligers, over het al gemeen geen dienstplichtigen. In mei 1995 ontstond er een scheuring in de elitetroepen van Saddam. Een aantal officieren van de al-Dulaymi- stam in het westen van Irak pleegde een coup. Saddam Hussein üet de opstandelingen martelen en execu teren, en stuurde hun verminkte li chamen naar huis. Daarop viel een bataljon van de RG onder leiding van officieren van de al-Dulaymi- clan de gevangenis in Abu Gharayb aan. De opstand werd onderdrukt. De Iraakse president was woedend over deze dwaling van zijn door gaans loyale troepen. In juli volgde een zuivering van de Republikeinse Garde. Speciale Republikeinse Garde (SRG, al-Har as al-Jumhuri al-Khas): De Speciale Republikeinse Garde is - afgezien van de militaire inlichtin gendienst - de enige militaire een heid die Saddam nog in Bagdad toe laat. De SRG wordt vaak verward met de RG, maar staat daar geheel los van. De speciale eenheid bestaat uit vier brigades, en rekruteert de le den voornamelijk uit Saddams fami lieclan al-Bu Nasir en verwante clans in de buurt van zijn geboorte stad Tikrit Saddams jongste zoon Qusay staat aan het hoofd van deze troepen. De SRG telt naar schatting 20.000 soldaten. Ook zij hebben speciale privileges, zoals een hoger salaris en voorrang bij de uitreiking van voedsel en medicijnen. Hun taak is het de president en zijn regi me te beschermen. Ook vormt de SRG een brug tussen het 'gewone' leger en de veiligheidsdienst. Speciale Veiligheids Organisatie Qihaz al-Amn al-Khass): Deze organisatie vormt een tweede veiligheidsring om Saddam. De vei ligheidsdienst moet de orde in Bag dad handhaven en een opstand de kop indrukken. De ongeveer 2000 leden zijn ook verantwoordelijk voor de massavernietigingswapens. Presidentiële Garde (al-Himaya al-Ra'is): De leden beschermen Saddam, zijn familie en zijn naaste medewerkers. De rekruten worden op 15 of 16-ja- rige leeftijd al naar het presidentiële paleis gebracht. Daar volgen ze een opleiding van ongeveer drie jaar tot lijfwacht. Ook worden ze ingezet bij het executeren van militairen en 'ri sicofactoren' binnen de veiligheids diensten. Binnen deze groep van enkele duizenden vormt een groep je van 40 jonge mannen, bekend als de al-Murafiqin (de gezellen), de lijfwacht van Saddam. Deze man nen zijn goed getraind, maar heb ben verder geen enkele opleiding gevolgd. Hierdoor hebben ze wei nig hoop op een andere carrière. Om deze lijfwachten aan zich te binden, laat Saddam ze vaak mis drijven plegen. Ze hebben daarom vaak dezelfde vijanden als de presi dent, en zijn compleet afhankelijk van hem. De Presidentiële Garde zal de Amerikanen en Britten niet veel tegenstand kunnen bieden, maar zal misschien burgers als le vend schild gebruiken. De hoop is dat zij zich overgeven zodra Sad dams regime wankelt. Saddams Martelaren (Fedayin Saddam): Aan de onderkant van Saddams 'ei gen' leger hangen de paramilitaire Fedayin. Zijn oudste zoon Uday richtte dit legertje van lichtbewa pende en slechtgetrainde vrijwilli gers in 1995 op. De meesten zijn arm en komen van het platteland. De ongeveer 20.000 paramilitairen zijn een binnenlandse terreurbriga- de. Ze arresteren en executeren te genstanders van het regime. Ook zouden ze vrouwen die van prosti tutie worden verdacht onthoofden, en kritische mensen de tong uit snijden. Volgens de laatste berich ten gebruiken ze in de stad Nasiriya vrouwen en kinderen als levend schild. r Hans Gertsen mman - Irak heeft Jordanië deze Jeek fel aangevallen wegens Irmeende steun aan de Ver- iiigde Staten. Volgens Bagdad pt het buurland zijn grondge- led door de Amerikanen gebrui- n voor het afvuren van raket- 1 oprichting Irak. „Een schande or een Arabisch land", zei de akse minister van economische [ken Saleh. In de vorige Golfoor- g stond Jordanië nog pal achter |k. Nu mort het volk. Ahmed Khalif formuleert •rzichtig. „De VS en Groot- ië hebben het recht niet oorlog te voeren in Irak. Het volk hoeft niet bevrijd te irden want de Irakezen zijn al ij." De 22-jarige studente isla- :h recht aan de universiteit Jordanië is duidelijk niet op bar gemak. Dat ligt niet aan het it dat ze wordt geïnterviewd vier mannelijke buiten- pdse journalisten. De opval- nd onopvallend aanwezige ledewerker van de afdeling pu- ic relations van de universiteit ct haar meer parten te spelen, c denk dat jullie het helemaal grepen hebben", zo ant- )ordt ze als een journalist haar dens een moment van onop- tendheid van de luistervink aagt of ze vrijuit kan praten. Jordan University, met bijna .000 studenten de grootste liversiteit van Amman, is al ids het begin van de oorlog in ik een broedplaats van onrust, rschillende kleinere en grote demonstraties tegen de oor- Te koop in de kashbah: Saddam-horloges. Foto: Reuters/Ali Jarekji log hebben de afgelopen dagen plaatsgevonden op de campus. Zolang de studenten het terrein niet verlaten, wordt het protest gedoogd. Maar zodra demon stranten rich richting poort be geven, grijpt de oproerpolitie re soluut in. Vandaag heeft de politie geen traangas of knuppels nodig. Een aangekondigde demonstratie wordt op het allerlaatste nipper tje afgelast. Vanwege het slech te weer', zo luidt de officiële ver klaring. Het weer, een snijdend koude wind en natte sneeuw, is inderdaad niet best, maar of dat de werkelijke reden is? Wellicht is er te veel buitenlandse pers op het terrein naar de zin van de autoriteiten. Of te veel geheime politie naar de zin van de stu denten. Rond het pleintje waar de demonstratie zou beginnen, staan minstens tien mannen met camera's die duidelijk geen persfotografen rijn. Niet alleen op de campus van de Jordan University is de sfeer dezer dagen gespannen. Heel Jordanië is nerveus over de oor log die in het buurland woedt. Volgens een peiling die de Jor dan Times eerder deze week pu bliceerde, is 88 procent van de Jordaniërs tegen de oorlog. De regering van koning Abdallah is officieel ook tegen. De vorst heeft diverse oproepen gedaan om de strijd zo gauw mogelijk te staken. Tegelijkertijd riep hij rijn volk op het hoofd koel te hou den en alleen waardig en vreed zaam te demonstreren. In wer kelijkheid steunt de Jordaanse regering de Amerikaans-Britse invasie van Irak, en verleent Jor danië belangrijke hand- en spandiensten. Maar wel zo dis creet mogelijk. Officieel zijn er maar een paar honderd Amerikaanse militairen Het Jordaanse protest is nu nog goedmoedig van aard. Deze poppenspeler in Amman vecht de oorlog in het klein uit. Foto: Reuters/Ali Jarekji op Jordaans grondgebied. Die zitten in de woestijn in het uiter ste oosten, aan de grens met Irak. Om Jordanië met Patriot raketten tegen een eventuele aanval van Irak te beschermen, zo heet het. Buitenlandse diplo maten in Amman weten wel be ter. In werkelijkheid ritten er en kele duizenden Amerikaanse soldaten in het zorgvuldig afge schermde grensgebied. En die rijn daar vooral om Israël tegen mogelijke Iraakse aanvallen met Scud-raketten te beschermen. Als Saddam Hussein Israël wil beschieten, kan dat alleen maar vanuit het uiterste westen van Irak. Verder reiken zijn raketten simpelweg niet. Dat er tot nu toe geen raket richting Israël is afgeschoten, is te danken aan Amerikaanse 'special forces', die al voor de oorlog vanuit Jorda nië tot diep in Irak zouden rijn geïnfiltreerd, zo menen diplo maten in Amman te weten. Gis teren werd dat nog eens officieel bevestigd door het Pentagon. West-Irak is eigenlijk al hele maal bezet. De Jordaanse regering blijft ech ter beweren dat er vanaf Jor daans grondgebied geen militai re acties tegen Irak worden ge voerd. De regering kan ook niet anders gezien de vijandigheid van de bevolking tegen alles wat naar actieve hulp aan de oorlog tegen Irak riekt. Tijdens de vori ge Golfoorlog bevond Jordanië zich nog in het andere kamp. Koning Hussein bleef Saddam Hussein toen door dik en dun steunen. Dat kwam Jordanië na de oorlog duur te staan. De toch al zwakke economie stortte vol ledig in en het duurde jaren voor de relaties met de Verenig de Staten genormaliseerd wa ren. Abdallah heeft daar duidelijk van geleerd, en plukt nu al de vruchten van de pro-Ameri kaanse opstelling. De Verenigde Staten hebben Jordanië voor volgend jaar 459 miljoen dollar aan ontwikkelingshulp toege zegd, en nog eens ruim een mil jard dollar ter compensatie van de economische schade die Jor danië door de oorlog lijdt Vooralsnog lijkt Abdallah te sla gen in rijn politieke evenwichts oefening tussen heimelijke steun aan de Verenigde Staten en het openlijk betuigen van sympathie met het Iraakse 'broedervolk'. Maar politieke analisten in Amman waarschu wen dat de koning hoog spel speelt. Als de oorlog tegen Irak te lang duurt en erg bloedig wordt, kan de frustratie van de bevolking wel eens zó hoog op lopen dat de situatie in Jordanië explosief wordt. »r onze correspondent is Bouwmans icdad, Kentucky - Achterin jungs ijzerwarenwinkel annex Ipermarkt bakt Lewis Young In hamburger. In de aangren- nde provisorische eetzaal trot- ren twee boeren uit Bagdad de lewalm. Op het bruine plastic felkleed staat een blikje Moun- In Dew. De krant Sentinel News Ijft onaangeroerd. De tv - een liek uit de jaren zeventig - is I. Het gesprek kent maar één iderwerp. „Ik zou een vermo rt voor die stier hebben gekre- in, als ik 'm had gehouden." k lijkt nog verder weg dan de induizend kilometer die dit jgdad scheiden van het andere, |ar nu een oorlog woedt. S;dad, Kentucky. Vijfhonderd en als je de wijde omgeving feetelt, en nog wat kippen, Inden en koeien natuurlijk. Er Ben veevoerfabriek en een pkhof 'sinds 1876'. Het heeft e tankstations, een koopjes uur en een postkantoor, r de ongebruikt ogende orlijh staan een paar roestige 's. In 1991 - tijdens Operatie Lewis Young in zijn ijzerwarenwinkel. Foto: GPD/Ans Bouwmans 's. Desert Storm - hing hierop een grote vlag, met een gele wimpel. Nu heeft Lewis Young daar nog geen tijd voor gehad. „Maar 99 procent van de mensen hier is patriottisch. Alhoewel, zo veel steun voor onze troepen zie ik hier niet, hè mamaV', zegt hij, een blik op zijn vrouw Janet ge richt. Het oog van de wereld is gericht op het grote Bagdad, en af en toe dwaalt de blik af naar dat 'andere' Bagdad in Kentucky. Supermarkteigenaar Young - rijn verre voorouders hebben hier in de Amerikaanse burger oorlog nog tegen elkaar gevoch ten - wil wel vertellen hoe het dorp aan rijn naam gekomen is. Het postkantoor werd rond 1861 vanuit Christianburg naar deze plek langs de spoorlijn verhuisd. „De zoon van de molenaar had een spraakgebrek. En als hij dan tegen rijn vader wilde zeggen 'een zak voer, pa' zei hij bag dad (zak, pa)." Voor wat het waard is, het kan ook best een van de andere - geen van allen bevestigde - ver halen zijn, die tot de folklore van Bagdad behoren. Net als de grapjes. 'Staat je huis nog over eind, ik hoorde dat Bagdad was gebombardeerd'. Young moet er weinig van hebben. „Hier in Bagdad nemen we de oorlog se rieus. Wij althans", zegt hij, met een knikje naar 'mama'. „Ik heb drie familieleden in Irak. En mijn zoon is marinier, hij werft nu recruten. Maar hij kende de vier Amerikaanse mariniers die vorige week in Koeweit omkwa men. Dat was verschrikkelijk. We staan achter de president. We kunnen die Saddam niet rijn gang laten gaan", zegt hij. Bij de Bagdad Baptistenkerk staat een groot bord: 'Wij bid den voor onze troepen en ons land'. De lucht geurt naar bloe sem. Bomen in deze streek zien eruit alsof iemand er met een grote zeis overheen is gegaan, het gevolg van dagenlange zwa re ijzel. Maar nu de lente Ken tucky heeft bereikt is de for sythia geel, en de Japanse kers roze. Uit een open raam achter de kerk klinken kinderstemmen. De kinderopvang is in vol be drijf. „Het voelt best speciaal. Dat je hier in Bagdad woont, terwijl het daar oorlog is. Het maakt dat je over jezelf waakt", zegt Cammie, de 31-jarige assis tent-manager, die even in haar kantoortje wat zaken regelt. Ze weet niet goed wat ze van de oorlog moet denken.Al die do den, aan beide rijden. Ik begrijp dat er iets moest gebeuren. Zij, de president en het Congres, denken dat het iets met 11 sep tember te maken heeft. De waarheid zullen we misschien nooit weten." Leroy, volle witte baard, bruin van de tabak, staat even verder op voor supermarkt nummer twee. „Het is geen beste situatie. Maar als je het moet doen, dan moet je het doen", zegt hij ter wijl hij rijn pruimtabak uit spuugt. Zijn veel jongere maat Orville denkt daar anders over. Deze dertiger meent dat de VS helemaal niet in Irak moeten ritten. „Die mensen willen ons helemaal niet hebben daar. Het wordt een nieuw Vietnam." Orville praat met anderen niet veel over rijn opvattingen, zegt hij, maar hij heeft het idee dat de stemming nu anders is dan in 1991. „Er is veel meer protest. En ze rijn zo druk bezig met die olievelden, het lijkt alleen om de economie te gaan." Kentucky ligt in het conservatieve midden van de VS, maar veel enthousi asme over het Irak-beleid van Bush is er niet te bespeuren. Wat moet, dat moet, dat blijkt de doorsnee reactie te zijn. Zelfs de 'patriottische' Lewis Young is niet zo vóór Bush als hij eerst deed voorkomen.. „Je moet natuurlijk achter de pre sident staan. Maar moeten we wel de politie-agent van de we reld willen rijn? Ik geloof er niet in dat wij daar vrede kun nen brengen. We moeten iets doen om te voorkomen dat Saddam Hussein de hele regio gaat beheersen, maar ik weet niet of ik kan zeggen dat ik zo voor deze oorlog ben." Midden op de weg loopt een hond. Een van de boeren uit Youngs ijzerwarenwinkel wuift vanaf rijn tractor. In dit dorp kent iedereen iedereen. Vreem delingen vallen direct op. Na de Golfoorlog kwam zo onge veer iedereen langs, nu rijn er al twee cameraploegen uit En geland gesignaleerd. Bezoekers poseren voor het US Post Offi ce, Bagdad, Kentucky, 40003. En soms posten ze met opzet een brief, vanwege het stempel. Fox Televisie wilde van de week het postkantoor van bin nen filmen, maar dat ging niet door. „Ik moest het hoofdkan toor laten bellen, om ze uit te leggen dat ze niet meer naar binnen mogen. Ze konden het niet gelovenzegt postopper- hoofd Mary Beth. Maar het is echt waar. Het meenemen van kinderen en het toelaten van Het postkantoor van Bagdad, Kentucky. Bezoekers posten hier met opzet brieven vanwege het poststempel. Foto: GPD/Ans Bouwmans journalisterus van hogerhand verboden 'vanwege het terreur- gevaar'. Ook al weet Bagdad het etiket slaperig moeiteloos waar te maken, aan de hand van Was hington valt niet te ontsnap pen. Leger Irak

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5