Koerden in Noord-Irak in opmars OORLOG IN IRAK 1 Demonstranten in Caïro roepen op tot heilige oorlog Amerikanen verijdelen terreuraanslagen Irak VS jagen op miljarden van Saddam Hussein Amerika schrikt van contrast tussen scenario en realiteit Basis mullah Krekar ingenomen rste schip et hulp in mm Qasr Lot Saddam inzet van weddenschappen best of bij Van Til van I: 2,2 miljard »r hulp aan Irak vork - De Verenigde Na- rillen dat de lidstaten de inde zes maanden 2,2 mil- lollar storten voor huma- e hulp aan IrakRuim de van het geld moet worden ed aan voedselhulp via het ldvoedselprogramma VN-secretaris-generaal n krijgt de komende 45 de leiding over de huma- e kant van het olie-voor- ielprogramma voor Irak. i de strekking van een re- e die de VN-Veiligheids gisteren heeft aangeno- Nederland draagt 14,2 en euro bij. Tonga ook coalitielijst iington - De Verenigde hebben het koninkrijkje a in de Stille Oceaan ge it op de lijst van de 'Coali- n Bereidwilligen'. Daar- luidt Washington de lan- an die de oorlog tegen teunen. Ook Nederland op deze volgens de VS ende lijst' van nu in totaal ties. In Tonga wonen DO mensen. Ilicht transport mische wapens ington - Tussen de Iraak- de Amerikaanse linies in ijn Irakezen waargeno- iie vaten uit vrachtwagens en. De Irakezen droegen ermende pakken. Dat zei en een anonieme bron in ington. De Amerikaanse op vreest dat er chemi- toffen in de vaten zitten, ichter de invasiemacht id nadert, des te groter de lat Saddam chemische is inzet, denkt men in ington, ook al houdt Irak og en bij laag vol dat het nassavemietigingswa- ïeeft. cefwil 166 oen ophalen ork - Unicef, het kinder van de Verenigde Naties, aan regeringen en parti- en in de hele wereld 166 !n dollar voor acute hulp i kinderen in Irak. Met dit g kan Unicef de eerste zes ien hulp bieden, zo ver- e een woordvoerder van ntoor in Den Haag. De eit gaat uit naar waterzui- gevolgd door medicijnen iische hulp voor kinde- zijn al ruim tweehon- raakse medewerkers van f in Irak actief die met de e donaties de zorg kun- itbreiden. Het is nog niet s bekend hoe de campag- Unicef in Nederland er- nt te zien. zaterdag 29 maart 2003 teheran/anp-rtr-afp - Koerdi sche strijders hebben hun posities in de bergen rond de oliestad Kir- kuk in het noorden van Irak gis teren versterkt. Zij rukken steeds meer op in het gebied dat het Iraakse leger heeft verlaten. Dat heeft een woordvoerder van de Koerden tegen het Iraanse pers bureau IRNA gezegd. De Koerden willen volgens de zegsman op deze manier het Turkse leger elk voorwendsel ontnemen om Iraaks Koerdistan binnen te vallen. De Turken vre zen dat een onafhankelijke Koerdische staat grote aantrek kingskracht uitoefent op de Koerden in eigen land. Het Iraakse leger trok de militai ren donderdag 15 kilometer naar het zuiden terug. De Koer den zouden inmiddels tweeder de van het door Irak opgegeven gebied in handen hebben. Vol gens de zegsman zijn de Koer den niet uit op de verovering van Kirkuk De Turkse minister van buiten landse zaken Gül heeft de Koer den in Noord-Irak gewaar schuwd 'niet te provoceren'. De bewindsman zei de bewegingen van de Koerden 'nauwlettend in de gaten te houden'. In een vraaggesprek met het Duitse Handelsblatt voorspelde Gül dat Turkije 'indien noodzakelijk' Turkse troepen massaal naar Irak zal dirigeren. Mede door druk van de NAVO, de EU en de VS hebben de Tur ken tot dusver afgezien van hun plannen om een corridor te be zetten aan de Iraakse kant van de grens. Ankara heeft voor dat doel al tienduizenden militairen paraat. Turkije heeft overigens al jaren een beperkt aantal man schappen noordelijk Irak. Achtduizend Koerdische strij ders, zogeheten peshmerga's, hebben gisteren het hoofdkwar tier van de islamitische groepe ring Ansar al-Islam van mullah Krekar bij Biara in het noord oosten van Irak ingenomen. On geveer zeventig leden van Ansar al-Islam zouden daarbij zijn omgekomen, meldde de Britse omroep BBC. De basis van Ansar al-Islam, die banden zou onderhouden met Osama bin Ladens terreurnet werk al-Qaeda, viel na een strijd van een aantal uren in handen van de strijders van de Patriotti sche Unie van Koerdistan (PUK) De Koerden, die werden ge steund door enkele tientallen militairen van Amerikaanse eli te-eenheden en Amerikaanse straaljagers, hebben ook een aantal dorpen ingenomen die in handen waren van Ansar al-Is- lam. De beweging had de inwoners daar een leefwijze opgelegd die is gebaseerd op de ideeën van de voormalige machthebbers in Afghanistan, de Taliban. Koerdische strijders kijken naar de Iraakse militaire basis Domis in het noorden van Irak. Foto: AP/Kamran Jebreili teheran/ap - In het Midden-Oosten zijn gisteren na de gebedsdiensten mensen de straat op gegaan om uiting te geven aan hun woede over de oorlog in Irak. In Iran vuurde de politie waarschuwings schoten af. In Jordanië werd traangas in gezet. In Teheran en andere Iraanse steden gin gen honderdduizenden mensen de straat op. Betogers in de hoofdstad veroordeel den zowel de 'barbarij van Bush' als de 'dictatuur van Saddam Hussein'. In de Jordaanse hoofdstad Amman raakten on geveer 3000 betogers slaags met politie agenten die hun de weg naar de Israëli sche ambassade versperden. De politie sloeg met wapenstokken op de betogers in. In de zuidelijke stad Maan, waar 6000 mensen demonstreerden, gooide een be waker een traangasgranaat toen een deel van de betogers het stadhuis dreigde te bereiken. In de Egyptische hoofdstad Caïro trokken meer dan 15.000 demonstranten vanaf de al-Azhar moskee door het oude cen trum onder het scanderen van 'met onze ziel en ons bloed verlossen wij je, Bag dad'. Veel demonstranten zwaaiden met de koran en sommigen hielden spandoe ken op met 'open de deur voor de jihad' (heilige oorlog). In de Palestijnse gebie den betuigden tienduizenden Palestijnen steun aan Irak. Er werden poppen ver brand die de Amerikaanse president Bush, de Britse premier Blair en de Israë lische premier Sharon moesten voorstel len. Saddam Hussein werd opgeroepen Israël aan te vallen. Verder weg in Kashmir, gebruikte de politie traangas toen ongeveer 250 moslims die na de ge bedsdienst in Srinagar de straat op gin gen om tegen de VS te demonstreren haar met stenen bekogelden. Moslims in Kashmir hebben een speciale band met Irak omdat daar de 12de- eeuwse mysticus Abdul Qa'adir Jilani be graven ligt. De meesten van hen zijn aan hangers van de Qadiriyah-orde die Jilani heeft opgericht. Moslimgeestelijke Moul- vi Noor Ullah noemde het 'schandalig' dat de heiligdommen in Irak door de bommen worden bedreigd. oas r/ap - Onder zware be- g is gisteren het eerste mi- bevoorradingsschip met nitaire hulp aangekomen haven van Umm Qasr in rak Het Britse schip Sir ad heeft 300 ton water en elhulp afgeleverd. Het werd begeleid door een aveger en een helikopter. merikaans-Britse coalitie- heeft het verspreiden van slhulp in Zuid-Irak de ko- e dagen hoge prioriteit ge- om de burgerbevolking og verder van zich te ver den. ïit maakte bekend dat het morgen dagelijks 1,5 mil ter drinkwater naar Umm ;aat pompen. Dat gebeurt n pijpleiding die nu wordt legd door Britse militairen, invoer van hulpgoederen >t nog toe moeilijk omdat de haven van Umm Qasr, Chaos bij het verstrekken van voedselpakketten in Safwan. Foto: AP/Anja Niedringhaus de enige diepzeehaven in Irak, mijnen zijn gelegd. De afgelo pen dagen hebben de Britse en Amerikaanse marine zes mijnen uit de vaarroute verwijderd. Behalve via de haven van Umm Qasr is inmiddels ook over land de voedselhulp op gang geko men. In de grensplaats Safwan kwamen gisteren twee vracht wagens met voedsel en flessen water uit Koeweit aan. Hoe de VS en Groot-Brittannië de nij pende situatie in Basra aan gaan pakken is nog niet duidelijk. De stroom is al enkele dagen gele den uitgevallen en daarmee ook de waterleiding en -zuivering. door Matt Crenson/AP new york - Wie denkt te weten dat Saddams dagen zijn geteld en daar geld op wil zetten, kan terecht op een van de vele web sites die weddenschappen aan nemen over hoe lang de Iraakse dictator aan de macht blijft. Er valt behoorlijk wat geld mee te verdienen: op Tradesports- .com zit er zo'n 1.160.000 euro in de pot. Donderdagavond schatte de site de kans dat Saddam maandag nog in het zadel zit in op onge veer 90 procent. Volgens Tra- desports is de kans dat hij eind aprü ook nog president is slechts één op drie. Gokken op de overlevingskan sen van een dictator is mis schien niet erg smaakvol, maar voor hoogleraar economie Eric Zitzewitz is Tradesports.com een bruikbaar instrument bij zijn onderzoek naar menselijk gedrag op financiële markten. In september vorig jaar begon de site met weddenschappen over de toekomst van Saddam. Toen leek het erop dat Saddam niet meer dan een redelijke kans had om tot 1 april dit jaar uit te houden. Op dat moment viel er dus een mooi bedrag te verdienen. Er werd begonnen met een inzet van 60 dollar. Dat bedrag zakte naar 25 dollar toen de VN-Vei ligheidsraad vergaderde over Irak en het land wapeninspec teurs toeliet. Die toestemming werd gezien als een vertragings manoeuvre van Saddam om de touwtjes stevig in handen te houden. Zijn kansen om er eind maart nog te zijn stegen, maar de winst voor de gokkers smolt weg. Toen de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Powell in december klaagde dat het wapenrapport van Irak on volledig was en dat er sprake was van een wezenlijke overtre ding van de VN-resolutie, schoot de prijs opnieuw de hoogte in, om vervolgens weer langzaam in te zakken. Een kor te piek werd in januari nog be reikt, toen het bericht kwam dat wapeninspecteurs raketkoppen washington/dpa-afp - De Ver enigde Staten hebben gisteren terreuraanslagen van de Iraakse geheime dienst verijdeld. Leden van die dienst, die zich voorde den als diplomaten, zouden in zeker twee landen aanslagen met springstoffen aan het voor bereiden zijn. Dat heeft een ho ge functionaris van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken gezegd. Volgens de zegsman, die ano niem wilde blijven, ging het om Amerikaanse en Britse doelen in ten minste twee landen in de Golfregio. Ook hebben de Ame rikanen informatie over com plotten in zeker tien andere lan den in de wereld. Het zou gaan om voornamelijk Amerikaanse en Britse doelen in het Midden- Oosten en de Golfregio, Azië en mogelijk Londen. „We hebben indicaties dat de dreiging van de Iraakse geheime dienst wijdver breid is." De Amerikaanse nieuwszender CNN weet te melden dat de cel len aanslagen voorbereidden, maar dat er nog geen acties wa ren uitgewerkt. Ook zouden zij geen chemische of biologische wapens hebben. Diverse landen hebben meege werkt bij het ontmaskeren van de zogenaamde diplomaten. De Amerikanen hebben de afgelo pen tijd diverse landen gevraagd om Iraakse diplomaten uit te zetten. Volgens een overheids functionaris zijn als reactie op dat verzoek de laatste tijd 79 Iraakse diplomaten uitgewezen. Zondag zette Jordanië nog vijf Iraakse diplomaten uit omdat zij de 'veiligheid' in het koninkrijk zouden ondermijnen. door Marc Brink den haag - De Verenigde Staten willen beslag leggen op miljar den dollars aan 'zwart' Iraaks geld. De afgelopen weken zijn in verschillende landen al honder den miljoenen dollars aange troffen. Dat heeft het Ameri kaanse ministerie van financiën bekendgemaakt. Of ook in Ne derland geld is opgespoord, is niet bekend. Maar confisqueren is hier niet mogelijk, aldus het ministerie van financiën in Den Haag. De VS schatten dat het Iraakse regime miljarden dollars op bui tenlandse rekeningen heeft ge parkeerd. De inmiddels opge spoorde tegoeden zouden af komstig zijn van oliesmokkel en van achtergehouden opbreng sten van het olie-voor-voedsel- programa van de Verenigde Na ties. Onlangs maakte het Ameri kaanse ministerie van financiën bekend speciale bevoegdheden te gebruiken om Iraaks geld, dat was vastgezet bij Amerikaanse banken, in beslag te nemen. De opbrengsten van de actie moe ten naar een fonds dat is be doeld voor de wederopbouw van Irak en humanitaire hulp aan de Irakezen. President Bush heeft onlangs een aantal landen gevraagd mee te werken om eventuele Iraakse tegoeden te confisqueren. Ne derland heeft een week geleden ook zo'n verzoek gekregen, zegt een woordvoerder in Den Haag. Maar het zal niet worden inge willigd. „Confisqueren is in ons juridische stelsel niet mogelijk." Het is wel mogelijk om Iraakse tegoeden te bevriezen. Dat ge beurt al sinds de vorige Golfcri sis. Op basis van VN-resoluties mogen landen geld dat aan het Iraakse regime kan worden ge koppeld vastzetten. Banken zijn verplicht aan de uitvoering van de resoluties mee te werken. Het kan weer worden vrijgegeven als er een nieuw regime is dat door de VN als legitiem wordt be schouwd. De Nederlandsche Bank heeft onlangs banken gewaarschuwd extra alert te zijn op mogelijke kapitaalvlucht door het Iraakse regime. (advertentie) vonden die een chemische la ding zouden kunnen dragen. Het echte werk begon pas toen op 19 maart de eerste bommen vielen. De inzet vloog van 19 dollar naar 88 dollar. De meeste mensen dachten toen dus dat het snel met Saddam gedaan zou zijn. Het afgelopen weekend werd echter duidelijk dat deze oorlog wel eens een stuk langer zou kunnen duren dan algemeen verwacht. Aangezien de eindda tum van 30 maart met rasse schreden nadert, brokkelde de inzet ook snel af. Gisteren be droeg die nog 7 dollar. Ook de oliemarkt en de aande- lenbeurzen bewegen zich in ver houding tot het lot van Saddam. „Het mooie aan financiële markten zoals deze is dat de mensen hun inzet laten bepalen door hun voortdurend verande rende mening", zegt Zitzewitz. „Op die manier geeft het een re delijk goed beeld van hoe de ge middelde persoon denkt op ba sis van in het openbaar beschik bare informatie." (advertentie) de voor het vak en de kunst van ambachtelijk vakmanschap straalt er k van af. Parker Knoll is dé naam voor stijlvolle Engelse gestoffeerde len. Zoals het model Hertford, dat verrast met een aangenaam zitcom- onze afdeling Eigentijds Klassiek leverbaar als fauteuil en bank. cr, Oponlngstl|den: 1038 Ma-DI-Wo: 9.30-17.30 uur ïaar Oo-Vr: 9 30-21.00 uur 12760 Za: 9.30-17.30 uur Zondags gesloten DESIGNCENTRUM door John Wanders new york - Het zal niemand ontgaan zijn dat de openingsweek van de oorlog in Irak een ander verloop had dan door het Pentagon was voorspeld. De tegen stand van het Iraakse leger blijkt groter dan verwacht. Het Iraakse volk staat niet en masse met bloemen klaar om zijn 'bevrijders' te begroeten. En de bevel hebbers van de coalitie hebben onver wacht veel woorden nodig om duidelijk te maken dat aanzienlijke vorderingen zijn geboekt. In de aanloop naar de oorlog in Irak wekte Washington verwachtingen over een 'blitzkrieg'. Een gerichte, ongekend zware bommencampagne (shock and awe') zou de Iraakse Jan Soldaat op slag doen verstijven van angst. Waarna de beslissende 'Slag om Bagdad' zou kunnen beginnen. De hele operatie zou vnnrrvarenrl worden afoeworkt. waarna de wereld zich zou kunnen richten op de wederopbouw van een 'vrij' Irak. Maar vooralsnog is de verwachte mas sale desertie onder de gewone Iraakse troepen uitgebleven. De Amerikaans- Britse invasiemacht stuitte al in Zuid- Irak op verrassend scherp verzet. De Iraakse legerleiding blijkt te hebben ge leerd van de eerste Golfoorlog en de Amerikaanse interventie in Somalië. In de VS wordt nu schande gesproken over de 'gemene vechtmethoden' van de Irakezen. Er zijn gevallen bekend waarbij Iraakse militairen verkleed als burger de suggestie wekten dat ze zich overgaven, om vervolgens alsnog het vuur te openen op de nietsvermoeden de Amerikanen. Dat is strijdig met in ternationale verdragen over oorlogs voering, maar in de Arabische wereld spreken velen over een gerechtvaardig de tactiek. Bij zo'n ongelijke strijd rest de 'underdog' weinig anders dan toe passing van guerrillamethoden. Anders dan in de eerste Golfoorlog heeft het Amerikaanse ministerie van ^Hpfpnsip^r^HiHcppr vnnr pplcnypn dp media vrije ruimte te geven. Gold in 1991 nog censuur - het centrale com mando van generaal Schwarzkopf dic teerde gedurende de hele operatie De sert Storm het nieuws - nu reizen zo'n zeshonderd journalisten mee met de oprukkende troepen. Die mediastrate gie, ook gehanteerd tijdens de Viet- nam-oorlog, hangt samen met de pu blicitair ongunstiger uitgangspositie van de VS in dit conflict met frak. In 1991 kon de toenmalige Amerikaanse president Bush senior bij de bevrijding van Koeweit immers op veel bredere internationale steun rekenen - al be weert de huidige president dat zijn co alitie tegen Irak nu meer landen telt dan die van zijn vader. De meereizende journalisten - die blij kens hun eerste berichtgeving warme relaties onderhouden met de militairen - passen uitstekend in een aanvalsplan dat uitgaat van een vlugge opmars naar Bagdad en een snelle overwinning. Maar diezelfde strategie kan averechts uitpakken als de oorlog veel langer Huurt dan pprlarht Tn Amprilcaansp rp- geringskringen wordt nu openlijk ge speculeerd over een oorlog die moge lijk maanden gaat duren. Dit kan betekenen dat de coalitie straks in de straten van Bagdad huis-aan- huisgevechten moet leveren bij tempe raturen boven de 45 graden Celsius. Het is alleszins denkbaar dat dit hoogst onaangename tv-beelden gaat opleve ren van uitgeputte Amerikaanse en Britse militairen die blijkens hun ge zichtsuitdrukking nog maar één ding willen: naar huis. De berichtgeving deze week in de VS over de eerste Amerikaanse slachtoffers is een teken aan de wand. Amerikaanse omroepen hebben in deze tijd van 'real time television', waarin 24 uur per dag rechtstreeks verslag wordt gedaan van gebeurtenissen over de hele wereld, de neiging nieuwsontwikkelingen uit te vergroten - dat is commercieel interes santer. Schermutselingen tussen groepjes mili tairen worden vertaald als zware veld slagen. Een handvol doden aan de kant van Hp rnalitip wordt ppHpfinipprH ak aanzienlijke verliezen. De berichtge ving van deze week in de VS zal Sad dam Hussein sterken in zijn overtui ging dat de Amerikaanse publieke opi nie beïnvloedbaar is met 'bodybags'. Met het stijgen van het dodental aan de zijde van de coalitie zal de binnenland se druk op Bush toenemen. De span ningsboog van Amerikanen is beperkt. Het is een praktisch ingesteld volk, dat problemen opgelost wil zien, en wel meteen. Nog heeft Bush de ruime steun van de Amerikaanse bevolking, maar het is de vraag of die mentaal klaar is voor een offer van onvoorziene omvang. Militair analist O'Hanlon van het Brookings-instituut in Washington zegt rekening te houden met de mogelijk heid van vijfduizend doden aan Ameri kaans-Britse zijde. Dat is een schrikba rend hoog cijfer. De publiciteitsmachi- ne van Bush doet er sinds deze week dan ook alles aan om het rooskleurige beeld dat aan de vooravond van de oorlog door het Pentagon werd ge schetst hii tp stpllpn

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3