'Deze ellende hakt er enorm in' MEDIA Oudgediende Will Luikinga: 'Veronica is naar de knoppen geholpen' %erst journalistieke, dan "friorele vraag Irak-beelden' "s Nachts bereid tot een goed gesprek' eronica biedt iet mee Ruud Gullit en Caroline Tensen in voetbalgek Brazilië HDC 648 zaterdag 29 MAART 2003 roegere medewerkers verbaasd over melding dat omroep stopt met radio Roemruchte geschiedenis van Veronica or Nico Postma versum - Radiomaker Will kinga is naar eigen zeggen t zo nostalgisch ingesteld, ar het naderende einde van iio Veronica doet hem toch 1 vroeger denken. Aan die lie oude tijd met Lex en Erik. e gebeurtenissen bij Veronica en me eraan denken hoe het is geweest en hoe Veronica |||de afgelopen tien jaar is ver kwanseld. Voor de oude garde is het nog steeds een raadsel hoe zo n merknaam naar de knop pen is geholpen", reageert Lui kinga op het nieuws dat Veroni ca niet langer geld steekt in de radiozenders Kink FM en Radio Veronica. Veronica moet zich diep scha men, vindt Will Luikinga, die te genwoordig presenteert bij Ra dio 192 vanuit een studio in Hil versum. „Veronica is al heel lang kapot. Radio Veronica is niet meer dan een ziekenom roep, zonder presentatie. Dat is toch niets? Zelf heb ik voor de lol een programma in mijn ei gen computer voor tweeduizend nummers. Mijn computer redt zich wel en zoekt zelf de num mers uit. Dat kan iedere ama teur. Het is Veronica onwaar- dig." Veronica zou in de ogen van Luikinga 'eens fatsoenlijke radio moeten maken in plaats van zo veel arrogantie uit te stralen zonder iets te presenteren'. „Bij Radio 192 doen we tenmin ste nog een poging om gezellige radio te maken met weinig cen ten. Dat vind ik nog een leuke manier van werken." Luikinga's collega's bij Radio 192 denken er net zo over, on- Bezettingsactie afgelopen woensdag door Veronicaperso- neel. Foto: Ton Kastermans der wie Ad Bouman. „De ge schiedenis gaat echt niet verlo ren als Radio Veronica stopt. We hebben nu Radio 192 op de middengolf. We voelen ons Ve ronica, maar ik en de andere Ve- ronicanen van destijds zijn er klaar mee. We kunnen onze ge schiedenis niet verloochenen. Samen met oudgedienden als Rob Out, Lex Harding, Tineke de Nooij en Willem van Kooten zie ik met lede ogen aan hoe het daar tegenwoordig reilt en zeilt. Naar Radio Veronica luister ik alleen kort. Ik hoor het verschil niet meer tussen al die jonge renzenders als Yorin FM, Radio 538, Noordzee FM en Veronica." Gordon Het is eenheidsworst, meent Ad Bouman: telkens dezelfde mu ziek en dezelfde jingles. „Met ra diomaken heeft het helemaal niets te maken. Neem nou Gor don. Die vind ik best leuk, maar om daar nou iedere dag mee wakker te worden op te radio? Na tien minuten gebabbel hoor ik liever een moppie muziek. Ik geef toe dat de zenders niet be doeld zijn voor mijn generatie, ik ben 55, maar de muziek van de jongelui waardeer ik wel", overstemt Boumans het geluid van Corry Konings op de achter grond. Over Veronica zegt Bou man tot slot: „Gevoelsmatig vind ik het zonde dat de naam Radio Veronica verdwijnt, maar ze hebben het zelf verpest. Za kelijk gezien mag Radio Veroni ca van mij best stoppen, want ik zit namelijk vreselijk te duimen dat Radio 192 een FM-frequen tie krijgt. Des te minder verwar ring is er over de erfenis, want wij zijn de enige die het gevoel van de zeezender blijven uitdra gen. Afgelopen najaar hebben we nog voorgesteld met elkaar samen te werken. Tenslotte ko men we allemaal uit hetzelfde Tineke de Nooij, 1972 Foto: ANP nest, maar de onderhandelin gen zijn afgeketst Ze hebben bij Veronica wel geld, maar geen vi sie vind ik." De bewogen geschiedenis van Radio Veronica in kort bestek. 15 oktober 1959: Start van de zeezender die met populaire platen de concurrentie met Hilversum I en 2 aangaat 11 oktober 1965: Start Hilver sum 3 dat door de publieke omroep is opgericht als tegen hanger van Veronica 2 januari 1966: de eerste Vero nica Top 40 30 september 1971: Het eerste Veronicablad ziet het licht 15 mei 1971: Veronica laat een aanslag plegen op het zend- schip van concurrent Radio Noordzee 18 april 1973: Tienduizenden luisteraars protesteren in Den Haag waar het parlement hoorzittingen houdt over de vraag of Veronica mag blijven 31 augustus 1974: dramati sche laatste uitzending van Ve ronica als zeezender 28 december 1975: Veronica terug in de ether, maar nu als legale omroep 31 augustus 1995: Veronica verlaat het door de medewer kers gehate publieke bestel en wordt weer commercieel 3 mei 2000: Veronica stapt uit HMG die de radiozender voortzet onder de naam Yorin FM 13 augustus 2001: Veronica kondigt aan opnieuw te starten met een gelijknamige radio zender 28 maart 2003: Veronica gaat stoppen met investeren in de radiozenders Radio Veronica en Kink FM !versum/anp - Veronica gaat meebieden op de veiling de etherfrequenties voor de t heeft het omroepbedrijf gis- ;n bekendgemaakt. Volgens tonica is het meebieden op frequenties te duur om Kink I en Veronica Radio rendabel (naken. 'tder werd bekend dat de om- |p van beide radiozenders af L Officieel wordt dit overigens g steeds ontkend. De directie (1 met Mojo pratenover een trname van Kink FM. >hne Deckers o: GPD/Nick van Ormondt Deckers maakt Touwenrubriek oovERsuM - Er moest wel iets f Udomd leuks' op haar pad ko- ietin voordat Daphne Deckers een televisieprogramma teii presenteren. Maar RTL 4's exil Vrouwen' (morgen bij RTL tl ton ze niet weerstaan. Na Big Ither 1 verdween Deckers en- e jaren van het beeldscherm- ertje van Beers vertelt in de •asfete aflevering dat ze 'hon- P^dduizend keer gelukkiger' is geen orgasmes meer 14 nst. Als Deckers, na intensie- rtaaggesprekken met de vijf- zideelneemsters, iets geleerd Nfcft over dé Nederlandse ecljuw, dan is het dat zij niet be- e 4t. „Als feministe had ik ge op meer solidariteit onder luwen. Maar wat vooral op- dxf, zijn de enorme verschil- Dc* Vrouwen,'RTL 4, vanaf mor- elke zondagavond, 22.00 De Nationale Postcode Loterij mag dan populair zijn vanwege de goed gevulde prijzenpot, de loterij steunt ook goede doelen. Om daar meer de aandacht op te vestigen, gingen Caroline Tensen en Ruud Gullit kij ken in Brazilië. Op twee vuilnisbelten zagen ze hoe mensen daar niet bezig zijn met het winnen van de Lentekanjer, maar met het zoeken naar voedsel in een stinkende hoop afval. door Berrit de Lange Recife - Caroline Tensen en Ruud Gullit samen in Brazilië voor een tropische vakantie? Het heeft er deze ochtend alle schijn van als de twee gemoede lijk een eindje joggen over de mondaine boulevard Boa Via- gem in de stad Recife. Maar de werkelijkheid is anders. De am bassadeurs van de Nationale Postcode Loterij zijn in Brazilië voor de eerste langere docu mentaire over het goede doel. De sportieve strandscène is slechts bedoeld om de kijker, die met zijn LenteKanjerloten in de aanslag inschakelt voor de spelshow één tegen 100, te prik kelen. „Als de kijkers denken: 'Hé, wat doen Caroline Tensen en Ruud Gullit daar samen in Brazilië?', zullen ze sneller blij ven hangen", beseffen de tv- makers van de Nationale Post code Loterij (NPL). Het loterijpubliek is niet gewend aan een half uur serieuze aan dacht voor de goede doelen waaraan de NPL geld schenkt, in dit geval Unicef. „Het tv-pu- bliek ziet, helemaal nu de oorlog in Irak woedt, al zoveel ellende op tv dat je niet kunt aankomen met louter beelden van arme, zielige kinderen. De aandacht voor de Unicef-projecten wisse len we daarom af met beelden van de geneugten van het rijke Brazilië We willen laten zien dat de tegenstellingen in het land heel groot zijn", aldus een van de makers. Nog geen 25 kilometer van de zonovergoten boulevard ligt het eerste hoofddoel van de reis: de vuilnisbelt Aguazinha. Tussen de tonnen afval die onophoude lijk vanuit de stad worden aan gevoerd, werken honderden mensen. Rond de belt, net ver genoeg verwijderd van het vuil om de allesverzengende stank draaglijk te laten zijn, zijn krot tenwijken opgetrokken. Caroline Tensen hoort voor de camera de verhalen aan van mensen die leven van het vuil. Een oma vertelt dat het nooit went om haar dertig kleinkinde ren groot te brengen bij een vuilnisbelt, in hutjes van ver gaan karton. Iets verderop toont een vrouw een flinke bananen boom, haar enige trotse bezit. In de schaduw van de bladeren kijkt een jonge vrouw van hoog uit zestien loom toe. Aan haar ene borst sabbelt een kleuter, aan de andere een baby. Over buurvrouw Rebecca, 15 jaar, staat op het punt te bevallen. Ze hoopt op een betere toekomst voor haar baby. Maar zodra haar kindje is geboren, moet Re becca weer aan het werk op de vuilnisbelt. Handelswaar Unicef heeft in samenwerking met de plaatselijke autoriteiten bewerkstelligd dat de jongste kinderen nu naar crèches en vervolgens scholen gaan. Het aantal kinderen dat op de vuil nisbelt werkt neemt gestaag af. Daarnaast is de kinderorganisa tie medeverantwoordelijk voor de oprichting van de vakbond ARO, die erop toeziet dat de vuilnisbelt-werkers een schap pelijke prijs krijgen voor hun bij- eengegraaide handelswaar. „Lager dan dit kan je eigenlijk niet zakken", constateert Ten sen na twee emotioneel zware draaidagen in Aguazinha. .Ar me mensen die moeten leven van het vuil van de rijken. Ik heb al veel armoede gezien tijdens mijn reizen voor de Postcode Loterij, maar dit hakt er toch weer enorm in." „De mensen vinden het werk zelf ook allerminst normaal en Ruud Gullrt en Douglas bij het Child Hope Center in Sao Paulo. Foto: GPD/Jacques Zorgman schamen zich er voor." Caroline Tensen is al bijna twaalf jaar actief als ambassa deur voor de NPL. Gemiddeld twee keer per jaar bezoekt ze projecten van goede doelen overal ter wereld. Die reizen worden als flitsen van hooguit vijf minuten verwerkt in de lo terijshows. „Vooral na mijn reis naar India afgelopen december dacht ik: het is zo frustrerend om maar zo weinig van de goe de doelen te kunnen laten zien. Terwijl we op die reizen zoveel mooi materiaal draaien. En dan bedoel ik niet alleen van de el lende, want tijdens zo'n reis maak je ook leuke dingen mee. Gelukkig is er nu eindelijk meer zendtijd beschikbaar. Als het aanslaat, willen we nog zes do cumentaires brengen. Ik ver wacht echt niet dit net zo scoort als één tegen 100, maar dat hoeft ook niet. Het is al genoeg om mensen wakker te schudden en dat ze zien waar hun geld naar toe gaat." Voor Tensen is het de eerste keer dat ze de zendtijd met een collega-am bassadeur moet delen. „De aan wezigheid van Ruud geeft een extra dimensie in het voetbal gekke Brazilië." Uitweg Brazilië ademt voetbal, want voetbal is hoop. Niet voor niets is stervoetballer Rivaldo, afkom stig uit een sloppenwijk, voor veel jochies het lichtend voor beeld. Ruud Gullit? Die kennen de meeste jonge Brazilianen niet. Maar zodra het woord profvoetballer valt, is de handte keningenjacht geopend. Gullit: „Hoe je het ook went of keert, sport is een uitweg. Van voetbal is het mooie dat je het overal en altijd kunt doen." In de sloppenwijk Cabo, waar eveneens een stinkende, smeu lende vuilnisbelt voorziet in de dagelijkse levensbehoefte, is op een aftands veldje dat nog sopt van een tropische hoosbui een heuse voetbalwedstrijd georga niseerd ter ere van de komst van Gullit. Na enkele speelminuten is het de kersverse bondscoach van het Nederlands jeugdelftal al duidelijk: die nummer 10 heeft talent. De massaal aanwe zige Braziliaanse media absor beren de profetische woorden van de Hollandse voetbalprof gretig en zoemen in op het ta lent. Marcio, vijftien jaar, is een ster. In ieder geval deze middag. Gullit maakt in Brazilië zijn tweede trip voor de Postcode Loterij. „Ik heb als voetballer ja renlang in een gouden kooi ge leefd, alles werd voor me gere geld. Als ambassadeur hoop ik iets terug te kunnen doen." De beelden van de mensen op de vuilnisbelt blijven nog lang op zijn netvlies staan, denkt de oud prof. „Hoe groot de ellende ook is, ze slagen erin hun eigenwaar de te behouden en te knokken voor een beter bestaan. Ik vind dat het mijn leven verrijkt dit ge zien te hebben. Ik hoop dat de kijker er net zo over denkt. Maar het is moeilijk om het net zo in tens over te brengen als ik het heb beleefd. Als tv-kijker krijg je bijvoorbeeld niet mee hoe vrese lijk smerig het ruikt. Geur-televi- sie bestaat nu eenmaal niet." In de metropool Sao Paulo filmt de tv-ploeg in jardim Angela, overdag een vriendelijk ogende wijk, maar na zonsondergang een van de meest criminele plekken ter wereld. Kinderen groeien er op met drugshandel, moord en terreur. Het Child Ho pe Center, bijna idyllisch gele gen op een groene heuvel mid den in de wijk, biedt hier een uitvlucht uit de misdaad. Het centrum is opgezet door Unicef en TV Globo, de grootste Brazili aanse tv-zender. Na schooltijd kunnen kinderen uit de wijk hier sporten, dansen, knutselen, gymmen, computeren en musi ceren. De 'naschoolse opvang' telt zo'n 1500 kinderen. Een van hen is de 17-jarige Douglas, die tot zijn grote ver wondering door Gullit wordt uitgenodigd voor een belangrij ke voetbalfinale in Sao Paulo die avond. In het kolkende stadion wacht hem nóg een verrassing: Douglas staat plotsklaps oog in oog met de populaire Brazili aanse oud-voetballer Casagran- de. Zijn verlegen voorkomen en de ingetogen vreugde in zijn kin derogen maken het moeilijk te beseffen wat Douglas heeft moeten doorstaan. De jongen was zeven jaar toen zijn vader voor zijn ogen werd vermoord. Zijn moeder werd niet veel later doodgeschoten bij een bank roof. Hij was pas twaalf toen hij in een park de moordenaars van zijn vader tegen het lijf liep. Douglas aarzelde geen moment, haalde thuis een pistool en schoot de daders in koelen bloe de neer. „Van jongs af aan wordt je hoofd hier op hol gebracht", vertelt hij wat gelaten voor de camera. „Ik heb mensen ge dood, drugs gebruikt, alles ge daan wat slecht is. Nu heb ik dat leven voorgoed de rug toege keerd." Douglas woont nu bij zijn oma in Jardim Angela en droomt van een gezin. En natuurlijk van een carrière als profvoetballer. Ruud Gullit en Caroline Tensen in Brazilië, morgenavond, TROS, Nederland 2, 20.55 uur. RADIOGEZICHT p' tag] - Bij de afweging itde>aalde beelden of foto's van ag%orlog in Irak aan het publiek va% te schotelen, is de jouma- afweging het belang- Daarna komt pas de mo del afweging. Dat vindt Peter Herman, docent massacom municatie aan de School voor prijrnalistiek in Utrecht. Bles zo maar ongefilterd door- brengt veel risico's met mee. Je kent de belangen enajter de beelden niet altijd, wat (l^jr effect heeft het op de lezer ckijker en in welk kader moet de Izo'n foto plaatsen", aldus het morele aspect consta- nesift hij dat de media daarin genfebel zijn. Als het om Ameri- Necfen gaat, die als onze mensen cVden gezien, is men over het veel voorzichtiger, (ar betreft het Irakezen, dan is wafl morele discussie een stuk aclfider. Dat zag je ook met de radcjhanen op Cuba. Bovendien, hongersnoden in Afrika zien de afgrijselijkste beelden, ider morele discussie." ll Nederlandse kranten gaan evenals de publieke en com merciële tv terughoudend om met beelden van de oorlog in Irak. Het fotobeleid van dagblad Trouw is in deze dagen van oor log niet anders dan anders. Dat betekent: in principe geen lijken of andere beelden die schokken. Geweld De mate van geweld die de krant laat zien, hangt samen met de inhoud en het belang van het nieuws voor de lezer. Ook privacy speelt een rol. „Een Nederlander in een penibele si tuatie wiens familie nog van niks weet, komt er bij ons niet in", legt adjunct-hoofdredacteur Wim Jansen uit. NRC Handelsblad is niet per de finitie tegen schokkende foto's, maar toont ze liever binnenin de krant „Daar kan meer dan op de voor pagina, die op de deurmat of in een krantenrek voor iedereen zichtbaar is", zegt adjunct hoofdredacteur Birgit Donker. „Elke oorlog is vuil en daar ho ren ook slachtoffers bij. Maar soms zegt een een ingetogen beeld meer dan een hoop ellen de." De hoofdredactie van De Tele graaf laat weten in dezen geen beleid te hebben. RTL Nieuws neemt beelden niet klakkeloos over. „We kijken of ze niet nodeloos gruwelijk zijn en selecteren op nieuwswaar de", aldus een woordvoerder. „Zo geeft het Arabische tv-sta- tion Al-Jazeera alles onver bloemd door. Dat is op zich goed, maar het is aan ons daar uit een keuze te maken." Het ANP onthoudt zijn afne mers geen enkele foto. .Alles gaat door en de kranten kunnen vervolgens hun eigen afweging maken", zegt Leo Blom, chef van de beeldredactie van het persbureau. „Dat wij een foto te erg vonden om door te zenden, is nog niet aan de orde ge weest." Het ANP verspreidt nu per dag ongeveer tweehonderd foto's die met de oorlog te ma ken hebben: vijftig uit het oor logsgebied zelf en 150 van aller lei zaken eromheen, zoals de monstraties of Bush die een persconferentie geeft. Naam: Jelle Koolstra Leeftijd: 45 Radioprogramma: Nachtlicht Zenden Radio 1 Altijd al bij de radio willen werken? Nee, ik wilde altijd docent worden, om dat mijn moeder dat ook was. Ik heb ze ven jaar lang wiskunde en muziek op een middelbare school gegeven. Hoe ben je bij de radio terechtgekomen? Ik maakte musicals op mijn middelbare school en de NCRV kwam een keer langs om opnamen te maken. Daarna ben ik uitgenodigd voor een gesprek en ben de wondere wereld die radio heet ingerold. Radio-cv? Op Radio 2 heb ik de programma's Water en Vuur en Witte Rozen gepresenteerd. Op Radio 3FM heb ik Koploper gedaan en op Radio 4 een programma over de Matthaus Passion. Op Radio 747 een de batprogramma en voor de KRO heb ik Niemandsland gepresenteerd. Wat herinner je je van je allereerste uit zending? Dat mijn item niet werd uitgezonden. Ik had straatinterviewtjes gedaan voor deze uitzending en ik zat maar te wachten, maar de eindredacteur zond ze niet uit. Niet leuk, natuurlijk. Wat is leuk aan radio maken? Waar ik heel erg van geniet, is de intimi teit van radio maken in de nacht. Waar mensen overdag naar de radio bellen en vervolgens vragen wat ze hebben gewon nen, zijn mensen 's nachts bereid tot een goed gesprek. Je kunt daar dan ook de tijd voor nemen. Verder ben ik nieuws gierig en 's nachts kan ik ook doorvragen tot ik van de hoed en de rand weet. Is radio maken moeilijk? Ja, ik doe het al een tijd, maar er zijn nog steeds dingen waarvan ik achteraf denk dat ze beter hadden gekund. Bijvoor beeld het moment bepalen waarop een gesprek niet meer interessant is, vind ik moeilijk. Dan moet je als presentator even brutaal zijn en het gesprek iets te vroeg afkappen. Wat voor soort presentator ben je? Ik ben betrokken en nieuwsgierig. Ik houd van muziek en ik ben persoonlijk. Ik ben niet bang om over mezelf te pra ten. Heb je een bepaald ritueel tijdens het pre senteren? Foto: NCRV/Hans Ek praat met mijn handen. Krijg je veel reacties van luisteraars? Ja, ik heb iedere uitzending een item, waarin ik mijn kinderen aan het woord laat. Daar krijg ik veel reacties op, som mige mensen vinden het leuk en anderen Lieneke van der Fluit vinden dat ik mijn kinderen misbruik. Als je onderscheidende radio maakt, heb je vriend en vijand. Ik zou niet anders wil len. Favoriete programma Storing. Favoriete presentator Jeroen Pauw. Met welke muziek zou je stiltes opvullen? Met het nummer Four seasons in one day van Sting. Hij zingt over zijn dochter en geeft precies het gevoel weer dat ik ook bij mijn dochter heb. Het gevoel van 'ik moet jou loslaten'. Het is net als bij een vlinder, die is ook op zijn mooist als je hem niet vastpakt, maar laat vliegen. Voor welk programma zou je de overstap naar televisie maken? Ik zou wel een debatingprogramma met religieuze onderwerpen willen maken. Religieuze televisie is vaak zo zalvend. Ik zou willen discussiëren over God, liefde en seks, en dan op een scherpe, geile en indrukwekkende manier.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 33