GESPREK VAN DE DAG Bijrol mannen op Huishoudbeurs AEX-menu in Auberge du Bonheur groot succes Willy en het Variété AO 29 MAART 2003 DAGELIJKS LEVEN Restaurant Auberge du Bonheur in Tilburg begon in februari met het AEX-menu, ge prijsd naar de beurskoers van de dag. En die is momenteel laag. „Nee, nee, de porties zijn niet kleiner ge worden", bezweert de maitre d' van Auber ge du Bonheur in Tilburg. Ondanks de da lende beurskoersen is het AEX-menu op hetzelfde niveau gebleven: vier gangen en een amuse vooraf. Toen vorige week de 'Amsterdamse beurs koers op 218 bleef steken, hield eigenaar Pa trick Verbunt even zijn hart vast Per slot van rekening kost het gastronomisch menu in normale tijden 40 euro. Bij wijze van stunt relateerde Verbunt de prijs aan de koers: 218 punten is 21,80 euro voor het me nu. Na dat dieptepunt nam hij zich voor de prijs te fixeren op 22 euro. Mochten de koersen verder zakken, dan vertaalt zich dat niet meer in de menuprijs. „Voor 150 pun ten (15 euro) kan ik dit menu niet serveren", aldus Verbunt. Het AEX-menu wisselt om de maand. In maart begint het met een terrine van speen varken en gekonfijte rozevalaardappel. Ge volgd door klipfilet (witte vis) in visvelouté genapeerd met kokosroom. Voor het hoofd gerecht bestaat de keuze uit tamme eenden borst met witlof en Schrobbelèrsaus of een vispalet met aardappelpuree en dillesaus. Het nagerecht kan een chocoladetaartje met vanillecrème of een kaasplankje zijn. Dat alles voor de prijs van 26,65 euro, op de dag dat het ANP 's middags berichtte dat de aandelenbeurzen zweefden tussen hoop en vrees, de dag dat de aandelen Numico 17,2 procent minder deden. De dag dat de oor log in Irak zich moeizaam voortsleepte en de beurskoers een weinig beïnvloedde. Dat geeft overigens het AEX-menu een enigszins wrange smaak. Is het alleen beursgenoteerd publiek dat dit menu geniet? Volgens Verbunt eten zaken mensen a la carte, ongeacht de beurskoers. Het zijn juist de privé-eters die de gelegen heid te baat nemen. In het weekeinde neemt 60 procent het speciale menu, door deweeks 38 procent. Voelt Verbunt de lage menuprijs in zijn gen beurs? Hij ontkent. Het menu trekt a p dere mensen naar de zaak en dankzij eei j grotere omzet kan hij scherper inkopen. e Hoewel het menu genoten kan worden r i( een glas water of bier wordt er vaker goe wijn geschonken. „Als de mensen hier e< c maal zitten, gaan ze niet een avond op c glas water zitten. Juist door de prijs van AEX-menu zijn ze geneigd meer uit te geC aan een goede wijn. Eten is emotie." Em de? Klinkt bekend. Is emotie ook niet de kurk waarop beurskoersen deels drijven! Joke Knoop Bij de revue hebben ze Willy Walden één keer erg kwaad gezien. Ergens in de jaren '30 werkte hij bij de beroemde komiek Lou Bandy COber, er zit geen. kip in mijn kippensoep', 'Meneer, hebt u wel eens koninginnesoep gegeten?'). Willy's ouders hadden grote bewondering voor Bandy en nodigden hem via hun zoon uit voor een etentje. De avond werd een groot succes. Bandy had een fles wijn meegeno men en de oude mevrouw Walden had zich uitge sloofd en van haar armoe op kip getrakteerd. De volgende dag riep Bandy tijdens de repetitie met luide stem: 'Die Walden hoeven we voorlopig geen opslag te geven. Kip, wijn, het zit er daar thuis dik aan!' Toen schijnt Willy met wat hij toevallig in handen had, volgens de overlevering een mes na tuurlijk, zijn broodheer achterna gezeten te hebben door heel de schouwburg heen. Maar verder stond Walden bekend als een rustig iemand die minuti eus aan zijn nummer werkte. Zo had hij in diezelf de revue van Bandy de volgende act samen met Muiselaar, toen al zijn partner: Muiselaar stond te gen een muurtje geleund en Walden zat op zijn schouders. Er passeerde een mooi meisje. Muiselaar liep er onmiddellijk achteraan maar Walden bleef op schouderhoogte tegen de muur geplakt hangen. Een bizar effect. Ik beschrijf het om aan te geven hoeveel denk- en timmenverk er komt kijken voor één theatraal moment. Dus zo vreemd is het niet dat revue-artiesten vaak wat sombere piekeraars zijn. Ik zag het befaamde duo Snip en Snap voor het eerst in de jaren zestig. Onze toneelschoolleraar Ton Lutz had ons naar de revue gestuurd met het ad vies: let op de timing van Walden maar vooral op het aangeven van Muiselaar. En inderdaadhet ge mak waarmee Walden iedere grap de zaal intikte was groots. Maar onwaarschijnlijk goed was de manier waarop Muiselaar de bal panklaar neerleg de. Betere aangever heeft Nederland nooit meer ge- had. In die revue zaten ook variété-nummers. Ik kende die wereld een beetje. Want als dienstplichtig soldaat mocht ik wel eens in kazernes optreden met het puikje van het jongleurs- en cascadeursgilde. De Enveloppeman bijvoorbeeld. Met een klein bouw pakket bouwde hij op het toneel een brievenbus. Daarna stak hij een briefin een enveloppe. Hij liep een meter of zes, zeven van de bus vandaan, mikte en wierp de enveloppe feilloos in de gleuf. Applaus. KUSTKi, RvJSTU*, IK REM HET AA/IAK- MENSELIJK IJSBEER KATRIEN is woensdag on- verwacht overleden in de Amster damse dierentuin Artis. De 21-jari- ge berin (links op de foto) bezweek aan een hartstilstand tijdens een operatie aan haar oor. Pogingen haar te reanimeren mislukten, liet de dierentuin gisteren weten. Ka- trien had al een paar dagen last van haar rechteroor. Toen de klachten verergerden kreeg ze een grondig medisch onderzoek. Mogelijk is een onverwacht hoog vetgehalte in haar buik medé de oorzaak van haar plot selinge dood. Katrien werd in 1981 in Moskou geboren. Zij woonde bij na haar hele leven in Artis. Ze was zeer geliefd en dik bevriend met beer Victor (4, rechts) uit Ouwe hands Dierenpark in Rhenen, die tij delijk in Artis logeert. De dierentuin hoopte dat Victor Katrien zwanger zou maken. Foto: ANP Na alle voorbereidingen (boven) ging gisteren de jaarlijkse Huishoudbeurs van start. Huisman Bart Chabot mag dan niet zo dol zijn op stofzuigerzakken, gelukkig voor hem is vorig jaar de zakloze stofzuiger gelanceerd (rechts, met uitvinder Dyson). Foto's: GPD Mannen in de hoofdrol van het huis houden? Nog even niet. Op de Huis houdbeurs is de nieuwe campagne van de rijksoverheid nog niet echt in de praktijk gebracht De beurs in de Amsterdamse RAI die gisteren is geopend, toont veel pro ducten waar vooral vrouwen op afko men: strings, afslankpillen en vrou wenbladen. Het publiek is dan ook van oudsher hetzelfde: bijna uitslui tend jonge blanke vrouwen, die met boodschappentassen en een platte grond door de hallen snuffelen. „Het zijn hoofdzakelijk vrouwen die komen fimshoppen, ruim 80 pro cent", erkent woordvoerder P. van Houten van de organiserende Amster dam RAI. Voor de mannen zijn er stands van automerken en sportbla den. Ook present is huismannen.nl, waar mannen aan andere mannen uitleggen hoe ze moeten strijken. Maar voor deze kramen blijven veel minder mensen staan dan bij bijvoor beeld de nieuwe chipsvarianten. De ambassadeur van de huismannen- campagne, Bart Chabot, kwam voor het eerst naar de beurs. Hij mocht de opening verrichten met een waterpis tool. Chabot zei dat hij soms afkeu rende reacties krijgt als hij met zijn kind door het park loopt: „Mensen zeggen wel: dat is leuk. Maar je ziet ze denken: wat een lulletje rozenwater. Er valt nog veel te verbeteren." Chabot vindt wel dat producten moe ten veranderen: „Er is toch niks lulli gere dan een stofzuigerzak? Dat is al veertig jaar hetzelfde. Waarom niet een leuk plaatje van een Ferrari erop? En als het niet anders kan, een foto van een naakte vrouw?" De Huishoudbeurs is een traditie die 58 jaar geleden in het leven werd ge roepen. Toen de meeste vrouwen nog huisvrouw waren, trok de beurs, voor heen in de Houtrusthallen in den Haag, wel eens 400.000 bezoekers. De laatste jaren is dat 200.000 tot 250.000 mensen. Ook voor dit jaar verwacht beursmanager M. Wolters zo'n aantal, hoewel de kooplust van Nederlanders op een historisch dieptepunt verkeert. De beurs heeft daartoe wat meer re clame gemaakt. Het tanende consumentenvertrouwen was vrijdag nog niet echt te merken onder standhouders. „Mensen twijfe len wel. Ze zijn wat huiverig", erkende verkoopster Caroline Eker van groene- stroombedrijf Durion. Een andere ver koopster, die kaarten verkocht voor een Moederdagconcert met Ernst Da niel Smid, zei te verwachten dat het dit jaar anders zal zijn. De beurs heeft dit jaar evenveel stand houders in huis, ondanks de terugval lende economie. De opzet is hetzelfde als voorgaande jaren. Elke hal heeft een ander thema, zoals mode of voe ding. Achter bijna alle balies zijn de monstraties of proeverijen De stands zijn bijna allemaal kleurig en geurig. Verkoopsters reiken folders en kleine hapjes aan, lichtflitsen en tv-beelden trekken de aandacht. De neusvleugels vinden overal slierten met parfums, geurende tuinplanten, maar ook van rijstwafels en de baklucht van spa ghetti of hamburgers. „Daarom blijft de Huishoudbeurs ook bestaan in het internettijdperk", ver wacht woordvoerder Van Houten. Of de beurs ooit nog zover met z'n tijd meegaat dat de hallen vaker 's avonds opengaan en dat ook allochtonen op de beurs afkomen, kon hij nog niet zeggen. ANP Er zat natuurlijk een metalen plaatje in de enve loppe en een magneet in de bus. Maar toch, over denk- en timmenverk gesproken. Bij Snip en Snap zorgden in de jaren zestig de goochelaar Fred Kaps en Tobi Rix met zijn Toeterix voor het variété. Helaas is het beroep variété-artiest te genwoordig aan stervensbegeleiding toe. Halverwege de jaren '70 overleed Piet Muiselaar. Ik bewaar een foto uit zijn laatste Snip en Snap-toumee. Op het toneel zie je danseressen hun blote be nen de lucht ingooien. En daarachter in het schemerduister van de coulissen zitten Walden en Muiselaar somber op hun beurt te wachten. Twee in zichzelf gekeerde mannen die de leuke meisjes van de revue allang achter zich hadden gelaten. Nu is dan ook Willy Walden gestorven. De laatste Mohikaan van een nobele stam die werd bevolkt door mensen als Joe Andy met zijn zwaarden, Miss Atlas met haar halters en de Twee Pico's met hun onvervalst amusement. Met zijn vijf meter dikke muren en een leger aan bewakers is de Tower of London een van de zwaarst bevei ligde plekken ter wereld. Toch moe ten de 38 bewakers van de eeuwen oude toren, waar ondermeer de Brit se kroonjuwelen worden bewaard, de grootste moeite doen om een IN BOEDELVERZEKERING af te slui ten. De in het rood-goud geklede be wakers van de toren, Beefeaters ge noemd, wonen allemaal binnen de muren van het complex. Maar juist die historische omgeving keert zich nu tegen hen. De toren staat op de Werelderfgoedlijst van de Verenigde Naties en de regels zijn zo strikt dat de eeuwenoude sloten van hun hui zen niet vervangen mogen worden. Aan de antieke, maar inbraakgevoe- lige schuiframen mag al helemaal niet worden getornd. Daarnaast be vindt de toren zich in een Londense wijk die bekend staat om zijn hoge inbraakcijfers. De Amerikaanse superster MADON NA vindt namaaksterren van cas tingshows op televisie zoals IDOLS maar niks. Dat zegt ze in een inter view dat het muziektijdschrift Q in zijn mei-uitgave publiceert. Volgens de Amerikaanse popdiva zijn de jon ge sterren allemaal hetzelfde en zijn ze alleen maar uit op succes. „Ik begon voor de tijd dat een produ cent een mooi meisje zoekt dat een beetje toon kan houden." Het gaat er volgens Madonna alleen nog om wie het beste te verkopen valt. Foto: Archief De zingende vrachtwagenchauffeur HENK WIJNGAARD heeft zijn hit 'Met de vlam in de pijp' waarschijn lijk iets te letterlijk genomen. De be kende volkszanger Wijngaard werd op 27 februari aangehouden op de snel weg A37. Hij reed 186 kilometer per uur, 66 meer dan toegestaan. De zanger werd door de politie aange houden, waarna zijn rijbewijs werd ingenomen. Wijngaard moest giste ren voor de raadkamer van de Asser rechtbank verschijnen. Hij had een zaak aangespannen om zijn rijbewijs voorlopig terug te krijgen. Aan dat verzoek voldeed de rechtbank, in af wachting van de rechtszaak over de snelheidsovertreding. Daarvoor moet hij in juni voorkomen. De zoon van vrouwenversierder Mick Jagger en de dochter van zijn Rol ling Stones-collega Keith Richards hebben VERKERING, meldde de Britse krant the Sur? gisteren. Alexandra Richards (16) en James Jagger(17)zagen elkaar al vaker door hun beroemde vaders, maar de vonk sprong pas echt over tijdens een recente fotosessie voor kleding merk Tommy Hilfiger. Keith Ri chards is een beetje bezorgd over de relatie van zijn dochter, maar Mick Jagger vindt het zeer komisch. Foto: Reuters De Amerikanen en Britten hebben SADDAM HUSSEIN nog niet in han den, maar volgens de Britse com mandant Michael Cochrane hebben zij hem wel het luxueuze JACHT- SCHIPal-Mansour ontnomen. Bij luchtaanvallen op de haven van Basra zou het vaartuig tot zinken zijn gebracht. ,,Wij beschikken over betrouwbare berichten dat we een klap aan Saddams trots als presi dent hebben toegebracht. Het reus achtige presidentiële jacht behoort tot de schepen die gezonken zijn", aldus Cochrane op het Britse fregat Chatham. Het OorlogsVerzetsMuseum in Rot terdam wil de mondelinge GE SCHIEDENIS VAN DE OORLOG en het verzet in ROTTERDAM vastleg gen. Er wordt gewerkt aan een plan om zo'n honderd oude Rotterdam mers over de periode '40-'45 te in terviewen. De initiatiefnemers staat de aanpak voor ogen van het Ko ninklijk Instituut voor Taal, Land en Volkenkunde in Leiden. Dat heeft de mondelinge geschiedenis vastgelegd van Indonesië. Kees Ple zier, een van de initiatiefnemers, wijst er op dat de geschiedenis van de oorlog in Rotterdam nooit syste matisch en professioneel is opge schreven. „Dat moet nu wel snel gebeuren, omdat er niet meer zo veel Rotterdammers leven uit die tijd."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2