Het team /ordt steeds SPORT is geen racket dat de tennisarm voorkomt oap rond voetbalfusies nog niet ten einde Mixed, single met handicap? HOC 982 ZATERDAG 29 MAART 2003 oen Boogmans: competitie is leuker hertjan van Geen pwiJK - Naarmate de jaren tellen, wordt de individuele jtie minder belangrijk dan |n het team. Jeroen Boog- l goed voor menig B-titel in strict leiden, ziet de laatste meer in de competitie dan (toernooien. Met het eerste (team van Zee Duin gaat larige inwoner van Noord- veer op zoek naar een in de playoffs om het kampioenschap. „De com- fe wordt steeds leuker. Dat Ik van meer mensen om me aldus Boogmans. I alweer ruim tien jaar gele- |at Boogmans vanuit het (se Zuidwolde naar het m trok. Hij koos voor Zee wat niet bepaald voor de liggend was in die tijd. Boogmans kwam, zag en ran en liet zich nooit meer •t Katwijkse weglokken en irmee een beetje het ge- de club geworden, lan zekerheid grenzende hijnlijkheid is het voor rst dat het hoogst spelen- ri van Zee Duin geen Ijker herbergt nu Jan-Wil- (ugthart definitief heeft af- t. Mare Fleischeuer komt lorschoten, Marco Visser is jegstgeestenaar en Guido (en Broek is van oorsprong rabander. Pas op het eind de in Amerika studerende ]i Star, een Noordwijker- zich bij het team. „Maar ik ben er wel ingeburgerd", zegt Boogmans. „Sinds ik in het dis trict ben gekomen weet ieder een het: Boogmans Zee Duin." Hij acht het onmogelijk om een eredivisieteam met louter zelf opgeleide spelers te bemannen. Net zoals bij voetbal. Boogmans ziet het bij hoofdklasser Noord- wijk, waar hij twee keer per week als fysiotherapeut de spe lers behandelt. „Hoe hoger je speelt, des te meer spelers moet je halen. Maar ik heb niet het idee dat iemand zich er bij Zee Duin aan stoort, dat er geen echte Katwijker in het eerste speelt. Het mooie van ons team is ook, dat de jongens gewoon blijven. Bij alle andere andere teams duiken steeds andere jon gens op. Er wordt veel geswitcht vanwege het geld. Het is type rend dat Tjeerd Star bij ons de vijfde man is geworden. Ze had den ook de A-lijst erbij kunnen pakken om te kijken wie er nog vrij was. Zee Duin kiest voor hoog spelen, maar wel met ten nissers die een binding met de club hebben. En Tjeerd is ook iemand die erbij hoort." De eredivisie bij de heren wordt een steeds serieuzer aangele genheid. Steeds meer aandacht wordt van de gemengde compe titie afgesnoept, al blijft de ere divisie mét dames in Nederland ogst aa Iskamp van 2000 kan niet meer voet stoots uitgaan van weer een plaats bij de beste vier. „Er zit ten geen zwakke teams meer tussen", zegt Boogmans. „Al leen Mijdrecht ken ik niet, maar ik ben geneigd te zeggen dat een nog steeds het hoogst aange schreven. De landskampioen club als Bastion/Baselaar een van de zwakkere broeders is. En dat was in het verleden juist een van de sterkere. Er zijn mini maal vijf teams die aanspraak maken op de playoffs. We heb ben ons serieus voorbereid, zijn voor de derde keer op rij op trai ningskamp naar Malaga ge weest." Want ook al was dat te vens een verkapte vakantie: „Het is toch kerels onder elkaar. Die dagen elkaar wel uit." Zonder zich zorgen te maken over de toekomst van het team, gaat Boogmans er vanuit dat de eredivisie op langere termijn niet haalbaar is voor de vereni ging. Het team raakt op leeftijd, alleen Star en Van den Broek zijn twintigers. „Binnen twee jaar vliegen we er misschien wel uit. Zee Duin houdt ook niet krampachtig vast aan de eredivi sie." Voor hem maakt het niet veel verschil. „Ik zou ook zo in de tweede klasse kunnen spelen. Ik ben geen gefrustreerde tennis ser, die alleen maar op het hoogste niveau wil uitkomen." Het optreden in teamverband heeft hem altijd gelegen, maar hij begint het steeds meer te koesteren, 's Zomers alle toer nooien aflopen is er niet meer bij voor de viervoudig B-Master. Boogmans kiest er een paar uit. „Ik vind het is steeds moeilijker jan van Geen De 'slimme', vederlich- risrackets die sinds kort markt zijn, beloven meer >rt tijdens het tennissen, lemping, hogere balsnel- B[ien meer controle zijn de {lwoorden. Maar de hulp ajuimtevaarttechnologie en zJchips maakt van een re- it nog lang geen fantasti- [ennisser. „Je krijgt van de- 1 van wie je altijd verloren nog steeds op je zak", zegt évan Leeuwen, eigenaar ortzaak Sporters aan de St. Jorissteeg. itemationale tennisfedera- rbiedt het nieuwe racket n ziet daar ook geen reden )ok al gebruikt de nieuwe Intelligence een chip in de creep. Die maakt het mo- om - bij inslag van de bal snaren - de via het blad n^ekte elektriciteit te ge- tn om het racket te stabili- en de slagkracht te vergro te theorie komt erop neer tennisser én harder slaat gelijkertijd minder trilling vindt, wat een veel voor- nde blessure als de 'ten- n' tegen gaat. er hightech zijn de nieuwe 11 lien van Wilson (TRIAD) ,ince (MORE). Beide fabri- n hebben hun nieuwe mo- niet meer uit één stuk ge- maar uit racketdelen. schuift het blad.en de aan elkaar via een verbin- stuk De trilling blijft op anier tot het blad beperkt steel blijft stabiel in de wat tot zestig procent re- van de trilling leidt, i verdeelt het racket in helften en schuift die met p van 'tanden' in elkaar, leel volgens Prince is dat bing', het boren van gaten frame om de bespanning een te leiden, achterwege hetgeen de stijfheid van irtame ten goede komt en !1 ai 'g init, >g< Joost van Leeuwen: „De een wil een lichter racket en de ander een zwaarder. Het gaat erom watje lekker vindt." Foto: Henk Bouwman derhalve tot minder trilling leidt. Van Leeuwen doet de theorie nog net niet af als lariekoek. Hij zet wel zijn vraagtekens bij de stelling van de fabrikanten dat de tennisarm binnenkort tot het verleden behoort. „Er zit een kem van waarheid in dat het racket minder trilt, maar het gaat nog altijd om de juiste techniek. Als je een forehand in een backhandgreep speelt, krijg je nog steeds last. De oorzaak van een tennisarm ligt in 'knij pen en draaien'. Net als wan neer je uit een koffiekopje drinkt of als je aan het breien bent of als je de knop van een wasma chine bedient. Bij tennis zorgt de repeterende beweging dat je een tennisarm krijgt. Als je het racket 'verpakt', zoals het hoort, verminder je de hefboom op je elleboog, doordat het blad 'dicht' staat." De frames van Wilson en Prince variëren in prijs van 200 tot 280 euro. Bij Sporters hangt slechts één frame van de Head Intelli gence met de chip. Kosten: 549 euro. Van Leeuwen: „Die is voor een bepaalde klant met te veel geld. Hij slaat er per vier maan den een kapot, rijdt zijn auto voor de deur, gooit het kapotte racket naar binnen en vraagt om een nieuwe. Ik heb hem zelfs in zijn gripmaat. Want de grip is ook belangrijk Bij een te grote of te kleine grip ga je weer knij pen." Van Leeuwen heeft alle nieuwe snufjes de laatste jaren voorbij zien komen en moet nog maar afwachten of deze een blijvertje is. Hij raadt mensen aan hun nuchtere verstand te gebruiken en niet iets te kopen 'om een leuk verhaal te vertellen aan vrienden'. Het ideale racket blijft persoonsafhankelijk „De een wil een lichter racket en de an der een zwaarder. Het gaat er om wat je lekker vindt. Daarom speelt de een met een demper en de ander niet." Ook het kijken naar de rackets van de toppers biedt geen uit komst. „Want waar zij mee spe len is in geen winkel te koop. Ze zijn allemaal precies op maat en gewicht gemaakt naar hun wen sen. Zo speelt Krajicek met 18 lengtesnaren in zijn Yonex, ter wijl de gewone modellen in de winkel er slechts 16 bevatten." Een topper zal nooit grijpen naar de lichtgewicht rackets, die tussen de tweeënhalf en drie ons wegen. „Vanaf Cl (categorie 5, red.) houdt dit verhaal ook op", meent Van Leeuwen. „Een wedstrijdspeler wil meer contro le en heeft daarvoor een zwaar der racket nodig. Deze rackets voldoen daarom niet aan de ei sen. Voor een recreant gelden andere regels, maar daarom hoeft het allemaal niet zo duur te zijn. As iemand te veel geld heeft en die wil het kopen, pri ma. Het liefst verkoop ik er 500 per week Maar ik ga geen kerst verhalen ophangen, dat het be ter is. Want het is niet beter en het gaat ook niet langer mee." Ton Elderhorst, eigenaar van Match aan de Breestraat in Lei den, zou zelf nooit op een licht racket overstappen. Voor recre anten is het wel een oplossing, denkt hij. „Mensen die veel uren maken, en dat is nog steeds de grootste groep tennissers, zijn erbij gebaat dat het materiaal lichter is, minder trilt en gemak kelijker versnelling van de bal geeft." Elderhorst, die het chipracket niet in zijn collectie heeft opge nomen, wijst op het belang van demping bij blessuregevoelige spelers, maar weet dat er geen racket bestaat dat de tennisarm voorkomt. „Ik zou die mensen adviseren te rade te gaan bij hun trainer. Misschien willen ze wel topspin spelen met een pen- houdersgreep." Slechte rackets bestaan niet meer, oplossingen voor blessu res evenmin. „Een racket is geen medicijn. Je kunt het niet inslik ken", zegt Elderhorst. „Maar je kunt een gemiddelde tennisser wel de zekerheid geven, dat hij comfortabel en ontspannen met een bepaald racket speelt." De chip is daarom niet het to verwoord. Van Leeuwen heeft nog wel een betere vinding.Als er zo nodig een chip in een rac ket moet, zorg dan dat er een gps-systeem in zit. Dan kan je het racket makkelijk terugvin den als hij wordt gestolen." (advertentie) De voetbalvereniging v.v. Leiden zoekt voor het seizoen een ambitieuze trainer voor de selectie Al junioren. Degenen die het als een uitdaging zien om bij e'én van de grootste voetbalverenigingen van Leiden met jeugd te werken kunnen telefonisch informatie inwinnen bij dhr. Piet Hoogstraaten tel. 06 113 62 909. Schriftelijke reacties kunt u sturen naar dhr. Henk Fokkema, ^Dnafhankelijkhddsweg 56, 2332 ZS Leiden. Voorzitter Dick Bamhoom stond teuterd bij gisteravond tijdens het café dat gisteren in de kantine van Sleutels werd gehouden. De nacht r hadden zijn bestuur en dat van le fusie afgeblazen. Geen Groene Combinatie dus aan De Vliet, weg en die er door vrijwilligers in het igaan van de twee clubs waren ge- i. Een uur later blijkt er weer een ig te zijn. Sportwethouder Pecht- zelf naar het Sportcafé gekomen en heeft Bamhoom overtuigd. „Het afbla zen van de fusie is weer ingetrokken", laat de voorzitter van De Sleutels weten. VCL en De Sleutels hadden achttien uur eerder geen zin meer in de ftisie. A maanden hadden ze de gemeente Leiden gevraagd om toezeggingen over hun nieuwe accommodatie. Voor de clubs die als eerste met fusieplannen komen, is er geld', was er immers door de wethou der beloofd. Een brief van de gemeente waarin stond dat er pas op 22 mei duide lijkheid zou zijn deed de deur dicht. 'Dat is te laat, er komt geen fusie' meldden de clubs gisterochtend per e-mail aan de wethouder. As Bamhoom tijdens het Sportcafé met de wethouder in conclaaf is geweest, blijkt de brief van de gemeente voor meerdere uitleg vatbaar. Ook bestuur ders van Leidsche Boys, LFC en UDWS schuiven later aan bij de wethouder. Er wordt gepraat over de Leidse voetbalfu sies waar maar niks van terecht wil ko men. De betrokkenen doen er na de bij eenkomst angstvallig het zwijgen toe. 'Niks tegen de pers zeggen' hebben ze af- gespoken. Nu is er ook niks tegen de pers te vertel len. De clubs beleggen op 14 april een le denvergadering. Waarover? Ze weten het zelf nog niet. De gemeente Leiden ook niet. Die denkt dan eindelijk het 'com plete plaatje' rond te hebben. 'Het lijkt wel een soap' concludeerde een aantal bezoekers van het Sportcafé. DE KWESTIE op te brengen om naast het werk me op te laden. De drijf veer is er niet meer. Maar met een groepje ga ik me juist steeds intensiever voorbereiden. Het vriendenteam-idee staat me aan. Dat hou ik langer vol dan toernooien spelen. Toen ik hier net kwam speelde ik negen of tien toernooien. Ik had de drive om finales te halen en met mijn kop in de krant te komen. Zelfs dat is minder geworden. Het klinkt heel blasé, maar nu moet ik het vaak van anderen horen als ik in de krant sta, terwijl ik het vroeger zelf al had gelezen voor iemand dat tegen me kon zeggen." Hij is een bezig baasje, vindt het leuk om veel verschillende din gen te doen. Qua arbeid verdeelt hij zijn tijd tussen de fysioprak- tijk, een aantal lesuren op de tennisbaan en de w Noordwijk. „Mijn ouders zeggen, dat ik een Jeroen Boog mans: „Binnen twee jaar vlie gen we er mis schien wel uit. Zee Duin houdt ook niet krampachtig vast aan de ere divisie. Ik zou ook zo in de tweede klasse kunnen spelen. Ik ben geen ge frustreerde ten nisser, die al leen maar op het hoogste ni veau wil uitko men." Foto: Hielco Kuipers chaotisch leven heb en ik ben ook onrustig. Ik vlieg van hot naar her. Het komt voor dat ik die drie dingen op een dag doe. Dan heb ik tien of elf uur ge werkt, maar zo voelt het niet. Het is allemaal dicht in de buurt en ik ben drie middagen vrij om voor mijn dochtertje (Boogmans werd begin januari vader, red.) te zorgen. Dat is een luxe, die mijn vader niet had. Hij is er ja loers op." Discussie tij dens een mixed-dou ble in Parijs. Van links naar rechts: Venus Wil liams, Justin Gimelstob, Luis Lobo en Serena Wil liams. Foto: AFP De mixed-double in de tennis sport Op internationaal niveau wordt het spelonderdeel alleen tijdens Grand Slamtoernooien beoefend. In de Nederlandse eredivisie is de mixed al afge schaft. Is er nog toekomst voor de mixed, die door mannenten- nissers soms denigrerend "sin gle met handicap' wordt genoemd? Een woordvoerder van de Ko ninklijk Nederlandse Lawn Tennis Bond: „In alle klassen in de gemeng de competitie wordt straks geen derde set meer gespeeld in de mixed. In plaats daarvan komt er een beslissende tie break De spelers vinden de competitiedag te lang duren. Die wordt op deze manier in gekort. Vorig jaar is er geëxperi menteerd in de hoofdklasse, dat is goed bevallen." Lodewijk Kallenberg, voorma lig voorzitter sectie Wedstrijd- tennis van de tennisbond, uit Leiderdorp: „Er was een aantal redenen om in de eredivisie geen mixed meer te spelen. De spelers von den de dag te lang worden, wanneer ze drie partijen moes ten spelen. Het had tot gevolg datje al om 10.00 uur met de singles moest beginnen, dat is te vroeg. Bovendien werd een derde partij te zwaar omdat er in de eredivisie veel speeldagen in een korte periode zitten." Lodewijk Kallenberg, tennis ser uit Leiderdorp: „Ik vind het mixed-double een leuk onderdeel. Ik ben eigenlijk een echte single-speler. Dat be tekent dat ik in een herendub- bel niet zoveel te zoeken heb. Het is leuk om in een mixed tactisch te manoevreren." Helma Kallenberg, tennister uit Leiderdorp: „Ik vroeger veel met Lodewijk gespeeld, dat was leuk, maar ook met Louk Sanders, dat was helemaal leuk. Het is belangrijk dat je een partner hebt die goed serveert, anders ben je als vrouw een schietschijf aan het net. Ik heb het idee dat het te genwoordig voor vrouwen leu ker wordt om te mixen omdat ze beter gaan volleren. Het ver schil met een damesdubbel is dat je dan soms verzeild raakt in partijen waar je niet door de verdediging van de tegenstan der heenkomt. De ballen blij ven maar terugkomen. Dat is minder aantrekkelijk" Jan Siemerink, voormalig proftennisser uit Noordwijk: „Dit onderdeel heeft mij nooit zo gelegen. Ik kan me niet her inneren in de competitie ooit een mixed te hebben gewon nen. Internationaal is de mixed onbelangrijk. Tijdens de Grand Slams doet de tweede categorie dubbelspelers er aan mee. Die willen dan een extra zakcentje verdienen. Ik heb een keer in Parijs met Martina Navratilova gemixed. Ik stond te trainen met Leander Paes toen zij hem kwam vragen om te mixen. Maar hij had al een partner. „Neem Jan", zei Paes toen te gen haar. Het was eigenlijk een grapje omdat hij wist dat ik niet zo heel graag mix. Maar ik heb het natuurlijk wel gedaan. We verloren in de tweede ronde van de latere winnaars. Mixen met Navratilova was natuurlijk leuk Nee, het was niet een hoogtepunt uit m'n loopbaan. Het was leuk, niet meer en niet minder." Peter Klein, tennisjournalist: „Ik vind het gek dat de derde set van de mixed wordt ge schrapt als we het over 'ge mengde' competitie hebben. Ik heb de bond voorgesteld om het damesdubbel te schrappen, het is voor een club toch ai moeilijk genoeg om voldoende vrouwen voor de competitie op de been te krijgen.. Dan heb je meteen een oneven aantal par tijen op een dag en dus altijd een winnaar." Dorien van der Plas, tennis ster uit Noordwijk: „Ik heb vroeger veel mixed ge speel, maar toch vind ik de da mesdubbel leuker. Ik vind dat je als vrouw in een mixed vaak een te ondergeschikte rol speelt. Je hangt er een beetje bij terwijl de mannen het in een tactisch gevecht uitmaken. Het ging me soms ook gewoon te hard."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 27