Tientallen doden in Bagdad Zondag open! zit je wel goed? Leidsch Dagblad VAN ROY N EN VISSERS C.S. Zware explosie in Koeweit IKEA Saton Optiek Katwijkse kerkscheuring lijkt onafwendbaar Zomertijd Hillegommers op vrije voeten Minder opvang van zeehonden 'Theater van leven en dood' i=S/A 'Overwicht Verenigde Staten taant' Kaping Turks vliegtuig na enkele uren voorbij www.ou.nl/opendai Lange Houtstraat 11 Ope »i U li i versi teit N ed e xI a n d Calvé-voetballertje wint Gouden Loeki mr Leidsch Dagblad NR. 43193 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 29 MAART 2003 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden vTel. (071) 5122362, Bijrol voor mannen op Huishoudbeurs Fraude in zorg zwaar overschat' Roomburg wordt voorbereid op (omst bouwers Messteek heeft >ij Rijnsburger (raters geslagen :x-coureur Eddie 'lanckaert gaat ioor diepe dalen ohn Petit-Senn r is minder karakter lodig om de fouten van nderen te erkennen lan om ze te verdragen Zondag koeler KOPPELING gold het als 'teken van be ving" dat de uitkeringen en tenarensalarissen gelijke hielden met de stijging van tonen in het bedrijfsleven. in de jaren tachtig zette het net-Lubbers een streep door loppeling toen de economi- crisis hard toesloeg en het tkisttekort tot schrikbaren- loogten opliep. De Koppe- in de jaren negentig her- I, is deze week door het Cen- I Planbureau opnieuw ter issie gesteld. Dat is voorba- evenals de furieuze reactie de vakbonden. Nederlandse economie ver- t al anderhalf jaar in zwaar r. Vooral de afgelopen maan- is duidelijk geworden dat begon als een 'dipje' na de lagen van 11 september is uitgegroeid tot een echte isie. Na de vette jaren negen- taat de koopkracht weer on druk, gaan er talloze bedrij- aillict, en stijgt de werkloos als het blijft tegenzitten vol- jaar tot ruim een half mil- mensen. economische voorspellers het Centraal Planbureau :d($) waarschuwden de onder- ielaars van PvdA en CDA de- ppcek dat het nieuwe kabinet waar stevig moet bezuini- maar de problemen niet verergeren door te hard op :m te trappen. Het CPB ziet Tisfrnogelijkheden om te bespa- na op de uitkeringen en de p /tenarensalarissen. Dat ver- i„ij... u„. ni Een brandende oliebron kleurt de lucht zwart ten zuiden van Basra. Foto: EPA/Stephen Hird bagdad/gpd - Bij een luchtaanval op de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn gisteravond volgens de eer ste Arabische berichten tussen de 30 en 60 doden gevallen, onder wie veel vrouwen en kinderen. De Iraakse regering zei dat er 58 doden zijn en dat een aantal mensen wordt vermist. Het aan tal gewonden zou hoger liggen. Het was de tweede keer deze week dat een markt in Bagdad is getroffen. Dit keer sloegen er meerdere raketten in. De Ameri kanen sloten opnieuw niet uit dat het om een falende eigen Iraakse raket ging. De stad werd zowel overdag als 's nachts zwaar gebombardeerd. In het centrum van Koeweit deed zich rond middernacht Nederlandse tijd een geweldige explosie voor in een van de grootste winkelstraten. In de buurt liggen het paleis van de emir en het ministerie van bui tenlandse zaken. Volgens de au toriteiten ging het om een raket- aanval. De raket kwam in zee te recht, explodeerde en richtte behoorlijke schade aan. Volgens de autoriteiten zijn er geen doden en gewonden geval len. Er was geen luchtalarm ge geven. Het was de eerste keer sinds het begin van de oorlog dat een Iraakse raket in Koe- weit-stad tot ontploffing kwam. Tot afgelopen nacht werden af gevuurde projectielen steeds neergehaald door Patriots van de Amerikanen of belandden ver van mogelijke doelen en (advertenties) kijk voor een baar van nu /^v exact op www.exactpi.nl \Ss Amsterdam Op zondag 30 maart is deze IKEA vestiging open van 10-17 uur. Ma f/m vr 10-21 uur. Za 9 - 18 uur. www.IKEA.nl 0900-235 45 32 (€0.10/min.) t bovendien, aldus het Plan- au, de prikkel voor werklo- ttm een baan te zoeken. Vakbeweging stelt daar te- tegenover dat prikkels wei helpen als er geen banen Bovendien is de overheid, rs dan in de jaren tachtig, lang niet failliet Het CPB- i is dan ook voorbarig, de woede van de vakbon- is dat ook. Door zelf de lo- e matigen, kan de vakbewe- er zelf voor zorgen dat amb- en en mensen met een uit- ig niet op achterstand wor- ;ezet r de Vries Center, scherp zien zonder bril of lenzen Inderdaad, u leest het goed! U kunt bij Salon Optiek Oogzorg ook terecht wanneer u geen bril of lenzen meer wilt. Als Laser Intake Center biedt Saton Optiek Oogzorg u vanaf heden een onafhankelijk advies over alle facet ten van refractie chirurgie. Speciaal opgeleide optomelristen onderzoeken uw ogen en adviseren welke ooglaser behandeling voor u het meest geschikt is. Informeert u gerust eens naar de mogelijkheden voor u! Saton Optiek Katwijk Princestraat 38 2225 GC Katwijk Tel: 071 - 401 69 49 Saton Optiek Leiderdorp Winkelhof 43 2353 TT Leiderdorp Tel: 071 - 541 25 21 www.satonoptiek.nl door Silvan Schoonhoven katwijk - Crisis in de kerk, drama's in de fa milie, kapotte vriendschappen en de domi nee die zijn huis uit moet. Dat is wat moge lijk duizenden hervormde Katwijkers tege moet kunnen zien als het Samen-op-Weg- proces binnenkort uitmondt in de nieuwe Protestantse Kerk in Nederland (PKN). Pre dikanten en kerkgangers in Katwijk maken zich ernstige zorgen over de komst van de PKN, een fusie van drie protestantse kerken die in december zijn beslag moet krijgen. Drie van de tien hervormde dominees in Katwijk leggen zich niet neer bij een fusie en willen hervormd blijven. Het is mogelijk dat ze door dat standpunt hun salaris en huis verliezen. „De PKN is keihard: die eist alles op", vreest de hervormde predikant W. van Vlas tuin. „Aan wie niet met de nieuwe kerk mee wil, hebben ze maar één advies: je ambt neer leggen. Dan kan je dus ook niet in de ambtswoning blijven wonen. En hoe gaat het met het salaris? In die zin huiver ik. Ik heb ook een gezin. De gebouwen, daar kan je ook naar fluiten." Dominee P.J. Stam kondigt aan dat hij zijn ambt neerlegt 'als het straks echt oorlog wordt'. Zeven van de tien predikanten kiezen wel voor Samen-op-Weg als het op 12 december tot een stemming komt. Ook in andere be houdende hervormde gemeentes in Neder land is verzet tegen de PKN. Doordat de wegen van de PKN en de voort gezette hervormde kerk zich scheiden, treedt automatisch een pijnlijke kerkscheu ring op. Dominees en kerkgangers vrezen dat die dwars door gezinnen, vriendschap pen en wijkgemeenten zal lopen. Zie ook het bijvoegsel Erbij richtten geen schade aan. Een Amerikaans gevechtsvlieg tuig heeft in Irak Britse troepen bestookt, waarbij een soldaat is gedood en drie soldaten ge wond zijn geraakt. Het ministe rie van defensie heeft een on derzoek ingesteld. De Britten bevonden zich in twee pantser voertuigen, die gistermiddag bij Basra in het zuiden van Irak on der vuur werden genomen door een Amerikaanse 'tankbuster', aldus het persbureau PA. Eerder werden in Irak al vier Britse sol daten gedood door zogenoemd vriendschappelijk vuur. De Amerikaanse minister van defensie Donald Rumsfeld viel het Iraakse buurland Syrië gis teravond scherp aan omdat het volgens de VS wapentuig aan Irak zou hebben geleverd. „We beschouwen dit als. een vijandi ge daad en stellen de Syrische regering verantwoordelijk", al dus Rumsfeld in Washington. Syrië wees de beschuldigingen direct van de hand. Uit de berichten van Ameri kaanse verslaggevers bij de troe pen valt op te maken dat de VS nu posities hebben bereikt van waaruit ze Bagdad van vrijwel alle zijden kunnen bestoken. De betrokken stellingen zouden het ook mogelijk maken de stad te belegeren en te wachten tot het regime van Saddam Hussein valt als gevolg van interne oppo sitie. Zie ook pagina's Oorlog in Irak De zomertijd begint morgen. De klok wordt in de nacht van zaterdag op zondag om 02.00 uur een uur voor uit gezet. De zomertijd eindigt in het laatste weekeinde van oktober. Het begin en het einde van de zomertijd, die in 1977 werd ingevoerd, is in de hele Europese Unie gelijk. Antwerpen - Het Hillegomse echtpaar dat ervan verdacht werd betrokken te zijn bij de grote diamantroof in Antwer pen, is gisteren in vrijheid ge steld. Bij de kraak werd voor 120 miljoen euro buitgemaakt. den haag - De opvang van zee honden in Pieterburen en Eco- mare in Texel wordt aan ban den gelegd. Daartoe heeft mi nister Veerman van landbouw regels gepresenteerd. Aanlei ding is wetenschappelijk on derzoek waaruit vorig jaar bleek dat de opvang van zeehonden niet nodig is om een gezonde populatie in de Waddenzee te houden. (advertentie) leiden - In Museum Boerhaave wordt de laat ste hand gelegd aan de tentoonstelling Thea ter van leven en dood - Gezondheid en ziekte in de Gouden Eeuw' die vandaag begint. In het wetenschappelijk museum aan de Lange St. Agnietenstraat is onder meer een unieke collectie messen, boren, zagen, lepels, tangen en branders te zien, waarmee de zeventien- de-eeuwse chirurgijn zijn vaak buitengewoon pijnlijke behandelingen verrichtte. Ook kun nen bezoekers plaatsnemen in het anato misch theater (foto) of een chirurgijnwinkel bezoeken. De tentoonstelling, die duurt tot 21 september, probeert een getrouw beeld te geven van de gezondheidszorg in de zeven tiende en vroeg-achttiende eeuw. Pagina R7: 'Chirurgijn hakte er niet zomaar op los'. Foto: ANP/Marcel Antonisse Voor ons aanbod zie advertentiepagina's elders in deze krant! Leidse politicoloog Tromp voorspelt jaren van instabiliteit door Wilfred Simons leiden - De oorlog in Irak en de crisis in de Ver enigde Natie zijn het eerste duidelijke bewijs van de 'neergang' van de Verenigde Staten als hege moniale macht. Dat is de overtuiging van de Leid se politicoloog Bart Tromp. Een werkelijk grote wereldmacht had in de Veiligheidsraad zijn wil aan Frankrijk en Rusland kunnen opleggen. Ster ker nog: een ware wereldmacht had een klein land als Irak met diplomatieke middelen kunnen dwin gen zich te voegen naar zijn wil. Tromp deed deze uitspraken tijdens het symposi um 'Buiten Westen' van de Faculteit der Wijsbe geerte van de Universiteit Leiden. Het thema van de bijeenkomst was 'De toekomst van het westen en de westerse cultuur'. Dat is nu al vijfhonderd jaar dé dominante cultuur in de wereld, maar zal dat zo blijven? Tromp weet het nog niet zo net. Zeker is naar zijn idee dat het overwicht van de Verenigde Staten taant. Hij voorspelt een periode van 'vele jaren van grote politieke en economi sche instabiliteit', die duurt totdat er een nieuwe wereldmacht is opgestaan of totdat de Verenigde Staten zich niet langer bedreigd voelen. Een 'hegemoniale macht' heeft drie kenmerken, betoogt Tromp. De economie is zeer efficiënt. De staat wil vrijhandel, omdat zij daar het meest van profiteert. De staat legt andere staten verdragen op die de status quo garanderen. De Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden deed het in de zeventiende eeuw niet anders dan de Verenigde Staten sinds 1945, betoogde Tromp. Op al die punten zijn de VS bedreigd. De Ameri kaanse economie verliest de industriële concur rentie met Europa en Japan. De financiële tekor ten zijn al groot en daar komen de kosten van de oorlog tegen Irak (nu 140 miljard ongedekte dol lars) bovenop. Als de VS winnen, komen daar de kosten van een langdurige troepenlegering nog bij. „Dat zal de wereldeconomie ontwrichten", gelooft Tromp. De regering Bush heeft internationale verdragen opgezegd en de Verenigde Naties in een crisis ge stort omdat die er kennelijk niet meer toe bijdra gen dat de VS 'on top' blijven. Ook neemt het pro tectionisme toe. De hoge importheffingen op staal zijn er een eerste teken van. ankara/gpd - De kaping van een Turks verkeersvliegtuig is af gelopen nacht zonder bloedver gieten geëindigd. De kaper, een twintigjarige Turk, heeft zich na een kaping van enkele uren aan de Griekse politie overgegeven. Aan boord van het toestel van Turkish Airlines bevonden zich negen bemanningsleden en 194 inzittenden, onder wie vier Turkse parlementariërs. Het vliegtuig was gisteravond voor een binnenlandse vlucht op weg van Istanbul naar Ankara. De man drong, twintig minuten nadat het toestel was opgeste gen, de cockpit binnen en dwong de piloten via de Griekse hoofdstad Athene naar Berlijn te vliegen. Rond middernacht landde het toestel echter in Athene. Vanaf het moment dat het vliegtuig het Griekse lucht ruim binnenkwam, kreeg het begeleiding van twee Griekse gevechtsvliegtuigen naar de luchthaven van Athene. De kaper had explosieven op zijn lichaam gebonden. Hij eiste dat het vliegtuig bijgetankt zou worden en vervolgens koers zou zetten naar Berlijn of Düssel- dorf. Het is, volgens de Turkse minister van transport Binali Yildirim, onduidelijk waarom het vliegtuig is gekaapt. Per soonlijke motieven lagen ten grondslag aan zijn actie. Volgens de politie gaat het om een psy chisch gestoorde man. Vliegmaatschappij Turkish Airli nes reageerde geschokt op de kaping. Rond half twee Nederlandse tijd was de kaping ten einde. De passagiers konden ongedeerd het vliegtuig verlaten. (advertentie) Veranderen doe je zelf Studiecentrum Den Haag sch even ing en/anp - Het Neder landse tv-publiek heeft de Cal- vé-commercial, waarin een voetballertje bondscoach Dick Advocaat voor de gek houdt, uitgeroepen tot Gouden Loeki 2002. Dat bleek gisteravond tij dens een bijeenkomst van de STER in het Circustheater in Scheveningen. De Gouden Loeki is de STER- publieksprijs voor het beste re clamefilmpje van het jaar. In de winnende spot doet het jongetje net alsof hij erin is geslaagd een bal te schoppen op het (hoge) balkon van de bondscoach. Dat zou zijn gelukt door veel pinda kaas te eten. Als tweede eindigde Cup A Soup met de commercial Sjors ('nu even niet!') en de derde plaats was voor Delta Lloyds Zero To lerance (een lilliputter die bij de ME werkt). Een recordaantal van 150.000 mensen bracht zijn stem uit via internet en bonnen in bladen. De Gouden Loeki is dit jaar voor de achtste keer uit gereikt. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamnMHV jk Telefoon n. controle nabezorging) ww) c Ik neem een: G maandabonnement automatische betaling 19,60 C kwartaalabonnement automatische betaling C 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau automatisa>e betaling is mjn bank-gjronunmer IHlil .4.0.0121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1