REGIO 'Ter Aarse wethouder verrijkt zichzelf jLandschapsbeleidsplan heeft een hoog over-u-zonder-u-gehalte' Leidsch Dagblad komt met nieuwe editie dichter bij de lezer ■■i R5 Burgemeester Epskamp stelt een onderzoek in Heien wordt weer hervat in Alphen Boete en werkstraf voor veroorzaken ongeluk lilieubioloog Wim ter Keurs mist creativiteit en expertise van gebiedsbewoners og een maand de kuil' in Nu azerswoude - Automobilisten e gebruik maken van de Nil, oeten zeker nog een maand jor de 'kuil van Hazerswou- Rijkswaterstaat is niet eer- >r in staat het euvel te verhel- ;n. De kuil in het wegdek >rgt al geruime tijd voor groot ïgemak voor de weggebrui- ;rs. Oorspronkelijk zou het egdek al begin dit jaar ge- aakt worden. otitic Alphen erhuist phen aan den rijn - Het pOÜ- neteam van Alphen Centrum ïrhuist donderdag 3 en vrijdag april vanaf de Prins Bernhard- an naar het stadhuis. De in- 1 ing van het nieuwe bureau is in de kant van de Stevinstraat. ijdens de verhuisdagen is het olitiebureau gesloten. Inwo- ers van Alphen kunnen dan recht bij het bureau aan de t udshoornseweg. Telefonisch de politie bereikbaar onder timmer 0900-8844. Vanaf aandag 7 april is het nieuwe ireau in het stadhuis ge jend. ijeenkomst midaandoening phen aan den run - 'PsOlia- s? U staat niet alleen': met die eet nodigt de Psoriasis Ver- n liging mensen die last hebben an deze huidaandoening uit een inloopbijeenkomst op 2 april. Dan kunnen Ijfltiënten naar het Alphense l^jnland Ziekenhuis komen om Uin 10.00 tot 12.00 uur te pra- di|n over hun aandoening. Pso- asis is een niet-besmettelijke, ironische huidziekte waar leer dan 300.000 mensen in jederland last van hebben. De treniging probeert lotgenoten ij elkaar te brengen. Iedere trste woensdagochtend van e maand kunnen belangstel- nden binnenlopen. zaterdag 29 MAART 2003 door Wim van Wanrooy ter aar - De twee wethouders van Ter Aar - Frans Hoogervorst (WD) en Nico Jonker (CDA) - doen aan vriendjespolitiek. Op het gebied van woningbouw en grondzaken komen zij door hand jeklap veel beter aan hun trekken dan de gewone burger. Met na me wethouder Hoogervorst be nut de kansen om zich door ille gale aankoop van gronden en omstreden bouw van woningen te verrijken. Met medeweten van collega Jonker. Dat concludeert de Stichting Raadsliedenwerk Veenweiden na een onderzoek. Burgemeester Epskamp stelt een onderzoek in. De betrokken wet houders weigeren op de beschul digingen te reageren. Epskamp heeft een interne commissie ingesteld die moet onderzoeken of de feiten die de Stichting Raadsliedenwerk Veenweiden naar voren brengt, kloppen. De driekoppige com missie onder leiding van ge meentesecretaris Van Tuijl denkt eind april met de uitslag te komen. „Tot zolang doen wij er het zwijgen toe. Ik moet mij bedwingen daarover nu meer te vertellen", zegt burgemeester Arie Epskamp in een reactie op het rapport van de stichting. Hij zegt het rapport van Veenwei den inmiddels aan de commis saris van de koningin Franssen te hebben gegeven. Volgens voorzitter Emma Kraak is de Stichting Raadsliedenwerk Veenweiden een onderzoek be gonnen na een groeiend aantal vragen van burgers. „Ze willen hulp bij het zich verweren tegen besluiten van het gemeentebe stuur. Besluiten van B en W worden als uitermate onrecht Emma Kraak haalt er een goed Ter Aars gezegde bij: „De een mag in Ter Aar een koe stelen en de ander mag niet eens over het hek kijken." Fotograaf: Willem Mieras vaardig gezien. Met name op het gebied van ruimtelijke orde ning is er sprake van willekeur als het om vergunningen gaat en het plotseling strenge hand havingsbeleid zet mensen nu voor het blok. Mondelinge af spraken met de burgemeesters Verhoef en Vroegindeweij uit het verleden zijn niets meer waard. Sommige ondernemers dreigen nu failliet te gaan." Kraak (60), voormalig wethou der, haalt er een goed Ter Aars gezegde bij: „De een mag in Ter Aar een koe stelen en de ander mag niet eens over het hek kij ken." Zij noemt de naam van Hoogervorst. „Hij zit anderen achterna, en ondertussen regelt hij voor zichzelf alles." Dan gaat het bijvoorbeeld om een volgens haar omstreden grondtransac- tie. De wethouder verkocht vol gens haar grond met de waarde van bouwgrond (300 euro per vierkante meter duurder dan agrarische grond). Niets aan de hand. Maar hij kocht daarna grond met een agrarische waar de. Volgens Kraak was dat toen het college van Ter Aar in die richting de bebouwing voor Pa penveer wilde uitbreiden." „Dat is geen toeval. Het ging om een stuk grond van 4000 vier kante meter. De grond steeg on middellijk met 1,2 miljoen in waarde toen de provincie zijn goedkeuring voor de nieuwe bouwcontouren had gegeven. En Jonker moet het geweten hebben. Hij had Papenveer en ruimtelijke ordening in zijn por tefeuille. Of hij is dom of hij doet aan nepotisme." De stichting Raadsliedenwerk Veenweiden, een landelijke or ganisatie die 'opkomt voor bur gers die tussen de wal en het schip dreigen te vallen, voordat er advocaten bij te pas komen', meldt verder dat Hoogervorst in 1999 toestemming voor een be drijfswoning kreeg, maar een privé-woning bouwde. „De ver wezenlijking van een tweede be drijfswoning voor Hovo Interna tional, de kwekerij van Hooger vorst, heeft nooit plaatsgehad. Het bewuste perceel is door Hoogervorst privé gekocht - dat staat in de akte - en heeft daar om nooit deel uitgemaakt van Hovo IntemationS. Juridisch kan het, maar als wethouders dat doen, is het een ander ver haal. In feite misdragen zij zich en daarvoor dienen ze op de vingers te worden getikt Of ze moeten opstappen." Kraak voegt eraan toe dat Hoo gervorst, wethouder van Ter Aar en voorzitter van de LTO- tuin- .bouw, onder het mom van een bedrijfswoning een villa ge bouwd heeft op grond met een agrarische of glastuinbouwbe- stemming. „Daar moet je eens goed over nadenken. Wie bela zert hier de kluit nou?" Kraak nodigt de raad van Ter Aar uit zich hierover in de verga dering van 3 april uit te spreken. De wethouders Hoogervorst en Jonker willen zoals gezegd niet reageren. alphen aan den run - De hei werkzaamheden in het centrum van Alphen die gisteren werden stilgelegd nadat omwonenden gedreigd hadden vanwege de herrie en schade aan hun wo ningen naar de rechter te stap pen, worden maandag hervat. Projectontwikkelaar MAB uit Den Haag laat de protesterende bewoners in een brief weten dat er dan met één heistelling in plaats van twee wordt geheid. De overlast wordt volgens MAB bovendien beperkt door een af stand van dertig meter van de bestaande bebouwing aan te houden. MAB voert maandagavond over leg met gedupeerde bewoners van de Stevinstraat, Samson- laan, Wilhelminalaan en Juli an astraat. Tijdens dat overleg worden de geluidsmetingen be sproken en oplossingen gezocht om overlast en eventuele schade aan huizen te voorkomen. Ook de gemeente is bij dat overleg vertegenwoordigd. Aannemer Smit's bouwbedrijf bv uit Beverwijk onderzoekt met MAB nog hoe de heiklus het beste met succes vervolgd kan worden. De Alphense wethou der Hub van Wersch kwam gis teravond tijdens de raadsverga dering al met een antwoord. „Voor het theatercomplex ge bruiken we aan de kant van de woningen waar heipalen moe ten komen 50 schroefpalen. Die veroorzaken minder trillingen en bieden een betere garantie op minder schade. Verder ge bruiken we een hydraulisch sys teem, zodat de overlast zoveel mogelijk wordt beperkt." Als de bewoners maandag over tuigd raken van de betere aan pak, zien zij mogelijk van een gang naar de rechter af. UITGELICHT ene lezer is de andere niet. De één :eft een voorkeur voor sport, de ander tor kunst en de derde grijpt direct lar de tekening van Peter van raaten, de kookrubriek of gewoon het 'erbericht. Zoveel lezers, zoveel zin- n. Voor een regionale krant als het idsch Dagblad is er één categorie euws, die alle lezers bindt en voor de dactie voorop staat En dat is het re- anale nieuws. De gebeurtenissen cht bij huis interesseren lezers bo- nmatig. En daar zijn wij als redactie, g maar de experts van regionaal euws, ons zeer bewust van. hoor veel lezers vaak zeggen: 'als de ant op de mat valt, pak ik meteen het gionale katern eruit'. Als ik dan door- aag, merk ik dat de regionale krant et alleen een informatieve, maar ook n sterke gevoelsmatige betekenis eft. Wat de krant meldt, raakt men- n omdat ze het herkennen, omdat ze bij betrokken zijn of omdat het nieu- inzichten geeft over de eigen, ver- Jjuwde, omgeving. ^gionaal nieuws krijgt in krantenland steeds meer gewicht. Landelijke kran ten zoeken de regio op in een poging dichter naar de lezer te kruipen. Dat geldt voor de Volkskrant of NRC Han delsblad evenzeer als voor de Telegraaf. Waarom? Omdat onder zoeken al langere tijd uitwijzen dat lezers in toenemende mate inte resse hebben voor regio naal nieuws. Maar an ders dan bij regionale kranten is de aandacht van de landelijke media voor de regio vaak inci denteel, daarmee wille keurig en zo voor de re gionale lezer onbevredi gend. De zwakheid van lande lijke kranten maakt een regionale krant echter niet automatisch sterker. Ook de redactie van een regio nale krant dient zich regelmatig af te vragen of zij zijn lezers goed bedient. Want binnen het verspreidingsgebied van een regionale krant, zeker het ge bied waarin het Leidsch Dagblad ver schijnt, bestaat een grote verscheiden heid. In een krant die oppervlakkig ge zien uitkomt in de Randstad maakt het heel wat uit of de lezer in Leiden woont, in de Duin- en Bol lenstreek of in het gebied Rijn- Veenstreek. De inte resses van de inwoners ver schillen, de bezigheden zijn vaak anders en ieder van die gebieden heeft een aparte eigenheid. Want de identi teit van Katwijk is sterk af wijkend van de Leidse. En de agrarisch-recreatieve be zigheden in de weidse Rijn- Si Veenstreek, verschillen weer sterk van het stadsru moer in de centrumge meente. Aan de regionale krant de taak die verschillen te zien en de nuances te tekenen. Het Leidsch Dagblad bedient zijn lezers al weer lange tijd via twee verschillende edities: één voor Leiden en regio en één voor de Duin- en Bollenstreek. De edi tie Duin- en Bollenstreek is een heldere editie, want deze bestrijkt een gebied dat economisch, geografisch en soci aal-cultureel een sterke eenheid vormt. De editie Leiden en regio is een minder heldere uitgave, omdat de krant hier le zers in de stad Leiden, de omliggende randgemeenten en de verderop liggen de Rijn- en Veenstreek, in één katern moet bedienen. Met name de lezers in de Rijn- en Veenstreek herkennen zich regelmatig niet in deze editie. Zij vin den dat het nieuws uit hun omgeving is weggestopt of ondergeschikt is aan het nieuws uit Leiden en directe omgeving. En ook de redactie is regelmatig onte vreden omdat nieuws over stedelijke ontwikkelingen in Leiden en berichtge ving over plattelandsproblemen in de Rijn- en Veenstreek zo moeilijk combi neert Vanaf maandag komt in deze situatie verandering. De lezers van het Leidsch Dagblad in de Rijn- en Veenstreek ont vangen met ingang van 31 maart een eigen editie, waarin het belangrijkste nieuws uit hun omgeving op de voor pagina van het regionale katern staat. Dus niet het Leidse nieuws, maar het nieuws uit Roelofarendsveen, Hazers- woude of uit Hoogmade krijgt de mees te aandacht. Naast de berichtgeving uit de Rijn- en Veenstreek blijft de redactie de lezer informeren over het belang rijkste nieuws uit Leiden en omgeving alsmede over interessante ontwikkelin gen in de Duin- en Bollenstreek. De editie is te herkennen aan een eigen aanduiding op de voorpagina van de krant. Want daar treft u bovenaan de pagina in rode letters aan: editie Rijn en Veenstreek. Het Leidsch Dagblad kruipt met deze nieuwe editie dichter op de huid van de lezer. Want net als in de Duin- en Bollenstreek krijgt de lezer in de Rijn- en Veenstreek als het ware zijn 'eigen krant', die is toegesneden op zijn omgeving. Als redactie vinden wij het een uitdaging u straks beter te be dienen. En met u zien wij uit naar de nieuwe editie. Kees van der Malen, hoofdredacteur den haag/rijnsaterwoude Een 30-jarige man uit Alphen die in Rijnsaterwoude een ern stig ongeluk veroorzaakte waar bij een zwaar gewonde viel, is gisteren door de Haagse politie rechter veroordeeld tot 60 uur werkstraf. Ook krijgt hij een voorwaardelijke rij-ontzegging van een jaar en moet hij 1500 euro boete betalen. De man gaf bij de politierechter te kennen zelf ook enorm ge schrokken te zijn van het onge luk. Hij stond 27 maart vorig jaar in de file en had daar zó ge noeg van dat hij wilde keren. Hoewel de man naar zijn eigen zeggen goed in zijn achteruit kijkspiegel had gekeken of er ie mand aankwam, veroorzaakte hij desondanks een botsing. Een motorrijder die langs de file reed, klapte vol op de wagen. Getuigen zagen hoe het slacht offer door de lucht vloog en aan de andere kant van de auto neerkwam. De nek van het slachtoffer was, zo bleek in het ziekenhuis, op drie plaatsen ge broken. De Alphenaar die het ongeluk veroorzaakte, verklaarde dat hij naderhand contact had gezocht met het slachtoffer, maar dat de motorrijder daar geen prijs op stelde. De verzekering zou de schadevergoeding en het smar tengeld inmiddels hebben be taald. De officier van justitie vond dit alles in het voordeel van de man pleiten, maar zag zich door de ernst van het ongeval toch ge noodzaakt een flinke straf te ei sen. Omdat de man zijn rijbewijs voor zijn werk nodig had, be sloot de officier alleen een voor waardelijke rij-ontzegging te ei sen. De rechter vonniste con form de eis. r Coen Polack - Nu het 'landschapsbeleidsplan' voor de Leidse op tafel ligt, moet het plan in de komende tien r uitgevoerd worden. Dit betekent dat het landschap I verschillende plaatsen in de regio op een ingrijpende anier veranderd wordt. Wim ter Keurs, milieubioloog in de Rijksuniversiteit Leiden, heeft zijn bedenkingen de haalbaarheid van de plannen. Ook vindt hij dat er et geluisterd is naar de lokale landschapsbeheerders. lilieubioloog Wim Ter Keurs is vanaf het begin van !t landschapbeleidsplan betrokken geweest bij de itwikkeling ervan. Als secretaris van de agrarische uurvereniging Santvoorde, die zich bezighoudt t het landschap tussen Leiden en Den Haag, werd gevraagd in een zogenaamde klankbordgroep voor maken van het plan. Deze groep afgevaardigden natuur- en landschapsorganisaties moest mee- inken over de toekomst van het landschap. Het was de bedoeling dat ze ook mee zouden beslissen. Ilgens Ter Keurs is het landschapsbeleidsplan zoals t er nu ligt een zwakke afspiegeling is van wat het d kunnen zijn als de samenwerking beter was gere- d. „Het landschapsbeleidsplan is ten onder gegaan i het wantrouwen tussen de gemeenten onder ling", zegt Ter Keurs. „Het bleek dat zij zo'n planvor mingsproces niet aandurfden, omdat ze elkaar - en vooral de gemeente leiden, met haar voortdurende bouwplannen in de omgeving - niet vertrouwden." Ter Keurs: "Sinds het begin van dit plan heb ik mijn best gedaan om de overheid duidelijk te maken dat je organisaties als Santvoorde niet alleen als 'klankbord' moet gebruiken, maar ook medezeggenschap bij de planning moet geven, daar is ook voor gekozen, maar jammer genoeg niet naar gehandeld. Uiteindelijk is het plan toch buiten de organisaties om gemaakt. Daardoor is het een omstreden plan geworden met een hoog 'over u zonder u'-gehalte, in plaats van een plan dat uit samenwerking is ontstaan en daardoor op een groot draagvlak kan rekenen." Midden in die discussie over de medezeggenschap van de landschapsorganisaties stuurde het bureau Vista, dat de opdracht had gekregen om het plan uit eindelijk vonn te geven, opeens een concept van het landschapsbeleidsplan naar de gemeenten. „Die schrokken zich rot, ze hadden het namelijk niet ver wacht en er stonden allemaal plannetjes in die ze ab soluut niet door konden laten gaan. Er is toen op last van de gemeenten haastig het een en ander veran derd. Uiteindelijk zijn zo de landschapsorganisaties geheel buitenspel gezet en nu ligt er een nlan zonder overleg, dus zonder draagvlak." Door de organisaties in de klankbordgroep werkelijke invloed op de plannen te geven, had de overheid vol gens Ter Keurs nog een ander probleem kunnen op lossen. „De gemeenten kunnen flink wat onderdelen van het plan zelf helemaal niet uitvoeren; de agrari sche natuurverenigingen wel. Hun leden beschücken over de grond waar zij ook aan natuur- en land schapsbeheer kunnen doen. Dat loopt de overheid nu allemaal mis, doordat die groepen zich niet her kennen in het plan en het grotendeels ook afkeuren. De creativiteit en de mogelijkheden van de mensen in het gebied om het landschap te beheren wordt totaal niet gebruikt." Volgens Ter Keurs kan het uitschakelen van de land eigenaren en boeren in het gebied de overheid straks nog flink opbreken. „Ze hebben die mensen straks bijvoorbeeld nodig als er grond aangekocht moet worden. Die mensen tér plaatse hebben echter grote argwaan tegen de plannen met het landschap en zul len dus niet snel meewerken." Ter Keurs: „Het plan kende een goed begin, maar het is snel misgegaan. Je kunt van dies willen, maar op voorhand staat vast dat er veel niet kan. Daar is ge woon geen geld voor. Neem nu het idee voor de open Duivenvoorde-corridor. Daar moeten de glastuin bouwbedrijven verdwijnen. Dat is grotendeels irreëel, want het kost bergen geld. Dat geld is er niet, dus komt er uiteindelijk van dat hele plan weinig terecht. Misschien dat er een beperkt deel van de glastuin bouw verdwijnt en dat er wat 'nieuwe landgoederen' ontwikkeld worden, dure woningen in het groen om de uitkoop van de glastuinbouwers te kunnen bekos tigen, maar daarmee is het landschap nog lang niet open." Ter Keurs vind het jammer dat er geen goed plan is, maar erg rouwig om het mislukken van dit plan is hij niet. „Het is eigenlijk maar goed ook, want er staan een aantal zeer ellendige voornemens in het plan." Ter Keurs twijfelt ook aan de kennis van de ont staansgeschiedenis van het landschap bij de auteurs van het plan, bureau Vista!. „Ze willen verbindingen maken tussen strandwallandgoederen die er nooit ge weest zijn en ze willen een prachtige open gebied rond Zoeterwoude gaan omranden door stukken bos. Dat getuigt volgens mij niet van veel inzicht." Ook van het uitgebreide plan voor het waterbeheer kan Ter Keurs niet enthousiast worden. „Het waterpeil moet op veel plaatsen omhoog, maar daardoor gaan bossen kapot en kan de landbouw ook geen stand houden." Volgens Ter Keurs, die in zijn wetenschappelijke werk veel soortgelijke landschapsplannen voorbij ziet ko men, is de verregaande bemoeieniR met het land schap iets dat vooral in Nederland voorkomt. Behalve terreinen voor recreatie en landbouw worden er in het landschapsbeleidsplan voor de Leidse regio een aantal gebieden aangewezen waar 'de natuur zijn ei gen gang moet gaan'. Ter Keurs: „Dat kom je vaak te gen in natuurbeschermingskringen, maar de mensen die daar voorstander van zijn gaan vaak voorbij aan het feit dat we hier nauwelijks oorspronkelijke natuur hebben. De enige echte wildernis is de Waddenzee. Wat wij natuurgebieden noemen, bijvoorbeeld laag- veenplassen, zijn vaak het resultaat van industrie, van de turfwinning in dit geval. Er heerst in Nederland een soort romantische hang naar processen waar de mens geen invloed op heeft. En dat terwijl veel van wat mensen hier waarderen aan de natuur gevolg is van uitgebreid ingrijpen in de natuur. Het 'de-natuur- zijn-gang-laten-gaan' en het 'terugbrengen in oor spronkelijke staat' resulteert vaak in een soort kitschnatuur en niet snel in een interessant en ge zond landschap." Dit is de zesde en laatste aflevering van een serie ver halen over het landschapsbeleidsplan voor de Leidse regio.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17