LEIDE Drempel na half Geen geld voor garage Haagweg De Stemming REGIO Buurt vecht bomenkap in tuin Pieterskerk aan B?| jaar alweer weg R1 E STELLING! ruk van de ketel bij energiebedrijf E.On Het begin van Roomburg pamegambiet met schotels IK KAN NIET Allebolwes LEDDEN HOOÜ "Uw eigen buitenverblijl ÜSÏ (op m m Leiden zaterdag 29 MAART 2OO3 e 7 Een kijkje in :t ie 'schatkamer van de pijn' rerlevingskans oeggeborenen ien - In het bericht over een erzoek bij vroeggeboortes e krant van donderdag ld dat 67 procent van de te eg geborenen in leven blijft, vijl dat in 1983 nog maar 24 cent was. De percentages in echter niet op alle te N eg geboren baby's maar al- hl op kinderen die na minder 27 weken ter wereld zijn omen. Voor alle vroeggebo- kinderen (tot 32 weken ngerschap) is er een overle- >kans van 89 procent. (advertenties) Ikert van der G. mag nooit meer vrijkomen. Gemeente verkijkt zich op trillingen door Robbert Minkhorst door Marijn Kramp leiden - Het is geen 1 april grap, verzekert de gemeentelijke voorlichter. Maar opmerkelijk is het wel. Na ongeveer een half jaar wordt de drempel op de kruising van de Burggravenlaan en de Hoge Rijndijk alweer weg gehaald. De gemeente blijkt zich te hebben verkeken op de tril lingen. Die zijn toch forser dan verwacht. Een aantal buurtbewoners rea geert verbaasd op de aankondi ging van de gemeente dat de drempels alweer verdwijnen. 'Weggegooid geld' en 'wij vin den het juist een verbetering' valt te beluisteren rondom de kruising. Hoewel er ook mensen tevreden zijn met het besluit. De bewoners van de huizen die pal in het verlengde van de drempel staan hebben wel enorme last van trillingen. Met name als er vrachtwagens en bussen over heen rijden staan de huizen te schudden, vertelt een bewoon ster. Zij betwijfelt of de verwijdering van de drempels ten koste gaat van de veiligheid van de fietsers. De situatie is er voor hen niet beter op geworden, meent zij. „Nog steeds gebeurt er één keer per week een ongeluk op deze kruising. En vaak is dat het ge volg van door rood licht rijden.'' Een flitspaal zou wat dat betreft meer verschil maken, meent ook een andere bewoner. Dan rijden in ieder geval de auto's minder snel door rood. Om dat bij fietsers ook voor el kaar te krijgen doet de gemeente er verstandig aan om fietsers tij dens hun spitstijden, dus als de middelbare scholen uitgaan, voorrang te geven op auto's, in de vorm van langer groen licht. Een andere oplossing, die P. Schuur van de afdeling Leiden en omgeving van de Fietsers bond aandraagt, is gescheiden routes. „Fietsroutes moeten zo veel mogelijk worden losgekop peld van de autobanen, ook op kruisingen." De fietsersbond heeft zich vorig jaar hardgemaakt voor een veili ger fietsroute langs de Hoge Rijndijk. Schuur is dan ook zeer verbaasd dat de gemeente een deel van de maatregelen nu al weer terugdraait. „Want drem pels weghalen waarop fietsers en voetgangers oversteken, draagt niet bij aan hun veilig heid." Dat te forse trillingen de ge meente daartoe noodzaken vindt Schuur een vreemd argu ment. „De mate van trillingen is afhankelijk van de vormgeving van de drempel en de snelheid waarmee het verkeer er over heen rijdt. .Auto's veroorzaken beduidend minder trillingen als ze met een gangetje van twintig over een drempel gaan dan met 50 kilometer per uur. En een la gere snelheid komt de veiligheid ook nog ten goede." De werkzaamheden beginnen dinsdag en duren de rest van de week. Het bestaande asfalt wordt weggefreesd en een nieu we laag aangebracht. Ook moe ten de lijnen opnieuw worden getrokken. Gedurende de werk zaamheden is de Hoge Rijndijk afgesloten voor het doorgaande verkeer dat de stad uit wil. Dit moet omrijden via de Burggra venlaan, de Meijerskade, het Van Vollenhovenplein en de Ka- naalweg. Voor het verkeer dat de stad in gaat, blijft een rijbaan open. De bussen van Connex ion worden via de Lorentzkade omgeleid. leiden - Een parkeergarage voor duizend auto's op het Haagweg- terrein in Leiden is momenteel onbetaalbaar. De vraag is of een garage überhaupt haalbaar is. De plannen voor het gebied langs het spoor Leiden - Utrecht staan op een laag pitje. Op het voormalige Van Gend Loosterrein komen woningen, een gezondheidscentrum, blijft een deel van het Kunstcentrum Haagweg4 overeind en is ruimte gereserveerd voor parkeren. De Stichting Stadsparkeerplan be stiert nu een terrein dat plaats biedt aan 1100 auto's. Het is de wens van de gemeente, de stich ting, grondeigenaar NS Vast goed en de bewoners om de au to's onder de grond op te ber gen. Over de innchting van het ge bied wordt al jaren onderhan deld. De laatste maanden blijft het echter stil. Een fors pro bleem blijkt de financiering van de parkeergarage. Voornaamste obstakel lijkt de hoeveelheid woningen die gebouwd mag worden: maximaal zo'n twee honderd. NS Vastgoed heeft lang beweerd dat dat aantal vol strekt onvoldoende is om het hele project te kunnen bekosti gen. Het bedrijf dreigt gelijk te krijgen, blijkt uit uitlatingen van leden van de projectgroep. De bouw van de garage zou op los se schroeven staan. In de pro jectgroep zijn alle betrokkenen vertegenwoordigd. Zij bespre ken verschillende scenario's voor het gebied. „Die ondergrondse parkeergara ge is gewoon veel te duur", stelt G. Bosman, bestuurslid van het Kunstcentrum Haagweg4. „Hij staat ter discussie." Volgens haar is een bovengronds par keerterrein ook ter sprake ge weest. Dat is weliswaar veel goedkoper, alleen blijft dan te weinig ruimte over voor de ge plande tweehonderd huizen. Directeur C. Verplancke van Stadsparkeerplan beaamt dat er geld tekort is. „Omdat er slechts tweehonderd woningen mogen worden gebouwd, zijn er onvol doende kostendragers", zegt hij. „Er is geen patstelling. Nog niet alle plannen staan in de ijskast. Alles loopt vertraging op, omdat het een slechte tijd is. Ik denk dat we even door het econo misch dal moeten. Als we daar uit zijn, gaan we opnieuw reke nen. Iedereen moet een duit in het zakje doen." „Die parkeergarage wordt een kostbare zaak", weet ook P. Snelderwaard, fid van de pro jectgroep namens omwonen den. „Of hij betaalbaar is, is weer een heel ander verhaal. Wie er dan gaat betalen? Tja." Studie moet uitwijzen of de bouw van een garage zin heeft. Snelderwaard verwacht wel dat het onderzoek binnenkort be gint. Verplancke verwacht dat hij in de toekomst het Haagwegterrein niet meer nodig heeft voor be zoekers van de binnenstad. Hij zet zijn zinnen op grote parkeer terreinen aan het begin van de invalswegen van Leiden: aan de A4 en de A44, en bij de Groenoordhallen. Het Haag wegterrein wordt vooral be stemd voor mensen uit de om liggende wijken, denkt Ver plancke. De gemeente kon gistermiddag geen reactie geven. leiden - De voorbereidingswerk zaamheden voor woningbouw op Roomburg zijn begonnen, zodat na de zomer de bouw van de eer ste huizen van start kan gaan. Naar verwachting worden de eer ste woningen in 2004 opgele verd. In totaal komen in de pol der tussen het Rijn- Schiekanaal, recreatiepark De Bult en de Wil lem van der Madeweg ongeveer duizend huizen. Maximaal dertig procent daarvan is bestemd voor sociale woningbouw. Roomburg moet een voorbeeld worden van duurzaam bouwen in Nederland. Zo is het gebruik van PVC verbo den, het hout is voorzien van mi lieukeurmerken, de laagbouw krijgt zonnecellen en in de hoog bouw komen zonneboilers.De bouw liep aanvankelijk wat ver traging op omdat eerst maatre gelen bij de voormalige vuilstort plaats De Bult moesten worden getroffen. Foto: Hielco Kuipers Ir Marijn Kramp |en - De directie van het energiebedrijf Benelux is de werknemers loetgekomen die donder- protesteerden tegen het ippen van meer dan een van de arbeidsplaatsen, de spontane actie van het itruste personeel heeft de ie te kennen gegeven dat ital van 200 te schrappen :n geen uitgangspunt meer "ermee is de druk enigs van de ketel bij E.On", con- N. van Bunschoten van bndememingsraad. Jdirectie kondigde in januari I 1 reorganisatie aan omdat de ralisering van de arbeids- kt tot steeds scherpere prijs- raken leidt. Behalve de aan- "diging dat 200 banen zou- 77 la/ den worden geschrapt werd ook bekendgemaakt dat E.On zijn stadscentrales waaronder die in Leiden, op afstand bestuurbaar wil maken. In Leiden werken momenteel ongeveer 25 mensen voor E.On. Naast de stadscentrale aan de Langegracht heeft het energie bedrijf ook nog een hulpketel huis tegenover restaurant Het Haagsche Schouw in eigendom. Deze wordt alleen gebruikt als het erg koud is en er meer capa citeit nodig is. De directie stelt in het reorganisatieplan voor om de centrales in de toekomst buiten kantoortijden vanuit een Rotterdamse vestiging te bestu ren. 'Dat zou voor heel veel col lega's de wereld op zijn kop zet ten', schrijven verontruste me dewerkers in een brief. Bij een spontane protestactie trokken donderdag zo'n 150 personeelsleden naar het hoofd kantoor in Voorburg om een pe titie aan te bieden. Inzet van de ze actie is een goede onderbou wing van de personeelsreductie en een goed sociaal plan. Uit het sociaal plan dat de directie half maart presenteerde blijkt vol gens de briefschrijvers 'een vol komen minachting voor het personeel'. Van Bunschoten is te spreken over de ontvangst op het hoofd kantoor donderdag. „We heb ben een gewillig oor gevonden bij de directie." Niettemin waar schuwt hij voor al te veel opti misme. „Het getal van 200 is losgelaten, maar dat er banen verdwijnen is zeker. Want als een directie zich dat eenmaal heeft voorgenomen, laat ze dat niet meer los." door Eric-Jan Berendsen leiden - De wijkvereniging, buurtbewoners en Bomenbond Rijnland staan lijnrecht tegen over de stichting Pieterskerk Lei den. Aanleiding voor de ruzie is de voorgenomen kap van twee prunussen in de zuidtuin van de kerk pal tegenover restaurant Het Prentenkabinet aan de Kloksteeg. Op de vrijgekomen plek moet vervolgens een bouw- container komen om de jaren lange restauratie van de kerk te ondersteunen. Dat bleek giste ren in het stadhuis tijdens een zitting van de commissie voor de beroep en bezwaarschriften. Begin januari verleende de ge meente de stichting al een ver gunning voor de kap van die zelfde prunussen. Omdat er echter niet aan de inspraakpro cedure was voldaan, werd die beslissing teruggedraaid en werd opnieuw een vergunning aangevraagd. „Die vergunning werd per abuis verleend door een foutje in het administratie systeem", aldus een woordvoer ster van de gemeente. Bomenbond en wijkvereniging betoogden gisteren dat de voor genomen kap een slechte zaak is omdat er toch al zo weinig groen is in de Pieterswijk. Bo vendien staat de noodzaak van de kap niet vast voor de wijkver eniging. Immers, als de twee prunussen zijn verdwenen, moet er op de vrijgekomen plek een bouwcontainer komen. Maar die container kan veel be ter in een hoek op het plein voor de Pieterskerk worden neerge zet, zo betoogde een vertegen woordiger van de wijkvereni ging. „Daar staan al twee con tainers en niemand heeft daar last van." Zo simpel is dat echter niet, be toogde T. van Rij namens de Pieterskerk. Volgens hem is er uitvoerig gekeken naar allerlei locaties voor de container en is de tuin de meest geschikte plek. „Omdat de container daar het meest verscholen staat, het minst het aanzicht van de kerk schaadt en de ingang van de loods aan de kant van het plein voor de kerk komt om de over last voor omwonenden zo veel mogelijk te beperken." Het plein als alternatieve plek voor de container ziet Van Rij niet zitten. „Dat tast de bruikbaarheid van het plein aan." De voorgenomen kap van de prunussen en de plaatsing van de bouwloods heeft ook in de buurt voor de nodige opschud ding gezorgd. Zo komt de loods precies te staan tegenover res taurant Het Prentenkabinet en daar is de eigenaar bepaald niet blij mee. Bewoner J. Verstegen van de Kloksteeg wees de com missie gisteren op het feit dat de bouwcontainer is gepland juist op de plek waar de Kloksteeg op z'n smalst is. „Dat is niet alleen gevaarlijk voor fietsers en voet gangers omdat die keet allerlei bouwverkeer aantrekt maar het is ook nog eens onaanvaardbaar voor allerlei nooddiensten om dat hun doorgang wordt belem merd. Zet die container op het plein waar niemand er last van heeft." Wanneer de commissie advies uitbrengt aan burgemeester en wethouders, is nog niet bekend. 'eet dat Russisch Staatscircus nou •t ir. Een stelletje overgewaardeerde sers vergeleken met onze eigen louder Ron Hillebrand. >u het niet zo snel achter hem zoe- want Ron is niet het prototype van lenige jongleur. Hij is niet iemand de indruk wekt dat hij op de mid- tare school al uitblonk met het ma- van vogelnestjes en andere gym- ische toeren. Meer een jongen die 'aatst overgeblevene bij de onderlin- artijtjes de stand mocht bijhouden, it dan wel altijd heel nauwgezet r dit beeld blijkt een enorme mis- 85* ng. Ron stelde het zelfbij, toen hij week mocht reageren op de ruzie I Cees Waal over het nieuwe Aal- ktplan. Dat gemopper laten we voor wat het is - er zal eens geen e zijn over het Aalmarktplan - maar jn reactie kwam Ron met een heel ïerkelijke bekentenis. Hij verklapte tij een jongleur was die meerdere Ijes tegelijk in de lucht hield. Hij le er onmiddellijk aan toe dat hij en toe eentje liet vallen, maar dat m vast wel vergeven. Probeert u ler r huis maar eens na te doen. Dat Pai dt vanavond echt een bakje patat n bij de snackbar, omdat er geen bord meer is overgebleven, draait er echter zijn hand niet voor 7 dij wat des te opmerkelijker is omdat 2/5 ven ervoor al had onthuld dat hij tdurend op meerdere borden tege- 3Q ichaakt. Een Chinees jongleur dus leelneemt aan een simultaantoer- i. Een man die op elk van zijn lede- maten een zwiepende stok met zwal kende schotel heeft staan, en toch nog de concentratie kan opbrengen om een damegambiet of een Siciliaanse verde diging naar behoren af te wikkelen. Hans Klok, eat your heart out. En ondertussen mag hij zich ook nog uitleven als wethouder ruimtelijke or dening, wijkontwikkeling en regioza ken, en stort hij zich als loco-burge meester op het feliciteren van hon derdjarigen. Waar haalt die man de energie van daan? Daarom een ernstige waarschuwing aan het adres van Leefbaar-Leiden- raadslid Daan Sloos, die Hillebrand na de Aalmarktruzie een andere baan wil bezorgen. Sorry Daan, er zijn grenzen. Ron er nog een klus bij geven, dat is echt totaal on verantwoord. Het geheim Ooit is een prachtige documentaire ge maakt over DZB, de Leidse sociale werkvoorziening. Beelden van mensen die achter een lopende band chocola- tjes in doosjes zaten te doen: drie per persoon per doosje, want dan raakten ze niet in de war. Behalve als er gebro ken chocolaatjes langskwamen op die lopende band. Dan raakten ze alsnog in de war. Wat moesten ze daar nou mee? Een interviewer stak een vrouw een mi crofoon onder haar neus. „Waar denkt u nou aan, als u achter de lopende band zit", wilde hij weten. - Dan denk ik: was het maar vast vijf uur. „Wat is er dan om vijf uur", vroeg de interviewer. - „Dan mag ik naar huis." „Maar waarom wilt u zo graag naar huis", wilde de interviewer weten. - „Nou, thuis heb ikgee7i kapotte choco laatjes. Dat bedrijf - de DZB - heeft de ge meente elf jaar lang winst opgeleverd. Mensen waren trots dat zij er werkten, zei toenmalig wethouder Jan Laurier, toen aan de Le Pooleweg met veel fan fare en lovende woorden van toenmalig minister van sociale zaken De Vries een prachtig nieuw bedrijfspand werd ge opend. „Het geheim van Roomburg", noemde hij dat. Maar op last van het rijk moesten men sen die dat maar enigszins konden, de gewone arbeidsmarkt op. Winst zou er niet meer gemaakt worden, zei direc teur Gerard Bovens bij zijn afscheid. Er kwamen verliezen aan. Dat was geen schande, vond Bovens. Sociale werk voorziening mag geld kosten. Maar de Leidse gemeenteraad vraagt zich nu al drie jaar af hoe het toch mo gelijk is dat de DZB, in een pand dat 1,7 miljoen euro per jaar kost, met kapotte chocolaatjes en meer dan duizend werknemers die op de arbeidsmarkt met geen mogelijkheid terechtkunnen, miljoenenverfiezen lijdt. Ze komen er maar niet uit. Het geheim van het stadhuis, zullen we dat maar noemen. Tekst: Wim Wegman en Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink (advertenties) Egy-jfc: '^WÊSÊÊÊÊIÊÊÊ De laatste moqelijkheden a.s. zondag 30 maart van 13.00-16.00 uur. Eendeparkweg 35, Ermelo www.collaqevastqoed.nl Parkeren in Leiden kan! Betaal eens met Chipknip In Leiden kunt u op verschillende manieren voor parkerA betalen. De Chipknip is daar één van. Betalen met de Chipknip is gemakkelijk: - de Chipknip is bij alle parkeerautomaten in Leiden te gebruiken; - u betaalt altijd gepast; - u heeft geen wisselgeld meer nodig; - betalen gaat snel: u drukt op de groen knop als u het bedrag op de display ziet; - bij betalen heeft u geen pincode nodig; - chippen is veilig: niemand kan zien hoeveel geld u op uw Chipknip heeft staan. Vrijwel iedere bankpas heeft tegenwoordig een Chipknip. U herkent de Chipknip aan het goudkleurige vlakje aan de voorkant van de pas en aan het Chipkniplogo op de achterkant Rekeninghouders van de Post bank kunnen een Chippas met Chipknip aanvragen bij de Postbank. Bij oplaadpunten in de buurt van banken en geldautomaten kunt u uw Chipknip opladen. Tijdens het opladen wordt het geld van uw rekening afgeschreven en op uw Chipknip bijgeschreven. Meer weten? Kijk dan op www.chipknip.nl Parkeren in Leiden wordt steeds gemakkelijker.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13