LEIDE ppositie woest om Aalmarkt-affaire 8c REGIO Haarlemmerstraat steekt zich geleidelijk in het nieuw Haagweg4 eist zijn parkeerterrein terug R1 Asfalt in de ecologische zone Lezing over zoogdieren in dmo-tijd Pooltoemooi voor WNF houder Hillebrand moet maar een andere baan zoeken' Mijn geboortedag had duister moeten zijn MOOI, Uitgekeken 1 op uw collega's? www.autoheemskerk.com vrijdag 28 maart 2003 ihen knapt ;g bruggen op uitgebrand rtsluiting Jen personenauto is Idag kort voor drie uur at nmenschansweg in 20 vlogen. De vermoede- aak is kortsluiting. 7i nstanders er niet in 1 het vuur te blussen, brandweer er aan te S3 n om de vlammen te ^Jeauto moet als verlo- en beschouwd. Ijtatieteam iivenstraat ien arrestatieteam van heeft gisteravond een aan in een woning aan astraat. Wat of wie er Dcht en of er een of arrestaties zijn ver- de politie vanochtend door Robbert Minkhorst leiden - Kunstcentrum Haag- weg4 eist parkeerruimte en plek voor laden en lossen terug van de gemeente Leiden. Ten on rechte is een strook op het Haagwegterrein aan de Stichting Stadsparkeerplan gegeven, stelt het bestuur van Haagweg4. De kunstenaars bereiden een kort geding voor tegen de gemeente. Het kunstcentrum protesteerde gisteravond in de raadscommis sie ruimte en groen tegen het verlies van het parkeerterrein. De Stichting Stadsparkeerplan stalt er een aantal van haar bus jes. Spoedoverleg met wethou der Pechtold (D66/cultuur en verkeer) over de beperkte ruim te op het Haagwegterrein en de files op de Haagweg zelf, heeft daartoe geleid. Het kunstcen trum werd echter niet ingelicht. Gisteravond kwam dat aan het licht. „Het blijkt dat Pechtold met Stadsparkeerplan handje klap heeft gespeeld over dat stukje grond", zegt secretaris en waarnemend voorzitter G. Bos man van het bestuur van Haag- weg4. „We zijn verbolgen over hoe dat is gegaan. Wij hebben recht op die ruimte. We hebben een gebruikersovereenkomst met de gemeente. We hebben ook ruimte nodig om te parke ren en laden en lossen." Het bestuur heeft zijn advocaat opdracht gegeven een datum aan te vragen voor een kort ge ding. Wethouder Hillebrand - Pechtold was niet aanwezig - werd gisteravond om ophelde ring gevraagd, verschillende po litieke partijen vielen het kunst centrum bij, maar Bosman is niet gerust op de afloop. Hille brand heeft toegezegd met schriftelijke antwoorden te ko men. Bosman vraagt zich nog steeds af of het kunstcentrum zijn terrein wel terug krijgt. „Eerst zien", zegt ze. „Een kort geding kun je een kwartier voor tijd nog afblazen." Haagweg4 had de gemeente tot gisteren de tijd gegeven de maatregel ongedaan te maken. Toen ze daar geen gehoor aan had gegeven, besloot het be stuur om de zaak in de commis sie ruimte en groen aan de kaak te stellen. De Stichting Stadsparkeerplan kampt met ruimtegebrek. Vol gens directeur C. Verplancke is de nood zo hoog dat hij bereid is om elders in de stad terreinen te kraken als de gemeente hem niet te hulp schiet. Tijdens het opruimen van lekkende petrole- umtanks bij de entree van het Haagwegterrein is het parkeer terrein van het kunstcentrum aan Stadsparkeerplan gegeven. De entree wordt ruimer. Zo leek een oplossing te zijn bedacht. Bosman: „Files los je niet op door maar te bestraten en bre der te maken. Je moet daar ge woon twee stoplichten neerzet ten." leiden - Werkzaamheden langs de Slaaghsloot in de Leidse Meren- wijk. Evenwijdig aan de sloot komt een breed fietspad, de sloot zelf wordt doorgetrokken naar de Haarlemmertrekvaart. De komst van het brede fietspad is het begin van een totale opknapbeurt van de noordoever van de Slaaghsloot. Dat gebied moet een ecologische zone worden die natuur tussen de veenweides ten oosten van de Ussel- meerlaan en de uitlopers van de Leidse Hout ten westen van de Gooi meerlaan met elkaar verbindt. Het plan hiervoor is al een paar jaar oud maar kon aanvankelijk niet worden uitgevoerd omdat de ge meente de financiering niet rond kreeg. Nu de provincie 91.000 euro subsidieert. Het drie meter brede fietspad komt op de plaats van het oude smalle voetpad en krijgt ter hoogte van de Usselmeerlaan en Gooimeerlaan oversteekplaatsen. Ook ligt het in de bedoeling om het inmiddels overbodige pompgemaal ter hoogte van de waterzuivering weg te halen. Daarmee krijgt de pleziervaart er in Leiden een rondje bij. Foto: Hielco Kuipers leiden - Zoogdieren uit het tijd perk van de dinosauriërs is het onderwerp van de lezing die de conservator microvertebraten, dr. Lars van den Hoek Ostende, dinsdag 8 april van 14.00 tot 15.00 uur in Naturalis houdt. De eerste zoogdieren en dinosauri ërs verschenen vrijwel tegelij kertijd aan het eind van het Trias, zo'n 215 miljoen jaar gele den. In tegenstelling tot de di nosauriërs, die reusachtige af metingen bereikten, bleven de zoogdieren klein. De lezing is in de cinema van Naturalis aan de Darwinweg 2. Met een toe gangskaartje voor het museum is de toegang gratis. leiden - In poolcentrum 't Dijkje aan de Hoge Rijndijk wordt zon dagmiddag vanaf 13.00 uur de finale gespeeld van een pool toemooi voor het Wereld Na- tuurfonds. Zo'n 20 spelers die zich de afgelopen drie maanden hebben geplaatst via regionale voorwedstrijden doen aan de eindstrijd mee. De organisatie hoopt uiteindelijk zo'n 1000 eu ro aan het goede doel te kunnen overmaken. i,2i 1 Koevoet iisj )e oppositie in de Leidse '2; eraad staat op haar ach- 1 f nen nu wethouder R. y d (PvdA) met project- laar MAB overlegt over ring van het nieuwe oc het Aalmarktgebied. is gemaakt door de Lssbep onder voorzitter- K in C. Waal. Die heeft y weede keer in een brief a\ brand zijn angst geuit een opknapbeurt van [3 ie stadshart toch het pstreden gemeentelijke plan wordt gebruikt en dat het een uitgemaakte zaak lijkt dat de beoogde uitvoerder van toen de klus alsnog op zich gaat nemen. In dat geval, aldus P. Day, frac tievoorzitter van de SP, vertoont de plannenmakerij voor het Aal marktgebied alle kenmerken van 'een samenzwering', zegt hij. „De projectgroep heeft toch zeker niet voor niets een jaar aan haar plan gewerkt!" En: .Achter de rug van de project groep met MAB praten is ook beledigend voor de project groep." CDA-fractievoorzitter W. Bleijie merkt droog op dat hij tegen het oude plan was en is en dus ook 'geen genoegen met een her nieuwd oud plan zal nemen'. Hij memoreert dat hij de extra steeg met winkels tussen Haar lemmerstraat en Stille Rijn, het plein achter de Waag, de nieuwe daarop aansluitende brug, de sloop van de Aalmarktschool 'stenen des aanstoots' van het oude plan heeft genoemd. „Dat blijft zo." En: „Het oude plan zou in de papierversnipperaar verdwijnen, maar kennelijk is het, voordat het daarin is ge stopt, nog even snel onder het kopieerapparaat gelegd." Voor het oude plan is geen draagvlak, zegt Bleijie en voor het nieuwe plan wel. „Dat was juist het knappe van Waal: dat hij de leden van de project groep, met tegengestelde belan gen, op één fijn heeft weten te krijgen. Als aan het nieuwe plan wordt geschaafd door Hille brand, ambtenaren en inge huurde deskundigen en uitein delijk ook door MAB, dan is dat draagvlak weg. In dat geval zou ik zeggen: gooi er dan toch maar een referendum tegenaan." D. Sloos van Leefbaar Leiden vindt dat wethouder Hillebrand 'nu maar een andere baan moet zoeken'. „Ik voorzie dat we door zijn actie dit jaar weer geen stap verder komen met het Aal marktplan. Dit is toch niet te fil men." Sloos zegt niet te begrij pen dat er zoveel onenigheid kan ontstaan tussen voor- en te genstanders van het oude en het nieuwe plan - 'want ze lijken wel heel erg veel op elkaar'. Sloos noemt verder MAB 'een gepas seerd station'. F. van As van de Christenunie vindt niet dat de projectgroep mede kan bepalen welke pro jectontwikkelaar in het .Aal- marktgebied aan het werk gaat. Volgens Van As hoeft Waal niet bang te zijn dat door een over eenkomst met MAB het nieuwe Aalmarktplan, waarop al veel kritiek is uitgeoefend door des kundigen, nog verder wordt uit gekleed. „Het moet voor wet houder Hillebrand ook volstrekt helder zijn dat als hij met een plan komt dat meer op het oude dan op het nieuwe lijkt, we weer terug bij af zijn." Van As merkt op dat hoewel voor het plan van de projectgroep wel draagvlak is, dit geen 'garantie is dat de gemeenteraad het voor honderd procent overneemt. „De ge meenteraad heeft zijn mandaat niet aan de proejctgroep gege ven." 'Onterecht leven' zorgt voor dilemma's jn Kramp mge tijd is er geklaagd larlemmerstraat. Het leter lange lint koopple- rmoedig zijn, vol met en en verstoken van de inkel' die het koop- publiek aan zich bindt, lijkt nu echter gekeerd westelijke deel (van Htsbrug tot Hema) van Met de komst van een al winkels met populai- jmerken ziet het er naar Haarlemmerstraat zijn «raan gaat doen. Ie onder andere het kledingmerk Kookai 1 maand een winkel in immerstraat. Via Mio, en vanuit verschillende an de Haarlemmer- luwenmode, mannen schoenen verkoopt, eneens twee nieuwe ïén daarvan dient als ïgvan de bestaande ik die schuilgaat achter nte Volkshuisgevel aan btraat. Het andere Via Mio deze maand Leiden is lange tijd vergeten door de populaire kledingmerken. Maar nu lijken deze winkels toch naar de Haarlemmerstraat te komen. Foto: Hielco Kuipers (advertentie) NK SCHUIFPUIEN schuifpui van Lieftink geeft c cachet aan uw woning, fiuifpuien zijn er in talloze tóngen. In eigen fabriek ardigd van hoogwaardig iof kunststof. Met beglazing keuze en voorzien van ïur. In onze showroom doet te mooiste ideeën op. 'oom: Produktieweg 15-17 '04 CC Alphen a/d Rijn 46 96 70 - www.lieftink.nl -"ingstijden showroom: "i vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur hg van 10.00 tot 16.30 uur van zijn naam voorzag, is een nieuwe damesmodezaak gewor den waarin onder andere het populaire en wat duurdere kle dingmerk Donna Karen wordt verkocht. Een paar maanden eerder open de Lady Sting haar deuren op de nummers 75 en 77. Voorheen (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in zat in deze panden onder ande re het Fruitpaleis. Het bedrijf, dat verschillende bekende kle dingmerken verkoopt, had zich liever gisteren dan vandaag in de studentenstad gevestigd, ver telt M. Meijer van deze van oor sprong Tilburgse keten. „Leiden staat al heel lang op ons ver langlijstje. Maar de stad heeft een tekort aan geschikte locaties voor winkels zoals de onze." La dy Sting heeft een aantal make laars voor zich werken die de in Nederland beschikbare winkel ruimte in de gaten houden. „Zo gauw iets geschikts voorbijkomt, lichten zij ons in. En in Leiden heeft dat lang geduurd." De Leidse binnenstad, en met name de Haarlemmerstraat, heeft een groot tekort aan ruime winkelpanden, onderstrepen ook andere ondernemers. Zo is Mexx eveneens lange tijd op zoek geweest naar een geschikte locatie in Leiden, vertelt A. Schouten. „Het valt niet mee om een ruime winkel te vinden in Leiden. Dat is niet alleen om dat er maar weinig aanbod is van panden die groter zijn dan 100 vierkante meter winkelop pervlakte, maar ook omdat de vraag groot is. Veel merken en ketens zijn bezig met expansie. Wij ook Na de grote steden zijn nu de middelgrote steden aan de beurt voor een Mexx-win- kel." In Leiden komt deze onge veer 650 vierkante meter grote zaak in het oude pand van Perry Sport. De winkel die dames- en herenmode en als de ruimte dat toelaat, ook kinderkleding gaat verkopen, opent 22 mei zijn deuren. Sportzaak Perry Sport is tegen die tijd al ruim een maand open op zijn nieuwe adres op 115 en 115a. Aan dit grote pand, waar tot voor kort een uitverkoopwin kel zat en de Levi Store, wordt momenteel hard gewerkt. De winkel krijgt drie verdiepingen en wordt voorzien van een enorme glazen pui. Peny Sport is eigenlijk al sinds assistent-be drijfsleider P. van Heiningen in Leiden werkt, en dat is negen jaar, op zoek naar een grotere winkel. Ooit, maar dat was voor zijn tijd, was er sprake van dat Perry Sport een nieuwe plek zou krijgen in het Aalmarktgebied. Maar toen die versie van het Aalmarktplan sneuvelde was er voor Perry Sport geen zicht meer op een nieuwe vestiging. De ontwikkelingen in het Aal- marktgebied worden nu niet meer afgewacht. Maar, zo heeft Van Heiningen begrepen, als de meest recente plannen voor de Aalmarkt worden uitgevoerd, dan zit de sportzaak aan de goe de kant van het wandelrondje dat dan ontstaat. Want mogelijk wordt het pand naast de nieuwe zaak doorgebroken voor een steeg of passage om de Aalmarkt en Stille Rijn te verbinden met de Haarlemmerstraat. Ook het kledingmerk Esprit wacht de plannen met de Aal markt niet af, vertelt franchise- directeur M. Kosters. „Daar zijn ze al zo lang over bezig. En ook als het plan nu wel doorgaat, duurt het nog wel wat jaartjes voor er daadwerkelijk wat staat. We sluiten overigens niet uit dat we daar ooit komen te zitten, hoor. Wie weet zijn we tegen die tijd wel toe aan een nieuwe win kel in Leiden." Vooralsnog houdt Esprit het bij de franchi- se-winkel die B. Scheepmaker en partner gaan exploiteren. De zaak komt in het pand waar ja renlang een liquidatiewinkel in Oosterse tapijten zat. „Leiden is lange tijd vergeten door de kledingmerken", stelt Scheepmaker vast. Dat die pe riode voorbij lijkt te zijn, ver baast haar niet. „Er is in de afge lopen jaren het een en ander ten goede veranderd aan de Haar lemmerstraat. De straat zelf is de afgelopen jaren flink opge knapt en er zitten in vergelijking met vijf jaar geleden ook betere winkels. Dat houdt overigens ook in dat de concurrentie in de straat toeneemt." Ook Scheep maker had moeite met het vin den van een goed pand. „Het is nog een echte ouderwetse win kelstraat met relatief veel kleine panden die voor ons niet zo ge schikt zijn." Toch bleef de Haar lemmerstraat de enige piekwaar zij haar winkel wilde beginnen. „Natuurlijk zijn er de afgelopen jaren heel veel leuke winkeltjes bijgekomen in stegen en straten in de rest van de binnenstad, maar de meeste klanten blijven zich toch richten op het ver keersvrije gebied waar de mees te winkels gevestigd zijn. En in Leiden is en blijft dat de Haar lemmerstraat." Winkeliersvereniging blij met opleving De opleving van het westelijk deel van de Haarlemmerstraat doet G. Wisse van de winke liersvereniging Haarlemmer straat goed. „Het is een gunstig teken dat deze grote bedrijven zich hier willen vestigen, want zij doen allemaal marktonder zoek voordat ze komen. Vesti ging aan de Haarlemmerstraat blijkt dus levensvatbaar te zijn." Een ander voordeel is dat deze bedrijven mooie zaken neer zetten, meent Wisse. „Ze knappen de panden op en dat kan de Haarlemmerstraat goed gebruiken." Maar, tekent hij daarbij aan, dit gaat wel ten koste van andere zaken. „Want ze vissen - nu de rek in het in komen eruit is in Nederland - allemaal in dezelfde vijver." Volgens Wisse blijft de ople ving niet beperkt tot het weste lijk deel van de Haarlemmer straat. Hoewel het stuk winkel straat tussen Hema en Haven minder hard meegaat, ziet hij ook daar redelijk wat nieuwe zaken verschijnen. „Misschien springen die niet zo in het oog als de nieuwe winkel van Perry Sport, maar toch. Ze vestigen zich er wel." En ook de pandeigenaren zijn in dit deel van de Haarlem merstraat in toenemende mate hun eigendom aan het op knappen. Steeds meer gevels worden gereinigd en gereno veerd, merkt Wisse op. Moge lijk werpt de opknapbeurt van de gemeente, die een paar jaar geleden de bestrating aanpak te, zijn vruchten af. „Een nette omgeving straalt af op de win kels." door Silvan Schoonhoven vervolg van voorpagina leiden - Kun je een schadever goeding eisen omdat je bent ge boren? Heeft een kind recht op abortus? Het antwoord op die opmerkelijke vragen luidt sinds twee dagen 'ja'. Dinsdag wees het gerechtshof een schadever goeding toe die het Leids Uni versitair Medisch Centrum (LUMQ moet betalen aan het 9- jarige Leidse meisje Kelly en aan haar ouders. Kelly is zwaar gehandicapt ter wereld gekomen en het zieken huis had dat moeten voorzien, vinden de ouders. Het zieken huis wees een vruchtwater punctie af. Was die er wel geko men, dan was de genetische af wijking aan het licht gekomen en hadden de ouders tot abor tus kunnen besluiten. Het kind en henzelf was dan veel leed be spaard gebleven, zeggen ze. De zaak is uniek in de Nederlandse rechtspraak. Nog niet eerder is een veroordeling uitgesproken omdat iemand in leven is gela ten. Carel Stolker, hoogleraar rech ten aan de Universiteit Leiden, wijst erop dat deze zaak opmer kelijke filosofische vragen op roept. Hij vergelijkt de klacht van Kelly (via haar ouders) met die van Job in het gelijknamige bijbelboek. Job wordt daarin lij dend voorwerp van een wed denschap tussen God en de dui vel. Om zijn geloof te testen, slaat God hem met gruwelijke zweren en moordt hij Jobs vee stapel en familie uit. De geterg de Job roept dan uit: „De dag verga, dat ik geboren ben... die dag, duisternis had hij moeten blijven." Hebben mensen zoals Job, die vinden dat ze tijdens hun leven buitensporig moeten lijden, daarom recht op smar tengeld? Te betalen door ie mand die de geboorte had kun nen voorkomen en wist dat de kans op ellende groot was? In zijn dies natalis-rede in fe bruari, bij de opening van het Leids universitair jaar, haalde Stolker gevallen uit het buiten land aan die met de zaak-Kelly vergelijkbaar zijn. In het buiten land zijn zogenoemde wrongful life-kwesties al eerder onder de rechtershamer gekomen. Meest al wees de rechter schadeclaims van de hand. Zelfs de Amerika nen, toch niet vies van claims, hebben maar een paar keer schadevergoedingen toegewe zen wegens een 'onterechte' ge boorte. t Verschillende redenen voerden de internationale juristen daar voor aan. Een Australische rech ter stelde dat abortus niet een recht is, waar elk kind aanspraak op kan maken.'De dokter heeft het kind niets misdaan, vonniste ook een andere rechtbank; niet de arts heeft schade aangericht, maar de natuur (door voor af wijkende genen of een ziekte te zorgen). Een Britse rechter stel de dat de wrongful life-vorde ringen ertoe kunnen leiden dat artsen voor de zekerheid maar een abortus adviseren als ze denken dat er een kans is op een afwijking. Dat zou een 'bij na ondraaglijke last' leggen op de schouders van een arts. Weer een andere rechter voerde aan dat voor een schadeclaim een vergelijking mogelijk moet zijn met de situatie vóórdat de scha de ontstond. Kelly kan haar hui dige leven niet vergelijken met een toestand waarin ze niet had bestaan: claim afgewezen. Stolker noemt ook gevallen waarin een wrongful fife-claim is afgewezen omdat de rechter eenvoudigweg vond dat de grenzen van de rechtspraak be reikt zijn. Een Duitse rechter verwees in zijn vonnis zelfs naar de nazi-tijd. Een rechtspreker mag niet oordelen dat een leven het niet waard is om geleefd te worden. Advocaat F. Kloppenburg, die Kelly en haar ouders negen jaar heeft bijgestaan in deze slepen de zaak, kent de internationale vonnissen.Alleen in Israël en Frankrijk zijn vorderingen toe gewezen. In Frankrijk gingen artsen toen zelfs staken, omdat ze bang waren voor de conse quenties. Vreemd, want het gaat hier om zéér uitzonderlijke ge vallen. Het is zeker niet zo dat nu het hek van de dam is." Stolker noemde in zijn dies-rede nog een merkwaardige zienswij ze op het ingewikkelde ethische probleem van het wrongful fife. „Ik vroeg een rechtsfüteoof wat in deze gecompficeerae casus 'recht' zou zijn. 'Twee gulden vijfenzeventig', was het ant woord. Naar zijn oordeel moes ten wrongful fife-vorderingen eenvoudigweg worden geïnter preteerd als een vordering te mogen overlijden. Voor twee vijfenzeventig kocht je toen een buisje Hedex-pillen die met een slok port tot de dood zouden leiden." (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A U T R K Leiden Roelofarendsveen L. (07T;-5310811 R. (071)-33128661

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9