Groeiende problemei pensioene ECONOMIE Vakbonden furieus over adviezen Planbureau Overnames houde winst Robeco op Al in 2004 chipkaart voor openbaar vervoer verbod enkelwandige tan Geen zwarte lijst stelend personeel Protest-actie bij Corus-vestigingen Onvrede onder Transavia-crews Nieuwe CAO voor bibliothecarissen Akzo schrapt Schotse aankoop KPN stroomlijnt netwerk van KLM Philips schrapt in 900 Franse banen Zege in verschiet: dinar is favoriet Brug ligt klaar voor grote klus Consumentenbond wil klaagloket Getronics trekt ruilbod aan obligatiehouders in Onderzoek Ahold uitgebi leidschendam - Het College Be scherming Persoonsgegevens heeft een verzoek voor een lan delijke zwarte lijst van fraude rend winkelpersoneel afgewe zen. De waarschuwingslijst zou moeten voorkomen dat stelen de medewerkers die bij het ene bedrijf zijn ontslagen, bij de volgende winkel aan de slag kunnen. De winkelraad RND doet nu een aangepast verzoek. Dan gaat het om beperktere lijsten per branche, concern of regio met een minimumfraude- bedrag van 1000 euro. umuiden - Bij alle Corus-vesti gingen in Europa worden in apnl protestacties gehouden te gen topman Moffat. Dat heb ben de Europese metaalbonden besloten. Moffat zou verant woordelijk zijn voor de malaise waarin het staalconcern zich bevindt en eisen daarom zijn vertrek. De Brit werd twee we ken geleden als hoogste baas aangesteld na het aftreden van bestuursvoorzitter Pedder. Die moest weg na de mislukte ver koop van de aluminiumdivisie. Op welke wijze wordt geprotes teerd wordt volgende week in Cardiff besloten. hoofddorp -Onder cabineper soneel van Transavia is onvrede ontstaan over het inkrimpen van de bemanning op charter vluchten. Volgens de Vakbond voor Nederlands Cabineperso neel (VNC) neemt de werkdruk onaanvaardbaar toe. Om de kosten te drukken wil de lucht vaartmaatschappij het komen de zomerseizoen gemiddeld één stewardess minder inzetten op een nieuw type charter vluchten. Het gaat daarbij om vakantiecharters zonder gratis eten en drinken. De VNC zegt dat de werkdruk onaanvaard baar toeneemt. De bond neemt het Transavia ook kwalijk dat er geen overleg is gepleegd. zoetermeer - De circa 10.000 medewerkers van de openbare bibliotheken krijgen volgens de nieuwe CAO, die een looptijd kent van 24 maanden, zowel dit jaar als in 2004 een salarisver hoging van 2 procent. Daar staat tegenover dat de werkne mers voortaan nog maar een- vierde deel van de pensioen premie voor hun rekening hoe ven te nemen in plaats van een derde. arnhem - Akzo Nobel wil de fa briek voor de fabricage van far maceutische grondstoffen van het Britse farmaconcem GlaxoSmithKlines in Schotland niet meer overnemen. Eind vo rig jaar nog bereikte Akzo Nobel een principe-akkoord over de aankoop. Akzo ziet er van af omdat de vraag naar farmaceu tische grondstoffen, die bij dochter Diosynth in Oss wor den gemaakt, sterk is teruggelo pen. den haag - Luchtvaartmaat schappij KLM geeft telecom- concem KPN waarschijnlijk een opdracht van 75 miljoen euro. Het gaat om het stroomlijnen van de acht netwerksystemen van KLM in een wereldwijd net werk. KLM zegt hiermee per jaar ongeveer 7 miljoen euro te besparen. De opdracht geldt voor vijf jaar. Amsterdam - Bij de Philips-ves- tiging in het Franse Dreux ver dwijnen 295 van de 900 ar beidsplaatsen. De banenreduc tie is het gevolg van het besluit om een deel van de productie van tv's met traditionele beeld buizen (CRT) over te brengen naar een fabriek in Hongarije. Philips poogt zijn positie in de markt van televisies met platte schermen te versterken en zet hiervoor in Dreux een assem blagelijn op. bagdad - Irakezen wisselen sinds enkele dagen massaal hun dollars in voor Iraakse di nars, omdat ze verwachten dat de VS de oorlog verliezen. Sinds de oorlog begon is de dollar ge daald 3300 naar 2850 dinar. Bij na alleen nog Irakezen die het land willen uitvluchten kopen de dollars, zegt een Iraakse geldwisselaar. In winkelcentra met internationale producten, zoals sigaretten, waar voor de oorlog in dollars betaald werd, kunnen nu alleen nog maar di nars worden gebruikt. vrijdag 28 maart 2oo3 den haag/gpd - De vakbeweging heeft gisteren woedend gereageerd op de aan beveling van het Centraal Planbureau om de sociale uitkeringen en ambtenarensa larissen te bevriezen. CPB-directeur Don vindt dat hard nodig om de nationale economie te versterken. Volgens Don komt een nieuw kabinet voor een zware krachtproef te staan. Een van de middelen voor herstel zou het vergroten van de afstand tussen lonen en uitkeringen kunnen zijn, zo zei hij giste ren. Uit recent onderzoek van topambtenaren blijkt dat het kabinet door het ontkoppe len van lonen en uitkeringen tot 5 miljard euro kan bezuinigen. „Ontkoppelen betekent een ordinaire be zuiniging op de salarissen van ambtena ren", reageert FNV-bestuurder Agnes Jongerius furieus. Volgens Jongerius komt er grote bonje als het nieuwe kabi net de aanbeveling van het CPB over neemt. „Het is een ronduit asociaal idee. Juist in een tijd dat het economisch slechter gaat moeten we niet tomen aan de uitkeringen. Mensen kiezen er niet voor om van de een op de andere dag zonder werk te zitten. Ze hebben de fi nanciële vangnetten hard nodig", zegt Jongerius. Ook voor het CNV is ontkoppeling onbe spreekbaar. Voorzitter Doekle Terpstra snapt niet waarom het CPB nu met dit advies komt. Door ontkoppeling wordt de kloof tussen uitkeringen en salarissen groter. Mensen met een uitkering zouden er dus door geprikkeld worden om werk te zoeken. „Maar er is geen werk voor hen als de werkloosheid stijgt." Het CPB voorspelt dat in het somberste scenario Nederland volgend jaar 560.000 werklozen telt. Dat betekent dat 7,25 pro cent van de beroepsbevolking ongewild zonder baan zit. De vakbeweging pleit daarom voor spoedmaatregelen om de werkloosheid aan te pakken. De vakcentrales ergeren zich aan het 'ge treuzel' in Den Haag. „De formatie duurt maar en duurt maar terwijl iedere dag mensen hun baan verliezen. Wij willen het nü praten over maatregelen, maar hebben geen volwaardige gesprekspart ner. Met het demissionaire kabinet kun nen we immers geen zaken meer doen. De ministers kunnen ons bijvoorbeeld geen geld toezeggen als we met plannen komen", zegt Jongerius. Het CNV wil met het nieuwe kabinet en de werkgevers afspraken maken over hoe de partijen gezamenlijk het slechte eco nomische tij kunnen keren. „We moeten investeren in de kenniseconomie en dus in scholing en innovatie. En de uit de hand lopende pensioenkosten moeten worden aangepakt. Zulke afspraken kunnen volgens Terpstra het best worden gemaakt voor meerdere jaren. „Wij willen dus een langlopend so ciaal akkoord met het nieuwe kabinet." De FNV heeft al laten doorschemeren helemaal geen akkoord meer te willen. terheuden - In de nacht van 13 op 14 april moet het gebeuren. Dan zal in de weg tussen Terheijden en Breda de bestaande brug worden vervangen door een nieuwe, veel grotere en bredere. Het nieuwe exemplaar ligt inmiddels klaar op een ponton in het Markkanaal. De nieuwe brug wordt met een paar grote kranen straks op zijn plaats getild. Bij deze mega operatie wordt grote publieke belangstelling verwacht. Reden om uit voorzorg het gebied alvast met hekken af te sluiten. Foto: ANP/Wim van Vossen den haag/anp - De Consumen- tenbond wil één instantie waar consumenten al hun geschillen met leveranciers eenvoudig en goedkoop kunnen aanmelden. Dat heeft de bond gisteren be pleit tijdens zijn jubileumcon gres in Den Haag. Het landelijk klachtenkloket moet uitspraak doen binnen drie maanden. Nu is de gemid delde wachttijd bij geschillenbe slechting 6,8 maanden. De in stantie mag maximaal 50 euro aan klachtgeld vragen. De bond zegt dat uit eigen on derzoek blijkt dat veel consu menten ontevreden zijn over ge leverde producten of diensten. Van bijna 800 ondervraagde Ne derlanders had 72 procent de afgelopen vijf jaar een probleem over een product of dienst. Hiervan nam 26 procent niet de moeite bezwaar te maken bij de leverancier. Van de mensen die wel in actie kwamen, zei 78 pro cent niet tevreden te zijn ge steld. Bezwaar maken bij een geschil lencommissie is in praktijk te lastig voor veel mensen, vindt de bond. Te veel bedrijven doen niet mee aan zulke commissies, terwijl de regelingen vaak onbe kend zijn. „Rechters zijn er ei- 'Lucifers voor de dubbele prijs' De lucifer is in 50 jaar zeker twee keer zo duur geworden. Dat blijkt uit een test, die de Consumentenbond ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan nog eens herhaalde. In 1953 zaten er nog gemiddeld 50 lucifers in een pakje, nu 40. Bovendien zijn de stokjes nu 44 mm, toen 45 of 46 mm Indertijd kostten ze 0,04 guldencent per stuk, inmiddels is de goedkoopste 0,04 eu rocent", aldus de bond. De allereerste test van de Consumen tenbond in 953 betrof zes merken. Klachten over de kwaliteit waren toen reden voor de test. Ditmaal stak de bond van zes merken in totaal 1350 lucifers af. De prettigste zijn van het merk Flix. Prijs per lucifer 0,05 eurocent. De bond stelt vast dat ze ste vig en bedrijfszeker zijn: breken bijna nooit af en geen enkele doofde vroegtijdig. De goedkoopste van het merk Starlight ble ken ook de zwakste. Het bekende en tevens duurste merk Zwa luw eindigde als nummer twee. „Zat 50 jaar geleden ook al in de test en het dure hout brandt lang", concludeert de Consu mentenbond. genlijk alleen nog voor boeven en bedrijven, niet meer voor ge wone mensen", vindt voorzitter Cohen. Volgens hem zijn rechts zaken vaak te duur, te ingewik keld en te langdurig voor klach ten over kleine aankopen. Het ministerie van EZ reageerde gisteren afhoudend op het ver zoek van de bond om één klach tenloket. Volgend secretaris-ge neraal Oosterwijk blijkt uit an der onderzoek dat consumen ten juist erg tevreden zijn over bijna al hun aankopen. Boven dien hebben veel branches al een klachteninstantie. Wel on derzoekt Justitie momenteel de effectiviteit van klachtenregelin gen. amsterdam/anp - Automati seerder Getronics heeft gister avond zijn bod om obligaties om te wisselen in aandelen, contant geld en nieuwe obliga ties ingetrokken. Het bedrijf wil hiermee een einde maken aan de 'onzekerheid voor klanten en werknemers', zo lieten bestuur ders en commissarissen weten. In tegenstelling tot het vorige bestuur meent de huidige direc tie dat Getronics zijn miljoenen schuld kan afbetalen uit de ope rationele winst en de verkoop van bedrijfsonderdelen. Be stuurders en commissarissen waren daarom tegen het ruil bod. Ze bliezen de omwis- seloperatie echter niet af, omdat Getronics zich verzekerd wist van de steun van de meeste aandeelhouders voor het alter natieve plan. De Ondernemingskamer in Am sterdam gooide dinsdag roet in het eten. De rechter verbood de aandeelhouders gisteren te stemmen over de statutenwijzi ging die nodig is voor de omwis- seloperatie. Hoewel de obliga tiehouders in hun eigen verga dering wèl mochten stemmen, lieten ook zij het stemrecht aan zich voorbij gaan. Tijdens de aandeelhoudersvergadering ver zochten enkele aanwezigen van het ruilbod af te zien. Op aan dringen van de Vereniging van Effectenbezitters vond gister avond een peiling onder de aan wezige aandeelhouders plaats. Niemand bleek voor de omwis- seloperatie, waarbij het aande- lenbelang enorm verwatert. Getronics torste eind februari een nettoschuld van 510 miljoen euro met zich mee. „Door de verkoop van niet-kemactivitei- ten neemt de schuldpositie fors af', rekende Wagenaar de aan deelhouders voor. Na het aflos sen van kort lopende schulden verwacht Getronics aan de ver kopen circa 300 miljoen euro over te houden. „Dat zetten we opzij voor de aflossing van de obligatieleningen", verzekerde Wagenaar. Voor salarisverwerkingsbedrijf Getronics Human Resource So lutions wordt sinds woensdag met vijf serieuze kopers gespro ken. Verder hoopt Wagenaar nog 10 tot 15 andere activiteiten te verkopen. den haag/anp - De pensioen fondsen in ons land zijn sinds be gin dit jaar nog verder in de pro blemen geraakt. De gemiddelde dekkingsgraad is gedaald van 108 naar 105 procent, zo blijkt uit vandaag gepubliceerde cijfers van ondernemings- en bedrijfs takpensioenfondsen. Die 105 pro cent is precies het niveau dat toe zichthouder, de Pensioen- en Ver zekeringskamer als minimum eist. De dekkingsgraad geeft aan in hoeverre een fonds aan alle verplichtingen kan voldoen. De cijfers betreffen 100 toon aangevende fondsen en zijn re presentatief, aldus de stichting Ondernemingspensioenfondsen (Opf). Het gemiddelde beleg gingsrendement over 2002 kwam uit op min 8,1 procent. Dit verlies komt vooral door de beroerde opbrengst van de aan delen. Pensioenfondsen zagen hun effectenvermogen met 30,5 procent verdampen. Tegenover dit negatieve resultaat stond een rendement van gemiddeld 7,5 procent op de vastrentende waarden, hoofdzakelijk obliga ties. Onroerend goed leverde in doorsnee 5,1 procent op. Van paniek is geen sprake, aldus voorzitter Wennekus van de Vereniging van Bedrijfstakpensi oenfondsen. Ook niet in het huidige onzekere economisch klimaat. „Een liquiditeitscrisis zal zich absoluut niet voordoen. De meeste fondsen krijgen aan premies nog steeds meer geld binnen dan zij aan uitkeringen uitgeven." Het ronduit tegenvallende ren dement bij aandelen is geen re den geweest om massaa ze beleggingen te stappn ker, de grootste fondsen bijgekocht. Volgens W leveren aandelen op la mijn nog steeds het rendement op. Van de 84 bedrijfstakpi fondsen heeft 10 proa 2003 de uitkeringen nie kunnen houden. Neget cent heeft wel kunnen ren en 70 procent op n 3,5 procent, het tempo prijsstijgingen van vorig Wennekus onderstree pensioenfondsen veel n gelijkheden hebben 0 moeilijkheden op te los via premieverhoging of dexeren. Ook de inhoui pensioenregeling is een ment waarmee de pn verlicht kunnen worden zou gesleuteld kunnen aan de verdeling van ai obligaties of vastgoed ii leggingsportefeuille. Maatwerk is vereist. El oenfonds is uniek. Wt „In de zeescheepvaart 2 gen iedere varende nt pensioneerden in het dentehuis. Daar heeft verhoging bitter weit maar aanpassing van de ring des te meer." Philips maakte gisteren de pensioenleeftijd voo werknemers te willen van 62,5 naar 65 jaar. voorgesteld de eindl sioenen om te zetten in Het elektronicaconcern af volgend 2004 jaarlijk CAO-onderhandelingen pensioenlast spreken. rotterdam/anp - Overnames hebben in 2002 de winst van vermogensbeheerder Robeco op peil gehouden. De volle dochter van Rabobank sloot het moeilij ke beursjaar af met een opera tionele winst van 109,2 miljoen euro, tegen 102,1 miljoen een jaar eerder. Zonder de aanko pen daalde de winst echter met eenvijfde, bleek gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers van Robeco. De nettowinst nam af met een kwart tot 70 miljoen euro. Die daling kwam volledig op het conto van de fiscus die in 2001 met een aanslag van 11 miljoen erg mild was voor Robeco. In 2002 moest de vermogensbe heerder, een van de grootste be leggers van Nederland, bijna 30 miljoen euro afdragen. Het be heerd vermogen had zwaar te lijden van de barre ora heden op de aandelen! Het totaal kromp metfc jard euro, maar dat was het nieuw overgenon De grote verliezen lee< op beleggingen. Die dai t miljard in waarde. Bo e had de dalende dollar e N effect. Dat drukte het vf vc uitgedrukt in euro's met n jard. Robeco's geld ko n circa 40 procent uit de de Staten. In totaal let aankoop van de Ame vermogensbeheerder S#; deel van de Amerikaan chegenoot Boston Par e iets minder dan de helft zi derlandse hedgefondsbi d Transtrend, 8,9 miljarin vermogen op. Bovendie I bestaande klanten 2,4 si londen/anp - Het onderzoek in de VS naar gesjoemel in de boekhouding bij Ahold breidt zich verder uit. The Wall Street Journal meldt vandaag dat wel licht ook de rol van enkele grote voedingsmiddelenconcerns, waaronder Sara Lee, wordt on derzocht. Het onderzoek richt zich met name op bonussen die distribu teurs ontvangen van hun leve ranciers. Boekhoudkundig mo gen die inkomsten niet (volle dig) als winst worden opge voerd, aangezien ze lager kun nen uitvallen als er minder wordt ingekocht. US Foodservi ce bleek de bonussen al te boe ken, terwijl ze nog nie ontvangen. Volgens de krant, zou zijn van samenzwenkj, voedselbedrijven zoui n Ahold-dochter van vals K tigingen hebben voorzia^ Zo konden de bonus buiten toe geloofwaarc den gemaakt, terwijl dingsbedrijven zelf wisti uiteindelijk minder geld zien. US Foodservice heeft in tjf 2002 een half miljard ce veel aan inkomsten in ken opgenomen. Het a leidde tot het vertrek var' topman Van der Hoeven!» door Peter de Lange Rotterdam - Voor de buschauffeur van de toekomst wordt een scherp gehoor een vereiste. Welk piepje klinkt daar? Dat van het jaarabonnement? Van de studenten kaart? Of was het toch de 65-pluspas? De bestuurder zal al die verschillende geluidjes haarfijn van elkaar moeten kunnen onderscheiden, wil hij voorkomen dat er zwart - of grijsrijders zijn voertuig binnensluipen. Lastig? Welnee, zeggen de makers van de chipkaart die volgend jaar als nieuw betaalmiddel zijn intrede doet in het openbaar vervoer. „Geluidssignalen werken goed en zijn heel herkenbaar. Stewardessen weten toch ook dat één ping opstijgen betekent en twee pings eten serve ren?" Als het goed is, kunnen dertigers straks dus niet meer op een goedkope seniorenpas reizen. De chauffeur ziet meteen dat de leeftijd van de passagier niet past bij het geluid dat de scanner heeft uitgezonden. En zwartrijden wordt vrijwel onmogelijk als de chipkaart de strippen kaart heeft vervangen. Alle stations worden afgesloten met tourniquets en die gaan alleen open voor reizigers in het bezit van een chip. Voor de bus en mogelijk ook de tram is gekozen voor een scanner met geluidssigna len omdat in die voertuigen geen draaihekjes passen. Twijfel of het werkt is volgens Martin van Putten niet nodig. Hij is woordvoerder van Trans Links Systems. Dit bedrijf, opgericht door de vijf grote openbaarvervoerbe drijven in Nederland (NS, Connexxion, de Rotterdamse RET, de Haagse HTM en het Amsterdamse GVB) heeft de ontwikkeling van de elektronische strippenkaart gis teren gegund aan het consortium East-West dat al rui me ervaring heeft met een goed werkend systeem in Hong Kong. „We hebben bewust gekozen voor een chip die zijn waarde in de praktijk al heeft bewezen," zegt Van Put ten. „We willen geen experimenten en geen kinderziek tes. Het moet meteen goed gaan. Nederland heeft al vijf tien jaar verloren met praten over een elektronisch kaartje voor bus, trein, tram en metro. Het is hoog tijd om knopen door te hakken." Volgens schema wordt het systeem al begin 2004 inge voerd op de spoorlijn tussen Rotterdam en Hoek van Holland en later in dat jaar op de Rotterdamse en moge lijk ook Amsterdamse metro. In 2006 moet het nieuwe kaartje in heel Nederland in gebruik zijn. Dat betekent dat enkele jaren lang de verwarrende situatie zal be staan van twee verschillende betaalsystemen in het openbaar vervoer. Het invoeren van de chipkaart kost ten minste één mil jard euro. Van Putten bestrijdt dat het leidt tot prijsver hogingen. „Doordat de vervoerbedrijven inzicht krijgen in de bewegingen van de reiziger, is het mogelijk het materieel 20 procent doelmatiger in te zetten. Dat bete kent ook een besparing van 20 procent." Bovendien krijgen de ov-bedrijven veel meer geld binnen door de uitbanning van het zwartrijden. Niet-betalende passa giers kosten de vervoerders nu jaarlijks tientallen miljoe nen euro's. De chip zal straks in verschillende vormen verkrijgbaar zijn en voor meer doelen kunnen dienen dan alleen rei zen per ov. Er komen persoonsgebonden kaarten en anonieme pre-paid kaarten. De gebruiker kan er ook de parkeergarage mee betalen of een op het station ge huurde fiets. brussel/anp - Enkelwandige olietankers mogen binnenkort geen enkele Europese haven meer in- of uit. Door een rege ling die de EU-ministers van transport gisteren overeenkwa men moeten de oudste types olietankers op 23-jarige leeftijd uit de vaart worden genomen. Voor modernere enkelwandige tankers gaat het verbod in tus sen 2005 en 2010. Enkelwandige schepen die niet direct verboden zijn, mogen de zwaarste oliesoorten (meer dan 900 kilo per kuub) niet meer vervoeren. Enkelwandige olie tankers onder de 5000 ton mo gen nog vijf jaar blijven varen. Verder moeten schepen perio diek worden gekeurd. „Het is redelijk ingrijpend, maar er was een algemeen besef dat we wat moesten doen l( allen", aldus minister 1 De EU wilde actie tege )e kelvoudige tankers t v olierampen met de Pr( de Erika. De maatregelen gelde IK waar niet voor schepe leen langs Europa vai geen EU-haven aandoi U| dat wil de EU aanpak! de kwestie aan te kaart j internationale zeevaartca tie IMO. Bovendien mi meeste zeeschepen hoe een keer tanken in de dan zijn ze wel onde aan de nieuwste regels. v Sinds 1996 zijn alle gi l0( tankers die worden op?[ dubbelwandig. Van tankers die nu rondvarf je[ zo'n 20 procent enkelvvi

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6