OORLOG IN IRAK VS: Gevaarlijkste fase begint Bagdad al eeuw prooi van buitenlandse veroveraars Geschil Londen en VS over herstellen haven Regering: Patriots niet zomaar weg uit Turkije Tv-generaals maken van oorlog potje voetbal MmÊKÊmÊmmKmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmÊamÊmmmM irkse weigering Hengt oorlog' ggiGTON - Turkije heeft grote vergissing' gemaakt de komst van Amerikaan- jlitairen te weigeren, en door een noordelijk front akte frustreren. Dat zei de nkaanse onderminister defensie Wolfowitz gisteren ft Congres. „Het einde van orlog zou zeker dichterbij geweest als we nu een ge- ende macht in het noorden Irak hadden gehad." fowitz benadrukte wel dat ije de VS toestemming [gegeven zijn luchtruim te H uiken. Eén congreslid sug- erde Turkije een boete op 11 ggen omdat het land de 10 Den niet wilde toelaten, er i lerika bidt en it voor hulp hington - Het Amerikaanse {ment heeft gisteren beslo- om het land een dag lang te n bidden en vasten om God Igen de troepen in Irak te- de vijand en de bevolking terrorisme te bescher- President Bush moet een voor de biddag vaststel- Ook blijkt dat de vraag naar onder de in en rond Irak «erde Amerikaanse militai- ng groot is. Een Ameri- ise evangelisatiebeweging nog 40.000 aanvragen een 'frontbijbel' liggen. if dreigt voor nse cateraar mgton - Een groep Repu- ten in het Huis van Afge- gden wil dat het Penta- ;t contract met het Franse •drijf Sodexho voor de oorziening van de marine ontbindt, tege het Franse verzet te- e oorlog in Irak. Het con- s jaarlijks 828 miljoen eu- ird. „Wij verafschuwen ee om Amerikaanse dol- i een Frans bedrijf te stop- aldus de Republikeinen, eëindiging van de relatie i Sodexho en het leger zal ;e regering laten voelen economische conse- zijn verbonden aan internationale politiek." irinier verkiest by boven Irak Een Amerikaanse bij de leeft als moeder moe- kiezen tussen uitzending Irak en haar vier maanden baby. Jennifer Washing- i eetrouwd met een man okbij de marine dient, en i januari al naar het Golf- dwerd gestuurd. Zij kreeg iweek ook het bevel om [Irak te vertrekken. Toen ze pde vanwege haar zoontje, ze te horen dat ze het maar moest opgeven adoptie. Washington dien- ip haar ontslag in. (Irak misbruikt eren soldaten i- Iraakse troepen mis ken kinderen om hun va- te dwingen mee te vech- Dat zei de Amerikaanse ge- al Brooks gisteren op een conferentie in Qatar. Iraak- ilitairen zouden kinderen ikken, om vervolgens de nen in hun families te igen zich bij het leger aan n[ riten. Anders worden de eren geëxecuteerd. „Het uik van zulke methodes laan hoe wanhopig het le- P ran Saddam Hussein is", al- 01 de generaal. Hij had geen nf ijzen, maar benadrukte dat m lepersconferenties 'strikt raarheid' wordt verteld. da 5 lekpartij na lie over oorlog 6 Ivt - Een 48-jarige Zwitser s' ftinesische afkomst heeft collega vijftien messteken tdiend na een meningsver- lover de oorlog in Irak. Het irige slachtoffer, een Frans- i overleefde de steekpartij, sns de messentrekker had collega hem al maanden idaagd over de oorlog, ede Fransman woensdag lat de VS 'paddestoelwol- boven Irak zouden ontke- n, stak de dader hem neer. nan is beschuldigd van po- tot moord. Hij zei tegen de ie dat hij alleen spijt had bet feit dat hij zijn slachtof- iet had afgemaakt. vinden fortuin n Iraaks geld hington - De VS zeggen in y *eek tijd grote hoeveelhe- r zwart geld van Irak te heb- gevonden in andere lan- Dat heeft adviseur David auser van het Amerikaanse sterie van financiën giste- jezegd. Het zou gaan om lerden miljoenen dollars, auser maakte niet duidelijk [het geld was gevonden, bmogelijlk afkomstig van kokkel, en geld dat is ach- thouden van het olie voor kei-programma van de VN. VRIJDAG 28 MAART 2003 Nieuwe generatie bunkerkrakers De Amerikanen gooien met de Storm Shadow een nieuw projectiel in de strijd om van grote afstand bunkers van gewapend beton te doorboren. De raket is uitgerust met een multifunctionele lading die twee maal zo dikke muren als tot dusver kan slechten. Eén raket kost 1,2 miljoen euro. T«rr*lnprofl«l navlg atiesy«ta«m - TERP ROM 1Raket kan op max. 400 km van 3. Raket duikt op. het doel worden gelanceerd. Infraroodsensor wordt 2. Vliegt laag over de grond. Benu geactiveerd GPS en TERPROM om de contouren van het terrein te volgen. i den haag-new york/gpd-ap - De Amerikaanse minister van de fensie Rumsfeld hoopt nog altijd dat de inwoners van Bagdad in opstand komen tegen Saddam Hussein en zijn Baathpartij, zo zei hij gisteren. Volgens Rumsfeld gaat met de aanval op Bagdad en het noordelijker gelegen Tikrit de gevaarlijkste fase in van 'Opera tie Iraakse Vrijheid'. Eerder hadden zowel president Bush als de Britse premier Blair geweigerd een uitspraak te doen over de duur van de oorlog. „De oorlog zal net zo lang doorgaan als het duurt om hem te win nen", zei Bush. „We gaan door tot de klus is geklaard", voegde Blair eraan toe. De twee be schuldigden de Irakezen van 'ongekende wreedheden'. Op hun beurt beschuldigden Iraakse leiders de VS ervan be wust burgerdoeleinden te bom barderen om het moreel van de bevolking te knakken. Daarbij werd onder meer gedoeld op de raketinslag woensdag op een markt, waarbij 14 burgers wer den gedood. Aan de diverse fronten in het zuiden zijn de gevechten weer in volle hevigheid opgelaaid, nu de zandstormen zijn uitgeraasd en het niet meer regent. Zware strijd wordt geleverd rond Nasi- riya, waar kleine Iraakse eenhe den nog steeds de Amerikaanse verbindingslijnen bestoken, en Samawah in Midden-Irak. Hier bevindt zich een strategische brug, belangrijk voor de opmars Familie gedode Brit woest over 'leugens' De familie van één van de tweede dode Britse soldaten die op tv zijn getoond, heeft premier Blair beticht van leu gens. Blair had gezegd dat de twee zijn geëxecuteerd door Irak. Luke Allsopp is echter gedood in de strijd, zo zegt zijn zus in The Daily Minor. De Arabische zender al-Ja- zeera toonde de lijken van het duo, Blair zei gisteren aanwijzingen te hebben dat de mannen zijn geëxecu teerd. Irak heeft dat in alle toonaarden ontkend. Volgens Allsopps zus heeft het leger de familie meegedeeld dat de 24-jarige Luke bij Safwan met zijn voertuig in een hinder laag is gelopen, en vrijwel meteen is gedood. richting Bagdad. Duizenden in woners van Nasiriya en Basra, verder in het zuiden, zijn van wege de gevechten en het tekort aan water en voedsel hun woonplaats ontvlucht Volgens het Britse leger worden de vluchtelingen beschoten door Iraakse militairen. De Britten hebben toegegeven dat de ver overing van Basra gezien de felle tegenstand door Iraakse milities 'nog ver weg is'. De Amerikaanse legerleiding verwacht dat het binnen drie dagen bij Karbala, tussen Najaf en Bagdad, tot een treffen komt met een Iraakse kolonne die vanuit Bagdad zuidwaarts is ge trokken. De Irak-oorlog heeft de afgelopen acht dagen aan zeker 28 Amerikaanse en 22 Britse sol daten het leven gekost. Aan Amerikaanse kant worden nog 16 soldaten vermist. De Iraki's zeggen 7 Amerikanen krijgsge vangen te hebben gemaakt. Vol gens het Iraakse ministerie van informatie zijn tot nu toe zeker 350 burgers gedood, terwijl en kele duizenden mensen gewond raakten. De VS beweren 4000 Iraakse krijgsgevangenen te hebben gemaakt. Een aantal Arabische landen heeft gisteren in de VN-Veilig heidsraad een onmiddellijk ein de geëist aan de Amerikaans- Britse oorlog tegen Irak. De Amerikaanse VN-ambassadeur verliet de bijeenkomst, nadat de VS er door de Iraakse ambassa deur van werden beschuldigd het Iraakse volk te willen uitroei en. Meer dan tachtig regerings vertegenwoordigers hebben tij dens de eerste openbare verga dering van de Veiligheidsraad sinds het beging van de Irak- oorlog over het conflict gespro ken. Een grote meerderheid was tegen de oorlog en slechts onge veer tien landen steunden openlijk het Amerikaans-Britse beleid. Een resolutie tegen de oorlog werd niet ingediend, om dat zowel de VS als Groot-Brit- tannië vetorecht hebben in de Veiligheidsraad. door Matt Crenson new vork/AP - Eerst kwamen de Mongolen, daarna de Ottomanen en vervolgens de Perzen. Er volg den nog vele anderen. Bagdad, bakermat van de beschaving, viel in de loop der eeuwen ten prooi aan tal van veroveraars. In de Eer ste Wereldoorlog werd de stad op de Turken veroverd door de Britten, maar het kostte hen dui zenden slachtoffers. Nu lijkt het de beurt te zijn aan de Amerika nen en hun bondgenoten. „Het is een tamelijk kwetsbare stad", zegt Arthur Goldschmidt, hoogleraar in de geschiedenis van het Midden-Oosten aan de Universiteit van Pennsylvania. Bagdad is vandaag de dag een uitgestrekte industriële metro pool met een netwerk van auto wegen. Onder de Abbasied-ka liefen, die Bagdad in 762 tot hun hoofdstad maakten, was het een ommuurd bastion van cultuur en onderwijs. Toen Europa nog in de vroege Middeleeuwen ver keerde, vertaalden moslimge leerden in Bagdad oude Grieks- hellenistische teksten in het Ara bisch, vonden ze algebra uit en schiepen ze literaire meester werken. Die gouden periode liep al ten einde toen de Mongolen Bagdad in 1258 brandschatten. Ze wer den geleid door Hoelagoe Khan, een ldeinzoon van Dzjengis Khan. Hoelagoe's leger van 200.000 manschappen had geen enkele moeite met de 20.000 ca valeristen die het buiten de stad tegenkwam. Bagdad bood een week lang verzet aan de belege ring, en gaf zich toen over. De Mongolen verwoestten bi bliotheken en moskeeën, ver nielden en plunderden kostbare kunstvoorwerpen, en doodden honderdduizenden mensen. Om ervoor te zorgen dat de stad nooit meer zou herstellen, ver nietigden de Mongolen het irri gatiesysteem dat de landbouw gronden bruikbaar maakte. Het vruchtbare land viel ten prooi aan de woestijn, en het zou tot de twintigste eeuw duren voor dat het systeem volledig was hersteld. Nadat de Mongolen zich rond 1500 hadden terugge trokken, werd Bagdad de inzet Bij de linies rond Bagdad wordt al strijd gevoerd. Een Amerikaanse hospik buigt zich over een gewond Iraaks kind. Foto: AP/Brant Sanderlin van de strijd tussen de Ottoma nen (Turken) en de Sefavieden, sji'itische moslims die opereer den vanuit Perzië. Er zouden nog vele machtswisselingen vol gen voordat de Ottomaanse sul tan Moerad IV de stad in 1638 veroverde. Tegen die tijd was de periode van cultuur, macht en rijkdom louter een herinnering. Bagdad raakte onder het Ottomaanse bestuur steeds verder in verval, totdat de stad in de Eerste We reldoorlog door de Britten werd ingenomen. De Turken hadden zich verbonden met de Duitsers en werden zo automatisch de vijand van de geallieerden. De Britse opmars verliep net als die van de huidige coalitie aan vankelijk uiterst voorspoedig. Het leger, onder leiding van ge- neraal-majoor Sir Charles Townshend, veroverde in 1914 het zuidelijke Basra en rukte noordwaarts op. Toen kwam de ommekeer. In november 1915, op 24 kilometer van Bagdad, bleken Townshend en zijn 11.000 manschappen tegenover een overweldigende meerder heid aan Turkse militairen te staan. Bovendien waren de Brit ten afgesneden van hun bevoor rading. Nadat hij ongeveer 40 procent van zijn manschappen had ver loren, trok Townshend zich te rug in de stad al-Kut. Na een be leg van bijna vijf maanden en vier mislukte reddingspogingen die 23.000 levens kostten, gaven de Britten zich over. Zij hergroe peerden zich echter, zorgden voor nieuwe bevoorradingslij- nen en benoemden een nieuwe bevelhebber, luitenant-generaal Stanley Maude. In maart 1917 wist Maude, met een leger dat viermaal zo groot was als dat van Townshend, eindelijk Bag dad in te nemen. Net als eerdere veroveraars kre gen de Britten een weinig vrien delijk welkom in Irak. Zij ont hielden zich van plunderingen en slachtpartijen zoals de Mon golen, maar organiseerden wel strafexpedities, waarbij opstan- Een Amerikaanse militair heeft zijn stelling betrokken bij het vlieg veld Harir, op zo'n vijftig kilometer van de stad Irbil in Noord-lrak. Daar landden gisteren duizend parachutisten, de voorhoede van een grotere legermacht die samen met Koerdische strijders een noorde lijk front moet gaan vormen. Foto: AP/Hasan Sarbakhsian londen-new york/anp-ap - Tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië is verdeeldheid ontstaan over de Amerikaanse plannen voor wederopbouw van de Iraakse zeehaven van Umm Qasr. De Britten willen dat Iraakse firma's de klus uit voeren, en niet een Amerikaans bedrijf dat deze opdracht kreeg toegespeeld. Dat bericht de Brit se krant The Guardian. Het Amerikaanse bedrijf Steve doring Services of America (SSA) uit Seatlle kreeg eerder deze week het contract van 4,8 mil joen dollar voor de wederop bouw van de haven. De Britse luchtmachtmaarschalk Brian Burridge, de hoogste Britse offi cier in de Golfregio, vindt dat Iraakse firma's de haven moeten herstellen. De Britten zeggen dat ze niet willen optreden als im perialistische veroveraars. „Dit is geen bevrijding op onze voor waarden. Ons uiteindelijke doel is alles over te dragen aan het Iraakse volk", aldus een andere Britse officier. Al eerder verstrekte de Ameri kaanse instantie die de op drachten verdeelt een contract aan een dochteronderneming van het Texaanse oliebedrijf Halliburton. Die toewijzing is omstreden, omdat de Ameri kaanse vice-president Dick Che ney tot voor kort leiding gaf aan dit bedrijf en hier nog steeds een adviserende rol speelt. In totaal heeft zijn er acht contrac ten te verdelen voor het herstel van onder meer bruggen en vliegvelden. De Veiligheidsraad heeft giste ren ingestemd met het voorstel om VN-topman Kofi Annan voor 45 dagen de leiding te ge ven over het olie voor voedsel programma voor Irak. Het pro gramma voorzag tot voorkort 60 procent van de Iraakse bevol king van voedsel, maar werd op geschort voordat de vijandelijk heden uitbraken. De Ameri kaanse president Bush en de Britse premier Blair hebben te vreden gereageerd op de uit spraak van de Veiligheidsraad. dige stammen vanuit gevechts vliegtuigen werden bestookt. Ondertussen zorgden zij er voor dat zij en hun Amerikaanse bondgenoten rijkelijk aan hun trekken kwamen in de olievel den, een situatie die voortduur de tot ver nadat Irak in 1932 on afhankelijk was geworden. Volgens historica Phebe Man- doen de Amerikanen en hun bondgenoten er goed aan reke ning te houden met het diepe wantrouwen dat de Irakezen te genover buitenlandse verove raars koesteren. „Het is een land met een sterke nationalistische traditie, vooral als je in de buurt komt van Bagdad. Ze houden er niet van bezetters." den hjvag/gpd - Nederland zal bij een Turkse inval in Noord- lrak alleen in NAVO-verband besluiten of zijn Patriot-eenhe den in Turkije blijven staan om de bevolking daar te bescher men. De regering beslist dat niet op eigen houtje, meldden de ministers Kamp (defensie) en De Hoop Scheffer (buitenlandse zaken) gisteren tijdens overleg met de Kamer. „Stel: Turkije valt op maandag Noord-lrak binnen. Wij zijn op dinsdag weg en op woensdag schiet Saddam Hussein een Scud met chemische lading af op de stad Diyarbakir. Dat wil je toch niet op je geweten hebben? vindt Kamp. De Patriots die nen immers om Scuds uit te lucht te plukken. Een waarschuwing aan Turkije dat het met zo'n invasie het fel begeerde lidmaatschap van de Europese Unie op het spel zet, vindt De Hoop Scheffer 'een loos gebaar'. Turkije weet vol gens de minister heel goed waartoe de wens om EU-lid te worden verplicht. Er is onder meer via de ambassadeurs in Ankara en de NAVO druk op Turkije uitgeoefend om Noord- lrak niet binnen te vallen. Tur kije is bevreesd dat de Koerden in Noord-lrak een eigen staat stichten. In de oorlog tegen Irak zelf wil Nederland geen actieve militaire rol spelen. Dat afgelopen zater dag de Nederlandse verbin dingsofficier Blom tijdens een persconferentie naast de Ameri kaanse generaal Franks stond, betreurde Kamp dan ook zeer. Daarmee werd volgens de Ka mer de suggestie gewekt dat Ne derland de oorlog toch militair steunt, terwijl Blom slechts ver bindingsofficier is. Hem treft geen blaam: hij had vooraf net jes toestemming gevraagd. Die was verleend vanuit het crisis- beheersingscentrum van Defen sie dat hierover gaat. door John Wanders new york - Soms krijg je als tv-kijker in Amerika de indruk dat de oorlog in Irak weinig anders is dan een spannende voetbalwedstrijd. Deze on gepaste vergelijking dringt zich als vanzelf op zodra een van de vele oud-generaals die door zenders zijn ingehuurd om de troepenbewegin gen te becommentariëren zijn mond opendoet. Het is alsof je Johan Cruijff in de NOS-studio een wedstrijd van Ajax hoort analyseren: 'Als je er nou maar voor zorgt achter hun achterste li nie te komen, dan heb je altijd een mannetje meer'. 'Elk voordeel heb zijn nadeel', ook in Irak, zo le ren we van de tv-generaals. Temidden van de verwoesting van mensenlevens die ook deze oorlog weer met zich meebrengt, klinken hun klinische analyses soms licht absurdistisch. „Wij militairen hebben een hekel aan een eerlijk gevecht, wij houden van een oneerlijk gevecht" Beelden van zware bombardementen op Bag dad worden becommentarieerd als ware het een oogstrelende vuurwerkshow: 'Magnifiek werk! Geweldig! Ongekende vuurkracht!'. Wa tertandend worden de ultramoderne wapensys temen van de Amerikanen toegelicht. En ver gaat het de Amerikaans-Britse coalitie even iets minder op het slagveld, dan zie je bij menig miltair analist een vertrouwde reflex: de politiek krijgt de schuld. „Tommy had dit probleem niet gehad als hij die twee extra divisies had gekre gen waar hij om vroeg", betoogde gisteren ge neraal Michael Short (MSNBC) over het niet volledig gehonoreerde wensenlijstje van gene raal Tommy Franks, de commandant van de in vasiemacht. Wat de tv-generaals verenigt, is hun diepe sympathie voor de Amerikaanse en Britse mannen en vrouwen in uniform. „Iedere generaal die ooit voor mij gewerkt heeft, is nu in dienst van een van de tv-stations om de oorlog van commentaar te voorzien", constateerde deze week de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Colin Powell. Hij was onder de voorgaande twee regeringen lan ge tijd leider van de gezamenlijke chefs van sta ven, de hoogste militaire officier van het land,. De tv-generaals zijn veelal persoonlijk bevriend met de Amerikaanse commandanten in Irak. Een enkeling was eind vorig jaar zelfs nog be trokken bij de voorbereidingen voor de oorlog. Anderen stonden aan het hoofd van andere Amerikaanse campagnes, zoals die in Panama en Kosovo, of namen deel aan eerdere operaties tegen Irak. Menigeen zal met de benen op tafel een biertje hebben gedronken met comman dant Franks. Dit riep in Amerika de vraag op of deze militaire commentatoren mogelijk té goed geïnformeerd zijn. Is het denkbaar dat zij ongewild aan de vij and verklappen hoe de campagne in Irak zich ontrolt? Brengen ze met hun analyses de eigen troepen in gevaar? Generaal Wesley Clark, NAVO-commandant tijdens de oorlog in Koso vo en nu in dienst van CNN, zegt hierover dage lijks vragen van kijkers te ontvangen. „Wij zijn hypergevoelig voor de veiligheid van onze mili tairen", zei hij in The New York Times. „Nie mand van ons heeft de plannen van de coalitie gezien. En wij zullen onze militaire collega's ook niet naar die plannen vragen." 'Magnifiek werk! Geweldig! Ongekende vuurkracht!' Foto: Reuters/Faleh Keiber ■ROACH (Bom mat effectvergrolenda lading) -wapansytteam TRI 60-30 turbofanmotor Infraroodsensor in werking tijdens laatste fase 1. infraroodsensor spoort het doel op 2. Explosieslaat gat fi het oppervlak. Lading gloeiend metaal doorboort plafond van bunker (tot zes meter dik) 3. Bom volgt de gemaakte opening 4. Bom ontploft in bunker O GRAPHIC NEWS/RD/GPD Bronnen o.a. Jane's, Matra-BAe Dynamics Ltd

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3