Slechte neus typisch menselijk trekj GESPREK VAN DE DAG ■I Avondje stappen tast geheugen aan Eet-emotie vinden door tekenen en schilderen Thuis in de zorg VRIJDAG 28 MAART 2OO3 DAGELIJKS LEVEN ''NU Z-B-C5 /(HJEBLItFTy 11^ HfeB NEr HET BEflülXiEMAAkT. MENSELIJK In Diergaarde Blijdorp in Rotterdam zijn vier STOKSTAARTJES geboren die voor de nodige opwindinding en afleiding zorgen. In het begin waren de kleintjes bijna niet te zien omdat ze nauwelijks uit hun warme bin- nenverblijf kwamen. Nu de zon wat vaker schijnt, is daar verandering in gekomen. Bijna dagelijks worden ze buiten gesignaleerd. De kleintjes, door bezoekers liefkozend ook wel 'stokjes' genoemd, zijn nog actiever dan hun ouders en rollebollen de hele dag door. Behalve wanneer er volgens de ouderdieren gevaar dreigt. Dan worden ze razendsnel in hun nekvel gepakt en naar binnen gesleept. Foto: ANP Het huis in Liverpool waar JOHN LENNON zijn jeugd doorbracht, is voortaan toegankelijk voor publiek. De woning op 251 Menlove Avenue, waar de ex-Beatle van zijn 5de tot zijn 23ste woonde, is helemaal in oude staat teruggebracht. Vorig jaar werd het huis te koop aangeboden. Yoko Ono, Lennons weduwe (foto), kocht het toen voor een niet nader bekendgemaakt bedrag. Ono schonk het vervolgens aan de National Trust, de organisatie die het Britse erfgoed bewaakt. Ono zelf verrichtte gisteren de opening. Foto: AP De Zweedse kroonprinses VICTO RIA ziet af van een gepland bezoek aan de Verenigde Staten. Het be sluit hangt samen met de 'huidige internationale situatie', meldde het Zweedse koninklijk huis. Een woordvoerder benadrukte eergiste ren dat het afzeggen van de reis, die later deze week zou beginnen, geen politieke achtergrond heeft. De 25-jarige Victoria studeerde tussen 1998 en 2000 aan Yale University in de Amerikaanse staat Connecticut geschiedenis en poli tieke wetenschappen. Ze zou ko mende week in Washington begin nen met een cursus CONFLICTBE HEERSING. Verder stonden er be zoeken aan New York en Philadel phia gepland. De erelijst van Jamai blijft stug doorgroeien. De 16-jarige winnaar van Idols werd gisteren in Ahoy' verrast met een PEPSI CHART AWARD. De winnaar van de talen tenjacht ontving de onderschei ding, uitgereikt door platenbons Hans Breukhoven. Van zijn de buutsingle Step right upzijn intus sen meer dan een slordige 200.000 stuks verkocht. Vandaag ligt het verzamelalbum van de tien jonge idolen in de winkel. Over twee weken komt er een dvd uit met onder meer mini-reportages van elk van de tien finalisten. De Nederlandse astronaut ANDRÉ KUIPERS is volgende week PROEFKONIJN voor een test die hij volgend jaar in het echt in de ruimte moet uitvoeren. Dat heeft de Stichting Ruimteonderzoek Ne derland gisteren laten weten. Ge durende vluchten boven de Atlan tische Oceaan zetten de piloten van het vliegtuig herhaaldelijk de motoren op volle kracht, trekken zij stijl op en laten ze het vliegtuig vrij vallen. Tijdens de vrije val ver keert alles in het vliegtuig 20 se conden in een toestand van ge wichtloosheid. De onderzoekers willen weten welke invloed zwaar tekracht heeft op de werking van de longen en op het functioneren van het hart. Aan alle bekende nadelige gevolgen van alcoholgebruik is een nieuwe toe gevoegd. De dag na een avond stevig drinken functioneert het geheugen heel wat slechter dan gebruikelijk. Dat gebeurt ook zonder dat het bloed nog een spoortje alcohol vertoont. Een en ander blijkt uit een onderzoek van dr. Joris Verster van de faculteit Farmaceutische Wetenschappen van de Universiteit Utrecht. Verster verdeelde 48 studenten over twee groepen. De ene groep kreeg een hoeveelheid jus d'orange met al cohol vergelijkbaar met ruim acht glazen bier. De andere groep dronk uitsluitend jus d'orange. De avond voor het drinken en de ochtend erna voerde iedereen een ge heugentest uit waarbij vijftien woor den moesten worden geleerd. Aan sluitend werd het kortetermijngeheu- gen getest door na te gaan hoeveel woorden men zich kon herinneren. Een uur daarna werd het langeter- mijngeheugen op de proef gesteld. Ook werd nagegaan of men de vijftien woorden herkende tussen de reeks andere niet geleerde woorden. Bij het kortetermijngeheugen en de herkenning waren er nauwelijks ver schillen tussen drinkers en niet drin kers. Maar uit het onderzoek bleek dat na een avond stevig drinken het langetermijngeheugen slechter func tioneert dan bij niet-drinkers. „Je zou denken dat je na een poosje, als je je weer beter voelt, beter pres teert. Maar het katereffect van het ge heugen wreekt zich juist na een tijdje meer dan in het begin. Dat is nooit eerder aangetoond", zegt onderzoe ker Verster. Volgens hem toont dit onderzoek aan dat het van belang is om na te gaan in hoeverre alcoholgebruik, ook al is het uit het bloed verdwenen, nadelig is voor deelname aan het verkeer. Mare Brink Honden brengen een belangrijk deel van hun leven snuffelend door. Wat hun neus op snuift, zegt veel over hun omgeving en be paalt in sterke mate hun gedrag. Bij mensen treedt de reuk veel minder op de voorgrond. Een typisch menselijk trekje? Ja, blijkt uit re cent onderzoek. Globaal gezien heeft de mens, net zoals bij voorbeeld de muis en de hond, zo n dui zend reukgenen. Maar waarom ruikt de mens dan zoveel minder? Dat komt doordat bij de mens in de loop van zijn evolutie veel van deze reukgenen in het ongerede zijn ge raakt. Ze werken gewoon niet goed meer. Van oudsher is de reuk bij dieren altijd een belangrijk zintuig geweest Bij de gewervel de dieren zijn de reukhersenen een belang rijk onderdeel van het centrale zenuwstelsel. Het erfelijk materiaal, het DNA, telt zo'n duizend genen die betrokken zijn bij het waarnemen van geuren. Deze geurgenen dragen de erfelijke bood schap voor eiwitten, die zich op de buiten kant van de cellen boven in onze neus be vinden. Vluchtige stoffen die worden opge snoven, worden vastgehouden door deze 'ontvanger-eiwitten' of, met een moeilijk woord receptoren. Zo'n veertig van dezelfde geurmoleculen is voldoende om een cel zo te prikkelen, dat in de hersenen een geur wordt waargenomen. Zoals 'ik ruik peper munt', 'die geur doet me denken aan het huis van mijn oma' of 'het stinkt hier naar rotte eieren'. Is de sterke achteruitgang van onze geurge nen iets typisch menselijks of hebben ook onze voorouders, de mensapen, er last van? Die achteruitgang is typisch menselijk, zo blijkt uit het onderzoek van Israëlische en Duitse onderzoekers. Ze hebben van de mens, de chimpansee, de gorilla, de orang-oetan en de rhesusaap wil lekeurig vijftig geurgenen onder de loep ge nomen. Bij de mens bleek iets meer dan de helft van deze genen zó te zijn veranderd, dat ze hun werk niet meer goed kunden uit voeren. Bij de mensapen is er ook een ach teruitgang, maar veel minder sterk. Een verklaring voor de sterke achteruit van het reukvermogen van de mens is- gens de onderzoekers vooral de opkon van het zien. In de loop van de evolutii de mens heeft de reuk het moeten afleg tegen het zien. De geur als signaal voor vaar of voor herkenning werd steeds mii belangrijk. Maar er is geen reden tot ongerustheid houden nog altijd meer dan vierhondei genen over die wel werken. Genoeg ome heerlijk parfum op te snuiven en voldot om een alarmbel te laten rinkelen bij ee vreemde of zelfs gevaarlijke geur. Maai carrière als speurneus zit er niet meeri De menselijke neus ruikt nauwelijks iets, vergeleken met die van veel dieren. Foto's: EPA/Ton Kastermans/United Photos de Boer/AP/Hans van Weel te< Dal al! con Ohi ikki Eten is emotie. En dus doen producenten van voeding er alles aan om die emotie te achterhalen. Eén manier is om consumen ten te laten schilderen en tekenen, ontdekte promovenda Siet Sijtsema. Potlood en kwast zeggen wat een mens niet in woorden kan uitdrukken. Sijtsema is onderzoekster bij het LEI (Land bouw Economisch Instituut) en promoveer de onlangs aan de universiteit van Wagenin- gen op een proefschrift dat gaat over de ge voelens van gewone mensen bij gezonde voeding. De uitkomst is niet zo verrassend. Broccoli, sla en yoghurt zijn gezond. Friet en roomijs zijn ongezond. Maar de methode om door schilderen en te kenen emoties over gezond eten te achter halen, is wel nieuw in de voedingsweten schap, stelt Sijtsema. „In de reclamewereld gebeurt het al. Ik heb het nu ook voor de productontwikkeling gedaan." Voor producenten is het niet langer vol doende om de perfecte technologie in huis te hebben. „Ook de wensen van de consu ment moeten worden vormgegeven", aldus Sijtsema. „Die heeft kennis over eiwitten of vitamines maar zeker ook gevoelens over eten." Praten is dus niet de juiste methode om die gevoelens op tafel te krijgen, meent de promovenda. Schilderen en tekenen wel. Als je mensen vraagt wat ze gezonde voe ding vinden, geven ze een heel goed ant woord op basis van ratio en kennis. Het wordt lastiger hun gevoel te verwoorden. Als ze wordt gevraagd om het in beelden weer te geven, lukt dat vaak weer wel. Het is net als bij muziek. Die heeft ook invloed op het gevoel, zonder dat dit in woorden kan wor den uitgedrukt." En dus werd aan 24 vrouwen 'omdat die meer interesse hebben in gezondheid' ge vraagd een gezond moment te tekenen. „Het leverde momenten op van vakanties, van lekker buiten zijn, van natuur, van luie ren in de zon of van actief bezig zijn", licht Sijtsema toe. „Gezond heeft dus heel duide lijk een relatie met je happy voelen, met ge lukkig zijn." Daarna moesten de vrouwen een abstract schilderij maken over het thema 'gezond heid en voeding". En dat leverde verbeeldin gen op van oogst, boomgaard, een hart of van de zon. Deze 'kunstwerken' werden weer bediscus sieerd. „En zo werd duidelijk waarom men sen groente en fruit gezond vinden. Omdat ze het associëren met vers, natuurlijk en on- ite bewerkt." Daama werd bij 344 mensen manneni vrouwen) aan de hand van acht verschil erei de producten getoetst of ze hetzelfde d» uk ken over gezond voedsel. Hierbij kwami taa broccoli, sla en yoghurt als het meest ge ran zond uit de bus en roomijs en friet also; de zond. Sijtsema: „Biefstuk en rijst zitten a jj2e] tussenin. En de karbonade werd 'neur^ tot ongezond' genoemd." Opvallend is volgens de promovenda dt consumenten 'gezond en natuurlijk' oi één kam scheren. En dat bij biefstuk <x nog de associatie 'genieten en lekker' ho jg Wat haar betreft een duidelijk voorbeeld het feit dat eten'meer dan een fysiologis fa gegeven en meer dan alleen de ratio is. GPD C'OM ,-1 kod w Wie is daar?' vraagt een breekbaar stemmetje door de intercom. 'Thuiszorg mevrouw!' Ja ja, en ik heb zelfs een legitimatiebewijs op zak die ik bij terechte twijfel de klant in het gezicht kan duwen zoals een beetje FBI- agent dat zo graag doet. Een stukje minder stoer, dat wel. Een pasje waarop staat dat de directie verklaart dat de houder van deze kaart werkzaam is bij Amster dam Thuiszorg. Het kwieke tweeënnegentig-jarige bes je gelooft het wel en hoeft geen pasje te zien. Ik heb hem dan ook vooral bij me om mezelf te overtuigen, want de slaperige pasfoto op de voorkant is niet het beste visitekaartje om bij binnenkomst het idee te wek ken dat ik een vlotte werkmier ben. 'Heb je geen pantoffeltjes bij je, meisje?' Uhh neeee?! Sta vervolgens dus wel een beetje ongemakkelijk te draaien met mijn laarzen op het in mijn kader brandend schone tapijt. Nu ik beter kijk, begin ik me trouwens af te vragen wat ik hier kom doen. In dit huis lijkt het bestaan van stof en vuiligheid tot een andere wereld te behoren. Om de aandacht van mijn zanderige schoenen af te leiden, vraag ik dus maar wat ik moet doen. Ze wil voor de zekerheid toch even weten of ik ervaring heb met huis houdelijk werk. Ik lach liefjes en knik vriendelijk, ter wijl er zich een visioen van mijn eigen kamer op dringt. Slecht voorbeeld. Bovendien, hoe moeilijk kan het zijn, een beetje schoonmaken? Als ik begin met het vegen van de trap, kijkt ze bezorgd toe. Wat doe je nou, als je de trap gaat doen moet je natuurlijk wel bovenaan beginnen!' Ja, natuurlijk. Ik heb notabene een heel werkboek gekregen waarin stap voor stap staat beschreven hoe schoon te maken, maar als ik met priemende oogjes in mijn rug ineens prestatiege richt aan de gang moet, begin ik ondoordacht ijverig te klungelen. Gelukkig gaat het daama best lekker. Zo lekker dat ze vindt dat ik een vlotte meid ben en wel een kopje thee met een plak ontbijtkoek heb verdiend. Binnen vijf minuten ben ik bekend met de hele fami liegeschiedenis, terwijl ik ondertussen zwaar gecon centreerd de ontbijtkoek zonder te kruimelen naar binnen probeer te werken. Onvoorstelbaar hoe vaak iemand het woord 'netjes' kan zeggen. 'Gelukkig is al les weer netjes. Fijn hoor, fijn, heerlijk. Dank je!' Misschien dus toch wel een zinnig bijbaantje. Na jaren werken in de horeca, waarbij je de medemens voorna melijk het alcoholisme in helpt, dan nu eens iets an ders. Iets waarbij ik zinvol bijdraag aan de maat schappij door hulpbehoevende mensen van dienst te zijn, zodat ze zo lang mogelijk thuis kunnen blijven wonen. Zo kom je nog eens ergens. Elk adresje een an der verhaal. De tweede klant is lang niet zo netjes als de eerste, een stuk jonger, maar tien keer zo vaag. Be halve tegen mij, ratelt ze aan één stuk door tegen de planten en de spullen in huis, afgewisseld door een jengelend geneurie, waardoor ik langer blijf stofzuigen dan nodig is. Bij de derde, een paar dagen later, moet ik ook bood schappen doen. 'Heb je geen fietstas, kindje?' Neeeeh, ook dat niet. Geen pantoffeltjes en geen fietstas, schoonmaken b la, maar geen burgerlijke conces sies ten bate van de behulpzaamheid alsjeblieft! Fietstas of niet, ze stuurt me evengoed op pad met een hele waslijst en concessies doe ik toch wel als ik in een drukke tabakswinkel om een pakje Belinda mentholsigaretten moet vragen. Uitgeput mag ik na het intens schrobben en soppen even zitten. Ik krijg een kopje thee, dat ze strompelend op haar krukken in de keuken voor me gaat zetten. Dat lijkt een beetje in te druisen tegen mijn behulpzame aanwezigheid, maar in het werkboek staat toch echt heel duidelijk dat de thuishulp verantwoordelijk is voor het in stand houden en stimuleren van de zelf redzaamheid van de klant. Die aanwijzing maakt het verleidelijk om enkel geestelijke bijstand te geven terivijl ik hen zelf op hun knieën laat boenen, maar die houding zou mijn loopbaan ernstig bekorten. Het bete kent wel dat ik nu dus even genoeglijk ach terover zak, terwijl ik haar in de keuken hoor rommelen en mompelen. 'Lekker, alles weer schoon en netjes. Reageren? reactles_op_coluirni@hotmall.com

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2