Moderne auto is eigenlijk stokoud Kia Sorento oogt goed, rijdt redelijk WEG WIEL 2 At m 9 1 v mm)r 'A "F> HU Kampeervoorpret op het Almeerderzand Geef de autohater bloemen ^tS,VW,ET//Ö PROFILT riemakers euwe anttislip dvoort - Naast het circuit Zandvoort heeft de anti- ichool van Slotemaker een iw rijvaardigheidscentrum gelegd. Medio vorig jaar be- i de nieuwbouw van wellicht lekendste antislipschool Nederland. De directie ekt van een rijvaardigheids- trum, waar antislipcursus- voor personenauto's en pitwagens gegeven worden ïer banen, compleet met inde en helling, r meer informatie: iv.slotemakers.nl. chno Classica 03 in Essen n - In Essen wordt van don- lag 10 tot en met 13 april de iende Techno Classica ge- den. De organisatie zegt dat 20 exposanten deelnemen. hallen van de Messe staan rt- en raceauto's en een aan klassieke auto's. On- ;er 130 clubs presenteren op deze volgens de organi- grootste oldtimerbeurs ter Meer dan 2000 oude i's staan te koop. De beurs donderdag en vrijdag n van 10 tot 18 uur en op rdag en zondag van 9 tot 18 De entree kost 16 euro. drijfswagens it investeert sa - Fiat Bedrijfswagens investeren in de fabriek in sa, Val di Sangro. Er wor- bedrijfswagens van Fiat en (Peugeot en Citroën) ge- wd. Die overeenkomst voor ezamenlijk ontwikkelen en uceren van lichte bedrijfs- ens is verlengd tot 2017 en lieuwe investeringen wor- vooral gedaan met het oog ieuwe modellen. In 2006 t een nieuwe Fiat Ducato. nvesteringen van ruim 1,1 ard euro betreffen 700 mil- voor de ontwikkeling van lieuwe model en meer dan miljoen wordt gestoken in reidingen. In 2002 werden tessa zo'n 180.000 voertui- geproduceerd. lortief topmodel ercedes-Benz Mercedes-Benz heeft de CL 65 AMG zijn spor- te topmodel. De twaalfci- er met twee turbocompres- n levert 612 pk bij een on- rschijnlijk koppel van 1.000 dat bij 2.000 toeren al be- kbaar is. Daarmee is het de ate AMG-Mercedes die er verscheen. Voor de sprint 0 naar 100 km/u heeft de maar 4,5 seconde nodig, ituner AMG vergrootte de lud van Mercedes' twaalfci- er van 5,5 naar bijna 6 liter e laaddruk van de turbo d opgestuwd naar 1,5 bar. ciaal gesmede zuigers en onder materiaal voor de la maken de motor beter be- d tegen de hogere druk en ogere temperaturen. euwe editie «k Formule I terdam - De 22ste editie het boek Formule I Start is r. Met 20 portretten van de eurs en beschrijvingen van en teams. Statistieken, pa 's waarop de fan zelf de d in het kampioenschap bij houden, een overzicht van eranderde FIA-reglementen en verhaal over het bewo- leven van Arrows. Maar Jos itappen staat natuurlijk prominent in het boek. telt 140 pagina's 30x30 cm. iet kost 15 euro. niatuurauto n het jaar haag - Een miniatuur van )AF Hainje stadsbus, de grijze bus die in de jaren j in de grote steden ron- 1, is aangewezen als Minia- auto van het Jaar 2002. Het el met de verhouding 1:87 HB Model uit Tsjechië is izen door de leden van de ïac, de Nederlandse Alge- e Miniatuur Auto Club. modellen van de Renault ace van Eagles Race, Ben- Speed 8 Exp van Ixo Mo- Magirus-Deutz S6500 van ichamps, Peugeot 404 van ina, Mercedes Renntrans- er van CMC en Citroën a WRC van Solido kregen waarderingen. itotechnicus n het jaar 2003 ihoven - Peter Heijnes (30) itotechnicus van het Jaar geworden. Stichting dT (Opleidings- en Ontwik- igsfonds Motorvoertuigen- rijf en Tweewielerbedrijf) s Heijnes, die werkt bij Saab Eindhoven, aan vanwege liefde voor zijn vak en zijn de. Heijnes: „Ik zie een pro- m als een uitdaging. Als een t huilend binnenkomt, wil ït hij weer lachend weg- VRIJDAG 28 MAART 2003 Explosiemotor drijft al meer dan honderd jaar koets zonder paarden aan door Quirijn Vïsscher De auto is een verouderd appa raat. Het basisprincipe is al 117 jaar hetzelfde. Een auto is feite lijk een koets zonder paarden. Een explosiemotor verzorgt de aandrijving. Uitvinder Karl Benz maakt 's werelds eerste auto in 1886. Nog steeds rollen auto's met zijn achternaam, Mercedes- Benz, in Duitsland van de band. Met benzinemotoren, maar ook met die andere explosiemotor, de diesel, vernoemd naar uitvinder Rudolph Diesel. Karl Benz vindt onbedoeld meer dan alleen een nieuw, revolutio nair vervoermiddel uit. Hij staat ook aan de wieg van een nieuw soort mens: de automobilist. Een dikke eeuw na Benz' uitvin ding wemelt het van de auto mobilisten. Het wagenpark telt in Nederland alleen al 6,71 mil joen auto's. Na 1945 begint de auto in Europa aan zijn opmars. Kopen Amerikanen in de jaren tien en twintig al massaal een T- Ford, op het Oude Continent slaan auto's als de Volkswagen Kever, Citroen 2CV, Fiat 500 en Mini aan bij grote delen van de bevolking. De moderne auto neemt veel ta ken van de bestuurder op zich. Het leven is druk, de weg is vol en veiligheid is van groot be lang. Sensoren zijn extra zintui gen voor de bestuurder. Die moet al zijn aandacht richten op het drukke verkeer. Signaleert de regensensor achter de voor ruit nattigheid, dan vegen de wissers automatisch de ruit schoon. Beland je in een donkere regen bui, dan springen de koplam pen vanzelf aan. Sensoren en microchips maken het de auto mobilist gemakkelijk. Autosleu tels zijn met een chipcard over- bodig.Centrale deurvergrende ling is gemeengoed. Het kan echter veel rigoureuzer. Micro-elektronica gaat autorij den drastisch veranderen. Fa brikanten morrelen aan de 'vrij heid' van autobestuurders. Het rijden in een automobiel moet vooral veiliger en gemakkelijker. De belangrijkste handelingen om een auto te rijden, starten, gas geven, remmen, sturen en schakelen gaan ingrijpend ver anderen. Schakelen kan al jarenlang een stuk eenvoudiger. In autoland Amerika zweert de consument bij de automatische versnel lingsbak. Europeanen houden stug vast aan de handbak met pook tussen de voorstoelen. Fa brikanten hebben toch de zaag in de pook gezet. Ter gewenning bieden veel merken auto's met semi-automatische bak. Een tik naar voren betekent opschake- len, een tik naar achteren terug. Ook de aloude Daf-variomatic, automatisch traploos schakelen bloeit als nooit tevoeren. Veel merken leveren auto's met deze continu variabele transmissie. Het duurt nog lang, maar ooit verdwijnt de pook. Sturen is ook zo'n antieke handeling. Het mo derne stuur is niet alleen be krachtigd om soepeler te draai en, de bekrachtiging is ook nog eens snelheidsafhankelijk. In de stad draai je met een pink een parkeervak in, terwijl je op de autostrada niet gelijk de berm bezoekt als je een kleine stuur- beweging maakt. Het weggedrag van de au- to is niet langer een ver dienste van een vaardi ge bestuurder. Elektro nische assistenten corri geren een heleboel fout jes, waarvan de bestuurder geen weet heeft. De remkracht- verdeler weet precies welk wiel het best gebruikt kan worden om af te remmen. De elektroni ca bemoeit zich ook met de grip van wielen op de weg. Een gou we ouwe is inmiddels het anti- blokkeer remsysteem, waardoor de bestuurder niet zelf meer pompend hoeft te remmen bij een noodstop. Wil je je als actieve automobilist overbodig voelen, dan is een au torit door Amerika aan te beve len. Met een dieet van auto maat, cruise controle en een maximumsnelheid van 96 kilo meter per uur is autorijden een koud kunstje. Maar het kan nog risicolozen Zo door Rien van der Steen De Kia Sorento is een hit aan het worden. Wordt uitstekend ver kocht. Een Koreaans model waar levertijd op zit van wel een half jaar. Succes dus. Hij rijdt behoorlijk, al laat hij wel wat steken vallen. Daar tegenover staat een hele redelijke prijs. Hij is klaarblijkelijk genoemd naar de Italiaanse stad Sorrento, maar de Koreanen hebben dan voor het gemak maar een 'r' ver geten. De Kia Sorento is sinds juli van vorig jaar op de markt. Met een diesel, die nu gezel schap krijgt van twee benzine motoren. Hij ziet er verrassend goed uit. Zeker als je beseft, dat dit de op volger is van de Sportage van hetzelfde merk. Krijgt zelfs vier airbags mee (net als de even eens Koreaanse Rexton van SsangYong) en is al te koop voor 26 mille. Er zijn terreinauto's die wat verfijnder zijn, maar weinig die groter zijn. De hoge auto kent veel opberg- plekjes binnen, o.a. een onder de passagiersstoel en er is zelfs plek voor twee zonnebrillen in het plafond. Jammer dat hij nogal trilt in stuur en schakel- pook. Die pook hangt ongetwij feld aan kabels, want de auto schakelt wel heel erg licht. Het stuurgedrag is aan de vage kant. Wat onrustig ook, licht en tame lijk indirect. De auto is flink on- derstuurd en het veercomfort stelt wat teleur. De auto bonkt nogal, maar dat kan ook aan de gemonteerde Hankook-banden liggen. De rijeigenschappen zijn dus niet indrukwekkend. Hij heeft dan ook geen zelfdragende car rosserie, maar is op een ladder- Voor de Kia Sorento zijn zelfs flinke levertijden. Foto: Kia chassis gebouwd. Met starre achteras, al is daar voor dit soort auto's niks mis mee. Hij helt niet overmatig over in de bocht, maar de aandrijving wringt dan soms wel. De vierwielaandrij- ving wordt in de basisversie handmatig ingeschakeld en een lage overbrenging zit er ook al op. Je verwacht dus ook niet, dat zo'n constructie zich heel gerief lijk op de weg gedraagt. Hij is aan de knap zware kant en laat dus wel een paar steekjes vallen, deze Sorento. Daar staat tegenover dat hij ook nogal wat goedkoper is dan zijn concur renten. Al is er de afgelopen maand wel wat bovenop de aanvangsprijzen gezet. Kia, on derdeel van Hyundai, heeft in elk geval met de Sorento tame lijk dicht bij de roos geschoten: er zijn er sinds juli in totaal al een kleine 3.100 besteld en er is al een levertijd van ca. een half jaar. De Sorento lijkt wat forser dan zusje Santa Fe van Hyun dai, maar dat valt in het echt reuze mee. Al is hij inderdaad een stuk langer, net als zijn wiel basis. De auto, met rondom remschijven, biedt een wel erg hoge instap en de hoge carros serie veroorzaakt veel windge ruis. De aardig zuinige common rail diesel laat zich goed laat horen, maar is best plezierig in de om gang. Hij kan hem aardig de baas, al moet hij wel wat opge pookt worden om vlot te zijn. Bij Kia koester je geen hoge ver wachtingen als het gaat om af werking en imago. Maar het gaat wel in rap tempo de goede kant op. De Sorento (vanaf 26 euromille) verrast als je ernaar kijkt. Plezie rige lijnen. Doet mee aan de ra ge van alle merken om een luxe terreinreus op straat te zetten. CAMPING Camping: La Margaudie Plaats: Chartrier-Ferrière Streek: Corrèze Land: Frankrijk Tel: 00 33 55 58 52 606 of (in Nederland) 05 27 61 65 96, www.lamagaudie.com, e-mail: camping@lamagaudie.com Nieuwsgierigheid dreef de fa milie Cossee uit Emmeloord naar camping La Magaudie in het Franse Chartrier-Ferrière. Kinderen van vrienden hadden deze camping gekocht en de Emmeloorders wilden wel eens zien wat die aankoop voorstel de. En dat viel kennelijk hele maal niet tegen, want het ge plande verblijf van een paar nachten, werd flink verlengd. La Margaudie is een kleine camping bij een in traditioneel Franse stijl gebouwde boerderij uit omstreeks 1800. Het terrein, dat op 300 meter hoogte ligt in natuurgebied de Chausse is acht hectare groot, de helft daarvan is bos. Op de andere helft liggen de circa dertig plaatsen, deels in de zon en deels in de schaduw. De voorzieningen op La Margaudie zijn aangepast aan de schaal van de camping. Bij de receptie worden broodjes en een beperkt assortiment le vensmiddelen verkocht. Voor een hapje eten kunnen de gas ten vanaf komende zomer te recht in een petit restaurant an nex snackbar met terras. Het moderne sanitair is onderge- I tarche Gaillarde ij"'ÏNoaiiles La Margaudie h 1 !v Chartrier- Turenne ©HDFO bracht in een eeuwenoude schaapskooi op het terrein. Een zwembadje is er ook, maar dat is louter geschikt voor wat poe delen, want het ronde badje heeft een doorsnede van vijf meter en is slechts negentig centimeter diep. Echte water ratten komen beter tot hun recht in het nabij gelegen meer Lac du Chausse. Dit 90 hectare grote meer is, behalve voor zwemmen, ook geschikt voor surfen, kanoën, zeilen, vissen en waterskiën. Vanaf de camping zijn fraaie wandelingen en mountainbike- tochten te maken door het heu velachtige landschap. De streek kenmerkt zich door de aanwe zigheid van hunebedden, truf fels en archeologische opgra vingen. Dit laatste gegeven heeft zich vertaald in maar liefst drie prehistorische par ken. De familie Cossee trok er tij dens haar verblijf op La Magau die veelvuldig op uit, zo blijkt uit een opsomming in haar mailtje. „De meeste beziens waardigheden van de Dordog- ne liggen op maximaal 50 km. afstand. Voorbeelden daarvan zijn Gouffre de Padirac (in deze grot kan een onderaards boot tochtje worden gemaakt), Ro- camadour, Sarlat-le-Canéda en kastelen waaronder Castel- naud. Die kasteel heeft een rij ke verzameling oude oorlogs werktuigen, waaronder een grote katapult." Geen toeristische trekpleister, maar wel erg de moeite waard vonden de kampeerders uit Emmeloord de avondmarkt (op woensdag) van Chartier, op slechts twee kilometer afstand van de camping. Producenten uit de regio verkopen daar hun waren, die ook ter plekke ge proefd kunnen worden bij een barbecue. „Een heel leuk sfeer tje, waarbij een lekker glaasje wijn uit de Bergerac wordt ge schonken." „Een dagje naar Brive-la-Gail- larde is ook de moeite waard. Deze oude stad heeft een prachtig winkelcentrum in het sfeervolle oude stadshart, waar op zondag markt wordt gehou den. Bovendien kan in Brive een likeurstokerij worden be zichtigd, wat zeker de moeite waard is. Men is in deze streek gespecialiseerd in notenlikeur." Kenmerken: Ligging: Rustig en mooi, royale plaatsen (deels schaduw). Sanitair: Modem en schoon, ondergebracht in oude schaapskooi. Voorzieningen: Winkeltje, speelvoorzieningen, recreatie ruimte, zwembadje, petit res taurant/snackbar, jeu de bou les, trampoline, barbecue, was machine en droger, overdekte stalling voor motorfietsen. Bijzonderheden: Verhuur van een vierpersoons caravan met voortent, Nederlandstalige lei ding, reserveren in hoogseizoen is aan te bevelen, huisdieren experimenteert onder meer Ge neral Motors met een soort au tomatisch filerijden. Sensoren haken aan bij een voorligger, seinen de cruise control in. Die fixeert dan de snelheid van de voorligger. Zo kom je nooit in botsing. Afslaan kan natuurlijk wel. Veilig, maar saai. De informatie- en communica tietechnologie helpt ook een handje bij het opsporen van technische problemen door ga rages. Net als in de Formule 1 vertelt de auto aan de dealer wat 'm mankeert. De monteur kruipt tegenwoordig niet eerst onder de auto, maar steekt de stekker in de diagnose-appara- tuur. De elektronica is heer en meester. Al deze ontwikkelingen ten spijt, blijft de auto een bejaarde uit vinding. De eerste Benz en de nieuwste Mercedes SL600 lijken uiterlijk voor geen meter op el kaar. Toch rijden ze allebei dankzij explosies van een mo tor. Stampende zui gers, draaiende as sen, het gebruik van fos siele brandstoffen. Het is in middels feitelijk achterhaald. Nieuwe technieken bestaan al lang, maar ze zijn neg niet ge schikt voor massaproductie. De moderne auto is bijna uit ontwikkeld. Veiligheidscon structies en elektronica maken 'm zwaar, maar aluminium car rosserieën voorkomen zwaarlij vigheid. Nieuwigheden zitten 'm vooral in de elektronica die weg gedrag en bediening regelt. Sen soren houden zelfs de bestuur der in de gaten: heeft hij ge dronken, raakt hij soms ver moeid? De echte doorbraak wacht iedereen in spanning af. In de auto van de verre toe komst zet de bestuurder vanuit zijn luie autostoel de koers uit en delegeert hij op gepaste af stand de kilowatts. Dat vermo gen komt niet van een benzine- of dieselmotor, maar van een auto die op waterstof rijdt of desnoods elektriciteit. Veel fa brikanten werken hard aan een nieuwe generatie auto's. Tot hun komst houdt Karl Benz' stokoude creatie trots stand. Het kampeerseizoen staat weer voor de deur. Dit is dus hét mo ment voor de aankoop of ver koop van de caravan of vouw wagen. Wie zo'n vakantieverblijf op wielen van de hand wil doen of er eentje tweedehands denkt aan te schaffen moet op zater dag 12 en zondag 13 april naar het Almeerderzand bij Almere. Daar wordt tijdens de ANWB Kampeer- en Vakantiedagen, de Beurs Gebruikte Caravans ge houden. Deze beurs is een initiatief van het ANWB-magazine Kampeer en Caravan Kampioen (KCK) en heeft tot doel ANWB-leden de gelegenheid te geven hun cara van of vouwwagen particulier te verkopen. Voordeel van kopen op deze beurs is dat alle tweede handjes worden onderworpen aan inspectie door een keur meester. Dat verkleint het risico een kat in de zak te kopen aanzienlijk. De bevindingen van de keur meester worden vastgelegd in een rapportje dat ook een ad viesprijs vermeldt. Wie op deze beurs een caravan of vouwwagen aan de man wil brengen, moet daarvoor 120 eu ro neertellen en zich van tevo ren aanmelden via www. anwb.nl. Dat kan tot uiterlijk 4 april, maar als de 450 beschik bare plaatsen eerder vergeven zijn, geldt het principe van vol is vol. Behalve de beurs bieden de ANWB Kampeer- en Vakantie dagen nog veel meer interes sants voor kampeerders. Zo is er een show van honderden tenten in alle categorieën. En omdat al die tenten van deze zomer ook nog ergens moeten worden op gezet, zijn tientallen camping uit binnen- en buitenland van de partij op het Almeerderzand. ANWB-medewerkers beant woorden er vragen over kam- peertechniek en -toerisme. Het ANWB-blad Kampioen ver zorgt beide dagen gratis work shops vakantiefotografie. Op een fietsparcours kunnen de bezoekers allerlei verschillende tweewielers uitproberen, terwijl de Nederlandse Kano Bond tij dens het evenement de Beurs Gebruikte Kano's houdt. Voor de jongste bezoekers is er een speciaal kinderprogramma De Kampeer- en Vakantiedagen beginnen beide dagen om tien uur en duren tot vijf uur. De toegang is gratis en parkeren kost 3 euro. Vanaf NS-station Al mere CS rijden regelmatig pen delbussen naar en van het Al meerderzand. Ook zo'n kampeerparadijsje gevonden en geen bezwaar om anderen daarin te laten meedelen? Deze rubriek Campingtip biedt daarvoor een podium. Laat ons "we ten waarom de camping u zo goed is bevallen. Voeg daar zoveel mogelijk feitelij ke informatie over ligging en voorzieningen aan toe en stuur uw bijdrage naar onze redactie toerisme, t.a.v. Mirjam van Twisk, Postbus 15,1200 AA Hilver sum. Of mail naar m.van.twisk@ge.hdc.nl. Na plaatsing belonen wij uw tip met een cadeaubon. zijn toegestaan 1,25 per nacht). Prijs: Standplaats, twee volwas senen, twee kinderen tot negen jaar en stroom 15,50 (tarief hoogseizoen) per nacht. Route: Vanaf Parijs de AIO naar Orléans, A71 richting Vierzon, Limoges, bij Vierzon A20 rich ting Limoges. Afslag 53 richting Cahors (N20), bij rotonde D19 richting Chasteaux, voorbij spoorviaduct vierde weg links, D154 richting Chartrier. In Chartrier D154 Nadaillac. De camping wordt met blauwe borden aangegeven. Afstand vanaf Utrecht 966 km. Saaimans 1300 LX. Ze zijn bij voorbaat niet gëïnteresseerd.De auto is het symbool van indivi duele vrijheid, je persoonlijke rijdende visitekaartje, een ima go-maker of -breker. Kijk maar naar de New Beetle. Daarmee val je op. En de vaas is natuurlijk kitsch met de bedoeling het hui selijk gevoel van weleer oproe pen. Aaibare Herbie. Auto's als de New Beetle hebben het hele maal niet in de gaten, al die lief de. Daar zijn het machines voor. Autohaters zien er ook niet meer in dan dat. Ze snappen weinig van de liefde voor chroom en pk's. Vooral op feestjes ontstaat vaak een scherpe scheiding tus sen liefhebbers en ongeïnteres- seerden. Als het feestvarken tot de laatste categorie behoort, geef ik gewoon een ruikertje. Bloemen houden toch niet van door Ouirijn Visscher Bloemen houden niet van men sen, auto's ook niet. Dus wat doet die vaas in het dashboard van de Volkswagen New Beetle? Als het om de liefde gaat, moet je bij de mens zijn. Dat is een emotioneel wezen. Die kan hou den van blikken machines op wielen en geplukte bloemen in vazen. En ook van paarden. Eeuwenlang heeft het paard al een streepje voor op andere die ren. Het is een edel dier, een vrind van de mens. De autolief hebber is gewoon een geëvolu eerde paardenfanaat. Ik spreek niet van koplampen, maar ogen, niet van de lijnvoering, maar de taille, niet van de kofferbak, maar de kont. Mensen die niets met auto's hebben zijn er in overvloed, maar ik snap ze niet. Je herkent ze vaak al aan hun (advertentie) KOM GRATIS PR0EFRIJCEN PROFILE WARMERDAM EVENT SPORT SERVICES PRESENTEREN; 29 30 MAART, HERENWEG 2 WARMOND DE FIETSS P E CIALIST Warmerdam U kunt proefrijden op o.a. de Giant EZB. Sparta ION, op diverse merken vouw fietsen. tandems en met aanhang- fietsen en aanhangkarren. kijk ook op: www.profilewarmerdam.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19