Opel-mpv Meriva houdt zich groot Garage Vlietwijk ZEE (jUA) Toyota Avensis wil eindelijk serieus meedoen Het Motorhuis nu inde showroom VAN HAASTEREN iCAlX MOTORS B.V. TOYOTA TEL. 071 - 589 92 56 TOYOTA DIJKSMAN B.V. Avantime al klassieker *«Lu Weg Wiel vrijdag 28 maart 2003 redactie: Peter Lodewijks Opel lijkt weer een nieuw succesnummer in huis te hebben: het klei ne broertje van de Zafira heet Meriva. Foto's: Opel/Don van der Vaart Waar de grotere Zafira plaats heeft voor zeven mensen biedt de Meriva op twee zitrijen plek aan in totaal vijf personen. In een handomdraai kan de 5-zit- ter worden 'verbouwd' tot een 4-zitter. Het tussenstuk van de achterbank gaat dan plat en omlaag en de twee stoelen schuiven naar achteren, waarbij ze tegen elkaar aan komen te staan. Zo ontstaat een riante zit ruimte achterin. Wie meer laad ruimte wil kan de twee overblij vende stoelen simpel naar voren duwen ofwel volledig neerklap pen. Het laadvermogen varieert aldus van 490 tot maar liefst 1410 liter en een laadlengte van 1,70 meter of zelfs 2,40 meter als men de rechter voorstoel om klapt. Hiermee heeft Opel we derom een uiterst slim stoelen- systeem bedacht, een optie waarmee de Zafira al vier jaar lang goed scoort. Overigens toont de Meriva aan de binnen kant nauwelijks kleiner dan zijn grotere broer. Hij meet 4,04 me ter en dat is 27 centimeter korter dan de Zafira, maar de wielba- ses van beide mpv"s schelen slechts 6 centimeter: Meriva 2,63 meter en Zafira 2,69 meter. De manier waarop Opel de inte rieurruimte benut mag dus we derom verrassend heten, maar minstens even opmerkelijk zijn de rijkwaliteiten. De Meriva is gebaseerd op de Corsa, maar hij gedraagt zich alsof hij van een Astra of zelfs een Vectra is afge leid. Hij rijdt heel volwassen, ge ruisloos, degelijk en comforta bel. Dat komt niet in de laatste plaats door het nogal hoge wa gengewicht, te weten 1350 kilo gram. Dat brengt rust in het rij den maar zorgt tevens voor ho- (advertentie) Leiden, Vondellaan 80, Tel. 071 - 535 18 00 Katwijk, Ambachtsweg 1, Tel. 071 - 402 32 00 Hillegom, Arnoudstraat 10, Tel. 0252 - 241 260 www.motorhuis.nl OPEL O W T0UWBAAN 22 LEIDERDORP imai, een •se verrassing lelgië (advertenties) •derrie auto is enlijk stokoud enix gaat ook i's verkopen l - Phoenix Venture Hol- eigenaar van MG Rover gaat de 4x4 Safari en eta pick-up van het In- nerk Tata in Engeland en laan de man brengen, reenkomst is een gevolg afspraak dat Tata voor Indica's voor de Britse raat bouwen. MG heeft Ie aan een nieuwe kleine maar ziet zelf geen moge- |die in Engeland te fa- n. Rijnsburg, Oegstgeesterweg 17-23 Tel: 071 - 402 05 00 Beverwijk, Wijkermeerweg 39 Tel: 0251 - 22 53 91 Hillegom, Marconistraat 37 Tel: 0252 - 51 53 29 Van Beethovenlaan 67 Voorschoten Telefoon 071-5615941 www.vlietwijk.nl De Mercedes 300 SL geldt als een van de 'onsterfe- lijken' in de geschiedenis van de automobiel. In 1951 startte Daimler-Benz een project dat een lichte en snelle auto voor de racerij moest opleveren. Toen deze racewagen eenmaal zijn rondjes reed kwam er met name uit Amerika vraag naar een 'straatversie' van deze auto. Dat werd de 300 SL, een begerenswaardige sportcoupé met markante K naar boven openklappende vleugeldeuren (van daar zijn bijnaam gullwing) die in 1955 qua tech niek en constructie zijn tijd ver vooruit was. Bij vrouwen was de 300 SL niet geliefd vanwege de hoge drempel die een elegante instap vrijwel on mogelijk maakte. Na 1400 gebouwde exemplaren in de periode '54-'57 werd de Sport Leicht een ca briolet met normale deuren. Foto: Archief a ILENDER zwaarder (en duurder) gewor den. En veiliger, want het rijtje airbags is uitgebreid (naar ze ven) met een nieuwe, zogeheten knie-airbag. Deze onder de stuurkolom gemonteerde lucht zak moet letsel aan onderbenen of knieën van de voorinzitters voorkomen bij een botsing. Het weggedrag van de Avensis 2 kunnen we als voorbeeldig om schrijven. Het van de Celica ge leende onderstel voldoet uitste kend en de gegroeide spoor breedte achter verleent de auto veel stabiliteit. Hij heeft goede zittingen, biedt flink wat ruimte en is niet te straf geveerd, maar ook allerminst deinerig. Het toe genomen veercomfort is één ding, het andere is de indruk wekkende rust in het interieur. De wielophanging is met sub frames aan de carrosserie beves tigd en dat houdt het rijgeluid weg uit de passagiersruimte. Toyota heeft weer op verschil lende plekken sandwichpanelen toegepast, twee lagen metaal met een laag ander materiaal er tussen. Dat is niet alleen heel sterk, maar ook erg geluidsisole- rend. Die techniek paste Toyota eerder toe bij de Lexus-model- len. Ook in de caravanindustrie wordt het tegenwoordig ge bruikt. De Avensis 2 moet veel nieuwe (zakelijke) klanten naar Toyota lokken. Of de sterk verbeterde middenklasser nu wel aan spreekt zal moeten blijken. Toy ota heeft er alle vertrouwen in. De prijzen: 22.990 euro (1.6 liter 110 pk), 23.990 (1.8 liter 129 pk), 27.500 (2.0 liter 147 pk), 26.500 euro (2.0 common rail diesel 116 pk). De 5-deurs is 500 euro duurder, de wagon 1000 euro duurder. Voor de automaat (al leen 4-traps) geldt 2000 euro meerprijs. IAM tuningshow, Expo oi, België. andelijke Modelspoor- www.nmf.nl door Peter Lodewijks palma - Met de Zafira bracht Opel een regelrecht succesnum mer op de markt, een midi-mpv die na vier jaar nog altijd goed verkoopt. Maar de concurrentie gaat nu eindelijk een beetje seri eus reageren. Opel vindt dat niet zo erg want het heeft alweer een nieuw succesnummertje in de startblokken staan: de Meriva. Vroeger was het allemaal duide lijk. Er bestonden slechts enkele carrosserievarianten, elke nieu we auto was of een sedan, een hatchback, een stationwagon, een coupé of een cabriolet. Toen kwam de ruimtewagen er bij, een wat hogere auto met een slim interieur en extra binnen ruimte. Inmiddels is die ruimte wagen of mpv (multi purpose vehicle) uitgegroeid tot een compleet segment, waarin hele grote maar ook hele kleine au to's zitten. De Opel Meriva is een nieuwe ruimtewagen die inzit tussen de mini-mpv Agila en de midi-mpv Zafira. Maar hoe noem je zoiets? We houden het voorlopig op 'compact-mpv' als kleine broer van de midi-mpv. De Meriva is oorspronkelijk afgeleid van de Corsa, maar valt er niet mee te vergelijken. Maar liefst 80 pro cent van de onderdelen is nieuw ontworpen, de rest is geleend van andere modellen. il-tech Europe, Utrecht Modelautobeurs, o, Houten. 016 5537 054. amac.nl elauto treinbeurs, lehal, Haarlem. 10354 Techno Classica, Messe Duitsland, www.siha.de deltrein en Miniatuur- uilbeurs, Mercure-hotel, ordrecht. II 222. IC vrij rijden, Circuit indvoort. 10750. ircuit-zandvoort.nl Lente oldtimerbeurs, on Rosmalen. utotron.nl Nat. Oldtimer Manifesta- ins Bemhardhoeve, ren. www.pbh.nl derdelendag Saab Club land. www.saabclub.nl Paasraces, Park Zandvoort. 40 750. www.cpz.nl NH Oldtimerfestival, izen. 022 8542 500. ildtimer.club.tip.nl Le Citron Pressé, klassie- roor Franse auto's. tichtingchrono.nl ts Autosport Festival, lv uit, Assen. B uto-maxx.nl v r. redactie Weg Wiel, L 507.2003 PA Haarlem, of: iwiel@damiate.hdc.nl 3 liging onder verantwoording ri etreffende organisatie. De uit- z niet verantwoordelijk voor af- jen of gewijzigde data. laatste informatie: bel het ver- lefoonnummer of ga naar het ide internetadres. e (advertentie) denstijl en een enorm glazen schuifdak. En dan die achter kant. Die oogt ronduit bizar maar heeft toch de toon gezet voor de huidige generatie Re- naults. Sinds oktober 2001 zijn bij Ma- tra 5000 Avantimes geprodu ceerd. In Nederland zijn er in totaal 300 verkocht. Matra bouwde de grote Renaults in Romorantin, waar ook de Es pace werd gemaakt. Matra is onderdeel van een enorm indu strieel consortium, dat lang ge leden de Simca 1100 Rancho bouwde en een ruimteconcept bedacht, dat het eerst aangebo den werd aan Peugeot. Dat zag er niks in, waarop Matra met het ontwerp bij Renault aanklopte. Hieruit ontstond de Espace, de reddende engel van het toen in opperste nood verkerende staatsbedrijf. Matra bouwde ver volgens de eerste drie generaties van de Espace. De nieuwe versie komt echter uit de Renault-fa- brieken. De verkoopaantallen van de Avantime zijn voor Matra Auto mobile simpelweg te laag om van te bestaan. De firma stopt daarom met de productie en trekt zich naar verluidt zelfs he lemaal terug uit de autoproduc tie. Het is veel te ingewikkeld en te duur om de productie in een Renault-fabriek voort te zetten en dus wordt de Avantime nu al tot klassieker gebombardeerd. De vraag is hoe het de Vel Satis zal vergaan. Deze auto stond ook aan het begin van 'het nieu we Renault' maar verkoopt eveneens matig tot slecht. Voor dit model ligt de productiecapa citeit op 250 auto's per dag, maar Renault bouwt er slechts 80 per dag. rt ter Lodewijks/gpd ma - Een nieuwe genera- isis moet Toyota eindelijk nning brengen die dit mo- lient. De Carina is dat elukt en ook de eerste ,tJ sprak slechts weinigen •ede auto's waren het al- aar tot nu toe misten ze 0 een stuk uitstraling, e, de nieuwe Avensis rijdt eldig. Het is een degelij- ilitatief sterke auto die 1 als Lexus (het luxe 'an Toyota) door het leven zou kunnen gaan. Hoogstaande techniek die vrijwel geen onder houd meer behoeft. Volgens de Japanse fabrikant heeft de Aven sis maar ruim vier uur onder houd nodig per 100.000 kilome ter. Toyota draait goed maar de Avensis blijft wat achter, vooral in de zakelijke markt Het marktaandeel van het merk ligt nu op 4,8 procent en Toyota wil dit jaar 24.000 auto's in Neder land verkopen. Daar zal de nieuwe Avensis met 5000 stuks een belangrijke rol in moeten spelen. De importeur in Raamsdonks- veer verwacht zelfs, dat de nieu we auto voor de helft zakelijk verkocht zal worden, hetgeen bij de Avensis Verso (de ruimtewa gen) met 60 procent zakelijk al ruimschoots gelukt is. Van de nieuwe generatie Avensis zal ongeveer de helft als 4-deurs se dan de deur uitgaan, 40 procent als wagon en slechts 10 procent als 5-deurs liftback. In heel Europa wil Toyota dit jaar 115.000 exemplaren van de Avensis 2 aan de man brengen. Dat zijn er belangrijk meer dan tot nu toe het geval was. Het is een onderdeel van Toyota's enorme ambities: in 2005 wil het 800.000 auto's in Europa verko pen. Toyota heeft de nieuwe auto Europees ontworpen en bouwt hem in Engeland. In het mid denklasse-segment waarin de Avensis zich bevindt, lopen de verkoopaantallen terug (ten gunste van de mpv en de suv), maar het is altijd nog ruim 10 procent van het totaal en het derde segment met bijna twee miljoen auto's per jaar. In Ne derland gaat het om ongeveer 75.000 auto's. De nieuwe Avensis heeft een onmiskenbaar Europeser ge zicht gekregen, waarmee de gro te middenklasser nu beter aan sluit bij zijn Europese concur renten. Hij is ook wat groter en gere kosten, zoals brandstofver bruik en ook belasting. Een uiterst plezierige en veelzij dige auto, die Meriva. Hij ziet er erg leuk uit en is degelijk afge werkt met bijvoorbeeld goed zit- meubilair en een modem dash board, dat ruimtelijk is opgezet, zoals het een mpv betaamt Een minpuntje is wel de nogal dikke A-stijl die bij het nemen van een bocht naar links het zicht nog wel eens wil belemmeren. Een compact-mpv die op zijn grotere broers wil lijken dus, die Meriva. Hij heeft voldoende aan de 1.6 liter 16v-motor van 100 pk, maar er is ook een 1.8 met 125 pk. Wie dit allemaal over dreven vindt, is wellicht tevre den met de 1.6 liter 8-klepper, die over 87 paardenkrachten be schikt. Verder is er nog een erg prettige, direct ingespoten 1.7 li ter diesel, die ook 100 pk levert Ook wat prijs betreft zit de Meri va tussen zijn kleine en grote broertje in al neigt hij meer naar de laatste. De compact-mpv is te koop vanaf 16.950 euro, maar dan zitten er wat belangrijke ac cessoires niet op, zodat men al gauw hoger uitkomt Opel wil met deze nieuwe mpv voor de helft nieuwe klanten aantrek ken, de andere helft zal naar verwachting uit een ander Opel- model stappen en dat zal dan vooral de Zafira zijn. Maar dat de Meriva een succesnummer wordt, lijkt nu al duidelijk. door Peter Lodewijks Amsterdam - Het is een beetje tegenstrijdig en bitter ook. Re nault boekt succes met een nieuwe aparte stijl van vormge ven, maar de moeder van dat nieuwe Renault legt nu het loodje. De Avantime gaat er na nog geen twee jaar productie uit, omdat de Franse producent Matra er geen brood meer in ziet. Velen dachten dat Renault even de weg kwijt was toen de Avan time op het toneel verscheen. Een vreemde combinatie van ruimtewagen en coupé oogde bijna buitenaards en kon nooit serieus bedoeld zijn, dacht men. Wel dus. De nieuwe productie modellen van Renault zijn geïn spireerd op de Avantime-belij- ning, zij het minder extreem. De Avantime, gebouwd op de bodem van de 'oer-mpv" Es pace, was zijn tijd te ver vooruit en daarbij te zwaar, te duur en gewoon te extreem. Ondanks de forse afmetingen heeft hij maar twee deuren die vreemd schar nieren, een hooggeplaatste ach terbank, een ontbrekende mid- nieuwe uiterlijk sluit de nieuwe Toyota Avensis beter aan bij zijn Europese concurrenten. Foto: Toyota

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17