Reddingsplan voor uitstervende grutto REGIO Rs Rijnwouds gemeentebestuur wijst fusie met buren toch af 'Het nieuws is al weken hetzelfde' Heiwerkzaamheden stadshart stilgelegd gere woontoren en sociale woningbouw in Nieuwe Sloot ^>hen knapt snel drie ischadigde bruggen op iderzoek verdeling urhuizen Warmond ddenracers tocht Volle bak ■de O! i choten - Burgemeester houders van Voorscho en onderzoeken of het is om de nu onbetaal- ven op begraafplaats Ro- rgh te ruimen. De ge- eraad gaf B en W gister- E die opdracht mee. De ie( nteraad is het oneens et voornemen van het om graven waarvan het ge grafrecht verstreken is ruimen als er op de be- laats ruimtetekort ont- De raad is van mening t niet betaald wordt, weg id bij sporthal 'oorschoten ichoten - Een schuur met ttributen aan de achter- an sporthal De Vliethorst irschoten is gisteravond irand beschadigd. Het intstond rond kwart over nsf oor onbekende oorzaak, ndweer was snel aanwe- ihet Burgemeester van de ilein om de brand te blus- e technische recherche en onderzoek in. alphen aan den run - De heiwerkzaamhe den in het centrum van Alphen zijn stilge legd. Omwonenden hebben geklaagd over schade in hun woningen en geluidsover last. Aannemer Smits Bouwbedrijf, die in de grote bouwput in het stadshart bezig is, neemt geen risico. Vandaag wordt er niet geheid. De gemeente Alphen, en de pro jectontwikkelaar Smits hebben vanmiddag een spoedberaad over welke maatregelen kunnen worden genomen en hoe er verder wordt gegaan. Aanleiding is de brief aan de gemeente van veertig omwonenden. Zij dreigen een kort geding aan te spannen als de problemen niet binnen drie dagen worden opgelost. Volgens de bewoners van de Julianastraat, De Smethstraat, de Stevinstraat en de Sam- sonlaan in Alphen hebben de werkzaam heden 'scheuren veroorzaakt en volledige breuken van dragende muren over een hoogte van vele meters.' De scheuren wor den volgens hen niet alleen groter, maar ook ontstaan er regelmatig nieuwe. „Een aantal breuken is zelfs zo erg dat er sprake is van zijwaartse verschuiving van muur helften", aldus de bewoners in de klach tenbrief. Verder menen de bewoners dat de trillings- en geluidsnormen worden overschreden door heiwerkzaamheden. „In de Samsom- laan wordt niet eens gemeten, terwijl hier aanzienlijke schade aan de huizen is ont staan." Ze hebben in de brief geschreven dat dat ook is bevestigd door het personeel van het bouwbedrijf dat de schade op neemt. Ze willen voortaan worden geïnfor meerd over alle metingen en eisen dat de voorschriften strikt worden nageleefd. Ook moet er een 'plan van aanpak' komen over de ontstane schade, zo stellen zij duidelijk. Daarnaast doet een aantal bewoners dat thuis werkt of een bedrijf aan huis heeft een beroep op de immateriële schade die is ontstaan. „Ook voor deze overlast en scha de is de gemeente aansprakelijk," aldus de bewoners. Boeren beschermen kuikens met 'vluchtheuvels' in weiland - Leiderdorp kleurt op zaterdag 3 mei. Het lingsfeest van de Oranje- jing wordt traditiege- hWop 5 mei gehouden, maar dit jaar geen nationale ig. Bedden in allerlei i en maten bepalen het leeld die zaterdag, met de eddenrace en de 'doe- 5aj f-beddenderby'. Kinde- 4 tot en met 12 jaar mo- 3'e 13 mei met een versierde :t beddenraceparcours af- Aanmelden kan bij Ruud eylingen op beddenra- leiderdorp.nl of 5894595. dorpse amateur-kunste- koadie geïnspireerd zijn door tema 'Oranje' kunnen ien aan een expositie in meentehuis. Inzendingen n voor 8 april worden neld bij Edith Barkmeijer gemeente Leiderdorp 00) of Simone Langeweg de Oranjevereniging 106). door Marieta Kroft zoeterwoude/rijnwoude - Het gaat niet goed met de weidevo gels. Vooral de grutto neemt snel in aantal af, constateren boeren en weidevogelbescher mers in het Land van Wijk en Wouden (het polderlandschap tussen Zoetermeer, Leiden en Alphen aan den Rijn). Om te voorkomen dat het dier uitsterft, wil de agrarische natuurvereni- ging Wijk en Wouden dat er meer 'vluchtheuvels' in de wei komen. Boeren die hun land willen maaien, zouden een strook gras van twee tot vijf me ter langs de slootkanten twee weken moeten laten staan. In deze strook kunnen kuikentjes vluchten als er gevaar dreigt. Zo zijn ze voor vijanden als de kraai en de sinds kort in Zoeterwoude gesignaleerde vos onzichtbaar. Boeren die al vluchtheuvels hadden, kregen de afgelopen ja ren als vergoeding 4,5 cent per vierkante meter. Om te bevorde ren dat er meer heuvels komen, verhoogt de natuurvereniging de vergoeding naar tien cent per vierkante meter. „Niet iedereen komt ervoor in aanmerking", waarschuwt bestuurslid B. Zuij- derduin. „We willen alleen vluchtheuvels in weideland schappen, waar altijd veel grut to's voorkomen." In het Land van Wijk en Wou den werden in 1999 nog 386 gruttonesten gevonden. Vorig jaar waren het er in eenzelfde gebied maar 314. De daling is een landelijk verschijnsel, aldus Zuijderduin. Door de intensive ring van de landbouw, de in krimping van het grasland en het aanleggen van natuurgebie den, bezoeken momenteel nog maar zo'n 50.000 paren Neder land. Twintig jaar geleden waren dat er twee keer zoveel. Het bestuur van de agrarische natuurvereniging presenteerde het voorstel gisteravond tijdens de ledenvergadering in Don Bo- sco in Zoeterwoude. Voorzitter Van Leeuwen benadrukte dat het belangrijk is om de vogel stand vast te houden. „Als we daar niet in slagen, gaan we weerstand ondervinden bij de burgers. Die hebben we juist nodig om de streek te kunnen behouden." In tegenstelling tot de weidevo gels, gaat het met het beheer van de slootkanten wel goed. Boeren in het Land van Wijk en Wouden vinden steeds meer zeldzame bloemen waarvoor ze een vergoeding krijgen. Hoewel, de vergoeding over 2002 waarop ze recht hebben, was gisteren tot frustratie van Van Leeuwen nog niet binnen. Laser, een on derdeel van het ministerie van landbouw, heeft wel meege deeld dat het geld onderweg is. Vorig jaar spande de natuurver eniging Vanade in Alkemade een proces aan omdat het geld toen ook maar uitbleef. De rech ter stelde de vereniging in het gelijk. Laser moest ook de ge derfde rente-inkomsten uitbeta len. Van Leeuwen: „Van die uit spraak maken wij nu dankbaar gebruik. We gaan ook rente in nen. Daarvan dragen we een deel af aan Vanade. Want zij mag de rechtzaak wei gewon1 nen hebben, ze was 8000 euro kwijt aan proceskosten en kreeg er 3000 euro voor terug. Een be dragje doorsluizen is dus niet meer dan fatsoenlijk." Burgemeester Westra: Fusie was persoonlijk standpunt warmond - Het is druk tegenover het Warmondse gemeentehuis. Vijf ooievaars zijn neergestreken in en rond het ooievaarsnest in het wei land langs de Herenweg. Effect lijkt hun komst nog niet te hebben, want vooralsnog blijft het inwoneraantal van het dorp constant. Foto: Henk Bouwman im van Wanrooy aan den rijn - Alphen mag door liet de nieuwbouwplannen in het Nieuwe Sloot. Dankzij een motie coalitiepartijen kwam wethouder g mfclt van ruimtelijke ordening gister tijdens de raadsvergadering onge- ien uit de strijd, die vooral ging it aantal sociale woningen en de van de woon/zorgtoren in dat ge- loek let twintig stemmen voor en tien lieven de bouwplannen overeind. V willen onder andere 390 wonin gen bouwen op een strook groen haaks op de Kennedylaan. Precies op de plek die ooit bedoeld was voor de omlegging van de Oude Rijn, toen er nog veel tan kers met kerosine voor Schiphol door het centrum voeren. Sinds er een pijpleiding is gebouwd, is die omlegging overbodig. Alphen wil in dat gebied nu woningen, een politiebureau, een ziekenhuis, een woon/zorgtoren, nieuwbouw voor het Scala College en een sporthal neerzetten. Over een ding waren alle partijen het eens. Het Scala College is hard aan uit breiding toe. Met de nieuwbouw moet ^eb daarom haast gemaakt worden. Groen links, dat zich een tegenstander toonde van verkorte procedures (artikel 19), liet voor de school die harde eis varen. De te bouwen woningen vormden wel een zwaar punt van discussie. Vooral de link se partijen hechtten er aan dat minimaal dertig procent sociale woningen wordt. De komst van een woon/zorgtoren in het gebied Nieuwe Sloot hield de gemoede ren gisteravond tijdens de raadsvergade ring ook behoorlijk bezig. Vooral de hoogte van het gebouw was in het ge ding. Het plan om de toren uit zestien verdiepingen te laten bestaan, viel niet in goede aarde. Zelfs de coalitiepartijen hadden er moeite mee. Wienbelt liet we ten dat de behoefte aan een woon/zorgtoren wat hem betreft vast stond. „Maar die toren is voor mij geen doel op zich, meer een middel. Het gaat om zorgappartementen die we in de toe komst door de toenemende vergrijzing hard nodig hebben. We hebben twee kansen: in Nieuwe Sloot of het Stations gebied. Over de hoogte van de toren kan gediscussieerd worden. Twaalf in plaats van zestien hoog is wat mij betreft oké." door Marieta Kroft RUNWOUDE - Rijnwoude moet zelfstandig blijven. Een samen voeging met andere gemeenten is, als het aan burgemeester en wethouders ligt, niet aan de or de. Om toch alles wat de bur gers van de gemeente vragen, te kunnen uitvoeren, willen B en W intensiever samenwerken met de regiogemeenten. Waarnemend burgemeester Westra pleitte tijdens de raads vergadering van 30 januari nog voor een fusie van Rijnwoude met Boskoop en Zoeterwoude. De aanleiding voor Westra's uit spraak was het rapport van de gemeentesecretarissen uit de Rijnstreek 'Opschudden of Op schudding', dat enkele dagen eerder openbaar was gemaakt. De hoogste ambtenaren gaven aan dat de afzonderlijke ambte narenkorpsen te klein zijn om de burgers goed van dienst te kunnen zijn. Ze pleitten net als burgemeester Schoof van Al phen aan den Rijn voor fusies van de kleinere gemeenten. Als er geen draagvlak zou zijn voor fusie, zou er in elk geval inten siever moeten worden samen gewerkt, adviseerden de ge meentesecretarissen. Westra gaf tijdens de raadsver gadering aan voor een fusie en tegen nog meer samenwer kingsverbanden te zijn. Hij noemde ze 'ver-van-mijn-bed showregelingen waarop een ge meentebestuur weinig vat heeft'. Geschrokken raadsleden vroegen zich toen al hardop af, hoe het officiële collegestand- punt zou gaan luiden. Met an dere woorden: wie zou zijn zin krijgen: de burgemeester of de wethouders. Nu blijkt dus dat de burgemees ter is teruggefloten, al komt hij daar niet voor uit. Volgens hem ligt er een unaniem voorstel van B en W dat na een goede discus sie tot stand is gekomen. „Toen sprak ik op persoonlijke titel. Een collegestandpunt was er nog niet." Dat zowel de provinciale als de landelijke overheid geen herin delingen meer willen opleggen, is voor het college een belangrij ke reden om te streven naar zelfstandigheid. De burgemees ter: „Als de hogere overheden niet willen, wie zijn wij dan als lokale overheid om wel een fusie te willen." Een ander nadeel van fusie is volgens Westra, dat het lastig is om de voordelen uit te leggen aan burgers. „Ik kom nu nog mensen uit Koudekerk tegen die zeggen: vroeger toen Koudekerk nog zelfstandig was, was het be ter." De politiek bespreekt de be stuurlijke toekomst van Rijn woude in een commissieverga dering op 10 april. aan den run - Alphen lerhalf miljoen euro uit bruggen met spoed op >pen. De Julianabrug, de Schweitzerbrug en de renbrug verkeren in een ie slechte staat dat herstel iger uitgesteld kan wor- ommige bruggen verto- elfs scheuren. Volgens Ider Hans Groen in 't ontstaan daardoor (nog) jvaarlijke situaties, irstel wordt de komende in in gang gezet. Voor de ie van de Julianabrug 766.200 euro gereser- 'oor achterstallig onder- schade ontstaan aan de lichte afwerking van het ik van de brug. Ook de in voldoen niet meer veiligheidseisen. Auto die op de brug het n Ha nmel geh attee geh even J. spoor bijster raken, kunnen daar zomaar doorheen schieten. Het vervangen van de leuningen, wat de gemeente nog eens 150.000 euro zou kosten, wordt nog even uitgesteld. Als de spoedreparaties zijn uitgevoerd kan de Julianabrug volgens de gemeente nog 20 tot 25 jaar goed functioneren. Het asfaltdek van de Rijnhaven- brug laat regelmatig los. Ook de houten dekken van het fiets- en voetpad zijn aan vervanging toe. Het gaat de gemeente 570.000 euro kosten. De Albert Schweitzerbrug ver toont scheuren. Die worden dichtgelast en de brug krijgt een nieuwe slijtlaag. Kosten: 110.000 euro. Uitstel van de reparaties is vol gens de gemeente onverant woord. Oegstgeestse en Leidse scholieren doen mee aan de Nieuwsquizfinale - De gemeenteraad armond wil weten hoe i j ijgekomen huurhuizen in 7 P aan Warmonders wor- mai «gewezen, en hoe vaak ensen uit omliggende ge- n. Volgens het regionale B erdeelsysteem zijn de voor mensen uit de hele l. Kelteschikbaar. Maar omdat dvl'nd nauwelijks kan bou- Noi fil de gemeenteraad de liever uitsluitend aan irtnet »nders toewijzen. Een on- Joiiei t moet uitwijzen of die i k. l nisschien nu al de prak- enbu Nijs, d gaat daarnaast samen 80 ja 'ningstichting Warmunda V< oeken of mensen met hulp van subsidie willen verhui zen naar een passender woning. De voorstellen zijn afkomstig van Warmond Anders en kregen gisteravond steun van de voltal lige raad. Ze werden opgeno men in de Warmondse woonvi- sie, die de raad vaststelde. Progressief Warmond en de WD maakten een voorbehoud voor bouwen in de Klinkenber gerpolder, een voorstel uit de woonvisie. Collegepartijen CDA en WA houden vast aan dit plan, terwijl de provincie Zuid-Holland te gen is. PW en WD passen liever goedkope huurwoningen aan en verkopen ze, dan dat ze bouwen in de polder. door Charlotte de Meyere oegstgeest -Nog even snel de krant doorbladeren en op de vooravond van de finale het jeugdjournaal kijken. Niet de meest ideale voorbereiding, geeft Verena de Zwart toe. Zij vormt met vriendin Renée de Lepper het koppel dat het Rijnlands Lyceum Oegstgeest afvaardigt. Samen doen ze mee aan de Nieuwsquiz finale, die vandaag in het Am sterdamse Persmuseum plaats heeft. De krant hebben ze van morgen waarschijnlijk niet inge keken. Alleen 'koppen snellen'. „Het nieuws is toch al de hele week hetzelfde", moppert Vere na. „Het gaat alleen maar over de oorlog in Irak. Dat weet ik onder hand wel." Vandaag wordt voor de elfde keer de landelijke Nieuwsquizfi nale gehouden. „Meedoen lijkt moeilijker dan het is", vindt Renée. „Voorrondes zijn er niet. Je kan je gewoon opgeven." De belangstelling op het Rijnlands Lyceum was in eerste instantie groot. Maar toen de leerlingen vernamen dat intensief de krant lezen erbij hoorde, haakten ze een voor een af. „Alleen wij ble ven over." De 14-jarige tweede klasser was niet meteen enthou siast. „Verena moest me echt overhalen. Gelukkig moeten we de vragen als team beantwoor den." Naast het koppel van het Rijn lands Lyceum doen nog 51 an dere teams mee. Ook Ward Masdee en Pascal Weijers van het Stedelijk Gymnasium uit Renée de Lepper (links) en Verena de Zwart: „Sport wordt een drama. Dat is ons zwakke punt." Foto: Dick Hogewoning Leiden zijn daarbij. Zij zitten in 4 vwo en strijden om de trofee voor de bovenbouw. In totaal hebben 26 scholep twee koppels afgevaardigd. „Vorig jaar schre ven zich nog 40 scholen in", weet Hans Hoekzema van de Stichting Krant in de Klas die de finale organiseert. Hoekzema heeft vandaag in de finale een dubbelrol. Hij is docent Duits op het Rijnlands Lyceum, maar maakt ook deel uit van het vier koppige bestuur van de stich ting. 'Krant in de Klas' wil dat jongeren vaker de krant open slaan en biedt docenten daarom gratis maandelijkse nieuwsquiz zen aan. De finale staat hier los van, zodat elke school in Neder land een team in de onder- en in de bovenbouw kan opgeven. De nieuwsquiz is een A4-tje met twaalf vragen over het nieuws uit de krant en verschijnt tien keer per schooljaar. Ruim 3000 docenten zijn abonnee. De maandelijkse vragen zijn verge lijkbaar met die van de finale. Vandaag krijgen de deelnemers geen twaalf, maar 99 vragen voorgeschoteld. Die zijn ver deeld over vier categorieën: bin nenland, buitenland, varia en sport. „Sport wordt een drama", voorspelt Verena (13). „Dat is ons zwakke punt. Helaas krijgen we wel 24 sportvragen, dus dat kan ons de overwinning kos ten." Het Oegstgeestse duo maakt zich minder zorgen over de andere onderdelen. Alleen het verklaren van tekeningen en spotprenten kan nog problemen opleveren. Verena: „Ik zie vaak wel wie de getekende personen voorstellen, maar kan dan niet op hun naam komen." De twee meiden denken dat andere op drachten, zoals een klinkerloze kop en weggevallen woorden in een artikel aanvullen, wel te doen zijn. Bij het horen van het aantal vra gen moesten de Oegstgeestse scholieren even slikken. Drie uur krijgen ze de tijd. Het aantal kan Hoekzema simpel verkla ren. „Voor elke vraag krijg je een punt, zodat je majdÉnaal 99 pun ten kan halen. We hebben be wust niet gekozen voor honderd vragen. Je kan immers nooit él- les weten." „Winnen gaan we niet", denkt Renée. „Daarom doen we ook niet mee. De sfeer eromheen trekt ons vooral." Een toekomst in de journalistiek lijkt uitgeslo ten. Het nieuws vinden de mei den niet erg interessant. Het puzzelen in teamwork was meer een reden om mee te doen. Renée: „De krant lees ik eigen lijk nooit. Ik hoor wel altijd het nieuws op de radio, zodat ik op de hoogte blijf." Verena zit om acht uur niet aan de buis ge kluisterd om het journaal te Wij ken. „Af en toe volg ik het Jeugdjournaal. Ook ik moet het vooral hebben van het radio nieuws." >rzoek naar lirfff*- m HDC973 vrijdag 28 MAART 2003 ien graven

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13